Отиди на
Форум "Наука"

Кой притежава Луната?


Recommended Posts

  • Потребител

Интересна статия, която повдига въпроси, на които малко хора изглежда обръщат внимание. Не е ли време да се помисли за правните рамки при усвояването на космоса предвид развитието на космическите технологии и претенциите на все повече личности и организации в своеобразната "космическа надпревара"? Има ли изобщо такива рамки? И актуални ли са към днешна дата? В това се инвестират огромни средства и едва ли инвеститорите го правят от чист и неподправен алтруизъм. При това - поне част от тези инвеститори са доказани акули в бизнеса - това Безос, Мъск, Брансън.

https://theconversation.com/who-owns-the-moon-a-space-lawyer-answers-99974

Или може би трябва да чакаме някой туит на друга акула по темата :)

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

image.jpeg.597ba07564f5f71e0a3ae900a972dad3.jpeg Кой, кой?

Има международни споразумения /които за нас малките 1000% задължителни/ според които никой.

Но от практика знаем, че това е до там докъдето някоя могъща страна не каже мейнщанд....От там е тяхна и Ти ще трябва да плащаш.....

Редактирано от Skubi
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 часа, boyko said:

Не е ли време да се помисли за правните рамки при усвояването на космоса предвид развитието на космическите технологии и претенциите на все повече личности и организации в своеобразната "космическа надпревара"?

Луната и нейните ресурси не могат да бъдат присвоени под никаква форма. Това се отнася и за другите небесни тела.

https://bg.wikisource.org/wiki/%D0%94%D0%BE%D0%B3%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D1%80_%D0%B7%D0%B0_%D0%9B%D1%83%D0%BD%D0%B0%D1%82%D0%B0_(1979)

Редактирано от insighting
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 35 минути, insighting said:

Луната и нейните ресурси не могат да бъдат присвоени под никаква форма. Това се отнася и за другите небесни тела.

https://bg.wikisource.org/wiki/%D0%94%D0%BE%D0%B3%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D1%80_%D0%B7%D0%B0_%D0%9B%D1%83%D0%BD%D0%B0%D1%82%D0%B0_(1979)

Луната не може да бъде притежавана от държава и правителство.

Договорът според решението и тълкуванието на Върховният съд на САЩ обаче не касае частните компании - съдебният спор за правата на компанията Lunar Embassy  върху Луната беше спечелен от компанията

(това е по.спомените ми, в интерес на истината не намирам решението на съда)

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 17 минути, nik1 said:

Луната не може да бъде притежавана от държава и правителство.

Договорът според решението и тълкуванието на Върховният съд на САЩ обаче не касае частните компании - съдебният спор за правата на компанията Lunar Embassy  върху Луната беше спечелен от компанията.

Делото е за авторски права. Но техните сертификати нямат юридическа сила. Просто сувенири.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Аз това се чудя (явно недостатъчно, юом не съм проверил) каква беше тази истЕрия с продажбата на парцели на Луната?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Поради тотално непознаване на същността на живота (от науката, други верни познания - няма), като как става, въпросът за "притежание" на Луната е малко по-друг.

Самата Луна "притежава" живота! Благодарение на съществуването на Луната е възникнал разнообразния живот на Земята. Всички "циркадни" цикли са свързани с промяна циклите на Луната и на Слънцето. Е, ясно е, че никой никога не трябва да притежава (за търговски цели и/или Управление на движенията на телата), каквото и да е от Луната или Слънцето.

...

 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Това е идея!

:D

За брокерскиа агенция - "Продаваме парцел на Луната в Морето на спокойствието, извън регулация" или "... в регулация, на 50 м от база "Неогея 2", възможност за захранване от станцията" или ".. на комуникативно място, до руския космодрум", "Луксозен хабитатат в новострояща се станция, площ 25 m*2 включващ космическа градина и аквариум. Станцията е на кота било, има, до 1 лунна седмица Акт 15, предстоят херметизация, 48 часови проби, Акт 16, до края на лунната година"

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 17 минути, Joro-01 said:

Аз това се чудя (явно недостатъчно, юом не съм проверил) каква беше тази истЕрия с продажбата на парцели на Луната?

