Отиди на
Форум "Наука"

Цената на наемите в България


Recommended Posts

  • Потребители

 

Да вметна: От град до град има разлика.
Цените на имотите в столиците винаги са астрономически. Една гарсониера Рим достига 300-400 000 евро ,при средна заплата нетна в Рим, след облагане,  1484 евро,

https://www.numbeo.com/property-investment/in/Rome

Който иска да живее в Бургас, може да намери гарсониера за 50 000 лева, това е скорошна обява:

http://www.holmes.bg/pcgi/home.cgi

 

 

   
 
   
 
   
   
 
   
 

 

 

 

 

 

     
     
     
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 147
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребители

turk1.thumb.jpg.f8b6b5f8626d3edd67c99d3783a960d1.jpg

https://www.propertyturkey.com/real_estate/2931-fully-completed-istanbul-apartments-with-extensive-facilities

1. Истанбул, около 900 евро на кв.м. ново строителство в комплекс

5a254a6ebda96_2athens.jpg.170004f7560112ba3b7477e551a8ddc2.jpg

https://en.spitogatos.gr/sale_Apartment_Kato_Patisia__Athens_-l5332276

2. Атина - 375 евро на кв. м.

5a254ae5e4720_buch3.thumb.jpg.f9e12af58a6e4ca5be5e535ffb3dd46d.jpg

3. Букурещ - ок. 980 евро на кв.м., ново строителство

https://www.regatta.ro/en/residential/apartment-for-sale-3-rooms-pipera-tunari-area-bucharest-62-sqm/

5a254b737f615_4beograd.jpg.b1c1aa199ac6b2bbe5e1183190008f1e.jpg

Белград 1115 евро на кв.м.

https://srbija-nekretnine.org/serbia-property/real-estate.php?id=1044432

5a254ba88b5aa_5warsh.thumb.jpg.f12c76afd2664c9e603451d39d6c195f.jpg

5. Варшава - около 1450 евро кв.м.

https://www.leachandlang.com/offer/51068/flat-sale-warszawa-bialoleka-skarbka-z-gor

5a254bec2f0ed_6berlin.thumb.jpg.3b7baae8d409fbac174115988e10d057.jpg

6. Берлин - ок. 2000 евро кв.м

http://www.rightmove.co.uk/overseas-property/property-70271828.html

5a254c62a7c3d_7tirana.jpg.4a60b165779a65449f692c9587330ccf.jpg

7. Тирана - 850 евро кв.м.

http://www.albania-properties.co.uk/property/apartments/for-sale/tirana/botanic-garden-residence#.WiVIK4hx2M8

8.jpg.5d78368881f454c4edbea3f1bb2ec192.jpg

8. София, Младост - 1, ок. 1100 евро на кв.м.

http://sofia.imoti.info/pcgi/info.cgi?act=5&f1=0&f2=1&f3=0&f4=%E3%F0%E0%E4%20%D1%EE%F4%E8%FF&f5=%CC%EB%E0%E4%EE%F1%F2%201

Ако на някой му се занимава да види колко са средните заплати в съответните градове или колко е БВП на глава от населението в абсолютна стойност в съответните държави

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 46 минути, nik1 said:

 

Да вметна: От град до град има разлика.
Цените на имотите в столиците винаги са астрономически. Една гарсониера Рим достига 300-400 000 евро ,при средна заплата нетна в Рим, след облагане,  1484 евро,

https://www.numbeo.com/property-investment/in/Rome

Който иска да живее в Бургас, може да намери гарсониера за 50 000 лева, това е скорошна обява:

http://www.holmes.bg/pcgi/home.cgi

 

 

   
 
   
 
   
   
 
   
 

 

 

 

 

 

     
     
     

Няма гарсониери в Бургас за 50 000лв!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 1 минута, stinka (Rom) said:

Няма гарсониери в Бургас за 50 000лв!!!

Недей скачай толкова,

Боксониера или едностаен, мой лапсус е..

http://www.holmes.bg/pcgi/home.cgi

Едностаен апартамент

 

град Бургас
Сарафово
Виж на картата  
 
Цена: 26 400 EUR
643.9 EUR / кв.м
 EUR    USD    Лева
 
 
Квадратура: 41 m2
Етаж: 4-ти
 
Особености: Тухла, Асансьор
 

Допълнителна информация:
Слънчев и просторен едностаен апартамент на тиха улица, недалеч от плажа и центъра на квартала. Състои се от просторна стая с кухненски кът, баня + WC , тераса. Жилището е на четвърти етаж с добро изложение. Продава се завършено до ключ ! Намира се в новопостроена тухлена сграда с АКТ 16 , с луксозни общи части. Сградата е известна в квартала с качествено строителство. Едностаен тухлен апартамент в един от предпочитаните квартали на Бургас - Сарафово ! ОТЛИЧЕН ИМОТ ! ОТЛИЧНА ИНВЕСТИЦИЯ ! ОТЛИЧНА ЛОКАЦИЯ ! Обади се СЕГА и цитирай този код 319448 !DH

 

Публикувана в 13:58 на 4 декември, 2017 год.
Обявата е посетена 376 пъти.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 33 минути, stinka (Rom) said:

Няма гарсониери в Бургас за 50 000лв!!!

