Отиди на
Форум "Наука"

Българите преди Аспарухова България


Recommended Posts

  • Потребител

III. Béla sírja a Mátyás-templomban

Има два непокътнати гроба на унгарски цар и жена му. Открити са едва в 1848 година под подът на базиликата в Фехервар.

Гробът на III. Béla и жена му, Chatillon Anna.

В проекта почват от 2013 година досега са успели да съставят генетичният профил на Бела. Той е пряк потомък на Арпад.

А Арпад до колкото знам е от родът Дуло тоес роднини с Аспарух. 

Тоес ако някъде намерят останки с подозрение да е някой потомък или родственник на Аспарух с помоща на този генетичен маркер може да се определи да ли е така или не.

Иначе Арпад произхожда от   R1a хаплогрупа. друго типично за царате е било сравнително високият им ръст. Бела например е бил 1.9 м висок.

https://index.hu/tudomany/2018/02/21/arpad-haz_dns_genetika_kasler_miklos_finnugor/

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 480
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител
Преди 7 часа, Rosko Bosko said:

 

Действа ми зареждащо да слушам академик Гълъбов /вирусолог/. Прабългарите на Аспарух, /кан а не хан!/, половин милион, високи, красиви /като българи/, вече изобретили коприната, просото и килимите, с майки и жени италианки, разбиват осемдесе хилядната елитна византийска армия и се впускат да строят градове!

 Настръхнах! По точно ако имах коса щеше да настръхне, но ми настръхна брадата, и други телесни окосмености. Само не ми искайте доказателство.....

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Raven said:

Действа ми зареждащо да слушам академик Гълъбов /вирусолог/. Прабългарите на Аспарух, /кан а не хан!/, половин милион, високи, красиви /като българи/, вече изобретили коприната, просото и килимите, с майки и жени италианки, разбиват осемдесе хилядната елитна византийска армия и се впускат да строят градове!

 Настръхнах! По точно ако имах коса щеше да настръхне, но ми настръхна брадата, и други телесни окосмености. Само не ми искайте доказателство.....

Разбира се рАвен  , тебе ще слушаме ! Къде си ти ,  къде е това академиче -Гълъбов и цял екип учени , археолози, историци , генетици , антрополози ,наши и чужди

зад него !?!  Не друго , само самочувствието да ти имам.... :)

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
On 22.02.2018 г. at 7:37, Skubi said:

А Арпад до колкото знам е от родът Дуло тоес роднини с Аспарух. 

 

Не.Няма такова нещо.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
On 2/22/2018 at 7:37, Skubi said:

 

А Арпад до колкото знам е от родът Дуло тоес роднини с Аспарух. 

такава е легендата. Дуловци пък се родеят с Атила, но това си е средновековна идеологическа пропаганда.

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, resavsky said:

Не.Няма такова нещо.

 

1 hour ago, Last roman said:

такава е легендата. Дуловци пък се родеят с Атила, но това си е средновековна идеологическа пропаганда.

Това е така. Но поне имаме вече един У профил на мъжете от родът на Арпад. Ако в бъдещето където и да е в региона открият гробница на благородник и има съмнението, са мо взимат мостри и......с 100% могат да определят Да или Не има общо с този род....СМСМ

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
1 hour ago, Last roman said:

такава е легендата. Дуловци пък се родеят с Атила, но това си е средновековна идеологическа пропаганда.

Родеят се с Авитохол

Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...
  • Потребител

http://www.sciencemag.org/news/2018/03/strange-elongated-skulls-reveal-bulgarian-treaty-brides-ancient-germany

http://www.pnas.org/content/early/2018/03/06/1719880115

Накратко - жени с изкуствени черепни деформации и генетика съвпадаща със съвременното население в Югоизточна Европа, по-специално България, са си живели в средновековна Бавария / може би щастливо омъжени  :) / . Хипотезата е за политически бракове . 

Редактирано от Ретро
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 часа, resavsky said:

Честно казано на мене не ми е известно за жени с ИЧД в Дунавска България.

Чела съм, че 75% от женските черепи от Кръговата могила са с изкуствена деформация.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Ако говориш за пръстеновидния гроб от Девня той сам по себе си е една голяма загадка.Винаги съм имал съмнения относно коректността на изследванията на Йордан Йорданов.Само за сведение:според Йорданов всички високи европеиди от гроба би следвало да са славяни..........В по ниските задължително намира монголоидни белези /най вече в клепачите/........Изследването е правено през 70 те години на 20 век и това говори достатъчно.

