Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Потребители
Преди 24 минути, Du6ko said:

ИЗВИНЯВАМ се ! мислех че имаш предвид учението на Карл Маркс и Фридрих Енгелс , доразработено от Улянов в Цимервал , Цюрих ( Швейцария) , Брюксел и Лондон ( Белгия и Англия ) . И от Лев Троцкий във виена . Значи съм се обркал.

antito3.gif

 

Недей спами и недей лай , ами поне веднъж се опитвай да дискутираш нормално.. Разбирам че тук те толерират, ама ти изрод ли си, та не усещащ и стопираш малко?

Сталиновата командно-администратична система няма нищо общо с учението на Маркс.

За да се разбере Маркс трва да се оцени в какво време в какво време живее той - време на едри поземлени собственици и на едри фабриканти
Марк отрича  т.н. "нетрудова собственост" и "нетрудови доходи" и в тази връзка предлага, модел в които работниците с ибрани от тях менаждери са владетели и ползватели на средствата за производство вкл на земята *(това са легални термини), модел който в немалка степен по-късно се прилага на запад - самонатетите в различните браншове, и фрилансърите са типичен пример .Работническо-менаждерската приватризация в опит да се прокара този модел у нас.

Какво е сталиновата командо-административна икономика, Тя е противоположна на Марсовия модел- работниците са просто работници (с елементи на феодализъм и закрепостяване), а номеклатурата  е владетел и разпоредител на средствата за производство, назначенитев директори са изпълнители на плановете и командите..Сиатемата действа като един огромен капиталически концерн, (това, което всъщност отрича Марк), в който  номенклатурата може да бъде съпоставена по роля с класата на едрите капиталисти по времето на Маркс. Макар че доходите на номеклатурата не са капиталически, тя има  множество привилегии, (да ги изброявеам ли), привилегиите са разменанта монета в тази система/


Тя упражнява тотален и обществен контрол - службите подържат властта на патрията и номеклатурата, Маркс не изключва демокрацията, нито пазара напротив, той изключва единствено т.н. "нетрудова собственост" и "нетрудови доходи" т.е капиталистите , следователно и отрича номеклатурата и властта на вождовете.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело
Преди 2 часа, nik1 said:

Не се ли замисляш защо е така?

Ваш'те хора и ваш'та система унищожиха предприемаческата култура и традиции на на българите; Няма разитие и приемственост.. Това е култура, която се гради и развива, в целия свят е така.

Хората, държащи икономическата власт днес в България  са хората на средна възраст ,50-60 годишните ,и/или техните отрочета и релативи, Те са продукт на онази сбъркана полуфеодална система..

-------------------------

Ако говорим за предпримаческа култура едно време. Дядо ми, който ме е отгледал, е имал т.н. "чирак" (помощник),Той е бил почти част от семейството. и заплатата му е била съпоставима с доходите на дядо ми ..Дядо ми е бил дребен заятчия,не е бил заможен, (къщите ни бяха обикновени едноетажни, от кипич и гредоред)..

Да, комунистите унищожиха тази предприемаческа култура. А ти какво правиш? Обясняваш за "бизнес климат" "капана на средния доход" и ред други икономически тезиси... а говориш не за икономисти, бизнесмени и прочее, а за най обикновени мутри. Гадове които няма да платят на работниците защото могат, ще прецакат държавата защото могат, вместо с пазарни методи на конкуренция си служат с мутренски.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 23 минути, Frujin Assen said:

Да, комунистите унищожиха тази предприемаческа култура.

Добре, да не съм чул да плачеш повече за "онзи строй"

 

Преди 23 минути, Frujin Assen said:

а за най обикновени мутри

България се мутиризира, защото службите и прокуратурата си останаха да работат по стария тертип и система, и основната им роля през прехода се прревърна в това да пазят интересите и да "работят" за своите (за техните икономически интереси)  а не за върховенството на закона!

 Ако службите, агенциите, инспекциите и прокуратурата не работеха като клиентилисти институции (както по времето на Режима), всичко щеще да е както трябва нали така?

Клиентилизмът им идва от стария тертип и култура, но и от старите закони.
Апропо, като говорим за закони: Кодексът на труда практически е още "комунистически"- през тези години търпи някави козметични промени, но работниците и служителите си остават безправни роби- много от написаното в кодекса няма "обратно" и практическо действие, а само пожелателно!   Опитай се да прецакаш работник в супер-капиталистическа Холандия и може да го отнесеш здраво..

