Отиди на
Форум "Наука"

Посоки за икономическо развитие на България


stinka (Rom)

Recommended Posts

  • Модератор Военно дело

Ники, има една много хубава книга "Наше село Зелениково". Автора е настроен зле към комунистите. Та той пише приблизително следното "Всички ние безпартийните специалисти знаехме добре, че има максимум до който може да се издигнем, а за по нагоре ставаше само с членство в Партията". Според теб, дали днес един държавен чиновник може да се издигне, ако не е член на управляващата партия?

Иначе, ако говорим за частния сектор, навремето на това му викаха "техническа интелигенция". Кога за последно си чувал някой такъв човек с мнение по някакъв обществен проблем в медиите?

Групи за натиск? Кой ще влиза в тези групи и как ще натискат? Слушал съм и Ифандиев, и Жеков и Сидеров и Велизар Енчев... Всички те казват едно-много е трудно и скъпо да "вдигнеш народа". Трябват структури във всяко градче и паланка, които да говорят с хората лице в лице. Да кандардисват този и онзи да отидат на митинг, да се прозвънява всеки по няколко пъти да му се напомня... Естествено се плащат билетите и сандвичите, хубаво е да има и някаква музикална или развлекателна програма (тоест лидера говори 20 минути, после 2 часа музика), а най добре е да им се платят някакви пари на ръка. Къде още да се натиска? По медиите? От това което съм слушал от лидери или активисти на по малки партии (или просто общественици) да се пробие в медиите е почти невъзможно. Най много да те поканят в някоя кабеларка. За да попаднеш в националните медии които се гледат се искат солидни връзки и пари, отделно да си "добричък" и да не говориш радикално. Например Ифандиев е споделял, че си е изтъркал обувките да ходи по телевизии за да предлага свое предаване и никъде не го искат. Жоро Жеков даже е предлагал на кабеларки той да им плаща за да му пуснат предаването- не го вземат.

Остава само интернет. Там групите за натиск могат да си пишат каквото искат- на никой не му пука.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 479
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Модератор Военно дело

Велизар Енчев скоро разказваше за своя последен митинг заедно с партията на пенсионерите. Протестирали са за по високи пенсии. МЕД!!! Темата е интересна за пенсионерите, които са много и имат свободно време. Въпросната пенсионерска партия има структури доколкото схванах в почти всички пенсионерски клубове у нас. Резултата е бил 2500 души протестиращи от страната (автобуси, сандвичи и прочее), а от София... 50 души! Разчитали са, че софийските пенсионери ще дойдат сами-никой не е отишъл!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 8 часа, Пандора said:

Проблемът е също, че поне за мен нито един от екипите не е обявил ясна визия за истински дълбоки реформи. И откъде да се почне - от правната система ли, от образованието и накрая от никъде.

Не обявяват, защото предварително им е ясно, че не могат и не искат да изпълнят такава програма. Затова подаряват по една лява или дясна обувка във вид на обещания, че след като дойдат на власт ще подарят и другата.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
1 hour ago, Frujin Assen said:

Групи за натиск? Кой ще влиза в тези групи и как ще натискат?

Пробвал ли си? Аз лично съм пробвал няколко пъти, при това сам. В 1/3 ат случаите имаше ефект.  Един мейл беше достатъчен да се извърши промяна в проекта за Стратегията за развитие на висшето образование и в окончателния и вид едно от предложенията ми (от общо 2) беше прието.  В другия случай с една статия в неголям сайт атакувах противозаконна наредба на Столична община. Някакъв адвокат прочел статията, обжалвал наредбата в съда и тя падна. 

Групата е необходима не толкова за прякото осъществяване на натиск, колкото  да се фиксират проблемите и да се формулират решенията. Това е къртовска работа и е непосилна за един или двама съмишленици. От там нататък начини за действие се намират. Това не е трудната част.

Редактирано от Atom
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 5 часа, stinka (Rom) said:

Николайчо, смекчи тона и се успокой.

А цифричките говорят ли по между си? Колко е износа на Чили на природни суровини, на Венецуела, на Русия.... на човек от населението? Какво е бвпто на човек от населението в трите?

Киров числата ги цитира, но има още нещо. Износът зависи и от това дали в държавата ще се съдадат условия за да работят компании,  които ще превърнат тези ресурси в суровини за пазара и съответно в пари.  Въпросът ми беше двояк.

