Отиди на
Форум "Наука"

Цената на наемите в България


Recommended Posts

  • Потребител
On 5.12.2017 г. at 23:31, Galahad said:

Така например разходите за данък сгради и такса смет не се приспадат от подоходния данък, макар да са необходимо присъщ разход. Но у нас се приспадат само 10% от получения данък за необходимо присъщи разходи, тъй че при по-нисък наем, ако се правят ремонти или се купува обзавеждане за имота, то наемодателя излиза съвсем на червено.

 

Преди 23 часа, insighting said:

10% от получения наем формират НПР*. Ако едно жилище се отдава за 400 лв., то разходите за приспадане са в размер на 40 лв. Данъчната основа е 360 лв., върху която се начислява 10% плосък данък, т.е. 36 лв. Тази сума се дължи всеки месец.

 

Преди 10 часа, Galahad said:

При фирмите за имотите има амортизационни отчисления, които не се облагат с данъци. Така направената инвестиция се изплаща без да се излиза на червено. Отделно, че у нас данъка фирмите го плащат на база на балансова стойност и се получава така, че за хотелски комплекс с три корпуса, всеки с размерите на средно статистически блок у нас и с три басейни и прилично голям парк се плаща такъв данък, колкото за магазин от 60 квадрата.

 

Моят коментар с конкретен пример визираше неточния ви изказ, че се приспадат "10% от получения данък".* И необходимо-присъщите разходи не касаят фирмите. Фирмите си приспадат амортизационни отчисления, разходи по поддръжката, ДДС и т.н.


Иначе е ясно, че това, което човек сам не може да си позволи, бизнесът му го позволява. Една умело ръководена компания дори няма да плаща данъци. Самият данък за нея ще бъде равносилен на 'глоба' за лошо управление. Но това вече го писах някъде.

 

---------
*Или и вие, като един колега тук, сте го допуснали нарочно, за да проучите нещо.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 147
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Модератор Инженерни науки
Преди 10 часа, Galahad said:

Само че не така стоят нещата, ако на някой му трябва квартира, а квартира няма. Тогава потребността може само да ...

 Няма такъв вариант. Ти като решиш да не си я отдаваш, друг ще го направи. Аз плащам. Може да има покачване на цените.  Аз казвам какво е положението за повечето хора и се чудя защо не се справят, аз се справям доста добре. А ако трябва купувам, но не говорим за мене. Покупката си излиза по-скъпо, отговаря на повечко години сравнение с ипотеката и има случаи, когато наемането е по-добър вариант. Ако все пак хипотетично допуснем, че може да се вдигнат имотите в София - ми то и заплатите ще се вдигнат, иначе ще трябва бизнесът да пусне кепенците. Защо хипотетично - Брюксел и сега ти казва, е сме в имотен балон;

Преди 10 часа, Galahad said:

За да има квартира обаче, някой трябва да я построи. Уви, никой квартирант не се задоволява с обещания за светло бъдеще, в които ще има квартири.

А за да я построи някой, то той трябва да има мотивация да похарчи парите си са квартира, която да ползват квартирантите, вместо за околосветски круиз и няколко екскурзии с посещения на елитни увеселителни заведения. И какъв може да е мотива - получаване на мизерен наем и обратно пропорционални претенции от квартирантите?

Ако трябва да сме точни, аз мисля в перспектива. Излишъкът от жилища в България е резултат от демографската катастрофа. Но нещата неизбежно ще се променят. Като всеки продукт и жилищата имат срок на годност, което ще рече, че в един бъдещ, но за съжаление недалечен период те ще започнат да оредяват стремително. Защото много от жилищата са панелки и вероятността всички да се съгласят и да имат пари да построят сградата на ново е минимална. Отделно проблемът ще нарасне, ако нещата у нас потръгнат и не само се върнат гастарбайтерите, ами и чужденци започнат да идат.

Ами имат мотивация, строят. И онези които строят имат реална преценка. И на тези хора нещата им вървят. Живеееш в ново сроителство и толкоз. Онези дето имат унаследени имота, мъзри ги да го почистят и цял живот освен тон лайна друго не са произвели, и чакат някой да им плаща наем, ако може без да живее в имота, пият една судена вода. Пазарна икономика.

Защо ще оредяват? Щото свободните имоти ще се напълнят със стари вещи ли? Не звучи реално това което казваш, а и да стане - няма лошо, отговорих защо. А нещата у нас ще потръгат на куково лято, но и тогава няма проблем - цените на имотите корелират с развитието на района и в частност - с доходите;

Преди 10 часа, Galahad said:

 При положение, че данъка сгради и таксата смет за гарсониера-панелка е колкото една месечна пенсия на 60% от българите, това определено не е нисък данък. Минаването в сивия сектор е резултат от високи данъци, а не от ниски данъци. Тъй че това са по-скоро две взаимноизключващи се понятия. Под високи данъци имам предвид понятието фискална тежест, т.е. в широк смисъл, а не в тесен, т.е. включвам такси, мита и др. под.

Не ми е особено ясно какъв инструмент може да има държавата да нагара някой да си оправи къщата, след като му дава мизерна заплата, с която такъв ремонт не може да се плати? В чужбина основният инструмент за това е заплата в пъти по-висока от тези в България. Защото ако се вгледаш в хубавите фасади в чужбина, те не са резултат от инструмент на държавата, а на много желание на собственика да има красив имот. Иначе какво? Ще му наложи глоба? И той няма да я плати - пенсията е несеквестируема, единственото жилище е несеквестируемо ... тъй че фасадата ще си остане такава, а най-много държавната машина да върти на празни обороти и чиновниците вместо да свършат нещо полезно и възможно да продължат да се занимават със социалистически недоразумения.

Между другото, държавата първо не трябва ли да вземе да оправи и почисти улиците, за които събира данъци, а после да мисли за инструмент, с който да накара гражданите да си оправят имотите!

Данъкът сгради за панелките е пример за неадекватна данъчна политика както ниския данък за старите коли, надявам се няма да се налага да се доизияснявам. Ако беше адекватна, данъкът за къща или такава в центъра трябва да прешава няколко средни заплати. Минаването в сивия сектор точно в БГ изобщо не е заради високи данъци, а заради андрешковщината и желанието да се придобият пари срещу нищо; Законите у нас позволяват такива неща - една пенсия и едно жилище... В някои западни страни пенсионерът оставя жилището на кооперацията ако не може да плати режийните, в Америка общината ти оправя тревичката пред къщата и ти праща сметката.. Дай реститутите парно и ток да не плащат, ама там както виждаш не минава номерът. Аз не споря, че заплатата трябва да е три пъти по-висока, доста повече даже, но заплатата не е инструмент за това. Заплатата е възнаграждение за положен труд за някакво време. Инструмент е конкурс за най-цветна тераса, безлихвен кредит за саниране / реновиране или отбив от (опростяване на) данъци.

Освен курабийка обаче, има и тояга - навсякъде.

