Отиди на
Форум "Наука"

Как се предпазвате от настинка, от грип и от други подобни болести?


ISTORIK

Как се предпазвате от настинка, от грип и от други подобни болести?  

23 потребители са гласували

  1. 1. Как се предпазвате от настинка, от грип и от други подобни болести?

    • Ваксинирам се
      1
    • Пия витамини
      7
    • Храня се здравословно
      6
    • Пия чайове (билкови, зелени, черни, плодови)
      6
    • Ям чесън, лук и/или горчица
      9
    • Ям мед (или слагам мед в чая)
      7
    • Правя си гаргара (с чай и/или с топла вода)
      2
    • Ям цитрусови плодове и/или пия цитрусови фрешове
      4
    • Пия вода и други течности
      8
    • Пия твърд алкохол
      7
    • Лекувам се превантивно с хомеопатични препарати
      0
    • Спортувам
      7
    • Медитирам
      1
    • Ходя на сауна
      0
    • Спя повече
      3
    • Временно спирам тютюнопушенето
      0
    • Стоя си вкъщи и избягвам срещите с хора
      4
    • На работа избягвам болните колеги
      4
    • Не ползвам градския транспорт
      4
    • Нося маска
      2
    • Нося противогаз
      2
    • Моля се и чукам на дърво да не се разболея
      1
    • Мен настинки, грипове и болести (засега) не ме ловят. Аз съм нинджа и съм от желязо!!!
      4
    • Ще му мисля, като ме хване!
      4
    • Друго
      5


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 2 минути, ISTORIK said:

Малко чесън ще прогони вирусите. Много чесън ще прогони приятелите ти.

Имам и кисел чесън. До бялата сланиника и ракийка.....И приятелите ще седнат. Никой не еказал, че суров трябва да го ям....ЕЕЕЕЕЕй. Само да се оправя. Ще си свъря мешената помия, на ракийка...Като я гледам всеки ден е станала на мармалад и хае райно.....Но за сега не ми е позволено много да шавам и дигам....

Дето вицът казва.

Тате от този плод какво ще стане? Ами ако оздравее майка ти, мармалад. Ако не, ракия....

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Аз допълнително имам антивирусна програма и анти малуеър програми (срещу злотворни програми). И файъруол (огнена стена) - срещу хакерите.

За всеки случай. Ако не помагат, поне не пречат.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки
1 hour ago, ISTORIK said:

Аз допълнително имам антивирусна програма и анти малуеър програми (срещу злотворни програми). И файъруол (огнена стена) - срещу хакерите.

За всеки случай. Ако не помагат, поне не пречат.

Перорално ли ги инсталираш?

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Ееееей, ко се сеихте за  медицина без доктор да говорите, бре? Сметки без кръчмар. Поне един доктор да поканите за кумова срама..

А, доктор Черников, Фиксерс. Той малко май е хайван доктор, не го познавам човека ама става за тука да каже нещо.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Де да ставаше и така!... 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Аа, Романе, Ескулапе наш, забравих е, извинявай. Кажи и ти няква умна приказка...

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор
1 hour ago, Joro-01 said:

Ееееей, ко се сеихте за  медицина без доктор да говорите, бре? Сметки без кръчмар. Поне един доктор да поканите за кумова срама..

А, доктор Черников, Фиксерс. Той малко май е хайван доктор, не го познавам човека ама става за тука да каже нещо.

А недей така, голяма работа е той! Те двамата с Римлянина ме лекуват мен!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 8 минути, Р. Теодосиев said:

А недей така, голяма работа е той! Те двамата с Римлянина ме лекуват мен!

Римлянинът е агент на международната фарма-мафия. Завчера го назначих в името на Отца и Сина за заместник-домоуправител по наркотичните вещества. Да живее Краля, да живее Испания. :ag::ag::ag:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Той въпроса не е толкова лесен за отговор...и в същото време май е доста лесен, защото онова за седемте дена и едната седмица до голяма степен е вярно.

Ама, много митове и бая глупости има изписани за настинката и грипа. Намирам за забавни 96% от отговорите в анкетата, но не са сериозни. Затова и не знам как да подходя към отговора...както и да е.