Апропо Венецуела разполага с най-големите запаси на битумни пясъци в света..Подобните находища в Канда се разработват активно и от тях печели канадската икономика и канадските граждани

=====

Да се успокоя.. Тезата е твоя и би следвало да я развиеш,  не друг да ти я развива,
Неуважение е към Киров, който преведе цяла статия, рабработи(анализира и синтезира) и няколко модела и сценария,и към другите участнбици - ти да излезнеш с една гола приказка и няколко лозунга..

Емоционален си,ама се усещай малко.
Виж първо какво са чеболите, каква е политическата система по това време, политичдките тенденции, икономичеките такива, каква е култрата ако щещ и направи някакви сравния и аналози, Конктретизирай нещо за България, за да говорим сериозно.. .
(ако целта да няма дискусия, и с емоции и лозунги да стане на твоето,,то ОК, Аз нямам проблем. моето мение е по-непоклатимо от твето, защото е аргументиртано с четене.Така че дали ще ти отговоря или не за теб е все тая,. и за мен е все тая)

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
1 hour ago, Б. Киров said:

Цифрите винаги говорят. Износът на Чили от всички полезни изкопаеми е около 1700 долара на човек, този на Русия от нефт, газ и деривати е над 2000 долара на човек, този на Венецуела от нефт и деривати е над 3000 долара на човек. Като извадиш това от БВП на човек на трите изброени държави, Русия и Венецуела увисват като непрани гащи под чертата на средните доходи - едната с около 9000 долара и другата толкова, тоест еша си сме с тях. Чили си остава отгоре. В Чили не износът на руди храни хората и увеличава БВП. Друго е. Работи ефективно цялата икономика. Прочети статията на Бучи внимателно и без предубеждения, там е казано защо това е така. Венецуела е най-тежкият случай от трите държави - там няма растеж, има спад и цялата икономика е базирана на износ на горива. Има и друго, Венецуела е изчерпала ресурса си да печати пари, цените са високи и покупателната способност на парите почти се е изравнила с абсолютната, това означава, че нямат резерв, бедни са - абсолютният доход е покупателна способност, а по този показател ние например ги превъзхождаме с 50 процента. За диктаторски режими като Русия, Венецуела и Турция много е важно фискалния резерв във валута и злато - и трите пазят големи резерви, "бели пари за черни дни" за диктаторите, така правеха Саддам и Кадафи, когато стане напечено да имат с какво да се откупват. В Чили почти няма фискален резерв, икономиката работи на пълни обороти. Не знам дали съм ясен.

.... Аз доколкото виждам... на човек от населението 2016г. Чили изнася най-много суровини. Износа на суровини (нефт) от Венецуела за 2016г. е колкото на Чили... а е с два пъти почти по-голямо население... е сигурно затова са я закъсали...

... То като и видиш износа на тази държава: бакърена руда, рафиниран бакър, серни химикали(страничен продукт от добива на бакър, или добив на сяра) и риба.... всичко това са природни ресурси... Ние ги нямаме или далеч не в тези количества... Та как искате да построите българската икономика по чилийски модел... недоумявам???

Цифрите трябва да говорят.... Човек трябва да си говори с цифрите...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, nik1 said:

Киров числата ги цитира, но има още нещо. Износът зависи и от това дали в държавата ще се съдадат условия за да работят компании,  които ще превърнат тези ресурси в суровини за пазара и съответно в пари.  Въпросът ми беше двояк.

Апропо Венецуела разполага с най-големите запаси на битумни пясъци в света..Подобните находища в Канда се разработват активно и от тях печели канадската икономика и канадските граждани

=====

Да се успокоя.. Тезата е твоя и би следвало да я развиеш,  не друг да ти я развива,
Неуважение е към Киров, който преведе цяла статия, рабработи(анализира и синтезира) и няколко модела и сценария,и към другите участнбици - ти да излезнеш с една гола приказка и няколко лозунга..