Това е стандартен инвестиционен бизнес с надежди за бъдещо покачване на цените (без майтап, лека закачка към теб, нали вече си в клуб "икономика" и ти :))

Ако правата на Лунар Ембаси и собственците на закупените от тях парцели бъдат напълно легализирани- цените могат да скокнат дестокртано и стократно: от няколко долара за акър (това бяха продажните цени в началото на бизнеса) , до няколко хиляди долара

Апропо, мислил съм и аз да си купя имот на Луната, но цените вече скокнаха нагоре (получи се малък балон) и не ми се дават пари - нямам такива излишни/заделени за подобно начинание..

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки
Преди 23 минути, nik1 said:

Това е стандартен инвестиционен бизнес с надежди за бъдещо покачване на цените (без майтап, лека закачка към теб, нали вече си в клуб "икономика" и ти :))

Ако правата на Лунар Ембаси и собственците на закупените от тях парцели бъдат напълно легализирани- цените могат да скокнат дестокртано и стократно: от няколко долара за акър (това бяха продажните цени в началото на бизнеса) , до няколко хиляди долара

Апропо, мислил съм и аз да си купя имот на Луната, но цените вече скокнаха нагоре (получи се малък балон) и не ми се дават пари - нямам такива излишни/заделени за подобно начинание..

 

Реших да ставам прагматичен и да търся начини различни и допълващи / заместващи  стандартната работа :) , затова. Нищо смеислено до момента не съм открил (е, пестях и усилия за по-полезни дейности), нито имам активи за пасивни доходи (освен сайт да направя ;) ), нито имам рутината и късмета на Инсайтинг да играя на борсата :)

Питанката ми е как решават, че тъкмо те са собственици? Или прилагат римското правило "Пръв по време, пръв по право"? Сеюат се първи, заверяват си нотариално пртенциите и хоп... Луната тяхна. Аз тогава да си купя Марс.

Едит - подозирам, че и за Марс стоят така нещата, но за луната Титан (доказано за въглеводороди в трите агрегатни състояния и плътна атмосфера), та поне горива да продавам.

Добре, че не си го направил. Преценил, си, че дори и правнуците може да не влязат във владение на имота. :)

Редактирано от Joro-01
Допълнение
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

В интерес на дискусията, има немалко богати, успели икономически (предприемчиви) хора , които са си купили имоти на Луната с очаквания за печалби;

Не съм се интересувал в подробности, но печалбите на собствениците биха могли и да са  непосредствени заради първоначалния "балон" /заради първоначалото покачване на ,вследствие на повишения интерес за закупуване на имоти/ , който в действителност се получи

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 27 минути, Joro-01 said:

Питанката ми е как решават, че тъкмо те са собственици? Или прилагат римското правило "Пръв по време, пръв по право"? Сеюат се първи, заверяват си нотариално пртенциите и хоп... Луната тяхна. Аз тогава да си купя Марс.

 

Когато човек остане без работа, преживее скандален развод, има сериозни дългове... дълбокото отчаяние понякога ражда гениални идеи. Това се е случило с американеца Денис Хоуп. В отчаянието си той погледнал към Луната. Спомнил си една лекция на своя професор от Орегонския колеж за правото на собственост. Наново прочел Договора за космическите обекти от 1967 г. Възползвал се от пропуска на юристите, че не са споменали правата на частните лица в него и обявил всички небесни тела за своя собственост, освен Земята и Слънцето.


P.S. Аз купих звезда, но в сертификата е записано 'non-profit project to support the scientific research efforts'. И замък си имам на сертификат, но това не означава, че владея титлата. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 1 минута, insighting said:

 

Когато човек остане без работа, преживее скандален развод, има сериозни дългове... дълбокото отчаяние понякога ражда гениални идеи. Това се е случило с американеца Денис Хоуп. В отчаянието си той погледнал към Луната. Спомнил си една лекция на своя професор от Орегонския колеж за правото на собственост. Наново прочел Договора за космическите обекти от 1967 г. Възползвал се от пропуска на юристите, че не са споменали правата на частните лица в него и обявил всички небесни тела за своя собственост, освен Земята и Слънцето.


