Отиди на
Форум "Наука"

Истанбулската конвенция и "третия пол"


Recommended Posts

  • Глобален Модератор
Преди 1 минута, ДеДо Либен said:

Тъй де , там е проблема - в ,,осъвременяването".Щото едно е примера с жената работи и издържа , мъжът гледа , глади и готви (лошо няма - и аз искам така , ма друго ми се падна от тотото - гледам , готвя , бачкам и издържам , само гладенето съм оттървал) , друго е като се пуснем по течението и на 4-годишни деца започнем да им промиваме мозъците и да ги вкарваме в ролеви игри на семейство с две майки , двама бащи , родител 1 , родител 2 и т.н. докъдето ви стигне въображението.Може и семейството да е отмряло , но лично аз не желая някой да се бърка в моето и да казва кой ще кара влака.

п.с.що се отнася до насилието нас жени и деца , мисля че там държавата трябва да си влезе в ролята си с цялата сила на репресивния апарат и да действа.

Държавата си е влязла в ролята срещу всяко насилие, откак я има. Специално при домашното има някои специфики които отдавна са отчетени от закона. Но то не е такъв масов феномен, за какъвто го изкарват. Ей богу, българите и българките са нормални хора и се обичат едни други. 

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 614
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител
Преди 3 минути, ДеДо Либен said:

Тъй де , там е проблема - в ,,осъвременяването".Щото едно е примера с жената работи и издържа , мъжът гледа , глади и готви (лошо няма - и аз искам така , ма друго ми се падна от тотото - гледам , готвя , бачкам и издържам , само гладенето съм оттървал) , друго е като се пуснем по течението и на 4-годишни деца започнем да им промиваме мозъците и да ги вкарваме в ролеви игри на семейство с две майки , двама бащи , родител 1 , родител 2 и т.н. докъдето ви стигне въображението.Може и семейството да е отмряло , но лично аз не желая някой да се бърка в моето и да казва кой ще кара влака.

п.с.що се отнася до насилието нас жени и деца , мисля че там държавата трябва да си влезе в ролята  с цялата сила на репресивния апарат и да действа.

конвенцията никъде не говори за семейства с с двама мъже, две жени и тн. Я дай цитат?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Just now, alvassareiro said:

Кой говори за 1 ви клас?

Конвенцията оставя тази възможност. Като заговорят, а това ще стане при наличието на масата либерални радикали - ще се позоват на нея и ще имат основание! 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, КГ125 said:

Може, ама в 10-ти клас. А тука отваря възможността да се ошашавят децата още в 1-ви. 

Не в първи - още от 4 години в задължителната градина.По нататък може и в по-ранна възраст.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 2 минути, Galahad said:

идеята е, че дори да не поиска да бъде съден съпругът й, да може да потърси някоя от другите мерки. Идеята е, че много жени биха искали да не ги бият, но не биха искали съпругът им да бъде тикнат в затвора, а тя сама да се чуди как да издържа децата. Затова се дава възможност да ползва само другите услуги без наказателното преследване.

 

Ами да го кажат ясно! Що за нормативен акт е това? 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело
Преди 1 минута, alvassareiro said:

Ами неадекватни са. Налагат идеята, че жаната трябва да си седи вкъщи ,да готви, че е собственост на мъжа, и тн и тн-, представи от 19 века. Ама сега не е 19 век.

И какво лошо има жената да си стои вкъщи и да готви? Защо този модел да е "остарял" и защо другия да е "модерен". И откъде накъде "модерното" е по добро от "традиционното".

В България жените от около век могат да се учат и да работят без да имат каквито и да е спънки от когото и да е.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Just now, КГ125 said:

Конвенцията оставя тази възможност. Като заговорят, а това ще стане при наличието на масата либерални радикали - ще се позоват на нея и ще имат основание! 

Така ли, я дай цитат какво предвижда конвенцията?

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело
Just now, КГ125 said:

Ами да го кажат ясно! Що за нормативен акт е това? 

КГ аз това вече го казах. Държавата няма работа да превъзпитава лошите съпрузи.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Just now, Frujin Assen said:

И какво лошо има жената да си стои вкъщи и да готви? Защо този модел да е "остарял" и защо другия да е "модерен". И откъде накъде "модерното" е по добро от "традиционното".

В България жените от около век могат да се учат и да работят без да имат каквито и да е спънки от когото и да е.

Ами този модел си е хубав, ама има и друг модел. Значи, показваш всички възможни модели, и всеки да си избира, ок?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, alvassareiro said:

конвенцията никъде не говори за семейства с с двама мъже, две жени и тн. Я дай цитат?

