Отиди на
Форум "Наука"

На коя дата трябва да е националният ни празник?


На коя дата трябва да е националният ни празник?  

22 потребители са гласували

  1. 1. Трябва ли да бъде променена датата на националния ни празник? Трябва ли да се откажем да празнуваме на 3-ти март?

    • Твърдо - да.
      4
    • По-скоро - да.
      8
    • По-скоро - не.
      3
    • Твърдо - не.
      6
    • Не мога да преценя.
      1
  2. 2. На коя дата би трябвало да празнуваме националния празник на България?

    • - 3-ти март - Освобождението на България от османо-турско владичество (както е в момента)
      8
    • - 16-ти април - Ден на Търновската конституция, първата българска Конституция
      4
    • - 20-ти април - Избухване на Априлското въстание (по стар стил)
      1
    • - 2-ри май - Избухване на Априлското въстание (по нов стил)
      1
    • - 6-ти май - Ден на св. Георги Победоносец и ден на българската армия
      1
    • - 11-ти май - Ден на светите братя Кирил и Методий и на славянската писменост (по стар стил)
      0
    • - 24-ти май - Ден на светите братя Кирил и Методий и на славянската писменост (по нов стил)
      8
    • - 6-ти септември - Съединението на Княжество България с Източна Румелия
      4
    • - 22-ри септември - Обявяване на независимостта на България
      4
    • - 19-ти октомври - Ден на св. Иван Рилски
      0
    • - 26-ти октомври - Ден на св. Димитър и избухване на въстанието на братята Асеневци, довело до освобождението на България от византийско владичество
      3
    • - 1-ви ноември - Дена на народните будители
      2
    • - Друга дата
      0


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 48 минути, Frujin Assen said:

Обяснявам. Пьхалов разказва как е създадена Финландия още от северната война през 18 век. Ако го изслушаш, ще разбереш, че Финландия в историята на Руската империя (не СССР) е била до обособена и е била с различни закони и статут от останалите руски земи. Тоест на тях не им трябва да пробват либерална конституция и либерални реформи в България, защото такива проби си ги правят във Финландия. 

Фружине, не мислиш ли че трябва да гледаш на света и от друга гледна точка...освен руската?

Редактирано от stinka (Rom)
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 222
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Глобален Модератор

Странни въпроси (в анкетата), наистина. 

Може би датата на националния ни празник трябва да се реши на референдум. За да няма критики, че определена дата разединява нацията.

Днес видях, че е пусната онлайн петиция за отмяна на 3-ти март като национален празник. (Това - в сайта https://www.peticiq.com/ .) Подписана е от над 1700 души. 

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Frujin Assen said:

Обяснявам. Пьхалов разказва как е създадена Финландия още от северната война през 18 век. Ако го изслушаш, ще разбереш, че Финландия в историята на Руската империя (не СССР) е била до обособена и е била с различни закони и статут от останалите руски земи. Тоест на тях не им трябва да пробват либерална конституция и либерални реформи в България, защото такива проби си ги правят във Финландия. 

Tочно така. Всъщност това е било предложение и е имало разлики като всичко е преработено от комисия от 15 души. И предложеното на депутатите за конституция е било доста различно и не толкова либерално. Ама Каравелов и Славейков объркват нещата и благодарение на тях имаме либерална конституция. Та кой какво е искал да направи и какво се е получило май е спорен и дикусионен въпрос. Окончателния вариант е под диктовката на горепосочените. Отделно се смята,че руснаците искат по широки правомощия на конституцията за да имат влияние върху княза. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, Frujin Assen said:

Пучков също е сталинист. Въобще в последно време сталинизма бележи мощен ръст в Русия, но това съвсем друга тема.

Представяне на книгата "Сталин без лъжи".

