Отиди на
Форум "Наука"

Посоки за икономическо развитие на България


stinka (Rom)

Recommended Posts

  • Потребител
Преди 10 часа, stinka (Rom) said:

Минимални пенсии, а не липса на пенсии...твърдя. И да не е популярно, но резултата е че в такъв случай пенсионерите изяждат внуците си... това по-хуманно ли е?

Междудругото отсега нататък у нас ще започват да се пенсионират "златното поколение" на комунизма. Златното поколение са родените и възпитаните от комунизма, тези които водеха България през последните 30г., тези които не гледаха по много деца... щото имат свръх претенции и очаквания... честито.

Според мен високите пенсии трябва да са следствие на високи доходи. Има някаква логика, че ако раздадем пари на хората, те ще ги похарчат и ще завъртят няколко оборота в икономиката. Но този модел действа кратко. А пък и българите имат възможност да си харчат парите в съседство и не е гаранция, че те ще останат у нас. Според мен българската държава е в такова положение, че всички - държава и частници, трябва да инвестират. Държавата преди всичк о в инфраструктура, образование и всичко, което би привлякло частните инвеститори. Вместо това се продължава да се мисли на дребно, като например да изчакаме нещо да се пробие съвсем, да стане евтино, но неизползваемо и да го приватизираме и после с изненада да установим, че сме неконкурентно способни, защото сме пропуснали факта, че няма значение кой е собственик на нещо - държавата или частник - модернизацията и капиталовложенията са неизбежни.

 

Преди 10 часа, Frujin Assen said:

Къде по минимални? В момента минималната пенсия е 150 лв. Питай някого как се живее със 150 лв- ще ти кажат едно "Ако не са децата съм умрял". Тези хора няма как да изчезнат, щем не щем ще трябва да се съобразяваме с тях

Никой не твърди, че пенсия от 150 лева е нещо нормално. Хем държим за ниските данъци, хем искаме високи пенсии - това няма как да стане.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 479
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител
Преди 1 минута, nik1 said:

Принципно подходът е правилен и аз приемам този подгход, Но нека да и да кажем, той не решава кой знае какво (пак казвам не предлагам друго,осветлявам за четящите)

Имаме билогичен часовник  - клетките ни могат да се делят определен брой пъти след което органите иситемите заповат да отказават  (медикаментите не променят това,само предотартяват смъртоносните  сривове) и , и на 70 години хората са инвалидизирани в голяма степен..

В един момент ще се получи парадокс, при който хората да се пенсионират предимно по болест, вместо по възраст и прослужено време..

 

Цинично казано това е целта. Защото пенсиониран по болнични ще получава само 75-80% от тази която би му се полагала ако е на възраст. Да не говорим че и сега повечето от мъжете с 1-2 години преживяват пенсионирането си....

Най гадното е, че те дерът цял живот и накрая.....Тогава дайте китайският модел. Няма пенсия но не отдържат от заплатите. Тоест живееш от това което си спести, или на гърбът на децата си....

ПС. Божичко навремето когато се записах за техник на компютри да уча, учителите ни казваха, че благодарение на компютрите работата ще става все по лека, все по креативна, ще е достатъчно ежедневно да се работи 4-6 часа 3-4 дена на седмица. Работниците ще имат повече време да пътуват, да ходят на кино, театър, да са в природата на ранчетата си, да четът да станат по културни цивилизирани......Божичко.....Нищо не стана....:ag:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 18 часа, Б. Киров said:

Работата на политиците, според мен, е да осигурят добра законова и управленска рамка, а по отношение на пазара да управляват събираните с данъци пари. Дотам е тяхната връзка с пазара.

