Отиди на
Форум "Наука"

Какво се случва с Кевин Спейси?


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 16 часа, nik1 said:

Да, 26 годишен мъж подлага на сексуалне тормоз 14-годишеж  младеж, който е гей/"queer"?

Няма значение в случая дали младежът е гей или не, и пиша това не толкова конкретно към вас, Ник, колкото по принцип.

Няма значение какви са сексуалните предпочитания на която и да било от страните, важното е дали това става по общо желание, или едната страна прави сексуални аванси на другата от позицията на силата. Като под "сила" разбирайте всеки фактор, който поставя страните в неравнопоставено положение. Така че едната страна да се чувства в правото си, а другата - да се чувства притеснена, унижена, уплашена, засрамена от ситуацията, засрамена от себе си, изобщо дискомфорнто.

Когато говорим за културни разлики, следва да се отбележи нещо важно, а то е разликата между това как сексуалните аванси конкретно в българската култура се схващат от мъжете (като белег за мъжественост, желаност, престиж) и от жените. Не говоря за жените с леко поведение или кифлите, говоря за "нормалните" жени.

Намесвам се, защото си мисля, че само жена може да обясни това колко неприятни за една жена или момиче (или всеки друг - примерите са мъжко-женски, защото това е по-лесно да се илюстрира в култура, по-запозната с хетеросексуалните отношения, отколкото с хомосексуалните), може да са следните ситуации:

- да подсвиркват след теб на улицата, така че да ти става неудобно и срамно от това, че по стечение на обстоятелствата си млад и имаш гърди, до степен, че да ти е неприятно и страшно да минаваш през определени места (примерно там, където има строеж), но това важи и за други места и помещения, примерно да заобикаляш определена част от сградата, в която работиш, защото даден колега те "зяпа" по неприятен начин.

- да ге гледат мазно-коцкарски, да говорят с теб по покровителствено, да се опитват да те докосват уж случайно - я по ръката, я някъде другаде, значително по-възрастни  - или по-високостоящи на обществената стълбица от теб мъже, защото считат, че са в правото си да го правят и се възползват от твоята ситуационна и вероятно и сексуална неопитност, както и от това, че понеже коцкарството се счита за нещо напълно естествено в културата, няма на никого да се оплачеш.

- да се опитват да те целуват с недотам чистите си усти, защото ти си на шестнадесет и твоите зъби са в ред, а те са на петдесет и техните не са, като го правят уж невинно, в смисъл, ах, малката, колко си сладка.

- да те манипулират и шантажират на основата на чувството ти на респект към по-висшестоящия или по-възрастния, или чувството ти на аморфен страх от преимуществената физическа сила на мъжа, с цел да те вкарат в леглото си. Тоест, че ако не се съгласиш, това може да се случи и насила - и по-добре да се съгласиш.

- да ти обещават облаги с цел да те вкарат в леглото си

- да не приемат "не" за отговор, да считат, че с повече настоятелност, и още повече настоятелност, и още повече тормоз/склоняване/шантаж или настоятелност ще услеят и в това няма нищо нередно, защото "не" у всяка жена означва "може би" и е въпрос на мъжка чест да бъде превърнато в "да", поради което мъжът се амбицира това да се случи на всяка цена.

- да ти правят намеци на работното ти място или когато разговаряш или казваш каквото и да било, да не те слушат, а да те "гледат".

- да подценяват възможностите ти, качествата ти и цялата ти личност, защото гледат на теб единствено и само като на сексуален обект

И така нататък.

Всяка млада жена в един момент или друг е била обект на това или нещо подобно.

Но целта ми беше не да хвърлям разговора в друго русло, а да обясня какво означава да си от страната на "преследвания" в култура, в която това се счита за "нормално", за да може да се разбере, че подобно нещо не е приятно на никого, без значение дали той е хетеросексуален или хомосексуален. И че срамът - вкл. от самия себе си, е достатъчен, за да може на човека да му е неудобно да каже на никого  - с идеята, че какво толкова, ами ще  мине, не е болка за умиране.

