Отиди на
Форум "Наука"

Военни чинове


d@40

Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Т-образна - старшина (старшина-школниците имаха на пагона освен Т и трикольорна лента, заради която шаренийка ги наричаха "Фазани").

И често подвикваха след тях: "Фърррр - па!!!", демек той ще хвърчи и ще го стрелят с ловна пушка :tooth:

Лапешки военни дивотии :tooth:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител

....Обърнатото Т през 2001-ва беше вече премахнато, освен ако след това пак не са го върнали. ...

Не младежо, не го върнаха а го замениха с една дебела и една тънка лента! Слушай ракетния поручик от запаза:tooth:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 седмици по-късно...
  • Потребител

Ефрейтор/Старши Матрос - Освободена от някой задължения на редника/матроса

По-голяма глупост не бях виждал през живота си. Казвам ти го като о.з. Старши матрос.

Сигурно ще ви е интересно да научите, че в Съветската армия, за разлика от БНА, "Сержант", "Старши сержант" и "Старшина" бяха звания, които се присъждаха и на срочнослужещи. Нашето "Старшина" май е по-близко до тяхното "Прапоршчик", отколкото до тяхното "Старшина".

Като УВО’89 от флота мога да заявя, че никога не съм виждал съветски матрос с повече от 3 нашивки ( Старшина I степен ). По мое време, след толкова учения за три години, с участия на множество съветски съдове ( в т.ч. и подводници ) съм стигнал до извода, че три нашивки се дават само на този, който ще остане на свръхсрочна служба.

Старшина ми беше едно лайно, две години преди мен, който се уволнил с 3 нашивки и постъпи на свръхсрочна. С постъпването получи още една нашивка и стана Главен старшина ( Ст.сержант ).

Offtopic: Още не съм го мярнал след 20 години, но ако го забележа ще ме гледате по новините.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Дециматоре, колегата D@40 през 2007 г. е още по-млад отсега и затова така дефинира фундаменталната разлика между редник и еврейтор :!!!: (в морския случай - матрос и старши матрос) :) :)

Както се знае, "само ефрейтор и генерал се става по заслуги ";))

ПП

Ако чете това, не е лошо да се пообади тук ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

И често подвикваха след тях: "Фърррр - па!!!", демек той ще хвърчи и ще го стрелят с ловна пушка tooth.gif

Лапешки военни дивотии tooth.gif

През далечните 1985-1986 имах звание - старшина-школник с длъжност - помощник командир на завод.

Наричаха ме кратко и неофициално - фазан. Помещението, което обитавах се наричаше - фазанария.

По време на три месечната задръжка ме произведоха в "дихател".

Ето още няколко неофициални звания и длъжности в поделението, където изкарах военната си служба:

новобранец - бомбе, бомба и тем подобни производни;редник втора година - старото;

ефрейтор - капрал;

мл. сержант - младшито;

старшина - фатмак;

старшина-школник - фазан;

младши лейтенант - дихател;

лейтенант - ленче;

всички звания от майор до полковник - болтове;

командир на батальон - комба;

началник щаб на батальон - началника;

командир по техническата част на батальон - техника;

командир по политическата част на батальон - партиеца;

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Страшина-школник - "школа" - обикновено старите войнижи се обръщаха така към тях.

Факт! А не отчитаха факта, че яко са ме гърчили цяяла година за да стана "школа"

laugh.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Е, вярно е. Пословично беше, на един приятел баща му дори се разрева, като го видя първия път. Но не бяха само ШЗО-то, нали тъй. :)

БТВ впечатлението ми беше, че "фазаните" бяха добре подготвени.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Е, вярно е. Пословично беше, на един приятел баща му дори се разрева, като го видя първия път. Но не бяха само ШЗО-то, нали тъй. smile.gif

БТВ впечатлението ми беше, че "фазаните" бяха добре подготвени.

Разбира се, че не само в ШЗОто службата не беше лека. Втората година бях откомандирован в гр. Симитли. И там нещата не бяха по-розови.

БТВ впечатлението ми беше, че "фазаните" бяха добре подготвени.

Малко ми е трудно ми е да преценя нивото на подготовка на моя набор. Сега като се замисля, установявам, че доста неща сме учили и най-странното е, че още ги помня в детайли. А аз съм сравнително тежка военна специалност - дозометрия и противохимическа защита..

Явно добре сме били обучени за времето си.

Предишни набори, участвали в маневри на Варшавския договор са ми казвали, че БНА е печелела много от първите места в състезанията и във военните игри.

