Отиди на
Форум "Наука"

2017-та.Сфери, политики и фактори, свързани с икономиката. Опит за анализ и оценка


nik1

Recommended Posts

  • Потребители
Преди 8 часа, Frujin Assen said:

Да, корупцията е нещо нормално. Докато хората се чувстват безпомощни ще е така.

Хората не искат да си развалят "спокойствието" и да отделят от усилията и времето си за общите каузи , това ни е проблема Фружине.. Не е толкова страх..
(къде нашега къде наистина- В България бият само баретите вече,Дори и в полицията не си го позволяват, следят ги вече, не е като преди 5-10 години)

 

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 101
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Много се конкретизира въпросът за корупцията във връзка с здравеопазването. Но нали там най-боли. Физически и в преносен смисъл.

Какво да правим когато самата система така е изрградена, че включва автоматично корупцията. Например правителствата /не само сега ами и в комунизмът/ така определят заплатата на дадена професия, че автоматично смятат с бакшиша. Например на келнери, лекари, таксисти и други където минималната заплата беше нищожна спрямо другите заплати? И народите така бяха кондиционирани и така се остана и в демокрацията.

И тук е проблемът, че бедните или социално слабите хора, за илюзията или не само илюзията, че ще получат всичко всевъзможно за задоволяване на спешните им нужди са готови ако ще над силите си да дават бакшиш. Имаше тук който каза, че за себе си никоги не дава, но в същото изказване ако въпросът се касае за детето му вече не е толкова твърд и настойчив.

Он

Само за пример/може да решите че троля тогава ме трийте/, когато лежах в една от най-прочутите санаториума за дихателни ситеми свъзан с дробовете ми, на вакум, под мен имаше 8 см гъбен матрак и под него недялана дъска. След един ден почна да ме боли, на другият ден посивя засегнатата част. Но мърдане няма защото си на 1.5м тръба свързан.

Дадох бакшиш на медицинската сестра да ми донесе 2 одяла които жена ми така ги сгъна под мен, че да не получа разраняване от многото лежене....

Бъдещето ще е, когато вече почти всичко онлине ще ореждаме защото един аудикс или телефон секретарка не мож ги корумпира...

Но какво можеш да направиш когато офицални лица играят срещу теб? 

Например пред офиса за официални документи имало нарисувано на тротоара, че само за инвалиди е разрешено паркирането. Табла сложена само от една страна на улицата макар че е двупосочна. Свободни паркинги няма защото в офиса нормално се чака по 3-5 часа. Пристигаш от посоката от която не се вижда таблата, и радостен, че точно сега се е опразнило мястото паркираш. Портиерът не ти казва нищо, на асфалта едва се вижда едно бяло петно. Влизаш в офиса. Портиерът телефонира и за аламинут идават от пъркинг компанията и ти удрят глоба от 15 000 до 50 000. И Ти си благодарен на портиера защото иди вътре иТе предупреждава, да си махниш колата защото в следващият кръг идват ити дигат колата и я занасят кой знае къди и върху глобата идват още + масрафи? Ако се оплачиш и до 100 000 може да отиде.

Сори за унгарският но....

https://auto.indavideo.hu/video/felfestes

или

https://totalcar.hu/belsoseg/2016/04/15/akcioban_a_birsagolas_ellen/

 

Оф

В един друг топик споменах за личният опит но Романа ме модерира, тук пък ме изкараха на мюрдия. Но тук понеже мнозина същото правят надявам се,че съм допринесъл с нещо с моето скромно мнение.....

