Отиди на
Форум "Наука"

Посоки за икономическо развитие на България


stinka (Rom)

Recommended Posts

  • Потребители
Преди 16 минути, nik1 said:

Емитер :)

 

ПС

Пиши нещо за Тракия...или ме лайкни там :)

Много малко  българи са били там, където Марица се влива в Бяло море, туристите ги водят на 20  километра от мястото  на вливането

До устието се ходи по един чакълест път, насипан в блатата..

Стига да се намери пътя де, защото братята гърци от Ферес /Фере/ не могат да обяснят като хората къде е пътя,

Добре че попаднахме на българоезични, хората си обядваха на теферич,попитах на английски, обаче човекът ме загря, стана от масата,запали колата.. Ние с авера карахме след него, и ни заведе на този път..

/Нямат грешка хората там, в този регион. Нашенски манталитет са ,и гърците са много точни/

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 479
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител
Преди 7 минути, nik1 said:

ПС

Пиши нещо за Тракия...или ме лайкни там

Много малко  българи са били там, където Марица се влива в Бяло море, туристите ги водят на 20  километра от мястото  на вливането,

До устието се ходи по един чакълест път, насипан в блатата..

Стига да се намери пътя де, защото братята гърци от Ферес /Фере/ не могат да обяснят като хората ,

Добре че попаднахме на българоезични, хората си обядваха на теферич,попитах на английски, обаче човекът ме загря, стана от масата,запали колата.. Ние с авера карахме след него, и ни заведе на този път..

/Нямат грешка хората там, в този регион. Нашенстки манталитет са ,и гърците са много точни/

страхотни плажове. Големи и девствени. Тасос се вижда от всяка точка на западнотракийското крайбрежие.

пп

има примери за новоизлюпени , сравнително големи градове в БГ-средни да кажем, последните 60-70 години. Та съм си мислил, че ако беломорието беше останало в рамките на БГ, там със сигурност щеше да има една беломорска перла, по добре икономически от Бургас, дори и от Пловдив.

Редактирано от БатеВаньо
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки
Преди 7 минути, nik1 said:

ПС

Пиши нещо за Тракия...или ме лайкни там :)

Много малко  българи са били там, където Марица се влива в Бяло море, туристите ги водят на 20  километра от мястото  на вливането

До устието се ходи по един чакълест път, насипан в блатата..

Стига да се намери пътя де, защото братята гърци от Ферес /Фере/ не могат да обяснят като хората къде е пътя,

Добре че попаднахме на българоезични, хората си обядваха на теферич,попитах на английски, обаче човекът ме загря, стана от масата,запали колата.. Ние с авера карахме след него, и ни заведе на този път..

/Нямат грешка хората там, в този регион. Нашенски манталитет са ,и гърците са много точни/

Предполагам мене имаш предвид.

Аз темата ще я разгледам, но рядко коментирам като няма какво да кажа, но се надявам в слчая да не е така. В Гърция съм бил само в Солун и Катерини (дем Паралия) и на Метеора разбира се. И в Турциа малко в Пергамон, Дикили, Измир, Озун Кюрю и Чанак кале.

Нямам твоя опит, изкам да кажа.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 15 минути, БатеВаньо said:

има примери за новоизлюпени , сравнително големи градове в БГ-средни да кажем, последните 60-70 години. Та съм си мислил, че ако беломорието беше останало в рамките на БГ, там със сигурност щеше да има една беломорска перла, по добре икономически от Бургас, дори и от Пловдив.

Този е град според мен  е една беломорска перла

/Сега е малък като население,но ако беше останал в границите на БГ, вероятно щеще да се развие много/

 

1622.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 7 минути, Joro-01 said:

Предполагам мене имаш предвид.

Аз темата ще я разгледам, но рядко коментирам като няма какво да кажа, но се надявам в слчая да не е така. В Гърция съм бил само в Солун и Катерини (дем Паралия) и на Метеора разбира се. И в Турциа малко в Пергамон, Дикили, Измир, Озун Кюрю и Чанак кале.

Нямам твоя опит, изкам да кажа.

Ако  искаш - пиши за каквото се сетиш или намериш,нещо каквото да е, което ти е направило впетачление - от България,от Северна Тракия..:)

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 8 часа, Frujin Assen said:

Олигарсите взеха цялата икономика и натрупаха богатства чрез далавери и връзки с властта. Те не могат да се оправят в нормална конкурентна среда, понеже не са бизнесмени, а банални крадци. Затова олигарсите целенасочено смазват средния и дребен бизнес, за да не се укропни, защото ако се укропни ще ги отвее. 