Войската от моя набор завиждаше ли завиждаше, че няма да участва в такива огромни по мащаби маневри, въпреки, че се носеха слухове за хиляди загинали по време на провеждането им. Говоря за Щит-84. Българите сме си били винаги милитаристично настроени ?sneaky2.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е той КГ125 е участвал там ;). Аз знам само, че не са хиляди, а като най-голям процент загинали/контингент. Доколкото си спомням нашите загинали са били при разтоварване, а не при учебно-бойните д-вия. А по отношение на нашивките един приятел ми предлагаше да станем партийни членове и веднага ще станем сержанти без да оставаме на служба (аз бях капрал та даже щях да прескоча чин), ама не можа да ме излъже. На лекции са ни разправяли, че за добра служба (в смисъл заляване на "шпиони" с камери де, отразяване на нападение над караул и т.н.) са произвеждани редници направо в срочнослужещи старшини, но не съм виждал.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Е той КГ125 е участвал там wink.gif. Аз знам само, че не са хиляди, а като най-голям процент загинали/контингент. Доколкото си спомням нашите загинали са били при разтоварване, а не при учебно-бойните д-вия. А по отношение на нашивките един приятел ми предлагаше да станем партийни членове и веднага ще станем сержанти без да оставаме на служба (аз бях капрал та даже щях да прескоча чин), ама не можа да ме излъже. На лекции са ни разправяли, че за добра служба (в смисъл заляване на "шпиони" с камери де, отразяване на нападение над караул и т.н.) са произвеждани редници направо в срочнослужещи старшини, но не съм виждал.

Аз съм виждал да произвеждат срочно служещ младши сержант в сержант. Това стана след една много успешна стрелба с САУ, по случай закриване на учебната година. Та на момчето му дадоха още една "пиявица" и пет дни домашен отпуск. Както обикновено ставаше ... званието си го получи, но отпуск не..biggrin.gif

Бил свидетел и на разжалване. Многоо е атрактивно! Старшината с огромни ножици отряза нашивките на един ефрейтор преди да го изпратят в ареста. Поводът бе, че ефрейторът беше пил забранени в българската армия напитки и в последствие заспал в леглото на патрона на ротата. Имаше и такова чудо - по едно легло във всяко спално помещение с портрет над него на геройски загинал за родината.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А за разжалвания, виждал съм много ;). Доката другите набори получаваха колети само с манджа аз получавах повечето с книги. Та раздавах. Така дадох "Кръстника" на един мл. с-т, но лейката го хванал да чете по време на занимание, взел книгата и понечил да я хвърли в печката. Кат скочил тоз мл. с-т Тодоровски с/у лейката (викахме му Бебето, щото беше кинта и педесе), издърпал му книгата и леко го бутнал ;). Обвиниха го в побой над офицер и пред строя на развод. Ама направо му скъсаха пагоните. Е накрая паг го повишиха де, че беше връзкар ;).

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Младшито направо е имал луд късмет, че не са го съдили.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Малко ми е трудно ми е да преценя нивото на подготовка на моя набор. Сега като се замисля, установявам, че доста неща сме учили и най-странното е, че още ги помня в детайли. А аз съм сравнително тежка военна специалност - дозометрия и противохимическа защита..

Явно добре сме били обучени за времето си.

Предишни набори, участвали в маневри на Варшавския договор са ми казвали, че БНА е печелела много от първите места в състезанията и във военните игри.

Войската от моя набор завиждаше ли завиждаше, че няма да участва в такива огромни по мащаби маневри, въпреки, че се носеха слухове за хиляди загинали по време на провеждането им. Говоря за Щит-84. Българите сме си били винаги милитаристично настроени ?sneaky2.gif

По време на Щит 84 загина само 1 (един) човек, точно мисля, че беше от Симитли или от Кресна. Блъсна го МТЛБ, което се заби в един камион раздаващ храна - 20 човека се разбягаха, един не успя.... :(

От самото учение нямаше никакви жертви или пострадали. Мога да разправя поне 5 истории, в които щеше да има но не се случиха.

На Щит 84, който се разигра на чехословашко/германската граница не участваха хиляди от Българска страна, според мен едва ли са били повече от 2000 човека. Сега като чета по руски сайтове виждам, че било мащабно учение на Варшавския договор с участието на съответния съветски военен окръг или както там се казваше тогава, Киевски ли, Украински ли не помня.

Иначе е вярно това, че всички казваха, че в неформалното класиране българите бяха начело. (Официално никога не е имало).

Трябва да ви кажа, че с особено удоволствие видях как БНА се превърна в нещо като Вермахт поне за 20- дни. :smokeing::v: Каквото го правеше, правеше го изключително уверено, та чак нагло!

Да използвам случая да спомена заслугата за това на много хора, но особено на м-р Добри Стоянов, който тогава командваше основният участник, а именно танковият полк от Банско. Дано да е жив и здрав и да му е провървяло след демокрацията. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Сигурно имаш право. Аз познавам само един участвал..... като шофьор .. разказите му явно са били военен фолклор post-20645-1121105496.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Какво разказваше?

