Отиди на
Форум "Наука"

Посоки за икономическо развитие на България


stinka (Rom)

Recommended Posts

  • Мнения 479
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител
Преди 1 час, Skubi said:

ОТЛИЧНА КАРТА ! Нямам думи ! Малко Анализ и синтез гледайки картата мислейки и споделям мислите си !

Кой е двигателя на световниата икономика - мотора на света ? Китайските другари ! Те чрез главните европейски страни - Турция, Русия и Германия фактически са стъпили яко в Европата ! Забележете златните звезди на червен фон там където са Русия, Турция и Германия ! Башка - Иран, Ирак, Йордания, Алжир и т н. Впечатляващ китайски успех !

По малките държави - Холандия, Люксембург, Скандинавия , Англия, Франция, Италия, Испания, бившата Австро Унгария там начело е Германия. 

Около Русия водеща е Русия. 

Турция също укрепва бившата си империя - Грузия, Сирия и т . н. 

Само за Израел главен партньор са САЩ. Мароко с Испания , Белгия с Франция, Молдова с Румъния !

Забелязвате ли приятели КОЙ Е ГЛАВНИЯ ? Кой е главен партьор на Германия , Русия, Турция ? 

Редактирано от Du6ko
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 часа, Du6ko said:

...

"Китайските другари"... хахахахаха 

Цитирай

Whataboutism (also known as whataboutery) is a variant of the tu quoque logical fallacy that attempts to discredit an opponent's position by charging them with hypocrisy without directly refuting or disproving their argument,[1][2][3] which is particularly associated with Soviet and Russian propaganda.[4][5][6] When criticisms were leveled at the Soviet Union, the Soviet response would be "What about..." followed by an event in the Western world.

 

Редактирано от новорегистриран2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

 

Преди 11 часа, Du6ko said:

ОТЛИЧНА КАРТА ! Нямам думи ! Малко Анализ и синтез гледайки картата мислейки и споделям мислите си !

Кой е двигателя на световниата икономика - мотора на света ? Китайските другари ! Те чрез главните европейски страни - Турция, Русия и Германия фактически са стъпили яко в Европата ! Забележете златните звезди на червен фон там където са Русия, Турция и Германия ! Башка - Иран, Ирак, Йордания, Алжир и т н. Впечатляващ китайски успех !

По малките държави - Холандия, Люксембург, Скандинавия , Англия, Франция, Италия, Испания, бившата Австро Унгария там начело е Германия. 

Около Русия водеща е Русия. 

Турция също укрепва бившата си империя - Грузия, Сирия и т . н. 

Само за Израел главен партньор са САЩ. Мароко с Испания , Белгия с Франция, Молдова с Румъния !

Забелязвате ли приятели КОЙ Е ГЛАВНИЯ ? Кой е главен партьор на Германия , Русия, Турция ? 

Пак лоша топка подаваш с това тролене.

Главният  партньор на Германия, Турция и Русия в момента е... ЕС, а на ЕС - САЩ.

 

 

..

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

EU is Russia's biggest trading partner.

http://ec.europa.eu/trade/policy/countries-and-regions/countries/russia/

 

The EU is by far Turkey's number one import and export partner

http://ec.europa.eu/trade/policy/countries-and-regions/countries/turkey/

 

Either the EU or the US is the largest trade and investment partner for almost all other countries in the global economy

http://ec.europa.eu/trade/policy/countries-and-regions/countries/united-states/

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 17 часа, Frujin Assen said:

Другото което изключително силно ме нервира. В момента в който се каже каквато и да била критика против запада и скачате с викове "Ти си комунист русофил, искаш България да стане руска губерния". Знаеш ли това на какво ми напомня? "Сегодня играеш джаз, завтра родину продаш". Ситуацията е просто огледална, само където днес Белене все още не е отворено. Но ако остане на хора като Стинка например още утре ще го отворят и ще пращат там комунисти и русофили.

