Отиди на
Форум "Наука"

ISPConfig - хостинг контролен панел


Recommended Posts

  • Администратор

Наложи ми се да сменя сървъра преди няколко седмици и аз с огромната помощ на администрацията на СуперХостинг се справих доста добре до момента, в който трябваше да финализирам всичко и да се пуснат сайтовете. Тогава всичко излезе извън моите познания и с няколко имейла и малко търпение хостинг компанията направи каквото трябваше, за да заработи както форума така и всичко около него. И аз лично съм много доволен от това, че вече толкова години съм клиент на Супер Хостинг!

Тук обаче искам да опиша малко от това, което научих и успях да направя сам.

На кратко трябваше да се копира цялата информация като файлове от единия сървър в другия, да се прехвърли базата данни и след това DNS-ите да се настроят и всичко трябваше да тръгне без проблем. 

ISPConfig_logo.png

Инсталираха ми ISPConfig - хостинг контрол пане, чрез която се управляват сайтове, домейни, имейли база данни, FTP акаунти и други. Тук ще сложа няколко видеа, които ми помогнаха да се ориентирам и да настроя моя сървър.

 

 

 

Ако имате въпроси пишете и ще се опитам да отговоря.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 месеца по късно...
  • Потребител

Здравей,

Всичко във видеото е обяснено много добре, но не мога да настроя DNS-ите.

Домейна ми е в Superhosting. Какви настройки трябва да направя там!

Мерси предварително!

Поздрави!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 месеца по късно...
  • Администратор

Здравей,

следвай стъпките от видео 3 и ако имаш някакви въпроси можеш да се обърнеш към съпорта на Superhosting те са много мили и винаги ще ти отговорят на въпросите!

Аз вече не си спомням много как го настроих, но си спомням, че точно съпорта на Superhosing ми помогнаха.

Успех!

Link to comment
Share on other sites

  • 11 месеца по късно...
  • Администратор

В управлението на сървъра постоянно се връщам към тези видеа, също така съм си запазил едни много полезни имейли от съпорта на Суперхостинг, където ми обясняват поддробно кое как да направя или кое как са направили самите те.

И ето, че имат и поддробен материал по въпроса:

Полезни опции за управление на Вашия виртуален сървър (VPS)

 

Цитирай

 

Преди да видите кои са полезните опции за управление, ще припомним накратко какво е виртуален сървър и какво поражда нуждата за тези опции.

Виртуалният сървър (VPS) е вид хостинг услуга, която представлява логически отделен и независим сървър, чието управление и администрация се извършва от клиента (най-често системен администратор). 

Един от големите плюсове на тази услуга е пълният контрол (root достъп) над сървъра и неговата конфигурация, системни файлове и настройки. Това носи със себе си както голяма свобода, така и голяма отговорност. Дори съвсем малка промяна в някоя системна настройка или пък изпълнението на „погрешната“ команда, може да доведе до необратими последствия. 

 

https://blog.superhosting.bg/vps-management-options-console.html

Този вид статии са много полезни за хора, които имат собствен виртуален сървър и ежедневно се сблъскват с неговата поддръжка.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 месеца по късно...
  • Администратор

В първия пост имаше редица видеа, която автора си е изтрил и вече не нямаме достъп до тях. На тяхно място сложих ново видео, но реално богатството на ресурсите, които бях прикачил с видеата ги няма.

За щастие от СуперХостинг са започнали да пишат и в тази посока:

Насочване на домейн към ISPConfig
https://help.superhosting.bg/point-domain-ispconfig.html

Собствени нейм сървъри (NS) в ISPConfig
https://help.superhosting.bg/own-domain-name-servers-ispconfig.html

Тези два ресурса са много ценни и помагат на всички, които работят с ISPConfig.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • Администратор
On 21.03.2021 г. at 18:37, Р. Теодосиев said:

В първия пост имаше редица видеа, която автора си е изтрил и вече не нямаме достъп до тях. На тяхно място сложих ново видео, но реално богатството на ресурсите, които бях прикачил с видеата ги няма.

Ето и един нов обновен плейлист с видеа за конфигуриране на ISPConfig:

https://www.youtube.com/playlist?list=PLqxk82AkcjpUykeYZ9S49g3wnFGo7h4Ky

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 8.02.2024 г. at 18:11, Р. Теодосиев said:

Ето и един нов обновен плейлист с видеа за конфигуриране на ISPConfig:

 

 

 

 

Инсталацията на ISPConfig на Linux сървър обикновено се извършва чрез скрипт за автоматична инсталация, който е достъпен за сваляне от официалния уебсайт на ISPConfig. В следващите стъпки ще ви покажа общия процес за инсталация на ISPConfig на Linux сървър:

  1. Изберете подходяща версия на Linux: ISPConfig може да бъде инсталиран на различни дистрибуции на Linux като Debian, Ubuntu, CentOS и други. Проверете системните изисквания и изберете подходящата за вашия случай.

  2. Подгответе сървъра: Уверете се, че операционната система на вашия сървър е актуализирана и че имате необходимите пакети и зависимости инсталирани. Например, за Debian или Ubuntu, използвайте следната команда за актуализиране на системата:

sudo apt update && sudo apt upgrade 
  1. Свалете скрипта за инсталация: Отидете на официалния уебсайт на ISPConfig и свалете скрипта за инсталация. Обикновено той е наречен "install_ispconfig_setup.sh".

 Ето го и него....

#!/bin/bash

# Update system packages
apt update && apt upgrade -y

# Install required packages
apt install -y wget unzip

# Download ISPConfig installation script
wget -O installer.tgz https://www.ispconfig.org/downloads/ISPConfig-3-stable.tar.gz

# Extract the installation files
tar xf installer.tgz
cd ispconfig3_install/install/

# Start the ISPConfig installation
./install.sh

# Follow the installation prompts and provide necessary information

# Clean up installation files
cd ../..
rm -rf ispconfig3_install/ installer.tgz

 

  1. Изпълнете скрипта за инсталация: Качете скрипта на вашия сървър и изпълнете го с права за администратор. Например:

sudo bash install_ispconfig_setup.sh 
  1. Отговорете на въпросите на инсталатора: Инсталационният скрипт ще ви зададе различни въпроси за конфигурацията на сървъра, като IP адрес, хостнейм, пароли и други настройки. Отговорете на тях според вашите нужди.

  2. Изчакайте завършването на инсталацията: Инсталационният скрипт ще инсталира и конфигурира всички необходими компоненти за работа на ISPConfig, включително уеб сървър, бази данни, пощенски сървър и други.

  3. Достъп до уеб интерфейса на ISPConfig: Когато инсталацията приключи успешно, ще получите информация за достъп до уеб интерфейса на ISPConfig. Влезте в него с помощта на браузъра си и завършете конфигурацията на сървъра според вашите нужди.

След тези стъпки ISPConfig ще бъде успешно инсталиран и готов за управление на вашия Linux сървър. Важно е да следвате инструкциите на инсталационния скрипт и да отговорите на въпросите му коректно, за да осигурите правилната конфигурация на сървъра.

Редактирано от Stoned1312
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...