Отиди на
Форум "Наука"

"Честит осми март, българко - ако още си жива"


Recommended Posts

  • Модератор Военно дело

А да си мислила, че случаите са просто редки? Може би огромната част от насилието е случайно, когато мъжът е афектиран от скандала. Или става въпрос за пари. В смисъл такъв, че жената е наясно, че или търпи побойника или ще мизерства. Комшиите ми са в подобна ситуация. Мъжът е агресивен и редовно пребива жена си, но тя не се оплаква изобщо. Проблемът и е, че не работи и няма никакви доходи. Но не работи не поради проблеми, а ... просто е мързелива. Очевидно смята, че е по добре да не пипа нищо и да търпи мъжът си побойник. Една друга комшиика която е интелигентна жена, учителка реши да и помогне. Ходи да се разправя и я уреди да стане чистачка в училището. Тя отказа да ходи на работа с думите "Не ме занимавай, това си е моя работа". Скоро започнаха да вземат на работа всички жени наред в Завода, заплатите са хубави, държавна работа... Няколко жени от махалата я навиваха да подаде документи, а продавачката в кварталния магазин която познава някакъв началник обеща да ходатайства за нея. Въобще не пожела. 

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 202
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител
Преди 47 минути, Frujin Assen said:

А да си мислила, че случаите са просто редки? Може би огромната част от насилието е случайно, когато мъжът е афектиран от скандала. Или става въпрос за пари. В смисъл такъв, че жената е наясно, че или търпи побойника или ще мизерства. Комшиите ми са в подобна ситуация. Мъжът е агресивен и редовно пребива жена си, но тя не се оплаква изобщо. Проблемът и е, че не работи и няма никакви доходи. Но не работи не поради проблеми, а ... просто е мързелива. Очевидно смята, че е по добре да не пипа нищо и да търпи мъжът си побойник. Една друга комшиика която е интелигентна жена, учителка реши да и помогне. Ходи да се разправя и я уреди да стане чистачка в училището. Тя отказа да ходи на работа с думите "Не ме занимавай, това си е моя работа". Скоро започнаха да вземат на работа всички жени наред в Завода, заплатите са хубави, държавна работа... Няколко жени от махалата я навиваха да подаде документи, а продавачката в кварталния магазин която познава някакъв началник обеща да ходатайства за нея. Въобще не пожела. 

Не са редки, а и това не оправдава нито институциите за бездействието, когато към тях има сигнали, нито хората за безучастността им по проблема. Докато се стигне до предотвратимо убийство.

Вашата позната не е и показателна за всички жертви на насилието. Сред тях има образовани и дори високообразовани жени, ходещи на работа. С очила, за да не си личи какво им се е случило снощи... и от срам дори да кажат на някого, точно защото са толкова образовани...

Когато пък услеят да избягат, това не е краят. Защото насилникът продължава да ги преследва там, където са избягали, да ги причаква след работа, да се опитва да ги посети при родителите им, да се опитва да влезе с взлом в жилишето им, да саботира опитите им да се разведат с него и така нататък....

Пак, докато всички вдигат рамене, до момента, в който вече е късно... А дори и тогава, защото си го е "търсела". Или защото еми, това е положението.

Въпросът е какво да се прави. Всяка жертва или останалите й живо роднини, подобно роднините на вече мъртвата Елена, да търсят възмездие в Страсбург? Постфактум?

А тези, които дори не могат да излязат от домовете си под страх, че ще бъдат нападнати от причакващия ги насилник? Или тези, които дори нямат време да помислят за Страсбург, защото основната им цел е да измислят, когато се приберат на единственото място, където могат да отидат,  как да направят кюфтетата този път, че за разлика от снощи да не бъдат пребити заради формата им....