Иска ми се да чуя какво мислят Ники и Киров за тези думи на Хазин.

 

В общи линии съм съгласен. Но не е съвсем така, някои от тях са бизнесмени. Като цяло обаче доминират хора, които не са и са обсебени от властта като от наркотик. Хазин го описва "вертикалът на властта", той е феодална структура с върховен сюзерен и пирамида от по-малки: чак под тази пирамида пъшка "бизнесът" - олигархичен и "вся осталая сволочь". Ето това ми прилича на параноична страст към контрол. Китайстките комунисти са направили нещо като НЕП в гигантски мащаб - оставили са на средната класа и по-нагоре да работи за себе си, преодолели са синдрома за параноичен контрол, затова им се получава икономиката. мисля, че ако Ленин бе живял по-дълго щеше още тогава да насочи Съветската държава по този път, но властовите маниаци надделяват, това са си мои частни разсъждения.

И сега, по образ и подобие, у нас действа същата обсебена от власт феодална пирамидална структура на сюзеренитет, бизнесът само й служи за "ресурси", различните фракции черпят "ресурс" от икономиката в борбата си за власт - тя е самоцел. Какъв е изходът?

Ти ми кажи.:)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 1 час, Б. Киров said:

В общи линии съм съгласен. Но не е съвсем така, някои от тях са бизнесмени. Като цяло обаче доминират хора, които не са и са обсебени от властта като от наркотик. Хазин го описва "вертикалът на властта", той е феодална структура с върховен сюзерен и пирамида от по-малки: чак под тази пирамида пъшка "бизнесът" - олигархичен и "вся осталая сволочь". Ето това ми прилича на параноична страст към контрол. Китайстките комунисти са направили нещо като НЕП в гигантски мащаб - оставили са на средната класа и по-нагоре да работи за себе си, преодолели са синдрома за параноичен контрол, затова им се получава икономиката. мисля, че ако Ленин бе живял по-дълго щеше още тогава да насочи Съветската държава по този път, но властовите маниаци надделяват, това са си мои частни разсъждения.

И сега, по образ и подобие, у нас действа същата обсебена от власт феодална пирамидална структура на сюзеренитет, бизнесът само й служи за "ресурси", различните фракции черпят "ресурс" от икономиката в борбата си за власт - тя е самоцел. Какъв е изходът?

Ти ми кажи.:)

С една вметка, ако позволиш, и извинявай че се намесвам

Тези отношения според мен не са толкова акцентирани в икономиката ни (не преобладават, според мен) и  малко или повече митологизират. и раздуват (от медии,от нас във форума)

Добре ще е мисля да видим поименно кои и  какви са са 100 най-големи компании у нас; и доколко те могат да бъдат включени хипотетично и реално  в такава  система

Бях писал преди, че всъщност нашите олигарси не са най-влиятелните в икономически аспекти субекти в България, и не
"държат" икономиката като цяло .

Те са много влиятелни, не ще и дума, но за бога, как точно може Пеевски или цялата власт да играе срещу Кауфланд, Аурубис,Нефтохоим- Лукойл,или срещу Лукойл-бензиностанции,ОМV, ЧЕЗ,AES Corporation и т.н.или пък срещу холдинга на ТИМ - Химимпорт (който има минимум 2-3 милиарда лева годишен оборот) ?

Ако говорим за ТИМ, той не е подчинен на никого и не плаща данък за покровителство на партиите  и управляващите (би могъл да ги корупира и  купи),  Холдинг, достигнал до подобие и влияние на Южнокорейски  чебол, легазилизал изцяло дейностите си, и изпрал парите си, напълно откъснат и независим от тези който  са в основата на създаването му (военното разузнаване от едно време го няма физически,нито генералите с връзки и и куфачетата)  Недосегаем..

Някакси  не ми се връзват нещата.,извинявай че се намесвам..

 

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Нямаме противоречие - политическите партии са тази пирамида, Х или У олигарси са техни властови функции.

Да големите корпорации като Кауфланд или Нефтохим са извън схемата, но и върха на тази феодална пирамида не е тук.

Въпросът е, че цялата държава като ресурс работи за една властова пирамида, която е паралелна и в сянка на държавата. В тази пирамида има фракции на партиен принцип, такава е легалната система. А грешката, според мен, на играчите в тази властова пирамида е, че използавт икономиката в борбата си за власт и придвижването си на групи и като личности по-нагоре.

