Отиди на
Форум "Наука"

Влашката низина - Чистилище на Балканските цивилизации


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 29 минути, bulgaroid said:

А има ли изобщо власи в Карпатите ? Изобщо имало ли е власи? Или те са продукт на стечение на обстоятелствата ? Я разгледай малко историята и доказатеелствата

http://www.imninalu.net/myths-Vlach.htm

...нали това ми е тезата?... балканско латинско-говорящо население депортирано в Карпатите от българските царе?...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 40 минути, stinka (Rom) said:

...нали това ми е тезата?... балканско латинско-говорящо население депортирано в Карпатите от българските царе?...

Ами не точно, по-скоро малко,.... албанци, ама и те българоговорящи.Допреди реформата от XIXв. в Румъния процента на латински е бил около 20%.:ag: По-дяволите, сега в българския е повече. Ако не е била модата да се правят на римляни и досега щяха да си говорят на български. А сега се налага да си измислят история и да убеждават другите в глупости. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 17 минути, bulgaroid said:

Ами не точно, по-скоро малко,.... албанци, ама и те българоговорящи.Допреди реформата от XIXв. в Румъния процента на латински е бил около 20%.:ag: По-дяволите, сега в българския е повече. Ако не е била модата да се правят на римляни и досега щяха да си говорят на български. А сега се налага да си измислят история и да убеждават другите в глупости. 

Голяма част от представатта ми за власите е от прочетено в този форум, а и за доста други исторически въпроси. Та преди много, много години в този форум един колега написа по този въпрос следното: ... като са власите северно от Дунав изкуствено латинизирани през 19 век, защо власите от южната страна на Дунав в Тимошко, който никога не са били част от тази латинизация в Румъния, говорят влашки и то с близо 80% латински думи, а не 20%, както ти твърдиш?

Латинизацията в последните два века в офиц. румънски език, е колкото славянизацията на българския по същото време, или турцизацията на турския и т.н. Няколко стотин чужди думи от съседите са заменени с думи от същата група езици, но никой не е променял лексиката в двуцифрени проценти (с изкл. на българския в двете му офиц. норми).

Не всичко, с което се облъчва бг населението-рая е истина...

Редактирано от stinka (Rom)
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 14 минути, stinka (Rom) said:

Голяма част от представатта ми за власите е от прочетено в този форум, а и за доста други исторически въпроси. Та преди много, много години в този форум един колега написа по този въпрос следното: ... като са власите северно от Дунав изкуствено латинизирани през 19 век, защо власите от южната страна на Дунав в Тимошко, който никога не са били част от тази латинизация в Румъния, говорят влашки и то с близо 80% латински думи, а не 20%, както ти твърдиш?

Латинизацията в последните два века в офиц. румънски език, е колкото славянизацията на българския по същото време, или турцизацията на турския и т.н. Няколко стотин чужди думи от съседите са заменени с думи от същата група езици, но никой не е променял лексиката в двуцифрени проценти (с изкл. на българския в двете му офиц. норми).

Не всичко, с което се облъчва бг населението-рая е истина...

Тимошките власи са се появили чак в края на 16в. и не идват от Румъния ами от Черна гора, тия скотовъдци са си албанци както и да го гледаш, което само потвърждава моята теза. Та дай да видим пак истината каква е ?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 минути, bulgaroid said:

Тимошките власи са се появили чак в края на 16в. и не идват от Румъния ами от Черна гора, тия скотовъдци са си албанци както и да го гледаш, което само потвърждава моята теза. Та дай да видим пак истината каква е ?

А, някакъв източник, че тимошките власи са от Черна Гора. Щото това не съм го чел досега, от никъде? И не всеки скотовъдец е албанец, ама далеч не!

Редактирано от stinka (Rom)
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 23 часа, stinka (Rom) said:

А, някакъв източник, че тимошките власи са от Черна Гора. Щото това не съм го чел досега, от никъде? И не всеки скотовъдец е албанец, ама далеч не!

http://www.vidin-online.com/etnicheski-naseleniya/ot-kde-idvat-vlasite

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз бих ви насочил вниманието към един дребен, но важен детайл - власите най-често са описвани като пастири, нали? Само че защо им е на българите да преселват компактни маси пастири? Самите българи са полууседнали пастири в 8-ми век! Много по-лесно е да разселят латино говорящите на малки групи сред  собствените ни селища и да ги асимилират, щото битово разликите са незначителни! Та ние асимилираме славяните, с които имаме откровени културни различия!!!! По-вероятно би било да са отвличани и  преселвани земеделци! Е как те изоставят земеделието и стават  ПРОЧУТИ и до днес пастири??? Къде в историята имаме друг пример за подобна трансформация (то си е направо регресия!)???

Редактирано от isav
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...