Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Потребител

Навместо Добро утро - Шок за нас работещите и служещите ?

Три годишен максимум на цените на горивата за коли и камиони. Бензина малкотпод 1 , 58 , дизела до 1,50 евро.

IMG_20180515_082350.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 109
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител
1 hour ago, Du6ko said:

Навместо Добро утро - Шок за нас работещите и служещите ?

Три годишен максимум на цените на горивата за коли и камиони. Бензина малкотпод 1 , 58 , дизела до 1,50 евро.

IMG_20180515_082350.jpg

И Ти знаешр че 90% от цената са разни данъци....Това, че дигат цената е да помагат продажбата на електрокарите и братушките и не само те, да могат да си платят военните сметки. Например....

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело
Преди 2 минути, Skubi said:

И Ти знаешр че 90% от цената са разни данъци....Това, че дигат цената е да помагат продажбата на електрокарите и братушките и не само те, да могат да си платят военните сметки. Например....

Ти съвсем ми уби надеждата в бъдещето. Аз си мислих, че съвсем скоро, като затворят всички губещи ядрени електростанции и отворят все по евтините зелени и ще намалят цената на тока.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 минути, Frujin Assen said:

Ти съвсем ми уби надеждата в бъдещето. Аз си мислих, че съвсем скоро, като затворят всички губещи ядрени електростанции и отворят все по евтините зелени и ще намалят цената на тока.

И Ти знаеш, че братушките са си намалили военният бюджет заради дефицитът им от низката цена на петрола, и затова например отлагат и модернизирането на войскатас най-новите танкове. Даже и Янкитата си намаляват бюджета /доколкото знам/ докато Чинезата пускат най-новия си самолетоносач /маде ин Китай/ и успоредно строят два в Шангхай. Някак трябва да ги поспрат. Те са най-чувствителни за цените на нефта....

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Frujin Assen said:

Ти съвсем ми уби надеждата в бъдещето. Аз си мислих, че съвсем скоро, като затворят всички губещи ядрени електростанции и отворят все по евтините зелени и ще намалят цената на тока.

Всъщност кой е казал, че целта на въвеждането на възобновяемите източници е да се сваля цената на тока!? Целта е да се премахнат ТЕЦовете, а цената е без значение. Затова и сега слънчевите панели и вятърните мелници се субсидират, а цените на тока им е изкуствено поддържана високо високо в небето. Целта е хората да инвестират в слънчева и вятърна енергия, но след 50 години като минем само на ядрена, слънчева, вятърна и водна енергия цената на тока няма да е по-ниска. Цената се определя от търсенето и предлагането. Ако търсенето е голямо а предлагането малко цената ще е винаги висока. Само ядрените и термоядрените централи могат да решат кардинално нещата и да осигурят евтина енергия. Слънчевите панели са добро решение, но просто за да осигурят нужната енергия трябва да са много... доста много... 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Всичко у нас се прави не логически или в перспектива, а ако има далавера и то на момента за този който го или ще го прави. Очеваден пример -  Построил си сульо и пульо  ВЕИ - централка, дал тук-там  рушветче за да го вършат бързо към нашия електромер и почма да пълни торбичката. Незнам нарочно или без да искат,или от много акъл, нашите умници му изкупуват електкриката на преференциална цена, а електриката която той самия употребява му я фактурират на цена като на всеки от нас. Елементарната логика е -  добиваш 100, ползваш 60 - изкупува ти се само разликата....Оня шебек вместо да ръси глупости по-добре  да обясни " що така бе Миме..."

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело
Преди 5 часа, Skubi said:

И Ти знаеш, че братушките са си намалили военният бюджет заради дефицитът им от низката цена на петрола, и затова например отлагат и модернизирането на войскатас най-новите танкове. Даже и Янкитата си намаляват бюджета /доколкото знам/ докато Чинезата пускат най-новия си самолетоносач /маде ин Китай/ и успоредно строят два в Шангхай. Някак трябва да ги поспрат. Те са най-чувствителни за цените на нефта....

Лошо знаеш, САЩ увеличават военния си бюджет.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 13.05.2018 г. at 23:24, makebulgar said:

Във всеки случай една нова АЕЦ в Белене ще развие региона доста. Това са няколко милиарда лева вложени в строителството, които ще развият икономиката на областта, а след това поне 30-40 години централата ще дава хляб на 2-3000 души пряко заети в експлоатацията и на още поне 10 000 души покрай тях. 