Редактирано от Skubi
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Темата е страхотна, но много голяма. Би било добре, автора и/или екипа да я разделят по 'отрасли' например, според мен. А тук да се пише за здравното осигуряване, след като така и така натам е тръгнало. А сега по темата. Очевидно не, очевадно е, че модела е грешен, т.е. не работещ в правилната посока. Т.к. познавам авторите на модела (не лично де) не мисля, че така е било замислено, но в края на краищата модел с една ЗОК, меланж от държавни болници и частни такива води до това, източването на НЗОК. И това е благоприятно не само за частните болници, за няколко 10-ки лекари на висок пост (имам един приятел военен лекар, подполковник с две мисии в Афганистан, сега шеф на една най-големите болници в страната, той пристигна първи с военната линейка при оня сакатлък с цеха за обезвреждане на мини, министъра след него, та той преди три години ми каза, че шефа на Александровска (май) се разписва месечно по сума от 75 000 лв., без даже да оперира (а той оперира). Месечно! Сега не знам как), а и за голяма част от лекарите и медицинския персонал. Има, закони или разпоредби частните болници да не са в една сграда с д-вни, или общински, както и лекари да не работят  на двете места. Масово не се спазват! И всички си затварят очите, защото така повечето лекари и сестри си докарват още една (някои и повече) заплата. Това не може да се спре с никакъв закон. Моментално болниците на обществена издръжка ще останат без кадри. Именно поради тази причина голяма част от обикновените лекари бяха против електронния отпечатък и хитро използваха неговите недостатъци (примерно при възрастни хора и инвалидите) за да бламират реформата. Затова и се бави електронната карта под предлог, че е много скъпо. Но шефа на инфекциозна показа, че ако се пусне обществена поръчка и обикновена фирма за изработка на дебитни и кредитни карти ще може да се справи, а банка да финансира (това според него, аз не съм специалист). За съжаление сега не може да се денационализира НЗОК и да се разбие на 15-20 по-малки и частни. Проблема е пенсионерите, които не внася осигуровки, а се ползват най-много от тези пари. Но това може да се реши по генерален начин. Просто, като д-вата отделя в някакъв фонд пари пропорционално на броя на пенсионерите, а вече всеки работещ да си внася в частен или различен фонд, т.е. здравна каса. И този фонд да се наблюдава стриктно. Как да се отделят и от къде тези пари не ми е ясно. И дали това няма да направи пенсионерите 'второ качество' пациенти. Друг начин е да се 'разбие' ЗОВ по примера на пенсионната такава и вносителя сам да си 'управлява' парите. По примера на здравните застраховки, които работят чудесно. 

И не се лъжете, всичките (медийни) 'скандали' за източване на здравната каса от реекспорт за (забележете) 400 мили или мораториума върху специалните лекарства са прах в очите с явни или скрити ПиаР ефекти. Някой може да намери 1,2, 10 или даже 100 пациента, които са малко образовани и всичките им роднини и близки са малко образовани за да не забележат, че им предписват лекарства, но не им ги дават. Но чак 400 мили!? А платения реекспорт си е практика и води до дефицит, но нищо повече. Това просто е акция на Главната Прокуратура, целяща да покаже как добрия Глав.  Прокурор мори аптекарската и болничната мафия :animatedwink: . А другото е даже още по-смешно. Но забъркаха всичките онкоболни. Просто 6 човека в цяла БГ имат нужда от 50 000лв. месечно всеки или 6 милиона годишно. И тъй като НЗОК е взаимоспомагателна каса тези пари се взимат от нашите, като така да се каже се 'ощетяват' нашите интереси. Някой ще каже, тези 6-мата трябва да мрат ли? Нищо подобно! Всеки трябва да се лекува, но тези случаи ще се поемат от други фондове, директно от д-вата, а не от една взаимоспомагателна каса.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 33 минути, mitaca said:

Моментално болниците на обществена издръжка ще останат без кадри

Една вметка, Митак, ако може.. И тя не е отговор към теб, а към останалите форумци..

На мен честно казано  като пациент изобщо не ми трябват такива болници или система, в  които куче влачи, диря няма, не ме интересува дали са общински или марсиански

Това че няма да ги има тези болници, за мен не е проблем, ако мога да се лекувам в частна болница, работеща с касата, в която са въведени страндарти и се спазват,

Кой е доказал че в частните болници не могат да се ползват по-качествени услуги за същите цени? ,Не вярвам на приказки, само на голи числа и факти - това го казвам и един който пишеше, че без корупция не може във здавеопазването. Не вярвам и левите популисти

Язвата не ли са обществени болници с назначавани директори (а не с професионални менадери), които и самата системата която е направена така да ги защитава и държи?

В Пловдив тези общинските компании и болниците са социални заведения за членовете на ГЕРБ Прибираме всички от ГЕРБ в общината, кой откъдето е артисал

 

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

https://www.24chasa.bg/Article/2385896

„Имаме и общински болници, при Петко Недев сме прибрали сумати хора в „Св. Панталеймон", уточнява още кметът.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
On 12/17/2017 at 22:33, Б. Киров said:

Според мен самата структура на надзорния съвет на НЗОК, както е структуриран, предполага злоупотреба, защото там има 1 представител на пациентите, срещу 4 на държавата, един от които е изпълнителния директор на НАП, останалите 2 са на работодателите и 2 на работниците и служителите, ерго държавата винаги има надмощие с 4 гласа, необходим й е само още един, за да вземе решение