За имане има - в Меден рудник последен етаж ще се намерят. Друг въпрос е дали някой ще си купи такъв имот.

Във Варна също се намират такива панелки - във Владиславово.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това е стая във Сарафово.

И в Меден Рудник няма гарсониери по 50 000 лв. на никой етаж, в никоя зона.... в момента, преди година имаше. Това са абсурдни цени... оправданието на брокерите.. има много инвестиции направени в града... реално направиха нови спирки за рейсовете на няколко места и пешеходни надлези на няколко кръстовища... абсурдно е. Населението на града не нараства, а стои на едно и също ниво...

При сравнението цени на жилища заплати. Не трябва да се гледат цени в центровете на столиците или големите градове. А средно жилище за хора със средни доходи. Щото един човек със средни доходи трябва да може да си позволи плащането на ипотека за средно жилище (не скъпарско). .... нали хората трябва да живеят някъде... инак се губи смисъл...

Редактирано от stinka (Rom)
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Съотношение между средна заплата и цена на апартамент от 60 кв.м. в изброените в по-горния ми постинг столици /наредил съм ги по низходящ ред/:

Сърбия - средна заплата 390 евро/месец, необходими са 172 средни заплати, за да си купи човек апартамент от 60 кв. в Белград

България - средна заплата 542 евро/месец - необходими заплати за купуване на 60 кв. в София 121 заплати

Албания - средна заплата 451 евро/месец - необходими заплати за 60 кв. в Тирана 113 заплати

Полша - средна заплата 1021 евро/месец, необходими 85 заплати за 60 кв.м. във Варшава

Румъния - средна заплата 710 евро/месец, необходими 82 заплати за 60 кв. м. в Букурещ

Турция - средна заплата 770 евро/месец, необходими 70 заплати за 60 кв.м. в Истанбул

Германия - средна заплата 3775 евро/месец, необходими са 32 заплати за 60 кв.м. в Берлин

Гърция - средна заплата 1090 евро/месец, необходими са 25 заплати за 60 кв.м. в Атина /тук има спекулативен момент, гърците вдигнаха ужасно много данъците за втори имот и това изкара на пазара хиляди такива имоти/

данните за заплатите са оттук

https://tradingeconomics.com/greece/wages

И така, отделяме се в групата на Сърбия и Албания, като все пак Сърбия ни бие по високи цени на недвижимост

Другата група, почти два пъти по-платежноспособни, са Турция, Полша и Румъния

В третата е Германия, Гърция е особен случаи, но при всички случаи е изгодно сега да се купува там недвижимост

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 8 минути, Joro-01 said:

Направо виждам препратка към българския филм "Да обичаш на инат". Сега ако кажеш, че и директорът на училището ти е пеел фалшиво... Книжката както се обикновено се случва е малко по-брутална.

Това за лирическото отклонение, да разведря обстановката, иначе мисля като тебе.

Може би за пропорцията в цените на имотите няма да съм съвсем съгласен - за мен в БГ е скъпо, а доходите ниски, но това е с всичко, не само с имотите.

Напълно съм съгласен,цените на пазара у нас са надути

https://www.numbeo.com/property-investment/rankings.jsp

Детройт фалира и банките искат да им да им вземат и комуналните, Не ви съветвам да се ориентирате към Детройт ,с водата ще трудно:117:

 

 

Апропо.Ако строим самите ние е друго. Груб строеж плюс измазване на  къща 150-180 квадрата струва 50-75 хиляди лева, Двама мои съученика строиха в Марково къщи наскоро.

ПС

В 1975 година за двустайното жилище в Пловдив сестрата на на дядо ми плати 15 500 лева (то беше с нисколихвен заем на изплащане разбира се).. Пенсията на баба ми беше 42 лева, тази на на сестрата на дядо ми да е била 70 или малко повече. Евтино ли е било тогава- не

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, nik1 said:

Напълно съм съгласен,цените на пазара у нас са надути

https://www.numbeo.com/property-investment/rankings.jsp

Детройт фалира и банките искат да им да им вземат и комуналните, Не ви съветвам да се ориентирате към Детройт ,с водата ще трудно:117:

 

 

Апропо.Ако строим самите ние е друго. Груб строеж плюс измазване на  къща 150-180 квадрата струва 50-75 хиляди лева, Двама мои съученика строиха в Марково къщи наскоро.

