Отиди на
Форум "Наука"

Военни чинове


d@40

Recommended Posts

  • Потребител

Всяка войска се дели на определени Въоръжени сили . В основата винаги са :

-Сухопътните сили (СС)*

-Военновъздушните сили (ВВС)*

-Военноморските сили (ВМС)*

Всяка въоражена сила има свойте чинове (рангове) . Във България СС и ВВС сили не се различават , а ВМС са еквивалентни на СС и ВВС само че с различни имена .

Чиновете са разделени на няколко основни групи :

СС,ВВС/ВМС

Войници/Матроси - Сърцето на армията тези които се бият

Редник/Матрос - Основната военна единица .

Ефрейтор/Старши Матрос - Освободена от някой задължения на редника/матроса

Сержанти/Старшини - началник на взвод(няколко войника в екип правят един взвод(ескадрила при летците)

Младши Сержант/Старшина II спепен

Сержант/Старшина I степен

Старши Сержант/Главен Старшина

Старшина/Мичман

Младши Офицери - началници на рота (няколко взвода правят една рота)

Младши Лейтенант

Лейтенант

Старши Лейтенант

Капитан/Капитан-Лейтенант

Офицери - началници на баталион(няколко роти) , полк (няколко роти , но по голямо от баталион)

Майор/Капитан III ранг - началници на баталиони

Подполковник/Капитан II ранг - помощници или заместници на полковника(Капитан I ранг) , също началници на баталиони

Полковник/Капитан I ранг - началници на полкове

Старши Офицери - началници на бригада(няколко полка) , дивизия/флота (по-голямо от бригада)

Бригаден Генерал/Бригаден Адмирал -началник на бригада

Генерал-Лейтенант/Контраадмирал

Генерал-Майор/Вицеадмирал

Генерал/Адмирал

Армейски Генерал/Армейски Адмирал - в България още нямаме такива , но това е звание по почест и не се отличава от обигновения Адмирал/Генерал

Главнокомандващи - оправляващи както Военноморските така и Сухопъните така и Военновъздушните

Маршал - В България това са Фердинанд I и Борис III

Генералисимус - Четирима в целия свят! Тези, за които се сещам, са Сталин,, Мао Цзе Дун и Мусолини.

Летци , Моряци , Пехотинци са общите названия на войниците във всяка от трите въоражени сили !

*ВВС , СС и ВМС са съкращения които използвах за да си улесня работата !

** военните формации - използвал съм САМО СС и на малко места съм дал еквивалент за ВМС и ВВС извинявам се за което, но другите не ги знам .

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Сухопътните сили (СС)*
Май се съкращаваше на СВ - сухопътни войски, от там и КСВ - командване на сух. войски.

Сержанти/Старшини - началник на взвод(няколко войника в екип правят един взвод(ескадрила при летците)
Това и следващите не са много точни.

У нас имаше, докато имаше и реална армия:

командир на / брой

отделение/ 10 войника

взвод/ 3 отделения

рота/ 3 взода

батальон/ 3 роти

полк/3 батальона

дивизия/ 3 полка

Имаше и 3 армии. Беше приет принципа за деление на 3, от отделение до дивизия.

Освен това вече тези части включваха и допълнителни помощни звена - зам. командирите, комендантски, сапьорни, свързочни и др. роти....

По принцип сержантите са шефове на отделения. Старшината, "майката на ротата" е нещо като домакин.

Младшите офицери командват взвод (мл. лет. и лейт) и рота (ст. лейт. и капитан)

Старшите батальон и полк.

Генералитета дивизии и армии.

Със сотв. разместване на съседните - напр. капитана също може да е командир на батальон (и най-често е така), а подполковника - на полк.

Туй е основно в пехотата. При другите има и разни формации - ескадра (при флота), ескадрила (в авиацията), ескадрон (в кавалерията), батарея (в артилерията)...