Сталин и Берия са създатели на доктрината "Българите са народ-предател", която видяхме да се разгръща във връзка с 3 март. Не случайно с възраждането на култа към Сталин се появи и тезата "братушки-предатушки". На сталинистите им е нужен враг, за да се чувстват сплотени.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело
Преди 3 часа, Doris said:

Сталин и Берия са създатели на доктрината "Българите са народ-предател", която видяхме да се разгръща във връзка с 3 март. Не случайно с възраждането на култа към Сталин се появи и тезата "братушки-предатушки". На сталинистите им е нужен враг, за да се чувстват сплотени.

Стана ми интересно. Може ли малко по разгърнато, кой кога какво е казал, какво е направил.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело
Преди 8 часа, stinka (Rom) said:

Фружине, не мислиш ли че трябва да гледаш на света и от друга гледна точка...освен руската?

За съжаление не знам финландски и не мога да се запозная с изследвания на техни историци относно разглеждания период.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 часа, Frujin Assen said:

Стана ми интересно. Може ли малко по разгърнато, кой кога какво е казал, какво е направил.

За депортирането на кримските българи. "През 1944 година, девет дни след депортацията на кримските татари, обвинени в предателство и сътрудничество с немците, Берия предлага на Сталин да бъдат изцяло изселени и останалите кримски “народи-предатели” – българи, гърци и арменци:"

http://glasove.com/categories/kultura-i-obshtestvo/news/jivotyt-otnovo-se-spuka-po-shevovete--krimski-bylgari-za-nasilstvenata-deportaciq-prez-1944-godina

За таврийските българи, които са били изловени и избити до един ( с помощта на българските  съветофили ) :

http://www.desant.net/show-news/29227/

За съветската окупация 1944:

http://www.168chasa.bg/Article/4146877

Съветската окупация също се водеше едно време "освобождение от фашистко иго". По 3 март политиците говореха за "двойни освободители" . Даже някои твърдяха , че били тройни, заради Светослав и  заради помощниците на Иван Александър.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело
Преди 59 минути, Doris said:

За депортирането на кримските българи. "През 1944 година, девет дни след депортацията на кримските татари, обвинени в предателство и сътрудничество с немците, Берия предлага на Сталин да бъдат изцяло изселени и останалите кримски “народи-предатели” – българи, гърци и арменци:"

http://glasove.com/categories/kultura-i-obshtestvo/news/jivotyt-otnovo-se-spuka-po-shevovete--krimski-bylgari-za-nasilstvenata-deportaciq-prez-1944-godina

За таврийските българи, които са били изловени и избити до един ( с помощта на българските  съветофили ) :

http://www.desant.net/show-news/29227/

За съветската окупация 1944:

http://www.168chasa.bg/Article/4146877

Съветската окупация също се водеше едно време "освобождение от фашистко иго". По 3 март политиците говореха за "двойни освободители" . Даже някои твърдяха , че били тройни, заради Светослав и  заради помощниците на Иван Александър.

Излагаш се! И аз съм любител на жълтата преса, но никога не съм я вземал на сериозно. Иначе съветските власти са прави, те са предатели. Като съветски граждани те са били длъжни да останат в СССР (че даже и да участват в партизанското движение), а вместо това те се изселват. От съветска гледна точка това е предателство.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 29 минути, Frujin Assen said:

Излагаш се! И аз съм любител на жълтата преса, но никога не съм я вземал на сериозно. Иначе съветските власти са прави, те са предатели. Като съветски граждани те са били длъжни да останат в СССР (че даже и да участват в партизанското движение), а вместо това те се изселват. От съветска гледна точка това е предателство.

Не можеш да осъзнаеш колко ти е изкривено мисленето от русомания, нали? Първо кримските българи вината им е че са оцеляли през немската окупация. Според Сталин те е трябвало да спрат да работят, за което немците ще ги разстрелят. Т.е вината им е че са съществували. И това за теб е оправданието за тяхната депортация. Същата логика има Осм. империя при депортацията на арменците, те са християни и са проруско настроени. Едното го оправдаваш, другото не.