Държавата все пак има някаква собственост, при това тя у нас е инфраструктура, която е абсолютно необходима за развитие на каквато и да било икономика. И ред други неща, като наука и образование които могат да се стимулират. Законовата рамка, колкото и да е добра, българинът е доказал, че може да се заобиколи. Даже и от чужди законови рамки да се възползва и от чужди социални системи. Като цяло в икономиката и на пазара всичко е в движение - тъкмо си решил, че си намерил изхода от лабиринта и вече си влязъл в нов. Политиците не трябва да се бъркат на пазара, но за да стане това трябва да разбират от него или най-малко да разбират, че повече богати хора - по-богата държава - повече данъци, а също и принципът, че ако аз съм богат, а всички около мене бедни, това не означава, че живея добре, нито че стандартът ми е висок.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 4 минути, Пандора said:

Хем държим за ниските данъци,

Държавата "взима"  около 50 процента от това, което изработят гражданите  под вид на преки и всякви косвени данъци и такси. Тези пари, когато са изразходвани от държавата имат почти нулев или отрицателен мултипликационен ефект.. 
Колкода се отнемат, и не е ли проблемът с парите този как се изразходват?

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 часа, Skubi said:

Най гадното е, че те дерът цял живот и накрая.....Тогава дайте китайският модел. Няма пенсия но не отдържат от заплатите. Тоест живееш от това което си спести, или на гърбът на децата си...

Аз определено сериозно се замислям по въпроса за това, дали държавата да не се откаже от подобен социален ангажимент. Но европейските държави днес така се дефинират - социални, да видим дали ще издържат и до кога. Иначе, човек може да спести или да вложи пари, просто няма сигурност. Може би някакви социални пенсии в краен случай или някаква друга практика.

Преди 10 часа, Skubi said:

ПС. Божичко навремето когато се записах за техник на компютри да уча, учителите ни казваха, че благодарение на компютрите работата ще става все по лека, все по креативна, ще е достатъчно ежедневно да се работи 4-6 часа 3-4 дена на седмица. Работниците ще имат повече време да пътуват, да ходят на кино, театър, да са в природата на ранчетата си, да четът да станат по културни цивилизирани......Божичко.....Нищо не стана

Това нещо с компютрите и роботите е голям проблем, просто хората все още не се замислят за последиците. Може да се работи 3-4 дена на седмица и без това има безработица, само, че доходите няма да са същите. Ще трябва да чакаме още - за децата може и да стане.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 часа, nik1 said:

Държавата "взима"  около 50 процента от това, което изработят гражданите  под вид на преки и всякви косвени данъци и такси. Тези пари, когато са изразходвани от държавата имат почти нулев или отрицателен мултипликационен ефект.. 
Колкода се отнемат, и не е ли проблемът с парите този как се изразходват?

 

Аз не съм за високи данъци в никакъв случай. Колкото ти са отчисленията в проценти, толкова ти е и пенсията. В Дания е различно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, Пандора said:

Аз определено сериозно се замислям по въпроса за това, дали държавата да не се откаже от подобен социален ангажимент. Но европейските държави днес така се дефинират - социални, да видим дали ще издържат и до кога. Иначе, човек може да спести или да вложи пари, просто няма сигурност. Може би някакви социални пенсии в краен случай или някаква друга практика.

Това нещо с компютрите и роботите е голям проблем, просто хората все още не се замислят за последиците. Може да се работи 3-4 дена на седмица и без това има безработица, само, че доходите няма да са същите. Ще трябва да чакаме още - за децата може и да стане.

Ами да. Защото с рухване на реалният социализъм, рухнаха и ком и соц партиите, профсъюзите. Тоест сега 100% сме изложени на безграничното лакомсво на буржоазията за супер хипер профит....Не че по малко ами много повече работим, за много по-малко пари/пропорционално/, все по-болни живеем все по дълго....Не случайно, се концентрира общият имот на земното кълбо в ръцете на все по-малко хора.....На децета ни ще е още по-кофти защото с нас ще измрът и тези които са живеели в малко по-човечен свят.... 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 32 минути, Skubi said:

Ами да. Защото с рухване на реалният социализъм, рухнаха и ком и соц партиите, профсъюзите. Тоест сега 100% сме изложени на безграничното лакомсво на буржоазията за супер хипер профит....Не че по малко ами много повече работим, за много по-малко пари/пропорционално/, все по-болни живеем все по дълго....Не случайно, се концентрира общият имот на земното кълбо в ръцете на все по-малко хора.....На децета ни ще е още по-кофти защото с нас ще измрът и тези които са живеели в малко по-човечен свят.... 