2017-12-17_222743.jpg.de7a17de55033726201d08ecf2f35970.jpg

https://www.nhif.bg/page/152

 

Когато проучих малко повече, се оказа че в 2010-та година НЗОК е била одържавена, а преди това е била публична

https://www.blitz.bg/article/15052

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 1 час, nik1 said:

Когато проучих малко повече, се оказа че в 2010-та година НЗОК е била одържавена, а преди това е била публична

До известна степен е било така, доколкото за въпросното Събрание на представителите, за които в материала се казва:

"Първо - управлението на касата всъщност се поема от държавата. Сега има контролен съвет, управителен съвет и събрание на представителите. В събранието има 37 човека - те представляват пациентите, синдикатите, общините, работодателите. Някой беше заблудил Дянков, че те получават възнаграждение - а това не е вярно. Но те представляват интересите на обществото, чиито пари са в касата. Според новия закон касата ще се управлява от един надзорен съвет, като директорът не е член, но има право на глас. От 8 души в този надзорен съвет четирима са представители на държавата, а директорът се назначава от парламента, тоест от управляващата политическа сила." /това е било тогава, 2009/

Събранието на представителите  е било композирано със следните квоти:

Събранието на представителите се състои от общо 37 представители на осигурените, работодателите, общините и държавата.В квотата на осигурените се включват 6 представители на представителните организации на работниците и служителите и 1 представител на представителните организации за защита правата на пациентите, които се избират от самите тях. Представителите на работодателите в събранието са 6 и се избират от представителните организации на работодателите. Представителите на общините са 6 и се избират от Националното сдружение на общините. Представителите на държавата са 18 и се определят от Министерския съвет, като 1 от тях задължително е изпълнителният директор на Националната агенция за приходите.

https://bg.wikipedia.org/wiki/Национална_здравноосигурителна_каса

На пръв поглед изглежда демократично и публично, но 18 представители в него пак се определят от МС, като един от тях отново е директора на НАП, който пък се явява и председател на управителния съвет; и отново от пациенските организации има 1 човек, от 37; значи квотата на държавата там е 50 процента без 1 глас, същата като в управителния съвет, тоест този орган е бил пълно копие в увеличен размер на управителния съвет от 9 човека, който сега взема решенията на практика от името на управляващата партия. Но в него има същото съотношение, просто управителния съвет е умалено 4-ти пъти по численост огледално копие на събранието, те са структурирани като близнаци.

Според мен едно решение е създаване на няколко каси на принципа на конкуренция помежду им със силен обществен контрол върху разходите им. Другият вариант е да се преструктурират квотите в управителния съвет, събранието на представителите и контролния съвет, катосе увеличат пациентските и на работещите и да се ограничат тези на държавата, за да не могат да се политизират разходите, което не изключва и конкуриращи я каси, даващи възможност и право на избор.

На практика сега излиза, че държавата /управляващата партия/ се разпорежда с парите на касата, но не носи политическа отговорност за тях, защото те са вън от бюджета на министерството. И не мога да се въздържа да не цитирам това, добре казано е, сякаш Алеко го е писал:

"На всеки, като дойде на власт, много му се иска да контролира касата. Това неистово желание го наблюдавам у всички министри, откакто съм в тази система. Може би парите ги привличат - става въпрос за около 2 млрд. лв. /вече са 4, бел. моя/

....

и още за "механиката на източването", пуста Солунска митница:

Миналата година приходната част беше 2,5 млрд., а на НЗОК бяха разрешени разходи 2,070 млрд. Другото остана за резерв. Тази година приходите пак са 2,5 млрд, но разрешените разходи са 1,68 млрд. Тоест 800 млн. ще са резерв. И лекарите правилно питат, защо парите, които са отделяни за здраве, не отиват по предназначение, а отиват в държавата. Какво всъщност се получава? От тези 2,5 млрд. 1,5 млрд. са здравните вноски на работещите. Останалите 1 млрд. - за пенсионерите, учащите, безработните, трябва да ги даде държавата, защото е поела това задължение тя да плаща тези осигуровки. Държавата на практика не го прави - за 2010 г. тя дава само 180 млн., а другите си ги оставя, за да ги върти. И цялата тежест на разходите за здравеопазване пада върху работещите - това е истината. С парите на работещите ще се плаща и за пенсионерите, и за учащите. И това ако не е одържавяване на нашите пари!

 https://www.blitz.bg/article/15052

За да сме коректни, предвиденият "резерв" за 2018 е много по-малък - 118 млн. лв.