В САЩ също има подобна пирамида на властта във Вашингтон, но тя е относително добре сепарирана от реалната икономика - борбата за власт в двете големи партии не се отразява през държавата така силно върху бизнеса на Джо водопроводчика, както и в Китай борбата за власт в пирамидата на комунистическата държава е сепарирана в рамките на вътрешнопартийните борби - когато стане въпрос за функцията на държавата, едва ли различните фракции се бият на държавно ниво чрез групите си от олигарси, постигнали са разделение. Тук такова няма: партиите със скрити механизми овладяват държавата, след което разпределят порциите от икономиката по своите властови кланове, при това го правят със средствата на самата държава, тя играе роля на инструмент за власт. По този признак, властови, се фабрикуват бизнесмени, които имат основна цел да финансират една или друга властова /партийна/ групировка. Дотолкова са се увлекли в тази надпревара, че са изтикали от пазара почти всички несвързани по-малки икономически субекти от него и са го парцелирали. Кауфланд, ТИМ или Лукойл не могат да пипнат, защото са им къси ръцете, но надолу е сеч.

Хазин описва точно такъв тип система в Русия и съветва върха й /сюзерена/ да захвърли старите васали и да започне начисто, като изолира икономиката, остави я на мира и не изтисква ресурси за властови борби. Никой не чува, изглежда.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Скоро гледах едно документално филмче "В търсене на нов дом". Мъжът, ветеран от войната в Афганистан, бивш офицер от морската пехота, се беше уредил с добре платена държавна служба във Вашингтон. Обаче не му беше по сърце, всеки ден след чиновническите си задължения, отивал в една бирена фабрика да се кефи как работниците правят бира. И накрая се реши, захвърли службата, и тръгнаха на хиляда километра, някъде към централните щати с цялото семейство /жена му беше бременна с трето дете/ да търсят нов дом и нов бизнес. Взе назаем от тъста някаква сума, купиха един що-годе приличен апартамент /не къща, за по-евтино/ и всички останали спестени пари на семейството вложи в машини за производство на бира и наем на 400 квадрата хале за фабрика, нае и помещение за дегустация, започна бизнес като производител на бира. Не знам дали е успял, но цялото семейство беше оптимистично настроено, а той изглеждаше щастлив. Възможно ли е това да се случи тук, да решиш да произвеждаш бира, ако не се казваш Мишо. Мисля, че не, дори да обичаш много тази работа и да разбираш от нея.

п.с. Пиша го и от личен опит, нещата са така поставени, че да няма пазар за случайни предприемачи, самият затворен пазар за тях ги обрича на фалит. Което е тъпо, защото след като премахнеш конкуренцията, изчезва качеството и всичко тръгва надолу.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Б. Киров said:

Кауфланд, ТИМ или Лукойл не могат да пипнат, защото са им къси ръцете, но надолу е сеч.

Всички трябва да си плащат.Ако съм шеф на управляваща партия няма да пусна аванта на никого.По демократично ми се види.

 Тая корупционна система е остатък от социализма.Усвоен е братския опит от времето на СССР.

В СССР все годы процветала повсеместная коррупция

Коррупция в СССР создавалась и управлялась из Москвы. В регионах создавались и отлаживались преступные финансовые схемы, выручка от которых текла в Москву. По-другому и быть не могло: верховное руководство всегда всему голова...
Продажные судьи и республиканские кланы: как в СССР брали и давали взятки
Судьба судов
К 1950-м количество подкупов выросло до невероятных масштабов. Поток жалоб на судей был настолько огромным, что его стало сложно игнорировать и сваливать на «недовольство приговором». К тому же, многие жалобы отправлялись прямиком в Москву и снабжались слишком точными описаниями злоупотреблений судей. В ЦК ВКП(б) была создана Комиссия Партийного Контроля, которую в тот момент возглавил Андрей Андреев, и она начала ездить по республикам. Первой в очереди оказалась Башкирская ССР:
В Москве было арестовано 111 человек, среди них 28 судей. В том числе и председатель Мосгорсуда Васнев. 
За полтора года Комиссия добралась до Верховного суда СССР, там обнаружила то же, что и в республиках. Более того, в Верховном суде существовала практика прямой передачи уголовных дел без привлечения Верховных судов республик. Таким образом было рассмотрено 2925 из 5596 дел, которые проверила Комиссия (и это только за 1947 год). Причём по подавляющему большинству этих дел Верховный суд выносил оправдательные приговоры или же смягчал наказание.
Итогом этой масштабной проверки стало отстранение председателя Верховного суда СССР Ивана Голякова и главы Военной коллегии ВС СССР Василия Ульриха «за утрату чувства партийной ответственности», а вместе с ними убрали ещё 40 человек из аппарата Верховного суда. Расследование по делу было строго засекречено.
 