Ти още ли вярваш на мита за това че по онова са управлявали работниците и селяните?...Управяляваха ни  едни пазени от всики служби и от конституцията едни бивши работници и селяни,вече като номеклатура,компария и ЦК..

Точно заради профсъзите се подържа този комунистрическо-робски кодекс, в който едните са роби, другите са овластени Той е съдаден такъв от компартията, за да направи и подържа хората роби естествено..

Защо заради профсъюзите-защото Кодексът им е подхвърлил голямо кокалче със сочно парче месо..

Аз съм за отпадането на кодекса и за свободно договаряне при спазване на общитъе изисквания световното трудово законодателство , както в най-развитите страни.. От договорите не приоизтича власт за никоя от страните, а само права и задължения на страните,
Кодексът (комунистическия) обаче овластявастява работодателите (те по онова време и сега, имат някой от функциите на държавни органи), и подхвърля голям кокал на профсъюзите.

Той е инсрумент на работодателя, даден му от държавата

Не вярайте на всичко което се пише по вестниците за онова време, или се пропагандира от партии и профсъюзи или проруските аватари. Знам че политикономичиеската пропаганда е въздействатала на повече от едно поколение (самата тема, и дискусия донякъде го показва), но все имаме и ум:

http://pravo-to.com/material/trudovo_pravo/52934/p2

Цитирай

 

3. дисциплинарната власт също е елемент от работодателската власт. Тя  е предоставена от закона власт на работодателя да реализира дисциплинарна отговорност. Тъй като това е един от видовете юридическа отговорност, в това правомощие на работодателя се включват определени държавни функции като на държавен орган. Работодателят има право да упълномощава други лица да налагат дисциплинарни наказания – паралелно съществуват неговата дисциплинарна власт и дисциплинарната власт на упълномощеното лице (не са еднакви, особено ако се налага дисциплинарно уволнение – това е изключително правомощие на работодателя); 4. нормотворческа власт на работодателя да регулира отношенията в предприятието чрез недържавни източници на трудовото право. По отношение на КТД  работодателят се явява страна и не може да откаже преговори по сключването на такъв договор.

 

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 часа, Skubi said:

Ами да. Защото с рухване на реалният социализъм, рухнаха и ком и соц партиите, профсъюзите. Тоест сега 100% сме изложени на безграничното лакомсво на буржоазията за супер хипер профит....Не че по малко ами много повече работим, за много по-малко пари/пропорционално/, все по-болни живеем все по дълго....Не случайно, се концентрира общият имот на земното кълбо в ръцете на все по-малко хора.....На децета ни ще е още по-кофти защото с нас ще измрът и тези които са живеели в малко по-човечен свят.... 

Е, не толкоз песимистично :) Събирай пари за робот t155046.gif - пращаш го вместо теб да работи, а ти - на плажа t4105.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 23 минути, nik1 said:

Ти още ли вярваш на мита за това че по онова са управлявали работниците и селяните?...Управяляваха ни  едни пазени от всики служби и от конституцията едни бивши работници и селяни,вече като номеклатура,компария и ЦК..

Точно заради профсъзите се подържа този комунистрическо-робски кодекс, в който едните са роби, другите са овластени Той е съдаден такъв от компартията, за да направи и подържа хората роби естествено..

Защо заради профсъюзите-защото Кодексът им е подхвърлил голямо кокалче със сочно парче месо..

Аз съм за отпадането на кодекса и за свободно договаряне при спазване на общитъе изисквания световното трудово законодателство , както в най-развитите страни.. От договорите не приоизтича власт за никоя от страните, а само права и задължения на страните,
Кодексът (комунистическия) обаче овластявастява работодателите (те по онова време и сега, имат някой от функциите на държавни органи), и подхвърля голям кокал на профсъюзите.