А ако ще избираш страна, щото не можеш да уйдисаш едновременно на всички, избираш винаги само една - руската. Избираш я и, когато става въпрос за противоречие между българските и руските интереси. Именно затова е вредна русофилията, именно затова подкопава българската национална идентичност. С това нещо трябва да се спре.

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 32 минути, Frujin Assen said:

Аз съм любител на жълтата преса, но никога не съм я вземал на сериозно. 

От съветска гледна точка това е предателство.

"Преяждането" с "жълтата" преса, с псевдо медии, е опасно. 

Руската и съветската гледна точка не е единствената. И не винаги е най-правилната. 

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Чакайте малко, вие обвинявате СССР, че нарича сътрудничилите с немците предатели, и не сте съгласни с това.

Стинка, я да те питам за Левски. Той от турска гледна точка какъв е? Аз ще ти кажа, убиец, сепаратист и престъпник. Какво според теб трябваше да направят турците с Левски? Да го погалят по главата, да го пуснат и да му кажат "браво пич"? Не, те го обесват и от тяхна гледна точка постъпват правилно. Това, че за нас той е герой, не означава, че и за тях той е такъв.

Същото и с кримските българи. От българска гледна точка те не са направили нищо лошо, но от съветска те са предатели.

  • Харесва ми! 3
  • ХаХа 1
  • Неясен 1
  • Тъжен 1
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

ей, пак зачекнахте русофобски глупости, вместо да обясните адекватно на кой български празник се кефите. Жалка и смешна гледка. :)

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 минути, Frujin Assen said:

Чакайте малко, вие обвинявате СССР, че нарича сътрудничилите с немците предатели, и не сте съгласни с това.

Стинка, я да те питам за Левски. Той от турска гледна точка какъв е? Аз ще ти кажа, убиец, сепаратист и престъпник. Какво според теб трябваше да направят турците с Левски? Да го погалят по главата, да го пуснат и да му кажат "браво пич"? Не, те го обесват и от тяхна гледна точка постъпват правилно. Това, че за нас той е герой, не означава, че и за тях той е такъв.

Същото и с кримските българи. От българска гледна точка те не са направили нищо лошо, но от съветска те са предатели.

Затова си избираш коя е твоята страна!

Кримските българи не са сътрудничили на немците. Сталин приема за сътрудничество, че те не са спирали да работят по колхозите. Те не са се били за немците, не са предавали партизани. Обвинението, е че не са спрели да работят, а ако го направят немците ще ги разстрелят! Това не е предателство, дори от съветска гледна точка.

И при избора на страна е видно как ти, който твърдиш че си български националист русофил... при конфликт на български и руски интереси избираш руските. Това е точно противоположното на български националист... 

И точно това русофилско внушение в 3 март е проблема. Не коя е датата и какво рално се е случило, проблема са проруските внушения, които се влагат.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 минути, Last roman said:

ей, пак зачекнахте русофобски глупости, вместо да обясните адекватно на кой български празник се кефите. Жалка и смешна гледка. :)

 

Всеки български празник може да бъде унищожен с русофилия и руска пропаганда. Можем да изберем, който и да е ден от годината дори такъв, на който няма никакво събитие и да му вложим смисъл и символика... И същността празника става не събитието, а символиката която се влага. А националният празник, който и да е той, една от функциите му е да изгражда национална идентичност...Когато вкарваш чужди национални идеи и внушения в този национален празник, той не само губи смисъл, но и действа негативно на собствената национална идентичност. И да проблема при българският национален празник 3 март е русофилията, то е чуждото внушение, кукувичето яйце в българското гнездо. И сега ти претендираш това да не се засяга като въпрос, а просто с розовите очила да си представяме светла дата. И това е поради личните ти предпочитания... или неутрално и не политизирано мнение? Можеш ли да си дадеш отговор за себе си, не на мен.

