Отиди на
Форум "Наука"

Духовната сила на българина в песента "Даваш ли, даваш, Балканджи Йово" (Съчинение Расъждение)


d@40

Recommended Posts

  • Потребител

Духовната сила на българина в песента "Даваш ли, даваш, Балканджи Йово"

Песента "Даваш ли, даваш, балканджи Йово" е историческа народна песен , която художествено отразява драматя на българина в далечните времена натурското робство .

Тази песен ни изпълва с гордост и възхищение от духовната сила на българина , от неговата непреклонна вяра . Тя разкрива загадката на българското оцеляване през вековете на жестокото иго . Поробителят е победен от гордият дух на българския народ .

В първата част на песента балканджи Йово представлява обобщен образ на българина. Затова народният певец не описва нито мястото на събитието , нито портета на героя . Той ни представя българина изтрадал и мъжествен, готов да посрещне смъртта , но не и да предаде вярата си :

"-Море, войводо, глава си давам,

Яна не давам на турска вяра."

Този категоричен отговор обезмисля физическата победа на поробителя. Единствената цел на три пъти зададения от турчина въпрос "-Даваш ли, даваш, балканджи Йово,

хубава Яна на турска вяра." е да принуду брата да се съгласи сестра му да смени вярата си. Турчинът лесно може да вземе живота на роба , но роб ли е той щом не се страхува и щом духът му не е победен?

Три пъти войводата задава един и същи въпрос и три пъти получава един и същи отговор . С това народният певец успява да предаде нарастващото безсилие на насилника и все по-голямото духовно извисяване на балканджията.

Формата на словесен двубой, избрана от певеца, сполучливо пресъздава истинския двубой между горд и непобеден българин и унизен и безсилен поробител .

Втората част на песента разкрива личната драма на героите . На фона на безумната жестокост на турците , братът нежно се сбогува със сестра си :

"Очи си нямам аз да те видя,

ръце си нямам да те прегърна,

нозе си нямам да те изпратя!"

Балканджи Йово благославя Яна : "Хайде със здраве, хубава Яно !" . Тя като че моли за неговата прошка : "Остани сбогом , брате Йоване!" Духовната връзка между тях е много силна. Свързва ги вярата .

Песента недвусмислено ни показва ,че дори поробен , българинът не е бил победен. Силният му дух и непреклонната вяра му позволяват да оцелее през вековете на жестоко робство . Единствено духовната му сила го извежда до така желаната свобода.

ОЦЕНКА ДАДЕНАТА ОТ УЧИТЕЛЯ : Много Добър 5.00

ЗАБЕЛЕЖКИ ОТ УЧИТЕЛЯ :

Повтаряне на думата поробител - ВЪВ ТАЗИ ВЕРСИЯ ВЕЧЕ ОПРАВЕНО

Части от изложението не са прикрепени със част от текста - ВЪВ ТАЗИ ВЕРСИЯ НЕОПРАВЕНО

Автор : Йордан Цанков (d@40)

П.П. Ами това беше едно от мойте несполучливи Съчинения Расъждения и грешките го показват ! Писал съм го съвсем самичак и 5-цата я изкарах при една доста строга госпожа. Но все пак се надявам да помогна на някой със това :) МОЛЯ ДАВАЙТЕ СВОЙТА КРИТИКА , ЗА МЕН Е ВАЖНО ДА ЧУЯ И ВАШЕТО МНЕНИЕ :good:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Значи - аз бих ти писал даже 6. Разбира се, има технически и една-две правописни грешки, но това са поправими неща, пък и това са малки дефекти на формата, а по-важно е съдържанието. /Когато обаче пишете някакви по-официални текстове, гледайте да няма грешки, защото могат да послужат за повод за заяждане, а някой може да реши, че не са технически, а от незнаене./

Имаш много добра, кратка и ясна фраза, но изразяваща определена дълбочина на мисълта. Анализът на самата творба е много добър и е логически осмислен, като стига до исторически извод, при това, без многословие, но и без от това изложението да загуби.

