Отиди на
Форум "Наука"

Истанбулската конвенция и "третия пол"


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 1 минута, Dobri_I said:

Един път да съм съгласен с Алвата!

Португалците, южните испанци и южните италианци са изключително изостанали - както социално, така и като манталитет на работа (изобщо не ми е ясно как тези "търтеи" са достигнали такова икономическо развитие. Французите също не са стока - мързел и бюрокрация.) 

Гърците са една идея по-напред (особено тези с корени от островите, тези от материка са мързеливи) но много ги влече социализма, общата паница и измамите на дребно.

Явно има и други начини за икономическо развитие освен тежък физически труд...

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 614
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител
Преди 6 минути, stinka (Rom) said:

С такава депопулация и такъв демографски срив? Кога е било????

Хаха. Много по-тежки демографски кризи сме имали. Българите сме били под 1 милион към 15-6 век.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 минути, stinka (Rom) said:

150 000 овце не е индустриализация? То и в пещерите си русували по стените... ама един минимален процент търговци на селскостопански продукти не бих ги нарекал индустриализация (това е основа разбира се)... но масово далеч не е така. И наистина е естествено. Изолацията от морската търговия на Западна Европа е основен фактор за неиндустриализацията у нас преди ВСВ.

Оххх.. Тези овце са давали вълна, вълната е тепана, валяна, правена на шаяк, шаякът е изнасян. Това са все индустриални, макар и примитивни, отрасли. Българинът с овцата е правил всичко друго, но не и да я яде. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Just now, stinka (Rom) said:

Явно има и други начини за икономическо развитие освен тежък физически труд...

За имане - има.

Обаче не те съветвам да се сблъскваш с администрацията им - след това българската ще ти се струва учтива и експедитивна.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

https://www.blitz.bg/obshtestvo/blgarite-kazvat-ne-na-istanbulskata-konventsiya-i-da-na-vtori-lift-v-bansko-tablitsi_news575358.html

Българите не одобряват да се ратифицира Истанбулската конвенция, искат втора кабинка на Банско, ниските доходи, социални въпроси и бюрокрацията са значимите за обществото ни проблеми. Отношението към началото на българското европредседателство е положително. Това са основните изводи от проучване на "Барометър България" за обществените нагласи към актуални теми в първия месец на 2018 година. Проучването на "Барометър България" е завършена ден преди гласуването на вот на недоверие към правителството. То е направено чрез интервю по телефона сред 968 пълнолетни български граждани в периода 20-24 януари. Анализ за нагласите на българите към кабинета и политическите партии след вота на недоверие е обект на проучване, което Агенцията провежда в момента. 73 процента от анкетираните отговарят, че отношението им към началото на българското европредседателство е "положително", седем процента - "отрицателно", а 20 на сто отговарят на въпроса "Какво е е отношението Ви към началото на българското европредседателство?" с "не мога да преценя". [null] Световният фокус върху България при едно такова значимо политическо събитие като европредседателството определено оказва въздействие върху националното самочувствие на българите. Затова и е толкова голям делът на тези, които определят това събитие като положително, смятат социолозите. Според тях фактът, че от България зависи решаването не само на регионални, европейски, но и на световни проблеми, индиректно се пренася с положителен знак върху оценката на българите за това събитие. Реверансът, направен от Доналд Туск, с речта му на български език определено предизвика допълнителни симпатии, посочват от "Барометър България". 63 процента от анкетираните не одобряват българският парламент да ратифицира Истанбулската конвенция, двадесет и девет процента одобряват, а 8 на сто нямат мнение. Социолозите отбелязват, че аргументите за ратифициране на Истанбулската конвенция, особено в частта, касаеща "третия пол", категорично не срещат симпатиите на българите. [null] Видимо представянето от привържениците на нестандартните сексуални ориентации на конвенцията като документ, защитаващ правата на жените, не се възприема от по-голямата част от българските граждани. Допълнително позицията против конвенцията в този й вид, изразена от лидерите на две от основните политически формации - Обединени патриоти, участник в управлението на страната, и на опозиционната БСП - втвърдява отношението на противниците на Истанбулската конвенция, отбелязват от "Барометър България". "А това са и двете партии (БСП и ВМРО от Обединените патриоти), които имат най-дълга - над 100-годишна политическа история. Категоричната позиция на всички религиозни конфесии в страната, начело с БПЦ, както и другите християнски и ислямски деноминации допълнително подсилва крайното мнение на българското общество "против" конвенцията", отбелязват социолозите. [null] На въпроса "Одобрявате или не решението на кабинета за изграждане на втори кабинков лифт в Банско?" петдесет и осем процента от анкетираните отговорят "одобрявам", шест на сто - "не одобрявам", а 36 процента "нямат мнение". Вторият лифт на Банско се одобрява от по-голяма част от българите вероятно не заради самото съоръжение, а като символ на развитието на туризма и българските региони въобще. От години в българското общество се наблюдава увеличаващо се недоволство срещу "зелените" ограничения, които спират икономическото развитие, смятат социолозите. Според тях българинът очевидно не е съгласен в едни държави от ЕС да се развива инфраструктурата, което генерира доходи и работни места, а у нас да се създават постоянни пречки. Накарани да изброят значимите за обществото ни проблеми, анкетираните открояват като първо и най-значимо ниските доходи (заплати, пенсии, социални помощи) - посочени от 68 на сто от респондентите. [null] След това подреждат социални въпроси (61 на сто) и бюрокрацията/тромавата администрация ( 58 на сто). Като четвърти основен проблем, заявен от 51 процента от анкетираните, е здравеопазването. Чак на пето място по важност анкетираните посочват корупцията (44 на сто), която бе основание за искане на вот на недоверие към правителството. 30 - 35 процента от анкетираните посочват като проблемни за обществото ни също и монополите, високите битовите сметки, лошата инфраструктурата, демографията (обезлюдяването и емиграцията на младите).