За улиците и държавата не споря, но това е предмет на друга доста обширна тема.

 

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 15 часа, insighting said:

 

 

 

Моят коментар с конкретен пример визираше неточния ви изказ, че се приспадат "10% от получения данък".* И необходимо-присъщите разходи не касаят фирмите. Фирмите си приспадат амортизационни отчисления, разходи по поддръжката, ДДС и т.н.


Иначе е ясно, че това, което човек сам не може да си позволи, бизнесът му го позволява. Една умело ръководена компания дори няма да плаща данъци. Самият данък за нея ще бъде равносилен на 'глоба' за лошо управление. Но това вече го писах някъде.

 

---------
*Или и вие, като един колега тук, сте го допуснали нарочно, за да проучите нещо.

 

Аха, написал съм данък, вместо доход. Преди да се начисли данъка се приспадат 10% като необходимо-присъщ разход.

И очаквах да се пусне мнение, че то всъщност може да се докаже по-голям разход, тъй че като се появи то, просто си продължих, че фискалната тежест е такава, че е твърде вероятно да не може собственика след амортизацията да придобие нова вещ само с получените наеми през амортизационния период, а да трябва да вкара нови пари. Сиреч, имота у нас е нерентабилна инвестиция. Не абсолютно винаги, но в много случаи може да се окаже точно такава.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 15 часа, Joro-01 said:

 Няма такъв вариант. Ти като решиш да не си я отдаваш, друг ще го направи. Аз плащам. Може да има покачване на цените.  Аз казвам какво е положението за повечето хора и се чудя защо не се справят, аз се справям доста добре. А ако трябва купувам, но не говорим за мене. Покупката си излиза по-скъпо, отговаря на повечко години сравнение с ипотеката и има случаи, когато наемането е по-добър вариант. Ако все пак хипотетично допуснем, че може да се вдигнат имотите в София - ми то и заплатите ще се вдигнат, иначе ще трябва бизнесът да пусне кепенците. Защо хипотетично - Брюксел и сега ти казва, е сме в имотен балон;

Ами имат мотивация, строят. И онези които строят имат реална преценка. И на тези хора нещата им вървят. Живеееш в ново сроителство и толкоз. Онези дето имат унаследени имота, мъзри ги да го почистят и цял живот освен тон лайна друго не са произвели, и чакат някой да им плаща наем, ако може без да живее в имота, пият една судена вода. Пазарна икономика.

Защо ще оредяват? Щото свободните имоти ще се напълнят със стари вещи ли? Не звучи реално това което казваш, а и да стане - няма лошо, отговорих защо. А нещата у нас ще потръгат на куково лято, но и тогава няма проблем - цените на имотите корелират с развитието на района и в частност - с доходите;

Данъкът сгради за панелките е пример за неадекватна данъчна политика както ниския данък за старите коли, надявам се няма да се налага да се доизияснявам. Ако беше адекватна, данъкът за къща или такава в центъра трябва да прешава няколко средни заплати. Минаването в сивия сектор точно в БГ изобщо не е заради високи данъци, а заради андрешковщината и желанието да се придобият пари срещу нищо; Законите у нас позволяват такива неща - една пенсия и едно жилище... В някои западни страни пенсионерът оставя жилището на кооперацията ако не може да плати режийните, в Америка общината ти оправя тревичката пред къщата и ти праща сметката.. Дай реститутите парно и ток да не плащат, ама там както виждаш не минава номерът. Аз не споря, че заплатата трябва да е три пъти по-висока, доста повече даже, но заплатата не е инструмент за това. Заплатата е възнаграждение за положен труд за някакво време. Инструмент е конкурс за най-цветна тераса, безлихвен кредит за саниране / реновиране или отбив от (опростяване на) данъци.

Освен курабийка обаче, има и тояга - навсякъде.

За улиците и държавата не споря, но това е предмет на друга доста обширна тема.

 

Ако отдаването на наем е нерантабилно, то е твърде вероятно съвсем малко хора да го правят. Това означава, че наемите може да са толкова високи тогава, че за повечето хора да е нерентабилно да стават наематели и съвсем малко по необходимост да стават наематели.

Твоето ми мяза на изпълнението на една склероза в магазина. Продавачката доста време му обясняваше, че стоката, която иска да купи е свършила. Когато тя реши, че е схванал, той и заяви: "Добре, разбрах, тогава ще взема 2 кг.". Та и при тебе. Никой не предлага квартира, ама ти плащаш. Ами то и аз плащах като влезех в магазина по Живково време, ама на щанда за месо като имаше само няколко умрели мухи си тръгвах без месо. И за тока тогава плащах - ама при режима на тока през двата часа си стоях на тъмно и не гледах телевизия.

Вдигането на цените на имотите съвсем не води задължително до вдигането на цените. Еле пък у нас. Скока на цените и доходите не е явление, което да става по едно и също време и в еднакъв процент.

У нас се строеше до сега - първо, защото по Живково време имаше голям недостиг от жилища и се беше нормално две семейства (без да са родини) да са настанени от Жилфонд в един двустаен апартамент; защото данъка сгради беше нисък, защото се очакваше като влезем в ЕС да има голям скок на цените и спекулативна печалба, защото на границата стреляха и българите не можеха да ходят на Запад. На имотния пазар вече има криза, ама агенциите будалкат, за да се възползват от инерцията за минало време. Последните им шмекерски хитове бяха, че продажбата на имотите на някои изнасящи се от България инвеститори била нов хит на родния пазар, щото преди имало много сделки, ама нямало такива големи сделки. Да, ама сделките са с изнасящи се от странат апродавачи, а не с идващи да строят.

Много ми е интересно, каква ще е файдата ако общината ти прати сметката, след като имаш едно несеквестируемо жилище и една несеквестируема пенсия? От изпратена сметка мога да видя полза само ако е написана на подходящо мека хартия и още по-голяма полза, ако е от онази екологичната, дето са разтваря още щом се пусне в тоалетната чиния. Те глобите за колите не могат да съберат, при положение, че колата си е съвсем секвестируема и няма пречка още щом изтече срока за доброволно плакане на фиша да се изнесе на публична продан, те какво остава да се съберат парите по изпратената сметка за градинката от несеквестируемата пенсия.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 часа, Galahad said:

просто си продължих, че фискалната тежест е такава, че е твърде вероятно да не може собственика след амортизацията да придобие нова вещ само с получените наеми през амортизационния период

Само фирмите ползват амортизационна норма, за да определят отчисленията си. Сигурно имате предвид срок на ползване на имота, т.е. докато е жив собственикът*. Може да се окаже, че един живот не е достатъчен, за да си възвърне инвестицията. И сте прав. Написали сте, че е бавно възвръщаема инвестиция. Но тя остава за децата му. Малко са хората, които мислят в тази перспектива. Повечето гледат какво ще получат, а не какво могат да осигурят.

