Отиди на
Форум "Наука"

Анкета, свързана с вярата или неверието в извънземните форми на живот


Вярвате ли в това, че...  

11 потребители са гласували

  1. 1. Интересувате ли се от темата за съществуването на извънземен разум във Вселената?

  2. 2. Участвате ли в проекти като seti@home?

    • Да.
      0
    • Участвал съм в миналото, но в момента -не.
    • Смятам да се вклчюча в близко бъдеще.
    • Не съм участвал, не участвам в момента и не смятам да участвам и в бъдеще.
  3. 3. Във Вселената съществуват извънземни форми на разумен живот.

  4. 4. Съществуват технологично напреднали извънземни цивилизации?

  5. 5. Човечеството е сам-самичко във Вселената. То е единствената разумна форма на живот в нея.

  6. 6. Първите форми на живот на Земята са дошли от друго място във Вселената, например - чрез метеоритите.

  7. 7. Човечеството трябва да установи контакт с други разумни извънземни цивилизации. Ако открие такива.

  8. 8. Представители на разумни извънземни цивилизации са посещавали Земята в миналото.

  9. 9. На външен вид извънземните същества (трябва да) приличат на нас - хората.

    • Да.
    • Не - на всяка цена.
    • Не.
  10. 10. На външен вид извънземните същества (би трябвало да) са твърде различни от нас - хората.

  11. 11. Заслужава ли земната цивилизация да бъде призната от (евентуално) съществуващите разумни извънземни цивилизации за космическа?

  12. 12. Заслужава ли човечеството да бъде признато от (евентуално) съществуващите разумни извънземни цивилизации за интелигентна форма на живот?

  13. 13. Интелигентни извънземни същества отдавна живеят сред нас, тук - на Земята.

  14. 14. Интелигентните извънземни същества изповядват някакви свои религии.

    • Да.
      0
    • Възможно е.
    • Не.
  15. 15. Извънземното присъствие на Земята отдавна се прикрива от световния политически елит.

  16. 16. Човечеството е готово за среща с предствители на извънземен разум.

  17. 17. Вие сте...

    • човек.
    • животно.
      0
    • растение.
    • камък.
      0
    • представител на НЕинтелигентна форма на живот.
    • представител на интелигентна форма на живот.
    • мисъл-форма.
      0
    • робот.
      0
    • компютър.
      0
  18. 18. Ако сте човек (!), виждали ли сте летяща чиния или представител(ка) на извънземна форма на живот?

    • Да - виждал(а) съм в небето летяща чиния или нещо, което прилича на нея.
    • Да - представител(ка) на извънземна форма на живот.
      0
    • Да - представител на нежива извънземна форма на интелект (робот, компютър).
      0
    • Не, нищо от изброеното. Но съм влизал(а) в изоставен междугалактически кораб (или в летяща чиния).
      0
    • Не, нищо от изброеното.
    • Не, аз съм представител(ка) на извънземен разум.
  19. 19. Ако сте извънземно (!), срещали ли сте се с представител на човечеството?

    • Да, поговорихме си.
    • Да, отвлякох го на своята летяща чиния - за да му направя медицински изследвания.
      0
    • Да, даже правихме секс.
      0
    • Да - представители на човечеството потърсиха контакт с мен.
      0
    • Не, но се срещнах с компютър или с робот, създаден от хората.
      0
    • Не, аз съм човек.
  20. 20. Извънземните ни наблюдават така, както ние наблюдаваме флората и фауната в зоопарк или в природонаучен музей.



Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Имаше една анкета отпреди доста години в нашия форум. Сега аз я възраждам, но - с тази разлика, че предлагам някои стари и някои нови въпроси. 

Основният въпрос е: Вярвате ли, че... и оттам нататък следват твърденията. 

Надявам се тази анкета да бъде посрещната с интерес.

Човечеството от векове се взира в небето и си задава тези въпроси. Съществуват ли извънземни разумни същества? Те живеят ли сред нас? И така нататък.Надявам се анкетата да даде отговор на тези вечни въпроси. 

И накрая - един виц...

- Защо интелигентните извънземни форми на живот не са потърсили и не са установили контакт с човечеството до този момент?

- Много просто - защото са интелигентни. 

