Отиди на
Форум "Наука"

Българите преди Аспарухова България


Recommended Posts

  • Мнения 480
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Интересна хартия. Мъжките проби са доста скучни, но жените!..., жените са крайно интересни. Ето автозомната картинка:

B_Auto.thumb.jpg.bd732d02c4354e0d1caa291f18209f43.jpg

Първата група са мъжете, втората (със синия маркер) жени без черепна деформация, третата (зелена фигурка) - жени с частична деформация, третата (червен символ) са жени с изразена черепна деформация и последната група са сборни проби от други места (не от Бавария)

При мъжете всички, а при жените без черепна деформация повечето проби са сходни с днешното население на северна и централна Европа - или с днешните германци. Останалите проби обаче са от къде ли не.

Три интересни проби на жени без черепна деформация:

ALH_10 е най-близкото до съвременното население на Унгария. STR_300 си прилича с днешните гърци. За STR_502 в таблица S35 от допълнителните материали пише, че е най-близо до днешното население на Тоскана (в таблицата TUS), но във фигура S29 най-близо до тази проба са дадени съвременните турци.

300_502.jpg.c95dc565068c6139216d265b958fb562.jpg

При жените с частична черепна деформация само STR_310 се различава съществено от "германките". Според файла с допълнителна информация тази проба стои най-близо до съвременните румънци.

За пробите с изявена черепна деформация най-близките съвременни популации са следните:

AED_125 - Франция
STR_228 - Хърватия
AED_513 - България
NW_54 - Сицилия
BIM_33 - Румъния
STR_535 - България
AEH_1 - Румъния
AED_1108 - съвременните ногайци

Има още една проба с изявена черепна деформация - STR_328 която в таблицата е дадена като близка със съвременните тосканци, а при фигурите със съвременните турци. С други думи пъстра картина, но повечето от пробите с изявена черепна деформация си приличат със съвременните балканци.  

И останалите, т.н. "други":

VIM_2 би трябвало да е някаква готска  (или гепидска) проба. Пробата е от Сърбия, а автозомно прилича на съвременните ногайци. PR_10 е сарматска проба, най-близо до съвременните таджики. FN_2 e римски войник от Дакия, близо до съвременните иберийци, а KER_1 готска проба от Крим, но автозомно близка до съвременните турци.

 

 

Редактирано от Atom
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Още едно проучване: Maternal DNA lineages at the gate of Europe in the 10th century AD

Изследвани са 10 индивида от Капидава (румънска Добруджа). Пробите са от християнски некропол и са датирани между 880 и 990г.  Извлечените хаплогрупи са U5a1c2a, V1a, R0a2’3, H1, U3a, N9a9, H5e1a1, и  H13a1a3

Резултатите се различават доста от резултатите при изследването на прабългарите (Гълъбов, Нешева и т.н.). Тук в два от индивидите е засечена "източна група" - N9a9. Самата група е доста рядка, но освен това и при двете проби са регистрирани допълнително две частни мутации G228T и A15799G. При съвременниците авторите за засекли само два модерни индивида с подобни характеристики - един в Алтай и един в Киргизстан.

Другото характерно е, че за разлика от прабългарското изследване , тук западните групи са  малко по-северни (близки до руснаци, поляци и т.н.), а не само южни (близки до италианците при Гълъбов, Нешева и т.н.). 

Извадката е малка (само 10 проби) и не могат да се правят кой знае какви изводи. Обаче това,  че има разлики с прабългарското изследване (където извадката също е малка) показва, че тепърва трябва да се правят изследвания за да се разберат механизмите по които се е формирал българския етнос в рамките на ПБД. 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 20 часа, bulgaroid said:

Колко да са далеч, е къде е Панония, а и в хрониките ги споменават.

В Панония тогава са хуните

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 минути, resavsky said:

Няма начин

Айде бе, точно там е скрито магарето. Хуни и българи е едно и също. Единственните под въпрос са акацирите но аз имам сериозни съмнения дали изобщо са хуни. Всичкото кутригур, оногур и други, са хуни, и после стават хуно-българи а след още стотина години прости българи.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 44 минути, bulgaroid said:

Айде бе, точно там е скрито магарето. Хуни и българи е едно и също. Единственните под въпрос са акацирите но аз имам сериозни съмнения дали изобщо са хуни. Всичкото кутригур, оногур и други, са хуни, и после стават хуно-българи а след още стотина години прости българи.