А какво, ако не му? Сексуалният тормоз също е тормоз и доказано дава своето отражение върху психологическия свят на обекта му, вкл. и  върху сексуалния му живот.

Отлично е, че за това най-накрая започва да се говори.

И едно видео:

 

Редактирано от dora
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 182
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител

Според мен се прекали с тая работа и скоро всички ще съжаляваме. Масова истерия и горене на кладата на общественото мнение. Тези обвинения започнаха да се използват като оръжие, като средство за удар по политически и идеологически опоненти или чисто и просто като средство за отмъщение и/или съсипване на някой, който не ти харесва по някакви причини. Да не говорим, че тотално започнаха да се смесват понятия - някой те погледнал "палаво" или ти правел "сексуални намеци" и това се приравнява едва ли не на изнасилване. Това за мене е изключително опасно, защото с бодри крачки вървим към момента, в който реалните жертви започват да се губят на фона на целия тоя батак от смехотворни обвинения.

Освен това вече започна да се налага едва ли не виждането, че си виновен до доказване на противното. Някой като те обвини и край - виновен и разпнат по медиите и социалните мрежи, пък после иди доказвай кое и как. Аз до преди известно време следях доста детайлно цялото това цунами от обвинения, обаче честно казано ми писна. Започнаха да се появяват такива обвинения, че ти просто няма как да се защитиш. Обвинения от преди 30, че даже и 40 години, и край - съсипан си с етикет до края на живота си, "сексуален хищник", "изнасилвач", "педофил" и т.н. Някакъв уелски политик даже се самоуби преди няколко дни след такова обвинение и, забележете, даже не му казали кой и в какво го обвинява, директно го направили на нищо. Виновен, невинен - кучета го яли.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 минути, sir said:

Да не говорим, че тотално започнаха да се смесват понятия - някой те погледнал "палаво" или ти правел "сексуални намеци" и това се приравнява едва ли не на изнасилване.

Къде се приравнява?

Едното е изнасилване (https://en.wikipedia.org/wiki/Rape), другото е сексуален тормоз: https://en.wikipedia.org/wiki/Sexual_harassment

Донякъде и затова написах горния постинг - сексуалният тормоз не бива да се омаловажава.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 минути, dora said:

Къде се приравнява?

Едното е изнасилване (https://en.wikipedia.org/wiki/Rape), другото е сексуален тормоз: https://en.wikipedia.org/wiki/Sexual_harassment

Донякъде и затова написах горния постинг - сексуалният тормоз не бива да се омаловажава.

Приравнява се в очите на общественото мнение. Кевин Спейси, на когото е посветена темата, например вече е брандиран като "педофил". Пък какво пише в закона или как е според дефинициите в Уикипедия, е съвсем маргинален и второстепенен въпрос. Всички обвинени в последните седмици, които вече станаха може би стотици, са в кюпа с Харви Уайнстийн, името им се споменава редом с неговото по медии и социални мрежи. Това е положението.

Аз не омаловажавам сексуалния тормоз, просто казвам, че започна да става опасно. Джордж Буш Старши например беше обвинен в "sexual assault" от инвалидната си количка на 90-годишна възраст. Извинявам се много, ама това ми звучи адски нелепо. 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Дора, в класическото общество младата жена е защитавана от баща си и братята си. Ако някой си позволи волно поведение и тя се оплаче на семейството си може да стане страшно. Преди време четох за сицилианската мафия. Та там мафиотските босове считайки се за голямата работа си позволявали волности с млади жени. Имало е много случаи, когато техни роднини са тръгвали реално да се самоубиват опитвайки се да отмъстят за сестра си или дъщеря си. А общественото мнение е било на страната на тези хора, така че дори и босовете не са можели да се разпищолват.