Редактирано от stinka (Rom)
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

също и с русофобска такава. Видяхме безпрецедентната истерия на патологичните идиоти из социалните мрежи и форумите тази година. Представям си какво ли ще е за 150 годишния юбилей. :)

Но ти се придържай към темата, троле.


Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

 

Априлското въстание от 1876 година е въоръжено въстание на българите в Османската империя.

Избухва преждевременно на 20 април по стар стил в Копривщица[3] и е организирано от Гюргевския революционен комитет . Въпреки че е неуспешно, то представлява своеобразен връх на българското националноосвободително движение. Днешните оценки са, че въстанието, макар и незавършило с военен успех, постига друга своя основна цел – политическата, тъй като народният бунт за независимост намира силен отзвук в Западна Европа и особено в Русия.

https://bg.wikipedia.org/wiki/Априлско_въстание

Маркирах въпросника точно затова, че ако има нещо което е организирано, водено от българи това е Априлското въстание....

Както на унгарците 15. март една несполучлива революция благодарение на която после почва развитието на страната....

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

 

On 5.03.2018 г. at 19:23, Amazonski said:

И аз бих предпочел да е 24-май. Този празник винаги е бил еманация на нещо светло, а не мъка, "робство", смърт война...

Може да съм любител на военната история и въоръженията, но бих предпочел на националния ми празник да има панаири на книгата, а не зари-проверки, на които е строена цялата ни действаща армия. 

Почит и признателност трябва да има.

Но въпреки , че съм офицер и аз предпочитам националният ни празник да предизвиква възторг и въодушевление с нещо направено от нас или с предците ни , с книжовност и духовност , а не с почит за мъка и страдания , героизъм и предателства и нееднозначни тълкувания.

Но навярно да :

Преди 4 часа, stinka (Rom) said:

Можем да изберем, който и да е ден от годината дори такъв, на който няма никакво събитие и да му вложим смисъл и символика... И същността празника става не събитието, а символиката която се влага.

 

Редактирано от Христо Спириев
Уууух. Поста ми е одобрен от модератора.
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 15.03.2018 г. at 12:38, Frujin Assen said:

Излагаш се! И аз съм любител на жълтата преса, но никога не съм я вземал на сериозно. Иначе съветските власти са прави, те са предатели. Като съветски граждани те са били длъжни да останат в СССР (че даже и да участват в партизанското движение), а вместо това те се изселват. От съветска гледна точка това е предателство.

Е, ти не казваш, че не е вярно написаното, а ми обясняваш, че е правилно. Кое е правилно наистина зависи от гледната точка, само че сталинско не е еквивалентно на съветско, още по-малко е еквивалентно на руско.

On 15.03.2018 г. at 13:26, Frujin Assen said:

Чакайте малко, вие обвинявате СССР, че нарича сътрудничилите с немците предатели, и не сте съгласни с това.

Стинка, я да те питам за Левски. Той от турска гледна точка какъв е? Аз ще ти кажа, убиец, сепаратист и престъпник. Какво според теб трябваше да направят турците с Левски? Да го погалят по главата, да го пуснат и да му кажат "браво пич"? Не, те го обесват и от тяхна гледна точка постъпват правилно. Това, че за нас той е герой, не означава, че и за тях той е такъв.

Същото и с кримските българи. От българска гледна точка те не са направили нищо лошо, но от съветска те са предатели.

Пак правиш подмяна . Сталин не е СССР. Все пак в повечето време от съществуването на СССР Сталин и сталинизма са били отречени. Също турците не са Османската империя. Левски се бори срещу империята, не срещу турците.

Когато мислим за националния празник и въобще за нацията би трябвало да отчитаме, че национално означава преди всичко свободно, демократично, а след това българско, турско и каквото и да е друго. Нищо не може да е само българско, защото живеем в свят, в който глобалността винаги е съществувала и се засилва все повече.