"Здравноосигурителните приходи са в размер на 3,818 млрд. лв., от които 2,556 млрд. лв. са приходи от здравноосигурителни вноски и 1,262 млрд. лв. са трансфери за здравно осигуряване "

https://www.investor.bg/biudjet-i-finansi/333/a/kabinetyt-odobri-biudjet-na-nzok-za-2018-g-s-400-mln-lv-poveche-razhodi-249395/

"трансфери за здравно осигуряване 1.262 млн" от чиновнически новоезик преведено на български означава пари, които държавата трябва да преведе за пенсионери, ученици и социално слаби, както и за държавните служители, те са в категорията на първите три нуждаещи се.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И тук подобни работи стават. Държавата се изтегля от подръжката на болниците и когато те фалират финансово, ги затварят. Постоянно корегират нормативите и чакането на ред се е увеличило на години даже. Най много за протеза на коляното се чака, средно 738 дена, като в северна Унгария 1038 дена а Будапеща 334 дена.

Значи в болниците където бях има няколко варианта на обслужване. Общи спални с по 8-10 болни, с доплащане отделна стая със собствен тоалет, баня, телевизор, хладилник. Хотелски отдел където пък алакарт храна и други допълнителни неща. Но основно операциите на едно място, един персонал ги прави. Има и частни болници, където държавната осигоровка не плаща само частната каса ако има контракт.

И сега най новото, че университетската болница Семелвейс иска да открие с предприемачи частна болница. Защото казват, че лекарите им работещи в университетската болница, за да не трябва да заминават в чужбина на работа в частният сектор, да имат възможност да печелят пари на място.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Предложенията за реформи в болничната дейност , (за болнично лечение, лекарства и консумативи, който формират 3/5 от разходите на НЗОК), с бяха три основни според това което прочетох че предлагат експертите и част от политиците,

1) да се намали броя на лечебните заведения, за да не се разпиляват средства..Практиката в Западна Европа била такава, да се оптимизира броя на заведенията, Според нашите оценки имаме нужда от 150 болници, в момента са над 300

2) да се направи оценка  на действитените разходи на болниците по пътеките, и тя е да е база за взимане на решения Това изисква болниците (или избрани пилотни болници, извадкова група) да бъдат задължени със закон да представят данните за това какви разходи са направили за дадено лечение. В момента такава информация няма

3) от новите болници да се изисква (със закон) да имат определен брой легла за всяка пътека, и да склюват договорите си с касата за пакет услуги. В момента новите частни болници предлагат лечение само в атрактивните печеливши лечебни дейности (пътеки),т.е. "убират" най-доброто..При Токуда не било така- те предлагали лечения от целия спектър

Изглежда трябва да се намери малко повече политическа  воля и разум (хладнокръвие), дали и кога ще се намери такава - не знам

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 25 минути, nik1 said:

Предложенията за реформи в болничната дейност , (за болнично лечение, лекарства и консумативи, който формират 3/5 от разходите на НЗОК), с бяха три основни според това което прочетох че предлагат експертите и част от политиците,

1) да се намали броя на лечебните заведения, за да не се разпиляват средства..Практиката в Западна Европа била такава, да се оптимизира броя на заведенията, Според нашите оценки имаме нужда от 150 болници, в момента са над 300

2) да се направи оценка  на действитените разходи на болниците по пътеките, и тя е да е база за взимане на решения Това изисква болниците (или избрани пилотни болници, извадкова група) да бъдат задължени със закон да представят данните за това какви разходи са направили за дадено лечение. В момента такава информация няма

3) от новите болници да се изисква (със закон) да имат определен брой легла за всяка пътека, и да склюват договорите си с касата за пакет услуги. В момента новите частни болници предлагат лечение само в атрактивните печеливши лечебни дейности (пътеки),т.е. "убират" най-доброто..При Токуда не било така- те предлагали лечения от целия спектър

Изглежда трябва да се намери малко повече политическа  воля и разум (хладнокръвие), дали и кога ще се намери такава - не знам

 

 

И заедно със съкращаването на болниците иде успоредно и централизиране на бърза помощ. Докато преди полиция, пожарникари, линейки са се повиквали с отделни номера и те обикновенно звънели в местни региони–били около 30– с рационализирането, има един номер 112 където оператор разпитва страдаштия и той преценява....Ше  са около 2-3 центъра за цялата страна.