С 20 млрд. лева може да се облицоват в злато всички сгради в "региона"... Отделно, че в Северна Бълария няма завършена и една магистрала... та чак и на нова АЕЦ вече се размечтаха. Да не би община Козлодуй да е място на подем? Самата идея китайски !?! технологии да се прилагат за строителството на АЕЦ в България е умопомрачителна, а още по-лошото е, че има същества сред т.нар. елит, които за 30 сребърника са готови да изложат България на потенциално огромен риск...

Нека погледнем какви са реалностите: 1. Бързо спадащ местен пазар - спрямо миналата година потреблението на ток пада с около 4%. 2. Демографската катастрофа се задълбочава, което предполага още по-ниско битово потребление. 3. Частният сектор постоянно инвестира в нови технологии, за да намали разходите за ток. 4. Вече навлизат на пазара "умни" технологии за намаляване на разходите на ел. уредите. 5. Ако АЕЦ бяха толкова икономически изгодни, колкото биват представяни от разните продадени душички, то частните капитали щяха да залеят света с нови реактори... но не би...

 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Това с АЕЦ Белене  си мисля аз е част от козните на Тъмния Властелин който седейки в мрачната кула Барад Дур се чуди как да навреди на България ден и нощ! И засега успява. Но аз съм убеден, че силите на доброто ще победят и никакъв АЕЦ Белене няма да се строи. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
1 hour ago, Frujin Assen said:

Това с АЕЦ Белене  си мисля аз е част от козните на Тъмния Властелин който седейки в мрачната кула Барад Дур се чуди как да навреди на България ден и нощ! И засега успява. Но аз съм убеден, че силите на доброто ще победят и никакъв АЕЦ Белене няма да се строи. 

Добре си Мислиш. Маджарите и Българите са най-отзад или най-долу от европейските страни....

Па кой е този Тъмния Властелин и къде е Барад Дур всеки да си гадае сам....

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело
1 hour ago, Skubi said:

 

Па кой е този Тъмния Властелин и къде е Барад Дур всеки да си гадае сам....

 

 

Как кой? Това е Този Чието Име Не Бива Да Се Споменава На Глас! Тъмния Властелин на Мрачните Сили, който мрази българите и иска да ги унищожи, затова прави всичко възможно да ни лиши от нашите достиженията!

Sauron.jpg

Ето го! Протяга ръката си за да ни вземе най ценното- парите, свободата, демокрацията и евроатлантическите ценности! 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 38 минути, Frujin Assen said:

Как кой? Това е Този Чието Име Не Бива Да Се Споменава На Глас! Тъмния Властелин на Мрачните Сили, който мрази българите и иска да ги унищожи, затова прави всичко възможно да ни лиши от нашите достиженията!

Ето го! Протяга ръката си за да ни вземе най ценното- парите, свободата, демокрацията и евроатлантическите ценности! 

Кошмар ! Тъмните сили се готвят да ни сграбчат  !

533d85da1bf24.jpeg

 

Вихри враждебни над нас са завили

Злобни тирани ужасно гнетят

в бой съдбоносен с враждебните сили

тръгнахме смело по стръмният път !

4053.jpg

Но ний ще вдигнем гордо и смело

знамето честно на нашето дело

знамето честно на свободата 

на свободата и демокрацията 

 

darth-vader-68374437.jpg

Казвах ли ви аз ?  Световното правителство е против нас !

Редактирано от Du6ko
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 40 минути, Du6ko said:

Кошмар ! Тъмните сили се готвят да ни сграбчат  !

533d85da1bf24.jpeg

 

Вихри враждебни над нас са завили

Злобни тирани ужасно гнетят

в бой съдбоносен с враждебните сили

тръгнахме смело по стръмният път !

4053.jpg

Но ний ще вдигнем гордо и смело

знамето честно на нашето дело

знамето честно на свободата 

на свободата и демокрацията 

 

darth-vader-68374437.jpg

Казвах ли ви аз ?  Световното правителство е против нас !