Някакви доказателства?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, bulgaroid said:

Айде бе, точно там е скрито магарето. Хуни и българи е едно и също. Единственните под въпрос са акацирите но аз имам сериозни съмнения дали изобщо са хуни. Всичкото кутригур, оногур и други, са хуни, и после стават хуно-българи а след още стотина години прости българи.

Топлиш ми сърцето така ама за мое голямо съжаление мисля че не си прав.

Първо дори заклет хунофил като мен признава че не са баш чисти хуни, въпреки че имаме много хунско, и второ твоята представа за хуните е напълно абстрактна.

Ти си единственият който успява да съчетае теориите на Петър Добрев и хунската и да прати Атила в Балхара.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Абе дали да не отменим бана на проф. Иван Добрев? Такава веселба ще настане тъдява. :ag:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 33 минути, Aspandiat said:

Абе дали да не отменим бана на проф. Иван Добрев? Такава веселба ще настане тъдява. :ag:

Родната сцена отдавна е отесняла за проф. Добрев та сега се вихри предимно в този форум >

http://forum-eurasica.ru/index.php?/topic/4564-хунну-сюнну-гунны-2/&page=156

Редактирано от tervel
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
1 hour ago, resavsky said:

Някакви доказателства?

Има и то доста, ама сега съм затънал в произхода на славяните, и нямам време и неща да се разсейвам, утре вдругиден ще поспорим.:564da112d749c_wink(1):

 

Преди 25 минути, Raven said:

Топлиш ми сърцето така ама за мое голямо съжаление мисля че не си прав.

Първо дори заклет хунофил като мен признава че не са баш чисти хуни, въпреки че имаме много хунско, и второ твоята представа за хуните е напълно абстрактна.

Ти си единственият който успява да съчетае теориите на Петър Добрев и хунската и да прати Атила в Балхара.

Атила в Балхара звучи примамливо. :ag:  Не мисля, за кой знае колко влияние от Балхара, по скоро тохари или нещо от сорта са преминали от там в посока Аралско море. По пътя са забърсали разни народи и са дошли на Кавказ пълен микс. Имаше тема някъде тук  бях набарал едни разкопки с доста сходни погребения трябва да потърся.А ,че съм прав на всички ни е ясно по лесно е да причислиш приликите отколкото разликите между хуни и българи, а както казваше един мой учител ако имаш повече от две поредни съвпадения за нещо, да знаеш, не е съвпадение. 

 

Преди 32 минути, Aspandiat said:

Абе дали да не отменим бана на проф. Иван Добрев? Такава веселба ще настане тъдява. :ag:

Господин професора го чета на азиатския форум, там са все лингвисти и тюрките успешно пробиха 5000 годишна граница за пройзход. Аз не съм лингвист и нямам претенций да бъда, просто следвам разкопките. Чета изворите и си правя изводи. Хуните са си чисти българи без съмнение, много ми е интересно когато на местна почва се отрича яростно, а в например англоезичните форуми и изследвания няма с кой да поспориш за хуни и българи,просто там са на едно мнение, хуните са българи. И не не са тюркоезични, и не са монголойди и са забърсали половин Кавказ и са го домъкнали на Балканите,затова Южняка се чуди откъде аджеба толкова кавказки гени у нас. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 минути, tervel said:

Родната сцена отдавна е отесняла за проф. Добрев та сега се вихри предимно в този форум >

http://forum-eurasica.ru/index.php?/topic/4564-хунну-сюнну-гунны-2/&page=156

:ag: точно там 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
On 14.03.2018 г. at 6:10, Ретро said:

http://www.sciencemag.org/news/2018/03/strange-elongated-skulls-reveal-bulgarian-treaty-brides-ancient-germany

http://www.pnas.org/content/early/2018/03/06/1719880115

Накратко - жени с изкуствени черепни деформации и генетика съвпадаща със съвременното население в Югоизточна Европа, по-специално България, са си живели в средновековна Бавария / може би щастливо омъжени  :) / . Хипотезата е за политически бракове . 

А моята къде по-вероятна хипотеза е, че са дошли там с въже на шията в обоза ня някоя от варварските орди, които са опустошавали Балканите тогава.

Редактирано от Thorn
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
1 hour ago, Thorn said:

А моята къде по-вероятна хипотеза е, че са дошли там с въже на шията в обоза ня някоя от варварските орди, които са опустошавали Балканите тогава.

Хич не е зле хипотезата - направо си е Северозападен роман

Цитирай

тоа нашио само му дай да прикаа за киненье, дръпанье, клатенье и гнявенье!