Жените искаха независимост от мъжете- имате я! Оправяйте се сами, нали това искахте.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 23 минути, sir said:

Приравнява се в очите на общественото мнение. Кевин Спейси, на когото е посветена темата, например вече е брандиран като "педофил". Пък какво пише в закона или как е според дефинициите в Уикипедия, е съвсем маргинален и второстепенен въпрос. Всички обвинени в последните седмици, които вече станаха може би стотици, са в кюпа с Харви Уайнстийн, името им се споменава редом с неговото по медии и социални мрежи. Това е положението.

Аз не омаловажавам сексуалния тормоз, просто казвам, че започна да става опасно. Джордж Буш Старши например беше обвинен в "sexual assault" от инвалидната си количка на 90-годишна възраст. Извинявам се много, ама това ми звучи адски нелепо. 

Въпрос на грамотността на обществото е да прави разлика между едното и другото.

За мен по-смущаващо е, че ние нямаме закон, инкриминиращ сексуалния тормоз. Имаме закон против дискриминацията, но той не касае нищо от гореописаното.

Тоест когато на една жена се случва каквото и да било от това горе, тя няма никакви средства, с които да го прекрати - и или трябва мълчаливо да го понася, или да склони на секс, че да я оставят на мира, или да се самоутешава, че какво толкова, това е нормално, или дори да се адаптира към тормоза, като се опита от неприятното положение да изведе поне някакви ползи, приемайки "женската си съдба". Или не е ясно какво, да смени работата. С друга, на която друг мъж ще се държи по същия начин, защото така е мъжествено?

За семейното насилие пък да не говорим. И там това, което се прави, е крайно недостатъчно.  Но да не отплесваме темата, спирам :)

Редактирано от dora
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 минути, Frujin Assen said:

Дора, в класическото общество младата жена е защитавана от баща си и братята си. Ако някой си позволи волно поведение и тя се оплаче на семейството си може да стане страшно. Преди време четох за сицилианската мафия. Та там мафиотските босове считайки се за голямата работа си позволявали волности с млади жени. Имало е много случаи, когато техни роднини са тръгвали реално да се самоубиват опитвайки се да отмъстят за сестра си или дъщеря си. А общественото мнение е било на страната на тези хора, така че дори и босовете не са можели да се разпищолват.

Жените искаха независимост от мъжете- имате я! Оправяйте се сами, нали това искахте.

Недейте така, по вашата логика излиза, че жените са виновни за тормоза над жените :)

Сигурна съм, че не сте имали това предвид.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 17 минути, dora said:

Тоест когато на една жена се случва каквото и да било от това горе, тя няма никакви средства, с които да го прекрати - и или трябва мълчаливо да го понася, или да склони на секс, че да я оставят на мира, или да се самоутешава, че какво толкова, това е нормално, или дори да се адаптира към тормоза, като се опита от неприятното положение да изведе поне някакви ползи, приемайки "женската си съдба". Или не е ясно какво, да смени работата. Града. Държавата?

В днешно време е много лесно да заложи камера, да снима и да съди или изнудва тормозещия.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 46 минути, makebulgar said:

В днешно време е много лесно да заложи камера, да снима и да съди или изнудва тормозещия.

Няма как да го съди за сексуален тормоз.  Нашият закон размива границите между дискриминация и сексуален тормоз, тоест свежда тормоза (по-тежкото правонарушение) до дискриминация (по-лекото, еднакво с тази на етническа, възрастова и друга основа).

Има Европейска директива:

http://justicedevelopment.org/test/wordpress/wp-content/uploads/2011/07/10.-Сексуален-тормоз.-д-р-Ива-Пушкарова.pdf

но в нашия си закон сексуален тормоз поотделно няма:

http://www.segabg.com/article.php?id=299891

Самият закон: https://www.lex.bg/laws/ldoc/2135472223

Чл. 5. Тормозът на основа на признаците по чл. 4, ал. 1, сексуалният тормоз, подбуждането към дискриминация, преследването и расовата сегрегация, както и изграждането и поддържането на архитектурна среда, която затруднява достъпа на лица с увреждания до публични места, се смятат за дискриминация.