---------------
*В темата беше засегнато и вещното право на суперфиция, когато собственикът на земята отстъпи на друго лице земята си за строеж. При бъдещо строителство в чужд имот прехвърлителната сделка важи до завършване на сградата в груб строеж. А това се констатира с протокол на общинската администрация и в този момент се преценява валидността на акта за суперфиция (защото при вече изграден обект този акт е нищожен). След което предмет на прехвърлителната сделка става построената сграда или части от нея. Възможно е тази сграда да се прехвърли и в незавършен вид. Тогава се определя данъчна оценка върху правото на строеж. Това изискване има за цел преустановяване декларирането на завършени сгради като незавършено строителство. Заради разликата в данъците.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки
Преди 10 часа, Galahad said:

Ако отдаването на наем е нерантабилно, то е твърде вероятно съвсем малко хора да го правят. Това означава, че наемите може да са толкова високи тогава, че за повечето хора да е нерентабилно да стават наематели и съвсем малко по необходимост да стават наематели.

Твоето ми мяза на изпълнението на една склероза в магазина. Продавачката доста време му обясняваше, че стоката, която иска да купи е свършила. Когато тя реши, че е схванал, той и заяви: "Добре, разбрах, тогава ще взема 2 кг.". Та и при тебе. Никой не предлага квартира, ама ти плащаш. Ами то и аз плащах като влезех в магазина по Живково време, ама на щанда за месо като имаше само няколко умрели мухи си тръгвах без месо. И за тока тогава плащах - ама при режима на тока през двата часа си стоях на тъмно и не гледах телевизия.

Вдигането на цените на имотите съвсем не води задължително до вдигането на цените. Еле пък у нас. Скока на цените и доходите не е явление, което да става по едно и също време и в еднакъв процент.

У нас се строеше до сега - първо, защото по Живково време имаше голям недостиг от жилища и се беше нормално две семейства (без да са родини) да са настанени от Жилфонд в един двустаен апартамент; защото данъка сгради беше нисък, защото се очакваше като влезем в ЕС да има голям скок на цените и спекулативна печалба, защото на границата стреляха и българите не можеха да ходят на Запад. На имотния пазар вече има криза, ама агенциите будалкат, за да се възползват от инерцията за минало време. Последните им шмекерски хитове бяха, че продажбата на имотите на някои изнасящи се от България инвеститори била нов хит на родния пазар, щото преди имало много сделки, ама нямало такива големи сделки. Да, ама сделките са с изнасящи се от странат апродавачи, а не с идващи да строят.

Много ми е интересно, каква ще е файдата ако общината ти прати сметката, след като имаш едно несеквестируемо жилище и една несеквестируема пенсия? От изпратена сметка мога да видя полза само ако е написана на подходящо мека хартия и още по-голяма полза, ако е от онази екологичната, дето са разтваря още щом се пусне в тоалетната чиния. Те глобите за колите не могат да съберат, при положение, че колата си е съвсем секвестируема и няма пречка още щом изтече срока за доброволно плакане на фиша да се изнесе на публична продан, те какво остава да се съберат парите по изпратената сметка за градинката от несеквестируемата пенсия.

Рентабилно? За един ще е рентабилно да отдава, за друг не, аз непаример не исках да отдавам, защото квартирантите рушат. Има идеята да си отдам моето, аз да наема друго жилище. Бях зает много с работата си за да се занимавам и с това, иначе и такива схеми има. Квартири ще има винаги. И сега свястна квартира (с разумно отношение цена / качесtво) се търси почти така както работа. Тоест трябва да се потрудиш. Ще има кой да предлага, щe има и кой да наема. Ти ако не можеш да си управляваш имота, никой не ти е виновен. Какво означава "много вероятно"? Да стане описаният от тебе апокалипсис ли? Има къде по-вероятни неща неща - да печелиш седмично от тото в проължение на остаъка от живота си, да се въведе безусловен базов доход 1 000 лв (още по-вероятно)...

 Не знам на какво ти мяза моето, но твоите отговори и разсъждения не са адекватни. Въпреки, че сме в БГ, това време все пак е поотминало. Казвам ти го с по-прости думи - като не си даваш квартирата, ще наема от друг. И друго с по-прости думи - няка как да свършат квартирите. Ами ако свърши житото по света? Аз ще ти отговоря, ако все пак се сбъднат фантастичните прогнози - хората ще купуват, ще идат в кварталите или ще си тръгнат от София - всеки според интереса си;

Не знам за шмекерски хитове, но на моята улица (това е центъра) има и празни нови строителства, завършени. Някои може да нямат Акт 16, не знам. Но знам, че това не пречи да се отдадат под наем.

 

"Вдигането на цените на имотите съвсем не води задължително до вдигането на цените. Еле пък у нас. Скока на цените и доходите не е явление, което да става по едно и също време и в еднакъв процент." - не е вярно. Това, че не можеш да видиш връзката, не означава, че я няма. Навсякъде по света и дори в БГ се вижда ясно, цените на имотите корелират с доходите, обясних го, мога да посоча и примери. Какво ни казваш - че в Сф равнището на заплати е такова (в сравнение с други нас. места), защото работодателите са по-цивилизовани ли?

Последния ти абзац и малко, че много ти отделих. Ако следеше темата, щеше да видиш, че никой не говори апартаменти в които живее хазаина и отдава една стая. Такива наемат учениците и може би някои студенти, а аз и тогава не съм наемал стая. Ако ти е едно несеквестируемо жилище и не живееш в него, начи живееш при децата (младите). В такъв случай си го ползвай със здраве. Отделно, юристе дето не четеш какво пишат хората, аз споменах изрично че тази дисхармония е заради нашите закони. БГ изведнъж се оказа най-демократична в света по отношение на имотите и стопаните. В нормални страни дългове се унаследяват, или ако нямаш наследници апартаментът ти става собственост на кооперацията, а с останалата част покриват сметките и кремацията. Дори и в БГ върху имотът може да има тежести и наследниците ще го операт. Другия начин да извършиш измама с него - да го продадеш с тях. На мене няма да можеш.

 

 

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
1 hour ago, Joro-01 said:

Има идеята да си отдам моето, аз да наема друго жилище. Бях зает много с работата си за да се занимавам и с това, иначе и такива схеми има.

Това е вариант при крайна необходимост. Случай от практиката: Младо семейство с дете си отдаде под наем тристайния апартамент за три години. Понеже апартаментът беше просторен и хубав (с локация в близост до Докторски паметник), го наеха от посолството. Семейството се премести в едностаен апартамент с наемна цена 100 евро. С разликата от 400 евро покриваше нуждите си.

1 hour ago, Joro-01 said:

Не знам за шмекерски хитове, но на моята улица (това е центъра) има и празни нови строителства, завършени. Някои може да нямат Акт 16, не знам. Но знам, че това не пречи да се отдадат под наем.