Азербайджанский прецедент
К концу 60-х в стране оформилась и исправно работала система клановых сдержек и противовесов. Центральный аппарат хорошо знал республиканские элиты, умел поднимать одних и держать на расстоянии других. Однако рычагом управления была именно коррупция. С одной стороны, у Москвы всегда был компромат на основных игроков в республиках, с другой – благодаря такой подпитке, элита усиливала свои позиции.
На некоторое время Алиева отозвали в Москву, но вскоре он вернулся. И вскрыл масштабную коррупционную схему:
 
в Азербайджанской ССР все высшие должности можно было попросту купить. Цены в республике варьировались от 200 тысяч рублей за должность 1-го секретаря райкома партии до 30 тысяч за должность прокурора. Можно было купить должность начальника отделения милиции, стать министром коммунального хозяйства, ректором ВУЗа."
 
 Това ми напомни за бележника на Красимир Георгиев(Красьо черничкия), в него се споменаваха суми от 200 000 евро за длъжноста съдия ВСС.Красимир Георгиев не е паднал, така да се каже, от небето и е от виден номенклатурен род.
При социализма дядо му дълги години е бил председател на Общински народен съвет и шеф на ТКЗС.
 
Нитки из хлопка
  Известное в Советском Союзе «Хлопковое дело», выявившее многочисленные злоупотребления и экономические преступления руководителей Узбекской ССР, берёт своё начало из разгрома судебной системы. В 1975 году по делу о взяточничестве арестовали и привлекли к ответственности председателя Верховного суда УзССР. Тогда же в поле зрения следователей попала Ядгар Насриддинова, успевшая побывать в должности главы ВС и к тому моменту возглавлявшая Совет Национальностей Верховного Совета СССР. Но знакомство с Брежневым спасло её от уголовного преследования.
К 1985 году стало понятно, что «Хлопковое дело» не может касаться только одной республики. Гдлян и Иванов пришли к заключению о существовании организованного сообщества партийного руководства, центрального МВД и советской мафии.
 
Тук може да се намерят подробности и още такива дела.
 
 
 
 
Редактирано от vvarbanov
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 10 часа, Б. Киров said:

Скоро гледах едно документално филмче "В търсене на нов дом". Мъжът, ветеран от войната в Афганистан, бивш офицер от морската пехота, се беше уредил с добре платена държавна служба във Вашингтон. Обаче не му беше по сърце, всеки ден след чиновническите си задължения, отивал в една бирена фабрика да се кефи как работниците правят бира. И накрая се реши, захвърли службата, и тръгнаха на хиляда километра, някъде към централните щати с цялото семейство /жена му беше бременна с трето дете/ да търсят нов дом и нов бизнес. Взе назаем от тъста някаква сума, купиха един що-годе приличен апартамент /не къща, за по-евтино/ и всички останали спестени пари на семейството вложи в машини за производство на бира и наем на 400 квадрата хале за фабрика, нае и помещение за дегустация, започна бизнес като производител на бира. Не знам дали е успял, но цялото семейство беше оптимистично настроено, а той изглеждаше щастлив. Възможно ли е това да се случи тук, да решиш да произвеждаш бира, ако не се казваш Мишо. Мисля, че не, дори да обичаш много тази работа и да разбираш от нея..

 

Мишо  и  Киро са бизнесмени минаващи под летвата на законите изкскванията, покровителствани от партията/някоя партия;

Няма проблем, всеки да си  открие пивоварна, въпросът е че това е много конкурентен пазар,и  бизнесът е  с малка доходност,и всеки "малък"играч, който не минава под летватва,спестявайки разходи или криейки данъци е заплашен от фалит.

Та да изведа "правилата" (за кой ли път, и за какво се хабя да пиша едно и също)

1)  Партиите у нас могат да рекетират/саботират/изнудват бизнесите на основата на това, че бизнесът не е изяден, и е "минал" под летвата  на някое законово изискване

Проблемът, който много пъти сме дискутирали е в много голямата административната тежест, регулациите, и.разрешителните режими,
намалеят ли те , малкият бизнес ще започне да стъпва на краката и няма да е уязвим поради това  че му се налага да минава под летвата.

