Отиди на
Форум "Наука"

Бълхи!


Recommended Posts

  • Глобален Модератор
Моля, споделете как се справяте с бълхите! :head_hurts_kr:

Има ли ефикасни натурални начини за борба или без химикали не става?

няма да стане без някой и друг препарат

ако имаш дом. любимец го къпеш със противопаразитен шампоан, после пръскаш навсякъде с препарат и най-активно където животинчето спи, повтаряш след 7 дни и най- добре потретваш.

Моят съвет е да си вземеш Ектомин от вет. аптека ( флакон от 10мл) и го разреждаш за къпане на животинката ( куче, котка) 1 мл в 10 л вода, а за пръскане на помещението 1 мл в 2,5 - 5 л вода

Бълхите могат да са сериозен проблем, не ги пренебрегвай

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
няма да стане без някой и друг препарат

ако имаш дом. любимец го къпеш със противопаразитен шампоан, после пръскаш навсякъде с препарат и най-активно където животинчето спи, повтаряш след 7 дни и най- добре потретваш.

Моят съвет е да си вземеш Ектомин от вет. аптека ( флакон от 10мл) и го разреждаш за къпане на животинката ( куче, котка) 1 мл в 10 л вода, а за пръскане на помещението 1 мл в 2,5 - 5 л вода

Бълхите могат да са сериозен проблем, не ги пренебрегвай

Действително бълхите са сериозен проблем. Но човек може да няма домашен любимец и пак те нахълтат в дома ти. Има периоди, в които климатичните условия благоприятстват за тяхното свръх разможаване и тогава бълхите стават истинска напаст.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

При човек най-ефикасно е мас+газ+оцет...

При домашните любимци може и да е по-трудно... Можеш да го изчистиш и при следващата разходка пак да хване... Най-ефикасно за сега съм открил едни зелени пипетки (по 15-16 лв са) не зная как се казват но имам брошурата в къщи и мога да проверя... Та тази пипетка съдържа 4-5 капки препарат - който се капе зад врата на животното и нямаш грижи... По-ефективно не съм намирал ..

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

да напаст са голяма

ами има разни препарати разбира се под формата на пипети - фронтлайн например на мериал ( FrontLine -Merial ) ( но беше се появил някакъв фалшив ), адвантикс на байер ( Advantix - Bayer), много са добри,но са си скъпички

аз все пак си държа на ектомина - един от най-безопасните препарати доказан ефект

с лимони, газ, маз и др. няма да стане

на котката си сложи противопаразитна каишка

Редактирано от fixxxsers
Link to comment
Share on other sites

  • 2 месеца по късно...
  • Потребители

Ужасен ПРОБЛЕМ ИМАМ с бълхите... От тях кучето ми хвана някакво кожно заболяване и пак почна да си яде козината..сега го лекуват -два пъти през два дни му биха по 4 инжекции (щеше ми се да питам какво се бие при такива случаи-доктора не бе особено словоохотлив след като тя непрекъснато лаеше, ръмжеше и виеше)и го изкъпахме с някаква ампула, която донесе доктора, след това сложихме каишка и го мажем..(почти не се чеше вече и най-важното никак не се хапе)ама паднаха само 5 бълхи..Може ли 5 бълхи да го докарат до лудост??? Дали има още.. Как да разбера при тая гъста черна козина дали има бълхи и кога да спра да го къпя с тая отрова, вече ме е страх да не го простудя - то е много разнежено чудовище... Хваща бълхите от село, там няма как да не забърше някоя от двора..но ако някой знае повече за тая "демо-едиквоситам -коза" - някак си така звучеше диагнозата, моля да сподели..Както и какво да давам на кучето за да му порастне здрава и красива козина на олисялите участъци. На каишката пише че имало незаменими мастни киселини освен отровата за бълхите но не смятам, че е достатъчно. Сега от 4 дни му давам по една перла витамин А но не знам дали е необходимо точно това.. А ветеринарят забравих да го питам и ми е неудобно да му звъня по 100 пъти като олигофрен за всяко нещо...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Моя съвет е да се обърнеш възможно най бързо към Ветеринарния си лекар, тъй като той е добре запознат със случая. И никой друг освен него не може да ти помогне, мисля че си наясно с това. Има много начини на лечение, но според мен той ще ти даде най точния. Аз също бих ти помогнал, но просто не е пред мен кучето ти. Много бих искал да ти помогна, но без да го видя, диагноза не поставям и би било голяма грешка от моя страна да поставям диагнози без да съм виждал пациента. Все пак не искам да се правя на д-р Хаус.