Зависи как е придобито правото на собственост.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки
Преди 45 минути, insighting said:

Това е вариант при крайна необходимост. Случай от практиката: Младо семейство с дете си отдаде под наем тристайния апартамент за три години. Понеже апартаментът беше просторен и хубав (с локация в близост до Докторски паметник), го наеха от посолството. Семейството се премести в едностаен апартамент с наемна цена 100 евро. С разликата от 400 евро покриваше нуждите си.

Моя случай по-скоро беше заради удобство - трябваше ми още една стая за да работя.

 

Преди 45 минути, insighting said:

Зависи как е придобито правото на собственост.

Беше към Галахад

Говоря за празни жилища, които могат да бъдат отдадени и под наем. Или продадени, на някои доскоро висяха контакти, в момента на едно невероятно място се строи. Ако работиш в агенция и можеш да работиш в този район, това е между Мария луиза и Сточна гара (известен е и като Драз махала) от външната страна на Сливница. Но според мене колегите ти от бранша тук са "ги взели" като контакти.

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 42 минути, Joro-01 said:

Беше към Галахад

ОК. Няма да дискутирам.

Преди 42 минути, Joro-01 said:

Говоря за празни жилища, които могат да бъдат отдадени и под наем. Или продадени, на някои доскоро висяха контакти, в момента на едно невероятно място се строи. Ако работиш в агенция и можеш да работиш в този район, това е между Мария луиза и Сточна гара (известен е и като Драз махала) от външната страна на Сливница. Но според мене колегите ти от бранша тук са "ги взели" като контакти.

Знам как стават нещата. Затова споделям случаи от практиката си, когато бях брокер. Трудно е да преговаряш със строител, за да реши да ти предостави права да продаваш жилищата му. Преди това трябва ти самият да си работил в строителния бранш, за да имаш преценка върху спецификата на дейността.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки
Преди 28 минути, insighting said:

ОК. Няма да дискутирам.

Моля ти се... Дискутирай. Поясних защото останах с впечатление, че не съм разбран.

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 часа, Joro-01 said:

Моля ти се... Дискутирай.

Няма нищо. Аз прибързах. Трябваше да изчакам неговото мнение. Но не е късно той да разясни въпросите около правото на собственост. И кога става прехвърлянето, за да се "спести" на купувача ДДС-то.

Преди 4 часа, Joro-01 said:

Поясних защото останах с впечатление, че не съм разбран.

Прекрасно разбирам. :)

Преди 5 часа, Joro-01 said:

Моя случай по-скоро беше заради удобство - трябваше ми още една стая за да работя.

Отдали сте малък апартамент под наем, а сте наели такъв с повече стаи?

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки
Преди 2 часа, insighting said:

Отдали сте малък апартамент под наем, а сте наели такъв с повече стаи?

Или пък се оказахме (да отдаваме). Не ми се говори повече за мене, не искам да бия тъпана, извинявай. Споменах, колкото да е ясно, че не съм съвсем без опит...

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 14 часа, insighting said:

Само фирмите ползват амортизационна норма, за да определят отчисленията си. Сигурно имате предвид срок на ползване на имота, т.е. докато е жив собственикът*. Може да се окаже, че един живот не е достатъчен, за да си възвърне инвестицията. И сте прав. Написали сте, че е бавно възвръщаема инвестиция. Но тя остава за децата му. Малко са хората, които мислят в тази перспектива. Повечето гледат какво ще получат, а не какво могат да осигурят.

---------------
*В темата беше засегнато и вещното право на суперфиция, когато собственикът на земята отстъпи на друго лице земята си за строеж. При бъдещо строителство в чужд имот прехвърлителната сделка важи до завършване на сградата в груб строеж. А това се констатира с протокол на общинската администрация и в този момент се преценява валидността на акта за суперфиция (защото при вече изграден обект този акт е нищожен). След което предмет на прехвърлителната сделка става построената сграда или части от нея. Възможно е тази сграда да се прехвърли и в незавършен вид. Тогава се определя данъчна оценка върху правото на строеж. Това изискване има за цел преустановяване декларирането на завършени сгради като незавършено строителство. Заради разликата в данъците.

По едно време имаше доста усилена медийна кампания свързана със срока на годност на многоетажните жилища - на панелките даваха 50г., а на тези, които са бетон и тухла май беше 75. Тъй или иначе жилището като всяка вещ се износва и в един момент възниква нужда да се замени с нова. При сградите, туй ще рече, че старата трябва да се бутне и да се построи нова. При 50г. живот на панелка (както се твърдеше в медийната кампания), това означава, че на 51г. собственика се прощава с нея и ако иска жилище, трябва да си построи ново.

Що се отнася до възможността завършени сгради да се декларират като незавършено строителство, то в основата на тази опция стои калпава държава, в която няма никаква координация между службите. Завършеността на сградата се установява с Разрешение за ползване, което е държавен акт. Що този акт служебно не отива при данъчните и те служебно не променят данъчната оценка, това е един съвсем втори въпрос. Отделно, че данък се дължи не само ако сградата е с Разрешение за ползване, но и ако такова още не е издадено, ама тя започне де се ползва.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 13 часа, Joro-01 said:

Рентабилно? За един ще е рентабилно да отдава, за друг не, аз непаример не исках да отдавам, защото квартирантите рушат. Има идеята да си отдам моето, аз да наема друго жилище. Бях зает много с работата си за да се занимавам и с това, иначе и такива схеми има. Квартири ще има винаги. И сега свястна квартира (с разумно отношение цена / качесtво) се търси почти така както работа. Тоест трябва да се потрудиш. Ще има кой да предлага, щe има и кой да наема. Ти ако не можеш да си управляваш имота, никой не ти е виновен. Какво означава "много вероятно"? Да стане описаният от тебе апокалипсис ли? Има къде по-вероятни неща неща - да печелиш седмично от тото в проължение на остаъка от живота си, да се въведе безусловен базов доход 1 000 лв (още по-вероятно)...

 Не знам на какво ти мяза моето, но твоите отговори и разсъждения не са адекватни. Въпреки, че сме в БГ, това време все пак е поотминало. Казвам ти го с по-прости думи - като не си даваш квартирата, ще наема от друг. И друго с по-прости думи - няка как да свършат квартирите. Ами ако свърши житото по света? Аз ще ти отговоря, ако все пак се сбъднат фантастичните прогнози - хората ще купуват, ще идат в кварталите или ще си тръгнат от София - всеки според интереса си;

Не знам за шмекерски хитове, но на моята улица (това е центъра) има и празни нови строителства, завършени. Някои може да нямат Акт 16, не знам. Но знам, че това не пречи да се отдадат под наем.

 

"Вдигането на цените на имотите съвсем не води задължително до вдигането на цените. Еле пък у нас. Скока на цените и доходите не е явление, което да става по едно и също време и в еднакъв процент." - не е вярно. Това, че не можеш да видиш връзката, не означава, че я няма. Навсякъде по света и дори в БГ се вижда ясно, цените на имотите корелират с доходите, обясних го, мога да посоча и примери. Какво ни казваш - че в Сф равнището на заплати е такова (в сравнение с други нас. места), защото работодателите са по-цивилизовани ли?