Трябваше да има лустрация в България, Това не е просто хрумване на някого - в цялата по-модерна Източна Европа лустрацията даде резултати, тук все още ни управляват хора на службите или бивши членове на партията

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

ПС

За Фружин:

В всеки "капиталистически" договор има и клауза за това кога работникът/служитeлят ще си получава заплатата, иу какви ще бъдат неустойките или последствията от неспазването на тази клауза. Отвори "комунистическия" ни Кодекс и ако намериш нещо подобно, ще те водя в един ден в Гърция на мои разноски догодина (живи и здрави да сме). Ще те водя и ако направиш задоволителен за мен анализ на "комунистчиеския" ни Кодекс (имаш възможност  да "зарабитиш" един плаж, питие и приятно прекарване)

Аз също съм наемник, и цял живот съм бил такъв, Имаше години, когато заплатата ми закъсняваше с три месеца (три), Е какво съм можел да направя? Нищо..Клаузата ни в сталиновия кодекс е просто нон-сенс, тя параграф 22 - това всеки адвокат го вижда и разбира и се чуди какви съвети да даде! А това вече разколебава всеки, който иска да си търси някакво право.

И не само това, така написания член и Кодекс не ми позволява да напусна работа (хипотетичината възможнст я има,  но в действителност е неизпълнима) и да отида на борсата и да получавам обезщетение за безработица (защото вината не е моя) и да си търся друга работа през това време!

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело
Преди 59 минути, nik1 said:

Добре, да не съм чул да плачеш повече за "онзи строй"

 

България се мутиризира, защото службите и прокуратурата си останаха да работат по стария тертип и система, и основната им роля през прехода се прревърна в това да пазят интересите и да "работят" за своите (за техните икономически интереси)  а не за върховенството на закона!

 Ако службите, агенциите, инспекциите и прокуратурата не работеха като клиентилисти институции (както по времето на Режима), всичко щеще да е както трябва нали така?

Това е половината истина. Другата половина е, че когато дойде демокрацията и бе обявен "равен старт" комунистите които имаха властта и парите стартираха по равно. Техни бяха всички партии и всички едри бизнесмени. Преди те се пенеха "Слава на БКП" и "Дружба с СССР", а днес същите хора, техните деца, внуци и приближени се пенят за НАТО, ЕС и са готови до мръкнало да обявят война на Русия.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело
Преди 36 минути, nik1 said:

ПС

За Фружин:

В всеки "капиталистически" договор има и клауза за това кога работникът/служитилят ще си получава заплатата, иу каки ще бъдат неустойките или последствията от неспазването на тази клауза. Отвори сталиновия ни ни "кодекс" и ако намериш нещо подобно, ще те водя в един ден в Гърция на мои разноски догодина (живи и здрави да сме)

Аз също съм наемник, и цял живот съм бил такъв, Имаше години, когато заплатата ми закъсняваше с три месеца (три), Е какво съм можел да направя? Нищо..Клаузата ни в сталиновия кодекс е просто нон-сенс, тя параграф 22 - това всеки адвокат го вижда и разбира и се чуди какви съвети да даде! А това вече разколебава всеки, който иска да си търси някакво право.

 

Те си го направиха за тях, не за народа.

За лустрацията си прав, но вече е късно...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Чува се, че президента на баската автономия Иниго Уркульо се е изказал в подкрепа на правителството на Каталония ! А Берлускони се изказва за автономизация на всички италиански провинции !

Редактирано от Du6ko
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 часа, Du6ko said:

Чува се, че президента на баската автономия Иниго Уркульо се е изказал в подкрепа на правителството на Каталония ! А Берлускони се изказва за автономизация на всички италиански провинции !

Смазваща победа за "да" на автономията на Венеция и Милано

https://www.vesti.bg/sviat/evropa/smazvashta-pobeda-za-da-na-avtonomiiata-na-veneciia-i-milano-6075243

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Общото между иракски Кюрдистан и Каталония са парите. По точно хората са убедени, че ще са по добре. Кюрдите смятат, че без Турция и Ирак ще могат по добре да се развиват. 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 17 часа, Frujin Assen said:

Те си го направиха за тях, не за народа.

За лустрацията си прав, но вече е късно...

Никога не е късно за нищо. А ако искаме нещо да се промени лустрацията е задължителна.