ПС

В 1975 година за двустайното жилище в Пловдив сестрата на на дядо ми плати 15 500 лева (то беше с нисколихвен заем на изплащане разбира се).. Пенсията на баба ми беше 42 лева, тази на на сестрата на дядо ми да е била 70 или малко повече. Евтино ли е било тогава- не

 

... а 180 квадрата си е сравнително огромно жилище за голям град.... на половина е голямо

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 3 минути, Б. Киров said:

Съотношение между средна заплата и цена на апартамент от 60 кв.м. в изброените в по-горния ми постинг столици /наредил съм ги по низходящ ред/:

Сърбия - средна заплата 390 евро/месец, необходими са 172 средни заплати, за да си купи човек апартамент от 60 кв. в Белград

България - средна заплата 542 евро/месец - необходими заплати за купуване на 60 кв. в София 121 заплати

Албания - средна заплата 451 евро/месец - необходими заплати за 60 кв. в Тирана 113 заплати

Полша - средна заплата 1021 евро/месец, необходими 85 заплати за 60 кв.м. във Варшава

Румъния - средна заплата 710 евро/месец, необходими 82 заплати за 60 кв. м. в Букурещ

Турция - средна заплата 770 евро/месец, необходими 70 заплати за 60 кв.м. в Истанбул

Германия - средна заплата 3775 евро/месец, необходими са 32 заплати за 60 кв.м. в Берлин

Гърция - средна заплата 1090 евро/месец, необходими са 25 заплати за 60 кв.м. в Атина /тук има спекулативен момент, гърците вдигнаха ужасно много данъците за втори имот и това изкара на пазара хиляди такива имоти/

данните за заплатите са оттук

https://tradingeconomics.com/greece/wages

И така, отделяме се в групата на Сърбия и Албания, като все пак Сърбия ни бие по високи цени на недвижимост

Другата група, почти два пъти по-платежноспособни, са Турция, Полша и Румъния

В третата е Германия, Гърция е особен случаи, но при всички случаи е изгодно сега да се купува там недвижимост

 

 

++

 

Отношението е в годишни заплати

https://www.numbeo.com/property-investment/rankings.jsp

Дет-ройт! Клив - ланд!

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 17 минути, stinka (Rom) said:

Това е стая във Сарафово.

И в Меден Рудник няма гарсониери по 50 000 лв. на никой етаж, в никоя зона.... в момента, преди година имаше. Това са абсурдни цени... оправданието на брокерите.. има много инвестиции направени в града... реално направиха нови спирки за рейсовете на няколко места и пешеходни надлези на няколко кръстовища... абсурдно е. Населението на града не нараства, а стои на едно и също ниво...

При сравнението цени на жилища заплати. Не трябва да се гледат цени в центровете на столиците или големите градове. А средно жилище за хора със средни доходи. Щото един човек със средни доходи трябва да може да си позволи плащането на ипотека за средно жилище (не скъпарско). .... нали хората трябва да живеят някъде... инак се губи смисъл...

Има, има (обявата е коригирана последно на 28.11.2017):

https://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi?act=5&adv=1a150485777381299

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Какво би плащал човек месечно, ако тегли кредит от банка 48 000 евро, в случай, че има свои 12 000 плюс пари за държавни и банкови такси, за да си купи жилище от 60 000, съответно за срок от 10, 15 или 20 години:

За срок от 10 години

1.thumb.jpg.395c6f9a1bd79da659b423c8ce660dfe.jpg

За срок от 15 години:

2.thumb.jpg.13fe68337ea470fb0f3d19dc3a296859.jpg

За срок от 20 години:

3.thumb.jpg.18b2ea6a1ddf065a47212938da1e5d8b.jpg

При една пропусната вноска банката има право да ви отнеме имота по съдебен път, делата там минават много бързо.

Или иначе казано - за 10 години изплащате на банката за отпуснатите 48 000 - 58 200.

За 15 години - 63 720

За 20 - 69 600.

Плюс вашите 13 000 отначало, ако имате късмет банката да не ви вдигне лихвата, защото те често го правят и то законно.

В този най-добър за вас вариант, апартамент от 60 000 пазарна цена днес, би ви струвал 71 200 след 10 години, 76 720 след 15 и 82 600 след 20 години.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 52 минути, nik1 said:

Апропо.Ако строим самите ние е друго. Груб строеж плюс измазване на  къща 150-180 квадрата струва 50-75 хиляди лева, Двама мои съученика строиха в Марково къщи наскоро.

Ще рече 250 евро максимум на кв.м., те са толкова и в София и в Марково като материали и труд. И като се има предвид, че при повечето кооперации в София терена се купува от строителя по схемата "жилище срущу терен", цената на груб строеж да е максимум 300 евро, сложи още 100-150 евро на квадрат за довършителни работи. Но ново строителство под 700 евро/квадрат в София почти няма, следователно си слагат около 100 процента печалба предприемачите. Да са живи и здрави.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
1 hour ago, Б. Киров said:

Какво би плащал човек месечно, ако тегли кредит от банка 48 000 евро, в случай, че има свои 12 000 плюс пари за държавни и банкови такси, за да си купи жилище от 60 000, съответно за срок от 10, 15 или 20 години:

...

Плюс вашите 13 000 отначало, ако имате късмет банката да не ви вдигне лихвата, защото те често го правят и то законно.

В този най-добър за вас вариант, апартамент от 60 000 пазарна цена днес, би ви струвал 71 200 след 10 години, 76 720 след 15 и 82 600 след 20 години.

Тоест в първия случай в който плащаш ипотека за 15 години, на петнадесетата година ще си изплатил апартамента и така ще си инвестирал около 76 720 евро (153 440 лв), като от тях на банката като лихви ще си дал 15 720 евро (31 420 лв). През този период ако доходите не са ти били достатъчно големи ще си се ограничавал здраво, но в крайна сметка ще имаш налице апартамент. В зависимост от пазара от тази инвестиция можеш да си върнеш по-голямата част при продажба, но във всеки случай ще имаш сигурност и заделени средства.

