Отиди на
Форум "Наука"

Защо няма кондуктори в автобусите на софийския градски транспорт?


nik1

Recommended Posts

  • Потребители
Преди 37 минути, nik1 said:

Гениално....по балкански :)

Да де, "гениално" от гледна точка на чиновниците, гражданите в тази схема са овце за стрижене. Един частник никога не би си позволил подобни волности по простата причина, че ако има конкуренция, а винаги има, ще си загуби клиентите, но тъй като общината е абсолютен монополист в градския транспорт, логиката е "ще плащат, къде ще ходят". Само че, не правят сметката, че така поощряват използването на автомобили трошляци на по 20 години, които бълват газове като трабант и замърсяват въздуха, задръстват София. защото всеки средноинтелигентен гражданин може лесно да сметне - 10 км. придвижване му струва колкото 1 билетче за градския транспорт, дори да се вози сам, значи може да се придвижи много по-евтино с трошляк за 2000 лева от всеки краен квартал до центъра с трошляка, отколкото с градския транспорт. И резултата е 700 000 трошляци стари коли в София, които бълват повече мръсотия от Кремиковци.

http://news.bnt.bg/bg/a/broyat-na-kolite-ss-sofiyska-registratsiya-se-uvelichava

Но чиновника какво му е, той се вози на обществени хубави автомобили и не плаща "синя зона", а от синята зона също печели, когато губи пак печели.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
1 hour ago, Warlord said:

В пиковите часове в центъра е безумие всички да влизат на опашка само от първата врата докато се размятат стотинки с кондуктори. Това ще доведе до огромно изоставане в графика, което не може да бъде допуснато, в Япония за такова нещо падат министерски глави.

Майни ("Копилета" или там както си викате :) ) това не е така. Кондукторите се движат в автобуса и таксуват пътниците, които са се качили на предишната спирка.

Аз съм работил за известно време като кондуктор , в 1994 година, при пълните автобуси (баща ми, лека му пръст в тези години беше шофьор в градския транспорт, и ми намери временна работа в компанията, да не стоя без работа, В онези години беше истинска криза и голяма безработица).

Няма никакъв проблем с това което си прествaвяте, че е страшно - таксуването е бързо , достатъчно бързо, че да бъдат таксувани качилите на някоя спирка пътници, дори и в най-пиковите часове..
Бил съм кондуктор и на Икаруси-хармоники, там тичането е малко повече, но и парите са малко повече (заплащането на кондукторите в Пловдив зависи от броя на продадените билети, имат някаква ставка- минимална работна заплата плюс процент от продадените билети)

Сега автобусите са полупразни.

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ако Столична община реши - ще върне кондукторите, но вместо това е по-лесно да вдига билетчето. После стимулирайте намаляването на вредните газове в София, търсете паркоместа, разширявайте шосета.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 7 минути, Kujiro said:

Ако Столична община реши - ще върне кондукторите, но вместо това е по-лесно да вдига билетчето. После стимулирайте намаляването на вредните газове в София, търсете паркоместа, разширявайте шосета.

 

При евтин и добър обществен транспорт, има хора, които ще го предпочитат. пред личния автомобил.

/разказвал съм за един мои познат и съсед, които е бивш шеф на персоналната охрана на тимаджията Марин Митев и сие.. Въпреки, че В. може да си позволили финансово да ходи на сешаната си работа с БМВ-то си, ползва градския транспорт/

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

епа нормално. Столицата винаги е с приоритет. Иначе си има кондуктори, влизат проверяват, излизат. Когото хванат - хванат. :animatedwink:

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Според мен трябва да се погледнат откъм "кухнята" на бюджета нещата с цените на градския транспорт в София, за да разберем какво точно се случва:

razh1.jpg.8818a1e45660132ac475a1501d4c7c1d.jpg

https://www.sofia.bg/documents/20182/541963/budzhet_razhodi_2014_Pril2-%D0%9F%D1%80%D0%B8%D0%BB%D0%BE%D0%B6%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%B5+%E2%84%962+%D0%B7%D0%B0+%D1%80%D0%B0%D0%B7%D1%85%D0%BE%D0%B4%D0%B8%D1%82%D0%B5.pdf/65082181-42d0-42d5-9b07-7d348bf8e2b9

Това е извлечение от финансовия отчет на СОС за разходите на градския транспорт пред същата финансова 2013, за която ставаше въпрос, че приходите са били в размер на 241 млн. и загуби от гратис-пътуващи 73 млн. Значи тогава са били планирани приходи 314 млн.