Казваше, че игрите са били проведени в максимално близо до реални бойни действия. Следствие на това са загинали няколко хиляди /но не помня да е казвал, че това са военнослужещи от българските части. Може би е говорил за всички части. След твоя пост - нямам никаква идея/.

Стреляно е с неуправляеми ракетни снаряди над пехотни части. Всичко изглеждало много достоверно.

Разказваше разни маловажни истории. От рода, че някъкъв руски полковник го е видял да пие бира с още няколко българи, те застанали мирно отдали чест очаквайки да бъдат наказани, но руснака нищо не направил освен да отвърне на поздрава.

И колко готини били местните момичета.

Мисля, че носеше значка със символ свързан с ЩИТ /малко ми се губи/, но лицето му помня или поне така мисля.

Може и още нещо да е имало, но все пак от тогава са минали над двадесет години.

По-важно е, че аз и другите новобранци предъвкахме разказа дълго време и доста съжалявахме, че няма шанс да участваме. Даже на мечти го бяхме ударили, ако ни пратят на такъв тип учение какъв късмет би било това. Това го помня много добре.

Но имахме друг късмет... С възродителния процес...:mad:

Та такива работи... доста отдавна беше... :)

Поздрави Б.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Да, повечето е вярно. Имаше значки. Местно момиче не видях, с изключение на една чешка циганка и останалото - от влака :post-20645-1121105496:

Беше максимално близо до бойните действия, с изключение на това, че отсреще имаше множество картонени мишение. Стреляше се над главите с вертолети и щурмови самолети, не знам дали бяха СУ-25 или СУ-22, така беше, чак камъчета падаха при нас, а един баир на около 3-4 км. го направиха на бербат. Бомбите бяха метнали един крив противотанков еж точно на пътя на нашия танк, няма да разкзвам какво стана, но ако не сте виждали надлъжен калник на Т55 на хармоника, това беше мястото :))))

После следваще танкова атака с изскачане от една гора по труден терен, (един екипаж летя от 3 метра - сериозно говоря! и се приземи със сержантски нашивки), пукотевицата беше много здрава, залп с танкови оръдия, МТЛБ-та отзад, пехота и САУ-та не помня имаше ли.

Накрая се минаваше през голямо блато в колона, като в ход развърнатия танков полк трябваше да премине в колона, за да преодолее блатото и да се развърне наново, вече по един голям баир, адски стръмен, по който едва се пълзеше и след който вече вярвам безрезервно в ходовите качества на Т55.

Старшината ни, който ходи да прибира изпокъртени калници и външни резервоари след това, каза, че ако някой видел по какъв наклон сме пълзяли, няма да повярва. Наитина, понякога през призмите се виждаше само небе....

И сега да ме заведат, ще го мина тоя маршрут със затворени очи, какво нещо...

То всъщност беше на няколко фази, единият ден бяха българи, подкрепени от чешка и/или съветска авиация, другия ден бяха руснаци от местния съветски контингент в Чехия. Затънаха им 11 72-ки. Кой да знае, че българския солдат по собствена инициатива през нощта понаряза дръвца и ги хвърли в най-невралгичните и кални места от началото на рубежа. :w00t::tooth:

Пехота да се спешава мисля, нямаше.

Другата разлика с реалните бойни действия беше, че маршрута се оттренира неколкократно, в т.ч. и пеш без машините. Имаше известна театралност, всичките генерални секретари бяха там. Никой не обърна оръдието към вишката, та да почне по-бързо перестройката :))) Нашата рота се опита да влезе във ФРГ и беше героически спряна от чешки джип със запъхтян дебел полковник от БНА, но това е дълга история.

Там пак, с танково оръдие беше свалена вертолетна мишена. Пичът използвал релефа на местността и с максимален ъгъл възвишение на оръдието я опукА.

За руския полковник и бирата вярвам, там атмосферата нямаше нищо общо с фатмащината, царяща в БНА. Всеки си знаеше работата, всичко вървеше гладко, мобилизацията беше пълна, ефективността висока, заяждане нямаше никакво, даже и физзарядка нямаше.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Да, повечето е вярно. Имаше значки. Местно момиче не видях, с изключение на една чешка циганка и останалото - от влака post-20645-1121105496.gif

Беше максимално близо до бойните действия, с изключение на това, че отсреще имаше множество картонени мишение. Стреляше се над главите с вертолети и щурмови самолети, не знам дали бяха СУ-25 или СУ-22, така беше, чак камъчета падаха при нас, а един баир на около 3-4 км. го направиха на бербат. Бомбите бяха метнали един крив противотанков еж точно на пътя на нашия танк, няма да разкзвам какво стана, но ако не сте виждали надлъжен калник на Т55 на хармоника, това беше мястото smile.gif)))

После следваще танкова атака с изскачане от една гора по труден терен, (един екипаж летя от 3 метра - сериозно говоря! и се приземи със сержантски нашивки), пукотевицата беше много здрава, залп с танкови оръдия, МТЛБ-та отзад, пехота и САУ-та не помня имаше ли.