P.S. Аз купих звезда, но в сертификата е записано 'non-profit project to support the scientific research efforts'. И замък си имам на сертификат, но това не означава, че владея титлата. :)

Ти си хитрана, знам те аз :)

Това е дружеска закачка, често спорим двамата , но без лоши чувства :)

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки
Преди 4 минути, insighting said:

 

Когато човек остане без работа, преживее скандален развод, има сериозни дългове... дълбокото отчаяние понякога ражда гениални идеи. Това се е случило с американеца Денис Хоуп. В отчаянието си той погледнал към Луната. Спомнил си една лекция на своя професор от Орегонския колеж за правото на собственост. Наново прочел Договора за космическите обекти от 1967 г. Възползвал се от пропуска на юристите, че не са споменали правата на частните лица в него и обявил всички небесни тела за своя собственост, освен Земята и Слънцето.


P.S. Аз купих звезда, но в сертификата е записано 'non-profit project to support the scientific research efforts'. И замък си имам на сертификат, но това не означава, че владея титлата. :)

Точно както си и представях. И си регистрирал претенцията, послеважи римският прицип... Жалко, че на практика няма как да стане. Койсто се окаже с необходимото космическо превъзходство, юе си се настани в имота му, без да пита. Квото е спечели, спечелил.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки
Преди 9 минути, insighting said:

 

Когато човек остане без работа, преживее скандален развод, има сериозни дългове... дълбокото отчаяние понякога ражда гениални идеи. Това се е случило с американеца Денис Хоуп. В отчаянието си той погледнал към Луната. Спомнил си една лекция на своя професор от Орегонския колеж за правото на собственост. Наново прочел Договора за космическите обекти от 1967 г. Възползвал се от пропуска на юристите, че не са споменали правата на частните лица в него и обявил всички небесни тела за своя собственост, освен Земята и Слънцето.


P.S. Аз купих звезда, но в сертификата е записано 'non-profit project to support the scientific research efforts'. И замък си имам на сертификат, но това не означава, че владея титлата. :)

Благодаря, спести ми ръчкане.

 

Евгени Минчев има титлата "сър", ако става въпрос... Рицарско звание, имам предвид. Интересно, защо ли точно му е (точно тази титла)?...

 

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
1 hour ago, Малоум 2 said:

Поради тотално непознаване на същността на живота (от науката, други верни познания - няма), като как става, въпросът за "притежание" на Луната е малко по-друг.

Самата Луна "притежава" живота! Благодарение на съществуването на Луната е възникнал разнообразния живот на Земята. Всички "циркадни" цикли са свързани с промяна циклите на Луната и на Слънцето. Е, ясно е, че никой никога не трябва да притежава (за търговски цели и/или Управление на движенията на телата), каквото и да е от Луната или Слънцето.

...

 

Нищо лично,

Съгласен съм с това което си написал.....но вече хората легално притежаваме първоизточника - Земята и живота на нея..

Луната , небесните тела и тяхното движение и съществуване ми изглеждат като.... бял кахър..

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 1 час, Joro-01 said:

Това е идея!

:D

За брокерскиа агенция - "Продаваме парцел на Луната в Морето на спокойствието, извън регулация" или "... в регулация, на 50 м от база "Неогея 2", възможност за захранване от станцията" или ".. на комуникативно място, до руския космодрум", "Луксозен хабитатат в новострояща се станция, площ 25 m*2 включващ космическа градина и аквариум. Станцията е на кота било, има, до 1 лунна седмица Акт 15, предстоят херметизация, 48 часови проби, Акт 16, до края на лунната година"

....С добър изглед към Морето на спокойствието (Mare Tranquillitatis) :)

51oZM6dQWBL.jpg

 

https://novini.bg/razvlecheniq/liubopitno/109910?comment=new&page=1

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 42 минути, Joro-01 said:

Точно както си и представях. И си регистрирал претенцията, после важи римският прицип...

