Отиди на
Форум "Наука"

Балкански принцеси-съпруги на османски султани


Recommended Posts

  • Потребител

Здравейте! Някой може ли да ми помогне с информация по темата или с някаква конкретна литература, тъй като единствената литература, която намирам, е за дъщерята на цар Иван Александър - Кера Тамара?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Кера Тамара е наложница, не съпруга. Ако беше съпруга щеше да се наложи да приеме исляма, а Бориловия синодик изрично отбелязва, че е запазила вярата си.

Прецедента е създаден от Кантакузин още през 1346 г.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 22 минути, boilad said:

Кера Тамара е наложница, не съпруга. Ако беше съпруга щеше да се наложи да приеме исляма, а Бориловия синодик изрично отбелязва, че е запазила вярата си.

Прецедента е създаден от Кантакузин още през 1346 г.

Напротив, съпруга е.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А некви докази ще ли видим?! Или ще караме на дума срещу дума?! Ислямската правова практика казва друго. Дори и в днешния постмодерен век религиозен брак между хора от различни изповедания не се допуска.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Въпроса е дали има друга.

Теодора е малолетната дъщеря женена за османския принц почти насилствено (имам предвид насилствено за османеца притиснат от обстоятелствата), но скоро умира. Навярно умира от някаква болест още малка. Аз за други не знам, децата на Иван Шишман са известни-не знам да има. Иван Срацимир има една дъщеря която остава в Унгария като заложница и мисля е женена в Босна. За Константин Срацимир не знам точно. За децата на Иванко Тертер съвсем не знам нищо.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 13.12.2017 г. at 20:18, boilad said:

А некви докази ще ли видим?! Или ще караме на дума срещу дума?! Ислямската правова практика казва друго. Дори и в днешния постмодерен век религиозен брак между хора от различни изповедания не се допуска.

Ще видиш, разбира се, не се изнервяй. В Бориловия синодик, който ти даваш за пример, е записано следното: "На кира Тамара, дъщеря на великия цар Иван Александър, великата госпожа, която бе предадена на Амир Амурат за благото на българския народ и която, бидейки негова СЪПРУГА, запази християнската си вяра и спаси народа си, която преживя добре и благочестиво и която умря в мир - вечна и памят!"

Редактирано от InHocSignoVinces
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Кера Тамара е по скоро заложница.По всичко изглежда че брака и с Мурад е бил платоничен - поне така се намеква в Бориловия Синодик.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело
Преди 1 час, resavsky said:

Кера Тамара е по скоро заложница.По всичко изглежда че брака и с Мурад е бил платоничен - поне така се намеква в Бориловия Синодик.

Все пак тя е била на сериозна възраст (около 35 годишна) когато е дадена на Мурад. През средновековието най важното задължение на една семейна жена е било да роди деца. По това време не е имало феминистки и жените не са правили кариера до 30 години, а после да се чудят как да родят. Най лошото е, че дедо Господ не се съобразява с желанията ни и е определил, че за жената е най добре да роди до 28 години максимум 32/33 години. Кера Тамара вече е имала брак зад гърбът си и най вероятно и деца, а възрастта и е била над тази в която може да роди. Тоест бракът е бил чисто политически, тъй като тя не е била "жена" в смисъл на сексуалност или фертилност.

Редактирано от Frujin Assen
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 часа, InHocSignoVinces said:

Ще видиш, разбира се, не се изнервяй. В Бориловия синодик, който ти даваш за пример, е записано следното: "На кира Тамара, дъщеря на великия цар Иван Александър, великата госпожа, която бе предадена на Амир Амурат за благото на българския народ и която, бидейки негова СЪПРУГА, запази християнската си вяра и спаси народа си, която преживя добре и благочестиво и която умря в мир - вечна и памят!"

Блажени са вярващите. Тотално непознаване на епохата, вярванията, нравите и обичаите. Пропагандата не е измисена от Гьобелс. Има един дето изкарваше Ботев обирджия и касоразбивач само въз основа на клюки, тъй че развивай си темата или каквото там фентъзи искаш. Много си далеч от да ме нервиш и вервай ми ще разбереш га стигниш до там.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

На прима виста се сещам за още 5 случая на подобни "бракове", освен Кератамар: в 1346г. - дъщерята на Иоан VI Кантакузин е дадена на Орхан; в 1389г. дъщерята на сръбския крал Лазар е дадена на Мурад I; в 1409г. Мирчо Стари дава своя дъщеря на Муса, а в 1413г. същото прави и графът на Кефалиния Карло Токо; в 1435г. дъщерята на деспот Георги Бранкович, т.нар. Деспина Хатун, е дадена на Мурад II.

Редактирано от T.Jonchev
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 часа, boilad said:

Блажени са вярващите. Тотално непознаване на епохата, вярванията, нравите и обичаите. Пропагандата не е измисена от Гьобелс. Има един дето изкарваше Ботев обирджия и касоразбивач само въз основа на клюки, тъй че развивай си темата или каквото там фентъзи искаш. Много си далеч от да ме нервиш и вервай ми ще разбереш га стигниш до там.

Добре, пак ти казвам - не се изнервяй. Питаш ме за нещо, казвам ти. Аз не съм нито хронист на Мурад I, нито пък на Иван Шишман. Казвам това, което знам, пиша това, което съм чел. В крайна сметка, за да пусна такава тема, значи съм невеж по съответната тема и искам помощ.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...