Така може да се получи, че например вместо Стара в Нова Загора да пратят линейка. Или пожарникарите вместо на улица Сандански в София да ги пратят в улица София в Сандански. Или операторът да разпитва минути наред лекарят който го вика да пратят амбуланция със специална апаратура за инфарктни болни...Има когато човек умира буквално на улицата пред входът на болница, защото протоколът не позволява пипането му само чрез 112.

Това са се случили неща...

Но има където по време на сърдечна операция /неочаквано/ е нужно да се направи такъв преглед за който болницата няма отдел/поради централизирането/ и с отворен гръден кош да носят пациента на преглед в тази болница където има....

Това са детските болести на реформите, казват винаги актуалните правителства. От 30 години вече...

Сега пак идът избори и всеки всичко обещава....

А после.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 20 часа, mitaca said:

За съжаление сега не може да се денационализира НЗОК и да се разбие на 15-20 по-малки и частни. Проблема е пенсионерите, които не внася осигуровки, а се ползват най-много от тези пари. Но това може да се реши по генерален начин. Просто, като д-вата отделя в някакъв фонд пари пропорционално на броя на пенсионерите, а вече всеки работещ да си внася в частен или различен фонд, т.е. здравна каса. И този фонд да се наблюдава стриктно. Как да се отделят и от къде тези пари не ми е ясно. И дали това няма да направи пенсионерите 'второ качество' пациенти. Друг начин е да се 'разбие' ЗОВ по примера на пенсионната такава и вносителя сам да си 'управлява' парите. По примера на здравните застраховки, които работят чудесно. 

В България структурата на обществото определя пропорциите на парите в НЗОК: от 3.8 млрд. общо 2.56 са от вноските на работещите, а 1.25 трябва да плати от бюджета държавата. Това при положение, че работещите са 3 млн., а пенсионерите 2.1 млн., държавните служители над 100 000, социално слабите над половин милион, децата до 18 години 1.5 млн.. Съотношението на тези, които плащат е 1:1.2 спрямо тези, които не плащат, но държавата плаща само 30 процента от общата сума, работещите поемат с вноските си 70 процента. Демографският срив в България не е от ниската раждаемост /в Европа сме по средата по този показател, а от високата смъртност, там сме първи с над 2 пъти над средното, като основния фактор са сърдечно-съдовите заболявания/.

Очевидно е, че при тази структура вноските на работещите солидарно покриват разходите на възрастните, децата, социално слабите и държавните служители, като държавата прехвърля тежестта върху тях. В Германия, където също населението е застаряващо, са решили солидарно този проблем с по-висок вноска от работещите - над 11 процента. Но там има алтернативни каси, където работещите могат да внасят парите си в индивидуални партиди, тоест да ги контролират, разбирам, че и в Унгария е така.

В случая с Македония, който тук някак не се чува, за мен той е много показателен: не са количеството на парите, нито броя на касите причина, оказва се, че е една, както у нас. Причината да са много по-високо по критериите на европейското здравеопазване от България е в по-добрата организация: драстичният скок нагоре при тях е дошъл след въвеждането на електронна система, свързваща пряко Джипитата с пътеките към специализирани заведения:

According to the Euro health consumer index the Macedonian health system made the most remarkable advance of any country in the history of their Index, from 27th to 16th place in 2014, because by implementing a real time e-Booking system they reduced waiting lists so significantly. From July 2013, any GP can make a booking at any specialist or heavy diagnostic equipment in the country in real time while the patient is present. They rated Macedonia 16th in Europe in 2015.[3] 

https://en.wikipedia.org/wiki/Health_in_Macedonia

повече какво по принцип представлява такова електронно управление на пътеките и направленията, наречено тук  e-Booking  в реално време:

https://en.wikipedia.org/wiki/Appointment_scheduling_software

И още нещо за Македония, отличаващо нашето здравно финансиране на касата от тяхното - при тях до 90 процента в касата влизат от здравни осигуровки, финансирането от държавата е 10 процента, при нас това съотношение е 70 към 30.

Големи злоупотреби със средства се случват точно с изписването на фиктивни и ненужни пътеки от Джипитата, по които се източват пари. Публична тайна е, че някои джипита имат контингент от "мъртви души", фиктивни пациенти, които въобще не съществуват, някои от тях дори мъртъвци в буквалния смисъл, на които изписват "пътеки", откъдето се точат пари. Основният контингент и резервоар за такива фиктивни пътеки са пенсионерите, при които висенето пред вратата на джипито е нещо като спорт и социална раздумка. Това не би могло да се случва, ако има единна електронна система в реално време.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 37 минути, Skubi said:

Но има където по време на сърдечна операция /неочаквано/ е нужно да се направи такъв преглед за който болницата няма отдел/поради централизирането/ и с отворен гръден кош да носят пациента на преглед в тази болница където има....