И още един съвет никога не пренебрегвайте кожните заболявания. ТЕ СА МНОГО УПОРИТИ ПРИ ЛЕЧЕНИЕ И МНОГО ЛЕСНО ПРЕДАВАЩИ СЕ НА ЖИВОТНИТЕ И ЧОВЕКА!!! Затова, при констатация на кожно заболяване, независимо от какво е предизвикано - бързо при вет. лекар.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Е да де ние се консултирахме и проведохме лечение... - общо 8 инжекции за 4 дни, плюс ампулата която разтворихме в 2 литра вода и я изкъпахме , плюс едно мазило, плюс противопаразитна каишка за сума ти пари по рецепта едва ли не...Сега като че ли вече не се чеше толкова много освен там, където са останали Но понеже не разбар точно естеството на заболяването от доктора, тъй като кучето се опитваше да го изяде и той не беше сговорлив ми беше интересно дали някой не знае нещо допълнително за това усложнение на диагнозата бълхи..

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

здр.

от написаното си мисля, че на кученцето му е поставена диагноза демодекоза

отдавна мисля да поставя тук едни принципи на лечение на това заболяване, защото чета из нета разни спецове как сами си лекували кучетата- те лекарите за нищо ги нямат... както и да е

първо трябва да се знае, че демодекозата се причинява от микроскопични кърлежчета, които се смята, че са обичайни обитатели на космените фоликули при кучетата, но при някои състояния- понижение на имунитета или някаква друга причина могат да предизвикат заболяването и понякога доста тежко

няма много начини на лечение, убеден съм че лекарят си върши работата. Инжекциите които поставя са най-вероятно ивермектин ( антибиотик! - действа и на екто и на ендопаразити)- има го под доста търговски наименования, а за къпъането вероятно ектомин ( ЦИПЕРМЕТРИН ) или неостомозан, макар че е доказано че амитраз ( тактик - като търговско име , за съжаление го няма регистриран в Бг на ампули за кучета). Лечението е продължително и може да продължи с месеци, често после има и повторения на заболяването

между другото според някои по- нови данни инжективно ивермектина не действа задоволително при много от кучетата, но приложен през устат ежедневно има добър ефект, но за сега в бг не знам някой да го е прилагал така за демодекоза

иначе и бълхи могат да причинят сериозни поражения, особено ако кучето е алергично към техните охапвания

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Мисля, че има лечебни шампоани в такива случаи. Но най-важно е да се запази добрата хигиена на кучето, за да не хваща паразити.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

за демодекозата по скоро имунния статус е от решаващо значение, някои породи са предразположени генетично

повечето противопаразитни шампоани, които има в бг са енда голяма глупост, а за демодекоза хич и не стават

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
за демодекозата по скоро имунния статус е от решаващо значение, някои породи са предразположени генетично

повечето противопаразитни шампоани, които има в бг са енда голяма глупост, а за демодекоза хич и не стават

Изцяло се присъединявам. А изобщо, демодекозата е много объркана история - един съветски колега твърдеше, че жизнеспособни демодекси били наблюдавани даже във вътрешни органи и се смятало, че може да мигрират из тялото - не съм чел нещо такова, но нищо чудно да е вярно.