Редактирано от dora
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Има проблем, но той не трябва да се преувеличава и да се абсолютизира ролята на жената като жертва. Това е вредно и за самите жени. Не трябва и да се мисли, че само чрез институции - държавни или НПО ще се разреши проблемът като цяло и конкретно за всеки случай. Самите жени, пък и всички хора трябва да мислят с главите си практично -Как да не допускам ситуации, в които може да стана жертва на насилие. Как, ако се стигне до такава ситуация да не допусна да стана жертва или да намаля последствията. Как да изляза от това положение и да продължа да живея нормално. Най-важното според мен е да не се изживяваш като жертва. Имаш юмруци, нокти, женско коварство...

Ето ви и една случка от моя живот: Прибирам се вечерта късно по тъмно от работа. Внимавам. Виждам отсреща съмнителен субект, за това, за всеки случай се прехвърлям на отсрещния тротоар. Онзи обаче също се прехвърля на моя тротоар. Така срещата ще е неизбежна, за това обръщам на 180 градуса с хуквам към близкия все още отворен магазин. Той няма шанс да ме настигне. Започва да вика, вика ме по име. Оказва се, че е мъжът ми, който излязъл да ме посрещне.:)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 19 минути, Doris said:

Има проблем, но той не трябва да се преувеличава и да се абсолютизира ролята на жената като жертва. Това е вредно и за самите жени. Не трябва и да се мисли, че само чрез институции - държавни или НПО ще се разреши проблемът като цяло и конкретно за всеки случай. Самите жени, пък и всички хора трябва да мислят с главите си практично -Как да не допускам ситуации, в които може да стана жертва на насилие. Как, ако се стигне до такава ситуация да не допусна да стана жертва или да намаля последствията. Как да изляза от това положение и да продължа да живея нормално. Най-важното според мен е да не се изживяваш като жертва. Имаш юмруци, нокти, женско коварство...

Ето ви и една случка от моя живот: Прибирам се вечерта късно по тъмно от работа. Внимавам. Виждам отсреща съмнителен субект, за това, за всеки случай се прехвърлям на отсрещния тротоар. Онзи обаче също се прехвърля на моя тротоар. Така срещата ще е неизбежна, за това обръщам на 180 градуса с хуквам към близкия все още отворен магазин. Той няма шанс да ме настигне. Започва да вика, вика ме по име. Оказва се, че е мъжът ми, който излязъл да ме посрещне.:)

Това е малко като вица с жената с подлеза, която вижда, че към нея върви мъж с разтворени ръце. Тя надясно, и той надясно. Тя наляво и той наляво. "Ех" - мисли си тя - "то се е видяло, че ще ме изнасилват, но поне да ми е приятно"... и се хвърлила в обятията му. Чул се звук на счупено стъкло, а от мъжа: "Аман от леки жени, значи! Трети път купувам стъкло за масата в хола и се опитвам да го пренеса през тоя подлез..."

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Жена късно вечерта  след работа се прибира натоварена с мрежи с продукти от магазина. От входа внезапно излиза мъж в шлифер и без панталони. Разтваря шлифера и бързо минава покрай смаяната жена и избягва по улиците. Жената се ядосва.

- Купих кремвирши а яйца забравих да купя !

 

Имах колежка свястна жена. Когато след празненства във фирмата се прибираха колежкитет тия които живееха в по дплечни квартали винаги ги придружавха колеги мъже. Такая правеха колегите за безопасността на колежките ни за да не каже някой нещо лоша дума. Никога не е имало скандали. Но мъжът на тази колежка всеки път когато се пибираше я посрещаше с празната кофа с бокук ) И казваше 

- Тькмо излязох да изхвьрля боклука .

Накрая тя не издържала и му  казала.

- Недей да се излагаш и да ставш за смях. Ако река да ходя наляво нима ще се прибера до в къщи с любовника ?

Мъжът и спря да я посреща с кофата за боклука. Но след година и половина решил все пак да провери какво става. Скрил се покрай варелите и когато колегите я изпратили до входа на блока и си тръгнали спокоен с кофата хукнал след нея да я настигне. Тя тъкмо отваряла вратата и яко се изплашила. Казала че следващия път ще има бой с кофата по главата.

Редактирано от Du6ko
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 18 часа, dora said:
Обаче не я и включва. Не пише, че това да биеш или убиеш жена си е криминално престъпление.
 