 

Не съм съгласен. Централизирането означава всяка болница да има достатъчно отделения/поликлиники..

 

Цитирай

 

Това са детските болести на реформите, казват винаги актуалните правителства. От 30 години вече...

 

 

Тук България нищо не е направено по тези въпроси..(Не знам как е маджарско и не ме интересува особено)

В България задното колело са популистите, който реват при всеки намек за реформа, и изкарват "аргументи"... 

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 2017. 12. 20. at 9:27, nik1 said:

 

Не съм съгласен. Централизирането означава всяка болница да има достатъчно отделения/поликлиники..

Няма да има. Защото държавата и в България не е толкова богата, че всяка поликлиника да има томограф или друга скъпа апаратура...

Тук България нищо не е направено по тези въпроси..(Не знам как е маджарско и не ме интересува особено)

Затова давам примери/не само че тук живея/ ами много повече подобни проблеми имаме ние бивщите соц страни от колкото с гърците или турците, за разватитите западни да не си говоря...

В България задното колело са популистите, който реват при всеки намек за реформа, и изкарват "аргументи"... 

Заслужавате се.....

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 59 минути, Skubi said:

В България задното колело са популистите, който реват при всеки намек за реформа, и изкарват "аргументи"... 

Заслужавате се.

 

Ние си го заслужаваме,  ама и вие ще духате супата, Като гледам никой от вас  не е скъсал с България

Като си бихте шута от България, направихте България страна с преобладаващо население пенсионери, и хора от малцинстватa.."Фертилизатори" за популизма и популистите..

Няма как да се очаква друго , когато младите и способните напускат "кораба"..Всички сме в кюпа на "заслужилите си го" :animatedwink:

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Адмирации за анализите и представените данни, но като чета ми иде да хвана гората. А "съд за "невярна" информация .." направо изби рибата.

И от мене нещо по темата

http://terminal3.bg/datskijat-jyllands-posten-korupcijata-e-zadushila-blgarija/

Датският Jyllands-Posten: Корупцията е задушила България

21 декември 2017 г.
 

По повод настоящото председателство на България на ЕС вторият по големина вестник в Дания – Jyllands-Posten, публикува материал за корупцията в страната ни. Автор на статията е Martin Kaae, специален кореспондент в Брюксел.

Със семейството ми се прибирахме вкъщи в Холандия след лятна почивка в Турция и като стигнахме границата с България, се наложи да чакаме на опашка цели шест часа. Навън бе 45-градусова жега. Българските власти поискаха такса дезинфекция на колата, задължителна за всички преминаващи транспортни средства. Обявената цена бе 2 евро, но мнозинството плащаше пет, за да мине под пръскачката.

Следващата такса бе винетка, 15 евро, въпреки че върху самата лепенка стои осем евро. Мръкна, докато семейството получи възможност да продължи. И отново се появи полицай, който ни спря. Съпругът ми излезе от колата и отиде да говори с полицая, който му намекна да плати 60-80 евро. Мъжът ми отговори, че може да плати само 15. Полицаят прие и потеглихме.”

Това разказва холандска гражданка в нов доклад заедно с още 200 подобни случая, внесен от депутат от Европейския парламент преди две седмици. Всички случки описват фрустрирани от липсата на законност хора, обрани с малки или по-големи суми от граничари, защото са преминаващи туристи. Ако не си платиш, отнема ужасно, ужасно дълго време да минеш.

Двамата евродепутати използваха социалните медии да открият още хора, които са имали подобни случки в БГ – и изведнъж бяха затрупани с материали. Платилите минават. По този начин принуждават всички останали да си платят. Обаче България е член на ЕС от десет години. След толкова много години и милиони, похарчени за борба с корупцията, трябва ли европейските граждани да приемат подобно отношение?

 

 
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Не ми е съвсем ясно дали става дума за Гранична полиция или за митнически служители. Разликата за мен е голяма - ако полицията е корупирана, значи вече няма надежда

Апропо.


Не съм имал никакви проблеми с полицията на българо-гръцката граница на Маказа или на Капитан Петко войвода, и не съм чул някой да плаща за преминаване, или да говори и пише по форумите за плащане при преминаване на българо-гръцката храница (вярно е че не съм плащал винетки) . На ГККП Капитан Петко войвода има записани с големи букви 2 номера на телефони за сигнализиция за корупция в полицията..

