Отиди на
Форум "Наука"

Византийската експанзия X–XI век. Логика и приоритети


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 3 часа, Black Wolf said:

Лично аз доста се дразня, когато чета някъде за древногръцки генерали или за римски генерали. Същото е и за византийските... Според мен е неподходящо да се използва това звание поне до края на развитото средновековие.

Що се отнася до мюсюлманите на Иберийския п-ов., те на моменти получават много голяма помощ от Сев. Африка.

 

Прав си. В случая - Никифор Ксифий е στρατηγός стратег на Анатоликон. Акцентът е, че е висш военен. Ето цитати от френската Larousse :  Nicéphore Xiphias  est un général byzantin   и The Oxford Dictionary of Byzantium  : the generals Theodorokan and Nikephoros Xiphias  Така е възприето за улесняване, но и според мен не е правилно.  

 

Преди 21 часа, Du6ko said:

 Испанските мюсулмани понякога получават помощ отвъд Гибралтар но не в такъв мащаб както испанските християни.

Душане, след призив на емира на Севиля, през 1086г. на Пиренейския полуостров дебаркират Алморавидите. Забулените хора от Сахара връхлитат върху Испания като ято скакалци / Ортега и Гасет /  При Бадахос печелят голяма победа над християните.....Завладяват Валенсия и спират пред Барселона. Офанзивата е толкова мълниеносна и по другите фронтове.На запад прогонват португалците от Лисабон и заплашват Толедо. И т. н . и т.н. После старите испански мюсюлмани си бият главите в стената, защо са повикали това чудо . Чети за тях и защо светските испански маври ненавиждат новите "освободители"  Хайде недей да изкарваш Реконкистата общо-европейско дело. Суровите северняци надделяват над изнежените Тайфас.  После още една огромна вълна идва от Африка - Алмохадите и то в такъв "мащаб", че в сравнение с помощта на европейците към испанците 100 : 1 .  Ама вземи чети малко де.

Редактирано от Евристей
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да така е. Съгласен съм 100 % ! Маврите от Испания, Сицилия, Крит не са искали много много да викат помощ от Африка или Азия . Така тези техни анклави са обречени . Нещо подобно с обратен знак става и с Мала Азия - бастион на християнството до 1071 година , после ядро за завоюването на Европа до Виена. Жестоко атакувана от отначало от Норманите , апо късно още по- силно от  Венеция и Генуа , ИРИ няма сили за защита на Мала Азия.  

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 15 часа, Евристей said:

  Хайде недей да изкарваш Реконкистата общо-европейско дело. Суровите северняци надделяват над изнежените Тайфас. 

Испанските християни си получават повече от сериозна помощ от Европа - не го подценявай или отричай този факт.Разбира се фактора плячка от митично богатия халифат не трябва да се подценява.Северняците не са сурови войни но са несравнимо по бедни от маврите чиито несметни богатства са ги привличали като магнит.Маврите са  си повече от добри войни и не заслужават подобни упреци /че са изнежени/. Самия факт че се удържат толкова векове е достатъчно красноречив.В крайна сметка самия Рим пада под варварския меч та какво остава за Кордоба и Гранада.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On ‎12‎.‎10‎.‎2017‎ г. at 11:10, resavsky said:

Испанските християни си получават повече от сериозна помощ от Европа - не го подценявай или отричай този факт.Разбира се фактора плячка от митично богатия халифат не трябва да се подценява.Северняците не са сурови войни но са несравнимо по бедни от маврите чиито несметни богатства са ги привличали като магнит.Маврите са  си повече от добри войни и не заслужават подобни упреци /че са изнежени/. Самия факт че се удържат толкова векове е достатъчно красноречив.В крайна сметка самия Рим пада под варварския меч та какво остава за Кордоба и Гранада.