Стара истина е, че кожата е огледало на състоянието на организма изобщо - има ли някъде проблем - най-напред се проявява с някакъв вид кожни поражения.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Нашите кожни проблеми за винаги около периода на разгонването.... Или по време или съвсем преди или малко след... Това какво трябва да означава? Че има някакво хормонално заболяване?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

aми да около разгонването винаги има хормонални промени, които влияят на имунитета, а иначе демодекси наистина са наблюдавани в и в бели дробове, че даже и далак и черен дроб. Изобщо болести причинявани от такива нормално срещащи се иначе гадинки са най- опасни, защото там причините могат да бъдат хиляди и то произлизащи от самия организъм

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Може би се случва при нас така защото винаги се разгонваме от край време пролет и есен, когато се сменя и козината и нещата стават двойни. Сега ще й давам витамини и ще внимавам да не бълхлясва... Питам се дали не е възможно просто да си изяжда сама космите защото имаше оголяли участъци като там където се достига с муцунката-миналия път като пи витамини след това 4 години бяхме без проблеми до преди 2 седмици.... Тези проблеми винаги почват дявол да ги вземе като сменяме козината и като сме разгонени...Никога не съм и давала разни гадости срещу разгонване и си го изживяваме с всичките му психически последствия като мрънкане, тъжност и прочие...както и с хайката ухажори зад дупата, от които едва я спасявам...Друго се сещам, че аналната жлеза ни е проблем - сега през юли имахме проблем, обаче не съм убедена че лекаря при който я водихме й бие качествени лекарства...От лекарството което й би последно два дена пишкаше УЖАСНО МНОГО... Трябва да я заведа при моите лекари ама те са на другия край на София :cray::crying: а тя е много нервно куче и пътят за нея и после срещата ще е голям зор...Но явно няма да мине без това. Благодаря ви за информацията!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

да най-добре да я прегледа някой спец, верно е , че околоаналните жлези могат също да преизвикат кожните проблеми ( често обаче те са "виновни за всичко" :) ) и не е лошо да се промият

пиши после какво се е случило

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ми изчакам баща ми да си свърши работата и след седмица вероятно ще я заведа на хирурзите да я промият ...ще е тежка задача, тя дори за един рентген се нуждае от упойка понеже ужасно беснее..Но пък по-добре веднъж това отколкото "изстискване" на 6 месеца... Ще пиша след като я заведа! :good:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
  • Потребител

:smokeing:

да напаст са голяма

ами има разни препарати разбира се под формата на пипети - фронтлайн например на мериал ( FrontLine -Merial ) ( но беше се появил някакъв фалшив ), адвантикс на байер ( Advantix - Bayer), много са добри,но са си скъпички

аз все пак си държа на ектомина - един от най-безопасните препарати доказан ефект

с лимони, газ, маз и др. няма да стане

на котката си сложи противопаразитна каишка

за тоя фронт лайн казват че е перфектен но и цената му не лъже-много добро средство е един препарат "Бандит"хубавото е ,че концентрацията си я правиш у дома-разрежда се във вода-аз ползвам двойно по-висока от предписаната и на бълхите и кърлежите(последните направо изсъхват)им действа.

в ниски концентрации се ползва и в помещения където обитават хора така че....успех

Редактирано от diletant
Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител

Човешките нокти са се доказали в историята като най-доброто, евтино и безотказно средство срещу тази напаст, а най-хубавото при тях е че всеки има по 10 заредени и готови за бой в арсенала си :)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Човешките нокти са се доказали в историята като най-доброто, евтино и безотказно средство срещу тази напаст, а най-хубавото при тях е че всеки има по 10 заредени и готови за бой в арсенала си

Да, ако бълхите са 10-20 и всички са с радиопредаватели, че да можеш ги откри :) Аз съм влизал на такива места дето след 20- 30 секунди панталоните ми почерняват от бълхи. А лошото е, че организма бързо се алергизира към ухапванията им и ако в началото след тяхно ухапване остава малка червена точица, то по- натам вече все едно те е нахапал гигантски комар.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Преди години в зората на демокрацията седнах на една седалка в рейс от район със смесено население.... Голяма, стратегическа грешка :)) Занчи не искам да ви разказвам как пътувах и какво се случи като се прибрах.