Според мен е много добро. :v::v::v:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Значи - аз бих ти писал даже 6. Разбира се, има технически и една-две правописни грешки, но това са поправими неща, пък и това са малки дефекти на формата, а по-важно е съдържанието. /Когато обаче пишете някакви по-официални текстове, гледайте да няма грешки, защото могат да послужат за повод за заяждане, а някой може да реши, че не са технически, а от незнаене./

Имаш много добра, кратка и ясна фраза, но изразяваща определена дълбочина на мисълта. Анализът на самата творба е много добър и е логически осмислен, като стига до исторически извод, при това, без многословие, но и без от това изложението да загуби.

Според мен е много добро. :v::v::v:

Благодаря за добрите думи :)

Най-вероятно някой от правописните грешки съм ги допуснал при преписването от листа на компютъра , защото бързах !

По въпроса за краткоста, това тя ми каза че е една от усновните причини да ми пише 5 , защото по нейните думи : "Когато се пише едно Съчинение Расъждение , трябва текста да е богат към многословие и да се използва богат речник !"

Все пак искам още един път да благодаря за думите :)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Хм. Не знам, ако това е някакво правило, тогава ОК, може и да е права госпожата ти. Ако не е правило, а просто нейно виждане, то и обратното виждане, т.е. за кратка фраза, е приемливо също. Дали човек ще се изрази кратко, или дълго, е въпрос на неговия стил и психология, важното е какво ще каже;)

Има една книга "Осем ловки демона" на Бари Хюгарт - там в пъривте страници има интересен спор между един римлянин и един китаец относно стила на изразяване :post-70473-1124971712:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Хм. Не знам, ако това е някакво правило, тогава ОК, може и да е права госпожата ти. Ако не е правило, а просто нейно виждане, то и обратното виждане, т.е. за кратка фраза, е приемливо също. Дали човек ще се изрази кратко, или дълго, е въпрос на неговия стил и психология, важното е какво ще каже;)

Има една книга "Осем ловки демона" на Бари Хюгарт - там в пъривте страници има интересен спор между един римлянин и един китаец относно стила на изразяване :post-70473-1124971712:

Еми то във литературата особенно при Съч. Расъжд , няма как да се направи точна балова система , не е като във математиката 2+2=4 и това да е беезпорната истина , във литературата ако реши критика може да каже че 2+2=3 и никой не може да му се противпостави защото това е неговото виждане , и АКО разполага с достатъчно факти за това , може да го ползва като правило и така както единият ще казава че 2+2=4 другият ако има достатъчно факти ще каже че 2+2=3 и Литературата не може да каже кое е истина ! Така както дали "На прощаване" е Повест или Разказ (такъв беше спорът ако не се лъжа ) . Тук няма еднозначен отговор който да се докаже с Теорема или да има за него Аксиома . Има една основа която е свободна за добавяне и допълване от всеки , и зависи на какъв даскал паднеш ;) Може би единствено Пра историята и Античната История са по свободни за добавки и предположения от Литературата ! За разлика от Точните Науки които са точни точно за това че едно нещо - ИЛИ СЪЩЕСТВУВА КАТО БЕЗПОРЕН ФАКТ , ИЛИ НЕ СЪЩЕСТВУВА , и при тях друго няма ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител

mnogo blagodarq za su4inenieto. 6te go izpolzvam v klasnoto dnes. o6te edin put mn blagodarq!!!!!!!!!!! :)):

Стига благодарностите да бяха на кирилица , 'си4к0 '6е6е да е ОК

П.П. 1на4е благ0даря :v:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител

Мерси много за това!!! Използвах го вече и се надявам да имам хубава отценка!! :thankyou: аз и мойта госпожа сме точно така :duel: и се надявам да спреме !! :yahoo: наистина се надявам на много хубава отценка !!! :thankyou: :thankyou: :thankyou:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ами d@40 накрая трябва и аз да ти благодаря, освен че съчинението ти ми харесва и в същото време ни спести доста теми от сорта на "Спешно трябва да ми напишете домашното по еди какво си". Ако си писал още подобни неща по други теми ги слагай тук, полезно ще е за всички. Учениците ще си преписват, а ние модераторите няма да си късаме нервите с редовните им темички-молби за помощ :bigwink:

Използвах го вече и се надявам да имам хубава отценка!! аз и мойта госпожа

С тоя правопис на твое място не бих се надявал особено. Жалко, че никой от тия няма да посети отново сайта за да каже и каква оценка е получил преписвайки това.