Последния ти абзац и малко, че много ти отделих. Ако следеше темата, щеше да видиш, че никой не говори апартаменти в които живее хазаина и отдава една стая. Такива наемат учениците и може би някои студенти, а аз и тогава не съм наемал стая. Ако ти е едно несеквестируемо жилище и не живееш в него, начи живееш при децата (младите). В такъв случай си го ползвай със здраве. Отделно, юристе дето не четеш какво пишат хората, аз споменах изрично че тази дисхармония е заради нашите закони. БГ изведнъж се оказа най-демократична в света по отношение на имотите и стопаните. В нормални страни дългове се унаследяват, или ако нямаш наследници апартаментът ти става собственост на кооперацията, а с останалата част покриват сметките и кремацията. Дори и в БГ върху имотът може да има тежести и наследниците ще го операт. Другия начин да извършиш измама с него - да го продадеш с тях. На мене няма да можеш.

 

 

Туй са пълни глупости! Ами иди в магазин, в който продават костюми по 4 000лева и им поискай да ти продадат някой от тях за 200 или за 400, като им заявиш, че ако не се навият ще идеш в друг магазин. Или пък в книжарницата да поискаш да ти продадат оригинала на Мона Лиза за 20лв.

В темата става дума за всички квартири и наеми, а не само за самостоятелни апартаменти. По-скоро ти си нямаш изобщо на представа за какво говориш. 

И какъв опит имаш - смятал си да си дадеш апартамента под наем и да вземеш друг под наем, ама сметките не ти излезли? Ами ако си смятал да станеш космонавт, ама даже не са ти дали книжка за кола, туй значи ли, че си наясно как се кара самолет?

Факта, че от една стана наемите в Германия са много по-скъпи от тази в България, отколкото е съотношението между недвижимите имоти там и техниката в магазина спрямо нашите, както и че там масово няколко човека наемат една квартира показва, че цените на наемите зависят от рад фактори, а не само от цената на недвижимите имоти или на доходите. Като са малки доходите, наемите пак може да са високи, но както в Германия квартирата да не наема самостоятелно жилище, а да има няколко съквартиранти, които да си делят наема. А това се случва не само там и съвсем не важи само за студенти.

За САЩ нещо не си разбрал както трябва. Баш такова нещо няма - съкооператорите национализират жилището на съседа, защото не пратил 5лв. сметка за чистачка, асансьор и ток. Или говориш за нещо, дето го има и у нас, или става дума за наематели с дългосрочни договори. Чичко Тръпм примерно е един голям наемодател - има няколко сгради. За да съм по-точен - арендодател.

Писанията ти показват и неинформираност относно някои актуални политико-икономически събития. По-конкретно за предупрежденията на ЕК за балона на имотния ни пазар.

Цитирай

За пръв път Еврокомисията предупреждава за обезпокоителен ръст на цените на имотите у нас. За зараждането на нов имотен балон неотдавна алармираха и наши експерти. По данни на Евростат през втората половина на 2016 г. цените на жилищата са скочили с 12%, а през първото и второто тримесечие на тази година - с по над 8%. Подобни двуцифрени ръстове бяха отчетени преди 10 години, след което се стигна до срива на имотния пазар от 2008 - 2009 г.

Проблемът е, че балонът е продукт на инертност на пазара. Но като се спука, издишащия въздух ще хвърли имотния пазар в обратната посока и след като се подвижи  в нея и по инерция може да се окаже, че има сериозен дефицит на квартири.

В социалните науки се говори за вероятност, защото обществените процеси не са така точно предвидими, като тези в природо-математическите науки. В смисъл дадено нещо може да стане, но не може да се каже на една дата и колко леко или тежко ще протече.

Ако България се "оправи", то нашите гастарбайтери ще се върнат и въпросната 1/3 тъмни прозорци, за които се говори сега в медиите ще светнат. Но с тях ще дойдат и "бежанци" и нуждата от жилища се окаже много по-голяма. Ако живковистите продължат да връщат времето на Живков обаче това няма да стане, защото не само онези в чужбина няма да се върнат, ами и много от тези тук ще се изнесат, от чужбина никой няма да дойде, а демографската катастрофа ще помете останалото. Въпросът е, че пари за сгради се осигуряват бавно, строенето също не е много бързо, тъй че ако се стигне до завръщане на нашите имигранти сегашния жилищен фонд ще си го има, ама той няма да е достатъчен.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 часа, Galahad said:

По едно време имаше доста усилена медийна кампания свързана със срока на годност на многоетажните жилища - на панелките даваха 50г., а на тези, които са бетон и тухла май беше 75. Тъй или иначе жилището като всяка вещ се износва и в един момент възниква нужда да се замени с нова. При сградите, туй ще рече, че старата трябва да се бутне и да се построи нова. При 50г. живот на панелка (както се твърдеше в медийната кампания), това означава, че на 51г. собственика се прощава с нея и ако иска жилище, трябва да си построи ново.

Вие вече говорите за ограничени вещни права. Да го бяхте споменали по-горе. Но явно вещното право не ви е специалност.

Преди 9 часа, Galahad said:

Що се отнася до възможността завършени сгради да се декларират като незавършено строителство, то в основата на тази опция стои калпава държава, в която няма никаква координация между службите. Завършеността на сградата се установява с Разрешение за ползване, което е държавен акт. Що този акт служебно не отива при данъчните и те служебно не променят данъчната оценка, това е един съвсем втори въпрос. Отделно, че данък се дължи не само ако сградата е с Разрешение за ползване, но и ако такова още не е издадено, ама тя започне де се ползва.

Тук иде реч за различни видове данъци. Защото при прехвърляне на права при някои сделки няма разход на парични средства. Тези сделки не са ефективни, тъй като уреждат интересите на собственика. Може да се получи така, че при отчетена продажба по справедлива стойност срещу нея да липсва разход. И тези доставки са освободени от ДДС, защото се отчита актив, от който не може да се черпи икономическа изгода. Такива активи би следвало да се отписват. Друга особеност при тези сделки са идеалните части, които могат да се окажат фиктивни при прехвърлянето им. А от тях зависи данъчната основа за целите на облагането.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки
Преди 11 часа, Galahad said:

Туй са пълни глупости! Ами иди в магазин, в който продават костюми по 4 000лева и им поискай да ти продадат някой от тях за 200 или за 400, като им заявиш, че ако не се навият ще идеш в друг магазин. Или пък в книжарницата да поискаш да ти продадат оригинала на Мона Лиза за 20лв.

   Така ли казах? :D Като те чета имам усещамето, че по-скоро ти би го направил. Нещо залиташ в крайностите и провокираш. Аз просто няма да вляза там, а ще иззползвам някое отиване в чужбина да си взема нещо толкова претенциозно. И няма да дам толкова за костюм.