Във втория случай ако живееш под наем за 600 лв месечно за 15 години ще си изхарчил около 108 000 лв (54 000 евро), като тази сума няма да си я спестил и е загубена за теб. През този период ще се пренасяш в нови квартири поне 5 пъти, като всеки път ще имаш допълнителни разходи и грижи по пренасянето и установяването.

Простата сметка показва, че от това да живееш под наем, а не да плащаш ипотека за 15 години губиш около 54 000-15 720 = 38 280 евро или близо 76 560 лв!

Така излиза, че ако имаш стабилни доходи по-добре е да плащаш ипотека и да инвестираш, а ако доходите ти са ниски и несигурни и не смееш да инвестираш - губиш 108 000 лв.

Редактирано от makebulgar
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 17 часа, Frujin Assen said:

Дядо ми навремето казваше "Няма по страшно нещо от това да плащаш борч".

Ники тук даде своята лична история, та и аз да разкажа моята. Баща ми и майка ми решават да отидат да живеят от село в града. Строят частно. Майка ми по това време не работеше-гледала си е децата (впоследствие започна работа на 4 часа шивачка). Баща ми има средно образование и работи като шофьор. От страна на родителите на майка ми 0 помощ. Дядката гледаше крави в балкана и имаше пари, но беше стиснат и не даваше и една стотинка. Живеехме в Зелениково при родителите на баща ми. Те работеха в ТКЗСто и нямаха особено пари. Та баща ми и дядо ми построяват на частно жилище в града без да вземат заем.

Искам да видя, как днес при демокрацията хора от такава социална група ще построят жилище без заем.

 

 

Нормално е в един затвор да работиш, а пък храната , наема,тока, здравеопазването и образованието ти да са без пари. Такъв затвор беше България през соца.

Ето как може да си построиш жилище при демокрацията без заем както дядо ти и баща ти са направили.

Най напред прави впечатление, че две семейства са обединили усилията си за построяването на сградата.Сетне трябва да имаш предвид, че преди строителните материали като тухлите са правени ръчно и то предимно от собственика.Значи копаш пръст правиш кал слагаш я в калъп сетне сушиш тухлите.Сетне керемидите по същия начин.Вършина от гората без пари.Пак от там ще насечеш материал, ритловици за покрива и ще одялаш греди за каратавана.Много евтино излиза.Значи трябва ти едно магаре от 50-250 лева и за каруца още толкова.Няма нужда да се дават пари за прашинка цимент.Така обикновено са правени къщите до 1960 г. Камъните за основите се вадят от кариерата.Мазилката се прави от кал, слама и екстременти от личното магаре.Ако искаш по модерна ,вадиш пясък от реката.Печеш варта, сетне я гасиш във варницата.Зида се с кал, какво му плащаш?Планът е тип 4, такива са повечето къщи през соца.В една от стаите може за разкош да сложиш един контакт, другаде няма нужда.

То естествено че хептен без пари не може.Как обаче да се изкара и спести необходимия капитал?

Най напред трябва да не само да ходиш на работа ,но като се върнеш поне още 4 часа да садиш домати, краставички, ....това се продава и трупаш пачка.Освен това гледаш няколко прасета, овце, крави,кокошки, те се издават за месо, вълна и мляко.Трябва да си сееш още боб,картофи,лук,пипер,сладък камъш,царевица, бостан.Такива неща нямаше от къде да се купят на село и в малките градчета "когато се наливаха основите".Трябва да се кара по икономично ако искаш да строиш.Кокошка се яде веднъж в месеца, месо само през зимата и агне на Гергьовден.Туй банани, портокали само за Нова година, ако се вредиш.Иначе парите бяха кът, трудоденя беше 30 ст.Черния хляб(типов) -15 ст.Олио даваха веднъж в годината по 7-10 л. на семейство.Ползвахме свинската мас от прасето.Та като няма какво да си купиш, парите стигат и артисват.

Продаваш си колата, така нито данък ще и плащаш, нито за нафта пари ще даваш, въобще икономисваш от подръжката.Телевизор и радио не ти трябва.Вземаш една радиоточка за да слушаш маршове и речите на Тодор Живков.Като не плащаш за телефон и кабелна икономисваш няколко стотин лева само от тях.Едни хубави гумени цървули и ватенка му трябват на човек на село.И два ката работни дрехи единият от които е за нов ,представителен, за празник.Чорапи ,фанела и ръкавици жената ще оплете от вълната, от овцете които гледаш

Като ходиш редовно на съботници и бригади изкарваш пари за "безплатна " почивка, здравеопазване и образование.То като ти плащат мижава заплата, директно ти отчисляват от нея за цялата евтиния през социализма.Бай Тошо не ходи да бере портокали и да праща пари за да почиваш и се храниш безплатно в стола на почивната станция.То в тия столове храната беше отврат. Вземахме си ракия,домати, краставици и компоти ,хем по евтино излиза почивката, хем пиеш хубава ракия.