Редактирано от Warlord
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Ами d@40 накрая трябва и аз да ти благодаря, освен че съчинението ти ми харесва и в същото време ни спести доста теми от сорта на "Спешно трябва да ми напишете домашното по еди какво си". Ако си писал още подобни неща по други теми ги слагай тук, полезно ще е за всички. Учениците ще си преписват, а ние модераторите няма да си късаме нервите с редовните им темички-молби за помощ :bigwink:

С тоя правопис на твое място не бих се надявал особено. Жалко, че никой от тия няма да посети отново сайта за да каже и каква оценка е получил преписвайки това.

Ами имам , но все не ми стига време , сега през Пролетната мога да напиша нещо . А доколкото "пръвуписъ" на шестокласниците - Ужас , ама се измъкнаха с тези тестове , да ви беше Съчинение Расъждение щяхте набързо да си оправите правописа или да влезнете в 1-во Помощно да повторите азбуката . Искам да предложа да направим статий за правописните правила , защото явно даскалите им са кухи колкото самите ученици .

Link to comment
Share on other sites

  • 3 месеца по късно...
  • Потребител

:coolp: не разбирам защо ние сме при най-злобната госпожа по литература и за твва тя ни даде сачинение разсъждение :head_hurts_kr: ся ако можех да намеря плачещо човече пепременно щях да го сложа ;( :(:116: ахаааа ето ги :cray::crying:

Админ: А аз така и не мога да разбера кога ще се научите да пишете на КИРИЛИЦА?!?!?!

Редактирано от Bathory
Link to comment
Share on other sites

  • 4 седмици по-късно...
  • Потребител

Забележката, че не са подкрепени твърсения с цитати, аз не я приемам, защото в съчинение разсъждение трябва да преобладават повече собствените мисли и тълкувания, отколкото извадки от съответния текст... т. е. не бива да се прекалява... Аз мисля, че твоето си е добре... :) Чудя се как учителката ти не е изкритикувала в забележката грешките в цитирането обаче... Когато се цитира текст, който е в стихотворна форма /и на листа се пише ред след ред, както е в творбата/, не се слагат кавички нито в началото, нито в края.:)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител
Забележката, че не са подкрепени твърсения с цитати, аз не я приемам, защото в съчинение разсъждение трябва да преобладават повече собствените мисли и тълкувания, отколкото извадки от съответния текст... т. е. не бива да се прекалява... Аз мисля, че твоето си е добре... :) Чудя се как учителката ти не е изкритикувала в забележката грешките в цитирането обаче... Когато се цитира текст, който е в стихотворна форма /и на листа се пише ред след ред, както е в творбата/, не се слагат кавички нито в началото, нито в края.:)

Оххххх имате да учите още много :):v:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Потребител

Духовната сила на българина в песента "Даваш ли, даваш, Балканджи Йово"

Песента "Даваш ли, даваш, балканджи Йово" е историческа народна песен , която художествено отразява драматя на българина в далечните времена натурското робство .

Тази песен ни изпълва с гордост и възхищение от духовната сила на българина , от неговата непреклонна вяра . Тя разкрива загадката на българското оцеляване през вековете на жестокото иго . Поробителят е победен от гордият дух на българския народ .

В първата част на песента балканджи Йово представлява обобщен образ на българина. Затова народният певец не описва нито мястото на събитието , нито портета на героя . Той ни представя българина изтрадал и мъжествен, готов да посрещне смъртта , но не и да предаде вярата си :

"-Море, войводо, глава си давам,

Яна не давам на турска вяра."

