Отиди на
Форум "Наука"

Проф. Божидар Димитров (1945-2018)


КГ125

Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Бог да прости проф. Димитров. Спорен или не, но за популяризирането на българската история сред народа направи много повече от 90% от историците. 

  • Харесва ми! 9
  • Благодаря! 1
  • ХаХа 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
1 hour ago, КГ125 said:

Бог да прости проф. Димитров. Спорен или не, но за популяризирането на българската история сред народа направи много повече от 90% от историците. 

 За вредата която същия нанесе на археологията и историята може да се използва същия процент.

Хич да не му прощава бог!

Ще спомена само че е съучастник в приемането на закона "Чилова", който утрепа нумизматиката и благоприятства износа на КЦ.Няма как да подминем кражбите на културни ценности от други държави в които имаше пръст  агент Кардам.И  глупостите които дрънкаше докато популяризираше историята.

То добре че пукна, лошото е че положението няма да се подобри защото има и други като него които ще продължат тия идиотщини.

Редактирано от vvarbanov
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Лека му пръст.

Щом като са му направили топик, да му пишат добрините, ако немогат или няма такива е по-добре е да мълчат.....В случаят мълчанието е по-изказно от натрупаните най-гнусни "доброжелания"....СМСМ 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
1 hour ago, Skubi said:

Щом като са му направили топик, да му пишат добрините, ако немогат или няма такива е по-добре е да мълчат.....

Или да кажат истината.“За мъртвите или добро, или нищо, освен истината”.

 

1 hour ago, Skubi said:

В случаят мълчанието е по-изказно от натрупаните най-гнусни "доброжелания"....

В случая от сервилниченето и раболепието се получават позиви за повръщане.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 11 минути, vvarbanov said:

Или да кажат истината.“За мъртвите или добро, или нищо, освен истината”.

 

В случая от сервилниченето и раболепието се получават позиви за повръщане.

Виждам омразата Ти към починалият, но. Не трябва ли да изтече малко време, да се отдалечи човек, за да може, реално, без емоции "научному" да обопщи "+" и "–" към дейноста му, мвесто да се почне веднага, не изчаквайки поне 40 дена от кончината му? 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Божидар Димитров не е бил професор: „Божидар Димитров е старши научен сътрудник II степен от 1985, но тъй като в публичното пространство присъства с титлата професор (която не е равнозначна на ст.н.с. II), през декември 2009 заявява: „Аз никога не съм се титулувал като професор.“[12] Съобразно новия закон научното звание „старши научен сътрудник ІІ степен“ се трансформира в научна длъжност „доцент“.Божидар Димитров – Уикипедия

Божидар Димитров не популяризираше българската история, а измисляше исторически митове, които се харесваха от народа. Пример, който ми попадна наскоро История - На Шипка опълченците спечелиха войната - Стандарт

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Мисля, че по едно време беше професор. От Библиотекарския.

 

Иначе ми разреши да снимам в Бояна, Земен и Добърско. Без връзки и без проблеми. Просто го помолих. Даже не се и познавахме.

Редактирано от Thorn
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 часа, Skubi said:

Виждам омразата Ти към починалият, но. Не трябва ли да изтече малко време, да се отдалечи човек, за да може, реално, без емоции "научному" да обопщи "+" и "–" към дейноста му, мвесто да се почне веднага, не изчаквайки поне 40 дена от кончината му? 

Виждаш омразата, ......чушки виждаш. Не харесвам много неща, но не ги мразя.Въобще защо трябва да обичам или мразя Божидар Димитров?

Примитивното черно бяло мислене, те кара да поляризираш  чувствата и емоциите само на "любов и омраза".Това са когнитивните изкривявания на "детското мислене".Такива са логическите грешки на конспиратолозите, филите, фобите и въобще на вярващите.

Точно така мислят и говорят русофилите, че мразя Русия, и съм русофоб защото не харесвам всичко руско като тях. 

Няма какво да се отдалечавам във времето за да обобщавам дейността на Б.Д. Отдавна имам представа за "професора" и във форума съм писал тема по този въпрос.

На тебе ти е необходимо време да се запознаеш с дейността, творчеството му в науката и глупостите които е сътворил.Обаче не става само да седиш и да чакаш да минат 40 дена от смъртта.Трябва да търсиш информация, в нета има достатъчно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 часа, К.ГЕРБОВ said:

Божидар Димитров не популяризираше българската история, а измисляше исторически митове, които се харесваха от народа.

По-скоро обичаше да украсява нещата. Имаше развита фантазия и не се вземаше прекалено насериозно. На мен негови вестникарски статии ми засилиха интереса към военната история. 

На фона на патетично ниското национално самочуствие наследено от тоталитаризма, Божидар Димитров си имаше своята роля. Нямам квалификацията да коментирам професионализма му като историк, обаче историческото предаване, което водеше, беше глътка свеж въздух. 

