Отиди на
Форум "Наука"

Бронираните машини на България


Recommended Posts

  • Потребител
On ‎07‎.‎05‎.‎2015 at 1:53, Warlord said:

То по начало концепцията на 55-цата е за голяма масовка и със солидна поддръжка от пехотата, а не толкова за персонални боеве. Което всъщност е и далеч по-редкия случай реално, в едно 90% от случаите танка се бие срещу пехота, а не срещу друг танк.

Да , чувал съм че е така ! Без да съм специалист по темата , чел съм, че не е правилно механично  танк да се сравнява с танк . Това е така понеже танковете не са противотанково оръжие. Танка не е предназначен да унищожава други танкове, а да пробие линиите на отбрана на противника и да нанесе удар по чувствителни места в тила . Още по - добре ако отреже и блокира комуникациите на противника. 

След Сталинградската Битка Фон Майнщайн се опитва с танкови дивизии да деблокира Сталинград но не успява. След неуспеха му фронта малко се стабилизира и после руснаците отново минават в настъпление , където разбиват група армии Дон на Майнщайн и една ( май 2-ра)  Унгарска и една ( май 8-ма или 2-ра)  италианска армии ( ако не бъркам ) . Пробивайки фронта на Майнщайн мисля, че беше танкова бригада на Ротмистеров попада на летището от където немците снабдяват Сталинград по въздуха ! Танковата бриагада просто размачква летището и унищожава голямо количество немски самолети ! Голямата част от летците, офицерите и прочие немски защитници на летището са били въоръжени с ... пистолети ! Пистолетите и самолетите от летището са нямали никакъв шанс против танковете. Сталин издига Ротмистеров и той става негов любимец.

При Курската битка руснаците и немците са принудени от обстоятелствата да хвърлят танкове против танкове. Не защото са слаби стратези, а поради напеченото положение. При близък бой по - доброто качество и по голямата мощ и защита на тежките немски танкове нямат голямо значение. Ако по - добрият танк пробива бронята на противника от 3 километра а по - слабият от 2 км при близък бой това няма значение. Има значение кой танк е по - технологично лесен за производство ! По простият и по - технологичен има предимство.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 79
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Модератор Военно дело

Не е баш така Душко. Американската тактика е, че танк с танк не воюват. Немската и руската са, че танка е най доброто противотанково оръжие, затова и след ВСВ и руските и американските танкове са заточени под дуел със себеподобни.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Фружин Асен е абсолютно прав. Даже когато 55-цата основния боен танк на Вършавския договор е настигната и даже надмината от английските немските  и американските танкове по бронезащитеност и бронепробиваемост на оръдието руснаците съдават танковите ПТУРС100мм с които поддържат превъзходството си тогава по бронепробиваемост и далекобойност.. Не съм сигурен но мисля че това че беше ПТУРС   Бастион. Същият е и при 100 мм противотанково оръдие МТ12 известно като Рапирапод названието Кастет , което оръдие е разработено на базата на танковото 100мм оръдие на 55-цата.  Тоест това потвърждава тезата на Фружин Асен за руската  съветска тактика за използването на танка като противотанково средство. Същото по-всяка вероатност беше в БНА , защото по щат мотострелковия батальон имаше противотанкова рота ПТУР или, противотанкова батарея100мм оръдие МТ Рапира или 76 мм БО Копие или танкова рота. Например 9-и МСБ от 9-та танкова бригада горна баня навремето имаше по щат танкова рота Т 55 освен МХ батареята Тунджа на 120 мм .Светна ми лампичката сега колко напред е била БНА - днес говорят за батальонни групи и формирования, а преди 30 години си беше  щат на батальон 3 мотострелкови роти, батарея самоходни120 минохвъргачки, танкова рота, взвод ПВО- под единното командване на командира на батальона. Нещо което едва днес нашите натовци се опитват да сглобяват.

Апропо днес натовската тактика не предвижда танкови дуели.

Предлагам да  направим тема в която да прокоментираме техническата екипировка , наличноста , състоянието и възможните модификации на въоръженията на Сухопътните сили а и защо не на въоръжените сили въобще. Ще бъде интересна дискусия и ще привлече вниманието на форума. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 23 минути, Capitainofmarine said:

Предлагам да  направим тема в която да прокоментираме техническата екипировка , наличноста , състоянието и възможните модификации на въоръженията на Сухопътните сили а и защо не на въоръжените сили въобще. Ще бъде интересна дискусия и ще привлече вниманието на форума. 

Аз съм "за", Капитане, открийте такава тема, бих участвал в нея, колкото е по възможностите ми.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Не сте казали, не съм я създал). Но понеже идеята е на капитана, ще оставя на него да я създаде.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...