Ресавски,  бях ти отговорил доста подробно, разбира се признавам, че излязох от темата, молбата ми беше поста  да остане докато ти го прочетеш и след това, ако автора на темата прецени да бъде премахнат. Уви точно три минути по-късно бе изтрит !  Твоят обаче си остана.  Това съвсем не значи, че е неоспорим. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Иначе по темата :  Попрегледах и си припомних някои неща. Стигам до извода, че никаква стратегия в дългосрочен план няма при така наречената Византийска експанзия. Приоритет/задължение на големите завоеватели е когато са на възраст да определят/подготвят наследник. Хамилкар - Хаздрубал, (защото синът му Ханибал е твърде млад)  Юлий Цезар - Октавиан Август - Тиберий,  Марк Улпий Траян - Хадриан.  Алексий Комнин (не е завоевател, но е реконкист ) определя наследника си Йоан още когато последния е пет годишен !  Самият Йоан посочва най-малкия си син Мануил за наследник за сметка на 5 години по-възрастният Исак. Но Василий II е над тези неща. Или е мислил, че ще живее с орлите - той умира на 67 годишна възраст, а според Михаил Псел - на 72 !?  Или е залитнал сериозно към месианството ....и това е поводът за метеж от страна на стратега на Анатоликон  през 1021 г.?  Мислил ли е на кого оставя препълнената хазна от милиони номизми, империя простираща се върху един милион кв. километра и близо...200 хилядна армия ?  Или...след мен и потоп ?  Това е да трупаш огромни богатства, да имаш неизброими имоти, да си сам на преклонна възраст и да не помислиш за наследник !  Меко казано странно !!!  Изводът е  :  старият василевс-ветеран не е съвсем с всичкият си. ( Сега , ако не изскочи Графа..)

Редактирано от Евристей
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело
1 hour ago, Евристей said:

Иначе по темата :  Попрегледах и си припомних някои неща. Стигам до извода, че никаква стратегия в дългосрочен план няма при така наречената Византийска експанзия. Приоритет/задължение на големите завоеватели е когато са на възраст да определят/подготвят наследник. Хамилкар - Хаздрубал, (защото синът му Ханибал е твърде млад)  Юлий Цезар - Октавиан Август - Тиберий,  Марк Улпий Траян - Хадриан.  Алексий Комнин (не е завоевател, но е реконкист ) определя наследника си Йоан още когато последния е пет годишен !  Самият Йоан посочва най-малкия си син Мануил за наследник за сметка на 5 години по-възрастният Исак. Но Василий II е над тези неща. Или е мислил, че ще живее с орлите - той умира на 67 годишна възраст, а според Михаил Псел - на 72 !?  Или е залитнал сериозно към месианството ....и това е поводът за метеж от страна на стратега на Анатоликон  през 1021 г.?  Мислил ли е на кого оставя препълнената хазна от милиони номизми, империя простираща се върху един милион кв. километра и близо...200 хилядна армия ?  Или...след мен и потоп ?  Това е да трупаш огромни богатства, да имаш неизброими имоти, да си сам на преклонна възраст и да не помислиш за наследник !  Меко казано странно !!!  Изводът е  :  старият василевс-ветеран не е съвсем с всичкият си. ( Сега , ако не изскочи Графа..)

А кой да определи? Той няма деца, брат му няма син, дъщерите му нямат деца... Доколкото знам, принцовете с права над трона обикновено не са малко. Ако говорим за България се сещам, как наследници на Самуил може да са както брат му, така и синовете му, така и синовете на брат му, а към 1072 се оказва и роднини по женска линия. Идеята да омъжат Зоя и Теодора за някого е почти същото като да осиновят някого.

По скоро си мисля, че Василий ІІ е бил нещастен в личния си живот човек, който е нямал доверие никому. Ако толкова е искал наследник на стари години е можел да се ожени за някоя девойка, а ако не може да и направи дете да повери тази работа на някой верен гвардеец. Само където, ако момичето е от знатен род баща или брат и биха се сдобили с доста влияние и власт, а ако е просто момиче, то след смъртта на Василий ІІ никой не би оставил детето му да управлява.

В тази връзка отговора защо Василий ІІ не осиновява никого, а Константин го прави едва на смъртния си одър е недоверието. Кого да осиновят? Ако е някой влиятелен военен или политик то той незабавно придобива огромна тежест в държавата. Ами ако наследника реши да не чака няколко години, а с предоставената му власт и армия реши да ги свали още сега? Ако изберат някой умен и кадърен но без влияние човек, той ще бъде изяден от акулите незабавно след като поеме властта.

Нещастие и недоверие за мен е отговора.

Редактирано от Frujin Assen
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Сега можем да я гледаме интригата на живо при саудитската монархия до няколко години, как се наследява при стотици наследници, без традиция и ясни закони.