Там ли е разковничето?

Не и нужно да пише. Убийството е престъпление по НК, нанасянето на телесна повреда също. Производството по ЗЗДН се води по реда на ГПК, а в него има текст, според който гражданският съд е длъжен да уведоми прокуратурата, когато в производството са събрани данни за извършено престъпление.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, самотния вълк said:

Не и нужно да пише. Убийството е престъпление по НК, нанасянето на телесна повреда също. Производството по ЗЗДН се води по реда на ГПК, а в него има текст, според който гражданският съд е длъжен да уведоми прокуратурата, когато в производството са събрани данни за извършено престъпление.

 

Благодаря за пояснението, но това не удължава ли твърде много времето между нанасянето на телесната повреда и установяването на законните основания за преследване по наказателния кодекс? Дотогава жертвата може и да е умряла....

Няма ли по-бърз начин?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 12 минути, dora said:

Благодаря за пояснението, но това не удължава ли твърде много времето между нанасянето на телесната повреда и установяването на законните основания за преследване по наказателния кодекс? Дотогава жертвата може и да е умряла....

Няма ли по-бърз начин?

Има. Директно да подаде жалба до прокурора при тежка телесна повреда или тъжба до съда при лека и средна. Двете производства може да се движат успоредно

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Изобщо в последно време се преекспонират случаи на насилие над жени, като се извеждат в всички медии. В същото време се прави внушение, че жените са беззащитни жертви и някой друг трябва да се погрижи за интересите им. Не е вярно и внушението, че нарушаването на заповедта за защита е без последици за дееца. Нарушаването на такава заповед е криминализирано и се преследва като престъпление.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, самотния вълк said:

Изобщо в последно време се преекспонират случаи на насилие над жени, като се извеждат в всички медии. В същото време се прави внушение, че жените са беззащитни жертви и някой друг трябва да се погрижи за интересите им. Не е вярно и внушението, че нарушаването на заповедта за защита е без последици за дееца. Нарушаването на такава заповед е криминализирано и се преследва като престъпление.

По закон да, но на практика не се. В рамките на няколко месеца има две убити жени, чийто мъж си е прескочил заповедта. Конкретно на Елена от полицията неколкократно й казвали, че за да докаже (тя?!), че той си превишава заповедта (а това също е ставало нееднократно, за което е звъняла и подавала жалби всеки път), трябва да го задържи на място и да извика полицията. Е, докато я извика, и той я уби посред бял ден в София. С телефон в ръка... И на връщане от поредното подаване на жалба...

Подценяването на оплакванията на жената, считането им за недостатъчни за предприемане на мерки, изискването от жертвата да доказва, че е жертва?! Това не е ли неглижиране на жертвите на насилие, когато са жени, от държавните институции?

В случай на деца институциите обикновено се задействат веднага. Децата се извеждат от семейството, осигурява им се защита, както и къде да отидат. В случаите на жени това не е съвсем така. Защо? Нормативната база ли им пречи? Или нещо друго?

Редактирано от dora
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 минути, dora said:

По закон да, но на практика не се. В рамките на няколко месеца има две убити жени, чийто мъж си е прескочил заповедта. Конкретно на Елена от полицията неколкократно й казвали, че за да докаже (тя?!), че той си превишава заповедта (а това също е ставало нееднократно, за което е звъняла и подавала жалби всеки път), трябва да го задържи на място и да извика полицията. Е, докато я извика, и той я уби посред бял ден в София. С телефон в ръка... И на връщане от поредното подаване на жалба...

Подценяването на оплакванията на жената, считането им за недостатъчни за предприемане на мерки, изискването от жертвата да доказва, че е жертва?! Това не е ли неглижиране на жертвите на насилие, когато са жени, от държавните институции?

В случай на деца институциите обикновено се задействат веднага. Децата се извеждат от семейството, осигурява им се защита, както и къде да отидат. В случаите на жени това не е съвсем така. Защо? Нормативната база ли им пречи? Или нещо друго?