В чиновете като беше наборна алмията имаше и "фазани" - старшина-школник - между старшина и мл. лейтенант. Тези дето се обучаваха за офицери от запаса.

Майор/Капитан I ранг - началници на баталиони
Изтървани са 2 ІІ, капитан ІІІ ранг.

Армейски Генерал/Армейски Адмирал - в България още нямаме такива , но това е звание по почест и не се отличава от обигновения Адмирал/Генерал
Др. Добри Джуров беше арм. генерал.

Има и фелдмаршал.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ред по ред :

Май се съкращаваше на СВ - сухопътни войски, от там и КСВ - командване на сух. войски.
Отдолу съм написал че съкращението аз си го измислих , не знам истинското ;)

командир на / брой

отделение/ 10 войника

взвод/ 3 отделения

рота/ 3 взода

батальон/ 3 роти

полк/3 батальона

дивизия/ 3 полка

Имаше и 3 армии. Беше приет принципа за деление на 3, от отделение до дивизия.

Освен това вече тези части включваха и допълнителни помощни звена - зам. командирите, комендантски, сапьорни, свързочни и др. роти....

По принцип сержантите са шефове на отделения. Старшината, "майката на ротата" е нещо като домакин.

Младшите офицери командват взвод (мл. лет. и лейт) и рота (ст. лейт. и капитан)

Старшите батальон и полк.

Генералитета дивизии и армии.

Със сотв. разместване на съседните - напр. капитана също може да е командир на батальон (и най-често е така), а подполковника - на полк.

Хмм поне във Wikipedia (един от източниците които съм ползвал) не са съгласни с твойто мнение . Но честно казано наистина твойто изглежда по достоверно от това на Wiki .

Изтървани са 2 ІІ, капитан ІІІ ранг.
Не са гледай на долу , просто на Капитан 3 ранг съм сгрешил и вместо 3-ти съм написал 1-ви ;)

Има и фелдмаршал

До колкото съм запознат Фелдмаршала е немския еквивалент на Маршал .

Туй е основно в пехотата. При другите има и разни формации - ескадра (при флота), ескадрила (в авиацията), ескадрон (в кавалерията), батарея (в артилерията)...

Да казах че не съм запознат , но ти благодаря :)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

"Военни чинове" е термин от още по-доброто време за българската армия, когато тя се е наричала "Българска войска" и доста е понаплясквала тогова, до когото се докопа, т.е. до 1944 година и малко сед това. В периода на социализма наименованието й е Българска народна армия /каква друга, ако не "народна":))/ /БНА/ и също беше сериозна сила, но се "изхаби" от някои фактори...

Та тогава, и досега, когато се нарича "Въоръжени сили" или "Българска армия", терминът е "военно звание". "Звание" идва от руски и е прието у нас от Съветската армия. Това е знак за страшинството в армията и определя кой е по-старши от друг. Да не се бърка с термина "длъжност" - това е мястото на военнослужещия във военната структура и определя кръга на правата и отговорностите му. Например: звание е: редник, ефрейтор и т.н. до генерал, а длъжността може да бъде: "автоматчик, шофьор, командир на отделение, командиир на рота, началник-щаб, началник тил, заместник командир на нещо си по техническата част" и много други, които са сложно нещо и представляват всъщност структурата на армията.

Случва се например понякога по-младши по звание да има по-висока длъжност, и тогава по-старшият по звание следва да му се подчинява.

Сегашните звания:

Чл. 90. (1) Във Въоръжените сили на Република България военните звания са:В Сухопътните войски и

Военновъздушните сили / Във Военноморските сили

1. Войнишки звания

Редник / Матрос

Ефрейтор / Старши матрос

2. Сержантски звания Старшински звания

Младши сержант / Старшина II степен

Сержант / Старшина I степен

Старши сержант / Главен старшина

Старшина / Мичман

Офицерски кандидат / Офицерски кандидат

3. Младши офицерски звания

Младши лейтенант / Младши лейтенант

Лейтенант / Лейтенант

Старши лейтенант / Старши лейтенант

Капитан / Капитан-лейтенант

4. Старши офицерски звания

Майор / Капитан III ранг

Подполковник / Капитан II ранг

Полковник / Капитан I ранг

5. (Изм., ДВ, бр. 49 от 2000 г.)