Този категоричен отговор обезмисля физическата победа на поробителя. Единствената цел на три пъти зададения от турчина въпрос "-Даваш ли, даваш, балканджи Йово,

хубава Яна на турска вяра." е да принуду брата да се съгласи сестра му да смени вярата си. Турчинът лесно може да вземе живота на роба , но роб ли е той щом не се страхува и щом духът му не е победен?

Три пъти войводата задава един и същи въпрос и три пъти получава един и същи отговор . С това народният певец успява да предаде нарастващото безсилие на насилника и все по-голямото духовно извисяване на балканджията.

Формата на словесен двубой, избрана от певеца, сполучливо пресъздава истинския двубой между горд и непобеден българин и унизен и безсилен поробител .

Втората част на песента разкрива личната драма на героите . На фона на безумната жестокост на турците , братът нежно се сбогува със сестра си :

"Очи си нямам аз да те видя,

ръце си нямам да те прегърна,

нозе си нямам да те изпратя!"

Балканджи Йово благославя Яна : "Хайде със здраве, хубава Яно !" . Тя като че моли за неговата прошка : "Остани сбогом , брате Йоване!" Духовната връзка между тях е много силна. Свързва ги вярата .

Песента недвусмислено ни показва ,че дори поробен , българинът не е бил победен. Силният му дух и непреклонната вяра му позволяват да оцелее през вековете на жестоко робство . Единствено духовната му сила го извежда до така желаната свобода.

ОЦЕНКА ДАДЕНАТА ОТ УЧИТЕЛЯ : Много Добър 5.00

ЗАБЕЛЕЖКИ ОТ УЧИТЕЛЯ :

Повтаряне на думата поробител - ВЪВ ТАЗИ ВЕРСИЯ ВЕЧЕ ОПРАВЕНО

Части от изложението не са прикрепени със част от текста - ВЪВ ТАЗИ ВЕРСИЯ НЕОПРАВЕНО

Автор : Йордан Цанков (d@40)

П.П. Ами това беше едно от мойте несполучливи Съчинения Расъждения и грешките го показват ! Писал съм го съвсем самичак и 5-цата я изкарах при една доста строга госпожа. Но все пак се надявам да помогна на някой със това :) МОЛЯ ДАВАЙТЕ СВОЙТА КРИТИКА , ЗА МЕН Е ВАЖНО ДА ЧУЯ И ВАШЕТО МНЕНИЕ :good:

Наистина е добро съчинението. Поздравявам те!

Относно самата песен има пластове които не си засегнал, но вероятно си бил ограничен във времето.

Текста не е пред мен и не ми се търси, но имаше един забавен момент където "народният певец" казва: "Па си взеха хубава Яна и я отведоха в татарско село"(цитирам по памет, моля за извинение ако греша) :bigwink: Това не би било толкова странно ако не питаха клетия Йово многократно дали я дава пустата хубава Яна на "турска вяра". Тук се отклонявам от фолклора и литературата, за да вметна, че този текст е един от най-популярните в България и се възприема от обществото като достоверен исторически извор за Османското владичество. Очевидно под "турска вяра" трябва да разбираме ислям, "воеводата" не е никакъв турчин, а си е чист татарин. Подробности ще каже някой и вероятно ще е прав, но донякъде. Подробностите за мен са важни и в литературата и в историята. Тази песен е символ на "турското робство" и аргумент срещу турците. Да речем някой турчин се оплаче за смяната на имената през 80те веднага всеки българин ще го контрира с "Балканджи Йово" и българското ходене по мъките 5 века. :bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 месеца по късно...
  • 11 years later...
  • Потребител

Работата Ви е безупречна и смислена, с удовоствие я прочетох и бих Ви написала Отличен 6! (филолог съм)

Ако ще се отнемат точки за непълния член, макс. един минус може да сложа. С цяла единица не бих понижила оценката за текст, който така добре обхваща дълбокия (и непреходен) смисъл на тези стихове.

Радвам се, че в google търсачката излиза на първо място:)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...