Отиди на
Форум "Наука"

Американските концлагери


Frujin Assen

Recommended Posts

  • Модератор Военно дело

Значи когато българския език се англицизира това е нормално и е хубаво, а когато се русифицира е лошо, така ли стана? Ти лично си американофил, защото когато се появи тема с 3 най общи изречения и документални снимки (прочее правени от американци) веднага скочи да ги защитаваш. Ти като български патриот защо се интересуваш толкова силно някой да не обиди САЩ?

Колко пъти критикува САЩ и западния свят? Защо веднъж не се възмути от Берлинския конгрес, когато обичната ти Европа разкъса България? Защо не се възмути от Ньой, когато обичните ти Англия и Франция ни взеха Македония? Защо не се възмути от американските бомбардировки над София? Ето затова не си патриот.

Като говорим за русофобия нещата са ясни. Колко статии се появиха за генерал Колев как громи руснаците в Добружа и колко за генерал Вазов който се бие с англичани и французи в Македония.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 84
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител
Преди 34 минути, Frujin Assen said:

 

Като говорим за русофобия нещата са ясни. Колко статии се появиха за генерал Колев как громи руснаците в Добружа и колко за генерал Вазов който се бие с англичани и французи в Македония.

Ти виж от една статия за ген.Колев(,панегирики,, и други саркастични подмятания на Торн) , каква демитологизация се спретна.Два форума месеци наред бяха терен за сериозен физически труд..

Всички го отнесоха здраво - Раковски , Левски , Ботев , Бенковски и т.н. бяха ,, хвърлени на зверовете,, , само и само да не се пръкне някой нов мит към ген.Колев.Прашинка да не падне върху светлия лик на Ефрасия.

Туй вече е истински патриотизъм , две мнения няма.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 часа, ISTORIK said:

Дай няколко примера за замяната на български думи с руски в днешно време... За по-голяма яснота...

Повечето русизми са навлязли у нас по време на възраждането и по време на комунизма... Но днес? Кои руски думи навлизат (или са навлезли), измествайки изконно български думи?

Ей го Душко, бори се за замяната на ъ с ь.☺

Други искат да отпадне пълният член.

Все неща, които отличават българския език.

 

Редактирано от Doris
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 11.10.2017 г. at 15:19, Skubi said:

За много гадсва на болшевиките бях чувъл защото сталинчо се колеше и/или местеше народи какъвто кеф му беше,но за това сега чувъм за първи път....Заслужава си да отвориш отделна тема по това. Кой, кои кога организилват тези работи? Руснаците ли са тръгнали да събират хората или българските власти. Местното население помагало ли е или е било против? Много въпроси възникват....:angry:

Възникват ....

Ние не знаем много неща за социализма, скрити поради нелицеприятност. А и тези неща, които знаем от собствени преживявания днес биват изкривявани до неразпознаваемост. ВСЕКИ можел да стане член на партията и на службите - ами не е вярно това. Аз например дори и да исках нямаше за мога. Твърде много бяха вече вътре и влизането беше почти по наследство. Камо ли пък разни от лагерите. Фантасмагории, но повторени и потрети на се превръщат в истина .

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Много ме е яд, че вместо българските думи хеликоптер , астронавт и сателит използваме руските въртолет, космонавт и спътник. И на хакерите много ме е яд. Коя е правилната българска дума за хакер ? Не искам да използвам русизми. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Du6ko said:

Много ме е яд, че вместо българските думи хеликоптер , астронавт и сателит използваме руските въртолет, космонавт и спътник. И на хакерите много ме е яд. Коя е правилната българска дума за хакер ? Не искам да използвам русизми. 

Ами направи ксерокс на тези чужди думи и с фломастер и тиксо маркирай тези за които обизателно има оригинална българска дума. И после с айфончето можеш да ги сложиш на фейса....:ag: 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 20 часа, Du6ko said:

Много ме е яд, че вместо българските думи хеликоптер , астронавт и сателит използваме руските въртолет, космонавт и спътник. И на хакерите много ме е яд. Коя е правилната българска дума за хакер ? Не искам да използвам русизми. 

:117:А аз мисля, че думите "въртолет", "космонавт" и "спътник"  са български. :ab:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 21 минути, Doris said:

:117:А аз мисля, че думите "въртолет", "космонавт" и "спътник"  са български. :ab:

Ааа, космос е руска дума...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, stinka (Rom) said:

Ааа, космос е руска дума...

Докато все още макетата не са се усетили , космос си е чисто гръцка дума 

Редактирано от JImBeam
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 12.10.2017 г. at 20:56, Du6ko said:

Много ме е яд, че вместо българските думи хеликоптер , астронавт и сателит използваме руските въртолет, космонавт и спътник. И на хакерите много ме е яд. Коя е правилната българска дума за хакер ? Не искам да използвам русизми. 

Това са думи с особена семантика, създадени по изкуствен начин. Те влизат в състава на международната лексика. А глосата 'спътник' е характерен съветизъм, т.е. дума, създадена през съветската епоха. Повечето научни и технически термини се образуват с помощта на морфеми от класическите езици за получаване на равностойни понятия, които не са съществували. По същия начин са създадени и думите 'космос', 'космонавтика', 'космодрум'. Историческата лексикология изяснява самия процес на заемане на лексикални единици за създаване на равнозначните думи. Ако някоя дума няма синоним (българско съответствие), то тя принадлежи към групата на екзотичната лексика.


P.S. Българска дума за хакер няма. Хакерът всъщност е компютърен пират.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...