Емоционален си,ама се усещай малко.
Виж първо какво са чеболите, каква е политическата система по това време, политичдките тенденции, икономичеките такива, каква е култрата ако щещ и направи някакви сравния и аналози, Конктретизирай нещо за България, за да говорим сериозно.. .
(ако целта да няма дискусия, и с емоции и лозунги да стане на твоето,,то ОК, Аз нямам проблем. моето мение е по-непоклатимо от твето, защото е аргументиртано с четене.Така че дали ще ти отговоря или не за теб е все тая,. и за мен е все тая)

 

 

 

Да конкретизирах... нямаме суровини, трябва да развиваме някаква технология... Другото са празни приказки. Да всички знаем колко е осрана България от комунистическо-мутренския икономически модел. Да знаем че почти няма шансове за самостоятелно развитие на предприемачество..., което да не е обвързано с партията майка. И всичкото това да оправиш пак недостига... трябва технология и насочване на ресурси към неино разработване и финансови и човешки... 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 9 минути, stinka (Rom) said:

Аз доколкото виждам... на човек от населението 2016г. Чили изнася най-много суровини. Износа на суровини (нефт) от Венецуела за 2016г. е колкото на Чили... а е с два пъти почти по-голямо население... е сигурно затова са я закъсали...

... То като и видиш износа на тази държава: бакърена руда, рафиниран бакър, серни химикали(страничен продукт от добива на бакър, или добив на сяра) и риба.... всичко това са природни ресурси... Ние ги нямаме или далеч не в тези количества... Та как искате да построите българската икономика по чилийски модел... недоумявам???

Цифрите трябва да говорят.... Човек трябва да си говори с цифрите...

ch.thumb.jpg.42ce46df5690a56b8345266c4168c8a7.jpg

Чили - 49 процента бакър и производни за около 30 млрд. износ, износът обаче им е почти колкото вноса, не е външната търговия двигател

v.thumb.jpg.d88af6c9e7b459d69dec151e93f475c8.jpg

Венецуела, роби за галерата на износа, скачени съдове с цените на нефта, оттам е растежа, оттам спадовете, погледни БВП през годините, те регресират и печатат банкноти

rus.thumb.jpg.e167017e3b78cc922ce67f11db6efd42.jpg

Русия, разчита за растеж главно от износ на нефт-газ, преобладаващо в Европа, но балансира и с някакво друго производство, растежът й обаче е много зависим от външната търговия

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е, как да не е зависима Чили от износа на суровини? Изнасят суровини внасят машини. От там нататък останалия БВП е помпане по веригата на горе. Ако ги няма тези машини от вноса... няма да работят дори кафенетата. 

В съвременния свят или изнасяш машини или суровини... третия вариант е да си произвеждаш и добиваш всичко... с фракинга само САЩ горе-долу могат да си го позволят.... Та България според вас към кое трябва да се насочи? Много суровини нямаме, далеч неможем да си произведем почти всичко или добием каквото е нужно за съвремен начин на живот... е?  

Редактирано от stinka (Rom)
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Цялата външна търговия внос-износ на Чили е около 25 процента от съвкупния им БВП в абсолютна стойност; този на България е приблизително 50 процента, ние също внасяме машини, защо техните машини работят по-добре.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Just now, Б. Киров said:

Цялата външна търговия внос-износ на Чили е около 25 процента от съвкупния им БВП в абсолютна стойност; този на България е приблизително 50 процента, ние също внасяме машини, защо техните машини работят по-добре.

То вече е въпрос на помпане на БВП по веригата, но основата е суровини и машини.

А и ние внасяме с пари идващи от чужбина (износ на човешки труд - емигрантите и някой други финансови потоци от туризъм и т.н.). Този човешки труд на емигрантите не е в нашата икономика, а туризма е дефакто износ на услуги, с които купуваме стоки.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 26 минути, Atom said:

Пробвал ли си? Аз лично съм пробвал няколко пъти, при това сам. В 1/3 ат случаите имаше ефект.  Един мейл беше достатъчен да се извърши промяна в проекта за Стратегията за развитие на висшето образование и в окончателния и вид едно от предложенията ми (от общо 2) беше прието.  В другия случай с една статия в неголям сайт атакувах противозаконна наредба на Столична община. Някакъв адвокат прочел статията, обжалвал наредбата в съда и тя падна. 

Групата е необходима не толкова за прякото осъществяване на натиск, колкото  да се фиксират проблемите и да се формулират решенията. Това е къртовска работа и е непосилна за един или двама съмишленици. От там нататък начини за действие се намират. Това не е трудната част.