Много от къщите се правеха на миджия.Канеха се комшии, приятели и близки да работя безплатно.Ако и ти си ходил безвъзмездно да помагаш на хората и те идват когато имаш нужда.Събираха се няколко десетки индивида и си оказваха взаимопомощ.Така някои къщи се вдигаха за 4-5 дена.

 Та който иска да строи къща или да ходи на почивка като "едно време" нека се придържа към тази технология.

Е, няма как да не поскъпнат цените на местата в градовете.Населението се постоянно се увеличава.Всички помним колко евтини бяха пещерите в които живеехме едно време.Никакви пари не давахме за тях.Обаче и те се пренаселиха в един момент и отесняха.Тогава пък носталгирахме по дърветата и клоните, където беше най просторно и имаше място за всички.

Всяка епоха с носталгиите си.

Ами те и освободените роби съжаляват за миналия живот когато всичко им е било безплатно.Не е трябвало въобще да мислят и да се грижат за себе си.Живота е бил щастлив и безгрижен.Сега трябва да правят къщи и да изкарват пари за храна, това са излишни главоболия.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 2 часа, makebulgar said:

Тоест в първия случай в който плащаш ипотека за 15 години, на петнадесетата година ще си изплатил апартамента и така ще си инвестирал около 76 720 евро (153 440 лв), като от тях на банката като лихви ще си дал 15 720 евро (31 420 лв). През този период ако доходите не са ти били достатъчно големи ще си се ограничавал здраво, но в крайна сметка ще имаш налице апартамент. В зависимост от пазара от тази инвестиция можеш да си върнеш по-голямата част при продажба, но във всеки случай ще имаш сигурност и заделени средства.

Във втория случай ако живееш под наем за 600 лв месечно за 15 години ще си изхарчил около 108 000 лв (54 000 евро), като тази сума няма да си я спестил и е загубена за теб. През този период ще се пренасяш в нови квартири поне 5 пъти, като всеки път ще имаш допълнителни разходи и грижи по пренасянето и установяването.

Простата сметка показва, че от това да живееш под наем, а не да плащаш ипотека за 15 години губиш около 54 000-15 720 = 38 280 евро или близо 76 560 лв!

Така излиза, че ако имаш стабилни доходи по-добре е да плащаш ипотека и да инвестираш, а ако доходите ти са ниски и несигурни и не смееш да инвестираш - губиш 108 000 лв.

Има много неща от живота, които могат да опровергаят това напълно логично твърдение.

Първо - губиш работата си, при което пропускаш 2 месечни вноски, след което банката обявява на публична продан апартамента ти. Междувременно, банката го продава за 30 000, тоест на първия купувач за толкова, защото оценителят на банката го е оценил вече на толкова. Ти оставаш в дълг на банката, който по сега действащия закон си е дълг, докато не го изплатиш, заедно с лихвите и дължимото към съдия-изпълнителя; ако не го изплатиш ти, ще го изплащат роднините ти и няма отърване от това, доколкото знам в някои страни има закон за граждански фалит, но тогава кредитното ти досие е съсипано и никой не ти дава заем или кредит.

Второ - ситуацията с лихвите драматично се променя, лихвите само преди 5-6 години бяха 9 процента основно плюс 4 т.н. либор, тоест 13-14 процента, при тази промяна на лихвата картината с вноските се променя драматично - крайната сума за оставащите 10 години ще скочи поне с 100 процента, защото има и натрупване. Като непрекъснато си остава в сила и вариант номер Първи, той си е перманентен.

Трето - при едно "спукване на балона" с цените на недвижимост /това си е циклично/, както стана през 2009-10 година, цените от 2000 евро на квадрат в елитен квартал, спаднаха до 800 евро на кв. в същия квартал за около година, реално за толкова можеше да се продаде апартамент през 2012, който е струвал 2.5 пъти по-скъпо през 2009. Това означава, че апартаментът, който банката ти е продала за 60 000, в един момент може съвсем реално пазарно да струва 30 000 /според мен много вероятно, защото той толкова струва/, което пък ме води до извода, че банката е намалила лихвения процент, защото сега се застрахова за своята печалба с раздутата цена, сега вече не са й необходими 14 процента, стигат й 4, защото стойността на заема е 2 пъти по-голям от реалната стойност на залога /ипотекирания имот/.

Ако пренебрегнем 1-2-3, това което пишеш е напълно вярно и наистина, ако човек дава по 300 евро месечно за наем и толкова за собствено жилище, в което живее под наем, плащан на банката, по-добре е да плаща наема си на банката, която в един момент, ако този човек оцелее финансово 15 години, ще му предостави собствеността върху апартамента. Защото в крайна сметка, през всичките тези години на ипотеката, собственикът на жилището е банката, а не живеещия в него.