Това, обаче което ми прави впечатление на българо-гръцката граница, е че може да се превозва какво ли не (стига да не са нелегни и нередовни пътници).

В ЕС има свободно движение на стоки, обаче има ограничения за пренасяне на лични количества от различни стоки (ще намеря списъка и ще го цитирам или ще пусна тема в Иконимика), В същото време няма органи или служби на тези граници, който да следят това..

Разбира се Гранична полиция има право да разглежда какво носят хората в багажниците на автомобилите, или в багажа им, но като цяло не го прави, ако няма нещо фрапиращо..Проверките са насочени към това да няма превоз/пресичане на границата от  нелегални.. Не съм чул да са конфискували стока на някого, или да са му направили акт.

 

ПС

 

Вероятно могат да се правят врътки и контрабанда с българските акцизните стоки, които в Гърция или Западна Европа са двойно по-скъпи
Аз не съм правил такава "контрабанда", (пак казвам - износът до някакви някакви количества и бройки е разрешен и легален, и тези количества и бройки са доста по-големи са от подобните за безмитен износ в страна извън ЕС) .. Обаче ми случи един път да искам да си купя от 40 грамовите пакети с Голдън Вирджиния, и продавачата ми отговори, че "преди малко едни гръцки студенти изкупиха всичките пакети от 40 грамовите" ..

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 7 часа, Joro-01 said:

Адмирации за анализите и представените данни, но като чета ми иде да хвана гората. А "съд за "невярна" информация .." направо изби рибата.

И от мене нещо по темата

http://terminal3.bg/datskijat-jyllands-posten-korupcijata-e-zadushila-blgarija/

Датският Jyllands-Posten: Корупцията е задушила България

21 декември 2017 г.
 

По повод настоящото председателство на България на ЕС вторият по големина вестник в Дания – Jyllands-Posten, публикува материал за корупцията в страната ни. Автор на статията е Martin Kaae, специален кореспондент в Брюксел.

Със семейството ми се прибирахме вкъщи в Холандия след лятна почивка в Турция и като стигнахме границата с България, се наложи да чакаме на опашка цели шест часа. Навън бе 45-градусова жега. Българските власти поискаха такса дезинфекция на колата, задължителна за всички преминаващи транспортни средства. Обявената цена бе 2 евро, но мнозинството плащаше пет, за да мине под пръскачката.

Следващата такса бе винетка, 15 евро, въпреки че върху самата лепенка стои осем евро. Мръкна, докато семейството получи възможност да продължи. И отново се появи полицай, който ни спря. Съпругът ми излезе от колата и отиде да говори с полицая, който му намекна да плати 60-80 евро. Мъжът ми отговори, че може да плати само 15. Полицаят прие и потеглихме.”

Това разказва холандска гражданка в нов доклад заедно с още 200 подобни случая, внесен от депутат от Европейския парламент преди две седмици. Всички случки описват фрустрирани от липсата на законност хора, обрани с малки или по-големи суми от граничари, защото са преминаващи туристи. Ако не си платиш, отнема ужасно, ужасно дълго време да минеш.

Двамата евродепутати използваха социалните медии да открият още хора, които са имали подобни случки в БГ – и изведнъж бяха затрупани с материали. Платилите минават. По този начин принуждават всички останали да си платят. Обаче България е член на ЕС от десет години. След толкова много години и милиони, похарчени за борба с корупцията, трябва ли европейските граждани да приемат подобно отношение?

 

 

Беше ясно на на средноинтелигентните хора, че председателството на ЕС ни слага под лупа, само нашите шапкарски клоуни-тикви  и кауни не го разбраха, и все още не го разбират.

"Великобалкания", Шенген, отпадане на механизма за сътрудничество и проверка, отпадане на санкциите срещу Путиновата Клика, това им е акъла, хоризонтите, и приориотетите..Чисто популистки хоризонт и акъл

По милостта на Германия и силнирте в ЕС ще ни пуснат в Шенген, но не дай си боже да отпадне механизма за сътрудничество и проверка.Това ще е най-мечешката услуга, която може да ни направи някой, Всъщност ако някой иска да ни направи лошо, е да позволи да отпадне механизма за сътрудничество и проверка

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 2017. 12. 21. at 12:32, nik1 said:

 

 

Като си бихте шута от България, направихте България страна с преобладаващо население пенсионери, и хора от малцинстватa.."Фертилизатори" за популизма и популистите..

 

Аха. Изплю камъчето. 3-та генерация българин съм и никоги не съм живял в България.....