Преди 11 часа, Galahad said:

 И какъв опит имаш - смятал си да си дадеш апартамента под наем и да вземеш друг под наем, ама сметките не ти излезли? Ами ако си смятал да станеш космонавт, ама даже не са ти дали книжка за кола, туй значи ли, че си наясно как се кара самолет?

Не е това начинът да питаш какво да правиш. Като ме предизвикваш, няма да стане! И не искам да говоря за себе си. А и защо да ти отварям очите?

Три пъти съм купил и три пъти съм продал апаратаменти с кредит, в рамкоте на 15 години, от ученик живея на квартира, сменил съм много и съм намирал все хубавки и на добра локация на цени значително по-изгодни от това, което масово хората намират или го има из нета като потърсиш. Имам едно набутване, но като цяло от тези авантюри съм отгоре. Сметките ми не излязоха не толкова от финансовата страна, колкото от промени в работота (която следва да е приоритет) - повече ангажименти по това време. Съответно пропадна идеята ми за работен кабинет вкъщи. Смятам, че опитът ми е меко казано релевантен на темата. Не е начинът да питаш какво да правиш като ме предизвикваш. И не искам да говоря за себе си, казах достаъчно.

 Няма да те цитирам ред по ред щото ми досадя, а и времето мие кът, даже и днес, събота сутрин. Тези дето ги говоря и не съм ги разбрал - за раиграса пред къщата е в америка и се прави, както и е недопустимо да спираш колата на тревата и асфалтова площадка. Случая с кооперацията е от Германия, просто не знам, възрастната дама доброволни ли или по някаква принуда оставя жилището, в резултат на което пожизнените ржийни разходи за поети. Склонен съм да мисля, че е второто;

Вероятност - в какъвто и контекст да го употребиш, терминът идва от математиката, където е дефинирано какво е.

Сам признаваш, че цените зависят от качеството на живот. Нали знаеш кога ще се оправи България? Като ми цъфнат налъмите! Оправена е вече, по-добре няма да става, преходът завърши. Всички неща дето не ти /ни харесват са функция (зависимост) от народа и по-точно гражданското общество. И не съм живковист, по-десен и демократичен съм от тебе като убеждения.

Ето ти един пример дето наемите зависят от икономическото развитие на региона:

http://rodopi24.blogspot.bg/2017/12/24rodopicom-600.html?m=1

Говори ми още!

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ето колко пари трябва да изкарвате, за да наемете двустаен апартамент в 15 от най-големите градове в САЩ - http://www.obekti.bg/chovek/eto-kolko-pari-tryabva-da-izkarvate-za-da-naemete-dvustaen-apartament-v-15-ot-nay-golemite?m6_gallery_page=0

В Сан Франциско - 7000 лв месечно ще са нужни!!!!!!!!! :):):)

 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Виж и какви доходи са показани там. Само да кажа, че при 300 000 лв годишно, не виждам лошо да ги дам за наем.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 11 часа, makebulgar said:

Ето колко пари трябва да изкарвате, за да наемете двустаен апартамент в 15 от най-големите градове в САЩ - http://www.obekti.bg/chovek/eto-kolko-pari-tryabva-da-izkarvate-za-da-naemete-dvustaen-apartament-v-15-ot-nay-golemite?m6_gallery_page=0

В Сан Франциско - 7000 лв месечно ще са нужни!!!!!!!!! :):):)

Некоректно:)

Първо "двустаен", както го разбират американците е наш "тристаен" - две спални плюс хол, често две бани.

Второ нашенските журналя, които тролят по мрежата и навсякъде другаде дето им падне, са хвърлили произволно цифрите от сайта, те реално не са такива, само трябваше да отидеш по линка на агенцията, за да се увериш сам:

https://www.rentcafe.com/2-bedroom-apartments-for-rent/us/dc/washington/

5a2d883422f40_1PH.thumb.jpg.f67fbcf7d26bc5a5bdbab7db150bcdac.jpg

1. Финикс, Аризона - 900 долара, тристаен по наши стандарти, обърни внимание какво получаваш в този наем включено, долу вляво - 900 долара са 720 евро, за сравнение наем на 60 квадрата едностаен по американски стандарт без никакви екстри в Манастирски ливади - 650 евро

5a2d88dc1ef68_2hust.thumb.jpg.e800da6549374d25c049c2beab38dbfa.jpg

2. Хюстън, Тексас - 800 долара за тристаен по наши стандарти, пак обърни внимание с какво върви включено в цената долу вляво, равнозначно на 650 евро, точно колкото двустаен в Манастирски ливади

5a2d899ef3339_5sfr.thumb.jpg.432f3080e7389a603f43466311fea5bb.jpg

3. Прословутият Сан Франциско, Калифорния, наистина скъп град - 1300 долара, равнозначни на 1000 евро, но за тристаен по наши стандарти, с екстри в наема, за сравнение срещу 650 евро в Манастирски ливади за двустаен

Цялата българска статия, към която си дал линк е написана на принципа "вервайте ни", като се разчита, че читателят няма да отиде сам да направи проверка. Ами ако направи?:564da112d749c_wink(1):

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 12 часа, Б. Киров said:

"тристаен" - две спални плюс хол, често две бани

Стар стандарт: Две спални, хол, кухня, баня и тоалетна, още една тоалетна, 2 балкона
Нов стандарт: Две спални, кухненски бокс с трапезария, баня и тоалетна, 1 балкон

Ето едно примерно разпределение:

Floor%20Plan%20New%20York.jpg

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Формирането на цените при пазарната икономика става на принципа "Газ до дупка". Цените се увеличават докато има кой да купува (в случая наема). За ценообразуването нищо друго няма значение освен платежоспособността на клиента. Отделно в България го има принципа "Ден година храни" и се гони печалба не от оборот, а от единична цена. Отделно, както видяхме през лятото клиента даже може да го набият, ако похарчи по малко от очакваното. Отделно принципа "Ама нямаш ли по дребни". Сещам се как веднъж купувайки цигари за 5 лв платих с банкнота от 50 лв и само дето не ме набиха. Клиента винаги е прав... не и в България.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 1 час, insighting said:

Стар стандарт: Две спални, хол, кухня, баня и тоалетна, още една тоалетна, 2 балкона
Нов стандарт: Две спални, кухненски бокс с трапезария, баня и тоалетна, 1 балкон

Ето едно примерно разпределение:

Floor%20Plan%20New%20York.jpg

 

 

Благодаря за уточнението. В предишния ми постинг исках да направя разликата в терминологията между "двустаен" на български и "2 Bedroom" на английски и спекулацията, която е направена в цитираната статия с наемите в някои американски градове; в тази статия са цитирани цени за наеми за тристайни апартаменти по нашите стандари /нов или стар стандарт, независимо/; цените за "двустаен" по български стандарт отговарят на "1 Bedroom", а те са по-ниски, например:

5a2e4d23ae8f3_1ph.thumb.jpg.680aeae0ad9c05b0c8cb7f6aa0fbac91.jpg

650 долара във Финикс, Аризона, това е около 500 евро

5a2e4d859011c_2hust.thumb.jpg.bb1c260b2061a71517978dab6823ddb2.jpg

700 долара в Хюстън, Тексас, това са около 560 евро

Средните цени на двустаен в Ню Йорк, който е най-скъпия град са

2017-12-11_110819.jpg.261596d4502030b6a36a13fc092ff62a.jpg

1500 долара.