Висши офицерски звания

бригаден генерал / бригаден адмирал

генерал-майор / контраадмирал

генерал-лейтенант / вицеадмирал

генерал / адмирал

(2) (Изм., ДВ, бр. 122 от 1997 г., бр. 49 от 2000 г.; отм., бр. 40 от 2002 г.).

(3) (Изм., ДВ, бр. 49 от 2000 г.) Висш команден състав на въоръжените сили са офицерите на длъжности, изискващи висши офицерски звания. Длъжностите, изискващи висши офицерски звания, се утвърждават от Президента на Република България по предложение на Министерския съвет.

(4) (Нова, ДВ, бр. 49 от 2000 г.) На военнослужещите на наборна военна служба, завършили центровете за подготовка на офицери от резерва, се присвоява военно звание "старшина-школник", а при уволнение от наборна военна служба - звание "младши лейтенант".

Това е от Закона за отбраната и въоръжените сили на РБ http://www.paragraf22.com/pravo/zakoni/zakoni-d/126.htm

В БНА бяха така:

А/ Войници:

редник, ефрейтор,

Б/ сержанти: младши сержант, сержант, старши сержант;

В/ страшини: старшина /не се смейте, това е специфично явление в армията, несравнимо с нищо друго/ :)))))))

Г/ офицери:

Г/а/: младши лейтенат /след ШЗО, школа за запасни офицери/

лейтенат /първо звание за "нормален" офицер, завършил Военно училище/

старши лейтенант

капитан

Г/б/ старши офицери:

майор, подполковник и полковник

Д/ генерали: генерал-майор; генерал-лейтенант; генерал-полковник; армейски генерал /само един беше такъв - министъра на отбраната/.

След тях има маршали и генералисимус, но това е било извън България, в света има няколко, единият е Сталин, а другият -.... Тито!

Та това са военни звания. За ВВС бяха същите, за флота не знам как бяха.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ами преди хаоса да обхване и армията като всичко останало, военните си имаха:

1. Длъжности - командир на ....

2. Звание - те бяха сержант и офицер.

3. Чин - от редник до генералисимус.

Разбира се не всички длъжности са командирски - в пехотното отделение да речем има по-старшинство - картечар, гранатометчик и автоматчици. Тъй като ние имахме не просто пехота, а мото-пехота имаше и механик-водач на бойната машина. Картечара да речем по принцип би трябвало да е с чин ефрейтор и е нещо като зам. отдельонен (т.е. ако убият командира на отделение, командва той, след него гранатометчика). В танковете има мерач, пълнач... Ама картината е много пъстра за да я опиша нацяло.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Хм, освен Добри Джуров имаше още един армейски генерал (двама са) ама сега не се сещам, кой беше и за какво толкова са го произвели в такъв. :hmmm:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Ами преди хаоса да обхване и армията като всичко останало, военните си имаха:

1. Длъжности - командир на ....

2. Звание - те бяха сержант и офицер.

3. Чин - от редник до генералисимус.

Хм, сигурен ли си, че имаше чинове? Според мен имаше само звания от редник до ... и длъжности. Чин и звание не са ли едно и също, но първото отпреди 1944-та?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Хм, освен Добри Джуров имаше още един армейски генерал (двама са) ама сега не се сещам, кой беше и за какво толкова са го произвели в такъв. :hmmm:

Според мен е арм.ген.Иван Михайлов, предния преди Добри Джуров министър на отбраната.