Хайде не се прави на жертва (мен пък ме нервира двуличието ти)..
С Романа "колите и бесите" без никакви задръжки и принципи (особено той), и си толерирате "своите" пак така /Митакът е лош и и "ЕС-комсомолец", че пуска неудобни теми и има мнение различно от това на Романа , но при русоманът и руско пионерче Душко с жена рускиня, всичко е ОК с неговия трол, той само троли,  нищо друго не прави във форума...При теб постингите ти и съобщенията ти са политизирани и/или ги превръщаш в политика - както и  сега! Но си толериран, уж във форум, в който политиката е забранена/
..Ако ви дават власт - ще избесите всички ваши опоненти ,както сте го правили вече през 1944- -1945, не лъжете че сте някаква стока..

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Отдавна в Русия стигнаха до извода, че руската икономика е прекалено малка, за да има значима глобална икономическа тежест! И затова се чудят какви съюзи да организират с цел да укропнят икономическата тежест. а на нас се пробутва как ние трябва да излезем от ЕС...

Че има проблеми в ЕС е вярно, но все пак е много добра рамка. Как ние вътре се справяме зависи и от нас. Колко малки български компании, който не са клиентелистки, са успели да станат средни и по-нататък да изнасят, освен айти сектора?

Редактирано от stinka (Rom)
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело
Преди 1 час, nik1 said:

Хайде не се прави на жертва (мен пък ме нервира двуличието ти)..
С Романа "колите и бесите" без никакви задръжки и принципи (особено той), и си толерирате "своите" пак така /Митакът е лош и и "ЕС-комсомолец", че пуска неудобни теми и има мнение различно от това на Романа , но при русоманът и руско пионерче Душко с жена рускиня, всичко е ОК с неговия трол, той само троли,  нищо друго не прави във форума...При теб постингите ти и съобщенията ти са политизирани и/или ги превръщаш в политика - както и  сега! Но си толериран, уж във форум, в който политиката е забранена/
..Ако ви дават власт - ще избесите всички ваши опоненти ,както сте го правили вече през 1944- -1945, не лъжете че сте някаква стока..

Ще ти отговоря, ама на лично.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело
Преди 39 минути, stinka (Rom) said:

Отдавна в Русия стигнаха до извода, че руската икономика е прекалено малка, за да има значима глобална икономическа тежест! И затова се чудят какви съюзи да организират с цел да укропнят икономическата тежест. а на нас се пробутва как ние трябва да излезем от ЕС...

Че има проблеми в ЕС е вярно, но все пак е много добра рамка. Как ние вътре се справяме зависи и от нас. Колко малки български компании, който не са клиентелистки, са успели да станат средни и по-нататък да изнасят, освен айти сектора?

Цитирай

Отдавна в Русия стигнаха до извода, че руската икономика е прекалено малка, за да има значима глобална икономическа тежест!

Когааа! (както казваше една сестра ромка)

Цитирай

И затова се чудят какви съюзи да организират с цел да укропнят икономическата тежест

Тук сигурно имаш предвид БРИКС?

Цитирай

Че има проблеми в ЕС е вярно, но все пак е много добра рамка. Как ние вътре се справяме зависи и от нас. Колко малки български компании, който не са клиентелистки, са успели да станат средни и по-нататък да изнасят, освен айти сектора?

Гледам и не вярвам на ушите си! Стинка признава, че не всичко в ЕС е цветя е рози. То и в айти сектора е същото. Преди време слушах Хазин който каза нещо много интересно. То беше за Русия, но мисля важи и за у нас. Олигарсите взеха цялата икономика и натрупаха богатства чрез далавери и връзки с властта. Те не могат да се оправят в нормална конкурентна среда, понеже не са бизнесмени, а банални крадци. Затова олигарсите целенасочено смазват средния и дребен бизнес, за да не се укропни, защото ако се укропни ще ги отвее. 

Иска ми се да чуя какво мислят Ники и Киров за тези думи на Хазин.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 38 минути, Frujin Assen said:

Когааа! (както казваше една сестра ромка)

Тук сигурно имаш предвид БРИКС?

Гледам и не вярвам на ушите си! Стинка признава, че не всичко в ЕС е цветя е рози. То и в айти сектора е същото. Преди време слушах Хазин който каза нещо много интересно. То беше за Русия, но мисля важи и за у нас. Олигарсите взеха цялата икономика и натрупаха богатства чрез далавери и връзки с властта. Те не могат да се оправят в нормална конкурентна среда, понеже не са бизнесмени, а банални крадци. Затова олигарсите целенасочено смазват средния и дребен бизнес, за да не се укропни, защото ако се укропни ще ги отвее. 