А големия бизнес ще се почуства по-защитен и  сигурен 
/ и когато( а)съдът стане независим, (б)имуществените и бизнес дела започнат да се разрешават в срок, и (в)когато собствеността стане законово защитена - сега поради пропуски и несъвърщества в законите собствеността  не е защитена добре./

2) Партиите (властта) може да рекетира/саботира/изнудва бизнеси чрез главния продавач на влиение и главния "държач" на власт в Републиката - институциятана Главния Прокурор,който е "недосегаем" и "безотчетен" и е член на ВВС по право

/което в прав текст, казано означава че ни трябва коренна промяна в Закона за съдебната власт/

3) Партиите (властта) може да рекетира/саботира/присвоява бизнеси чрез зависимите съдии - "гнилите ябълки" в системата

4) Другият хипотетичен стълб икономическата власт на партиите са обществените поръчки.

====================

И дайте да го кажем пак- проблема не в партиите и хората на власт като такива, а в законите и уредбата

Хиляди пъти ли да го повтаряме?

Всеки на власт при тези закони и тази уредба би се държал, както се държат партиите в момента, Ако МП или лидера на най-голямата партия се казваше Киров или Ник,/или Майка Тереза/ ,да не мислете че нещата щяха да бъдат различни?

Глупаци сте, ако го мислете...

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ще цитирам и едно мнение от другата тема

Преди 26 минути, makebulgar said:

Няма никакъв монопол, и всеки се опитва с предлагането на по-добри услуги да отхапе по-голямо парче от кокъла. Това е именно конкуренцията. Към момента две от фирмите са най-развити и причината е че са по-рано на пазара. Другите съответно трябва да се съобразяват с тях. Малките не могат да предоставят същите услуги като двете големи фирми и съответно винаги ще са по-назад. И това не е заради монопол. Никой не пречи на малките да се развиват и да инвестират в офиси, служители и реклама. Просто трябва да имат пари, капацитет и съответно да могат да си осигуряват клиенти. Офисите във всички градове изискват плащане на наем, работни заплати и други сметки, а това могат да си го позволят само големите с голям оборот. Малките също доставят там където нямат офиси, но по-бавно и това клиентите лесно го разбират и често избират по-големите. По-малките често се договарят пряко с някои търговски фирми и така клиентите на тези фирми са принудени да им ползват услугите въпреки, че не са по-бързи. От тук е и конкуренцията. Който успее да предложи по-добри и по-бързи услуги, или който успее да си осигури пазар - печели. Еконт примерно за да стане по-конкурентна инвестира пари в еконтомати и така предлага по-бърза и лесна услуга за хората, като по този начин хем плаща по-малко за наем, хем не плаща заплати на нови служители, но същевременно разширява местата за достъп до услугите й. Тоест с една умна инвестиция пести и разширява възможностите си и така реално дърпа напред пред Спиди и останалите. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 1 час, nik1 said:

Та да изведа "правилата" (за кой ли път, и за какво се хабя да пиша едно и също)

1)  Партиите у нас могат да рекетират/саботират/изнудват бизнесите на основата на това, че бизнесът не е изяден, и е "минал" под летвата  на някое законово изискване

Проблемът, който много пъти сме дискутирали е в много голямата административната тежест, регулациите, и.разрешителните режими,
намалеят ли те , малкият бизнес ще започне да стъпва на краката и няма да е уязвим поради това  че му се налага да минава под летвата.

А големия бизнес ще се почуства по-защитен и  сигурен 
/ и когато( а)съдът стане независим, (б)имуществените и бизнес дела започнат да се разрешават в срок, и (в)когато собствеността стане законово защитена - сега поради пропуски и несъвърщества в законите собствеността  не е защитена добре./

2) Партиите (властта) може да рекетира/саботира/изнудва бизнеси чрез главния продавач на влиение и главния "държач" на власт в Републиката - институциятана Главния Прокурор,който е "недосегаем" и "безотчетен" и е член на ВВС по право

/което в прав текст, казано означава че ни трябва коренна промяна в Закона за съдебната власт/

3) Партиите (властта) може да рекетира/саботира/присвоява бизнеси чрез зависимите съдии - "гнилите ябълки" в системата

4) Другият хипотетичен стълб икономическата власт на партиите са обществените поръчки.