Според мен във Византийската експанзия в този период няма нищо специфично и особено. Географски, исторически и идеологически детерминирана, когато са силни експанзия на Северозапад и Югоизток(Запад и Изток по тяхно му). Когато са слаб се стремят да удържат поне стратегическите си територии в това Запад и Изток - катастрофата идва с Манцикерт и загубата на сърцевината на Изтока и от там краят на империята. Същата геополитика я повтарят и османците. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 18 часа, Frujin Assen said:

А кой да определи? Той няма деца, брат му няма син, дъщерите му нямат деца... 

По горе дадох примери. Ти чете ли ?  Адриан е хомосексуалист и е бездетен. Оставя ли империята без наследник ?  Това, че дъщерите на Константин нямат деца - виновници са и двамата братя, че на са ги омъжили. Както много добре знаеш в онази епоха те сами (дъщерите) и да искат не могат. 

 

Преди 19 часа, Frujin Assen said:

По скоро си мисля, че Василий ІІ е бил нещастен в личния си живот човек, който е нямал доверие никому. 

Това е така, но с напредването на възрастта е задължително да определи и да приобщи наследник инак вкарва империята в хаос и цялото му дело отива по дяволите.

 

Преди 19 часа, Frujin Assen said:

 

В тази връзка отговора защо Василий ІІ не осиновява никого, а Константин го прави едва на смъртния си одър е недоверието. Кого да осиновят? Ако е някой влиятелен военен или политик то той незабавно придобива огромна тежест в държавата. Ами ако наследника реши да не чака няколко години, а с предоставената му власт и армия реши да ги свали още сега? Ако изберат някой умен и кадърен но без влияние човек, той ще бъде изяден от акулите незабавно след като поеме властта.

Нещастие и недоверие за мен е отговора.

Който и да осиновят или определят за наследник, ще е по добре от никой. То до този извод стига и Константин, за съжаление твърде късно и изборът не е голям.  Забележи лекомисленият и не интересуващ се от държавни дела пройдоха Константин като, че ли отлага смъртта си (умира 3 дни след сватбата на дъщеря си Зое) за да изпълни дълга си към империята, а отговорния и далновиден Василий я оставя на произвола. И мисля, че точно параноята му е причина и трите му племенници да останат неомъжени докато е жив. 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Разбира се, че параноята е причината- по моему недоверие. Василий ІІ не се доверява на никого и затова не определя наследник. Както знаем, престолонаследника е втория човек в държавата. Демек в момента в който определи престолонаследник той получава голяма власт. Това обективно е крайно необходимо, за да може когато владетеля умре престолонаследника вече да има достатъчно силни позиции за да тушира мераците на тоя и оня за едно или друго (било на столичен аристократ за трона, било на провинциален за повече самостоятелност).

От друга страна 67 години изобщо не е сериозна възраст. Според мен той се е надявал да поживее още доста години. Ако човек е на 65 и е в добро здраве то има пълното право да смята, че ще поживее още не малко години.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
On 9.10.2017 г. at 22:12, Евристей said:

При Византия  същата зависи само и единствено от качествата и авторитета на императора. И разбира се от желанието му. Той задължително трябва да е воин, да е лично начело на армията в кампаниите, в противен случай  рискува вечно неспокойната войска да провъзгласи прекия си главнокомандващ. Тази система е обречена и за никаква перспектива или стратегия не може да се говори. Действа се на парче, защото военния метеж е постоянна заплаха , дори и слуховете за такъв, реални или преувеличени са достатъчни да бъдат прекратявани и отлагани успешни начинания. 

"Действа се на парче". Е, защо беше цялото това писане, като можеше просто, ясно и стегнато да го напишеш това много по-рано?

П.П 1. Относно психологията на Василий.

Не може да се сравнява Адриан или Август с времето на Василий. При първите я няма мощната земеделска динатска аристокрация, която през 10 век реално се е окопала кажи-речи наследствено във висшето военно ръководство на империята. А да ги видим Август или Адриан, ако имаха из провинциите, база за водене на военни операции против партите, големци с несметни богатства и едва ли не наследствено предаващи си командването на източните легиони. Цялото "действие на парче" се дължи, както и по-горе подхвърлих, на недъгавата комбинация от стари римски политически концепции за най-добрия начело на империята и появата на могъщи протофеодали, тясно свързани с военната върхушка.

Мисля, че Фружин е прав за страхотната параноя на Василий. Ми то и ти ако си на 20+ години и да трябва 10+ години със зъби и нокти да браниш престола си от претенденти, в един момент няма да вярваш на никого. А и Василий не е Юстин II, който (жена му София) решава да осинови генерал Тиберий и да го направи впоследствие престолонаследник.