Редактирано от bulgaroid
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 часа, Frujin Assen said:

Общото между иракски Кюрдистан и Каталония са парите. По точно хората са убедени, че ще са по добре. Кюрдите смятат, че без Турция и Ирак ще могат по добре да се развиват. 

 

Нищо общо нямат. От думата съвсем.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, Михов said:

Така си е - кюрдите имат петрол, а ще имат и ред, много повече ред, отколкото в хаотичен Ирак.

Имаха. Минало свършено.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Във връзка с последните събития ще има ли нова Народна Република ?  В каталония не искат монархия искат своя република. КНР ? Или КНДР ? 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

От тук нататък, струва ми се, нито Барселона, нито Мадрид имат полезен ход вече. И съжалявам, че трябва да го кажа, с риск да бъда заклеймен като евроскептик и лош лош лош "-ист", но всички тези процеси, които се случват в Европа в последните 2-3 години не ще да са от много хубаво. Повече от очевидно е, че в Европейския съюз има сериозни проблеми. Особено грозно впечатление ми направи отношението на вживелите се в ролята си на нови лидери на свободния свят Меркел и Макрон, както и на кохортите в Брюксел - ставащото в Каталуния, видиш ли, не било проблем на Европа, а вътрешен испански такъв. Сульо и Пульо от всички краища на Азия и Африка са европейски проблем и топ европейски приоритет, а Каталуния не е. Чий проблем е тогава? На извънземните може би?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 19 часа, sir said:

От тук нататък, струва ми се, нито Барселона, нито Мадрид имат полезен ход вече.

И Брюксел също. Не може нещо, което става в къщата ти, да не те засегне и да не трябва да реагираш.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Пандора said:

И Брюксел също. Не може нещо, което става в къщата ти, да не те засегне и да не трябва да реагираш.

След официалната позиция на Брюксел, Каталония вече няма полезен ход. Ако излезе от Испания губи всичко, ако остане губи привилегийте. Не мога да разбера дали самите каталонци разбират това, ще жертват ли благоденствието за независимост, не вярвам.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И испанците нямат полезен ход. Едно, както и да се развият нещата:
 - испанската икономика ще навлезе в сериозна криза, която ще засегне малко или много Еврозоната

И за Испания и за Каталуня най-добре би било да се приеме независимостта като факт и да се мисли за друга форма за сближаване на двете държави, така че последствията от кризата да са минимални. Но не мисля че това ще стане. Предстоят тежки месеци. 

Трябва да се мисли как тази криза ще се отрази върху България - защото тя неминуемо ще се отрази. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, bulgaroid said:

След официалната позиция на Брюксел, Каталония вече няма полезен ход. Ако излезе от Испания губи всичко, ако остане губи привилегийте. Не мога да разбера дали самите каталонци разбират това, ще жертват ли благоденствието за независимост, не вярвам.

Еми именно това е големият проблем. Че Брюксел реагира чак след като вече работата стигна до задънена улица - едните обявиха независимост, а другите им отнемат автономията. Вместо тоя палячо Юнкер и хората зад и около него да отидат на място още в ден първи, както би трябвало да направи всеки един уважаващ себе си уж ръководител на някаква общност, бил той избран или назначен. И какво значи тая "официална позиция" на Брюксел, ако хората в Барселона пак излязат по улиците и се стигне до сблъсъци? Дава картбланш на Мадрид може би да прати и армия или какво?

Просто поредното неадекватно поведение на европейското лидерство. Мотаене и мълчане, докато каруцата се обърне, и после вайкане "ама що така стана". Тия хора там не са ли наясно, че буквално около тях има същите настроения като в Каталуния. Просто от сега си представям прелюбопитната ситуация, в която столицата на ЕС е един анклав, обграден отвсякъде от територия, която не е част от ЕС. Щото ако нещата продължават по същия начин, това просто си е въпрос на време.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 часа, Tsar Shishman said:

И испанците нямат полезен ход. Едно, както и да се развият нещата:
 - испанската икономика ще навлезе в сериозна криза, която ще засегне малко или много Еврозоната

И за Испания и за Каталуня най-добре би било да се приеме независимостта като факт и да се мисли за друга форма за сближаване на двете държави, така че последствията от кризата да са минимални. Но не мисля че това ще стане. Предстоят тежки месеци. 

Трябва да се мисли как тази криза ще се отрази върху България - защото тя неминуемо ще се отрази. 

