Отиди на
Форум "Наука"

Статия - "СЪЗНАНИЕ" - неврофизиологичен аспект, общи данни


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 18 минути, ramus said:

================ 

Между другото - още си чакам поничките и айряна. :) Специално от вас очаквам - защото според думите ви преди, вие сте в ролята да определяте какво да се "раздава" във форума. Бъдете благодетелна и се смилете, покажете че освен критични шпаги имате и голямо сърце, много любов, съчувствие...

Айрян може. Но понички - не. Не искам да те подвеждам с нездравословни храни, точно защото съм с "голямо сърце". Грижовно:)

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 213
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител
Преди 12 минути, Шпага said:

Айрян може.

Троснат .. уупс. Трогнат съм!!! Голяяяямо сърце, и грижовно. Благодаря, (мамче)! :)

( Искам си и поничките, ПЪК! )

(малии, колко грешки станаха - станах засмях на форума пак. Поне хубаво че смях докарвам на едни, защото на други им докарвам изпраж... упс, упражнения в диагнози)  :)

Редактирано от ramus
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 минути, Шпага said:

Щом не си трЕснат след гръмотевиците напоследък,

това още не е доказано - излизах доста, а и някои бури ме хванаха в планината, дори и на открито... :) Гръмотевици много пъти ме трещяха, докато положението с мълниите... това вече е спорният момент, в който силно се размислих.

А и по този начин стават ясни някои проблеми на рамус... колко нещастен съм самотен, в липса на комуникативни способности, тежки форми на някои ментални, характерови и психични отклонения. В тази ви идея ми подавате сериозна база и посока за размисъл - какви ще са причините за моите житейски нещастия.

Редактирано от ramus
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 часа, bro said:

само дайте насока откъде да започнем(каквото ви интересува

Веднага ми хрумва да помоля за следното. Малко по-горе Малоум изложи теза, която считам за много интересна, но не съм в състояние да коментирам как написаното от него се отнася за невроните, защото ми липсват познания.

(Той я разви в няколко постинга, но цитирам само един, за да се ориентирате:

"Да дообесня:? Гума, структура въглеродни вериги - Парче от детско балонче поставяме между устните си. Опъваме - чувстваме топлина на устните си (извод - от балончето се отделят ИЧфотони). Пускаме балончето да се "свие само" - чувстваме изстудяване. (извод - не се  свива само, а взема ИЧФотони от устните ни). Известно е, че на въглеродните макромолекули, като им се действа механично (напр. опън), заради ротамеризация става преподреждане на връзките и някои от "крайните" електрони фино потъват, отделяйки фотони от съставното поле на макромолекулата (при стайна Т - стандартни условия). Ако отнемем топлината в околността им - не могат да възстановят началната си форма и размер. И обратно - при нагряване "свиват" размерите си, могат да стават на глобули и др. Това е основата на живота, на база въглеродни макромолекули - белтъци и др... Под влияние на фотони - възникват механични движения, в някакъв малък диапазон на изменение на ЕМПолета. При това - многократно, еднозначно и безразрушително е въздействието и е с ОВ. Еластичността е важна, за пренос на ЕМИмпулс - червеничкото е точно?. Самите макромолекули имат обвивка, а и структурата от тях - също. Втвърдяване - означава, че обвивката е станала друга - несъответна на началната структура. Тогава - се изменя вида на принасяния по тези неврони импулс. Нарушава се ОВ." )

Имате ли възможност да предложите коментар?

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 42 минути, ramus said:

А и по този начин стават ясни някои проблеми на рамус... колко нещастен съм самотен, в липса на комуникативни способности, тежки форми на някои ментални, характерови и психични отклонения.

Завоалиран отговор ;):

Имам един познат, който проявява симптоми на раздвоение на личността и като за "капак" хем е влюбен в себе си, хем страда от несподелена любов.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
1 hour ago, Шпага said:

Имам един познат, който проявява симптоми на раздвоение на личността и като за "капак" хем е влюбен в себе си, хем страда от несподелена любов.

Без завоалирания - при рамус въпросите за любовта са изключени. Нито към себе си, нито към други. Така и не познах що е това любов, влюбеност, жена и секс не знам какво са, останах си девствен, ще си умра сам и самотен, нещастен, глупав и невеж... Но всички тия неща са 'под мен'

Разбира се - тия не знам за кой "рамус" се отнасят - защото "ние" сме много и гледаме да не се караме, че става страшно и после няколко от 'нас' не си говорят дълго време, а другите са в стачка...  :ag:

Айде - махнах воалите да се види "на голо" сичко. Дано някой да е (за)доволен и аз да направя едно полезно дело в тоя си живот... (поне да си заслужа айряна... И си искам поничките, ПЪК!!!)

Редактирано от ramus
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 4 часа, ramus said:

В това няма никаква критика от моя страна, просто докато чета правя разбор - в няколко плана, чрез различни аналитични техники.... Смисловите конструкции и излагането на мисълта, подбора на форма, на понятия и последователността - са доста важен знак за някои особености, овладени или липсващи умения. В комбинации - са податки към общото когнитивно ниво, колкото и да са условни изводите...

И какви ще да са тези тайнствени аналитични техники, щом те водят за носа* към парахарактеристики на личността, а не към комуникативна понятийна връзка с опонента? За справка, собствените ти думи, които съм цитирал. 

Тук четем чуждите текстове, заради знанията, които се съдържат евентуално в тях, а не за да гадаем за особеностите на другия.

_________________

* Понеже най-силен техен аргумент е нечленоразделие с неприятно обонятелно естество.