Малко съкращавам, ако не съм точен, коригирай ме:

1. Чрез държавната администрация, която тормози поръчково бизнеса с тежки правила /може и да не го тормози, ако е на наши момчета/момичета

2. прокуратурата в лицето на глания прокурор

3. съда в лицето на "гнилите ябълки"

4. раздаване на обществени поръчки на наши момчета/момичета

 

2 и 3 са "независимата" съдебна власт, която се оказва зависима от партийната структура;

1. е държавата, изпълнителната власт, която се използва като бухалка или хранилка, в зависимост от човека

4 /което според мен не е хипотетично а реално/ е пак държавата, използвана от партията на власт

Значи още по-обобщено имаме дефекто в две от властите - изпълнителна /държавна/ и съдебна, които работят в интерес на властта на партиите, а не на суверена, нацията

Според мен, проблемът не е в самите закони толкова, а в начина по който се изпълняват. "Върховенство на закона" е с два елемента: "Върховенство" и "закон", сам по себе си и най-добре написания закон не работи, върховенство има, когато се изпълнява еднакво към всички

Илюстрирам, законно ли е производител да си търси по съдебен път парите от некоректни платци - законно е и е регламентирано

На практика може ли един едноличен дребен производител да си получи парите като осъди некоректни платци - определено не в 80-процента от случаите, защото са им отворени безброй много врати за измъкване

Така че всеки може да си отвори фабрика за бира, но не всеки може да си продава бирата, там е проблемът. Затова никой дребен предприемач не си го и помисля.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 2 минути, Б. Киров said:

Илюстрирам, законно ли е производител да си търси по съдебен път парите от некоректни платци - законно е и е регламентирано

На практика може ли един едноличен дребен производител да си получи парите като осъди некоректни платци - определено не в 80-процента от случаите, защото са им отворени безброй много врати за измъкване

Да де ама проблема е в законите(не в "лошата олигархия" не в "богатите"). Аз  зная случая ти,многократно сме го коментирали ..

А ти с вчерашите си постинги  връщаш топката дълбоко в полето в на популизма и внушенията,за да угодиш на еди национал-популист от  форума,който плюс това  е пропнирал могократно и национализация

Като  връщашаш топката така - предаваш не  само самото труд и себеотдаване, но и моя..

За какво? Никой от тях няма да ти каже "браво" или ще научи нещо друго, напротив ще те заплюе в лицето или изгаври с теб, когато може. Никой от тях не те уважава и е те взима насериозно,нито му е през скапаната пишка, какво ще случи с икономическото развитие в България или с България! .. .Ще започнат да те четат, само когато започнеш да пееш дитрирамбите "русия акбар", "путин акбар"..До там ли смяташ да стигаш, за да угаждащ? Питам за да съм  наясно..

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 15 минути, nik1 said:

А ти с вчерашите си постинги  връщаш топката дълбоко в полето в на популизма и внушенията,за да угодиш на еди национал-популист от  форума,който плюс това  е пропнирал могократно и национализация

Вчера имам 4 постинга, 2 от тях си лайкнал, затова остават още 2:

 

Преди 11 часа, Б. Киров said:

Скоро гледах едно документално филмче "В търсене на нов дом". Мъжът, ветеран от войната в Афганистан, бивш офицер от морската пехота, се беше уредил с добре платена държавна служба във Вашингтон. Обаче не му беше по сърце, всеки ден след чиновническите си задължения, отивал в една бирена фабрика да се кефи как работниците правят бира. И накрая се реши, захвърли службата, и тръгнаха на хиляда километра, някъде към централните щати с цялото семейство /жена му беше бременна с трето дете/ да търсят нов дом и нов бизнес. Взе назаем от тъста някаква сума, купиха един що-годе приличен апартамент /не къща, за по-евтино/ и всички останали спестени пари на семейството вложи в машини за производство на бира и наем на 400 квадрата хале за фабрика, нае и помещение за дегустация, започна бизнес като производител на бира. Не знам дали е успял, но цялото семейство беше оптимистично настроено, а той изглеждаше щастлив. Възможно ли е това да се случи тук, да решиш да произвеждаш бира, ако не се казваш Мишо. Мисля, че не, дори да обичаш много тази работа и да разбираш от нея.

п.с. Пиша го и от личен опит, нещата са така поставени, че да няма пазар за случайни предприемачи, самият затворен пазар за тях ги обрича на фалит. Което е тъпо, защото след като премахнеш конкуренцията, изчезва качеството и всичко тръгва надолу.