Което значи, че ако мъж-колега или шефът й всеки ден я подлага на тормоз и шантаж, тя може да разчита на.... синдикатите. Сетете се колко бързо и присърце ще се задействат те :)

Аре бе, голяма работа.  Някаква си кифла шефът й я барал по задника - много важно.

Или по никакъв начин не по-нередно и сериозно от това, че примерно не е пригодил асансьорите си за хора с понижена подвижност и така без да иска е допринесъл до липсата на адекватен достъп, примерно.

С което активният тормоз се свежда до непреднамерения пропуск....

Редактирано от dora
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 29 минути, dora said:

Въпрос на грамотността на обществото е да прави разлика между едното и другото.

За мен по-смущаващо е, че ние нямаме закон, инкриминиращ сексуалния тормоз. Имаме закон против дискриминацията, но той не касае нищо от гореописаното.

Тоест когато на една жена се случва каквото и да било от това горе, тя няма никакви средства, с които да го прекрати - и или трябва мълчаливо да го понася, или да склони на секс, че да я оставят на мира, или да се самоутешава, че какво толкова, това е нормално, или дори да се адаптира към тормоза, като се опита от неприятното положение да изведе поне някакви ползи, приемайки "женската си съдба". Или не е ясно какво, да смени работата. С друга, на която друг мъж ще се държи по същия начин, защото така е мъжествено?

За семейното насилие пък да не говорим. И там това, което се прави, е крайно недостатъчно.  Но да не отплесваме темата, спирам :)

Не съм юрист, не знам конкретно какво има по нашия закон, така че не мога да коментирам какви възможности имат или нямат жертвите на тормоз.

Искам обаче да запитам и нещо друго, а именно - какви възможности да се защитят имат обвинените? Независимо дали са основателно обвинени или не, а и особено ако са неоснователно обвинени. Как точно се защитава човек от 30 или 40-годишно обвинение? И още нещо - какви са последиците за тези, които отправят фейк обвинения? В общия случай май никакви? Освен да седнеш да ги съдиш и я ги осъдиш, я не след 3-4 години, когато вече етикетът е върху тебе и животът ти обикновено е съсипан. Отделно, че даже и да си изчистиш името няколко години по-късно, това няма да е новина на първа страница на Ню Йорк Таймс, ако изобщо бъде отразено някъде, сиреч никой няма и да разбере, че си си изчистил името.

Така че нищо не оправдаваме, просто предупреждаваме, че нещата излизат извън контрол. И в това аз лично не виждам нищо положително. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 минути, sir said:

Не съм юрист, не знам конкретно какво има по нашия закон, така че не мога да коментирам какви възможности имат или нямат жертвите на тормоз.

Искам обаче да запитам и нещо друго, а именно - какви възможности да се защитят имат обвинените? Независимо дали са основателно обвинени или не, а и особено ако са неоснователно обвинени. Как точно се защитава човек от 30 или 40-годишно обвинение? И още нещо - какви са последиците за тези, които отправят фейк обвинения? В общия случай май никакви? Освен да седнеш да ги съдиш и я ги осъдиш, я не след 3-4 години, когато вече етикетът е върху тебе и животът ти обикновено е съсипан. Отделно, че даже и да си изчистиш името няколко години по-късно, това няма да е новина на първа страница на Ню Йорк Таймс, ако изобщо бъде отразено някъде, сиреч никой няма и да разбере, че си си изчистил името.

Така че нищо не оправдаваме, просто предупреждаваме, че нещата излизат извън контрол. И в това аз лично не виждам нищо положително. 