Средната заплата в САЩ е около 3500 долара месечно:

2017-12-11_110245.jpg.6517b9aaa794fecc77b528dc5cd12caf.jpg

Което ще рече, че с 40 процента средна заплата един наемател в Ню Йорк може да наеме двустайно по български стандарт жилище с включени режийни в него.

Средният наем на двустаен в София е 250 евро без включени режийни в него, което ще рече, че един наемател трябва да плаща 50 процента от заплатата си за него.

София е по-скъп град за живеене за един българин, отколкото Ню Йорк за един американец. От което не следва нищо, но е така.

И единственото, което твърдя е, че цените на наемите и имотите в София са надути спекулативно.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки
Преди 9 часа, Б. Киров said:

Благодаря за уточнението. В предишния ми постинг исках да направя разликата в терминологията между "двустаен" на български и "2 Bedroom" на английски и спекулацията, която е направена в цитираната статия с наемите в някои американски градове; в тази статия са цитирани цени за наеми за тристайни апартаменти по нашите стандари /нов или стар стандарт, независимо/; цените за "двустаен" по български стандарт отговарят на "1 Bedroom", а те са по-ниски, например:

 

650 долара във Финикс, Аризона, това е около 500 евро

 

700 долара в Хюстън, Тексас, това са около 560 евро

Средните цени на двустаен в Ню Йорк, който е най-скъпия град са

 

1500 долара.

Средната заплата в САЩ е около 3500 долара месечно

Което ще рече, че с 40 процента средна заплата един наемател в Ню Йорк може да наеме двустайно по български стандарт жилище с включени режийни в него.

Средният наем на двустаен в София е 250 евро без включени режийни в него, което ще рече, че един наемател трябва да плаща 50 процента от заплатата си за него.

София е по-скъп град за живеене за един българин, отколкото Ню Йорк за един американец. От което не следва нищо, но е така.

И единственото, което твърдя е, че цените на наемите и имотите в София са надути спекулативно.

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++!

Абсолютно покрива мнението ми.

За САЩ можех да допусна (или поне няма да се учудя), заюото знаех от проведените консулски сесии за Квебек и отделно проучих за английската част на Канада - за стандарта за жилища. Просто малко ме умори темета за да проверявам и да се впускам в...

Благодаря ти, че го направи.

 

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
On 9.12.2017 г. at 8:28, insighting said:

Вие вече говорите за ограничени вещни права. Да го бяхте споменали по-горе. Но явно вещното право не ви е специалност.

Тук иде реч за различни видове данъци. Защото при прехвърляне на права при някои сделки няма разход на парични средства. Тези сделки не са ефективни, тъй като уреждат интересите на собственика. Може да се получи така, че при отчетена продажба по справедлива стойност срещу нея да липсва разход. И тези доставки са освободени от ДДС, защото се отчита актив, от който не може да се черпи икономическа изгода. Такива активи би следвало да се отписват. Друга особеност при тези сделки са идеалните части, които могат да се окажат фиктивни при прехвърлянето им. А от тях зависи данъчната основа за целите на облагането.

По-скоро на вас като правото не ви е специалност.

Какво общо имат вещните права (еле пък ограничените) с овехтяването на една сграда и въобще на една вещ? Колкото и стара да е една вещ, вещното ви право не се променя, то си е съвсем същото. Значението е икономически фактор, а амортизациите - данъчен. Амортизират се сградите, а не правата върху тях.

За 10-те процента приспадане на данъка попадението беше добро, но явно просто сте копнали отнякъде клишето, без да го разбирате. Защото останалото е пълна каша. Напр. какво общо има ДДС-то - косвен данък, с който се облага крайния потребител? В България няма едри наемодатели като сем. Тръмп в такъв процент, че те да имат влияние върху пазара на наемите. Има няколко олигопола точещи еврофондове, но те са наематели на земеделски земи, а не наемодатели на сгради.

On 9.12.2017 г. at 10:36, Joro-01 said:

   Така ли казах? :D Като те чета имам усещамето, че по-скоро ти би го направил. Нещо залиташ в крайностите и провокираш. Аз просто няма да вляза там, а ще иззползвам някое отиване в чужбина да си взема нещо толкова претенциозно. И няма да дам толкова за костюм.

Не е това начинът да питаш какво да правиш. Като ме предизвикваш, няма да стане! И не искам да говоря за себе си. А и защо да ти отварям очите?

Три пъти съм купил и три пъти съм продал апаратаменти с кредит, в рамкоте на 15 години, от ученик живея на квартира, сменил съм много и съм намирал все хубавки и на добра локация на цени значително по-изгодни от това, което масово хората намират или го има из нета като потърсиш. Имам едно набутване, но като цяло от тези авантюри съм отгоре. Сметките ми не излязоха не толкова от финансовата страна, колкото от промени в работота (която следва да е приоритет) - повече ангажименти по това време. Съответно пропадна идеята ми за работен кабинет вкъщи. Смятам, че опитът ми е меко казано релевантен на темата. Не е начинът да питаш какво да правиш като ме предизвикваш. И не искам да говоря за себе си, казах достаъчно.

 Няма да те цитирам ред по ред щото ми досадя, а и времето мие кът, даже и днес, събота сутрин. Тези дето ги говоря и не съм ги разбрал - за раиграса пред къщата е в америка и се прави, както и е недопустимо да спираш колата на тревата и асфалтова площадка. Случая с кооперацията е от Германия, просто не знам, възрастната дама доброволни ли или по някаква принуда оставя жилището, в резултат на което пожизнените ржийни разходи за поети. Склонен съм да мисля, че е второто;

Вероятност - в какъвто и контекст да го употребиш, терминът идва от математиката, където е дефинирано какво е.

Сам признаваш, че цените зависят от качеството на живот. Нали знаеш кога ще се оправи България? Като ми цъфнат налъмите! Оправена е вече, по-добре няма да става, преходът завърши. Всички неща дето не ти /ни харесват са функция (зависимост) от народа и по-точно гражданското общество. И не съм живковист, по-десен и демократичен съм от тебе като убеждения.

Ето ти един пример дето наемите зависят от икономическото развитие на региона:

http://rodopi24.blogspot.bg/2017/12/24rodopicom-600.html?m=1

Говори ми още!

Като кандидатстваш за работа да не би като те питат какъв стаж по специалността имаш, да обясняваш, че си се явявал на всеки изпит по три пъти? Защото си се похвалил по този начин за опита ти с недвижими имоти!

А времето ти виждам че е кът - не си спрял да пишеш из форума.