Доста дълго стана, дано не съм го засукал повече от необходимото.:)

п.с. пропуснах и онези 12 000 от сумата, които през цялото време на сагата с изплащането на вноските /180 месеца/, стоят в трезора на същата банка, тя ще си ги вземе от теб при всички случаи с лихвата, ти си й ги депозирал в знак на добра воля и доверие. С всичко това не искам да отричам възможността човек да си купи жилище чрез ипотека в банка, но лично аз мисля, че щом си спестил 20 процента от сумата, много по-добре ще бъде да живееш под наем и да доспестиш останалата сума, изчаквайки най-добрите пазарни цени за имоти, за да си купиш жилище със собствени пари.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Върбанов ти ме уби. Къщите които описваш са строени максимум през 50 те. Къщата на село си е строена както си трябва с тухли, цимент и прочее, какво остава за тази в града. За другото си прав, двора е голям и там се сееше всичко краставици, фасул, домати, царевица, чушки и прочее и прочее. Естествено си имаше и овце, прасета, кози, кокошки. За Телевизора и радиото си прав, имаше само една радиоточка, на която и викаме "лопка" (в смисъл че лопчи-говори непрекъснато безсмислици). Телефона беше лукс! Такова чудо прекараха мноооого късно и след големи разправии. Безплатните почивки също не бяха за всички, а за по равните. Моите родители никога не са ходили на такава (за разлика от комшийте които всичките вкупом бяха членове на партията). Ходихме сами, на частно, багажника на жигулата се товари с храна и палатка и така). Но и това рядко си го позволявахме. За облеклото си беше така. Но пак прекаляваш. За обувките, освен цървули (които ние наричахме лепки, (лепка идва от лепам влача си краката, прави се, като се реже задната част на обувката, макар да не са точно това) имаше и баш лепки- стари цървули отрязани отзад и едни нови обувки които се обуваха в годината веднъж. За ватенката също не си прав. Тази дума на мен ми стана известна доста късно, на връхните дрехи им викахме памуклия и шентири (наш вариант на ентерия).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, vvarbanov said:

Нормално е в един затвор да работиш, а пък храната , наема,тока, здравеопазването и образованието ти да са без пари. Такъв затвор беше България през соца.

Ето как може да си построиш жилище при демокрацията без заем както дядо ти и баща ти са направили.

Най напред прави впечатление, че две семейства са обединили усилията си за построяването на сградата.Сетне трябва да имаш предвид, че преди строителните материали като тухлите са правени ръчно и то предимно от собственика.Значи копаш пръст правиш кал слагаш я в калъп сетне сушиш тухлите.Сетне керемидите по същия начин.Вършина от гората без пари.Пак от там ще насечеш материал, ритловици за покрива и ще одялаш греди за каратавана.Много евтино излиза.Значи трябва ти едно магаре от 50-250 лева и за каруца още толкова.Няма нужда да се дават пари за прашинка цимент.Така обикновено са правени къщите до 1960 г. Камъните за основите се вадят от кариерата.Мазилката се прави от кал, слама и екстременти от личното магаре.Ако искаш по модерна ,вадиш пясък от реката.Печеш варта, сетне я гасиш във варницата.Зида се с кал, какво му плащаш?Планът е тип 4, такива са повечето къщи през соца.В една от стаите може за разкош да сложиш един контакт, другаде няма нужда.

То естествено че хептен без пари не може.Как обаче да се изкара и спести необходимия капитал?

Най напред трябва да не само да ходиш на работа ,но като се върнеш поне още 4 часа да садиш домати, краставички, ....това се продава и трупаш пачка.Освен това гледаш няколко прасета, овце, крави,кокошки, те се издават за месо, вълна и мляко.Трябва да си сееш още боб,картофи,лук,пипер,сладък камъш,царевица, бостан.Такива неща нямаше от къде да се купят на село и в малките градчета "когато се наливаха основите".Трябва да се кара по икономично ако искаш да строиш.Кокошка се яде веднъж в месеца, месо само през зимата и агне на Гергьовден.Туй банани, портокали само за Нова година, ако се вредиш.Иначе парите бяха кът, трудоденя беше 30 ст.Черния хляб(типов) -15 ст.Олио даваха веднъж в годината по 7-10 л. на семейство.Ползвахме свинската мас от прасето.Та като няма какво да си купиш, парите стигат и артисват.

Продаваш си колата, така нито данък ще и плащаш, нито за нафта пари ще даваш, въобще икономисваш от подръжката.Телевизор и радио не ти трябва.Вземаш една радиоточка за да слушаш маршове и речите на Тодор Живков.Като не плащаш за телефон и кабелна икономисваш няколко стотин лева само от тях.Едни хубави гумени цървули и ватенка му трябват на човек на село.И два ката работни дрехи единият от които е за нов ,представителен, за празник.Чорапи ,фанела и ръкавици жената ще оплете от вълната, от овцете които гледаш

Като ходиш редовно на съботници и бригади изкарваш пари за "безплатна " почивка, здравеопазване и образование.То като ти плащат мижава заплата, директно ти отчисляват от нея за цялата евтиния през социализма.Бай Тошо не ходи да бере портокали и да праща пари за да почиваш и се храниш безплатно в стола на почивната станция.То в тия столове храната беше отврат. Вземахме си ракия,домати, краставици и компоти ,хем по евтино излиза почивката, хем пиеш хубава ракия.