Като бавното варене на жабата - днеска едно , утре второ... и така докъдето ти стигне въображението.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 34 минути, alvassareiro said:

Ето това е проблемът. Поради неправилният превод от английски, пол означава еди какво си. А всъщност не е така. Пол си е пол, а поведенията и моделите не са ПОЛ, а джендър, демек, социални роли.

Е, НЕПРЕВЕДЕНИ нормативни актове не може да се приемат у нас. 

Но.... Я да видим. 

Защо в конвенцията има дефиниция на ДЖЕНДЪР и къде по-долу се употребява този термин. От българският превод, който, ако обществото не се беше разкудкудякало, щеше да МИНЕ се вижда, че думата пол е свързана с правото на бежанците да остават у нас като се позоват на пола си или на джендра си? 

 

А ако го няма другаде пнятието джендър, то тогава ЩО ЩЕ В ТАЯ КОНВЕНЦИЯ, която е за насилие над жени, т.е. ясно полово дефинирани човешки същества ? 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, КГ125 said:

Е, НЕПРЕВЕДЕНИ нормативни актове не може да се приемат у нас. 

Но.... Я да видим. 

Защо в конвенцията има дефиниция на ДЖЕНДЪР и къде по-долу се употребява този термин. От българският превод, който, ако обществото не се беше разкудкудякало, щеше да МИНЕ се вижда, че думата пол е свързана с правото на бежанците да остават у нас като се позоват на пола си или на джендра си? 

 

А ако го няма другаде пнятието джендър, то тогава ЩО ЩЕ В ТАЯ КОНВЕНЦИЯ, която е за насилие над жени, т.е. ясно полово дефинирани човешки същества ? 

В тази конвенция има ясно разграничанаване между биологичен пол, и джендър. И така трябва да бъде. В бг превода обаче няма. Никой не знае защо.  И основната патаклама идва именно оттук. Защо не е направена разликата между био пол и джендър в бг текста? Някой може ли да каже? Умишлено или поради незнание???

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

 

Гледаме от 42 минута. СССР и домашното насилие 20 те години на 20 век. Брежнев разрешава скандал с домашно насилие над жена.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 12 минути, alvassareiro said:

Така ли, я дай цитат какво предвижда конвенцията?

Е дадох горе, де: 

Член 14 — Образование 1 Страните предприемат, където е подходящо, необходимите стъпки за включване на съобразен с развиващите се възможности на учащите се учебен материал по въпроси като равнопоставеност между жените и мъжете, нестереотипни роли на пола, взаимно уважение, ненасилствено разрешаване на конфликти в междуличностните отношения, насилие над жените, основано на пола, и право на лична неприкосновеност, в официалните учебни програми и на всички образователни равнища. 2 Страните предприемат необходимите мерки за насърчаване на посочените в параграф 1 принципи в неформалните образователни структури, както и в спортни, културни и развлекателни структури и в медиите.

 

Всъщност, като изключим въпроса със стереотипите, останалата норма си е много добра. 

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 3 минути, alvassareiro said:

В тази конвенция има ясно разграничанаване между биологичен пол, и джендър. И така трябва да бъде. В бг превода обаче няма. Никой не знае защо.  И основната патаклама идва именно оттук. Защо не е направена разликата между био пол и джендър в бг текста? Някой може ли да каже? Умишлено или поради незнание???

Алвич, брадър, радвам се да те видя тука :):) 

Преводът идва от СЕ и бил сбъркан. Ма като го оправят, тогава ще се разглежда иначе какво точно разглеждаме сега? Или английския текст ще прилагаме в българското право? 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Just now, КГ125 said:

Алвич, брадър, радвам се да те видя тука :):) 

Преводът идва от СЕ и бил сбъркан. Ма като го оправят, тогава ще се разглежда иначе какво точно разглеждаме сега? Или английския текст ще прилагаме в българското право? 

Сега гледаме оригинала. На английски.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 7 минути, alvassareiro said:

Да, ясно, поредният, който и идея си няма за какво иде реч....Всички сте такива.

Повярвай ми, брате, знам. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 10 минути, КГ125 said:

Ами да го кажат ясно! Що за нормативен акт е това? 

А аз какво казах се словестното изпълнение на конвенцията?

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Just now, alvassareiro said:

Така, къде пише 1 клас?

Там е работата, че нищо не пише. И всеки, който иска да го направи от първи клас, ще се позове на този текст. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Just now, КГ125 said:

Там е работата, че нищо не пише. И всеки, който иска да го направи от първи клас, ще се позове на този текст. 

Така, кой иска да го включи в първи клас?

Или продължаваме с измишльотините, манипулациите и партенките?

 

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 1 минута, alvassareiro said:

Сега гледаме оригинала. На английски.

Ма не може Това е нормативен акт, трябва да е на български. 

Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...