Ейй заформихме се, значи ха-ха-хаха

Киров - финанси

Атом - наука и правосъдие

Фружина - отбрана

Стинка- информация и пропаганда ха-ха-ха

(Аз съм с оцапаните ръце, ха-ха-ха)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Не искам да ви разочаровам, момчета, но мисля, че с групи по интереси, демек за натиск, няма да постигнем много.

"Трансформирането на икономиката на дадена страна изисква разбиране, че реформите не са собственост на някаква конкретна таргет група, политическа партия или дори правителство. Добрата икономическа политика е политиката на всички и е част от страната. Когато това понятие се вкоренява в съзнанието на хората, рационалното поведение е да се защитят усилията за реформи, а не да се опитват да ги унищожат чрез политическия процес. В този смисъл идеята е добрите политики да станат част от културата на страната."

Това го твърди в статията си Бучи, имам причини да приемам без резерви тези му думи, той е изграждал система на работеща икономика. С Ник сме имали известни разногласия за начините, по които може да се реформира управлението в страната, моето мнение е, че при сега работещата политическа система това може да стане чрез изпълнителната власт.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
1 hour ago, stinka (Rom) said:

Да конкретизирах... нямаме суровини, трябва да развиваме някаква технология... Другото са празни приказки. Да всички знаем колко е осрана България от комунистическо-мутренския икономически модел. Да знаем че почти няма шансове за самостоятелно развитие на предприемачество..., което да не е обвързано с партията майка. И всичкото това да оправиш пак недостига... трябва технология и насочване на ресурси към неино разработване и финансови и човешки... 

 

 

Трябва да развиваме във всичко, във всички налични сектори.,.добре и да се развиват нови високотехнологични браншове и сектори, но преди това това  да почнем някъде от а) или б) .
Не виждам как можем впрегнем каруцата пред коня, ти виждаш как ще стане?

Има голямо  развие у нас в IT секторa, който се води knowledge (като високотехнологичен индустристриален продукт),  Той се развива добре, защото не е подвластен на ляйната среда, и работи за износ

Апропо, високите технологии които ги имаме (част от фармацията) се изнасят от нас в момента (заради средата) - в САЩ и в Италия..

Аз работих 20 години във вискотехнологична компания (в най-високия и среден висок сектор). Компанията според мен няма да удържи китайската конкурения в един по голям времеви диапазон..В конктретния слчуай на комнаиията - това не се дължи на среда, заплати (у нас са ниски от тези в Китай), или липса на специлисти, а на недобра организационна култура.(и балкански манталитет)- Шефовете са пред пенсиониране, и спряха с иновациите и търсенето на нови пазари. Решили са че са се "оправили" старините, и дори и акциите да паднат, това не е проблем за тях когато се пенсионират..

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, stinka (Rom) said:

Да конкретизирах... нямаме суровини, трябва да развиваме някаква технология... Другото са празни приказки. Да всички знаем колко е осрана България от комунистическо-мутренския икономически модел. Да знаем че почти няма шансове за самостоятелно развитие на предприемачество..., което да не е обвързано с партията майка. И всичкото това да оправиш пак недостига... трябва технология и насочване на ресурси към неино разработване и финансови и човешки..

При сегашното състояние на обществото ни всяко насочване на ресурси към определена технология или сектор, бързо бързо ще се превърне в "технология за източване". Всичко което трябва да се направи е да отпаднат писаните и неписани ограничения пред предприемачите, законодателството да е предвидимо, да се спазват договорите и законите включително и от държавата и т.н. Ако се насочват ресурси е много по-добре това да е към образованието, но след аргументиран анализ и евентуално реформи.

Един пример. През последните години най-бурно в световен мащаб се развиват бизнесите свързан с изкуствен интелект, big data, data science. За развитието на тези бизнеси обаче са необходими хора с комплексни умения. Ето например какво се иска да Data science

Data.thumb.png.3b2dd6b2821b07bc64c9fce277189e2b.png

 

Т.е. това не е наука която да се учи в една единствена специалност, а пътищата към нея са много. Един от тях е математическа гимназия, след това статистика и иконометрия, след това програмиране. Друг е приложна математика +  бизнес, трети физика + програмиране, биология + и т.н.