Много от къщите се правеха на миджия.Канеха се комшии, приятели и близки да работя безплатно.Ако и ти си ходил безвъзмездно да помагаш на хората и те идват когато имаш нужда.Събираха се няколко десетки индивида и си оказваха взаимопомощ.Така някои къщи се вдигаха за 4-5 дена.

 Та който иска да строи къща или да ходи на почивка като "едно време" нека се придържа към тази технология.

Е, няма как да не поскъпнат цените на местата в градовете.Населението се постоянно се увеличава.Всички помним колко евтини бяха пещерите в които живеехме едно време.Никакви пари не давахме за тях.Обаче и те се пренаселиха в един момент и отесняха.Тогава пък носталгирахме по дърветата и клоните, където беше най просторно и имаше място за всички.

Всяка епоха с носталгиите си.

Ами те и освободените роби съжаляват за миналия живот когато всичко им е било безплатно.Не е трябвало въобще да мислят и да се грижат за себе си.Живота е бил щастлив и безгрижен.Сега трябва да правят къщи и да изкарват пари за храна, това са излишни главоболия.

Не е въпроса в това Безплатно да се дават домове на хората в градовете. А в баланса. Да са позволими за средни доходи. Защото прекалено високите цени обезсърчават, а останалите които имат смелостта/глупостта да се вържат прекалено тежко и с много трудности ги изплащат. Все пак младите семейства трябва да отглеждат и деца, всичко това са ресурси.

Принципно могат и други схеми да се измислят строеж на по-малки и по-евтини жилища, в които да се преместват "старите", а тяхните жилища да остават за децата им... а не да чакат да станат на 60 (децата им) и тогава жилището да остане тяхно.

Достатъчно е катастрофална демографската ситуация у нас, че почти целия семеен ресурс да отива за изплащане на жилище и говорим това за работещи хора.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 21 минути, Frujin Assen said:

Върбанов ти ме уби. Къщите които описваш са строени максимум през 50 те. Къщата на село си е строена както си трябва с тухли, цимент и прочее, какво остава за тази в града. За другото си прав, двора е голям и там се сееше всичко краставици, фасул, домати, царевица, чушки и прочее и прочее. Естествено си имаше и овце, прасета, кози, кокошки. За Телевизора и радиото си прав, имаше само една радиоточка, на която и викаме "лопка" (в смисъл че лопчи-говори непрекъснато безсмислици). Телефона беше лукс! Такова чудо прекараха мноооого късно и след големи разправии. Безплатните почивки също не бяха за всички, а за по равните. Моите родители никога не са ходили на такава (за разлика от комшийте които всичките вкупом бяха членове на партията). Ходихме сами, на частно, багажника на жигулата се товари с храна и палатка и така). Но и това рядко си го позволявахме. За облеклото си беше така. Но пак прекаляваш. За обувките, освен цървули (които ние наричахме лепки, (лепка идва от лепам влача си краката, прави се, като се реже задната част на обувката, макар да не са точно това) имаше и баш лепки- стари цървули отрязани отзад и едни нови обувки които се обуваха в годината веднъж. За ватенката също не си прав. Тази дума на мен ми стана известна доста късно, на връхните дрехи им викахме памуклия и шентири (наш вариант на ентерия).

А, можеше да живееш там. В къщата на село и без дури да се налга да я престроявате с тухли и цимент. Да работиш в семейния бизнес фермерството. И това не е обида, намек или сарказъм... наистина. Защо трябваше да се местят родителите ти в града... защо трябваше всички тези излишни ресурси. Не само ти и милиони други българи...

Явно администраторите/модераторите са придобили главния софийски "табиет" и приемат селяните и животновъдството като тежка обида. Господа, вземете се в ръце. В това няма нищо обидно, ама наистина... Почти пълното унищожаване на българското селячество и дребно селско производство е една най-катастрофалните девиации на нашето общество. 

В държави като Полша, близо 50% от населението е селско и се занимава с дребно селско стопанство.

Редактирано от stinka (Rom)
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело
Преди 12 минути, stinka (Rom) said:

А, можеше да живееш там. В къщата на село и без дури да се налга да я престроявате с тухли и цимент. Да работиш в семейния бизнес фермерството. И това не е обида, намек или сарказъм... наистина. Защо трябваше да се местят родителите ти в града... защо трябваше всички тези излишни ресурси. Не само ти и милиони други българи...

Явно администраторите/модераторите са придобили главния софийски "табиет" и приемат селяните и животновъдството като тежка обида. Господа, вземете се в ръце. В това няма нищо обидно, ама наистина... Почти пълното унищожаване на българското селячество и дребно селско производство е една най-катастрофалните девиации на нашето общество. 

В държави като Полша, близо 50% от населението е селско и се занимава с дребно селско стопанство.

Кръв ми капе от сърцето като те чета... И на мен ми се ще да се върна на село... но там няма какво да правя. Работа няма, обработката на земята от дребен стопанин е финансово самоубийство (с брат ми сме го смятали, искахме да обработваме земята и да гледаме животни).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, stinka (Rom) said:

Не е въпроса в това Безплатно да се дават домове на хората в градовете. А в баланса. Да са позволими за средни доходи. Защото прекалено високите цени обезсърчават, а останалите които имат смелостта/глупостта да се вържат прекалено тежко и с много трудности ги изплащат. Все пак младите семейства трябва да отглеждат и деца, всичко това са ресурси.