Той е инсрумент на работодателя, даден му от държавата

Не вярайте на всичко което се пише по вестниците за онова време, или се пропагандира от партии и профсъюзи или проруските аватари. Знам че политикономичиеската пропаганда е въздействатала на повече от едно поколение (самата тема, и дискусия донякъде го показва), но все имаме и ум:

http://pravo-to.com/material/trudovo_pravo/52934/p2

 

Прав си. Номенклатурата оправляваше и с течение на времето ставаше все по-затворена от долу, но всепакси имаше едно морално ниво което не биваше да се престъпва....

Хайде това го огтхвърлихме но на мястото му нема нищо. Нито моралът на силна средна класа /либерални, християно демократи/ нито моралът на религията....Нищо няма...

И ето ме: важен, блестящ, елегантен,
богат като истински Крез!
И знам аз: крадец съм, лъжец, спекулантин,
безчестник; но... винаги с чест!"..."

"Червен смях", 14 март 1923

:devil:

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, Б. Киров said:

Не ми се влиза в дребнави спорове, погледнете архивите и сатистиките, там ще откриете всичко за това каква промишленост е имала България, какво е произвеждала, какво е изнасяла преди 1944. Само ще постна архивен материал от Държавния архив за промишлеността в София и Софийско, вижда се какво е имало и какво не:

 

По отношение на доходите, преди съм сравнявал заплати на учител, чиновник, офицер, работник, приравнено към сегашните цени и стойности заплатите са били големи; приравнени към европейските тогава са били съпоставими. Много български младежи учат в Чехия, Германия, Франция на издръжката на родителите от България, но за разлика от сега, след това се връщат в България и упражняват професиите си на инженери, лекари или юристи тук. Защо според вас са се връщали, ако е бил толкова нисък стандартът и заплащането, тогава масова емиграция от България не е имало.

Селското население на царство България е 75% към 1944 г - това е от официалната статистика. Не казвам, че е нямало промишленост въобще, а че индустрията е била страшно неразвита в сравнение с други европейски страни. Огромната част от населението е живеела в условия, близки до тези в днешния трети свят. Инженери, лекари, юристи са били твърде малко на брой (т.е. имало е търсене, а не свръхпредлагане на юристи като сега), а миграцията по онова време хич не е била лесна. А колко малка е била т.нар. средна класа личи по това, колко лесно е била потъпкана след 1944 г.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, Б. Киров said:

Не е точно така, има нюанси във всичко това, Пиночет управлява 17 години, след него се редуват социалдемократи и християндемократи /десни/, големият ръст на икономиката е от 2000 натам и е заслуга и на леви и на десни, но излизаме от темата. Все пак при Пиночет има съществен ръст на икономиката, той подготвя следващия растеж, видно е от графиката:

 

Пиночет управлява от 1973 до 1990. какво би станало, ако Алиенде е за алтернативния раздел.

Да, Пиночет управлява до 1973 до 1990, но до 1982 г. либертарианската политика на чикагските момчета е дотолкова съсипала икономиката, че след това се налагат капиталови и валутни ограничения и национализация на банки и предприятия с последвала приватизация. Реално първите 10 години от режима се оказват загубено време за Чили. Разходите за образование и здравеопазване са по-малък процент от БВП през 1990 г. отколкото през 1973 г.

Приликите с Източна Европа са твърде много. След 1990 г. цените на медта се качват и икономиката тръгва нагоре.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

До Пандора и Скуби относно "отпадането на пенсиите":

Пенсионната ни система не се е променила от тоталитаризма; тя е вариант на т.н. социално-демоктратичен модел (бисмарков)

Кое е характерното - тази система работи при златен стандарт и/или малка инфлация

Добре сега сме вързани към ДМ, ОК но системата единствената възможна ли е? Нали и британската лира е стабилна валута като ДМ?