Редактирано от resavsky
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

41 гроба / основно по Дунав  в Бавария /  . Датират ги около 5 век . В баварските погребения от края на 5-ти и началото на 6-ти век  ИЧД се ограничава предимно до възрастни жени с генетика съвпадаща със съвременното население в Югоизточна Европа, по-специално България. Ако може някой да разчете генетичната част от изследването ...  И разбира се въпроси ,въпроси ,въпроси 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Честно казано е далеч по вероятно тези баварки с ИЧД да са свързани по някакъв начин с Аварския хаганат отколкото с България.Но пък данните са крайно любопитни.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 12 минути, resavsky said:

Честно казано е далеч по вероятно тези баварки с ИЧД да са свързани по някакъв начин с Аварския хаганат отколкото с България.Но пък данните са крайно любопитни.

Доколкото разбрах от публикацията това е била и тяхната основна хипотеза преди генетичния анализ - сега и те не знаят " кой път да хванат" На мен ми е любопитно ще го сложат под похлупак или ще има някакви разумни теории обясняващи тези находки

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Аз не мисля че в генетично отношение има някакви сериозни разлики между българи и авари.Българи в Аварския хаганат е имало винаги /на два пъти за малко да вземат властта там/ а след рухването на Авария по всичко изглежда че основната част от аристокрацията се преселва в България.Пълен гювеч.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

При ИЧД не се наблюдава някакво обособяване по полов признак, еднакво разпространен е при мъже и жени.

Като цяло е в рамките 14%-50% за различните некрополи. Примерно в Топола от 232 индивида ичд имаме при 90 индивида /38.79%/ , от тях 59 деца, 20 жени и 12 мъже.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
1 hour ago, Ретро said:

Ако може някой да разчете генетичната част от изследването ... 

И на мен ще ми е интересно, за това пуснах изследването в Археогенетиката, в тема на Южняка.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 минути, Raven said:

И на мен ще ми е интересно, за това пуснах изследването в Археогенетиката, в тема на Южняка.

дано има време и е в настроение да обяснява :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, resavsky said:

Честно казано е далеч по вероятно тези баварки с ИЧД да са свързани по някакъв начин с Аварския хаганат отколкото с България.Но пък данните са крайно любопитни.

Края на 5-ти , началото на 6-ти за авари май е малко рано.Като се сложи плюс-минус периода може и аха-аха да го докарат.

п.с. само да не излезат хунки или праболгарки , че Гарвана място няма да може да си намери от чудене.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е що, таман се вписват във времето и периода. Едни хунки пратени от Атила да затвърждават хунобългаро германската дружба. Или някакви кутригурки от балканите, в крайна сметка не казват че идват точно от Шуменско, това че приличали на балкански субекти е сравнение и е пожелателно. На мен генетичната карта ми е интересна, разни източно азиатски гени виждам там.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 часа, resavsky said:

Честно казано е далеч по вероятно тези баварки с ИЧД да са свързани по някакъв начин с Аварския хаганат отколкото с България.Но пък данните са крайно любопитни.

Едва ли. Раничко им е на аварите през 5в. още са из Азия някъде.

 

Преди 4 часа, Raven said:

При ИЧД не се наблюдава някакво обособяване по полов признак, еднакво разпространен е при мъже и жени.

Като цяло е в рамките 14%-50% за различните некрополи. Примерно в Топола от 232 индивида ичд имаме при 90 индивида /38.79%/ , от тях 59 деца, 20 жени и 12 мъже.

 

Дай някаква информация за некропола,ако можеш. Стана ми интересно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Just now, bulgaroid said:

Едва ли. Раничко им е на аварите през 5в. още са из Азия някъде.

 

Дай някаква информация за некропола,ако можеш. Стана ми интересно.

В случая цитирам Рашев в монографията му, главата Расов тип, там той пък се позовава на  "Ангелова и други" . Утре ще видя дали под линия няма посочена някаква конкретна публикация, чесега не ми е подръка.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 23 минути, bulgaroid said:

Едва ли. Раничко им е на аварите през 5в. още са из Азия някъде.

 

то и българите са бая далеч от Бавария.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...