За райграса - прати писмо на кмета на София да почисти райграса по Западната порта на Сердика, защото в Държавата-председател на Юропата в центъра й има бунище и то баш на мястото, което трябва да я представя за древна и цивилизована.

Иначе писмото, дето го чакаш от кмета е плод на робската психология - роба бачка само като го пере тоягата. При него няма свободна стопанска инициатива. Иначе иди в някой мол и виж украсата - да не би кмета да им е пратил писмо да си сложат елха и коледна украса?

А покзаваните цени на наемите са чисто манипулативни.

Дори в София има съвсем други цени, да не говорим пък за наемите в останалите български градове извън София. Те са на светлинни години по-ниски от тези в САЩ.

http://www.mirela.bg/index.php?p=offer_list&s=542

Ето колко е наема за 60кв.м. и какъв се води такъв апартамент в София

Под наем 1-СТАЕН, град София, ж.к. Овча купел 1, ул. Монтевидео, 60 кв. м, € 125

Под наем 2-СТАЕН, град София, кв. Модерно предградие, 109 кв. м, € 150

Под наем 2-СТАЕН, град София, кв. Овча купел, 70 кв. м, € 200

Що се отнася обаче до печката "Раховец" - много българи си поръчват такава от Запада, защото въпреки транспортните разходи пак им излиза доста по-евтина, отколкото ако си я купят от български магазин. А тя не се плаща с процент от наема, равен на процента от наема, с който американския наемодател е платил печката за квартирата, която отдава. Цените на техниката и мебелите у нас не само не са по-ниски, а са дори по-високи. Тъй че какво значение има стандарта тук и там, след като жилището трябва да се обзаведе с мебели, които са по-скъпи отколкото в тамошните магазини?

А стандарта на живот в България е нисък, защото икономиката е нерантабилна. А е нерентабилна защото - ами четете разсъждения в темата и не се чудете.

А няма причина да сме по-зле от САЩ освен в човешкия материал - климата ни  е по-добър отколкото на много места там, няма тайфуни и цунами, няма земетресения като в Япония, няма кучи студ като в Москва, имаме море, имаме планини ... всичко имаме, само акъл нямаме!

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 11 часа, Galahad said:

Дори в София има съвсем други цени, да не говорим пък за наемите в останалите български градове извън София. Те са на светлинни години по-ниски от тези в САЩ.

http://www.mirela.bg/index.php?p=offer_list&s=542

Ето колко е наема за 60кв.м. и какъв се води такъв апартамент в София

Под наем 1-СТАЕН, град София, ж.к. Овча купел 1, ул. Монтевидео, 60 кв. м, € 125

Под наем 2-СТАЕН, град София, кв. Модерно предградие, 109 кв. м, € 150

Под наем 2-СТАЕН, град София, кв. Овча купел, 70 кв. м, € 200

Под наем 1-СТАЕН, град София, ж.к. Овча купел 1, ул. Монтевидео, 60 кв. м, € 125

На този линк господинът е уточнил следното за имота си:

"Отдавам самостоятелна стая от 3-стаен апартамент в района на ул. Монтевидео и Нов Български Университет.
Отдава се в съжителство със собственика и още едно момче, които използват жилището 10 дни месечно."

Тоест той не отдава апартамент а стая в апартамент за посочената от агенцията цена.

Под наем 2-СТАЕН, град София, кв. Модерно предградие, 109 кв. м, € 150

На този линк пък има следната хумореска:

"Общата площ на целия апартамент е 109 кв. м. Собственика си запазва правото да държи свои вещи в 3-тата и 4-тата стаи и да живее в тях ако реши (въпреки че за сега не е там). За наематели се предпочита семейство , за да се избегне договарянето с всеки по отделно. Моля да пишат ЕДИНСТВЕНО благочестиви християни с много добри препоръка от хората в църквата която посещават. Допълнителното инвестиране в условията и комфорта от страна на собственика е свързано с предоговаряне и на наема, като е възможно дори отделяне на стаите като напълно самостоятелно жилище с отделен вход."

Значи не се отдава пак апартамент, а една стая, като собственикът може да си живее в апартамента и затова наемателите трябва да са "благочестиви християни" с препоръка от Църквата:balloons: Алелуя

Единствено реален наем е третия посочен от линка, оттам започват наемите на двустайни в София. Да обективирам:

Средната цена, формирана на базата на 27 двустайни апартамента в София от три известни агенции, в долния ценови сегмент е по 338 евро на апартамент. За да не съм голословен - линковете:

http://www.imotibg.com/property/index/2?part_id=60&ptype=6&gclid=CjwKCAiA9rjRBRAeEiwA2SV4ZYpHVGTVEgRxvSfv3PV-hfDrsnJFpw_z6AX2FxTvuoKcgmyu7NEg2hoCY-UQAvD_BwE

https://www.mirela.bg/index.php?p=offer_list&order_by=3&type=2&cities=3&ac_s=&ac_v=&etypes%5B%5D=13&etypes%5B%5D=14&price_from=&price_to=&area_from=&area_to=&floor_from=&floor_to=&bedrooms_from=&bedrooms_to=&bathrooms_from=&bathrooms_to=

https://www.yavlena.com/properties/rentals/sofia/sofia/?ptype=TwoBedroomApartment&view=Hybrid

Нека пак уточня - това са 27 двустайни апартамента от долния ценови сегмент, цените нагоре не коментирам.

 

И сега за "астрономически високите" цени на американските наеми. Пазарът на имоти под наем в САЩ е много силно сегментиран - има ниски, умерено ниски, средни, умерено средни, високи и много високи цени. При това "ниският сегмент" е голям. За сравнение:

Ниският сегмент от цените да двустаен по наш стандарт във Финикс, Аризона е 478 щатски долара на база първите 9 апартамента в него поред, доказателство:

https://www.rentcafe.com/1-bedroom-apartments-for-rent/us/az/phoenix/?geopicker_type=viewport&viewport=-113.74916843554689%2C32.312577385045294%2C-110.17861179492189%2C34.14581720880556&zoom=9&OrderBy=Rent

Ниският сегмент от цените на двустаен по наш стандарт в Ню Йорк /скъп град със средни доходи на човек месечно около 5000 долара/ е 717 долара на база 9 поредни апартамента на този линк:

https://www.rentcafe.com/1-bedroom-apartments-for-rent/us/ny/new-york-city/?geopicker_type=viewport&viewport=-74.31991384912112%2C40.60110939994485%2C-73.42727468896487%2C41.015844397379716&zoom=11&OrderBy=Rent

Да обобщя:

София - средна цена на двустаен в ниския сегмент 338 евро, еквивалент на 400 долара.

Финикс, Аризона - средна цена на двустаен в ниския сегмент 448 долара.

Ню Йорк - средна цена на двустаен в ниския сегмент - 717 долара.

Толкова за космическите цени. Можем да сравним и с Европа в следващи постинги.

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...