По скоро като идея (само) - може и да се търсят варианти със втори и трети стълб (назадължителни), а първия стълб да остане само солидарен, съас сравнително намлена тежест който първи стълб ще гарантира че всеки пенсионер за възраст и стаж ще взима минимална (равна) пенсия, (говорим за наистина минимална сума, еравна за вски пенсионери) а допълнителните му додохи/пенсия ще идват от вториуя и трети стълб..

Такава е британската система..

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
1 hour ago, Perkūnas said:

Да, Пиночет управлява до 1973 до 1990, но до 1982 г. либертарианската политика на чикагските момчета е дотолкова съсипала икономиката, че след това се налагат капиталови и валутни ограничения и национализация на банки и предприятия с последвала приватизация.

Няма либертарианство без подходяща законова рамка и/или върховенство на закона.. Пиночет или неговите хора едва ли са чували думата либертариантсво,защо да очакваме да направят нещо?

PS

Малко се хващате за думите и се губи контеста

Не знам как е в Чили, но имам престава за Уругвай и Германия  Нямам нищо против левите в Уругвай или левите в Германия или тяхната социаана пазарна икономика. Тя е вариант на свободната, със среда, и върховенството на закона, а ако говорим за Уругвай  - то левите имат най-голямо участие в това да освободят (,емаципират) икономиката, и да постигнат по-високо върховенство на закона..

Контексът, че беше в България никое управление не прави нито свободна, нито пазарна, нито пазарна и социлана такава, нито пък променя средата, а втърдвява модела #Kой. Политическият хоризонт е почти празен откъм партии с такива идеи и/или възможности, а нещата вървят към по-голямо "опразване".

Предложих нещо, вие опонирахте 

Какво предлагате вие? Моля, отговорете ми

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 минути, nik1 said:

До Пандора и Скуби относно "отпадането на пенсиите":

Пенсионната ни система не се е променила от тоталитаризма; тя е вариант на т.н. социално-демоктратичен модел (бисмарков)

Кое е характерното - тази система работи при златен стандарт и/или малка инфлация

Добре сега сме вързани към ДМ, ОК но системата единствената възможна ли е? Нали и британската лира е стабилна валута като ДМ?

По скоро като идея (само) - може и да се търсят варианти със втори и трети стълб (назадължителни), а първия стълб да остане само солидарен, съас сравнително намлена тежест който първи стълб ще гарантира че всеки пенсионер за възраст и стаж ще взима минимална (равна) пенсия, (говорим за наистина минимална сума, еравна за вски пенсионери) а допълнителните му додохи/пенсия ще идват от вториуя и трети стълб..

Такава е британската система..

И тук ги имаше трите стълба. Единият беше държавната. После почнаха да се изграждат частни пенсиони фондове които банки и други фирми органицирваха. Третото бе доброволна пенсия. Вторите две въртяха парите в разни портфолия и гарантирваха +приходи до месечната плащана сметка. Работниците имаха право да определят колко процента искат в държавният фонд и колко в частният да му се одържа от определена пенсия. Преди години Орбан реши, че това нее ок и приватизира фондовете на частните пенсии. Доброволните останаха. Като обещаха, че в рамките на една година всеки един бачкащ, ще му се открие лична сметка/като в банка/ където гогато иска може онлине да провери как му стоят нещата....Това беше преди години още не го нема....

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 56 минути, Perkūnas said:

Селското население на царство България е 75% към 1944 г - това е от официалната статистика. Не казвам, че е нямало промишленост въобще, а че индустрията е била страшно неразвита в сравнение с други европейски страни. Огромната част от населението е живеела в условия, близки до тези в днешния трети свят. Инженери, лекари, юристи са били твърде малко на брой (т.е. имало е търсене, а не свръхпредлагане на юристи като сега), а миграцията по онова време хич не е била лесна. А колко малка е била т.нар. средна класа личи по това, колко лесно е била потъпкана след 1944 г.