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Mтакаааа - я да видим - поредната статийка.

1 hour ago, Frujin Assen said:

То е направено чрез интервю по телефона сред 968 пълнолетни български граждани в периода 20-24 януари.

Не за друго, обаче някой зачитал ли е методиката на социологическите сериозни проучвания и обосновката им... Става въпрос за точно това изречение:

Веднага няколко бъргаски новинарски сайта публикуват в надпревара БТВ-сайта, Дарик и Блиц... Представено е като "представително проучване" - за кого и какво точно "представително" - та 968 интервюта е най-лесно да се симулират...

И нещо любопитно - същата агенция вижте какво е "родила" и веднага я тиражират съответните "медии"...

http://pik.bg/супер-изненада-последно-проучване-на-барометър-каракачанов-детронира-радев-за-балотажа-news600558.html

На мястото им във ФБ не е отбелязвано нищо от 2013 година (и това за представителна агенция и маркетингови проучвания, която цитират всички бг-медии час след всяка нейна публикация)

И така - от кого се държи агенцията:

https://tr.bivol.bg/view.php?eik=201361660

след серия от взаимни прекупвания на акции остават две основни имена. Борисов държи и агенцията за недвижими имоти ИКАР. А Георгиев е едновременно и някакво ПИАР 1 българия, за което няма гугъл няма инфо въобще. Елена Иванова е последния регистриран съсобственик без никакви нейни следи из  българското информационно пространство.

Тук има и по-грамотни хора от мен по отношение на изискванията за 'представителност' за едно проучване. Ако нещо механиката и методиката на проучванията е проблемна - тя си личи по публикувания от мен 'резултат' - на 'супер изненадата' :)

Така - да добавя нещо - как е възможно в едно "национално представително проучване" да се ползват 968 интервюта за да се представи 'българският народ'... защото самият текст е доста манипулативен и напълно встрани от всякаква научна и сериозна стойност. Никой не говори за самите интервюта - в едно такова не е достатъчно само да се запита Интервюираният - а внимателното конструиране на въпросите, подбора на думичките в него, тона и начина на обръщение на Интервюиращият...И най-вече - подбора на Интервюирани-те и точният внимателно подбран момент - както в общ политически план, така и точните часове в денонощието на самите "интервюта".

защо са толкова много подробностите: - много просто е - защото вече е изведено чрез статистически методи, проби и грешки, че то влияе на народното множество... Влияят всякакви детайли от всякакво естество, докато стане налице и самото допълнително "повлияване" чрез именно този способ - "представителното проучване"... и обобщението "българският народ отхвърля едно, приема друго... "...

Освен това - дали не са направени повече или по-малко "интервюта" - кой може въобще да провери... не виждам кой, не виждам и как би могло. В този смисъл - КОЙ МОЖЕ ДА РЕАЛИЗИРА МОНИТОРИНГ на едно такова "проучване" и дали въобще някой го е правил. От друга страна именно тия "клоуни" до голяма степен играят да управляват явлението наречено 'обществено мнение'. Именно чрез груповия инстинкт и "принципа за "многото винаги са прави".