 

 

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Любопитен съм кой от досега гласувалите смята, че сме посещавани от извънземни. И аргументи защо смята, че човечеството е готово за среща с извънземни ? :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не става въпрос за вяра, а за логика.

Вселената е безкрайна голяма. Тогава и шанса да съществува извънземен живот е безкрайно голям. 

А иначе, анкетата е тест дали вярваме в конспирации.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Зависи дали гледаш сериозно на нещата или откъм забавната им страна. Аз гледам по малко и от двете гледни точки. Може би дори малко повече от забавната страна.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Вселената е разумна и справедлива. Всичко се подчинява на нейните закони. Никой не се е измъкнал, без да "плати" за причинените страдания на другите, ако има отворена сметка там горе.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Има въпроси, на които мога да отговоря само с "не знам", а се изисква категоричен отговор. "Това поле е задължително" ми се появи няколко пъти и така направи невъзможно искреното ми участие в темата:ab:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Половината от въпросите не са за научен форум, а за паранормален, и в следствие на отговора им анкетираните могат да бъдат определени като луди или не-луди. Пълна загуба на време е тази анкета.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Близо 50 процента от хората вярват в съществуването на извънземен живот и искат да установят контакт с него. Това показва проучване в 24 държави, което според авторите обяснява донякъде популярността на сагата "Междузвездни войни" 40 години след излизането на първия филм от поредицата, съобщава Ройтерс.

В навечерието на премиерата на "Междузвездни войни: Последните джедаи" изследователи публикуваха резултатите от проучване, което показва, че 47 процента от над 26 000 анкетирани вярват "в съществуването на разумни извънземни цивилизации във вселената".

Още повече - 61 процента, отговарят с "да" на въпрос дали вярват в съществуването на "някаква форма на живот на други планети".

Грубо една четвърт от анкетираните смятат, че освен на Земята на друго място няма разумни същества, съобщиха изследователите от "Глосалитис".

Сред онези, които вярват, че не сме сами във вселената, 60 процента казват, че трябва да потърсим контакт с извънземните.

Това не е първата анкета, която проучва отношението на хората към извънземния живот, отбелязва Ройтерс. Изследвания в Германия, Великобритания и САЩ също достигат до подобни изводи, но авторите на настоящото проучване посочват, че то е по-мащабно.

Анкетите са направени на 15 езика между декември 2015 г. и февруари 2016 г. в държави, които представляват 62 процента от населението в света и 80 процента от световната икономика.

"Високият процент на хора, които вярват в съществуването на разумни извънземни цивилизации, отчасти обяснява огромната популярност на филмите за космоса, като "Междузвездни войни", каза изследователят Мартин Лампърт.

Най-много вярващи в извънземни цивилизации има в Русия - 68 процента. Веднага след това се нареждат Мексико и Китай, докато холандците са сред скептиците с 28 на сто.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

"Знам, че светът съществува.  Че се разполагам в него както окото ми се разполага в зрителното ми поле. Че нещо относно света е проблематично и ние го наричаме негов смисъл. Че смисълът не е в света, а извън него. Че животът е светът. Че моята воля прониква в света. Че моята воля е добра или лоша. Следователно че добро и лошо някак са свързани със смисъла на света.  Смисъл на живота, тоест смисъл на света, наричаме Бог. И свързваме това със сравнението с Баща. Да се молим означава да размишляване за смисъла на живота."

Лудвиг Витгенщайн, Тетрадки, 11 юни 1916.

И по-късно:

"An einen Gott glauben heißt, die Frage nach dem Sinn des Lebens verstehen. An einen Gott glauben, heißt sehen, dass es mit den Tatsachen der Welt noch nicht getan ist. An einen Gott glauben, heißt sehen, dass das Leben einen Sinn hat."

("Да се вярва в Бог означава да се разбира въпроса за смисъла на живота. Да се веряа в Бог означава, че фактите в света не са край на въпроса. Да се вярва в Бог означава да виждаме, че животът има смисъл."

Лудвиг Витгенщайн, Tетрадки, 8 юли 1916

 

 

----

Ако Бог, тоест смисълът на света/живота, е извън света, той отговаря ли на условията на тази анкета? :))

Преводът и на двата текста е мой и може да не съвпада със съшествуваш (?)  - "официален" - превод.