В СА Свищов закриха магистърската си програма по статистика и иконометрия миналата година. В ИУ Варна закриха и бакалавърската си програма и магистърската - много теория, много математика, а студентите не ги искат. В СтФ на СУ обратно - разкриха 2 нови програми и сега имат  три магистърски програми - една теоретична (Статистика, иконометрия и актюерство) и две ориентирани към практиката с ментори от бизнеса - Deloitte, Experian и GemSeek -  Моделиране на големи данни в бизнеса и финансите и Приложна иконометрия и икономическо моделиране (на английски език).  Самата GemSeek (една от компаниите-ментори) е с основател бивш възпитаник на СтФ на СУ. 

Реализацията на студентите е перфектна. Образованието има пряка връзка с бизнеса, а самите бивши студенти на факултета сигурно вече са създали половин  дузина фирми в тази област.  Подкрепата на държавата се изразява в това, че при последната акредитация препоръката на НАОА е "броят на магистърските програми да бъде намален". Просто се водят в направление "икономика", а сега държавата не се нуждае от икономисти, а от инженери. 

Редактирано от Atom
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 48 минути, Б. Киров said:

"Трансформирането на икономиката на дадена страна изисква разбиране, че реформите не са собственост на някаква конкретна таргет група, политическа партия или дори правителство. Добрата икономическа политика е политиката на всички и е част от страната. Когато това понятие се вкоренява в съзнанието на хората, рационалното поведение е да се защитят усилията за реформи, а не да се опитват да ги унищожат чрез политическия процес. В този смисъл идеята е добрите политики да станат част от културата на страната."

Това го твърди в статията си Бучи, имам причини да приемам без резерви тези му думи, той е изграждал система на работеща икономика. С Ник сме имали известни разногласия за начините, по които може да се реформира управлението в страната, моето мнение е, че при сега работещата политическа система това може да стане чрез изпълнителната власт.

Абсолютно съм съгласен. Обикновените хора обаче са също част от системата и като не ни харесва нещо е по-добре да действаме отколкото да чакаме. Активни граждани - нищо повече. 

Редактирано от Atom
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 19 часа, Б. Киров said:

Не искам да ви разочаровам, момчета, но мисля, че с групи по интереси, демек за натиск, няма да постигнем много.

"Трансформирането на икономиката на дадена страна изисква разбиране, че реформите не са собственост на някаква конкретна таргет група, политическа партия или дори правителство. Добрата икономическа политика е политиката на всички и е част от страната. Когато това понятие се вкоренява в съзнанието на хората, рационалното поведение е да се защитят усилията за реформи, а не да се опитват да ги унищожат чрез политическия процес. В този смисъл идеята е добрите политики да станат част от културата на страната."

Това го твърди в статията си Бучи, имам причини да приемам без резерви тези му думи, той е изграждал система на работеща икономика. С Ник сме имали известни разногласия за начините, по които може да се реформира управлението в страната, моето мнение е, че при сега работещата политическа система това може да стане чрез изпълнителната власт.

Но все пак трябва да се започне от някъде. За това тези, които имат разбиране и идеи е добре  да ги огласяват, даже и чрез медии, да говорят конкретни неща. Така и останалите, които не са специалисти ще имат по обширна информация, ще добият правилна представа какво на практика означава реформата. Също помага за изясняване на целите на обществото. Идеята, че непремено трябва да сменим партията, която управлява за да се случи нещо не работи и всички българи разбраха вече това. Така, че смятам граждански натиск поне като начало може да свърши добра работа и в някаква степен да промени нагласата на самите политици. Другото , което ме притеснява са браншовите интереси. В някаква степен в определени области самите участници стопират реформите, защото се е формирал групов интерес пречещ на бъдещето развитие.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 9 часа, Atom said:

Абсолютно съм съгласен. Обикновените хора обаче са също част от системата и като не ни харесва нещо е по-добре да действаме отколкото да чакаме. Активни граждани - нищо повече. 

 

Преди 32 минути, Пандора said:

Но все пак трябва да се започне от някъде. За това тези, които имат разбиране и идеи е добре  да ги огласяват, даже и чрез медии, да говорят конкретни неща. Така и останалите, които не са специалисти ще имат по обширна информация, ще добият правилна представа какво на практика означава реформата. Също помага за изясняване на целите на обществото. Идеята, че непремено трябва да сменим партията, която управлява за да се случи нещо не работи и всички българи разбраха вече това. Така, че смятам граждански натиск поне като начало може да свърши добра работа и в някаква степен да промени нагласата на самите политици.