Иска ми се да чуя какво мислят Ники и Киров за тези думи на Хазин.

Още преди евразийския... затова го измислиха...

То няма система, в която всичко да е цветя и рози... комунизма затова е несъстоятелен и утопия.

... те трябва да намерят начин за взаимно съществуване и на клиентелисткия и на свободния бизнес. Щото в крайна сметка клиентелисткия е зависим от това, което държавата може да акумулира от свободния и да им го преразпредели. 

Редактирано от stinka (Rom)
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
1 hour ago, Frujin Assen said:

Когааа! (както казваше една сестра ромка)

Тук сигурно имаш предвид БРИКС?

Гледам и не вярвам на ушите си! Стинка признава, че не всичко в ЕС е цветя е рози. То и в айти сектора е същото. Преди време слушах Хазин който каза нещо много интересно. То беше за Русия, но мисля важи и за у нас. Олигарсите взеха цялата икономика и натрупаха богатства чрез далавери и връзки с властта. Те не могат да се оправят в нормална конкурентна среда, понеже не са бизнесмени, а банални крадци. Затова олигарсите целенасочено смазват средния и дребен бизнес, за да не се укропни, защото ако се укропни ще ги отвее. 

Иска ми се да чуя какво мислят Ники и Киров за тези думи на Хазин.

Оффффф стига с тази Русия...Писна ми

Темата не за Русия - тип пак заби натам (не знам  защо?). Ако разкажа нещата от моята гледна точка,  да не стане така че аз да съм виновен, след  като ти забиваш натам?.

Последно:

Проблемът вече не в олигархията (кога в Русия не е имало икономическа олигархия, която е близо до власта, апропо такава има в Корея и в Сингапур, и във всички така наречени крони-икономики), а в нещо по-страшно - одържавяването на икономикатата (70  процента от икономиката в Русия днес  е държавна, не само това, за разлика от Китай, където държавния сектор произвежда само 30 процента от БНП-то, в Русия той е повече от 70)  , съчетано с тотален клентилизъм и несменяемост на властта.
(Хазин пише малко  по-ранни времена, процесите обаче се развиват динамично и тенденциозно) .

Меритократичните принципи днес са почти изцяло са изключени, за ръководители и менаджери на одържавените сектори и предприятия се назначават хора, не според техните качества,  а  според тяхната лоялност и заслуги към властниците,  началниците/началника, и партията. /Дори в кръга на шегата се казва ,че кадърните ги уволняват и  на тяхно място идват хората с протекции/

Всъщност нормално е за система, в която няма сменяемост на властта, и липсва реалното разделение на властите - да се корумпира и да се държи точно така, и да се маргинализира...

Това е лекцията по икономика и политология (аз съм лектора в тоя форум, Киров е декана или ректора :))

И се занимай моля те с трола на Душко, да се ограничи..

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Явно някои много се ядосват че икономиката на Русия е нищожна и разкъсана на парчета. Аз писах за Китай, Турция, Русия и Германия. Ама тролчетата активисти не са забелязали Турция, Китай Германия а само нищожната Русия ги е раздразнила ... Мъка .

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 41 минути, Du6ko said:

Явно някои много се ядосват че икономиката на Русия е нищожна и разкъсана на парчета. Аз писах за Китай, Турция, Русия и Германия. Ама тролчетата активисти не са забелязали Турция, Китай Германия а само нищожната Русия ги е раздразнила ... Мъка .

Пак кофти игра и лошо тролене..Темата не е за Китай,Турция, Русия и Германия, да, и е дразнещо Русия да се навира във всяка тема във форума..

 

Докажи, че греша за теб.  Вместо да се правиш на ущипана на и обидена мома, напиши нещо по въпроса. Няма ли да е по-лесно?

Цитирай

Посоки за икономическо развитие на България"

 

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 4 часа, nik1 said:

Проблемът вече не в олигархията (кога в Русия не е имало икономическа олигархия, която е близо до власта, апропо такава има в Корея и в Сингапур, и във всички така наречени крони-икономики), а в нещо по-страшно - одържавяването на икономикатата (70  процента от икономиката в Русия днес  е държавна, не само това, за разлика от Китай, където държавния сектор произвежда само 30 процента от БНП-то, в Русия той е повече от 70)  , съчетано с тотален клентилизъм и несменяемост на властта.
(Хазин пише малко  по-ранни времена, процесите обаче се развиват динамично и тенденциозно) .