Морското дъно извън пределите на континенталния шелф също е обявено за общо наследство на човечеството. Всеки може да направи една Декларация за собственост и да уведоми ООН, а после да си основе компания и да продава пълния пакет документи за собственост, като си сътрудничи с някой изследователски институт. :)))

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки
Преди 32 минути, insighting said:

Морското дъно извън пределите на континенталния шелф също е обявено за общо наследство на човечеството. Всеки може да направи една Декларация за собственост и да уведоми ООН, а после да си основе компания и да продава пълния пакет документи за собственост, като си сътрудничи с някой изследователски институт. :)))

Мерси за идеята, но най-вероятно и друг се е сетил. Най-малкото Капитан Немо (не съфорумеца) го мисли за свое.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки
Преди 55 минути, nik1 said:

....С добър изглед към Морето на спокойствието (Mare Tranquillitatis) :)

51oZM6dQWBL.jpg

 

https://novini.bg/razvlecheniq/liubopitno/109910?comment=new&page=1

Ти мъ уби! Ко ше праят там? Могат като Северозапада да поискат присъединяване към Румъния, ама на луната? :D

С биткойни да играеха... То айтитата в общините, училиюата и университвтите (и разни зали) го правят де. Ама парите не ходят за ведомството.

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки
Преди 58 минути, insighting said:

Морското дъно извън пределите на континенталния шелф също е обявено за общо наследство на човечеството. Всеки може да направи една Декларация за собственост и да уведоми ООН, а после да си основе компания и да продава пълния пакет документи за собственост, като си сътрудничи с някой изследователски институт. :)))

Остави института, сега вече се правят роботи за подоводен добив на злато и други суровини, около Нова Гвинея беше май, явно териториални води, фирмата беше нещо с Наутилос ...

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 18 минути, Joro-01 said:

Ти мъ уби! Ко ше праят там? Могат като Северозапада да поискат присъединяване към Румъния, ама на луната? :D

С биткойни да играеха... То айтитата в общините, училиюата и университвтите (и разни зали) го правят де. Ама парите не ходят за ведомството.

Стара Загора е в Тракия (географски е Северна Тракия), най-европейската, напредничава и богата част на България от Възраждането насам :). а самият град е един от най-развитите в България днес..

София-град е просто остров или кораб, плаващ на първа скорост в морето от селяния, изостаналост и турбо; Нерде Андрешко или пернишкия гламак, нерде бай Ганьо :)

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки
Преди 7 минути, nik1 said:

Стара Загора е в Тракия (географски е Северна Тракия), най-европейската, напредничава и богата част на България от Възраждането насам :). а самият град е един от най-развитите в България днес..

София-град е просто остров или кораб, плаващ на първа скорост в морето от селяния, изостаналост и турбо; Нерде Андрешко или пернишкия гламак, нерде бай Ганьо :)

 

Упс... Да не го Зе лично? :)

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки
1 hour ago, insighting said:

Морското дъно извън пределите на континенталния шелф също е обявено за общо наследство на човечеството. Всеки може да направи една Декларация за собственост и да уведоми ООН, а после да си основе компания и да продава пълния пакет документи за собственост, като си сътрудничи с някой изследователски институт. :)))

АКо мислиш, че можеш задвижи въпроса. Наутилос Минералс, може би вече добива от дъното.

Да не ме е-баннат за реклама :)

http://www.nautilusminerals.com/irm/content/seafloor-production-equipment.aspx?RID=411

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 16 минути, Joro-01 said:

Упс... Да не го Зе лично? :)

в извествен смисъл, че като тракиец и колега предаваш фронта с познанията :) .Малко ме разочароваш тука ;)

това е "личното"

Онзи от Зелениково не го броя за тракиец, той е сбъркан отвсякъде, бъг в системата

 

 

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...