Най- популярното средство парацетамола - всякакви видове таблетки и прахове дето се пият с тонове всяка зима с неизброимо много имена...няма научни доказателства, че действа върху развитието на вирусите причиняващи грип и настинки, дори редица изследвания показват, че възстановяването след прием може да е леко забавено. Мда, може да облекчи някои симптоми.

Витамин C  ( Полинг е наистина голям, но изцепката му с вит. C и други вит. и минерали по- късно е не по- малка. Сега се пият хиляди тонове витамини напразно, че и в много случаи с определена вреда. Много фирми не паметник, а пирамида трябва да му строят от благодарност)...никакви доказателства, че подпомага оздравителния процес при грип и настинки!

Хомеопатията...без коментар, ако някой вярва в магии- може да пробва.

Ваксини. Имат определен ефект, но там има наистина много условности. Дали СЗО ще улучи точните щамове, дали пристигнали до нашата територия вече няма да са достатъчно мутирали, колко % от популацията са се ваксинирали ( е тук е нищожно числото за Бг и до голяма степен се обезмисля идеята ), кога е поставена ваксината, как е поставена, че и каква точно и ред други неща.

Ремантадин ...може да има ефект, но трябва доста рано да се вземе и ако сте касметлия,че щама дето си го отглеждате не е резистентен. Не бих го сравнил с вероятността за печалба от тотото, но натам вървим.

Тамифлу и Реленца - поне за сега в Бг най- ефективните антивирусни препарати и наистина действат, макар че за първи специално все повече щамове се откриват като резистентни, за реленцата по- малко.

Специално за настинката- там дори е по- трудно ( добре, че е по- лека ), защото само риновирусите, които са едни от основните причинители на настинката са над 100, но тя може да се причини и от аденовируси, параинфлуенца вируси, РСВ и т.н. Твърди се, че Pleconaril би бил ефективен срещу една част от причинителите на настинката, но има една подробност...няма го в България.

Чист въздух, планина и избягване на многото хора...ама това как да стане.

Редактирано от fixxxsers
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Понеже бачкаме денонощно здрави, болни и затова много пъти макар и температура да имат децата/не само те/, родителите като ги натъпчат с хапчета които свалят температурата, само и само да ги пъхнат в детската градина или училището......Знам за какво говоря понеже жената е педагог от 100 години и в този сезон често се случва да се наложи да вика родителите. В този вирусо опасен период бих раздавал безплатно маски на децата в училищата, на възрастните по транспортните средства,в суперите, на работните места....Защото един ако се закашля или киха в затворен терен, заразява стотица други...Както японезата правят.. Освен това има тези течни препарати които дезинцифират без да трябва да си миеш с вода ръцете. Бих ги поставил на всички такива места където ядем фастфоод, например мекито. Не съм виждал човечец идвайки от улицата и поръчвайки бургера си, да отиде в кенефа да си мие ръцете преди да ги оплеска с кечупа....:116:

Редактирано от Skubi
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Едно време са знаели по-добре какво правят - прибират урожая и се затварят в къщи за три месеца болнични - вино, ракия, трушия. Като свършат - пости. И после - на зелено /витамини/. И си като нов. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

"С другой стороны значительная часть нормальной микрофлоры человека представлена условно-патогенными бактериями, которые в небольших количествах присутствуют у многих из нас без развития заболевания. Однако ослабление иммунитета может сопровождаться разрастанием их колонии с развитием острой инфекции. Полное их уничтожение не всегда целесообразно, так как освобожденная ниша может быть заселена более опасными бактериями. Разумнее лишь ограничивать разрастание колонии условно-патогенных бактерий заразив их бактериофагом, поведением которого можно управлять протеином-арбитром."

https://glagolas.livejournal.com/167281.html

Link to comment
Share on other sites

  • 3 месеца по късно...
  • Администратор

Настинката е най-често срещаното вирусно заболяване на горния отдел на респираторния тракт [1]. Съществуват над 200 вируса, които могат да причинят обичайните симптоми на настинка, като най-честите са от групата на риновирусите, коронавирусите, аденовирусите, респираторните синцитиални вируси и други [2,3,4]. Симптомите на настинка включват възпалено гърло, хрема, кашляне, кихане, а понякога главоболие, треска и зачервени очи. Симптомите варират от човек до човек и от настинка до настинка [1]. Вирусите, причинители на настинка, се разпространяват по въздушен път при близък контакт със заразени хора. Възможно е и индиректно заразяване чрез предмети, които са били в контакт със заразени. Не съществуват ваксини за вирусите, причиняващи настинки [3]. Основен метод за предотвратяване на заболяването е миенето на ръцете, предотвратяване контакт на немити ръце с очите, устата и носа и избягване на контакт с болни хора [6]. Не съществуват и официално одобрени антивирусни лекарства, които пряко да лекуват настинката, а повечето медикаменти се използват, за да облекчават или лекуват единствено симптомите [4].