 Това е проблем с фейк новините и като цяло важи за всичко, не само за сексуалния тормоз. На зрелостта на аудиторията се оставя да прецени дали една новина е фейк или не. В повечето случаи на повечето хора това става ясно - затова и рядко известните хора се тревожат изобщо за глупостите, които пише за тях в таблоидите, и правилно. Таблоидът се прочита и се забравя, до следващата подобна новина.

Това обаче не означава, че за сексуалния тормоз не бива да се говори, само защото примерно става дума за публична личност и медиите веднага ще проявят интерес. Публичните личности пък имат несиметричен достъп до медиите така или иначе, така че те всъщност са привилигированите, ако желаят да разрешат съмненията около себе си.

Правото на доказване на каквото и да било е в съда.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Има тука бугари от които ми се повръща четейки изказванията лъхащи на поне 500 години ако не по стари възгледи на мъжки шовинизъм....

Мен ме триете а те спокойно могат да тровят кладенеца посветен на святата наука....:at:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
On 12.11.2017 г. at 19:19, nik1 said:

Не е точно така, На запад има доста по-строги разбирания  и норми за това какво е сексуален тормиоз, отколкото при нас

Особено когато можеш да изкараш тлъста пачка, ако в правилния момент "си припомниш", че си бил "сексуално изтормозен/а".

То стана лавина, откак Винщайн го хванаха за чатала. Онзи ден четох как поредната к.рв.тина, напълно неизвестна за моя милост, която също "си припомнила", че била "тормозена сексуално" еди кога си от еди кого си.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Опа, нова "изтормозена" "звезда" по информация в 24 часа от последния час

https://www.24chasa.bg/ojivlenie/article/6548414

И забележете детайла, че милата се договорила в Винщайн, че ще си трае, ако филм с нея спечели Оскар.

Абе както ми каза преди години един умен китаец, "за да пляскаш ти трябват 2 ръце, не една"... Милите "невинни" "сексуално изтормозени" лицемери-кариеристи.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

https://www.blitz.bg/kriminalni/nakazanie/gnusen-seks-skandal-v-montansko-selo-22-godishen-mustakat-shestoklasnik-zabremeni-15-godishna-no-posle_news557543.html

Всичко зависи от случая.

Ето, 15 годишна е родила от 22 годишен, тоест той е правил секс с нея когато е била на 14. Глобата е от 1000 лв. А американския актьор ще го разпънат на кръст, че преди 32 години насаме нещо е казал.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 51 минути, Skubi said:

Има тука бугари от които ми се повръща четейки изказванията лъхащи на поне 500 години ако не по стари възгледи на мъжки шовинизъм....

Мен ме триете а те спокойно могат да тровят кладенеца посветен на святата наука....:at:

Не прави крайни обобщения, тези момчета най-вероятно  нямат деца (дъщери),сестри или жени; Нито пък се сещат, че тормозът не е само сексуален (предлагат да не се обръща внимание на съобщенята за тормоз, така го разбирам), Някакви саксиени и доморални философи са, някои от са назобали поредната доза щуротия

ПС

Да бях ги закарал за половин година  в моята бивша компания, в индустрията, с началник призводство, който е почти психопат/ или социопат,, и да трябваше да разчитатат на заплатите си от работата в компанията- за да изхранват себе сиисемсйствата си, сега щяха да приказват съвсем друго за тормоза.., Щяха да си си научили урока какво е това "торзом", и защо е толкова кофти работа..
(те не че глупави или лоши, толкова им е опита и знанието, и оттук не им достига до горното място)

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 минути, nik1 said:

Не прави крайни обобщения, тези момчета най-вероятно  нямат деца (дъщери),сестри или жени; Нито пък се сещат, че тормозът не е само сексуален (предлагат да не се обръща внимание на съобщенята за тормоз, така го разбирам), Някакви саксиени и доморални философи са, някои от са назобали поредната доза щуротия