Няма никакъв проблем и аз да си спретна едно 'проучване' на общественото мнение. Обаче ще напиша и защо се публикуват такива "сакати проучвания" като това - защото именно те влияят на общественото мнение. Пак на горния принцип - например - загледа ли се някой - какви проценти от хората "нямат мнение" - ей така се печели "мнението им" - като гледат нагласите на "повечето". Кое му е представителното на едно проучване от 968 човека - не е написано никъде сред кое население точно, сред кои слоеве, какви проценти и коефициенти на осредненост. Каква статистика е това - това е подигравка с науката социология...

Освен това - заглавията на всички информационни сайтове - вижте дори самото заглавие и от всички изводи в проучването, забележете кое точно изпъква още в заглавието и именно то се набива, за да "остане" като внушение - с главните и болдати букви...

Именно първо по заглавията се привлича и "съответната публика" (много често дори заглавието е достатъчно за подходяща "подложка" на информацията под него)... както и същата го докара и насред тази тема...

==========

Продължават няколко човека да превръщат сайта във витрина на народния популизъм, сред който те чудесно се заиграват и са дейни вторични участници - от една страна "са вече формирали в себе си нужните постановки и нагласи". От друга - стават с лекота проводници и рупори на същото.

 

Редактирано от ramus
Link to comment
Share on other sites

Аз виждам нещата ясно и просто. Ще говоря само з тези „политики“ целящи „феминизиране„ и „правата на децата„  , „половото равенство„ и „ антидискримин. политики по пол, сексуалност и пр.“

Всички тези „политики„ имат за цел унифициране възможностите за развитие и интелект. израстване на децата, насаждане на един унифициран тип мироглед,чрез машините и комплексите за масова манип. и пропаганда, държавните и глобални програми. Тези неща засягат директно бъдещите реакционни способности и възможност за алтернативни еволйуц. концепции , в частност сега територията на БГ. При липса на алтернативна мисъл , човешкия вид губи стойност и съществува реална опасност след век или няколко Нещо да предложи логичните алтернативи, свързани с глобални револйуцион. промени, без контрол за цената !

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

Ако търсех дестабилизация в БГ , сега по време на председателството бих организирал , раздухвал джендър пропаганда, по ефективно е , съзнанието на редовия българин работи само по въпроса.:ag:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 37 минути, laplandetza said:

Аз виждам нещата ясно и просто.

ама разбира се - съвсем 'ясно' и съвсем "просто". И последващият абзац - направо е "ясен и опростен"... направо дрънка...

При положение че съществува реална опасност от това да се роди зъл гений, който да разпали ядрен апокалипсис някъде в близкото или далечно бъдеще, хората упорито продължават да създават деца - не знам къде им е ъкълът. Направо им кажи да спрат и ги посъветвай как да го направят.. опс - точно ти няма как... пардон, грешка...

Тогава с друго сравнение - съществува реална опасност.... Това "размишление" дали знаеш че е от "възможни" събития. Те имат прогнозен характер и за тях стават важни изчисляванията на 'вероятности'... Откога тия станаха "реални", как така "съществуват"? :)

Опасности - за кого. За тия като теб всяка опасност е "реална" и те си имат психиатрична обобщена симптоматика с отношение към диагноза. За същите - много им е важно "всяка опасност' да им е "реална" - защото за тях е такава отвътре и им е нужно да я представят като обективно-съществуваща.

За глупостите относно изложеното в няколкото изречения, просто като се тегли аналитичния метър... и всичко се изпарява и гърми балона. И накрая - едно голо театро, с което си играеш. Ти ползваш думички, които нямаш идея за точния им смисъл, значение, контекст сред който се ползват и като ги съчетаваш стават смешни. И ти - заедно с тях. Опита да звучиш високопарно е точно като клоунада. Дори не си оригинален - тия от Х-нета, направо ще ти скрият шапката и няма да можеш да си я свалиш пред тях.

Редактирано от ramus
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Човек, ти се подиграваш сам със себе си.  Мислиш ли че не си направих труда да погледна и за профила ти из форумите на бг? :)

Всичко си си написал, и не е проблем че си - а че си налага да си измисляш и така профила ти се попълва с образите ти пред една или друга "публика". Именно защото има корелация между нуждата да се изживееш на какъвто си се представяш и това, което си отвъд тази маска. Това настойчиво изживяване на конспиратор и революционен народен герой и спасител, отдаден на някаква "висша кауза"... на говорител на тайни ложи и знания, като избран и специален... - така си ги умешил че... се подиграваш със себе си. 