Грипът от своя сцена е остро инфекциозно заболяване, представляващо една от най-заразните вирусни инфекции. Причинява се от различни щамове на инфлуенца вируси, разпространяващи се по въздушно-капков път - при кашлица, кихане, говор. Предаването на грипните вируси, подобно на вирусите, причиняващи настинки, се осъществява чрез допир до заразени повърхности. При него освен симптомите, характерни за настинка, са налице и мускулни болки, повишаване на температурата, втрисане и общо неразположение, умора и често пълно изтощение [7]. Протичането е значително по-продължително и тежко от това при настинките [2,3]. За разлика от настинките, при които лечението е симптоматично и липсват ваксини, за грипа лечение съществува. То включва противовирусни лекарства и специфична имунопрофилактика чрез ваксини, които се актуализират всеки сезон [5].


Източник: 
 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • Потребител

Понеже темата е актуална да добавя как се лекувам аз ( по принцип не ходя по лекари и болници, нямам и личен в БГ) значи 1. Рецептите не важат за всеки организъм, това са общи, принципни неща, според конкретния болен се преценява строго индивидуално и всеки човек би трябвало с течение на годините да си е намерил своето лечение и начин на хранене.

Най-важния ми принцип за лечение на грипове и настинки - лежане на топло в леглото! Такива филми като пиене на хапчета, прахове и чай и същевременно размотаване по улиците и/или на работното място (особено ако е на течение и на студено) няма! иначе ефекта от лечението е нищожен.

Алкохола помага в първите моменти, хубава силна ракия на гладно, или ром, коняк и т.н. в чая (не в пропорции 1 към 1 !, примерно 30-50 гр. алк. на голяма чаша ), може и една две чаши силно ч. вино ; изпусне ли се този период по добре не пийте нищо, по-зле става; И пак да повторя ако сте ангажиран някъде и не може да легнете на топло, по-добре не се лекувайте до момента в който ще можете да го направите - прибирате се лягате ( с топли вълнени чорапи на краката при възможност ) и започвате лечението, легнал и завит!!!, при изпотяване се изтривате, преобличате и пак в леглото )

Всички тези неща важат за първите фази, когато усещате началото на болестта и вече острата фаза, стигаме ли до по-дълбоки кашлици, леки бронхити и подобни, тогава мерките са други, по-рано веднага почвах с някакъв антибиотик и така се оправях. Сега взимам алтернативни средства, хомеопатични, на растителна основа и т.н.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Потребител
On 7.10.2017 г. at 2:06, fixxxsers said:

Ама, много митове и бая глупости има изписани за настинката и грипа

Най- популярното средство парацетамола - всякакви видове таблетки и прахове дето се пият с тонове всяка зима с неизброимо много имена...няма научни доказателства, че действа върху развитието на вирусите причиняващи грип

При възпаление на белия дроб парацетамолът предизвиква астма. Затова не се назначава лечение с него.

Трябва да се внимава и с приема на метилксантини. Например теофилин не могат да приемат китайци хан, тайландци и корейци.

Защо това е така и каква е връзката между двете да кажат запознатите с материята. 

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 2 минути, insighting said:

При възпаление на белия дроб парацетамолът предизвиква астма. Затова не се назначава лечение с него.

Трябва да се внимава и с приема на метилксантини. Например теофилин не могат да приемат китайци хан, тайландци и корейци.

Защо това е така и каква е връзката между двете да кажат запознатите с материята.

Много е вероятно да става въпрос за различна функционалност или разлини количествени измерения на определени ензимни системи участващи в метаболизма на тези вещества при споменатите групи. Примерно всички знаем за различията при метаболизма на алкохола и лактозата при различни хора също с отчетлива корелация спрямо техния произход.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...