Споделям това виждане, всъщност пишейки в този форум, ние правим това, формираме някакво виждане, най-напред за самите нас, успоредно с това за тези, които четат. С това запълваме празнини оставени от другите медии, ставаме медия. Формиране на адекватно виждане е инертен и бавен процес, но е необходим, според мен, за да се постигне някакъв национален консенсус кое е добро и кое не за развитието на цялата нация.

В тази връзка се сещам за годините на първия мандат на НДСВ, тогава имаше голям народен ентусиазъм и надежда, че нещата могат да се променят към положителна посока. И те се промениха, ако трябва да съм обективен, точно по онова време лично при мен имаше най-добри условия за бизнес, така беше и в целия бранш на книгоиздаването. Сега като гледам статистиките за развитие на БВП на човек, покупателната способност, годините между 2001-2005 са много отчетливо качване нагоре.

2017-11-20_103309.jpg.764d77e166b7616159e945bc3cb884f2.jpg

Тогава беше формиран екип от млади технократи с икономическо образование, които гледаха на управлението от корпоративна гледна точка, загърбвайки, поне в първите няколко години популизма и партийните страсти, онези прословути "800 дни" бяха типично корпоративен подход, така се работи в проблемни корпорации, когато дойде ново управително тяло, какво се случи след това всички знаем, но говоря от личен опит, още пазя отчетите си за продажби от онова време, те вървяха неизменно нагоре няколко години, а още не бяхме влезли в ЕС.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
1 hour ago, Б. Киров said:

 

Споделям това виждане, всъщност пишейки в този форум, ние правим това, формираме някакво виждане, най-напред за самите нас, успоредно с това за тези, които четат. С това запълваме празнини оставени от другите медии, ставаме медия. Формиране на адекватно виждане е инертен и бавен процес, но е необходим, според мен, за да се постигне някакъв национален консенсус кое е добро и кое не за развитието на цялата нация.

В тази връзка се сещам за годините на първия мандат на НДСВ, тогава имаше голям народен ентусиазъм и надежда, че нещата могат да се променят към положителна посока. И те се промениха, ако трябва да съм обективен, точно по онова време лично при мен имаше най-добри условия за бизнес, така беше и в целия бранш на книгоиздаването. Сега като гледам статистиките за развитие на БВП на човек, покупателната способност, годините между 2001-2005 са много отчетливо качване нагоре.

2017-11-20_103309.jpg.764d77e166b7616159e945bc3cb884f2.jpg

Тогава беше формиран екип от млади технократи с икономическо образование, които гледаха на управлението от корпоративна гледна точка, загърбвайки, поне в първите няколко години популизма и партийните страсти, онези прословути "800 дни" бяха типично корпоративен подход, така се работи в проблемни корпорации, когато дойде ново управително тяло, какво се случи след това всички знаем, но говоря от личен опит, още пазя отчетите си за продажби от онова време, те вървяха неизменно нагоре няколко години, а още не бяхме влезли в ЕС.

++

Да, вметна: отличен пример (както винаги си в "десятката", иначе с няколко девятки :)), - всички помним как народа ги наказа Аз разбирам причините за това, имаше и повод, "царят" не се престави според много от очакванията и обещанията (които всъщност не бяха точно това което народа "чу"), а връщането на имотите му не беше прозрачно и беше спорно (и според мен) от етична и правна гледна за немалка от тях)

В тази връзка :в друг форум, с по-високо от средното за страната ниво се бях опитал да илюстрирам постиженията на този екип. (Говоря за екипа технократи). Икономическите постиженията според мен имат  важно за времето допълние (бонус) -  значително намаляване на тази битова престъпност, която преди този период беше ежедневие, поне в големите градове -- кражби от домовете (не само от апартаменти на първия етаж), нападения, разбиване на мазета

Бях нарочен за "царист" в този форум с типично за нашите ширини политизиране и оставяне на разума и рационалните доводи настрани....

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 12 часа, nik1 said:

Ейй заформихме се, значи ха-ха-хаха

Киров - финанси

Атом - наука и правосъдие

Фружина - отбрана

Стинка- информация и пропаганда ха-ха-ха

(Аз съм с оцапаните ръце, ха-ха-ха)

Да се пласирам и аз като  практик - най -добре ще ми пасне  секретар-ковчежник :ag:  :ag::ag:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
1 hour ago, Ретро said:

Да се пласирам и аз като  практик - най -добре ще ми пасне  секретар-ковчежник :ag:  :ag::ag:

Много важен член от екипа (предимно теоретици :) !