Доколкото знам и успяваше да изкрънка от държавата някакви пари за археологически разкопки.

Спорна е ролята му за отношенията ни с Македония, но никой не е съвършен. Да почива в мир. 

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Отиде си един агент и доносник, популяризатор на митове и чалга история. Покровител на иманярската мафия и пряко замесен в унищожаването на редица исторически обекти /напр. Плиска/ чрез бутафорни надграждания, всичкото това с цел да се откраднат едни европари. Дето се казва - като мине раболепната проскинеза на плебса, като се разнесе сантимента пред поредния преселил се в ада ДС кадър, историята ще си каже тежката дума.

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Светла му памет и Бог да прости!

Божидар Димитров беше личност със забележително обществено присъствие и оптимистично положително излъчване. Трудно е да повярвам, че го няма вече.

On 2.07.2018 г. at 12:39, К.ГЕРБОВ said:

.........

Божидар Димитров не популяризираше българската история, а измисляше исторически митове, които се харесваха от народа. Пример, който ми попадна наскоро История - На Шипка опълченците спечелиха войната - Стандарт

В тази статия написаното е вярно. Като нещо се харесва на народа, това не значи, че не е вярно, както и обратното....

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ами ето още една статия с мнения на народа по нея. Прочети ги внимателно. Според мен тук имаме точно "обратното". 

Божидар Димитров откри очевидната връзка между Александър Македонски и българите

 На мен най ми хареса това мнение.

975330734_..jpg.9ee48e118462d8e7e3542cebc95ec88a.jpg

Божидар Димитров като историк беше националист-популист. През последните години се престара в това отнощение и народа разбра каква "история" твори. Затова и мненията са меко казани неласкави.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • Потребител
On 6.07.2018 г. at 14:47, Kujiro said:

За жалост агентурното му минало бе причината да е там, където беше.

Ха-ха-ха..... Че то има ли историк стигнал до някаква кариера през комунизма без агунтурно минало.

Link to comment
Share on other sites

Преди 14 минути, Conan said:

Ха-ха-ха..... Че то има ли историк стигнал до някаква кариера през комунизма без агунтурно минало.

Хаха, а сега успяващите им колеги са с <агентурно бъдеще>:D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител

Осветиха паметник на Божидар Димитров в карнобатското село Искра

Паметник на историка проф. Божидар Димитров се издига в карнобатското село Искра.

Увековечиха проф. Божидар Димитров в родния му Созопол

Увековечиха проф. Божидар Димитров в родния му СозополКметът на морския град откри монумента на официална церемония.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 2 часа, Conan said:

Осветиха паметник на Божидар Димитров в карнобатското село Искра

Паметник на историка проф. Божидар Димитров се издига в карнобатското село Искра.

Увековечиха проф. Божидар Димитров в родния му Созопол

Увековечиха проф. Божидар Димитров в родния му СозополКметът на морския град откри монумента на официална церемония.

При всичките недостатъци на покойния Божидар Димитров това е правилно дело.Той направи много за родния си Созопол когото между другото не забрави никога.Да имаше увлечения към местен патриотизъм но те могат да му бъдат простени.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Божидар Димитров още приживе стана герой и на един историко-фантастичен роман на Галина Захариева:

174880_b.jpg?h=263

https://m.helikon.bg/174880-Капка-кръв-за-вампира.html

На мен романът ми хареса, за времето на превземането на България от османците е. Б. Димитров е описан леко иронично, но като цяло с добро отношение.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 7 минути, Doris said:

Божидар Димитров още приживе стана герой и на един историко-фантастичен роман на Галина Захариева:

174880_b.jpg?h=263

https://m.helikon.bg/174880-Капка-кръв-за-вампира.html

На мен романът ми хареса, за времето на превземането на България от османците е. Б. Димитров е описан леко иронично, но като цяло с добро отношение.

Е той като цяло си беше леко комична фигура. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, resavsky said:

Е той като цяло си беше леко комична фигура. 

Комична фигура? Надявам се не изхождаш твърдението си на база пародийте където се гъбаркаха с него разни шоумени? А при неговите четвърт век теливизионни изяви няма как да няма комични случки. За НИМ като директор... и като човек сигурно е допускал грешки, но да го наречеш комична фигура ...🤔

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 17 минути, resavsky said:

Имах предвид вампира най вече. За мене това си беше комична история.

Е, там археолозите са главните действащи лица . Димитров коментираше като държавник загрижен за туризма(историческия). 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 9 часа, Conan said:

Е, там археолозите са главните действащи лица . Димитров коментираше като държавник загрижен за туризма(историческия). 

Това не беше постъпка на сериозен учен. И ми се иска да я приема от смешната и страна.Защото в противен случай не са добре нещата.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...