Отиди на
Форум "Наука"

Роботизирано изследване на Марс


Recommended Posts

  • Потребител
Това за 1-ви април ли е :)

Аха, обаче на 25 май каца Феникс. Горещо препоръчвам на всички да гледат кацането по НАСА ТВ. Това е зрелище и терор. Можете да гледате супер якото филмче за кацането: http://www.nasa.gov/mp4/219789main_jpl-phx20080327.mp4

Link to comment
Share on other sites

  • 9 месеца по късно...
  • 2 years later...
  • Потребители

Минаващият пред слънчевия диск Фобос:

http://www.jpl.nasa.gov/video/index.cfm?id=955

Марсиански залез:

http://www.jpl.nasa.gov/video/index.cfm?id=953

Link to comment
Share on other sites

  • 10 месеца по късно...
  • Модератор Инженерни науки

Честито на всички земляни!

Вчера, 26.11.11 г. 18:02 българско време, бе изстреляна ракетата Атлас V, носеща на борда си поредният робот марсоход "Curiosity".

Освен, че мисията се осъществява в условията на криза, това е и най-сложният и тежък робот изпратен там, така че начинанието залужава внимание. Повече от видеото:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

И аз бях доста развълнуван като го дадоха по тв :) а къде точно е кратера, който са избрали за кацането? На мене ще ми е най-интересно да го бяха пратили в онези русла образувани преди 3-4 години от вода стичаща се от ледената шапка.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Убягнало ми е.. Ръгнах се сега у НАСА..

Не е без основание, ако кратера е стар. Ао е текла някога вода, там също ще има следи /русла/, а бонуса е, че там със сигурност ще има утайки /утаечни скали/. Нали е геолог роботът..

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • 8 месеца по късно...
  • Модератор Инженерни науки

Предполагам, че тук е мястото /може би и в кратки новоно?/ да споменем, че марсоходът Couriosity ще се приземи на червената планета на 5 август 22:31 /неделя вечерта/ тихоокеанско време или на 6 август 07:31

Доколкото знам в Америка ще се придава на живо. Ще следват пресконференции от наса...

Линк към времевия график на мисията.

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Гледам сега след-казването... изказванията. Разбира се от важни клечки. Прави впечатление, че веднага след кацането се четат изказвания. За да се чете, значи е предварително написано. Значи си имаме сценарий за кацане и за "издънка". И разбира се, великата водеща сила (да се свети името и).

Защо ли толкова ми напомня на ... SHOW(off).

Не съм сигурен, дали това е научно, икономическо или политическо постижение.

Редактирано от sirius
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Гледам сега след-казването... изказванията. Разбира се от важни клечки. Прави впечатление, че веднага след кацането се четат изказвания. За да се чете, значи е предварително написано. Значи си имаме сценарий за кацане и за "издънка". И разбира се, великата водеща сила (да се свети името и).

Защо ли толкова ми напомня на ... SHOW(off).

Не съм сигурен, дали това е научно, икономическо или политическо постижение.

Постижението е и научно, и икономическо, и политическо. А също и велико - историческо. И най-дребнавото в момента е това - да отдаваме значение кои "важни клечки" са чели изказванията си, които, разбира се, са били предварително написани. Важното е, че в този проект са вложени не само страшно много пари, но и човешки труд, огромни интелектуални усилия. Мъчително е било и очакването през изминалите осем месеца. Но ето, сега хората, благодарение на които всичко дотук е успешно, са щастливи и... ами хубаво е да виждаме понякога и такива хора! emoticons.png

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки
Тук има нуколко снимки от кацналия вече Роувър.. Цветни снимки - към края на седмиата. Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Между другото вчера бях в НАО "Рожен". За онези които са ходили /мен ми бе трети или четвърти път/ е ясно как процедират там. Събира се група и заедно с водач /астрофизик предполагам/ влиза в телескопа /оня рефлекторния дето е най-голям на балканите/ гледа наличната техника и слуша за нбесните тела. На въпроса на едно момиче "Очакваме ли някакво значимо събитие" астрономът отговори, че не се сеща... Това и смен би могло да се случи, но все пак.. Разказано ни бе и за Марс - За ледените шапки, най мисоката планина.. И че американци са кацали там, личат следите от роувърите(!).. На въпроса "Имате ли въпроси?" предпочетох да си замълча

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И че американци са кацали там, личат следите от роувърите(!)

А стига бе, кога е било това :tooth:

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Едно видео със субтитри за Куриозити по-долу, показва какво му е специалното

http://vbox7.com/play:4ae4cbf451

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...
  • 2 месеца по късно...
  • 3 седмици по-късно...
  • Потребител

Марсоходът „Curiosity” получи шокиращи данни, достойни за „вписване в учебниците по история”, заяви научният ръководител на мисията Джон Гроцингер. Той не каза нищо повече, като обясни, че резултатът трябва да бъде проверен многократно.

Има голяма вероятност да е открит живот или исторически останки от такъв. Става въпрос за резултатите от пробата, която апаратът взе от кратера Гейл преди десетина дни.

http://bulgarian.ruvr.ru/2012_11_23/95646881/

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Горя от нетърпение..

Ледq органични молекули, бактерии /екстремофили/ или пък артефакти...?

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...