От частни случаи се правят генерални и обобщаващи изводи. Първо огромна част от мъжете не насилват жените си. Второ в голяма част от случаите заповедта за защита е напълно достатъчна. Едва в единични случаи се стига до убийство. За съжаление, все още не е измислен съвършения закон, който да предотврати всяко престъпление.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 минути, самотния вълк said:

От частни случаи се правят генерални и обобщаващи изводи. Първо огромна част от мъжете не насилват жените си. Второ в голяма част от случаите заповедта за защита е напълно достатъчна. Едва в единични случаи се стига до убийство. За съжаление, все още не е измислен съвършения закон, който да предотврати всяко престъпление.

А когато убийството е могло да бъде предотвратено?

Искам да разбера какво е това, което не работи, защо хората така драматично изпадат от уж предпазната мрежа на закона, защо не виждат надежда, защо считат, че няма към кого да се обърнат. И защо умират накрая.

Гледам и какво казват хората във връзка с убитото момиче в "Свобода". Десетина сигнали до полицията имало. Десетина. Представете си какво би станало, ако някого десетина пъти го хванат във хулиганство, в нарушаване на обществения ред, в побой или нанасяне на телесни повреди на чужди хора. Още първият път ше има досъдебно производство... Но ако десетина пъти бие приятелката си - не? Нищо?!

Всички ги чували, не можели да спят, според съседка. На самата нея обаче убийството на момичето не й пречи. Пречи й това, че убиецът не поздравявал по кориторите, бил невъзпитан и пречел на хората да спят. Дори не само това, момичето си то търсело, защото имало такива хора, които изпитвали сексуално удоволствие, ако ги бият (?!). По цели нощи и те пищят за помощ?!

И човекът, който счита, че момичето само си е виновно и е трябвало да бъде убито, е друга жена (?!)

Аз това отношение примерно го намирам не само за дълбоко обезпокоително, ами и за много показателно...

Редактирано от dora
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 7 часа, Doris said:

Оказва се, че е мъжът ми, който излязъл да ме посрещне.:)

Тази тема май ще приключи с мир. Знаех си, че жените ще признаят, че единственият истински техен почитател е мъжът. Джендърите и феминистките са сива икономика, задкулисни "попълвачи на формуляри", както ги нарича Александър Урумов.

Преди 11 минути, самотния вълк said:

За съжаление, все още не е измислен съвършения закон, който да предотврати всяко престъпление.

Да забраним кухненските ножове. Жените често ги използват като оръжие за убийства.

http://btvnovinite.bg/article/kriminalno/21-godishna-ubila-s-kuhnenski-nozh-mlada-zhena.html

http://www.168chasa.bg/article/6724016

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 минути, dora said:

А когато убийството е могло да бъде предотвратено?

Много се предотвратяват, но тези случаи си остават суха статистика и не стигат до медиите, защото не са интересни.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз пък искам нещо друго да попитам. Когато има семеен тормоз толкова ли е сложно потърпевшия ( ако е пълнолетен ) просто да си бие шута, да си вземе личните вещи и документите и да се изнесе при роднини, приятели или някъде на квартира? И да се раздели с половинката си ?
Питам си ей така. Защото аз съм имал подобна ситуация в която се налагаше да се примирявам с пиянството и бясна чалга на една моя грешка ( такова де - приятелка ) и като ми прекипя просто си събрах нещата, хвърлих кинти за да покрия разходите за вода, ток, наем и си отидох. Тихо, кротко и спокойно. 
Ако тръгнеш сега да ми обясняваш как някои нямало къде да отидат или били свикнали с човека и се надявали той да се промени ще ме отчаеш. Винаги има какво да се направи и къде да се отиде със съдействието на приятели, роднини, институции или сам да си ги уредиш тези неща.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело
Преди 10 минути, Димитър Йорданов said:

Аз пък искам нещо друго да попитам. Когато има семеен тормоз толкова ли е сложно потърпевшия ( ако е пълнолетен ) просто да си бие шута, да си вземе личните вещи и документите и да се изнесе при роднини, приятели или някъде на квартира? И да се раздели с половинката си ?
Питам си ей така. Защото аз съм имал подобна ситуация в която се налагаше да се примирявам с пиянството и бясна чалга на една моя грешка ( такова де - приятелка ) и като ми прекипя просто си събрах нещата, хвърлих кинти за да покрия разходите за вода, ток, наем и си отидох. Тихо, кротко и спокойно. 
Ако тръгнеш сега да ми обясняваш как някои нямало къде да отидат или били свикнали с човека и се надявали той да се промени ще ме отчаеш. Винаги има какво да се направи и къде да се отиде със съдействието на приятели, роднини, институции или сам да си ги уредиш тези неща.

Абсолютно си прав! Има една такава българска поговорка "Каквото сам си направиш, никой не може да ти го направи". Ако жената се държи като жертва ще бъде жертва.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 29 минути, Втори след княза said:

Част от тези, които са насилници/чки у дома, са психично болните. В редките случаи, когато близките се решат да ги пратят на принудително лечение, то не продължава безкрайно. Връщат се. Съвременните психиатрични възгледи са, че те се адаптират към живота по- добре в семейна среда, отколкото в затворената- психиатрична. Обаче семейната среда често е тази, която е довела до заболяването. Психично болният при това е непредсказуем, може да се задейства и без конфликтна ситуация. 

И докато здравият насилник може да бъде ограничен да не доближава жертвата на насилие, то психично болният нито може да отиде другаде, нито да се самоиздържа, нито да бъде отстранен от близките, които са много важни за живота му. По същата причина не могат да напуснат и близките, човечно ли е да го изоставят?

Към проблема за психично болните може да се разгледат и пристрастяванията. Наркоманът/ката и алкохоликът/чката, които тормозят своите родители, съпрузи, деца са трудно лечими, Прокуждането им от дома ще ги доведе до деградация и пропадане.

КАКВО ДА СЕ ПРАВИ?

Психичноболните са малка част.

Накратко, за характеристиките на насилниците тук:

http://www.transitionhouse.ca/Profile.html#Traits

Нито са психопати, нито са наркомани, нито са психично болни.

Затова и нямат извинение.

Редактирано от dora
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 минути, Втори след княза said:

Има ли наши изследвания? Не може присъщото на Асан да се приписва на Асен. Нали стана ясно, че картината на домашното насилие в САЩ е различна от нашата.

При това, поради казаните причини, близките на психично болни и наркомани не заявяват насилието. Свой е, търпят го.

При съпрузи- целящи благоприятен развод, заявките за насилие са много по- чести и дори пресилени. Зная три случая на най- близки, които са именно такива. Една такава съпруга на познат казва "Няма да спра докато не го видя, че спи на гарата"

И Асан, и Асен, са еднакво хора.

Има много статии, ето една:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8436362

Нито импулсивността, нито лошото управление на гнева, нито пасив-агресив типовете поведение, нито неспособността за неагресивно справяне с конфликти, нито изложеността на насилие като малки, и т.н., има някакво отнопение към националността.

Редактирано от dora
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Защо в ден като 8-ми март хората да не си гледат цветята, доброто настроение и половинките, ами с конвенции сте тръгнали да ги занимавате? 

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 7 часа, dora said:

Благодаря за пояснението, но това не удължава ли твърде много времето между нанасянето на телесната повреда и установяването на законните основания за преследване по наказателния кодекс? Дотогава жертвата може и да е умряла....

Няма ли по-бърз начин?

Не го удължава, защото не е задължително разкриването на едно престъпно деяние да става по реда на закона за домашното насилие. Може, и най-често става, "направо". Т.е., има и по-бързи начини. 
 

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело
Преди 3 часа, dora said:

И Асан, и Асен, са еднакво хора.

Има много статии, ето една:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8436362

Нито импулсивността, нито лошото управление на гнева, нито пасив-агресив типовете поведение, нито неспособността за неагресивно справяне с конфликти, нито изложеността на насилие като малки, и т.н., има някакво отнопение към националността.