Преди 1944-та година най-висшия чин е бил "генерал от пехотата", много малко са го имали. Аз знам само за ген.Данаил Николаев и ген.Никола Жеков. Тогава военният министър не е бил с най-висок чин, както после, нито началник-щаба на войската. В БС има тема за генералите, където са посочени почти всички или се посочват, а автора й е запознат подробно.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 месеца по късно...
  • Потребител

И Франко е Генералисимус, както и господин Александър Суворов има и поне 3ма французи с тази титла...

Иначе мисля че Старшина и Старши сержант са едно и също нещо ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Иначе мисля че Старшина и Старши сержант са едно и също нещо ;)

Старши сержант беше с дена дебела чертичка на пагона, а Старшина - с "Т"-то - ама към Старши сержантите и Сержантите се обръщахме също с "другарю Старшина" - така беше прието.

Сигурно ще ви е интересно да научите, че в Съветската армия, за разлика от БНА, "Сержант", "Старши сержант" и "Старшина" бяха звания, които се присъждаха и на срочнослужещи. Нашето "Старшина" май е по-близко до тяхното "Прапоршчик", отколкото до тяхното "Старшина".

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Баща ми беше Старшина преди 89та. след това чина стана Старши Сержант и вместо "Т" имаше "<<<" За това и си мисля че двата чина са едно и също...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Всеки военен има:

- военно звание (редник, ефрейтор, младши сержант, сержант, старшина, старшина-школник/офицерски кандидат/подофицер и така нататък)

- военна специалност (метеоролог-радиосондист/изчислител, шофьор на джип, картечар, свързочник, мерач на танк, разузнавач, химик, еколог и така нататък...)

- военна длъжност (командир на отделение/взвод/батарея/рота...).

Например, аз бях:

- редник, а после - ефрейтор

- метеоролог към разузнаването на РВ и А (радиосондист и изчислител - едновременно) - ВОС 53

- комадир на метеорологично отделение

ВОС - военно-отчетна специалност

ВОС 53 - метеоролог към разузнаването на РВ и А (ракетни войски и артилерия)

ВОС 64 - метеоролог към разузнаването на ВВС

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Хм, сигурен ли си, че имаше чинове? Според мен имаше само звания от редник до ... и длъжности. Чин и звание не са ли едно и също, но първото отпреди 1944-та?

Не - при едното се делят на войници, сержанти и офицери, а при другото са вече лейтенант, капитан, полковник и т.н.

Генералисимус, както и господин Александър Суворов

Генералисимус или фелдмаршал?

Нашето "Старшина" май е по-близко до тяхното "Прапоршчик"

Прапоршик е по-стара. Като капрал (ефрейтор).

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Хм, Галахад, "чин" не е термин за отличаване на войник, сержант, офицер и генерал... Мисля, че е старият термин за "звание".

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Модератор Биология

Ето и четиримата руски генералисимуси:

* Първи руски генералисимус[1] Александър Данилович Меншиков (1673–1729)

* Втори генералисимус принц Антон-Улрих Брауншвайг-Люнебургски (1714–1776)

* Трети генералисимус княз Александър Василиевич Суворов, граф Суворов-Римникски (1729–1800)

* Йосиф Сталин (1879–1953)

Баща ми беше Старшина преди 89та. след това чина стана Старши Сержант и вместо "Т" имаше "<<<" За това и си мисля че двата чина са едно и също...

Това означава, че са го понижили в чин т.е. или се е провинил за нещо и са го разжалвали; или с настъпването на промените в БА и новите трудови характеристики са го понижилили, за да отговаря чина на званието, като в Полицията и Пожарната команда.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Хм, Галахад, "чин" не е термин за отличаване на войник, сержант, офицер и генерал... Мисля, че е старият термин за "звание".

При едното се делят само на войници, сержанти и офицери. Затова има и сдружения на запасните сержанти и запасните офицери. При другото вече се разпределят по пагони. Да речем войници са редниците и ефрейторите, сержанти са мл. сержанта, сержанта, ст. сержанта и старшината, останалите са офицери.

