Отиди на
Форум "Наука"

Задачи по физика


Napster

Recommended Posts

  • Потребител

Здравейте пускам една задачка по физика, ще ми е интересен отговора :P 

1.Намерете на колко метра е равна една “светлинна година”.(Пояснение:Това е разстоянието, което светлината изминава за една година. Скоростта на светлината във вакуум е приблизително 3.108m/s)

2. Колко квадратни инча има в един квадратен метър? (1 инч = 2,54 см)


3.Оценете колко кристалчета захар има в пакет от 1 кг. бяла захар.

4. Оценете с каква скорост расте косата ви. Запишете отговора си в m/s и nm/s.

Данке!!! :) 

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Тук пускайте задачи по физика, които смятате, че могат да представляват интерес за дискутиране. Задачи от рода на "дадоха ми домашно, кой ще ми го напише" няма да получават отговор.

Редактирано от Aspandiat
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да така е за това съм дал  3-4  интересни задачки надявам се да имат  няколко  отговор а (не само един): )  и още повече ще се радвам да чуя смислени отговори  :P  

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

С помощта на този калкулатор може да пресметне, колко метра пътува светлината във вакум за една юлианска година.

http://www.metric-conversions.org/bg/length/lightyears-to-kilometers.htm

 

Кое е интересното на тези задачи?

 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Много са си нормални задачите, различното в отговорите може да е заради рзлично приближение, което не е разлика. Някой хирува тука.

Преди 18 часа, Napster said:

Скоростта на светлината във вакуум е приблизително 3.108m/s)

Каква е тази скорост, дето си дал? Три цяло сто и осем, три по сто и осем или три хиляди сто и осем? Имаш инструмент горе в лентат за изписване на степенен показател.

Някъде ще работиш със средни / приети данни данни. Кристалчетата захар примерно са с различна големина (там има и уловка), косата на човек расте различно.. На други може да се дадат по-точни отговори.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки
On 10/4/2017 at 16:57, Napster said:

Здравейте пускам една задачка по физика, ще ми е интересен отговора :P 

1.Намерете на колко метра е равна една “светлинна година”.(Пояснение:Това е разстоянието, което светлината изминава за една година. Скоростта на светлината във вакуум е приблизително 3.108m/s)

2. Колко квадратни инча има в един квадратен метър? (1 инч = 2,54 см)


3.Оценете колко кристалчета захар има в пакет от 1 кг. бяла захар.

4. Оценете с каква скорост расте косата ви. Запишете отговора си в m/s и nm/s.

Данке!!! :) 

Ти ми писа на лични, но ще ти отговоря тука. Не толкова за показ е причината, имам и инструмент/

1. Не вярвай сляпо, виж в нета, ина и на БГ, какво пречи да го направиш? Скоростта на св във вакуум е прибл. 3 x 108 m/s Три по десет на осма метра в секунда. Инструментът тук е хиксчето на квадрат горе в лентата. Големите числа с моного нули се изразяват по-добре така. В км/ч ако искаш драскаш 3 нули. Сега остава да изчислиш колко секунди има в годината и да умножиш броят им със скоростта. Много писах, надолу няма да е така.

2. А колко инча има в 1 (линеен) метър? Как се намира? Повдигни числото на квадрат!

3. Ако нямаш справочни данни (средно колко е- от нета) приеми, че кристалчето е около 1 куб милиметър. Виж плътносттаа (обемно тегло) на захарта - килограм на литър или онратното колко е - като число. Най-вероятно там ще е ключен едни коефициент на разбухване (обема между кристалите) и не си стува да го говорим. Кубичен сантиметър е милилитър, в един литър клоко милилитра има? А микролитра, колкото приехме, че е кристалчето?

4. Ако по женските сайтове пише средно с милиметър на седмица, прилагаш същите сметки (като по-горе) за метри в секунда. 0,000XXX ...

Търси и смятай!