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, nik1 said:

++

Да, вметна: отличен пример (както винаги си в "десятката", иначе с няколко девятки :)), - всички помним как народа ги наказа Аз разбирам причините за това, имаше и повод, "царят" не се престави според много от очакванията и обещанията (които всъщност не бяха точно това което народа "чу"), а връщането на имотите му не беше прозрачно и беше спорно (и според мен) от етична и правна гледна за немалка от тях)

В тази връзка :в друг форум, с по-високо от средното за страната ниво се бях опитал да илюстрирам постиженията на този екип. (Говоря за екипа технократи). Икономическите постиженията според мен имат  важно за времето допълние (бонус) -  значително намаляване на тази битова престъпност, която преди този период беше ежедневие, поне в големите градове -- кражби от домовете (не само от апартаменти на първия етаж), нападения, разбиване на мазета

Бях нарочен за "царист" в този форум с типично за нашите ширини политизиране и оставяне на разума и рационалните доводи настрани....

Абсолютно съм съгласен - в началото царските годни бяха златни за бизнеса. Техократите от екипа му ни подкараха по линията на корпорейт мениджмънта и неща буквално за месеци потръгнаха. Това го пиша по лични спомени и цифри от статистиката ми. После нещата се побългариха отново и то в голяма степен благодарение на цариститие от средният управленски ешалон. Имам едно предположение за проблема на административният партиен капацитет ,но незнам решението . Помислете и да видим какво решение ще изплува.

Във времето се редуваха БКП/БСП, СДС, БСП, ОДС,НДСВ,3-ната ламя, Герб1, ДПС / тук Станишев беше купен и продаден без самия той да разбере/, Герб2,Герб3.

За да има приемственост в управлението ни трябва професионален,партийно необвързан и с капацитет среден управленски ешалон.

При нас какво се получи -

  • първите години се ядяха БКП/БСП -лукановите хора победиха и освитаха старата гвардия / без идеологеми ,разсъждавам като предприемач, хора с натрупан практически опит в управлението на административни проблеми/ , загубихме част от административният капацитет
  • после дойдоха СДС / Няколко знакови фигури -закуската на Митеран +изгонените по некадърност от БКП / романтика и волни танци тия разбираха от администрация колкото аз от квантова физика,но пък успяха да изринат малкото работещи профита
  • БСП / виденов/  Администриране беше непозната дума. Идеологически лобита в икономическа битка
  • ОДС - Мавъра разгони наново всичко и си ги назначи по партийно лично удобна линия. Московска школа / пазя си в трезора изрезка от Работническо дело др. Костов фигурира като експерт по икономически проблеми от квотата на БКП на кръглата маса :ag:
  • НДСВ - безпорно ноу хау в макроикономиката и кризисен мениджмънт ама от къде среден ешалон - от там взеха вече да копат дъното при изборът
  • 3-ната ламя - чисто феодална раздробеност и липса на всякакъв централизъм. Добре доши в епохата на Шишмановците - профи администрация !?! КО РЕЧИ :ai:
  • И вече сме в епохата на Светиня МУ  - от определението за политическите процеси в страната „лайно, обвито в целофан” до жизнеутвърждаващата политическа платформа " Вие сте прости и аз съм прост, затова ще се разберем" .Той от дъното мина на кота минус в критерии при избор на кадри в средния ешалон.

Ето я академичната задачка - от къде ще дойде средния ешалон който по места ще налага професионализмът

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 2 часа, Ретро said:

Да се пласирам и аз като  практик - най -добре ще ми пасне  секретар-ковчежник :ag:  :ag::ag:

Ретро, добре дошъл в Екипа - отстъпвам ти и Финансовото министерство заедно с поста на касиер-ковчежник, правим малка трампа, ти ми прехвърляш твоя бизнес с магазините /братовчед ми е в сферата на мандрите, така че имам нещо общо/, аз ще съм ви коректив, докато работите за бизнеса, ще ви информирам как е при мен бизнеса с млечните продукти :) ОК?