Никой не говори за средни доходи, за минималните заплати, за мързеливите и за ниско образованите. Говорим за хората които са отгледани добре от родителите си, образовани са, ходили са да учат въпреки всичко, ако трябва са работили докато учат, които са усвоили достатъчно знания, и са успели да си намрят работа или са започнали успешно собствен бизнес, които за да имат жилище за семейството си работят дори и втора работа, които учат постоянно за да постигнат нещо, и които работят за 2-3 пъти средната заплата в България.

Средни доходи, минимални заплати, мързел и ниско образование водят единствено до нищета и мизерия. Никой не го интересува нуждата на бедняка, на мързеливия и на неудачника. Банките на такива хора пари не дават, и строителните фирми за такива хора апартаменти не строят. Фирмите ще наемат образовани хора, наемодателите ще искат повече пари, а банките ще взимат апартаментите на онези които не си плащат вноските. Навсякъде е така. Дори и в богатата Америка има хора живеещи в апартаменти за милиони долари в центъра на Манхатън, но има и ниско образовани бедняци живеещи в каравани някъде из Алабама.

Младите семейства трябва да отглеждат деца, но това означава не само да ги раждат и да ги изхранват, но и да им подсигурят образование, да не ги пращат да се женят на 15 години, а да ги пратят в университета, за който са спестявали пари.

Редактирано от makebulgar
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 14 минути, makebulgar said:

Никой не говори за средни доходи, за минималните заплати, за мързеливите и за ниско образованите. Говорим за хората които са отгледани добре от родителите си, образовани са, ходили са да учат въпреки всичко, ако трябва са работили докато учат, които са усвоили достатъчно знания, и са успели да си намрят работа или са започнали успешно собствен бизнес, които за да имат жилище за семейството си работят дори и втора работа, които учат постоянно за да постигнат нещо, и които работят за 2-3 пъти средната заплата в България.

Средни доходи, минимални заплати, мързел и ниско образование водят единствено до нищета и мизерия. Никой не го интересува нуждата на бедняка, на мързеливия и на неудачника. Банките на такива хора пари не дават, и строителните фирми за такива хора апартаменти не строят. Фирмите ще наемат образовани хора, наемодателите ще искат повече пари, а банките ще взимат апартаментите на онези които не си плащат вноските. Навсякъде е така. Дори и в богатата Америка има хора живеещи в апартаменти за милиони долари в центъра на Манхатън, но има и ниско образовани бедняци живеещи в каравани някъде из Алабама.

Младите семейства трябва да отглеждат деца, но това означава не само да ги раждат и да ги изхранват, но и да им подсигурят образование, да не ги пращат да се женят на 15 години, а да ги пратят в университета, за който са спестявали пари.

... значи само тези с НАДСРЕДНИ ДОХОДИ могат да имат жилище? А всички хора в едно общество трябва да са високообразовани? Човек, преосмисли се нацяло!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Хората с ниски доходи разбира се че ще имат жилище. Но то няма да е апартамент на Витошка, или в центъра на Пловдив или Варна, а ще е или наследствено или ще е в крайните квартали или в някое село. Колкото могат да си позволят. Тези с несигурните доходи ще си плащат наема от 400 лв, а не от 700, и няма да взимат заеми за собствени къщи. 

Високото образование не гарантира работа, но те прави по-умен. Тъй че то е лична характеристика, която се усъвършенства с помоща на родителите, с помоща на държавата и със собствени сили. Не ти гарантира работа, но те учи как да търсиш и как да намираш. Който не учи няма да сполучи... и няма да си купи собствено жилище. 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки
Преди 14 часа, nik1 said:

 Апропо.Ако строим самите ние е друго. Груб строеж плюс измазване на  къща 150-180 квадрата струва 50-75 хиляди лева, Двама мои съученика строиха в Марково къщи наскоро.

ПС

В 1975 година за двустайното жилище в Пловдив сестрата на на дядо ми плати 15 500 лева (то беше с нисколихвен заем на изплащане разбира се).. Пенсията на баба ми беше 42 лева, тази на на сестрата на дядо ми да е била 70 или малко повече. Евтино ли е било тогава- не

 

Абсолютно. Само да вметна, че има и земя, която ще трябва да се купи. Това е първият масраф при строителството. В Селото ще си я купиш, в София или Пловдив във центъра на града трудна работа, в село близко до града или краен квартал е постижимо и хората го правят. И пътуват всеки ден, но живеят в къща. В центъра (център периферия) на града (говоря за София, но и в Пловдив е същото) - все още има места със стари  къщи пред събаряне. Строителят е откупил парцела или има право на строеж. Собственикът обикновено бива обезщетен с повече от един голям апартамент в новото строителство. Останалите са собственици на апартаментите си и на идеални части от сградата. Там има широко поле за злоупотреби. Това е масовата практика, но и това е начинът да придобиеш жилище на добра локация в голям град.

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...