По здрави

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 минути, Joro-01 said:

Ти ми писа на лични, но ще ти отговоря тука. Не толкова за показ е причината, имам и инструмент/

1. Не вярвай сляпо, виж в нета, ина и на БГ, какво пречи да го направиш? Скоростта на св във вакуум е прибл. 3 x 108 m/s Три по десет на осма метра в секунда. Инструментът тук е хиксчето на квадрат горе в лентата. Големите числа с моного нули се изразяват по-добре така. В км/ч ако искаш драскаш 3 нули. Сега остава да изчислиш колко секунди има в годината и да умножиш броят им със скоростта. Много писах, надолу няма да е така.

2. А колко инча има в 1 (линеен) метър? Как се намира? Повдигни числото на квадрат!

3. Ако нямаш справочни данни (средно колко е- от нета) приеми, че кристалчето е около 1 куб милиметър. Виж плътносттаа (обемно тегло) на захарта - килограм на литър или онратното колко е - като число. Най-вероятно там ще е ключен едни коефициент на разбухване (обема между кристалите) и не си стува да го говорим. Кубичен сантиметър е милилитър, в един литър клоко милилитра има? А микролитра, колкото приехме, че е кристалчето?

4. Ако по женските сайтове пише средно с милиметър на седмица, прилагаш същите сметки (като по-горе) за метри в секунда. 0,000XXX ...

Търси и смятай!

По здрави

Благодарско ще се пробвам да разгадая загадката + да приложя някоя друга формула :)  ако има нещо ще пиша пак.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

ето още от кухнята идеии за тези двете как ще се излеслят  трябва ми само някаква насока за да схвана ритама на решението..

Задача 1
image.png.9f5abe61040a3213a26aa36cf7ae3341.png

Показана е кондензаторна батерия  съставена от седем еднакви  кондензатора всеки с  капацитет 20 nF. Да се определи  еквивалентния капацитет на батерията при отворени и затворени ключове.

-------------------------

Задача 2

image.png.fab78356d64516e8002d0c65009da057.png

Да се определи Re  в двете положение на ключа S1 ако,

R1=10, Ω

R2=20, Ω

R3=100, Ω

R4=200, Ω

R5=350, Ω

R6=200, Ω

R7=500, Ω

R8=700, Ω

R9=30,Ω

R10=60 ,Ω

R11=150,Ω

R12=20, Ω

S1  в положение 1, Re=……..,

S1  в положение 2, Re=……..,

* Да се изчисли чрез макрос на Exel.

 

Благодаря предварително!!! 

 

Ето и аз как мисля (най вероятно няма да е вярно..)

задача 2

за да получим стойноста S1  в положение 1, Re=……..,  всичките R трябва да ги съберем..? 

за да получим стоноста S1  в положение 2, Re=……..,  всичките R трябва да ги извадим..?

Задача 1 честно казано нямам идея как трябва да се реши..  някой ако може да подскаже ще съм му благодарен.. 

Редактирано от Napster
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки
Преди 11 часа, Napster said:

ето още от кухнята идеии за тези двете как ще се излеслят  трябва ми само някаква насока за да схвана ритама на решението..

Задача 1
image.png.9f5abe61040a3213a26aa36cf7ae3341.png

Показана е кондензаторна батерия  съставена от седем еднакви  кондензатора всеки с  капацитет 20 nF. Да се определи  еквивалентния капацитет на батерията при отворени и затворени ключове.

-------------------------

Задача 2

image.png.fab78356d64516e8002d0c65009da057.png

Да се определи Re  в двете положение на ключа S1 ако,

R1=10, Ω

R2=20, Ω

R3=100, Ω

R4=200, Ω

R5=350, Ω

R6=200, Ω

R7=500, Ω

R8=700, Ω

R9=30,Ω

R10=60 ,Ω

R11=150,Ω

R12=20, Ω

S1  в положение 1, Re=……..,

S1  в положение 2, Re=……..,

* Да се изчисли чрез макрос на Exel.

 

Благодаря предварително!!! 

 

Ето и аз как мисля (най вероятно няма да е вярно..)

задача 2

за да получим стойноста S1  в положение 1, Re=……..,  всичките R трябва да ги съберем..? 

за да получим стоноста S1  в положение 2, Re=……..,  всичките R трябва да ги извадим..?

Задача 1 честно казано нямам идея как трябва да се реши..  някой ако може да подскаже ще съм му благодарен.. 

Само насоки - както сам каза и както съм склонен да помагам.

