Отиди на
Форум "Наука"

Историята на нациите в епоха на глобализация


Recommended Posts

  • Потребители
Преди 3 минути, nik1 said:

++

Ти си гений!

 

Стига, пиша това, което всеки средноинтелигентен човек, който има някакъв реален социален опит и здрав разум може да види и разбира. Може би мога да се изразявам малко по-ясно от средното, но не казвам нищо повече от това, което поне 50 процента от хората в България знаят и разбират.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 607
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребители
Преди 4 минути, Б. Киров said:

Стига, пиша това, което всеки средноинтелигентен човек, който има някакъв реален социален опит и здрав разум може да види и разбира. Може би мога да се изразявам малко по-ясно от средното, но не казвам нищо повече от това, което поне 50 процента от хората в България знаят и разбират.

Albert Einstein — 'The definition of genius is taking the complex and making it simple.'

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

 

:)

Извинявай, напълно съм наясно колко българите "обичаме" комплиментите, но не се сдържах, нали знаеш че съм "голяма уста".

Мишо Минков беше написал в една от книгите си, че ако човек иска  да засрами, или да накара някои българин или китаец  да се чувства неудобно, е достатъчно да му направи комплимент..Ние винаги казваме "нищо особено", ако някои ни похвали; или ни каже, че сме облечени добре- "намираме" дори и кусури на дрехите си..:

/Един път едно американци ми казаха че якето ми е много хубаво, и се почувствах много неудобно, :) За тях пък няма нищо лошо в комплиментите, дават ги от сърце, и ги приемат/

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За тези които се интересуват от темата, горещо препоръчвам две книги.

Автори на първата са Дарон Аджемоглу, професор по икономика в MIT, един от най-цитираните съвременни икономисти в света и Джеймс Робинсън, професор по политическа икономика в Харвард. Книгата е "Защо нациите се провалят"

Втората е в два тома: I-"Произход на политическия ред" и II-"Политически ред и политически упадък" Автор е Франсис Фукуяма

И двете книги са преведени на български. Издателство - "Изток-Запад"

Редактирано от Atom
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 1 час, nik1 said:

Извинявай, напълно съм наясно колко българите "обичаме" комплиментите, но не се сдържах, нали знаеш че съм "голяма уста".

Мишо Минков беше написал в една от книгите си, че ако човек иска  да засрами, или да накара някои българин или китаец  да се чувства неудобно, е достатъчно да му направи комплимент..Ние винаги казваме "нищо особено", ако някои ни похвали; или ни каже, че сме облечени добре- "намираме" дори и кусури на дрехите си..:

/Един път едно американци ми казаха че якето ми е много хубаво, и се почувствах много неудобно, :) За тях пък няма нищо лошо в комплиментите, дават ги от сърце, и ги приемат/

Не се засрамих, само реагирах с прословутата реплика на Де Ниро, това ми дойде първо на ум:). Аз съм имал същото преживяване с американци, бях си купил едно японско шарено каскетче преди години и две мормончета ми казаха "много хубава шапка", просто не знаех какво да им кажа, освен "благодаря", изненадаха ме, момчетата въобще не се подиграваха. За китайците не знам, Хаджийски определя българите като "свенливи реалисти", може би е прав.

Иначе да ти го "върна" - без диалога с теб, щях да си остана на нивото от преди 20 месеца /колко много!/, когато започнах да пиша тук - сега като си чета някои от първите постинги във форума, направо се червя от срам, има забележително глупави. Така че сега сме квит, поне за мен.:) Ще добавя още, че имаш много по-широка култура и нелинейно мислене от мен, което е забележителен плюс.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Не знам как може да се илюстира и покаже  с числа тежестта на олигархичните зависимости у нас, и по какви начини (методики)

Допускам, че трябва да се оцени колко е отворена икономиката ни, кои са най-големите компании и кои имат най-големи приходи, и съответно да се види влиянието на техните собсвеници.

От тази гледна точка и от обща култура мога да допусна (без да съм сигурен), че всъщност сравнено с Русия или Гърция, при нас зависмостите са по-слаби

- икономиката ни е отворена: вносът и износът ни заедно, сумата им  е малко повече от брутния национален продукт

(ще го сметнем, но е там някъде)

-топа на най-големите компании не са с български собственици (изключвам държавната НЕК),

http://www.capital.bg/biznes/kompanii/2016/06/24/2783650_nai-golemite_bulgarski_kompanii_prez_2015_g/

Класация на компаниите по приходи. Тук са стоте компании с най-високи приходи (списъкът горе не пълен, показани са първите десет). Могат да се видят и собствениците им. Класацията е от 2011, но в общи линии, нещата са същите и сега (Някой компании имат други имена, някои са слезли назад, или са отпаднали от списъка, други са заели място по напред)

http://www.capital.bg/klasacii/kapital_top_100/2011/07/04/1114010_nai-golemite_bulgarski_kompanii_-_vnosen_rastej/

По нетни продажби:

http://www.bcci.bg/top1500/indextop_2016.php

По изменение на нетните приходи от продажби:

http://www.bcci.bg/resources/files/Top100_2017_BG.pdf

Ако оценяваме олигархичните зависимости като потоци пари, то изглежда техните стойности или проценти спрямо "нормалните" "редовите пари" не са големи.