Но на практика се получава събрани 241 млн. /заради некадърност на управлението/ и разходи от 265 млн., толкова е сумата от всички пера. И тук започва интересното за мен, обърнете внимание на планираната цифра 95 млн. за "преференциални карти" и непланираните разходи "компенсации" от 10 млн. В тези "преференциални карти" по мое мнение е ключа за цялата некомпетентност и популизъм, които се сливат в порочна прегръдка по принцип в българското управление на обществени средства. Политици-популисти заиграват с "преференции", които ТЕ дават /от обществени пари разбира се/ на електората, в случая това са "преференциални карти" и "компенсации", общо на стойност 105 млн. за 2013. Обаче същевременно некадърно управление, сплав от "мързел и ларж", както сам го определя зам.председателя на СОС в изказването си, водят до загуби за 75 млн. И как намират изход двете групи - популисти и некадърни управленци - които в случая са само една група: наказват с вдигане на цената онези граждани на София, които все пак плащат, те са 75 процента от пътуващите, от тях идва ресурса - вдигат им цената с 60 процента, за да могат пак да се бият в гърдите, че "дават" на останалите. През 2016, когато е взето решението за вдигане на цената от 1 лев на 1.6 лв., чуйте само как се мотивира един от тези типажи, за които говоря като "популисти-некадърници управленци":

"Вдигаме цената на единичния билет, но ако си закупите карти, ще пътувате евтино. Ако пътувате от време на време, ще платите по-висока цена. Това е нормално и навсякъде по света е така... Той се похвали, че по негово предложение е паднала цената на годишната карта.Според него в повечето градове в ЕС цената на дневната карта е равна на 1,5 до 2 пъти от цената на единичния билет."

http://dnes.dir.bg/news/bilet-izbori2013-tzentara-gradska-mobilnost-22311877

Да, но така се противопоставят и разделят три големи групи граждани в София - едните са "привилигеровани"  с евтини карти /всъщност не са толкова евтини/, другите са балъците, които трябва да им плащат, а третите са осъзнатите гратисчии, които не искат да се присъединят към нито една от двете групи на балъци и привилигировани. Разделяй и владей. сега общината с тези цени трябва да има приходи теоретично от 480 млн. от градски транспорт /35 процента от всичките й приходи за година, не че ги събира, но си изпълнява "социалния ангажимент" към тези с карти за сметка на онези с билетчета, гратисчиите циници сигурно са се увеличили за сметка на другите две групи/.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Защо няма кондуктори в София? Поради същата причина, поради която в Константинопол хляба винаги е бил безплатен :animatedwink:  .

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Не знам как е в автобусите и в трамваите и тролеите (ако все още има тролеи в София, че в Пловдив ги махнаха)... Аз съм ползвал автобусния транспорт само веднъж или два пъти - от месец юли (т.г.) - насам. Ползвам приоритетно метрото. Там имало било контрольори, които сканирали билета или картите с някакво устройство. Аз не съм попадал на контрольор обаче. 

План на метро мрежата до 2019 г. 

https://trud.bg/12-нови-метро станции-през-2019-година/

Метро мрежата до този момент

 

sofia-metro-lines-2016-july.png

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

колко от изписалите глупости в тази тема живеят в София?

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ела днес на срещата в читалището на ул. Лом 1 и ще видиш... :-)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Потребител

В  Бургас стана по-голяма простотия. Въведоха карти, които зареждаш с левчета и като се качиш в автобуса се чекираш. Който няма карта трявваше да си купи билет от шофьора /по скъпо/. Естествено че не стана така - сега лелките обикалят из рейса и проверят дали си се чекирал - демек, вместо да продават билети, сега проверяват... та така се похарчиха няколко милиона лева - за въвеждане на нова, неработеща автобусна система..

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...