Меритократичните принципи днес са почти изцяло са изключени, за ръководители и менаджери на одържавените сектори и предприятия се назначават хора, не според техните качества,  а  според тяхната лоялност и заслуги към властниците,  началниците/началника, и партията. /Дори в кръга на шегата се казва ,че кадърните ги уволняват и  на тяхно място идват хората с протекции/

Всъщност нормално е за система, в която няма сменяемост на властта, и липсва реалното разделение на властите - да се корумпира и да се държи точно така, и да се маргинализира...

++ Това сме го разисквали и в други теми много пъти. Сега се сещам за Южна Корея, въпреки че има олигархия, не се толерира, не вкарват ли в затвора за 12 години бившия президент за облагодетелстване на една корпорация, хората я свалиха от улицата. Както и да е, олигархии има и в Сингапур, и май навсякъде. Според мен има една съществена разлика между западните олигарси и тези в Русия, Китай и България, например - там класата на капитала изпраща свои представители във властта, които работят повече или по-малко за отделни неини крупни фигури: в другия случай властта създава крупни капиталисти и те работят за нея.

Но си прав напълно в едно, в България, както и в Русия, държавата е прекалено силна и се меси прекалено много в икономиката, до степен да прави икономика. Китайците създадоха хибрид, който работи /те наблюдаваха Сингапур на Ли Куан Ю и се учеха от него/: държавата-партия контролира директно 30 процента от важните за нея сфери, в останалите 70 процента е пуснала хората да правят пари по правилата, тя единствено строго реферира правилата. Така се създават както селф-мейд милиардери, така и селф-мейд дребни предприемачи, законите за принадената стойност действат без да бъдат тормозени от феодална зависимост. В Русия съотношението е обърнато наопаки, а в България, въпреки че формално делът на държавната икономика не е голям, без благоволението на партийните функционери и държавните чиновници никакъв бизнес не може да просперира - скорошен пример една кметица на район, дребна риба, и то още гладна защото е нова, с пари, за които в Китай биха разстреляли, а в САЩ биха вкарали в затвор за дълго време сенатор. Да ни имат мащабите:)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Още инфо което боли. % на емигриращите в дадените страни.

emigrants-2015-percentages.jpg

 

И сега това което и мен ме изненада, на къде отиват тези хора.....Дръще се!

emigrants-2015-countries.jpg

Значи ние повечето за турция заминаваме.....:ai:

TheTepegraph.co.uk

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 42 минути, Б. Киров said:

++ Това сме го разисквали и в други теми много пъти. Сега се сещам за Южна Корея, въпреки че има олигархия, не се толерира, не вкарват ли в затвора за 12 години бившия президент за облагодетелстване на една корпорация, хората я свалиха от улицата. Както и да е, олигархии има и в Сингапур, и май навсякъде. Според мен има една съществена разлика между западните олигарси и тези в Русия, Китай и България, например - там класата на капитала изпраща свои представители във властта, които работят повече или по-малко за отделни неини крупни фигури: в другия случай властта създава крупни капиталисти и те работят за нея.

Но си прав напълно в едно, в България, както и в Русия, държавата е прекалено силна и се меси прекалено много в икономиката, до степен да прави икономика. Китайците създадоха хибрид, който работи /те наблюдаваха Сингапур на Ли Куан Ю и се учеха от него/: държавата-партия контролира директно 30 процента от важните за нея сфери, в останалите 70 процента е пуснала хората да правят пари по правилата, тя единствено строго реферира правилата. Така се създават както селф-мейд милиардери, така и селф-мейд дребни предприемачи, законите за принадената стойност действат без да бъдат тормозени от феодална зависимост. В Русия съотношението е обърнато наопаки, а в България, въпреки че формално делът на държавната икономика не е голям, без благоволението на партийните функционери и държавните чиновници никакъв бизнес не може да просперира - скорошен пример една кметица на район, дребна риба, и то още гладна защото е нова, с пари, за които в Китай биха разстреляли, а в САЩ биха вкарали в затвор за дълго време сенатор. Да ни имат мащабите:)

Напълно съм съгласен.