Link to comment
Share on other sites

On 6.07.2018 г. at 10:35, dora said:

Имате ли възможност да предложите коментар?

От тази гл.т(предполагам физика) не съм запознат и не мога да взема отношение. Ако се има предвид последното:

On 6.07.2018 г. at 10:35, dora said:

Втвърдяване - означава, че обвивката е станала друга - несъответна на началната структура. Тогава - се изменя вида на принасяния по тези неврони импулс

От гл.т на неврологията:общото цяло неврон>аксон>миелин>синапс.Нервният импулс(възбуждението) между две клетки(неврон-неврон или неврон-ефекторна клетка) се предава чрез синапса(нар.синаптична връзка) и се образуват синаптични вериги.Според начина на предаване на импулса синапсите са химически,електрочески и смесени.Най-много са химичните.Импулсът се предава посредством медиатор(адреналин,норадреналин,ацетилхолин).А що се отнася го скоростта на импулса,е от значение миелинът.Колкото един аксон е по-дебело миелинизиран,толкова скоростта на импулса е по-висока.Миелинизираните аксони са бялото мозъчно в-во и образуват проводниковите с-ми,които от своя страна образуват стълбци:23 аферентни(нагоре от гръбначния до главния мозък) пътя и 17 еферентни(обратни надолу от главния до гръбначния мозък).Следват моторни,сетивни и вегетатични влакна,пътищата на сетивността(повърхностна и дълбока),централен и периферен двигателен неврон,пирамидна,екстрапирамидна с-ма и т.н.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
1 hour ago, dora said:

Благодаря, bro. Хрумна ми това за ремиелинизацията и множествената склероза, обаче пак не можах да го свържа с написаното от Малоум.

Дора, няма начин да го свържете, отдъхнете си :)

Аз много пъти съм анализирал и критикувал "хипотезата" на Малоум, няма смисъл да се повтарям и тук. В същността си това не е научна хипотеза, а повече отива на литературен жанр, повест с елементи на фантастика и основно мистика. "Хипотезата" му е разделена на две части: някакви предположения, и купища "обяснение". Използвам кавички, защото понятията заградени с тях имат само бегла далечна прилика с общоприетият им смисъл. Между двете части на "хипотезата" липсва всякаква логическа връзка: "обясненията" се нагаждат в зависимост известните факти и от това което трябва да се обясни, без да са следствия от основните предположения на "хипотезата", както изисква самият жанр - хипотеза. Използваната научна реторика само се опитва да скрие мистицизма, който стои в основата на тези "обяснения". С избраната неопределена терминология ("фотон за връзка" и др.) може да се обясни всичко и без никакви следствия - например, фотонът за връзка с ляво завъртане играе важна роля при денатурацията на белтък, фотонът за връзка при дясно завъртане играе важна роля при ренатурацията на белтъците. Обяснения на корем... Това че тези процеси са проучени и зад тях стоят много и различни взаимодействия няма значение: "фотон за връзка" е достатъчен термин за да замести цялото незнание на автора по "обяснявания" въпрос. Понятия като "фалсифицируемост" тука са непознати, всичко може да се обясни. Заменете "фотоните за връзка" с друго название, например "нещо", заменете описанието на тяхното действие с нещо по-кратко - "случва се", и без да загубите нищо от предсказателната сила на "хипотезата", ще получите универсалното обяснение заложено в нея: "нещо се случва"...

Може да ви звучи някак заядливо, но това е моето мнение по тази глупост, след достатъчно години на нейното коментиране. Мога да застана аргументирано зад всяко мое твърдение.

Много пъти съм обръщал внимание на модераторите, че такова "творчество" във форум Наука е опасно и вредно, защото някой незапознат с науката (и особено с физиката, за която претендира "хипотезата") ще се подведе и ще получи псевдо-знания, които могат и да му изиграят лоша шега. Е, честито, на вас ви се падна днешното раздаване :) Имаше специална тема, където Малоум да се ограничи да си развива "хипотезата", там беше ясно, че става дума за пседвонаука, но за това се иска малко съвест и дисциплина, каквито очевидно липсват... Изглежда на никой вече не му пука, намираме се в ерата на фалшивите новини, пък и нали трябва да сме толерантни към всички, дори към разпространителите им, нали така тълкуваме евроценностите които изповядваме... Форум било все пак, всеки имал право да се изказва. Да, ама не. Ако продължава така, "науката" съвсем скоро трябва да се махне от името на форума.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Благодаря, scaner. Познанията ми по физика са базисни, не бих могла да преценя.

Относно махането на думата "наука" от името на форума, на път съм да се съглася, макар с неудоволствие, особено в теми като настоящата, където писането на каквото и да било се оказва безпредметно.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
On 8.07.2018 г. at 20:48, dora said:

Благодаря, bro. Хрумна ми това за ремиелинизацията и множествената склероза

Демиелинизация-ремиелинизация се наблюдава не само при МС,а при всички заболявания,които са в групата на ''Левкоенцефалитите(главен мозък) и левкоенцефаломиелитите(комбинация главен-гръбначен мозък).ЛЕВКО(бял) и ПОЛИО(сив)>оттук се формират и наименованията за заболяванията,според увредените структури(бяло или сиво мозъчно в-во).И ако ви интересува нещо много важно за ''демиелинизацията''-до тази фаза има надежда за възстановяването на увредените аксонални структури(макар и не на 100 %).Стигне ли се до ''аксонна(аксонална) дегенерация-''възстановяване НЯМА''-тежки увреди от двигателно,сетивно и вегетативно естество!

P.S Извинявам се за ''спама'',но понеже сега прочетох вашата ''хрумка''...и затова. Хубава вечер!

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...