 

П.П 2. За реконкистата на парче и за силен сред слаби.

Ми то, Евристее, така се прави реконкиста и експанзия. Намираш си някого, когото да биеш безопасно. Юстиниян I що не хвърля например мощта на империята против Сасанадите, с които води само отбранителни войни, ами подбира гниещите вандали и раздираните от междуособици източни и западни готи? Щото е безопасно и лесно.

Инак моето усещане, базирано на генерални впечатления е, че ИРИ при едни Исаврийци или Ираклиди (след 634 г.) е по-силна и ефикасна военно от ИРИ при Македонците, въпреки рязкото увеличаване на числения състав на войската и икономическото съвземане. Дори дълбоките офанзиви на Цимисхий на изток не могат да се сравнят с грамадния театър на военните действия при Ираклидите - от Сирия, Анатолия и Армения през Кипър, Егейско море до Картаген. 

Редактирано от Aspandiat
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
On 15.10.2017 г. at 21:44, Евристей said:

Това е така, но с напредването на възрастта е задължително да определи и да приобщи наследник инак вкарва империята в хаос и цялото му дело отива по дяволите.

 

Който и да осиновят или определят за наследник, ще е по добре от никой. То до този извод стига и Константин, за съжаление твърде късно и изборът не е голям.  Забележи лекомисленият и не интересуващ се от държавни дела пройдоха Константин като, че ли отлага смъртта си (умира 3 дни след сватбата на дъщеря си Зое) за да изпълни дълга си към империята, а отговорния и далновиден Василий я оставя на произвола. И мисля, че точно параноята му е причина и трите му племенници да останат неомъжени докато е жив. 

Струва ми се, че говорейки за наследник, имате предвид престолонаследник в западноевропейския смисъл. Във Византия няма такива наследници, защото върховната власт не се наследява по същия начин - има съимператори, чрез които се реализира приемствеността. В този смисъл Василий си е бил съвсем спокоен - имал е съимператор. Ние сега сме склонни да вземаме на подбив Константин VIII,  защото изворите го представят по определен начин (и то на Василиевия фон). Сам Василий обаче очевидно е имал пълно доверие на брат си, което едва ли би било възможно, ако пиршествата и жените са изчерпвали характеристиката му на човек и василевс. От тази гледна точка проблемът с приемствеността във властта не е проблем на Василий, а само на Константин. И той все пак го е решил - вярно, не особено талантливо, но да не забравяме при какви обстоятелства става това, както и факта, че 1028г. Константин е вече човек в пределна възраст за времето си. А и само две години по-рано е направен поредният опит за детронация и то от кандидат-зет - възможно е това обстоятелство да е накарало василевса да отлага до последния възможен момент решението си.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 11 часа, Aspandiat said:

"Действа се на парче". Е, защо беше цялото това писане, като можеше просто, ясно и стегнато да го напишеш това много по-рано?

Ми нали трябва да се обоснова. 

 

Преди 11 часа, Aspandiat said:

Не може да се сравнява Адриан или Август с времето на Василий. 

Времето не може, но моралът и честта могат. !  Да се върнем точно на Адриан. След като първият му избор за наследник  Луций Цеоний Комод умира, той определя младите Марк Аний Вер (бъдещия Марк Аврелий) и Луций Вер. Но, поради крехката им възраст, Адриан осиновява и определя за император Тит Аврелий Фулвий Бойоний Арий -  влязъл в историята с името Антонин Пий - с условието : след смъртта му, определените младоци да го наследят !  Спазва ли това Пий след 23 годишното си управление ?   И  косъм от главите на двамата не е паднал - те са следващите императори ! 

 

Преди 11 часа, Aspandiat said:

 Юстиниян I що не хвърля например мощта на империята против Сасанадите, с които води само отбранителни войни, ами подбира гниещите вандали и раздираните от междуособици източни и западни готи? Щото е безопасно и лесно.

