Отиди на
Форум "Наука"

Най-силните във военно отношение държави за 2017 г.


ISTORIK

Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Предлагам три списъка на Вашето внимание. 

https://www.globalfirepower.com/countries-listing.asp

http://www.kiwireport.com/strongest-armies-world-2017-edition/

https://undertheradar.military.com/2017/08/top-10-militaries-world-2017/

1. САЩ
2. Русия
3. Китай
4. Индия

От 5 нататък се различават доста.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Мнението ми е че и трите списъка са малко нещо съставени с пристрастие.

До 6 позиция нещата в глобален порядък са подредени от наличието на ядрено и термоядрено оръжие и ракети носители.Съставителите някак удобно пропускат да поставят на 5 и 6 място Израел и Северна Корея. Каквато и да е политическата конюктура, факта си е факт и поставянето им в по-задни позиции - може и да отговаря на нечии политически и пропагандистки цели но не отразява обективната военна мощ. Също липсва в челната десятка армията на нашата южна съседка Турция. От неядрените държави може би нейната армия е с най-могъщ военен потенциал.

Та безпристрастно според мен нещата изглеждат така :

САЩ

Русия

Китай

Индия 

Франция

Великобритания

Пакистан

КНДР

Израел

Турция

Следва да се отчита наличието на ядрени и термоядрени оръжия , мобилни установки за ракети с малък, среден и голям обсег на действие,  защитени шахтови установки за ракети, танкове, самолети, подводници, надводни кораби и самолетоносачи, артилерия и РСЗО над 100мм и разбира се готовноста и възможноста на страната да премине в военновременен режим на действие на икономиката, не трябва да се пропуска разбира се , готовноста на населението да застане зад политическото ръководство и да реализира военния потенциал.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 51 минути, Capitainofmarine said:

Мнението ми е че и трите списъка са малко нещо съставени с пристрастие.

До 6 позиция нещата в глобален порядък са подредени от наличието на ядрено и термоядрено оръжие и ракети носители.Съставителите някак удобно пропускат да поставят на 5 и 6 място Израел и Северна Корея. Каквато и да е политическата конюктура, факта си е факт и поставянето им в по-задни позиции - може и да отговаря на нечии политически и пропагандистки цели но не отразява обективната военна мощ. Също липсва в челната десятка армията на нашата южна съседка Турция. От неядрените държави може би нейната армия е с най-могъщ военен потенциал.

Та безпристрастно според мен нещата изглеждат така :

САЩ

Русия

Китай

Индия 

Франция

Великобритания

Пакистан

КНДР

Израел

Турция

Следва да се отчита наличието на ядрени и термоядрени оръжия , мобилни установки за ракети с малък, среден и голям обсег на действие,  защитени шахтови установки за ракети, танкове, самолети, подводници, надводни кораби и самолетоносачи, артилерия и РСЗО над 100мм и разбира се готовноста и възможноста на страната да премине в военновременен режим на действие на икономиката, не трябва да се пропуска разбира се , готовноста на населението да застане зад политическото ръководство и да реализира военния потенциал.

Капитане, привет. По принцип съм съгласен с това, което пишеш, според мен обаче незаслужено подценяваш Япония - и трите класации я слагат в десетката сега, но Япония има планове и възможност да промени конституцията си и да се милитаризира, доколкото знам управляващите имат намерение да вървят по този път, още повече че севернокорейците наливат вода в мелницата им с двете изстреляни ракети над тяхна територия. Япония и сега има внушителен потенциал, но военно-промишления й комплекс сигурно потрива ръце от развоя на събитията в региона.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 11 минути, Б. Киров said:

Капитане, привет. По принцип съм съгласен с това, което пишеш, според мен обаче незаслужено подценяваш Япония - и трите класации я слагат в десетката сега, но Япония има планове и възможност да промени конституцията си и да се милитаризира, доколкото знам управляващите имат намерение да вървят по този път, още повече че севернокорейците наливат вода в мелницата им с двете изстреляни ракети над тяхна територия. Япония и сега има внушителен потенциал, но военно-промишления й комплекс сигурно потрива ръце от развоя на събитията в региона.

Е не я подценявам мисля, тя е някъде около 19-20 място според мен, и то заради икономическия, и човешки ресурс. А иначе военните им амбиции са по-скоро амбиции на ВПК,,  да речем, и възможноста да получи конституционално право на износ на въоръжение, тя и сега Япония може да отрази всяка агресия, просто територията й е пропорционална на въоръжените сили или по-скоро обратното а не на икономическите , техническите и човешките ресурси, иначе плановете за превъоръжаване не са чак толкова амбициозни сравнени с турските да речем.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 11 минути, Capitainofmarine said:

Е не я подценявам мисля, тя е някъде около 19-20 място според мен, и то заради икономическия, и човешки ресурс. А иначе военните им амбиции са по-скоро амбиции на ВПК,,  да речем, и възможноста да получи конституционално право на износ на въоръжение, тя и сега Япония може да отрази всяка агресия, просто територията й е пропорционална на въоръжените сили или по-скоро обратното а не на икономическите , техническите и човешките ресурси, иначе плановете за превъоръжаване не са чак толкова амбициозни сравнени с турските да речем.

Тук

https://www.globalfirepower.com/countries-listing.asp

където са най-професионални и обективни ги мерят по много показатели, виж за какво иде реч:

1-1.thumb.jpg.c76962e17bc6532f23890fd106afac3f.jpg

могат да мобилизират 44 млн., ако въведат задължителна военна служба, което не изключвам, защото това може да ги облекчи в рецесията, могат да мобилизират 1.21 млн. новобранци.