Редактирано от ramus
  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 2 часа, ramus said:

Всичко си си написал, и не е проблем че си - а че си налага да си измисляш и така профила ти се попълва с образите ти пред една или друга "публика". Именно защото има корелация между нуждата да се изживееш на какъвто си се представяш и това, което си отвъд тази маска. Това настойчиво изживяване на конспиратор и революционен народен герой и спасител, отдаден на някаква "висша кауза"... на говорител на тайни ложи и знания, като избран и специален... - така си ги умешил че... се подиграваш със себе си. 

Присмял се хърбел на щърбел! По предметни и религиозни самоидентификации никой не може да те бие в нета.

Цитирай

Луд съм, щото било налудно аз да съм Месията, Махди, антихриста и Исус, да съм Разрушителя и Създателя на Вселената, че съм бог, че аз раждам безкрая, че всяка дума, мисъл или действие ми е единствена и е цял един живот. ЧЕ аз съм времето и вечността, истината, светлината... И лъжейки себе си със всичко това, съм бягал от истината кой съм. 
И все пак - АЗ СЪМ ВСИЧКО ТОВА - защото всичко това е в мен и всичко това съм АЗ. И там - в пещерата и на самотния остров цялата Вселена се събира в нас - различните и самотните, които не сме самотници, защото цялата Вселена идва при нас... Цък!

 

 

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 минути, Last roman said:

страшна работа :)))

 

Страшна зер!Ето какво пишат за него съфорумците му във това 

 

Преди 15 минути, Incorrectus said:

Цък!

Точно на същата страница четем:

sirius

  • Напреднал
  • *****
  • index.php?PHPSESSID=o9jrjsd2ci4rrj8f21h3
  • Posts: 730
  • Gender: Male
  • неседухатуйщонегасне
xx.gif
още един поглед назад
« Reply #170 on: юни 25, 2009, 11:01:25 am »
 
Искам да благодаря на ramus за участието му във форума. За мен той се яви като здрав катализатор.
 
======================
по нататък

kikka

  • Средно напреднал
  • ****
  • index.php?PHPSESSID=o9jrjsd2ci4rrj8f21h3
  • Posts: 204
  • Nothing to upload.
xx.gif
да отдадем дължимото Рамусу
« Reply #172 on: юни 25, 2009, 06:09:47 pm »
 
Това проясняване и постепенно понаместване на картината, за което писа Сириус и на мен ми се получи почти горе-долу по същия начин.  
 
Няма са плашите, тия с белите престилки няма да го докарат при вас!
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Това за джендърите е от дефинициите към конвенцията. Всяка конвенция си има свои дефиниции и те важат само за нея. Сиреч има много думи, които са едни и същи, но в различните конвенции са дефинирани различно.

Определението за третия пол показва само какво според конвенцията влиза в него.

Сиреч конвенцията не създава трети пол, а се занимава каква защита да има за него там, където го има. Няма значение дали държавата ще си направи закон за третия пол или третия пол ще се озове някъде само за малко като турист.

Тъй че истерията е в съвсем излишна посока. Просто някои хора у нас имат голям интерес към джендърите ... щото са такива.

По-правилното решение беше конвенцията да защитава всеки от домашно насилие. Защото мъжът до време може да е физически по-силен, но заради по-късното пенсиониране овехтява и умира по-рано, при което има един период, когато вече е твърде немощен и може да бъде обект на насилие от жена си.

Сещам се за един екземпляр, дето редовно ръкополагаше жена си. В един момент обаче увяхна и се озова на легло. Жена му се грижела за него и един ден го попитала, дали ако се оправи, пак ще я бие. Той вече говорил трудно, но поклатил утвърдително глава. Та тъй е у нас.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

О, "татенцето" ли е писал - време беше,  очаквано. Той обикновено само гледа сеира и си чака момента да кълве. И очаква "хорът на дружбата"... Душици! :)

Преди 49 минути, vvarbanov said:

Точно на същата страница четем

Толкова са предвидими някои хора - таман да се прочетете там, в тия предишни години ваши "двойници" - все едно клонинги, толкова са повторяеми шаблоните и моделите на 'подрипване' и народни реакции... Непрекъснатото гърчене и опити за измъкване, дори и с цената на обиди, иронии, на агресия дори... Именно затова някои го нарекли "матрица" (и не случайно в женски род). 