Щом и Чубакка е на тъмната страна

Давай червени рози на Сатана и 

Ураааааааааааааааааа

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 16 часа, Du6ko said:

Навместо Добро утро - Шок за нас работещите и служещите ?

Три годишен максимум на цените на горивата за коли и камиони. Бензина малкотпод 1 , 58 , дизела до 1,50 евро.

IMG_20180515_082350.jpg

И сичкото това иде от ,,Убавата и развита Германия" на Стрина Меркел! 

 

От Германия нищо добро не идва!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Frujin Assen said:

Как кой? Това е Този Чието Име Не Бива Да Се Споменава На Глас! Тъмния Властелин на Мрачните Сили, който мрази българите и иска да ги унищожи, затова прави всичко възможно да ни лиши от нашите достиженията!

Sauron.jpg

Ето го! Протяга ръката си за да ни вземе най ценното- парите, свободата, демокрацията и евроатлантическите ценности! 

Абе, какъв герой е тоя рогоносият катил от снимката? В смисъл, как се казва? Не го знам, нещо.

Редактирано от andreiS40
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 часа, andreiS40 said:

Абе, какъв герой е тоя рогоносият катил от снимката? В смисъл, как се казва? Не го знам, нещо.

https://en.wikipedia.org/wiki/Sauron

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Много се разводни темата. В научен форум следва да се работи с факти и цифри. Обърнахме го малко на майтап, ако темата беше в инженерния раздел аз лично щях да я заключа. Сега само се изтеглям, може и да отговоря на нещо, ако е по-темата, не е много назад от включването ми и разбира се ако сметна за необходимо, но към момента нещата на които бих отговорил са назад.

Душко, пак към тебе - когато решиш да учиш другите (Скуби) на инженерни решения бъди поне по-точен. Прътите не падат в дупка под реактора. Реакторът е херметично затворен здрав под налягане и с висока температура (и радиоактивност). Пробиеш ли го - гадно! Активна зона се нарича мястото в реактора (неголяма част от обема на реактора), където протича реакцията. Тя е ниско (при ВВЕР) и горивните пръти (да ги наречем касети) няма къде да паднат. При сработване на тази защита между горивните касетити падат (освобождават се и падат под собствената си тежест) пръти от бор. Същите пръти в работен режим управляват се управляват, движат се плавно и управляват реакцияят.  Борът поглъща неутрони и подтиска реакцията. Отделно - в обема на реактора (I контур) се излива борна киселина.

В реактро РБМК има една особеност (недомислица, но евентуално в друга тема), която е проблем и затова вече такива не се произвеждат. Де факто обаче литовската централа "Игналина" имат два РБМК. - малко да ви налея вода в мелницата на вас, поддръжниците на атомното лоби.

Вие вече ми наляхте - поради същата причина поради която в БГ възобновяемата енергия е скъпа (извън БГ не е така - специално за вятърната, в Германия е била безплатна за някакво време), атомната ще стане още по-скъпа, чак граничещо с национална катастрова. Освен това да кажа и, че потребителите заплаюат и куп други неща в цената на тока. Вижте си фактурите.

Давам този линк - за Германия.

https://www.energy-charts.de/energy_pie.htm?year=2018&month=1

Ако някой има проблеми да се ориентира в сайта, да чете графики, смятам, че не му е мястото в тази тема.

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки
On 14.05.2018 г. at 23:25, Amazonski said:

Вятърната и слънчевата са допълнение към енергийната система, няма как да са гръбнака, не и по нашите ширини. Не могат да поемат пикови натоварвания, а до скоро токът не можеше да се складира. Вече може, Илон Мъск построи батерия в Австралия, но докато тази технология стигне до нас...

Другото доколкото чета са балкански тарикатлъци. Енергията от нашата АЕЦ е на добра цена, централата и инфраструктурата са платени, имаме добри договори с Русия за доставка и рециклиране на гориво. Тока от ВЕЦ също е на добра цена. Така пичовете със целената енергия дето са "наши хора", купуват на добра цена от Козлодуй, вецовете, или ТЕЦ и после го препродават на тлъста "зелена" цена, все едно те са го произвели. Как при това положение цената да падне? 