-----

 

Редактирано от dora
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Дора, може и по друг начин да се погледне. Предметите, процесите, светът, животът, сами по себе си не носят смисъл. Те нямат вложен смисъл. Смисълът се добавя от мислещите същества, в зависимост от техният подход към света и живота. Смисълът на камъка за първобитният човек е да направи връх на копие например. Смисълът на живота за един съвременен човек може да бъде да яде и пие до пръсване, или да съгради нещо полезно за другите. Ние сме тези които даваме смисъл на обръжаващият ни свят и на предметите с които боравим. Не е нужно непременно да се намесва Бог за щяло и нещяло.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Няма как да участвам в анкетата защото както каза Шпага има въпроси, на които отговорът ми е "не знам" и/или не изключвам и двете възможности. Примерно на въпрос 4 и на въпрос 6 давам и двете опции за възможни.

Иначе е забавно :)

Преди 9 часа, makebulgar said:

Половината от въпросите не са за научен форум, а за паранормален, и в следствие на отговора им анкетираните могат да бъдат определени като луди или не-луди. Пълна загуба на време е тази анкета.

...или като хора с добро чувство за хумор. Как да не се изкуши човек да вметне, че все пак е влизал в изоставен междугалактически кораб!?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 минути, scaner said:

Дора, може и по друг начин да се погледне. Предметите, процесите, светът, животът, сами по себе си не носят смисъл. Те нямат вложен смисъл. Смисълът се добавя от мислещите същества, в зависимост от техният подход към света и живота. Смисълът на камъка за първобитният човек е да направи връх на копие например. Смисълът на живота за един съвременен човек може да бъде да яде и пие до пръсване, или да съгради нещо полезно за другите. Ние сме тези които даваме смисъл на обръжаващият ни свят и на предметите с които боравим. Не е нужно непременно да се намесва Бог за щяло и нещяло.

Или както някой добре беше вметнал "Тъкмо открият смисъла на живота и те взели, че го променили"

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Какъв е смисъла от анкетата? Повтаря , с малки вариации, анкетата/темата на Теодосиев, която беше активна преди два дни..Преди два дни аз личо отговорих в нея

Питам само..
 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, scaner said:

Смисълът на камъка за първобитният човек е да направи връх на копие например

 Вие не говорите за смисъл, а за предназначение.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, *abi* said:

Иначе е забавно :)

...или като хора с добро чувство за хумор. Как да не се изкуши човек да вметне, че все пак е влизал в изоставен междугалактически кораб!?

Еми забавно, хумор, и т.н., но какво тогава прави темата в раздела Космически науки?! За такива глупости трябва да се създаде рездел Хумор и сатира.

То наистина сигурно има хора дето са виждали извънземни или си мислят че са виждали, и една анкета по въпроса ще даде някакви идеи за размисъл, но когато прочетеш въпрос като 17-ти въпрос, и си задаваш въпороса анкетата за луди ли е, или съставителя й не е наред.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, dora said:

Вие не говорите за смисъл, а за предназначение

Предназначението е целта. Вие какво разбирате под "смисъл"?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 16 часа, dora said:

Ако Бог, тоест смисълът на света/живота, е извън света, той отговаря ли на условията на тази анкета? :))

Всеки носи една малка Вселена в себе си. Устроени сме по неин тертип. :)

Преди 8 часа, makebulgar said:

То наистина сигурно има хора дето са виждали извънземни или си мислят че са виждали

Виждали сме, виждали сме)))

 

Преди 8 часа, makebulgar said:

когато прочетеш въпрос като 17-ти въпрос, и си задаваш въпороса анкетата за луди ли е, или съставителя й не е наред.

Е, някои могат да изберат да са мисъл-форма. Доста по-забавно е. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 часа, scaner said:

Предназначението е целта. Вие какво разбирате под "смисъл"?

Аз не цитирам себе си, а ранния Витгенщайн. Това е от едни тетрадки  със записки, водени докато е писал "Трактата".

Какво той разбира под смисъл е обект на цялостната му философия.

Ранен Витгенщайн - доразвиване/оспорване (?) на идеите на Фреге и Ръсел, теория на пропозициите

По-късен Витгенщайн - езикови игри

В това есе има добър и що-годе подробен преглед на идеите му, свързани с религиозността:

https://hengstmengel.wordpress.com/2010/02/22/philosophy-to-the-glory-of-god-wittgenstein-on-god-religion-and-theology/

Ако трябва да цитирам себе си, то цяла наука (семантика) се занимава с това какво е смисъл  - от езиковедска гледна точка :), но идеята, която съм най-склонна да приема за себе си, в едно изречение: смисълът е резултат от консенсус коя пропозиция е вярна и коя - не. Като условността на "вярна" не играе роля - важен е консенсусът.