В крони-икономиките от Източна Азия (Сингапур също се води  такава икомоника), без контионентален Китай - олигархията във власт, работи за капитализма, създава правила по западен образец (тя е най-облагодетелствана и заинтересувана да има правила, и да е независма от властта и политиците)  , и тези правила важат както за политиците, така и за всички останали,

В Корея през, 2007, осъдиха министър-преседателката Хан-Мьон-Сук, за това че беше взела дарение от частна корпорация

https://en.wikipedia.org/wiki/Han_Myeong-sook

 

При другия тип "олигархия" (тя има варианти, както  пишеш)- олигархията е отгледана от властта, най-вече тя е зависима от  нея и от политиците които са на  власт

В Русия най- големият проблем,  мисля,за развитието и  днес,  е одържавената икономика, одържавяването

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 14 минути, Skubi said:

Още инфо което боли. % на емигриращите в дадените страни.

emigrants-2015-percentages.jpg

 

И сега това което и мен ме изненада, на къде отиват тези хора.....Дръще се!

emigrants-2015-countries.jpg

Значи ние повечето за турция заминаваме.....:ai:

TheTepegraph.co.uk

 

Според картата, при българската емиграция, води Турция.
Етническите турци масово емигририха, и се  устроиха  в Турция; за етническите българи, малко съм скептичен - има езикова бариера,

Иначе, в Турция не е зле за живот, работа, и инвестиции в жилище;

Преди имаше и малко социализъм в Турция - дамите се пенсионираха с 18 години стаж; за пенсионерите лекарствата и здравното обслужване е на символични цени (последното се запази, но законите за пенсиониране AKP-то ги направи европейски)

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
1 hour ago, Skubi said:

Още инфо което боли. % на емигриращите в дадените страни.

emigrants-2015-percentages.jpg

 

И сега това което и мен ме изненада, на къде отиват тези хора.....Дръще се!

emigrants-2015-countries.jpg

Значи ние повечето за турция заминаваме.....:ai:

TheTepegraph.co.uk

 

скуби, малка корекция ще направя. Имиграция е процес навътре, а емиграция е процес навън, най-просто казано.

Тоест от всички емигранти в БГ, %-тът на турските граждани е най-голям.

Малко скептичен съм към процентите в картите, не за друго, а защото няма източник. Може и да греша.

Редактирано от БатеВаньо
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 11 минути, БатеВаньо said:

скуби, малка корекция ще направя. Емиграция е процес навътре, а имиграция е процес навън, най-просто казано.

Тоест от всички емигранти в БГ, %-тът на турските граждани е най-голям.

Малко скептичен съм към процентите в картите, не за друго, а защото няма източник. Може и да греша.

Не е ли обратно?

https://bg.wikipedia.org/wiki/Емиграция

"Е"- навън : емигрирам от България навън, изселвам се от България, мигрирам от България към ..

"И"-навътре: имигрирам в България, заселвам се в България ,преселвам се в  България

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Just now, nik1 said:

Не е ли обратно?

https://bg.wikipedia.org/wiki/Емиграция

"Е"- навън : емигририрам от България навън, изселвам се от България, мигрирам от България към ..

"И"-навътре: имигрирам в България, заселвам се в България ,преселвам се в  България

Ник, извинявай. Поправих го.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки
Преди 1 минута, nik1 said:

Емитер :)

 

За "Имитер" не се сещам, колектор може би е техническия термин за приемник / събирател... :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

да, така е. Най-лесното обяснение е когато си роден в страната Х и я напуснеш, си емигрант. Когато идваш от страната Y, в страната Х, ти си имигрант.

В картите, имената върху държавите са поставени от гледна точка на имигрантите, а процеса е обяснен с емиграция. Малко объркващо на пръв поглед, но в общи линии се показва, че турците мигрират в БГ и БЮРМ, немците в САЩ, австралийците в ОК и т.н.

данните малко ме притесняват дали са относително точни, не за друго, а защото са от 2010(world bank) и създадената формула за изчисление(статистически модел) не е предоставена.

Редактирано от БатеВаньо
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...