Ето за цената на различните източници. Общо-взето ситуацията е "зависи кого питаш": https://en.wikipedia.org/wiki/Cost_of_electricity_by_source

Само да кажа - акумулираща моюност е и ПАВЕЦ. Имаме Чаира и.. Цанков камък, ако са го направили, не следя. Това са големи акумулатори, които не са свръх технологични. А технологиите напредват, акумулираюите моюности поевиняват...

За Козлодуй съмм далеч от мисълта, че трябва да бъде затворена.

Тепърва обаче при сегашното положение (и нужди) да се изгражда Белене... Не знам какви са добрите договори с русия за доставка и рециклиране на гориво, аз нямам достъп до тях. А другото са далавери - означава, че държавата я няма. Щом това става, само си представи какво би станало със средсртвата за строежа на нова АЕЦ. Все няма да достигат и юе се индексират с гоините, постоянно юе се оказва, че в цената не е включено... Следва замразяване от други управляващи, съд, плаюане отново... Забавят се дори иначе изрядни проекти дето няма мафия

 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Жоре, проблема не е технологически, а политически. Нищо предложено от Русия няма да бъде одобрено никога от крайно десните екстремисти. Това е ноторно прието- както, че водата е мокра, а небето синьо. Те не от 10 кладенеца, от 100 ще носят вода да доказват, че Белене е неефективно. С фанатици сериозен разговор не може да се води, поради което и го обръщаме на майтап. 

Преди време ви пуснах едно изказване на Хазин в което обясняваше, как след спирането на евросубсидиите към 2021 политическите елити на източна Европа ще се обърнат към Русия за да им осигури средства (европарите се претакат през елитите и те ги консумират). Тогава имаше неяснота какво може да им даде Русия, която определено няма финансови възможности. Мисля, че АЕЦ Белене и възможността да се преточат и откраднат едни 20 милиарда е част от това за което говореше Хазин. 

Но това пак е политика, не технология.

Редактирано от Frujin Assen
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Цитирай

Вятърната и слънчевата са допълнение към енергийната система, няма как да са гръбнака, не и по нашите ширини. Н

 

Нови АЕЦ-ве ще станат гръбнак на енергертиката ни , само тогава когато се намери инвеститор за тях

Шансовете според мен са минимални,проектът на нов АЕЦ у нас е икономичеки нонсенс:

И без ескалация на цените  за построяването и пуснането в екслоатация, инвестирът ще се изоправи  пред  пакета  от следните незаобиколими проблеми:

- конкуриращи цени на електроенергията от ВЕИ- та,

Цените на елктроенргията от ВЕИ-та падат (говорим за новите мошности)

Например За  Южна Германия  (при нейния ирадианс) се окачва в 2030-2035 ценита да се изравянят (говорим за цени електронегията от нови мощности)

За Австралия, вече цените на електоернегрията от ВЕИ тата е по-ниска от тази на новите (проектните) АЕЦ,
Поради това няма никакъв напредък в ядрената програма на Австралия- потенцилания инвеститор и оператор иска гарантрана цена от над 200 долара за един мегаватчас, а при фотовалтаиците (новите мощности) цената на електоенергията е два -три пъти по-ниска и ще продължава да пада, При вятърните цената на един мегават час елетронергия е около 100

/Падат инвестицииниоте разходи, защото цените на фотовалтаиците падат и се подобрават качествата като КПД и трайност/,

Парадигмите за скъпия ток от фотоволтаиците бяха валидни до днес и до тук.

Правилно беше засегнат въпроса с акумулацията,и аз бих отговорил като Жоро

За Амазонски мисля че ще е интересно това (и не само занего)

В САЩ новите АЕЦ-ове се субсидират с по средно 5 милирада милиарда долара на реактор за построяването му (ядрена сила са, всички ядрена сили субсидират или бюджетират този сектор и ядрените си реактори- така е и в РФ, при РосАтом субсудиите са над три трилиона рубли за сегашния пет годишен период  ),

Освен това в САЩ  електроенергията е сусидираната като зелена (тя е зелена, няма спор)

Въпреки всичко, 2 новостроящи се блока/реактора отиват за скрап, защото инвестирите ще загубят много повече ако продължат

Напомня ми колко са прагматични амертиканците и колко сме изостанали на Балканите - ние задаваме парадигмата напълно грешно: казваме си инвестирали сме 3 милиарда лева в пари ,в емоции и очаквания - дайте да продължим .....да губим пари