:ag::ag: 

 Не съм наясно и питам - В този времеви интервал и в този ареал робините погребвали ли са ги при свободните ?

Или тука идва вече романтиката  .....

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 14 часа, Last roman said:

а и хубавите наложнички бързо се издигали :animatedwink:

 

Направо го извъртяхме за публикация  в The Sun " Източноевропейска плеймейтка  и баварски аристократ намерени заедно " + снимка на 3-та страница :ag:

А второто и третото поколение да приемат социално културните традиции / особено черепна деформация /по майчина линия ми е малко трудно да приема 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело
Преди 15 часа, Last roman said:

а и хубавите наложнички бързо се издигали :animatedwink:

 

Хубавите жени и на по ниско социално ниво не са имали проблем с интеграцията. Достатъчно е било някой да я избере за съпруга и да роди дете- след това никой не е можел да я мръдне от статута на пълноправен член на обществото.

При мъжете е било по сложно, трябвало е да се докажат. 

Второто и третото поколение съвсем никакви проблеми. Сещам се за куберовите ромеи, които явно са били много и са живели отделно. Те заедно с децата им са били дотолкова равноправни, че са взели страна в гражданската война и са избрали сами каква да е съдбата им. 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Да си кажа и моето мнение за хуните. Има някой моменти на които аз лично не съм в състояние да си отговоря, ако вие можете да ме просветлите бих бил благодарен. 

И така. Причерноморските степи са готски. Българите живеят някъде в днешна южна Русия от Кавказ до Волга. Идват хуните и завладяват българите. После и готите. Водят готите и българите в Панония. Въпрос, а кой владее земите от волга до панония? На мен ми се струва, че доколкото няма данни българите от Панония да се връщали назад най вероятно част от българите остават по местата си и "усвояват" целият този огромен регион. Самите хуни, след разгрома при Недао се установяват в Мизия, но скоро са разбити от римляните. Оттам отиват на Волга, където са разбити от угорите и изчезват от историята. 

Моята възстановка на събитията е следната. Част от българите се възползват от настъпилия вакум и заемат цялата огромна територия от Карпатите до Волга. След като хуните са разгромени от угорите те се подчиняват на българите. Появилите се от нищото утигури и кутригури са български племена, доколкото не ни е известно от изток да са идвали други варвари (което не означава, че не е възможно да са дошли). 

За мен най голямото доказателство е брата на Аспарух- Котраг който повел част от българите. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 33 минути, Frujin Assen said:

Да си кажа и моето мнение за хуните. Има някой моменти на които аз лично не съм в състояние да си отговоря, ако вие можете да ме просветлите бих бил благодарен. 

И така. Причерноморските степи са готски. Българите живеят някъде в днешна южна Русия от Кавказ до Волга. Идват хуните и завладяват българите. После и готите. Водят готите и българите в Панония. Въпрос, а кой владее земите от волга до панония? На мен ми се струва, че доколкото няма данни българите от Панония да се връщали назад най вероятно част от българите остават по местата си и "усвояват" целият този огромен регион. Самите хуни, след разгрома при Недао се установяват в Мизия, но скоро са разбити от римляните. Оттам отиват на Волга, където са разбити от угорите и изчезват от историята. 

Моята възстановка на събитията е следната. Част от българите се възползват от настъпилия вакум и заемат цялата огромна територия от Карпатите до Волга. След като хуните са разгромени от угорите те се подчиняват на българите. Появилите се от нищото утигури и кутригури са български племена, доколкото не ни е известно от изток да са идвали други варвари (което не означава, че не е възможно да са дошли). 

За мен най голямото доказателство е брата на Аспарух- Котраг който повел част от българите. 

Здравейте на всички .Е как кой да ги владее земите  - „Тези пет князе управляваха княжеството оттатък Дунава 515 години с остригани глави.Въпроса е дали Българите са били начело на хуните или са подчинени в този съюз ,но 100% съм сигурен ,че са участвали .

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 часа, Frujin Assen said:

Появилите се от нищото утигури и кутригури са български племена, доколкото не ни е известно от изток да са идвали други варвари (което не означава, че не е възможно да са дошли).

През 463 г. идват оногури, сарагури, савири и уроги/огури. Кутригурите и утигурите вероятно са техни производни.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Глобален Модератор

Византийская классификация народов

В чем заключались особенности византийского подхода к этнографии и как античная традиция повлияла на науку в Византии

https://postnauka.ru/longreads/81303

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...