Това са думи отпреди почти 10 години. Да, това е точно 'този Сирус', който тогава все още не беше заминал по Канада. Това беше и последната ми година сред форума... спомени... В този форум се учих да пиша, (щото се оказа че не го мога), времето прекарано в него ми даде възможност да се науча на маса неща и да се запозная с чудесни хора. Един от тях е и въпросния Сириус, който също доста преброди по света (и у нас)... Но това са просто отминали елементи от нечии си лични легенди. Благодаря за напомнянето - отдавна не бях надниквал да "се чета", а предишни години се случваше да "се припомням"...

край на офтопика

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 28 минути, Galahad said:

Сиреч конвенцията не създава трети пол

Темата всъщност стана място за афиширане на ехото от масовата народна истерия. От "обществото" се пренесе тук - заедно с всичката народна чалга и модерните популистки "вълни".

Никой не го интересува конвенцията всъщност и не тя се обсъжда, а интерпретациите й - умело нагласени, разгласени и внедрени сред подходящите за целта. Просто лудите си лудуват и са в очакване на поредния си истеричен пик, сред ставащото сред обществените "непрекъснати залитания". какво им пречи да си лудуват на воля - все пак даже са се и намерили "сродните души"...

И няма как да не - но все пак, както самия ти отбеляза - научния балон и маска се спукаха първи и се подкара по канала на готовите обществени схващания и първосигнални норми... за каквото и да е. Чудесно се спуснаха в темата задължителните готови обществени медийни инструменти статии - разбира се, с вече оформени "мнения" на един или друг - важното е да върви народния идеологичен "алъшвериш". 

Все пак няма как да се остане по-назад - истерията й е нужно непрекъснато да се репликира и си има чудесна организация - хора дето я подават и поддържат... и хора, които си живеят сред нея.

И нищо - в очакване е да се пусне нова поредна тема - само гледам какво ще се завърти пак, чрез поредния "политически скандал", медийна звезда, световно популярно събитие, военни действия...  ... каквото и да е, само да подава възможности за традиционното разменяне на едни и същи дракания и говорителница на популярните масови идеологични посоки. А иначе... "науката"... ееееех! :)

Отдавна няма теми в които някой да пуска осмислени и обмислени предварително казуси, плод на личните мисловни полета и опит... Това по принцип си е и най-рядко като явление... Именно защото то най-често липсва, се чака моабета да се заформя около чалгата на ежедневието и злободневните преходни темички в него. Без отговорности, без ниво и дълбочина - да става за общи приказки и бърборене... вече заучени от общата преса, фейсбук или общото българско популярно пространство... това ги влече, това им импонира и резонира... И задължителната иначе неуморност в повторенията, както са заучени - като групови мантри.

Какво стана с физиката... социологията... за психологията въобще не питам - няма кой. А и е твърде сложно, твърде встрани от "общото народно кънтене"...

Добре че е Александров, на който дължа хиляди благодарности за това, дето го прави в неговите теми... И няколкото други никове и авторите им зад тях, които са носители на изключително ценни за мен данни, съждения и гледни точки от сериозните...

Редактирано от ramus
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 11 часа, vvarbanov said:

Страшна зер!Ето какво пишат за него съфорумците му във това 

 

Точно на същата страница четем:

sirius

  • Напреднал
  • *****
  • index.php?PHPSESSID=o9jrjsd2ci4rrj8f21h3
  • Posts: 730
  • Gender: Male
  • неседухатуйщонегасне
  •  
xx.gif
още един поглед назад
« Reply #170 on: юни 25, 2009, 11:01:25 am »
 
Искам да благодаря на ramus за участието му във форума. За мен той се яви като здрав катализатор.
 
======================
по нататък

kikka

  • Средно напреднал
  • ****
  • index.php?PHPSESSID=o9jrjsd2ci4rrj8f21h3
  • Posts: 204
  • Nothing to upload.
  •  
xx.gif
да отдадем дължимото Рамусу
« Reply #172 on: юни 25, 2009, 06:09:47 pm »
 
Това проясняване и постепенно понаместване на картината, за което писа Сириус и на мен ми се получи почти горе-долу по същия начин.  
 