 

-свиващ се пазар- населението у нас в 2050 ще бъде в два милиона по-малко от днес

Апропо БАН в доклада си  за АЕЦ бяха ползвали "удобни" данни ,които по-късно самите те отрекоха с доклада си за демографията, но реалаността е такава, пада населението ,пада и консумацията :пиковете  на консумацията са зимни най вече и летни, говорим за пикови битови потебления, отдавна не сме "аграрно-индустрилна" страна, а и "индустриалната епоха" приключи в световен машаб

 

-крайно непостоянна консумация/необходимост от мощностри в различните месеци на годината: от малко над 7 гигавата презимата, до малко над 2 гигавата в ранната пролет

 

Апропо Гаранциите не са никаква опция от както сме в ЕС, нека не профанизираме и отравяме форума и дискусията с вестикарство и ретро на късния соц:
Вече сме в ЕС и всички нови гаранции,дадени от тук нататък са в нарушения на съответния член от договора за ЕС, който забранява  субсидиите и държавната помощ освен в
социаланата сфера и дейности, и в регионите в които има безработица

Апропо Унгария в момента в процедурана на разследване по този член, за строящите се реактори  в Пакш

 

Т.Е Всичко от налото на века (когато ядрения рененанс започва в световен план) за е вече променено:

в икономически смисъл (вкч в област демография и настъпилия край нанякави хипотертични очаквания за индустриаленен растеж)

в правен смисъл (подписали сме дговор за ЕС)

 

=====================

Ако пък се случи/ ма есклация на цените/разходите - нещата стават още по -страшни за инвестиртора/инвеститорите

Нека проявявамеи малко икономическа мисъл и наука в темите- инвестирите не са изпълнители,и от тях ,инвеститорите малко зависи това ще има ли закъснение и ескалация на цените.

Апропо ескалация има при новострящите се реактори във Франция (страна с опит) - над сто 100 процента при последния построен,  във Финландия и при някои от тези в САЩ , всичките са страни с въховенство на закона

/в САЩ инвесторите в Южна Каролина решиха да спрат и да да дадат за скрап оборуването, за да не губят повече  пари, Говорим за САЩ където електронергията е от АЕЦ-овте е субсидирана на федерално равнище,ми където федералното правителство субсидура катопопсртроявенто намави мощности, така и удължаването на живота на старите/

Ще се самоцитирам в тази връзка:

On 27.11.2017 г. at 20:03, nik1 said:

Като чета този материал, се сещам за романа на Агата Кристи

"10 малки негърчета  , двете в Южна Каролина изгоряха....":

https://www.bloomberg.com/news/articles/2017-07-31/scana-to-cease-construction-of-two-reactors-in-south-carolina

https://www.nytimes.com/2017/07/31/climate/nuclear-power-project-canceled-in-south-carolina.html

"...Двете в Джорджия пък хванаха погрешен път...."

http://wsav.com/2017/08/04/new-higher-estimates-to-complete-plant-vogtle/

 

http://www.postandcourier.com/news/two-identical-nuclear-projects-one-in-georgia-and-one-in/article_4954353a-b8f6-11e7-be85-f341791366a7.html

=========================

".....И всичките умряха..."

https://thinkprogress.org/the-nuclear-industry-prices-itself-out-of-market-for-new-power-plants-1421750327c3/

 

 

 

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ще е интересно някой който смята че соларните панели и ветрогенераторите са алтернатива да седне и да сметне колко от тях трябва да се построят за да се заменят АЕЦа и ТЕЦовете ни. И съответно да сметне колко ще струват и батериите, които трябва да се построят, примерно от Тесла, така че нощем да можем да не изглеждаме тъмни като Северна Корея, а да сме светли и работещи като Южна Корея. 

 

Американците не трябва да се дават като пример по отношение на строителството на нови АЕЦ, тъй като те са най-лошия пример. При тях както заем тока се произвежда основно от ТЕЦове, и за тях това не е проблем, тъй като са силни и могат да си позволят да пренебрегват всички решения относно въглеродните емисии. Тоест те са си решили че ще си замърсяват и никой не може да ги спре. Затова и не им трябват много нови атомни централи. 