1. Последователно от паралелно /успоредно/ свързване различаваш ли? Определи ги на схемата. Има и смесено - последвователно на едно нещо може да са свързани две или повече успоредно и обратно;

2. Знаеш ли как се измена капацитет "C" и съпротивлнение "R"? При паралелно свързване на кондензатори се сумира капацитетеа Cсум= C1 + C2 + C3; При последователно намалява, тоест е равен на сумата от реципрочните стойности - 1/C1 + 1/C2 + 1/C3... При резисторите (съпротивленията) е точно обратното. Ако не го знаеш това, пише го на много места в нета. И в Уикиппедия също. Може да ме провериш, аз може да лъжа... Много лъжа аз.

3. Смятай и го направи за двете ситуации с ключовете.

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 часа, Joro-01 said:

Само насоки - както сам каза и както съм склонен да помагам.

1. Последователно от паралелно /успоредно/ свързване различаваш ли? Определи ги на схемата. Има и смесено - последвователно на едно нещо може да са свързани две или повече успоредно и обратно;

2. Знаеш ли как се измена капацитет "C" и съпротивлнение "R"? При паралелно свързване на кондензатори се сумира капацитетеа Cсум= C1 + C2 + C3; При последователно намалява, тоест е равен на сумата от реципрочните стойности - 1/C1 + 1/C2 + 1/C3... При резисторите (съпротивленията) е точно обратното. Ако не го знаеш това, пише го на много места в нета. И в Уикиппедия също. Може да ме провериш, аз може да лъжа... Много лъжа аз.

3. Смятай и го направи за двете ситуации с ключовете.

1.)  да това е ясно, но как бихме определили еквивалентния капацитет на батерията ?от

отговора на първата задача трябва да е: C= C2+C3+C4+C5+C6+C7 = 2+3+4+5+6+7=27?  това според мен трябва да е при затворена верига ?

претисняваме това каква роля играе.. 20 nF

 

 

Редактирано от Napster
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки
Преди 2 часа, Napster said:

1.)  да това е ясно, но как бихме определили еквивалентния капацитет на батерията ?от

отговора на първата задача трябва да е: C= C2+C3+C4+C5+C6+C7 = 2+3+4+5+6+7=27?  това според мен трябва да е при затворена верига ?

претисняваме това каква роля играе.. 20 nF

 

 

Ясно ти е другия път. Какво искаш? Аз да ги реша ли? Казах ти, а ти е и ясно - по думите ти. Гледай малко какво е нарисувано там.. При затворени всички ключове:

C= С1 + (1/С3 + 1/(С4 + С5)) + (1/С2 + 1/(С7+С6)

Още да казвам ли? За последователността на извършване на действията ще се сетиш ли сам? Първо в скобите, а в самите скоби - във вътрешните скоби (в случая е така). Докарай ги до десетични дроби и дерзай.

Преди 2 часа, Napster said:

претисняваме това каква роля играе.. 20 nF

 

 

Това са ти единиците капацитет. 20 нанофарада се чете (в микрофаради е 0,02).  Всичките ти са еднакви, кое тое притеснява, така и не мога да разбера. Нататък сам!

 

В Ексел може да се реши по повече от единн начин. Примерно 1. стъпваш на някоя  клетка от таблицата (прмерно C2), 2. отиваш в реда сформулите (команден ред ли беше), пишеш "=" (без кавичките, слагам ги щото цитирам), 3. копираш формулата дето ти написах, но без "C=", 4. махаш интервалите от моята формула, 5. вместо всичките букви "C" пишеш 20 и си готов. Аз да ти я бях написал, 100 пъти помалко работа е. Това обаче е неграмотно направено. За рова отиваш на B2 (примерно) и пишеш 20. В В1 можеш да напишеш C1=C2,.. Cn (и разтегляш колоната да се чете), а в клетка В3 пишеш "nF". В реда с формулата смаеняш "20" с B2 Това последното e референция. Вместо да го изписваш, можеш и да кликаш на клетката като стигнеш до там.

Така написана, формулата ще направи нова сметка ако в клетка В2 напишеш деуга стойност. С резисторите ще трябва да ползваш отделни клетки за различните стойности.

Дерзай. И мисли!

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...