Все повече се убеждавам, че Ник е прав. И 3 март може да е национален празник, просто не трябва да се подменя националният му смисъл.

On 15.03.2018 г. at 13:37, Last roman said:

ей, пак зачекнахте русофобски глупости, вместо да обясните адекватно на кой български празник се кефите. Жалка и смешна гледка. :)

 

Аз съм русофил, но модерен като Радев - обичам руснаците, но толкова, колкото обичам и финландците, защото всички сме чеда божии.:ab:

Сталинизмът е много старомодна версия на русофилството, от преди повече от половин век.

Редактирано от Doris
Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител
On 12.03.2018 at 18:12, Aspandiat said:

Реално 3 март е национален празник едва от 1991 г., а не от 1878 г.

По-дъртите помним, че преди 1989 г. националният празник беше 9 септември.

Малък офтопик. В едно неотдавнашно телевизионно гостуване Валентин Вацев каза нещо (поне за мен) твърде интересно: Третата българска държава приключи съществуването си на 09.09.1944 г. След нея между 1944 и 1989 г. беше създадена Четвъртата българска държава. Сега живеем в Четвъртата и половина българска държава. Причината е, че появилият се след 1989 г. елит се оказа неспособен да създаде функционираща държава - Петата българска.

 

Това за протокола. Няма да пускам лин към предаването, защото не върви след като чистя политизирани мнения в темата, да я реполитизирам аз. Ако някой много проявява интерес, да ми пише на лични да му пратя предаването на линк.

Ми не съм съгласен да сме вече четвърта че и половина държава. По-съм склонен да повярвам че сме половин държава.

Няма прекъсване на държавноста през 1944 година. Това което си е дрънкал господина Вацев си е политиканщина и конюктурщина. 

Празнуването на 9 септемвре също си беше конюктурщина, но ние, наистина старите, помним че имаше два празника - 3 март и 9 септември. Комунистите не се опитваха да изменят историята, само я забраняваха ако им беше неудобна. Днес пишат алтернативна история и нашенските клиенти ръкопляскат.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 33 минути, Capitainofmarine said:

Ми не съм съгласен да сме вече четвърта че и половина държава. По-съм склонен да повярвам че сме половин държава.

Няма прекъсване на държавноста през 1944 година. Това което си е дрънкал господина Вацев си е политиканщина и конюктурщина. 

Празнуването на 9 септемвре също си беше конюктурщина, но ние, наистина старите, помним че имаше два празника - 3 март и 9 септември. Комунистите не се опитваха да изменят историята, само я забраняваха ако им беше неудобна. Днес пишат алтернативна история и нашенските клиенти ръкопляскат.

Голите факти са история,а не тълкуването.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Capitainofmarine said:

Комунистите не се опитваха да изменят историята, само я забраняваха ако им беше неудобна. ...

Леле, комунистите не били изменяли историята. Я виж дали не плува корабче в окото. :)))

Жалко, че майка ми изхвърли почти всички комунистически книги. Останала ми е една история на България от петдесетте години на миналия век. Тука пусках снимки от нея. По жестоко изкривяване и идеологизиране на историята не е имало.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, Capitainofmarine said:

Няма прекъсване на държавноста през 1944 година.

Ама никакво прекъсване , викаш.

Само дето е избит и подменен целият ни елит с ............................

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 4 часа, Doris said:

Леле, комунистите не били изменяли историята. Я виж дали не плува корабче в окото. :)))

Жалко, че майка ми изхвърли почти всички комунистически книги. Останала ми е една история на България от петдесетте години на миналия век. Тука пусках снимки от нея. По жестоко изкривяване и идеологизиране на историята не е имало.

Aбсолютно подкрепям.

Немалка част от тези изкривявания си стоят и до ден днешен, а маниерът безпардонно да се преиначава историята по линията на идеология, предпочитания, удобство и пр. съображения се оказа великолепна школа за настоящите пишман-историци.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...