 

Преди 17 минути, nik1 said:

 

Преди 13 часа, Б. Киров said:

В общи линии съм съгласен. Но не е съвсем така, някои от тях са бизнесмени. Като цяло обаче доминират хора, които не са и са обсебени от властта като от наркотик. Хазин го описва "вертикалът на властта", той е феодална структура с върховен сюзерен и пирамида от по-малки: чак под тази пирамида пъшка "бизнесът" - олигархичен и "вся осталая сволочь". Ето това ми прилича на параноична страст към контрол. Китайстките комунисти са направили нещо като НЕП в гигантски мащаб - оставили са на средната класа и по-нагоре да работи за себе си, преодолели са синдрома за параноичен контрол, затова им се получава икономиката. мисля, че ако Ленин бе живял по-дълго щеше още тогава да насочи Съветската държава по този път, но властовите маниаци надделяват, това са си мои частни разсъждения.

И сега, по образ и подобие, у нас действа същата обсебена от власт феодална пирамидална структура на сюзеренитет, бизнесът само й служи за "ресурси", различните фракции черпят "ресурс" от икономиката в борбата си за власт - тя е самоцел. Какъв е изходът?

Ти ми кажи.:)

 

Преди 18 минути, nik1 said:

.До там ли смяташ да стигаш, за да угаждащ? Питам за да съм  наясно..

Не. Не пиша тук, за да угаждам. Нито за да ме лайкват. Мога да пиша и без да публикувам и ще извличам същата стойност лично за себе си. Което и ще направя.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 часа, vvarbanov said:

Всички трябва да си плащат.Ако съм шеф на управляваща партия няма да пусна аванта на никого.

Ще пуснеш и бакшиш даже. Защото шефското място НЕ е власт. Само когато имаш ВЛАСТ можеш да пуснеш тояга или други стимулиращи средства.
Властта затова е търсена. 
Властта при суверенна (народна, национална) държава идва от народа. То и по конституция е така. Но дефакто ... не е. Националната или народна държава е симбиоза между народ и власт. Народа подкрепя властта (управниците), а управниците работят в интересите на народа. Всичко друго е форма на владеене на държава (територия и население), демек форма на колонизация.

Та мисълта ми е, че когато ти дадат (айде да е позволят) да си шеф на управляваща партия, ще ти казват и точно какво да правиш политически и как и колко може да "заработиш" за себе си. И ако си на това място, така ще си хванат за всички интимни части, че изобщо няма да си помислиш за това, което пишеш.

Вчера си взех хляб от немалка специализирана фирма. Хлябът е обявен за 700гр, а е 600гр. На всеки 6 хляба си спестяват за още един (на частно). Къде ли са всички държавни и частни структури защитаващи потребителя? Те ходят след дребните производители, които не работят от офшорки.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 5 минути, Б. Киров said:

Не. Не пиша тук, за да угаждам. Нито за да ме лайкват.

Това не е честно, визирах само вчерашните ти постинги (и не всички -мой лапус  че не уточних ). Не твърдя и не мисля че пишеш във форума за да угаждаш, напротив написах че (според мен) с вчерашните си постинги (не всички) си изневеряваш на стила.

 

Цитирай

Мога да пиша и без да публикувам и ще извличам същата стойност лично за себе си. Което и ще направя.

Какво значи това?Проблемът е мой, аз не одобрих  нещо,  значи проблемът е мой, не е ли така?

 

Преди 15 минути, Б. Киров said:

Вчера имам 4 постинга, 2 от тях си лайкнал, затова остават още 2:

Да, и този постинг няма лайк от задалия въпроса, нито има реплика?

 

Цитирай

 

В общи линии съм съгласен. Но не е съвсем така, някои от тях са бизнесмени. Като цяло обаче доминират хора, които не са и са обсебени от властта като от наркотик. Хазин го описва "вертикалът на властта", той е феодална структура с върховен сюзерен и пирамида от по-малки: чак под тази пирамида пъшка "бизнесът" - олигархичен и "вся осталая сволочь". Ето това ми прилича на параноична страст към контрол. Китайстките комунисти са направили нещо като НЕП в гигантски мащаб - оставили са на средната класа и по-нагоре да работи за себе си, преодолели са синдрома за параноичен контрол, затова им се получава икономиката. мисля, че ако Ленин бе живял по-дълго щеше още тогава да насочи Съветската държава по този път, но властовите маниаци надделяват, това са си мои частни разсъждения.

И сега, по образ и подобие, у нас действа същата обсебена от власт феодална пирамидална структура на сюзеренитет, бизнесът само й служи за "ресурси", различните фракции черпят "ресурс" от икономиката в борбата си за власт - тя е самоцел. Какъв е изходът?

