Отиди на
Форум "Наука"

Изследване на ДНК на неадерталка не открива следи от инцест


boyko

Recommended Posts

  • Потребител

Открити са и 16 нови варианта на неандерталски гени, предадени на съвременните хора

https://phys.org/news/2017-10-incest-neanderthal-woman-genome.html

И още по темата:

Изглежда ловците-събирачи са осъзнавали последствията от инбрийдинга и са намерили начини да го избягват 

https://phys.org/news/2017-10-prehistoric-humans-networks-inbreeding.html

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ловците-събирачи съвсем не са били тъпи хора, физически и психически са си били точно като нас устроени :animatedwink:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Модератор История
On 7.10.2017 г. at 13:12, Warlord said:

Ловците-събирачи съвсем не са били тъпи хора, физически и психически са си били точно като нас устроени :animatedwink:

Онези от горния палеолит вероятно са били по-умни. Или поне с по-големи мозъци.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология
Преди 41 минути, Thorn said:

Онези от горния палеолит вероятно са били по-умни. Или поне с по-големи мозъци.

 

Не знам. Одомашените животни действително изглежда да оглупяват сравнени с дивата форма; преминават през сходни морфологични промени - смалени мозъци, избледняване (депигментация), клепнали уши, редуцирана сила на мускулите и иувенализация (приличат на детската форма на дивия вид - игриви, залупени, с "младежки" черти на лицето, но и запазващи умението да играят и да се обучават по-дълго. Ние също сме одомашена форма на ХС, всъщност - тази кодина на антрополозите най-накрая им светна - няма такова нещо като ХС, ХС, е одомашена форма на неизвестен вид. Или дори видове. Това, което досега се вземаше за ранен ХС заради лицевата форма, се оказаха няколко несвързани вида, тръгнали по пътя на одомашаването и респективно морфологията им конвергирала. Но не знаем кой е бил предшественика на ХС. Кой от тях. Целия ХС е одомашен вид, тия от горния палеолит по-малко, но също поели пътя на одомашаването, както виждаме по лицевите черти. Т.е., това, което досега вземахме за морфология на ХС, всъщност се оказа симптом и изява на одомашаване при приматите, това може изобщо да не е ХС и пак ще изглежда така, ако е примат и одомашен, т.е. с генни мутации по посока социализация и кроткост и ами домашност. 

Дивия ни вид може и да е бил по-интелигентен. Не знам, вълците по-интелигентни ли са от кучетата? Всички породи кучета ли са по-тъпи от вълците? Не съм сигурен, поради което не съм сигурен и че дивият ни предшественик е бил по-интелигентен - но не бива да го изклщчваме. Само че тоя див предшесвеник не можем да го наречем ХС - той е ХС толкова, колкото вълкът е куче. Куче ли е вълкът? Май не. И мисля, че не бихме го харесали, ако се срещнем.

Редактирано от Южняк
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...