----------------------------------------------

От друга страна: знаем със сигурност, че имаме един олигарх, който е само мултимилионер -ДП, (с "мултимилионер" общоприето се визира човек с богатство и активи над 100 милиона), но този човек държи повече лостове на властта и лостове за влияние върху властта, у нас в България, отколкото най-богатия руснак-милиардер  в Русия. /В случая не става дума за пари и богатство, а възможности за влияние и за търговия с влияние/

 - на първо място, посоченият ДП държи и търгува с влияние с ГП, и това се знае от цяла България. Главният Прокурор от своя страна може би има, и упражнява повече неформална власт в България отколкото да кажем, президентът Путин има такава формална в Русия. (Как и защо - не е тема за форума, това е "гореща политика", който има въпроси можем да ги дискутираме ако имаме време,  на лични)

 - на второ място, този човек ДП, притежава половината от най-четените медии в България

- на трето място- ДП е член на няколко поредни Парламента, и е в ръководоството (доскоро беше) на парламентарната група на "партията на властта".
Това е партията "естествен балансьор", присъстваща във властта по-често и по-дълго от "редовите" партии, които най-често се сменят, за да управляват, И като такава, тази партия е с осезаемо влияние върху политиката и икономиката на България.

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 7 часа, nik1 said:

Не знам как може да се илюстира и покаже  с числа тежестта на олигархичните зависимости у нас, и по какви начини (методики)

Допускам, че трябва да се оцени колко е отворена икономиката ни, кои са най-големите компании и кои имат най-големи приходи, и съответно да се види влиянието на техните собсвеници.

От тази гледна точка и от обща култура мога да допусна (без да съм сигурен), че всъщност сравнено с Русия или Гърция, при нас зависмостите са по-слаби

Ех, Ник, и двамата знаем как реално стоят нещата:), не можеш да ги видиш във вестник или в търговските регистри, все едно да търсиш стелт-технология с обикновен радар, няма да я види.

1.thumb.jpg.326b8da54aa1f1ac0c0d08d016c6f2f5.jpg

Виж само това – енергетика, горива и търговия и други /тук хазарт е най-голям дял/ са около 70 процента от топ-100. Ти ми кажи в тези сектори кой „кара влака”.

Има и парадокси -

4.thumb.jpg.77a2be03ee53b8d5d69fd63b9a99ddd9.jpg

В топ 1500 по обороти ги няма на първите 30 позиции Лукойл, обаче „номерът” е в разбиването на множество малки фирми, които въобще не „хващат” в първите 30 този мастодонт, и т.н.

ДП лъсна на видело преди години като „преуспял млад човек” и затова стана символ, но доскоро беше беден като църковна мишка по декларирано имущество, едва ли не живееше под наем като мен.

Няма да се разпростирам повече по тази тема, не ми е работа, само пускам тук едно клипче с този репортаж, обърни внимание какво казва господина след 3.20 м, той е собственик на Агрофарм, един от лидерите в бранша, не коментирам.

https://www.youtube.com/watch?v=AOczlPRAxnY

Повечето от тези господа са „поставени” от .... ти знаеш кой.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 9/20/2017 at 2:55, nik1 said:

Пандора, ако държавния капитализъм беше толкова добър, щяха да го практикуват в Западна Европа. Наистина ли си мислиш че твоите политически гурута (предполагам коя е ) са по-умни от хората изградили правовите си, богати и проспериращи страни?

Ти излежда мразейки богатите европейски държави, си решена да си останем бедни и ние?

А ти сигурен ли си, че подкрепям държавния капитализъм ? Вреден за развитието е монополизма във всякакви проявления, включително и международни.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 9/20/2017 at 7:13, Б. Киров said:

Според мен се дължи на насажданата около два века "хиспанофобия" в САЩ по чисто обективни причини - през целия 19-ти век САЩ се разширяват за сметка на говорещи испански държави, населени с "латиноси" - най-вече Мексико, те изтласкват тези държави от тяхна територия и я присъединяват. Първите колонизатори на Калифорния, Ню Мексико и други щати са били испанците, които са колонизирали земите и са насадили с насилие системно католицизма, както и испанския език, при това те са били дълго време владетели там, до революциите за национална независимост, оставили са трайни културни следи.

