Отиди на
Форум "Наука"

Преместване в друго училище.


Recommended Posts

  • Потребител

Направо към въпроса. Бих желал да се преместя в друго училище. По точно паралелка с профилиращ предмет история. В момента съм паралелка биология и химия в 9 клас.Пиша тук, защото незнам как става процедурата и дали наистина е възможно това да се реализира. И ако би могло да се случви бих да ли ме насочили към някакви гимназии или училища, в които мога да се присъединя.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Говори се с директорите и на двете училища, но също - и с инспектората. Местното РУО (бивше РИО). Откакто училищата са на делегиран бюджет е малко по-сложно, защото парите за теб са вече дадени на училище А и не е ясно дали и как училище Б може да ги получи (или част от тях). Вероятно ще те посъветват да се прехвърлиш след края на учебната година или поне - през втория срок на тази учебна година. Тогава се отварят "трансферни прозорци", казано на езика на футбола.

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Може би... Не мога да го твърдя със сигурност. Със сигурност обаче е въпрос на (тежки) преговори с инстанциите. Най-добрият вариант би бил да се преместиш в друг клас в собственото си училище, ако този клас изучава желаната от теб специалност. Ако обаче тази хипотеза е неправилна (желаният учебен предмет не се изучава от друг клас), преместването би било по-добрия вариант. Има и вариант да останеш в същия клас в същото училище и да завършиш започнатата специалност. Но винаги ще съжаляваш, че не си се опитал да станеш историк. 

(Само за протокола и за статистиката... Аз лично никога не съм съжалявал, че съм станал историк.)

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Проблема при мен е, че няма нито паралелка с история в моето училище нито, в което и да е друго училище в моя малък град. Което означава, че ако тръгна да се местя трябва да си сменя местоживеене.

Не съм наясно. Ако се съм профил с биология и химия мога ли да кандидатства с история за висше образование.

Ако знаете къде бих могъл да разгледам евентуалните ми бъдещи училища в интернет, защото търсих и не намирам нищо конкретно.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

В друго училище с друг профил може да се наложи да държиш приравнителни изпити по профилиращите учебни предмети. 

http://rezultati.zamaturite.bg/uspeh/index.php

http://uchilishta.guide-bulgaria.com/

http://www.dnevnik.bg/detski_dnevnik/2017/07/04/3000322_stote_nai-dobri_sredni_uchilishta_v_bulgariia_grafiki/

http://www.dnevnik.bg/detski_dnevnik/2017/06/28/2996767_grafika_na_denia_koi_sa_nai-jelanite_gimnazii_v_sofiia/

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Значи, ако си избера училище мога да се свържа с директора на въпросното училище и на моето текущо образователно заведение както и с родителите ми.

1 hour ago, ISTORIK said:

профилиращите учебни предмети.

Извинявам се за това, че съм неук в тази сфера, но под този цитат се има предвид вид, че ще държа изпит в предмет, който не съм изучавал.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Да. Предмет, който не е изучаван в твоето първо училище или предмет, който се изучава с повече часове, отколкото в твоето училище. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Потвърждавам написаното от Историк - при преместване в друга паралелка или училище с различен учебен план се държат приравнителни изпити.

Наистина, "трансферният" прозорец се затвори, но има нов - към 1 декември, а следващият е февруари.

ДЗИ и кандидатстването не са обвързани с профилиращите предмети, просто се смята, че изучаването им дава по-големи шансове за успех на изпитите. Познавам много деца, които завършиха езикова гимназия, а кандидатстваха с математика и изобразително изкуство.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Между другото, най-добре (от гледна точка на това, да не се нарушава делегираният бюджет на двете училища) е преместващият се ученик от училище А в училище Б да се размени с друг ученик от същия випуск, желаещ да се обучава в училище А.

Ако трансферът пропадне, остава възможността ученикът, изучаващ профил, който не му допада, да ходи на частни уроци, а после да се яви на матура и по желания учебен предмет (допълнително), в случая - по история.

Учител може да се намери в сайта https://uchiteli.bg/search?subject=72&place=&lat=&lng=&distance=&usertype=1&text=&mapset=0

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 15 минути, ISTORIK said:

Между другото, най-добре (от гледна точка на това, да не се нарушава делегираният бюджет на двете училища) е преместващият се ученик от училище А в училище Б да се размени с друг ученик от същия випуск, желаещ да се обучава в училище А.

Ако трансферът пропадне, остава възможността ученикът, изучаващ профил, който не му допада, да ходи на частни уроци, а после да се яви на матура и по желания учебен предмет (допълнително), в случая - по история.

Учител може да се намери в сайта https://uchiteli.bg/search?subject=72&place=&lat=&lng=&distance=&usertype=1&text=&mapset=0

Вероятността да се разменя с някой друг ученик в моя случай е доста мижав така че тази възможност отпада.

Значи, ако се явя на приравнителен изпит на предмет не изучаван от мен и се проваля няма да ме приемат.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Не, ще се явиш на поправителен изпит. (Предполагам, че ще се явиш а приравнителен изпит вече след като си приет в новото училище. Приравнителният изпит не е за кандидатстване в училището. Той има за цел да изравниш знанията си с тези на другите ученици там. Които са изучавали профилиращите специалността им предмети по-дълго от теб.)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ясно, а приемането предполагам, че зависи от оценката ми в зависимост от изискванията на избраното от мен училище.

Също къде би трябвало да се свържа с директора на евентуалното ми бъдеще училище.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Приравнителните изпити не се провеждат веднага на следващия ден след записване в училището. Има часове за консултации, предоставят се материали и като цяло училището/учителите имат интерес ученикът да ги издържи.

В нашето училище нямаше изискване за успех, но то е само средно /СУ/.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За успеха не ми е толкова голям проблем дипломата ми за основно образование беше над 5,50 разбира се осми клас беше доста по лесен от другите, но като цяло винаги съм държал фронта на около 5.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

В съответния директорски кабинет в твоето училище (А) и в другото училище (Б). 

А пък с инспектора по история от РУО - в кабинета му в съответната сграда на местното РУО. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Глобален Модератор

Сега виждам тази тема и чувам за проблема на Terelig и не знам дали се е преместил според желанието си да учи профилирана история. Преместването обаче далеч не е толкова сложна работа и определено делегираният бюджет не създава затруднение, защото парите, които ученикът носи за 2017г., все още не са постъпили в бюджета на училището, в което се е записал (с паралелката биология и химия - 9 клас, както разбирам). Номерът е Terelig да си намери училище с профилирана паралелка с история, в която да има свободно място и може да се премести там моментално (административните процедури отнемат 7-10 дни) и то без да държи приравнителни изпити (освен ако паралелката не е приета след седми клас). Ако обаче това не стане до Нова година, ще му се наложи да чака до края на първия срок, а тогава приравнителните изпити са неизбежни.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...