Paul Bairoch (24 July 1930, Antwerp – 12 February 1999, Geneva) was one of the great post-war economic historians who specialised in global economic history, urban history and historical demography. He published or co-authored more than two dozen books and 120 scholarly articles.

https://en.wikipedia.org/wiki/Paul_Bairoch

Това е таблица на БВП на държавите в Европа от 1880 до 1938 направена от Paul Bairoch, историк на икономиката, дал съм линк към биографията му. Таблицата показва БВП на държавите в Европа в периода по възходящ ред. Въз основа на тази таблица, Paul Bairoch прави историческа карта на Европа по БВП на глава от населението за 1938, която съвсем нагледно показва къде сме били по икономическо развитие тогава в сравнение с другите европейски страни.

bar.thumb.jpg.6fcc2106ac37e4c1d864a0c12d18bf22.jpg

Картата отдолу е направена по БВП на човек от населението по стойност на долара от 1960, но принципът е такъв - авторът е използвал статистиката за население и БВП от 1938, обърнал е стойностите на БВП в стойност от долари 1960 и е разделил съвкупния БВП на броя на населението за годината 1938. Това е резултатът:

M0M9a5x.thumb.jpg.bf38fcd36717831c3d7618d63a188f4e.jpg

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_regions_by_past_GDP_(PPP)

Лесно е да се направи сравнение как са се променили нещата, ако сега до тези цифри се нанесат днешните, те са общодостъпни.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 24 минути, Б. Киров said:

Paul Bairoch (24 July 1930, Antwerp – 12 February 1999, Geneva) was one of the great post-war economic historians who specialised in global economic history, urban history and historical demography. He published or co-authored more than two dozen books and 120 scholarly articles.

https://en.wikipedia.org/wiki/Paul_Bairoch

Това е таблица на БВП на държавите в Европа от 1880 до 1938 направена от Paul Bairoch, историк на икономиката, дал съм линк към биографията му. Таблицата показва БВП на държавите в Европа в периода по възходящ ред. Въз основа на тази таблица, Paul Bairoch прави историческа карта на Европа по БВП на глава от населението за 1938, която съвсем нагледно показва къде сме били по икономическо развитие тогава в сравнение с другите европейски страни.

bar.thumb.jpg.6fcc2106ac37e4c1d864a0c12d18bf22.jpg

Картата отдолу е направена по БВП на човек от населението по стойност на долара от 1960, но принципът е такъв - авторът е използвал статистиката за население и БВП от 1938, обърнал е стойностите на БВП в стойност от долари 1960 и е разделил съвкупния БВП на броя на населението за годината 1938. Това е резултатът:

M0M9a5x.thumb.jpg.bf38fcd36717831c3d7618d63a188f4e.jpg

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_regions_by_past_GDP_(PPP)

Лесно е да се направи сравнение как са се променили нещата, ако сега до тези цифри се нанесат днешните, те са общодостъпни.

Между двете световни войни у нас се развиват преработвателни индустрии, растежът ни, предполагам е на тяхна база..

Апропо , чувал съм че тютюневата индустрия е доходна индустрия..

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 30 минути, nik1 said:

Между двете световни войни у нас се развиват преработвателни индустрии, растежът ни, предполагам е на тяхна база..

Апропо , чувал съм че тютюневата индустрия е доходна индустрия..

Царство България е официалното наименование на българската държава от 1908 до 1947 г. Първият министър-председатели на царството е Александър Малинов / 1908–1911 г./, а последният Кимон Георгиев /1944–1946 г./.

Как се развива стопанството в този период от време? През 1921 г. в Царство България има 1544 промишлени предприятия (включително насърчаваните от държавата) с общо 55 000 работници, пише еxtremecentrepoint.com.

През 1928 г. е приет Закон за насърчаване на местната индустрия, който предвижда безмитен внос на непроизвеждани в България машини и съоръжения, безплатно отпускане на държавни и общински земи за строеж на фабрики, намаление с 25 до 30% от тарифите на БДЖ, освобождаване от някои данъци и такси и др. До 1929 г. (от 1923) индустриалното производство в България се увеличава с 88% , или средногодишен ръст от 11%. Една от причините за това е силният протекционизъм на държавата.