Няма как да я приемат, никога. Ако я приемат всяко село ще иска независимост, доходно е за управляващите, пък били те и кмет и секретар на читалището.:ag: Отделно юнионистите в Каталуния какво ще ги правят ? Каталония според мен се опитва да изтъргува независимостта за още пари и привилегий, испанците виждат това и се дърпат. Каталония няма къде да ходи и сама не може да се справи с независимостта, щото свободен но гладен не се живей.:ag: Като гледам бягството на фирмите от Каталония те ще го закъсат и с независимост и без. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, sir said:

Еми именно това е големият проблем. Че Брюксел реагира чак след като вече работата стигна до задънена улица - едните обявиха независимост, а другите им отнемат автономията. Вместо тоя палячо Юнкер и хората зад и около него да отидат на място още в ден първи, както би трябвало да направи всеки един уважаващ себе си уж ръководител на някаква общност, бил той избран или назначен. И какво значи тая "официална позиция" на Брюксел, ако хората в Барселона пак излязат по улиците и се стигне до сблъсъци? Дава картбланш на Мадрид може би да прати и армия или какво?

Просто поредното неадекватно поведение на европейското лидерство. Мотаене и мълчане, докато каруцата се обърне, и после вайкане "ама що така стана". Тия хора там не са ли наясно, че буквално около тях има същите настроения като в Каталуния. Просто от сега си представям прелюбопитната ситуация, в която столицата на ЕС е един анклав, обграден отвсякъде от територия, която не е част от ЕС. Щото ако нещата продължават по същия начин, това просто си е въпрос на време.

Брюксел няма правомощия да се меси. Няма и властовите лостове да го прави. Те ясно изразиха позицията си ама каталонците или не чуват или си мислят ,че нещо ще се промени. Та не обвинявай Европа, тя направи каквото може и трябва. 

Редактирано от bulgaroid
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 часа, bulgaroid said:

Брюксел няма правомощия да се меси. Няма и властовите лостове да го прави. Те ясно изразиха позицията си ама каталонците или не чуват или си мислят ,че нещо ще се промени. Та не обвинявай Европа, тя направи каквото може и трябва. 

Нещо не сме се разбрали правилно. Тука не става въпрос за правомощия и лостове. Става въпрос да отидеш там от позицията примерно на шеф на Комисията и поне да се опиташ да ги сложиш двете страни на една маса да се види има ли, няма ли шанс да се решат проблемите. Иначе каква е ползата от цялата тая европейска администрация, ако не може да реши и една кризисна ситуация в тоя съюз. 

И каква ясна позиция са изразили като даже и в тази тема е писано по въпроса? Няма да се месим, това е вътрешен проблем на Испания, призоваваме за диалог, бла бла бла. Не стана ли вече ясно, че само с призиви и декларации проблеми не се решават. Нито пък със заплахи, впрочем. Ако стане нещо подобно в Белгия, и там ли ще се призовават, дето са на десет минути пеша от белгийския парламент? 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, sir said:

Нещо не сме се разбрали правилно. Тука не става въпрос за правомощия и лостове. Става въпрос да отидеш там от позицията примерно на шеф на Комисията и поне да се опиташ да ги сложиш двете страни на една маса да се види има ли, няма ли шанс да се решат проблемите. Иначе каква е ползата от цялата тая европейска администрация, ако не може да реши и една кризисна ситуация в тоя съюз. 

И каква ясна позиция са изразили като даже и в тази тема е писано по въпроса? Няма да се месим, това е вътрешен проблем на Испания, призоваваме за диалог, бла бла бла. Не стана ли вече ясно, че само с призиви и декларации проблеми не се решават. Нито пък със заплахи, впрочем. Ако стане нещо подобно в Белгия, и там ли ще се призовават, дето са на десет минути пеша от белгийския парламент? 

Много правилно се разбира стига да искаш."Брюксел няма правомощия да се меси." Това е!

Например в България може да се краде на поразия(без еврофондовете) и никой не може да ни се меси.Това е суверенитет .Имаше една престъпна схема, германеца го осъдиха (4 год.) и отдавна излежа присъдата.Нашия, който организира далаверата и отмъкна десетки милиони, беше оправдан.Та всяка държава си има законодателство и никой не може да ни се меси какво ще правим с бандюгите.

 А пък кой как вижда нещата ,как му се иска да стане и други бла бла бла е отделен въпрос.

Редактирано от vvarbanov
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...