Накрая се минаваше през голямо блато в колона, като в ход развърнатия танков полк трябваше да премине в колона, за да преодолее блатото и да се развърне наново, вече по един голям баир, адски стръмен, по който едва се пълзеше и след който вече вярвам безрезервно в ходовите качества на Т55.

Старшината ни, който ходи да прибира изпокъртени калници и външни резервоари след това, каза, че ако някой видел по какъв наклон сме пълзяли, няма да повярва. Наитина, понякога през призмите се виждаше само небе....

И сега да ме заведат, ще го мина тоя маршрут със затворени очи, какво нещо...

То всъщност беше на няколко фази, единият ден бяха българи, подкрепени от чешка и/или съветска авиация, другия ден бяха руснаци от местния съветски контингент в Чехия. Затънаха им 11 72-ки. Кой да знае, че българския солдат по собствена инициатива през нощта понаряза дръвца и ги хвърли в най-невралгичните и кални места от началото на рубежа. w00t.giftooth.gif

Пехота да се спешава мисля, нямаше.

Другата разлика с реалните бойни действия беше, че маршрута се оттренира неколкократно, в т.ч. и пеш без машините. Имаше известна театралност, всичките генерални секретари бяха там. Никой не обърна оръдието към вишката, та да почне по-бързо перестройката smile.gif)) Нашата рота се опита да влезе във ФРГ и беше героически спряна от чешки джип със запъхтян дебел полковник от БНА, но това е дълга история.

Там пак, с танково оръдие беше свалена вертолетна мишена. Пичът използвал релефа на местността и с максимален ъгъл възвишение на оръдието я опукА.

За руския полковник и бирата вярвам, там атмосферата нямаше нищо общо с фатмащината, царяща в БНА. Всеки си знаеше работата, всичко вървеше гладко, мобилизацията беше пълна, ефективността висока, заяждане нямаше никакво, даже и физзарядка нямаше.

good.gifgood.gifgood.gif Стархотен разказ! v.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Как ме дразни Хистори ченел на моменти.. И ще обясня защо.

Точно в този момент /18:30/ свърши предаване за танк Челинджър 2 и представянето му в Ирак. Имаше опит за сравнение с Т55... Познай в чия полза беше! А аз след твоя разказ си мислех за ЩИТа и за мнението ти за Т55.

Добре, че поне за Кръстоносните походи започна някакво филмче. Поне тази тема няма да е подценяваща за българите...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Е, не, то е ясно в чия полза ще е сравнението на Т55 и Челинджър. Т55 си е танк, актуален за 60-тте години. Но ходовите му качества за планинско-гориста местност според мен са по-добри от Т72. Или поне го видях как драпа нагоре, наистина по много стръмен и труден баир.

А за подценяването на българите - и има, и няма основания. Когато е трябвало, са се проявявали добре, но в исторически план недостатъчно добре. Особено след погрома от края на 40-тте и после.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Имаш право...Моето си беше чисто емоционално мнение ...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

А, напълно е възможно Челинджъра да не може да изкачи онзи баир, знам ли? Т55 има едно трикче - лостовете й, както знаем, имат три положения - напред, или изходно положение, веригата си се върти свободно; на първо положение, или в средата, ходът на веригата се забавя с едно предавателно число и става завой плавен, с определен радиус. Назад, или на второ положение, веригата се блокира и танка върти на място.

Когато в движение на първа скорост, която е най-мощната и годна за катерене, дръпнеш и двата лоста на първо, т.е. средно положение, предавателното число и на двете вериги се забавя еднакво и това ти дава допълнителна мощност, вече след първа скорост. Това, заедно с мръсната , до схващане на глезена и впиване на крака в педала газ, мисля, свърши работа на оня баир.... И малко инат и български бяс, де.

На Челинджъра не знам има ли таква възможност, а пък БГ инат няма. :)) Но пък има британска проклетия, което е същото :tooth:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Не мога да отрека, че във филмчето, Челинджъра бе определен като танк от ново поколение. Един от тях е заседнал някъде в Ирак и републиканската армия го е обстрелвала с РПГ 7. Имало е 7-8 попадения, но екипажа е оцелял.

А за британците си прав... Накрая, обикновено те излизат победители.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...