ПС

Да бях ги закарал за половин година  в моята бивша компания, в индустрията, с началник призводство, който е почти психопат/ или социопат,, и да трябваше да разчитатат на заплатите си от работата в компанията- за да изхранват себе сиисемсйствата си, сега щяха да приказват съвсем друго за тормоза.., Щяха да си си научили урока какво е това "торзом", и защо е толкова кофти работа..
(те не че глупави или лоши, толкова им е опита и знанието, и оттук не им достига до горното място)

 

Имах приятел чилиец. Навремето след преврата емигрира, първо в България от там по указ на партията,  дойде в Унгария...Тук се запознахме на една вечеринка в културният ни дом....Обичаше много българите и по-добре говореше на български от унгарският. Макар, че единият го учи половин година а другият години наред....Мина се време и все повече почна да пропада, стана алкохолик и после се съмоуби....Никой не знаеше защо. След време узнахме, че навремето го изнасилил един поп и тази травма никога не е можал да преодолее. 

Така, че тези които обвиняват пострадалите, че след танто години им иде на ум да доложат, играят на струните на най-гнусните, най-долните, клюкарски струни на мръсната медия.

Вместо да се радваме, че почва да се срива паравана на  това религиозно, либерално и още кой-знае каво лицемерство оправдаващо тези човешки морални мърши. Да се радваме, че пострадалите, виждащи примерите, че не трябва да се срамуват и прикриват за случилото се почват да говорят. И онези мърши които се злоупотребяват с власт, пари, влиание, да се срамуват и страдат за провиненията си и да плащат до пълно финансово сриване....

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да се подсвирва и подвиква зад жени си е простащина. Даже не е тормоз или липса на култура а долно и просташко. Абе имах един приятел като ученик про гимназията. Като идем на кино и там някоя жена във филма покаже гърди той така се превъзбуждаше като магарето в народната приказка за магариите. Почваше да свири вика показва и да ме бута да гледам какво става на екрана. Казах му че повече с него на кино не отивам. Макар че беше образован и доста добър ученик си беше простак с жените.

Един път едвам не изяде як бой. Видяхме се и вървим по улицата. Не бяхме се виждали отдавна. Мислех си че вече е изживял пубертета. И така вървим по улицата и насреща ни 2 красиви момичета. Минавт покрай нас. Тоя глупак си извърта главата подсвирква след тях и вика на улицата.

- ТИЯ хубави ... кой ги ... ?

Умрях от срам. Обаче ... на 10 метра зад мацетата вървят мъжете или приятелите им... Те го хващат за яката и му казват.

- Ние ги ч..... Защо се интересуваш ? Искаш ли и тебе ей сега да изч...

Човека се изплаши. Аз им обясних на хората че той е добро момче но малко цапнат в устата. Не е опасен но е тъп. Пуснаха го. Мисля че спря да прави такива тъпотии. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 минути, Du6ko said:

 

Да се подсвирва и подвиква зад жени си е простащина. Даже не е тормоз или липса на култура а долно и просташко.

 

Само ако не отчитате това, което подобно поведение причинява на този, на когото се подсвирква.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 52 минути, Skubi said:

Имах приятел чилиец. Навремето след преврата емигрира, първо в България от там по указ на партията,  дойде в Унгария...Тук се запознахме на една вечеринка в културният ни дом....Обичаше много българите и по-добре говореше на български от унгарският. Макар, че единият го учи половин година а другият години наред....Мина се време и все повече почна да пропада, стана алкохолик и после се съмоуби....Никой не знаеше защо. След време узнахме, че навремето го изнасилил един поп и тази травма никога не е можал да преодолее

Възможно е вашият приятел да е страдал от това, което се нарича "комплексна травма":  https://en.wikipedia.org/wiki/Complex_post-traumatic_stress_disorder

Това се случва и вследствие на обстоятелството, че този тип "нападатели" първо създават силна връзка на доверие, упование  и  усещане за "специалност" у тези, които смятат да използват за целите си, и това в особена сила важи за свещениците - насилници. Нарича се "grooming", ето тук можете да прочетете какво представлява:

http://outofthefog.website/top-100-trait-blog/2015/11/4/grooming

Точно защото жестоко експлоатират нуждата на всеки човек (особено дете) от емоционална близост и доверие, травмата е толкова дълбока.