Като пример трябва да се дава Китай. Въпреки че инвестират много в слънчева и вятърна енергия, строят и много атомни блокове, тъй като няма как ТЕЦовете да се заменят толкова лесно и бързо с ВЕИ. Като пример трябва да се дават и останалите които строят активно реактори. Те имат изгода и го правят, и реакторите ще им служат дълги години. 

Редактирано от makebulgar
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

? Греховете на ВЕЦовете са доста. Те разрязват реките и прекъсват връзкитеина живата природа в реката. Рибатамне може да мигрира както прави милиони години и деградира. Отделно реките полека лека затлачват стените на язовирите. 

Единственната реална зелена енергия е АЕЦ.

ВЕТРЕНИТЕ перки унищожават нашите птици . Ние не виждаме вьртящите се перки но знаем и не си слагаме там главата. Птиците мрьт масово.

Редкоземелните елементи в фотоволтажите унищожавпт белите дробове на Земята и преврьщат горите в Пустини. Никакви технологии не могат да заменят физическите закони. Нужни са ни разпрьснати и редкоземелни елементи за фотоволтажите.

Единственната зелена енергия до откриването на термоядрената енергия е ядрената .

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Значи  за АЕЦ са нужни железни гаранции и някой друг да инвестира ...

За скьпата непонятна тьмна зелена енергия гаранция нашите данъци ...

Цоцкането е сладка работа.особенно когатотняма икономически контрол , а зелени пропагандистки заклинания . 

Вместо да платим и реално да получим стока ни се пробутва нещо сьмнително на парче от което печелят свои хора.

АЕЦ има някаква цена , някаво производство, някакьв срок на работа. Така наречената зелена енергия е тъмна джунгла.

ВЕЦ са древна технология. Кой пречи на развитието и ако е толкова хубава ? Кривите реки ?

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело
Преди 9 минути, Du6ko said:

 

ВЕЦ са древна технология. Кой пречи на развитието и ако е толкова хубава ? Кривите реки ?

Да. ВЕЦ не може да се построи на перловската река примерно, колкото и да ни се иска.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 48 минути, Du6ko said:

За скьпата непонятна тьмна зелена енергия гаранция нашите данъци ...

Цоцкането е сладка работа.особенно когатотняма икономически контрол , а зелени пропагандистки заклинания . 

Вместо да платим и реално да получим стока ни се пробутва нещо сьмнително на парче от което печелят свои хора.

АЕЦ има някаква цена , някаво производство, някакьв срок на работа. Така наречената зелена енергия е тъмна джунгла.

ВЕЦ са древна технология. Кой пречи на развитието и ако е толкова хубава ? Кривите реки ?

 

Написах ясно че става дума за бъдещи цени, но ти си караш по своята си..

 

Силно консервативната IAE (International Energy Agency) изчислява падане на цената от PV до 2050 до 4,2 евроцента на час

the IEA now expects solar to become the biggest single source of energy by 2050 and has now doubled its forecast capacity for solar PV.

A едно друго изледване,прогнозира подобно нещо  The study by the Berlin-based Agora Energiewende says that the end to cost reductions from solar plants is “not in sight”, even after falling more than 80 per cent in recent years.

agora-solar.jpg

 

забележка: това са цени без изполване на дефлациинен калкулатотр, т.е пари на сегашни нива

/цените са с мин и манимум и максимум  в зависмост от типа на инсталацията/

На сегашните нива цените на електронергията от новите АЕЦ са до два пъти по-високи, (поради което, както написах стрни като Австралия прекратиха строителството на нови АЕЦ)

Всъщност всички изследвания водят в тази посока

===========

Оттук нататък няма за какво толкова да се говори../Освен за акумулирането/

 

--------------------

Цитирай

Значи  за АЕЦ са нужни железни гаранции и някой друг да инвестира ...

Вижте си пак договора за ЕС, член 107 - тези неща сме ги дускутирали неднократно, нямаме право на държавна  помощи и гаранции за  ядрената енергетика (при ВЕИ не е  така).

Дали това е справедливо и единствено вярно, е друга тема, както написах в САЩ ядрената енергетика се субсидира, и като зелена -т.е в цените на самата електроенергия! Аз съм съгласен че може да се мисли в тази насока

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...