Трябва да отвикнеш от този лош навик, да обобщаваш хората .... Всички сме различни....:dance3:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 2017. 12. 21. at 14:48, Joro-01 said:

Адмирации за анализите и представените данни, но като чета ми иде да хвана гората. А "съд за "невярна" информация .." направо изби рибата.

И от мене нещо по темата

http://terminal3.bg/datskijat-jyllands-posten-korupcijata-e-zadushila-blgarija/

Датският Jyllands-Posten: Корупцията е задушила България

21 декември 2017 г.
 

По повод настоящото председателство на България на ЕС вторият по големина вестник в Дания – Jyllands-Posten, публикува материал за корупцията в страната ни. Автор на статията е Martin Kaae, специален кореспондент в Брюксел.

Със семейството ми се прибирахме вкъщи в Холандия след лятна почивка в Турция и като стигнахме границата с България, се наложи да чакаме на опашка цели шест часа. Навън бе 45-градусова жега. Българските власти поискаха такса дезинфекция на колата, задължителна за всички преминаващи транспортни средства. Обявената цена бе 2 евро, но мнозинството плащаше пет, за да мине под пръскачката.

Следващата такса бе винетка, 15 евро, въпреки че върху самата лепенка стои осем евро. Мръкна, докато семейството получи възможност да продължи. И отново се появи полицай, който ни спря. Съпругът ми излезе от колата и отиде да говори с полицая, който му намекна да плати 60-80 евро. Мъжът ми отговори, че може да плати само 15. Полицаят прие и потеглихме.”

Това разказва холандска гражданка в нов доклад заедно с още 200 подобни случая, внесен от депутат от Европейския парламент преди две седмици. Всички случки описват фрустрирани от липсата на законност хора, обрани с малки или по-големи суми от граничари, защото са преминаващи туристи. Ако не си платиш, отнема ужасно, ужасно дълго време да минеш.

Двамата евродепутати използваха социалните медии да открият още хора, които са имали подобни случки в БГ – и изведнъж бяха затрупани с материали. Платилите минават. По този начин принуждават всички останали да си платят. Обаче България е член на ЕС от десет години. След толкова много години и милиони, похарчени за борба с корупцията, трябва ли европейските граждани да приемат подобно отношение?

 

 

Така е. Имат онези дълги палтета  Képtalálat a következőre: „volt egyszer egy”  сини или сиви.... Кат застанаха зад турският микробус/препълнен с жени, деца, седящи върху купчина дрехи и чанти/ да го "прегледат" човекът даде 2 пакета цигари и 2 уискита които изчезнаха в някакви вътрешни джобове...Нищо не се видя от страни. Само аз отзад, но нали унгарска кола.....:stop:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 3 часа, Skubi said:

Аха. Изплю камъчето. 3-та генерация българин съм и никоги не съм живял в България.....

Трябва да отвикнеш от този лош навик, да обобщаваш хората .... Всички сме различни....:dance3:

Не си интересен, пич.... Когато те попитах преди месец и половина, два "откъде си", ти отговори че си от Велико Търново..
Да припомня ли?

Цитирай

Трябва да отвикнеш от този лош навик, да обобщаваш хората .... Всички сме различни.

Къв си да ми казваш какво да правя? ....Форумът е свободен, като не ти харесвам, не ме чети..

 

 

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

On 9/26/2017 at 19:53, Skubi said:

Шопската със 100 грама каменарка и после боб манджа с кебабчита и доматена салатка и 1/2 л мелнишко червено....Много, много добре работи......:bg:

On 9/26/2017 at 19:58, nik1 said:

:bg:

Откъде си родом (питам за редукцията на е, и а: кебабчита). От нашия край ли си?

On 9/26/2017 at 20:03, Skubi said:

Болярският...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 12 часа, nik1 said:

 

 

 

 

 

Тукашните българи произхождат родом предимно от Поликрайще...Но повечето деца, внуци се раждат вече в Унгария.....Аз поне така подразбирам разликата на думите родом, раждане, рожденство.

Честита Коледа.:elka:

 

Link to comment
Share on other sites

  • 9 месеца по късно...
  • Потребители

В  темата дотук се фокусирахме върху здравеопазването. Нека да допълня и завърша фокуса, с едно показателно изследане на Блумбърг, в което е включена България.

 

https://www.dnevnik.bg/bulgaria/2018/09/20/3314499_bulgarite_plashtat_kato_za_dobro_zdraveopazvane_no_ne/

 

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...