През 1941 година индустриалната продукция възлиза на 18,16 млрд. лв. срещу 11,16 млрд. лв. през 1934 г. при средногодишен ръст от 6,9%. Водеща е хранително-вкусовата промишленост / 62%/, но се развиват и циментова промишленоста, както е металообработката, химията и електротехниката.

В предприятията с над 50 работници работят 75,2% от всички работници в промишлеността, а с над 200 работници – 40%.

Икономическият възход на България в навечерието на Втората световна война може да се види, като се направи сравнение на нейните постижения с тези на съседните държави. Да вземем само пшеницата. На глава на населението в кг през 1938 година тя е била 280 кг за България, 142 – за Гърция, 245 – за Румъния, 248 – за Турция и 197 за Югославия.

 В началото на 30-те години с приемане на различни закони земеделското производство се увеличава средно с 18% за периода 1934-1939 г., а увеличението на земеделската продукция е около 70% в сравнение с довоенното ниво.

През 1939 г. доходът в земеделието нараства с 37% в сравнение с 1935 г. Средната надница на професионален работник е 66,60 лв., средната месечна заплата на чиновниците – 2500 лв., а средната пенсия – 1400 лв.

Подемът на икономиката довежда до подобряване на жизненото равнище на широки слоеве от населението.

http://www.paragraph22.bg/22-novini/read/ikonomikata-i-zaplatite-v-carstvo-bulgariia-prez-1939-g

Само за сравнение - средна пенсия 1400 лева по цени от онези години се равнява приблизително на 700 сегашни, цена на кг. месо е бил около 20 лв., на сирене около 25 лв.

Тютюнът е бил основно износно перо и много развита индустрия, това е описано в детайли в романа "Тютюн" на Димитър Димов /корекция, вторият му баща е бил тютюнев експерт/, не е изнасяна просто суровина, а висококачествен продукт, българските цигари са били много висок бранд.

п.с. Реално по-голямата част от местната хранително-вкусова и текстилна продукция са се реализирали на вътрешния пазар, основно са се изнасяли кожи, тютюн и живо за Германия. Но местната лека промишленост е имала почти пълна реализация на местен пазар, външната търговия е била вяла.

Външната търговия в навечерието на Втората световна война в млн.лв. по текущи цени

Години Внос Износ Оборот            Салдо

1935    3009 3253       6262                214

1938    4934 5578      10 512             664

1939    5197 6065       11 262             868

 

структурата на промишлеността е била приблизително такава:

1kn.jpg.f92e6aa018ad53951f5ab44d778e5a45.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 34 минути, Skubi said:

Преди години Орбан реши, че това нее ок и приватизира фондовете на частните пенсии. Доброволните останаха. Като обещаха, че в рамките на една година всеки един бачкащ, ще му се открие лична сметка/като в банка/ където гогато иска може онлине да провери как му стоят нещата....Това беше преди години още не го нема....

Така ли изигра този?Ох горките.

На стадиона веднага..

====================

Guerrero contra populismo, clientelismo oligarchy :af:

image.png.fab2dd62de7338ba496f8536058a25f7.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 9 минути, Б. Киров said:

Тютюнът е бил основно износно перо и много развита индустрия, това е описано в детайли в романа "Тютюн" на Димитър Димов /той е зет на тютюнев магнат/, не е изнасяна просто суровина, а висококачествен продукт, българските цигари са били много висок бранд.

 

 

Колегата ни вероятно не е пушач и не знае това :117:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 1 минута, nik1 said:

Колегата ни вероятно не е пушач и не знае това :117:

Ех, да бех богатско чедо,
Буров да ми беше дедо,
Дубъл-екстра щех да пуша,
мъката с тех да душа.
Или пък хавански пури,
що ги пушат хора щури,
Но за бедни като нас,
стига ни и некой фас.

https://bg.wikiquote.org/wiki/Стоян_Миленков_(певец)

:)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 27 минути, nik1 said:

Така ли изигра този?Ох горките.