Има и ВОС, но това няма отношение към йерархията.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Глобален Модератор

Между генералисимусите може да сложите и Мануел Годой херцог де Алкудия - въпреки, че той е съвсем пишман генералисимус и военния му опит и познания се изчерпват със службата му на дворцов гвардеец.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 месеца по късно...
  • Потребител

По "мое" време (2001 г.) пагоните бяха така - една, две и три тънки напречни ивици съответно за мл. сержант, сержант и ст. сержант; една широка ивица - за старшина, една широка и една тясна - за старшина-школник. От мл. лейт. до капитан вече бяха с малки звезди (и една надлъжна червена ивица), а от майор нагоре - с големи (и две надлъжни червени ивици). Доколкото си спомням, някои старшини имаха легнало Т на пагона, но това беше старо означение, останало от преди.

ПП Нека някой да оправи грешката в заглавието на темата.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

По "мое" време (2001 г.) пагоните бяха така - една, две и три тънки напречни ивици съответно за мл. сержант, сержант и ст. сержант; една широка ивица - за старшина, една широка и една тясна - за старшина-школник. От мл. лейт. до капитан вече бяха с малки звезди (и една надлъжна червена ивица), а от майор нагоре - с големи (и две надлъжни червени ивици). Доколкото си спомням, някои старшини имаха легнало Т на пагона, но това беше старо означение, останало от преди.

ПП Нека някой да оправи грешката в заглавието на темата.

Сержантските нашивки са:

Една черта - ефрейтор - І

Две черти - мл. сержант - ІІ

Три черти - сержант - ІІІ

Една дебела - ст. сержант

Т-образна - старшина (старшина-школниците имаха на пагона освен Т и трикольорна лента, заради която шаренийка ги наричаха "Фазани").

Редактирано от Galahad
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За сержантите си прав, объркал съм се.

Но за старшината - не, една дебела и една тънка бяха нашивките през 2001 г. Обърнатото Т през 2001-ва беше вече премахнато, освен ако след това пак не са го върнали.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

По "мое" време (2001 г.) пагоните бяха така - една, две и три тънки напречни ивици съответно за мл. сержант, сержант и ст. сержант; една широка ивица - за старшина, една широка и една тясна - за старшина-школник. От мл. лейт. до капитан вече бяха с малки звезди (и една надлъжна червена ивица), а от майор нагоре - с големи (и две надлъжни червени ивици). Доколкото си спомням, някои старшини имаха легнало Т на пагона, но това беше старо означение, останало от преди.

Обърнатото Т беше премахнато след промените и в армията, и в полицията (но не мога да кажа точно кога). За 2001 и аз мога да говоря - също служих тогава. Пагоните на сержантския състав бяха така: ефрейтор - с една лента; мл. сержант - с две ленти; сержант - с три ленти; ст. сержант - с една дебела лента; старшина - с една дебела и една тънка лента; офицерски кандидат - чист пагон с една надлъжна червена линия по средата (като на лейтенантите, но без "болтове"). Старшините-школници бяха с пагон като на старшини - с една дебела и една тънка лента, но пагонът им беше обрамчен с трикольор.

Офицерските пагони не бяха като едно време с петолъчни звезди, а с ромбоиди.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Преди 09.09.1944 г. вместо "армейски" генерал се използа "пълен генерал" и такъв чин е имал единствено цар Борис ІІІ.

В артилерията и ракетните войски където съм служил (2 войнишки + 3 военен служ.+ 6 офицер) баталоьонът се наричаше дивизион, ротата - батарея, полка - ракетна бригада. България имаше 3 ракетни бригади и 13 самостоятелни ракетни дивизиона, отделно всяка армия имаше в състава си и ракетен дивизион. Отдлено имаше и Зентино-ракетни бригади и зенитно-ракетни дивизиони, които покриваха цялото небе над България и носеха ежеденонощно бойно дежурство.

Сега ако си мислите че имаме армия - жестоко се лъжете, такава няма!

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...