АААА НЕ !!! Изобщо не е така! Различните цивилизации се отнасят различно към ролята на жената в обществото. Изследванията за САЩ са си за САЩ и само за САЩ. Същото е и с изследванията за Пакистан, Конго и Боливия примерно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 часа, Frujin Assen said:

АААА НЕ !!! Изобщо не е така! Различните цивилизации се отнасят различно към ролята на жената в обществото. Изследванията за САЩ са си за САЩ и само за САЩ. Същото е и с изследванията за Пакистан, Конго и Боливия примерно.

Това не касае ролята на жената, а профила на насилниците, погледнете линка.

Ако считате, че има разлика, тази публикация ще ви покаже, че няма:

http://kameliqmircheva.blogspot.nl/2012/10/blog-post_22.html

Редактирано от dora
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Добре, де, а за какво ви е тема за насилници навръх 8-ми март???? 

Линкът от първото мнение е толкова манипулативен, че няма накъде повече.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 24 минути, КГ125 said:

Добре, де, а за какво ви е тема за насилници навръх 8-ми март???? 

Линкът от първото мнение е толкова манипулативен, че няма накъде повече.

Защото считам  - вероятно подобно на авторката, че въпросът за семейното насилие е по-важен от това дали аз - или който и да било друг- ще получи зюмбюлче на този ден. Както и че никое зюмбюлче, дори един милион зюмбюлчета, не извиняват общественото бездействие по въпроса с насилието.

Не иронизирам, наистина така смятам.

Аз лично бих предпочела която и да било от тези жени да е жива, пред това да получавам цветя  - не само на този ден, а и на който и да било друг, и бих заменила всичките букети цветя на света срещу правото на по-слабия (жените и неизменно децата, защото едното и другото са свързани, вкл. в концепцията на ООН, че добруването на децата е неразривно свързано с добруването на жените, и че опазвайки жената, опазваме и детето) на защита от насиие, с всички легитимни средства, вкл. с обществена и манталитетна нетърпимост към насилието към същите.

Което значи и активна нетърпимост - намеса в защита на жертвите. С конкретен пример - събиране на няколко мъже от съседите и отиване да видят какво става. Настояване за законодателни промени, които да позволят намеса на полицията, а не само идване до вратата без право да влязат, ако не бъдат допуснати. И криминализиране на насилието, вкл. на домашното, на равна основа с останалите прояви на насилие. Както човек не може да налита на бой на друг, защото ще  бъде задържан за хулиганство за 15 часа, така не може да налита на бой на жена си, зашото от това би трябвало да произтича същото задържане.

По-активно участие на държавата в създаването и финансирането на места за временно настаняване на жертвите на домашно насилие и децата им. Както има места за настаняване на деца при необходимост за извеждането им от семейството, така следва да има и място, където да могат да бъдат изведени от семейството жената и детето, в случай, че оставането в жилището е опасно за физическото и психическото им здраве.

 

Редактирано от dora
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Едно от предимствата на ЗЗДН е, че не е дискриминативен. По него защита може да получи всеки, без значение от пола му, стига да  я поиска. Понякога е дори прекалено рестриктивен и позволява защита да се получи само въз основа на една декларация от жертвата, което се използва и за злоупотреби. Знам случай за една майка, която непрекъснато тормози сина си. Кара се с него за щяло и нещяло и, когато на човекът му прекипи и й отвърне малко по остро, веднага звъни на 112, че е пребита от него. Разбира се патрулката веднага идва, на нея нищо й няма. Какво, сега да го арестуват всеки път, като майка му се обади ли? Накрая, при поредния скандал го удари с кабел под напрежение и едва не го уби. Но човекът не иска да се разправя с нея, не й отвръща, не иска да я съди, само се защитава по ен наброй дела, която тя води срещу него. Този случай е показателен за мъдростта на НК, според който лека телесна повреда се преследва само по частен път, както и средна, ако се касае за близки роднини.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...