Няма са плашите, тия с белите престилки няма да го докарат при вас!

между другото сириус нещо се е поизпарил от този форум :animatedwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 15 часа, Galahad said:

Определението за третия пол показва само какво според конвенцията влиза в него.

Когато се разглежда един правно-обвързващ документ би трябвало подходът да е аналитичен, а не емоционален.

На първо място, преводът на конвенцията е гола вода. Т.е. ако се атакува българския текст на конвенцията е един проблем, но ако се разглежда духа и същността на конвенцията е съвсем друг и там задължително трябва да се види и оригиналния текст.  Преплитането на двете неща и приписването на проблема на превода на духа на конвенцията или обратно,  духа на конвенцията да се изкривява чрез превода е манипулативно и изкривява дебата.

Половете (sex) са два - мъжки и женски. Вярно е, че понякога се срещат и хермафродити, но конвенцията никъде не ги определя като "трети пол", а и въобще не им отделя внимание.. Що се отнася до т.н. джендър, то понятието е ясно дефинирано: "социално изградени роли, поведения, дейности и характеристики, които определено общество смята за подходящи за жените и за мъжете". Тук също няма определение за "трети пол".

Преди 15 часа, Galahad said:

По-правилното решение беше конвенцията да защитава всеки от домашно насилие. Защото мъжът до време може да е физически по-силен, но заради по-късното пенсиониране овехтява и умира по-рано, при което има един период, когато вече е твърде немощен и може да бъде обект на насилие от жена си.

Това наистина е по-правилното решение, ако основната цел на конвенцията е да се защитават по-слабите. Най-слабите  всъщност са децата, старците и хората с увреждания или в неравностойно положение, а не здравите и зрели мъже и жени. Очевидно е, че това не е основната цел на конвенцията.  Документът е озаглавен "Конвенция на Съвета на Европа за превенция и борба с насилието над жени и домашното насилие". Т.е. на първо място има защита на групови права, за група обособена по пол (sex) и на второ е борбата с домашното насилие.

Кое обаче налага приемането на конвенция за защита на правата на определена група от хора?

Едно възможно тълкуване е, че едната група (жените) се защитават от друга група (мъжете). Това донякъде е така, но в Европа има достатъчно гаранции за защита на жените от насилие и без тази конвенция. Конвенцията трудно може да добави нещо ново, освен задължителния мониторинг, който просто ще задължи правителствата да спазват и изпълняват тава което ВЕЧЕ са приели много преди приемането на тази конвенция.  Остава другото тълкуване, че конвенцията защитава жените от културните особености на т.н. "общности" - религиозни, малцинствени, етнически и т.н.  Цялостният прочит на конвенцията с изричното упоменаване на редица престъпления и практики, които въобще не са характерни за Европа, като обрязване на момичета, престъпления на честта, насилствени бракове и т.н. показва, че именно това е причината за приемането на тази конвенция.

Т.е. на първо място конвенцията цели защита на правата на една група  (жените) за сметка на културните права и особености на други групи (малцинствени, религиозни и т.н.). На второ, това е борба с домашното насилие "по принцип". Това е - всичко останало са кьорфишеци.

 

Редактирано от Atom
  • Харесва ми! 6
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

най-накрая едно смислено мнение, с което смятам дискусията за изчерпана.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Съгласен съм с Атом още повече , че той тая позиция я повтори два-три пъти.

Но нещо ме тормози:

1.Да приемем , че всички тия проблеми - редица престъпления и практики, които въобще не са характерни за Европа, като обрязване на момичета, престъпления на честта, насилствени бракове и т.н. - са се появили наскоро с мигрантите , добре.В почти всички страни от Западна Европа обаче от десетилетия има стабилни малцинства именно с такива практики , резултат от техния традиционно-религиозен начин на живот.Сега ли бе забелязан този проблем?

2.В най-смотаната по отношението на правото и прилагането му страна в Европа (България за съжаление) за всички тия девиантни практики има съответни закони(това ,че те не се прилагат и Държавата не преследва съответните престъпления е отделен въпрос) , какво остава за останалите европейски държави.

3.Истанбулска , Ангорска , Анадолска ли конвенция е необходима съответните престъпления да се преследват с цялата строгост на закона или идеята за мулти-култи , чуството за вина и страха от обвинения в расизъм и факта , че тези малцинства са основен гласоподавател за левите партии , не дават в съответно образувалите се гета и анклави държавата да се намесва по какъвто и да е начин.