Ти ми кажи.:)

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Чакайте сега - точно за бирата имаме вече не един пример, като в момента вече имаме не една малка пивоварна, която се опитва да стъпи на широкия пазар и да продава бира. Тези пивоварни създават най-вече така наречените "крафт" бири с различни вкусове, като привличат "разбирачите" на бира, дори се отварят спеициални бирарии само за "крафт" бири. Бизнеса не е толкова затворен, просто е много скъпо всичко това и много трудно да пробиеш, защото не можеш да продаваш бирата на 2.50, а трябва да я продаваш от 5.50 до 7.50 за 330 мл. и това е проблем, тъй като масово хората искат да пият бира - без много да мислят каква и като чуят цената се отказват. Но всички можем да видим вече по магазините и заведенията бири като "Гларус", "Щъркел", "Диво пиво, "Петият океан" и малките бирички на "Ах! Бирена работилница". А това са само най-известните и вече ги има в някой супермаркети и малки магазинчета, а заведенията, в които ги срещаме са все повече.

Нека не изкривяваме нещата, в България колкото и да е трудно да се прави бизнес е много по-лесно от колкото на много места в Западна Европа. Това е така, защото тук трябват по-малко пари, за да се започне и конкуренцията не е толкова голяма. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 12 минути, sirius said:

Ще пуснеш и бакшиш даже. Защото шефското място НЕ е власт. Само когато имаш ВЛАСТ можеш да пуснеш тояга или други стимулиращи средства.

Чети добре!То не вярвам че не можеш да четеш, значи трябва да се помъчиш да мислиш,или накарай някой да ти го обясни.

Написал съм: "

Преди 15 минути, sirius said:

Ако съм шеф на управляваща партия няма да пусна аванта на никого.

Не от управляваща, а на управляваща.

Нима си въобразяваш, че ББ плаща на ЕРП-тата ,а не обратното?Или пък даваше кинти на Мишо бирата, вместо да взема от него?Станишев ли плати на руснаците за договорите за газ?Костов ли даде пари на Промод Митал и Гад Зееви или обратното?

==========================================================================о

Преди 3 часа, nik1 said:

И дайте да го кажем пак- проблема не в партиите и хората на власт като такива, а в законите и уредбата

С това меко казано, не съм съгласен. 

Проблема не е в законите ,а в тяхното прилагане.По точно в избирателното им прилагане.Значи, може да препишем всички прекрасни закони по света, които работят добре.Направо може да съберем цялото законодателство на света,но пак нищо няма да излезе.Щом има хора които да казват за кого важат законите и кои , как и върху кого ще се прилагат, значи това е беззаконие. Кел файда от закони, ако не важат за всички?Ами че това си е диктатура.За диктатора законите не важат.Пак той казва върху кого да се прилагат.

Неприлагането(или избирателното прилагане) на законите е беззаконие.Край на демокрацията.

Сега партиите управляват в престъпен сговор.Различните партии са кланове на една и съща организация.Та не в законите е вината.Управляващите са виновни, но те няма сами да се изловят осъдят и влязат в затвора.Ако не ги принуди сюзерена, то ще трябва да чакаме да минат стотина години ,та бавно и полека сами  да осъзнаят ,че това което правят не е хубаво и така само се излагаме пред цивилизования свят.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 35 минути, Р. Теодосиев said:

Нека не изкривяваме нещата, в България колкото и да е трудно да се прави бизнес е много по-лесно от колкото на много места в Западна Европа. Това е така, защото тук трябват по-малко пари, за да се започне и конкуренцията не е толкова голяма. 

Говоря с много малки и дребни "бизнесмени". И нещата далеч не са така. Всички се свиват в точка. И проблема не са парите за инвестиране, а тежката, смазваща бюрократична машина.

Другият проблем е от източника на доходи. Хората в провинцията нямат пари. Тези които имат са навързани за различни бизнес структури яко миришещи на евродолари. Това са разни проекти, с които се урежда предимно ГЕРБ и правилните фирми. 
Демек ако искаш да правиш нещо, то непременно трябва да е минало пряко или косвено през ГЕРБ. През Гражданите за Европейско Развитие на България.

Всъщност и в Зап.Европа е също толкова трудно, но разликата в стандарта си оказва влияние - там робите ги обличат по-добре.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Средно качествения и ниския сегмет при бирата са заети от кокуретните марки на големите корпорации,разполагащи с това, което малките производители не притежават: финанси, пазари, опит,технологии и наука, и порфолио от брандове.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Както е казал Мусолини (преди бая време и в Европа) "За приятелите всичко, за останалите според закона".

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...