Редактирано от dora
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 11 часа, Б. Киров said:

От дума на дума покрай Кевин Спейси, та се сетих за Мел Гибсън. На него му "падна чадъра" веднага след "Страстите Христови" и го сложиха за публично изгаряне на кладата веднага след този филм /с българско участие в ролята на Пилат Понтийски/; почти десет години го държаха в "изолатор", беше публично отлъчен от Холивуд в немилост, помилваха го преди три години, но вече си мери приказките.

Ами не по-скоро като оплю еврейте

 

 

Редактирано от bulgaroid
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 25 минути, bulgaroid said:

Ами не по-скоро като оплю еврейте

Днес изгледах отново "Страстите Христови" по повод на това общоразпространено твърдение - е няма такова нещо в този филм. Не оплюва евреите, оплюва фарисеите и фанатиците, но който както се разпознава, така тълкува филма му.

Удари гредата заради сприхавия си нрав и голямата си уста по отношение на политиците и официалния фалш и лицемерие - като почнеш от Клинтън и свършиш с Буш Младши, няма американски политик, който да не е обидил.. Ирландски нрав, това което го прави голям актьор и режисьор го вкара и в лична драма - прекалено прям и директен до вулгарност, а Холивуд не прощава точно това - обиди публично гейовете, лесбийките, феминистките, цветнокожите и не им се извини. Но си плати скъпо, олекна с 400 млн. при развода си и десет години правеше само тв сериали и то предимно в Австралия и Нова Зеландия.

Между другото, въпреки че е най-касовия му филм, "Страстите Христови", според мен разбира се, не е най-великият му като режисьор, за мен е "Смело сърце". Но "Страстите" са шокиращи, при това насилието и натурализма са смесени с религиозно чувство и невероятна работа на оператора с камерата, екзотичен филм, при това на латински и староарамейски. Най-касовият американски филм с индекс R /забранен за малолетни/ - над около 800 млн. долара с бюджет от 30.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, Б. Киров said:

Днес изгледах отново "Страстите Христови" по повод на това общоразпространено твърдение - е няма такова нещо в този филм. Не оплюва евреите, оплюва фарисеите и фанатиците, но който както се разпознава, така тълкува филма му.

Удари гредата заради сприхавия си нрав и голямата си уста по отношение на политиците и официалния фалш и лицемерие - като почнеш от Клинтън и свършиш с Буш Младши, няма американски политик, който да не е обидил.. Ирландски нрав, това което го прави голям актьор и режисьор го вкара и в лична драма - прекалено прям и директен до вулгарност, а Холивуд не прощава точно това - обиди публично гейовете, лесбийките, феминистките, цветнокожите и не им се извини. Но си плати скъпо, олекна с 400 млн. при развода си и десет години правеше само тв сериали и то предимно в Австралия и Нова Зеландия.

Между другото, въпреки че е най-касовия му филм, "Страстите Христови", според мен разбира се, не е най-великият му като режисьор, за мен е "Смело сърце". Но "Страстите" са шокиращи, при това насилието и натурализма са смесени с религиозно чувство и невероятна работа на оператора с камерата, екзотичен филм, при това на латински и староармейски. Най-касовият американски филм с индекс R /забранен за малолетни/ - над около 800 млн. долара с бюджет от 30.

Ами не става въпрос за филма имаше интервю с него доста след това не си разбрал

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 1 минута, bulgaroid said:

Ами не става въпрос за филма имаше интервю с него доста след това не си разбрал

 

Ами светни ме:)

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...