Това е по-скоро в духа на (ранния (?)) Витгенщайн, но и не, Хабермас:

https://philosophymasters.wordpress.com/tag/consensus-theory-of-truth/

 

Редактирано от dora
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 14 часа, scaner said:

Дора, може и по друг начин да се погледне. Предметите, процесите, светът, животът, сами по себе си не носят смисъл. Те нямат вложен смисъл. Смисълът се добавя от мислещите същества, в зависимост от техният подход към света и живота. Смисълът на камъка за първобитният човек е да направи връх на копие например. Смисълът на живота за един съвременен човек може да бъде да яде и пие до пръсване, или да съгради нещо полезно за другите. Ние сме тези които даваме смисъл на обръжаващият ни свят и на предметите с които боравим. Не е нужно непременно да се намесва Бог за щяло и нещяло.

Чудя се, щом за теб въпросът за смисъла на живота е "щяло и нещяло", кое ли не е "щяло и нещяло". Кое е достатъчно важно, за да намесим в него и Бог?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 часа, scaner said:

Предназначението е целта. Вие какво разбирате под "смисъл"?

Независимо от това дали ние сме творения на Бог, или Бог е наше творение, Той ни е необходим именно за да "долавяме" разликата между предназначение в живота и смисъл на живота. Може би и това е имал предвид Витгенщайн, пишейки:

"Смисъл на живота, тоест смисъл на света, наричаме Бог."

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 19 минути, dora said:

Ако трябва да цитирам себе си, то цяла наука (семантика) се занимава с това какво е смисъл  - от езиковедска гледна точка :), но идеята, която съм най-склонна да приема за себе си, в едно изречение: смисълът е резултат от консенсус коя пропозиция е вярна и коя - не. Като условността на "вярна" не играе роля - важен е консенсусът.

Смисълът на вашият живот например, кой трябва с консенсус да решава нещо по него, и какво е решил? Ако не се постигне консенсус, понятието "смисъл" ще остане ли лишено от смсъл? :)

Да опитаме по-прост път: разликите и приликите на "смисъл" и "предназначение", "цел"? Или чрез позитивна или апофатична дефиниция например: "смисъл" е..., "смисъл" не е...

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 25 минути, Шпага said:

Чудя се, щом за теб въпросът за смисъла на живота е "щяло и нещяло", кое ли не е "щяло и нещяло". Кое е достатъчно важно, за да намесим в него и Бог?

Аз виждам нещата така. За Бог като създател на живота и света смисълът е един, за човека като потребител смисълът е друг.  За това и тук няма смисъл от намеса на Бог - той е непознаваем, смисълът който той е влагал е недостъпен за нас. Ние може да обсъждаме смисъла, който ние придаваме на нещата, и целите които си поставяме във връзка с това. И тъй като и ние, и Бог влага някакъв смисъл, нещата изначално са лишени от такъв, смисълът не е тяхно качество, а на личността.

Преди 14 минути, Шпага said:

Независимо от това дали ние сме творения на Бог, или Бог е наше творение, Той ни е необходим именно за да "долавяме" разликата между предназначение в живота и смисъл на живота.

Какво е изначалното предназначение на живота, за да доловим разлика с нещо друго?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 36 минути, scaner said:

Смисълът на вашият живот например, кой трябва с консенсус да решава нещо по него, и какво е решил? Ако не се постигне консенсус, понятието "смисъл" ще остане ли лишено от смсъл?

Пак говорите за предназначение.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, scaner said:

Какво е изначалното предназначение на живота, за да доловим разлика с нещо друго?

Предназначението на човешкия живот е това - да сме човеци и като такива да търсим смисъла на нашия си живот. А кой в какво ще го открие, и дали изобщо ще го открие, или ще се "накичи" с философската представа за безсмислието... Е, това вече е  "божа работа":564da112d749c_wink(1):

П.П. Но нека да не спамим повече в темата, че ще си навлечем гнева на ИСТОРИКА.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...