4.Да не се окаже накрая , че поради липса на възможности и желание за намеса на държавите в тия анклави на толерантността , накрая (за да има резултати за отбелязване) ще го отнесе образованият , хетеросексуален бял мъж и семейството му. Щото там номера ще мине и никой няма да скърби и да се застъпи за него.

  • Харесва ми! 6
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
1 hour ago, ДеДо Либен said:

Съгласен съм с Атом още повече , че той тая позиция я повтори два-три пъти.

Малко е, трябва да я почетвърти, попети,....

 

1 hour ago, ДеДо Либен said:

Но нещо ме тормози:

1.Да приемем , че всички тия проблеми - редица престъпления и практики, които въобще не са характерни за Европа, като обрязване на момичета, престъпления на честта, насилствени бракове и т.н. - са се появили наскоро с мигрантите , добре.В почти всички страни от Западна Европа обаче от десетилетия има стабилни малцинства именно с такива практики , резултат от техния традиционно-религиозен начин на живот.Сега ли бе забелязан този проблем?

Едва ли чак сега е забелязан този проблем.Но малки малцинства, малък проблем.Големи, голям.Едно, че сегашните малцинства са имали време да се формират постепенно и адаптират.Друго, че сега идват големи групи без подготовка, информация,... И трето,  че досегашните малцинства са съставени от емигранти, новите са мигранти.От там е разликата.

1 hour ago, ДеДо Либен said:

2.В най-смотаната по отношението на правото и прилагането му страна в Европа (България за съжаление) за всички тия девиантни практики има съответни закони(това ,че те не се прилагат и Държавата не преследва съответните престъпления е отделен въпрос) , какво остава за останалите европейски държави.

ето защо:

Преди 4 часа, Atom said:

Конвенцията трудно може да добави нещо ново, освен задължителния мониторинг, който просто ще задължи правителствата да спазват и изпълняват тава което ВЕЧЕ са приели много преди приемането на тази конвенция. 

....заради мониторинга, конвенцията е международно задължение.Не можем да си затваряме вече официално очите за ти тия проблеми.

1 hour ago, ДеДо Либен said:

4.Да не се окаже накрая , че поради липса на възможности и желание за намеса на държавите в тия анклави на толерантността , накрая (за да има резултати за отбелязване) ще го отнесе образованият , хетеросексуален бял мъж и семейството му. Щото там номера ще мине и никой няма да скърби и да се застъпи за него.

държавата ако няма възможности и желание да се намеси, това ще направи GREVIO

Редактирано от vvarbanov
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 5 часа, Atom said:

Остава другото тълкуване, че конвенцията защитава жените от културните особености на т.н. "общности" - религиозни, малцинствени, етнически и т.н.  Цялостният прочит на конвенцията с изричното упоменаване на редица престъпления и практики, които въобще не са характерни за Европа, като обрязване на момичета, престъпления на честта, насилствени бракове и т.н. показва, че именно това е причината за приемането на тази конвенция.

Въпросът е къде това е казано в конвенцията? Ако в случая вие сте прав, тази конвенция явно трябва да се чете като един мистичен текст - на принципа "казвам ти дъще, сещай се снахо". Което донякъде е обяснимо, но не говори никак добре за конвенцията и само засилва основателните подозрения за възможни свободни интерпретации от разни общности.

На различни места в конвенцията се четат текстове срещу насилието по принцип. Глава VII конкретизира и регламентира миграция и убежище. Но тя не урежда отношения, основани на насилие от всякакъв род, между мигранти и европейци/ки. Напротив, главата урежда отношения на насилие срещу жени в самите мигрантски общности и смесените бракове (отвличания, насилствени бракове...), които ще се решават съобразно вътрешното (европейското) законодателство. Същото е в чл. 42 и на други места.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 20 часа, ramus said:

Отдавна няма теми в които някой да пуска осмислени и обмислени предварително казуси, плод на личните мисловни полета и опит... Това по принцип си е и най-рядко като явление... Именно защото то най-често липсва, се чака моабета да се заформя около чалгата

За това се иска, освен талант, допълнителна специализация, каквато имаш само ти. Изразява се в следното: пишеш в тема за Левски, без да си чел биографията му; пишеш за конвенцията, без да си я чел; отговаряш на опонент, без да имаш предвид неговия текст...Това се нарича личен мисловен опит.:bigwink:

  • Харесва ми! 2
  • Благодаря! 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...