1.thumb.jpg.a7d2e509bddca36887f8e841ca881602.jpg

Много сериозни цифри, като се има предвид, че всичко това е модерно и първокласно, за разлика от бройките на севернокорейци, например, където количеството компенсира качеството, и още:

2.jpg.b62a3c504d34f80df4fe0a43936a3e51.jpg

4 самолетоносача! Колко страни в света имат дори по един?

3.thumb.jpg.d6983ef5cf61cf0ef37ef82fd2ffd0c8.jpg

И както отбелязваш потенциал, огромен. Опазил бог Азия да се милитаризира.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, Б. Киров said:

4 самлетоносача! Колко страни в света имат дори по един?

 

Благодаря, интересно е това което подаваш като информация, :ab: Но не е баш самолетоносачи, а и подходящи самолети за този тип кораби няма, по-скоро това са вертолетоносачи а най-точно казано това са десантни кораби. Както вече обаче писах силата на Япония е не в фактите налични а в възможностите , които те засега не ползват, а и това е разумно, с кого да воюват и защо?! И какво това ще им струва?! 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 2 минути, Capitainofmarine said:

, с кого да воюват и защо?!

Контрабаланс на Китай, ето тук е обяснено това, Форбс са сериозен източник:

https://www.forbes.com/sites/ralphjennings/2017/03/22/japan-is-becoming-a-new-asian-superpower-thanks-to-china/#1f31f5aa75b9

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Иначе държавите със реални самолетоносачи са САЩ, Китай, Индия, Русия, Франция Италия Испания Аржентина Великобритания. Защо на последно място  Британия, защото нейните самолетоносачи два и двата са списани и са в резерв а новия още не са го завършили. От Индия насетне в списъка имат само по един самолетоносач. А и те са от по-малък клас.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 11 минути, Б. Киров said:

Контрабаланс на Китай, ето тук е обяснено това, Форбс са сериозен източник:

Някога в късното средновековие , и в по-ново време е било възможно и правдоподобно, и вероятно. Днес вярвам на логиката и на фактите не на Форбс. Разбирам че днес нито имат човешкия - Япония е застаряваща нация на пенсионери, нито имат военния, нито имат икономическия ресурс- и така нататъка , за да са  активен, вероятен, възможен контрабаланс на Китай, както и да се опитват да ги противопоставят. Много и се иска на САЩ , но е невъзможно. Ако си следил ситуацията КНДР - САЩ , в началото Тръпм тръгна много рязко но след едно отрезвяващо изказване на Абе малко намали оборотите. Японците си знаят цената и възможностите, и  са пределно точно формулирали националните си интереси и съюзници...:ab:

Редактирано от Capitainofmarine
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 1 минута, Capitainofmarine said:

Много и се иска на САЩ , но е невъзможно.

Навлизаме в много дълбоки геополитически води и Рамус пак ще метне определение за "кръчмарски разговор", но ще си позволя кратка реплика на това - според мен Е възможно. В противен случай целия политически и което е по-важно икономически елит на Япония /а там нещата са сраснали/ отива в резерв и трябва да правят голям завой като подгласник в региона на Китай. Да, но зад тях стои половинвековна история, и то успешна, както и ориентиран към западните пазари бизнес, ето защо мисля, че японските елити ще вървят плътно с американските в региона, то личи още от сега.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А-аааааа! Едно е желанието , друго са възможностите , трето и четвърто е реално да го осъществиш! Че са привързани към западната икономика - да, че са част от тихоокеанската, проамериканска икономическа и военнополитическа формация - да. Но да са контрабаланс на Китай днешно време е нещо съвсем различно, то си е като разликата от удоволствието в секса и боя от популярния анекдот.

И думата ми е че Япония си има точно формулирани национални интереси, реална оценка за собствената си икономическа , политическа и военна тежест и никак не претендира да бъде контрабалансьор на Китай, нито пък иска. Това са моите наблюдения. Да се допълня , старае се да поддържа собствените си възможности в тези реалии в резултат на растящите китайски възможности, а от днешна дата и растящите севернокорейски военни възможности. :ae:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ще поживеем, ще видим - дано да се окажеш прав, това за популярния анекдот ми хареса:)

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

На светлата дата 9 септември британския самолетоносач Принц ъф Уелс беше спуснат на вода.

389944_1000.jpg

390199_1000.jpg

390520_1000.jpg

391132_1000.jpg

391360_1000.jpg

391504_1000.jpg

391989_1000.jpg

392866_1000.jpg

nintchdbpict000351278932.jpg

nintchdbpict000351283231-e1504882096743.jpg

nintchdbpict000351283403.jpg

nintchdbpict000351284928-e1504882207472.jpg

nintchdbpict000351286919.jpg

nintchdbpict000351287597-e1504881106700.jpg

nintchdbpict000351298308.jpg

nintchdbpict000351306729.jpg

nintchdbpict000351312011.jpg

nintchdbpict000351313523-e1504881359396.jpg

nintchdbpict000351317818-e1504881077302.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, Frujin Assen said:

 

Преди 3 часа, Frujin Assen said:

389944_1000.jpg

Шотландски "каракючек" със захвърлени сабли. Де ги гайдите, с които ни подражателстват?!!! :bg:

Сега на вода докато го достроят, докато му сложат въоръженията, докато минат ходови изпитания, докато минат изпитания на въоръженията, пък още нямат  Ф 35 с палубно базиране и на първо време ще носи само вертолети, - ще бая години да минат, докато стане, от тоя иначе тарикатски кораб, истински самолетоносач. Пък после като или може още на ходовите изпитания като почне газотурбинния двигател да дими, има да ги закачат рашките - имат да си връщат. Ще е интересно, ще следим! 

 

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...