Уж мерки, мерки, но на следващия ден имаше нови проблеми.

Тогава, от немай къде, пих два алергозана и трябва да ви кажа, че следващи ухапвания нямаше. После целия креват биде обработен, но още след алергозана някъде изчезнаха, гадовете.

Някога бабите са слагали завивките и постелките на ярко слънце. Тая гад не може да живее на слънчева светлина и се преселва в отвъдното...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Бебетата мисля, че няма проблем , с тези мазила с които се мажат постоянно бълхите бягат, поне от моето беше , така , но моите крака ставаха с над см диаметър, често и радиус на охапаното. и седи една седмица ако го оставя, и 3-4 дена ако го раздера до рана. Явно изтича вредното :)

Бандит и Айкън са прилични препарати, за предпочитане в двойна доза.

А гадинките си хапят здраво , и най-вече по ластика на бельото цяла пътечка правят понякога.

Чувал съм, че не могат да се хранят с човешка кръв, и след няколко дена, ако нямате домашен любимец , а сте донесли от кварталното куче, си изчезва както е дошла. Поне у нас е така.

Това вярно ли е?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
  • Потребител

Ходих си за празниците на село. Оттам хванах котешки бълхи, които са плъзнали от няколко месеца в къщата и никой не се беше усетил... Мислили че е на нервна почва. Започва с лек гъдел по стъпалата и долната част на краката - сякаш нещо те лази, а гледаш и няма нищо. Другите не са ги хапали, но мен ме направиха на решето за няколко дни (докато се усетя и аз че не са комари).

Къпах се много стабилно няколко пъти и изпрах всички дрехи дори ботушите си в пералнята на 60 градуса. Уви, пренесох гадинката като се прибрах в града. Пръскаха вкъщи от специална фирма Терминатор, но проблемът продължава! Вероятно те са изтребили вкъщи, но напастта е и по мен!! Много ме обича! Напоследък взимам Био кил и се пръскам с него. И с газ, оцет. Изтрових се, а още ги усещам, макар че са намалели и онемощели.

1. Въпросът ми е дали шампоан за въшки би помогнал и срещу бълхи?

2. Какви други медикаменти мога да ползвам за тялото си, които не просто да отблъскват, а да убиват бълхите.

3. Препаратите, които ги убиват, убиват ли яйцата или само излюпените?

Много ще съм благодарна ако някой може да ми отговори!!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ходих си за празниците на село. Оттам хванах котешки бълхи, които са плъзнали от няколко месеца в къщата и никой не се беше усетил... Мислили че е на нервна почва. Започва с лек гъдел по стъпалата и долната част на краката - сякаш нещо те лази, а гледаш и няма нищо. Другите не са ги хапали, но мен ме направиха на решето за няколко дни (докато се усетя и аз че не са комари).

Къпах се много стабилно няколко пъти и изпрах всички дрехи дори ботушите си в пералнята на 60 градуса. Уви, пренесох гадинката като се прибрах в града. Пръскаха вкъщи от специална фирма Терминатор, но проблемът продължава! Вероятно те са изтребили вкъщи, но напастта е и по мен!! Много ме обича! Напоследък взимам Био кил и се пръскам с него. И с газ, оцет. Изтрових се, а още ги усещам, макар че са намалели и онемощели.

1. Въпросът ми е дали шампоан за въшки би помогнал и срещу бълхи?

2. Какви други медикаменти мога да ползвам за тялото си, които не просто да отблъскват, а да убиват бълхите.

3. Препаратите, които ги убиват, убиват ли яйцата или само излюпените?

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...