Целта на Юстиниян е да възстанови Римския свят , да върне класическите граници на империята  (доктрината е, че Запада е временно загубен) а не да гони Сасанидите.  Иначе точно по темата, мога да ти перифразирам Острогорски  - Василий II големият противник на малоазийската  провинциална аристокрация насочва експанзията на Запад, докато неговия предшественик Никифор Фока - висш малоазийски магнат - в посока Изток ! (Лично аз не съм убеден)   Факт е, че императора недолюбва (меко казано)  "тежката" малоазийската аристокрация на която ти се възхищаваш : пример  Евсатий Малеин и конфискацията на имуществото му (история лукава, типично византийска) 

 

Преди 10 часа, T.Jonchev said:

Струва ми се, че говорейки за наследник, имате предвид престолонаследник в западноевропейския смисъл. 

Не. В никакъв случай ! 

Цитирай

Случайно ли е, че РИМ е в непрекъснат възход при така наречените "Петимата добри императори"  Всеки император определя най-способния в обкръжението си и го подготвя постепенно. 

Това имах в предвид !  Избира, осиновява и постепенно приобщава към властта бъдещия наследник.  Точно тук могат да се използват и малкото предимства на римската/византийска система за унаследяване. Не е задължително императора/власт-имащия да е висш аристократ със синя кръв ! Простият/нисш/ произход не е проблем -  визирам точно и родоначалникът на династията от която е Василий II.  

 

Преди 10 часа, T.Jonchev said:

 В този смисъл Василий си е бил съвсем спокоен - имал е съимператор. Ние сега сме склонни да вземаме на подбив Константин VIII,  защото изворите го представят по определен начин (и то на Василиевия фон). 

Йончев, Константин е само 2 години по-млад от Василий ! Каквото и доверие да му е имал, това не е оправдание за късогледството му, о не , направо престъпната му небрежност да остави империята .....да бъде разкъсана от... както се изрази Aspandiat  мощната динатска аристокрация, която на всичкото отгоре императора хич недолюбвал !  Дай оправдателна причина (освен болезнена параноя) за не омъжването и на трите му племеннички . Както знаем, произходът не е от значение и василевса спокойно може да приобщи кадърен мъж и от средите на стратиотите, който да му бъде верен и да го ожени за някоя от тях.  Сега, ако приемем,  че Василий е далновиден и мъдър държавник, но не определя наследник - на него и на брат си, защото причината е, че няма на никой доверие в способностите и лоялността му, то тогава проблемът е в ....качествения човешки ресурс на империята . Е де от 12 милиона няма ли да се намери един достоен за Василия ? Или всичкото е....некачествен елемент ?

Редактирано от Евристей
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 11 часа, Thorn said:

Някъде намеква ли се да е бил наистина обратен?

И намек няма от Псел или по-късните хронисти. Съвременни интерпретации, че щом не бил женен значи....нали.  Сега, срещал съм, че е имал инцестна връзка с племенницата си. ( Мисля, че и @ Графа също го беше подхвърлил, разбира се може и да бъркам ) Интересно е с коя ли ? Първата Евдокия е с лице обезобразено от едра шарка и постъпва в манастир. Втората Зое е хубава - описана е подробно от Михаил Псел. Теодора е висока като баща си, но малко несъразмерна. Малка глава на фона на дългото тяло.  Ама кой знае. ....какъв е "вкусът" на Васил. А и Теодора никога не пожелава да се омъжи. Дори отказва  да се подчини на баща си, та той е принуден да убеждава по-голямата .  Теодора винаги се е ползвала със силна подкрепа от страна църквата и на константинополския плебс..

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On ‎16‎.‎10‎.‎2017‎ г. at 6:38, Frujin Assen said:

От друга страна 67 години изобщо не е сериозна възраст. Според мен той се е надявал да поживее още доста години. Ако човек е на 65 и е в добро здраве то има пълното право да смята, че ще поживее още не малко години.

Абе възрастта си е сериозна него време, но щом е мислил да оглави похода към далечна Сицилия значи наистина се е чувствал здрав.  Това, обаче съвсем не му пречи вече да се е подготвил за смъртта си - избрал е място за гроба си - предградието Евдомон и надгробният си епитафий , който е старателно подготвен. А де...