На стадиона веднага..

====================

Guerrero contra populismo, clientelismo oligarchy :af:

image.png.fab2dd62de7338ba496f8536058a25f7.png

 

 

Wrong!

Képtalálat a következőre: „orban kiraly” Hesnt  my Képtalálat a következőre: „orban kiraly” president, hes image.jpeg.29a058c32b2e9ad1c544a9ecfe60be4e.jpeg president of Hungary.....

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 36 минути, Б. Киров said:

Ех, да бех богатско чедо,
Буров да ми беше дедо,
Дубъл-екстра щех да пуша,
мъката с тех да душа.
Или пък хавански пури,
що ги пушат хора щури,
Но за бедни като нас,
стига ни и некой фас.

https://bg.wikiquote.org/wiki/Стоян_Миленков_(певец)

:)

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 22 часа, nik1 said:

До Пандора и Скуби относно "отпадането на пенсиите":

Пенсионната ни система не се е променила от тоталитаризма; тя е вариант на т.н. социално-демоктратичен модел (бисмарков)

Кое е характерното - тази система работи при златен стандарт и/или малка инфлация

Добре сега сме вързани към ДМ, ОК но системата единствената възможна ли е? Нали и британската лира е стабилна валута като ДМ?

По скоро като идея (само) - може и да се търсят варианти със втори и трети стълб (назадължителни), а първия стълб да остане само солидарен, съас сравнително намлена тежест който първи стълб ще гарантира че всеки пенсионер за възраст и стаж ще взима минимална (равна) пенсия, (говорим за наистина минимална сума, еравна за вски пенсионери) а допълнителните му додохи/пенсия ще идват от вториуя и трети стълб..

Такава е британската система..

Моят проблем освен чисто икономическите е и манталитета на българина, който както вече писахме е поел в една определена посока от соц. периода. Просто се съмнявам в добросъвестното управление на парите, както в някои фондове, не всички, така и от държавата, особено от последното. Има и други начини да се погрижи човек за старини, но няма развита икономика. Което пак ни отпраща към главния проблем. Да, смятам че е добре незадължителния характер на допълнителните стълбове.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 12 часа, nik1 said:

Няма либертарианство без подходяща законова рамка и/или върховенство на закона.. Пиночет или неговите хора едва ли са чували думата либертариантсво,защо да очакваме да направят нещо?

PS

Малко се хващате за думите и се губи контеста

Не знам как е в Чили, но имам престава за Уругвай и Германия  Нямам нищо против левите в Уругвай или левите в Германия или тяхната социаана пазарна икономика. Тя е вариант на свободната, със среда, и върховенството на закона, а ако говорим за Уругвай  - то левите имат най-голямо участие в това да освободят (,емаципират) икономиката, и да постигнат по-високо върховенство на закона..

Контексът, че беше в България никое управление не прави нито свободна, нито пазарна, нито пазарна и социлана такава, нито пък променя средата, а втърдвява модела #Kой. Политическият хоризонт е почти празен откъм партии с такива идеи и/или възможности, а нещата вървят към по-голямо "опразване".

Предложих нещо, вие опонирахте 

Какво предлагате вие? Моля, отговорете ми

Коментарът ми беше относно твърдението, че ни трябвал Пиночет в български вариант. При Пиночет няма никакво върховенство на закона - а ние не се стремим към това, нали? Изобщо в България Пиночет има много фенове по простата причина, че бил антикомунист. Но в Чили комунизъм никога не е имало, за да го харесваме по този критерий.

За тютюна - в романа на Д. Димов са описани и стачките на тютюневите работници (това е в оригинала, а не в подобрения вариант).

Реално на картата се вижда, че БВП/калпак в Гърция е по-висок, макар че произвеждат по-малко жито. Инфлацията е също така доста висока.

Политиката през 30-те години на държавно-дотиран капитализъм продължава естествено и след 1944 г., като е засилена индустриализацията. Реално държавната намеса в банковия сектор датира отпреди 1944 г.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...