 

Преди 25 минути, Ретро said:

Ето я академичната задачка - от къде ще дойде средния ешалон който по места ще налага професионализмът

На първо четене - оттам откъдето дойдоха юпитата на Царя, от чужбинско. Вижте момчетата и момичетата от Чикагската школа на управлението в Чили - всичките са млади, Бучи е 36-годишен министър на финансите, преди това е бил надзор на Централната банка, човекът, за който пише, че е събирал екипа е 33- годишен. Ще ги търсим и вътре в страната, из вузовете и Ай-ти сектора предимно.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 35 минути, Ретро said:

Абсолютно съм съгласен - в началото царските годни бяха златни за бизнеса. Техократите от екипа му ни подкараха по линията на корпорейт мениджмънта и неща буквално за месеци потръгнаха. Това го пиша по лични спомени и цифри от статистиката ми. После нещата се побългариха отново и то в голяма степен благодарение на цариститие от средният управленски ешалон. Имам едно предположение за проблема на административният партиен капацитет ,но незнам решението . Помислете и да видим какво решение ще изплува.

Във времето се редуваха БКП/БСП, СДС, БСП, ОДС,НДСВ,3-ната ламя, Герб1, ДПС / тук Станишев беше купен и продаден без самия той да разбере/, Герб2,Герб3.

За да има приемственост в управлението ни трябва професионален,партийно необвързан и с капацитет среден управленски ешалон.

При нас какво се получи -

  • първите години се ядяха БКП/БСП -лукановите хора победиха и освитаха старата гвардия / без идеологеми ,разсъждавам като предприемач, хора с натрупан практически опит в управлението на административни проблеми/ , загубихме част от административният капацитет
  • после дойдоха СДС / Няколко знакови фигури -закуската на Митеран +изгонените по некадърност от БКП / романтика и волни танци тия разбираха от администрация колкото аз от квантова физика,но пък успяха да изринат малкото работещи профита
  • БСП / виденов/  Администриране беше непозната дума. Идеологически лобита в икономическа битка
  • ОДС - Мавъра разгони наново всичко и си ги назначи по партийно лично удобна линия. Московска школа / пазя си в трезора изрезка от Работническо дело др. Костов фигурира като експерт по икономически проблеми от квотата на БКП на кръглата маса :ag:
  • НДСВ - безпорно ноу хау в макроикономиката и кризисен мениджмънт ама от къде среден ешалон - от там взеха вече да копат дъното при изборът
  • 3-ната ламя - чисто феодална раздробеност и липса на всякакъв централизъм. Добре доши в епохата на Шишмановците - профи администрация !?! КО РЕЧИ :ai:
  • И вече сме в епохата на Светиня МУ  - от определението за политическите процеси в страната „лайно, обвито в целофан” до жизнеутвърждаващата политическа платформа " Вие сте прости и аз съм прост, затова ще се разберем" .Той от дъното мина на кота минус в критерии при избор на кадри в средния ешалон.

+++ Иначе, ако съм сериозен, блестящо направена хронология, подписвам с две ръце този анализ.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело
Преди 15 часа, Atom said:

Групата е необходима не толкова за прякото осъществяване на натиск, колкото  да се фиксират проблемите и да се формулират решенията. Това е къртовска работа и е непосилна за един или двама съмишленици. От там нататък начини за действие се намират. Това не е трудната част.

Ти сам си отговаряш на въпроса. За да се върши тази къртовска работа трябват хора, при това грамотни и разбиращи (какъвто например не съм аз). И като как ще събереш група умни и образовани хора и ще ги убедиш да вършат тази работа?

Ифандиев разказваше следната история. Докато бил още в СКАТ преди да се скара с Валери Симеонов започнал да прави структури на своята партия. Бил на събрание в Русе. Събрали се, обсъждали- всичко супер. Като свършили баш шефа на русенската организация го извел в центъра и му казал "Виждаш ли ето този апартамент? Него ми го даде СДС когато дойде на власт, а сега ще ти покажа имота който искам ти да ми дадеш когато дойдеш ти на власт".

Това е начина, да им обещаеш, че като дойдеш на власт за тях ще има облаги- разбирай корупционни схеми. Вторият начин е да им се плащат пари на ръка. Остава въпроса откъде ще се вземат тези пари. Ясно е, че с членски внос няма да стане. Пари в държавата имат само олигарсите- а нали против тях е борбата.

Остава реалистичния вариант самодеен състав който със свои пари и в своето свободно време върши нещо. Сещаш се сам колко може да се свърши по този начин.

Редактирано от Frujin Assen
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...