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Той и младеж може да си подготви гроба-всички сме смъртни и рано или късно ще умрем. Колко да е сериозна неговата възраст? Доколкото знам и Самуил се счита че е бил над 70 те, но е ръководил армията си в битката при Беласица. Цар Петър също не е бил малък когато идват русите. Забележи, че и двамата умират след силен психологически шок. Тоест преди това са си били здрави и са управлявали държавата, а Самуил и армията. За ромейските императори съм по лошо запознат и не знам дали има дълголетници.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е....чакайте сега, къде твърдя, че Василий II е рекордьор дълголетник за времето си, та ми давате примери кой бил живял по-дълго ?  Факт е, че възраст от 67 години е над средната за епохата. Още повече , че и животът му не е като на висш  монах ( сред тях наистина има дълголетници дори по днешните стандарти : папа Бонифаций VI - над 90 години ) а изпълнен със стрес , люшкане по безкрайни походи, понасяне на студ и пек. Впрочем от епитафия се разбира, че самият Василий се чувства крайно изтощен "..от неизброимите трудности които понесох.."  Интересно, е че брат му Константин с "нездравословен" начин на живот - чревоугодничество /здрав стомах и майстор готвач/ , алкохол и ку*валък  достига до 68 години. Но искам да се спра на друго. За предварително избрано място за гроб и  епитафий,  Василий е помислил, както и разбира се за бъдещо управление на току що завладяната България - данъчната система остава непроменена, понижената в архиепископия  българска църква, но оставаща автокефална и не на последно място - трудно, но ревностно пазени от василевса права и собственост на дребните земеделски стопанства, които зареждат стратиотската система от посегателствата на едрите поземлени магнати - нещо което рухва след смъртта му. Едва ли Василевса не е бил наясно, че без достоен заместник , не само делото му няма да продължи, а и ще се срине, както разбира се и става. Да не привлечеш към себе си младо и предано вълче, да го обучиш и постепенно да го издигнеш до своя дясна ръка - това е трябвало да направи Василий. Иначе каква е ползата от тези неимоверни усилия които хвърля този вече застаряващ мъж ?  . "...през целия си живот аз защитавах чедата на Новия Рим.."  А кой ще ги защитава след смъртта ти , Василе ? Уви не всички са съвършени 

Редактирано от Евристей
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

 Аз да си кажа нещо което ма..мъчи !  Точно по това време падат 2 рекорда  в римската, а и в световната история !  Братята Василий II и Константин VIII са най дълго управлявалите общо римски императори,                                                                                                                                                                                                 96b631401a56cb1566317174606b5ab9.jpg.38b53c8abd9fc9571df3dd97fadaf9d8.jpg                                                                                                                                      а преките им потомци - сестрите Зоя и Теодора / племеннички на първия и дъщери на втория/  са единствените жени -сестри обявени за действащи автократори. Не регентки, не имперски съпруги, а пълновластни единствени императрици на римската империя !                                                                                GoldHistamenonZoeAndTheodora1042.jpg.5e13f84d2c3689b11cf6018399348bbc.jpg                                                                                                                                                                          След като Михаил Калафат прави глупостта на живота си да вкара осиновителката си Зоя в манастир, това предизвика страхотен бунт на гражданите.  Къде си ти, наша единствена, благородна душа с красиво лице? Къде си, най достойна от  цялото племе , господарке наша, законна наследница на империята, чийто баща , дядо и прадядо са императори ?  Как може един безроден да вдигне ръка на багренороден и да се не  замисли . Никой не може да си представи това!  Разярените тълпи  щурмуват двореца , детронират Калафат (по късно го ослепяват и ...скопяват) изваждат сестрите Зоя и Теодора и принуждават сената/синклита да ги провъзгласи за съвладетелки !  Та вижда се с каква обич се е ползвал Василий сред простолюдието, че с цената на 3 хиляди !!! живота, десетилетие по-късно гражданите излизат да бранят неговите потомци. Представям си, ако  бяха не племенички , а собствени синове. Дупе да му е яко на този който посегне на син на Василий II.  Но ...съдба                      

Редактирано от Евристей
Link to comment
Share on other sites

  • 4 месеца по късно...
  • Потребител

Кампаниите на един от най-великите представители на ромейската реконкиста - Никифор β ́ Фока                                                                                                                              5aa58aad98c6b_2020202020(2).jpg.42e1095c093f6c25d2984db77de75009.jpg   5aa5981326a8b_2020202020(1).jpg.f7927d964077769606a417ec7f0da7f7.jpg   5aa5989591020_2020202020(3).jpg.bff3619041e48ba82cfe673ddd510dbf.jpg   5aa598a84fdd8_2020202020(4).jpg.9b11cd71f1af2ec6f365232de4c47680.jpg             5aa598d1a0048_2020202020(5).thumb.jpg.cd547264d668ca83dd76ebaf6dba5b4a.jpg                                                                                            

 

Редактирано от Евристей
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...