Такива междунационални проблеми при съседи например ме карат да си задавам въпроса за колко време исторически конфликт между две и повече нации за овладяване на територия или други конкурентни действия може след това във времето да бъде изгладен, забравен и отношенията им да преминат на взаимоизгодно партньорско ниво. Този въпрос е важен за всички, които желаят изграждане на междунационални съюзи като Европейския, към което вероятно и САЩ се стреми.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 23 часа, nik1 said:

Б) Отделят се много малко ресурси за квалификация и обучение на персонала, или въобще не отделят такива; и заради стиснатост, но най-вече и недоверие и неочакване *(противно на вскяква логика) че инвестициите в тази област ще се изплатят. По добре е нещо да капе и да има стестено за старини, (а това е така защорто сме си направили държавата, живота, и отношенията, такива че хората можем да разчитаме само на парите си. Не инвестираме и не желаем да  инвестираме време и усилия  в отношенията ни, и в уреждане на държавата си по "северен", или европейски образец; но ако трябва да инвестираме в омраза- готови сме, нали Фружине и Стинка)

Ще се съглася, че познанието  по управление у нас не е добро по различни причини - исторически, манталитет и вероятно много други. Не мога да сравня какво е било преди 44-та година в България , за да преценя доколко социализма е повлиял за такова положение. Много неща  в мисленето у нас по отношение на мотивация за развитието -собствено и на даден колектив е на такова ниво наистина. И това заварено положение пречи много. Първото важно нещо е осъзнаването на проблема, а второто преодоляването му. Според мен у нас въобще няма разбиране "за пазара" какви са принципите и логиката, които трябва да се следват. Не само обучение на персонала, дори изборът на такъв и възможността качественият специалист /не зависимо дали е послушен или роднина/ да се придвижва напред и да прави нормална кариера, защото е добър.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 21 часа, nik1 said:

Започна борба за наследството му - между акционерите вкл. и бившите му партньори, посредствени хора (които той ги носеше на "гърба" или "крилете си")  във всяко отношение - управленски способности знания, интелект, (може да се каже че едната от дъщерите му е доста интелигентна, но за сметка това няма нищо друго в характера и дадености останало от баща си), ерудиция, етика, природна интелигентност, и лидерски качества.

Ето един от проблемите в управлението на нещо - подбор на кадрите и създаване на колектив от взаимозаменяеми специалисти. Това добросърдечно отношение - един работи 10 го гледат всъщност безкрайно вреди, защото непрекъснато мултиплицира принципа "скатавам се".

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 21 часа, nik1 said:

Както казах, бордът не го интересува компанията (вътре работят и хора, това са човешки съдби, има хора ,които работят от основането на компанията) и дори е склонен да даде сградите под наем, вместо да кажем да я развие и след като се пенсионират (остават им по няколко години до пенсии)- да им капе повече..

Този проблем важи навсякъде. Акционерите много често нямат отношение към процеса и определената дейност, интересуват ги само постъпленията да не спират. И на запад често могат да вземат решение да прекратят една дейност вместо да я оздравяват. Според мен в периоди на криза една малка или средноголяма фирма по-лесно може да оцелее, голямата корпорация има огромен управленски апарат и при всички случаи съкращения на производства и отдели се налагат. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 20 часа, Б. Киров said:

Мисълта ми е за порочната връзка между бизнес и политика - вертикалата на властта преминава през сферата на пазара, а това води до системни проблеми в него - като почнеш с качество на мениджмънт и свършиш с качество на продукция, все едно е да смесваш вино със зехтин, не са съвместими.

Според мен в България /може и в други страни/ има една предпоставена нагласа, неясно откъде се появила /обикновено я обясняват с робството/ , че само с "връзки" или всякакъв не особено честен начин може да се просперира. Мисля, че има значителна част хора / не мога да определя процент/, които разсъждават по този начин.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 41 минути, Пандора said:

Този проблем важи навсякъде. Акционерите много често нямат отношение към процеса и определената дейност, интересуват ги само постъпленията да не спират. И на запад често могат да вземат решение да прекратят една дейност вместо да я оздравяват. Според мен в периоди на криза една малка или средноголяма фирма по-лесно може да оцелее, голямата корпорация има огромен управленски апарат и при всички случаи съкращения на производства и отдели се налагат. 

В случая акционерите (част от най-големите)  са в борда, имат отношение към процесите, и са колеги на служителите още от основаването на компанията.

Кой е този акционер, който има интерес цените на акциите му да паднат и накрая да се обезценят?" Интересът" тук е съвем друг, защо и как обясних,  но като вадиш думите ми от контеста трябва да се повтавям, аз ме искам..

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 2 часа, Б. Киров said:

Ех, Ник, и двамата знаем как реално стоят нещата:), не можеш да ги видиш във вестник или в търговските регистри, все едно да търсиш стелт-технология с обикновен радар, няма да я види.

1.thumb.jpg.326b8da54aa1f1ac0c0d08d016c6f2f5.jpg

Виж само това – енергетика, горива и търговия и други /тук хазарт е най-голям дял/ са около 70 процента от топ-100. Ти ми кажи в тези сектори кой „кара влака”.

Има и парадокси -

4.thumb.jpg.77a2be03ee53b8d5d69fd63b9a99ddd9.jpg

В топ 1500 по обороти ги няма на първите 30 позиции Лукойл, обаче „номерът” е в разбиването на множество малки фирми, които въобще не „хващат” в първите 30 този мастодонт, и т.н.

ДП лъсна на видело преди години като „преуспял млад човек” и затова стана символ, но доскоро беше беден като църковна мишка по декларирано имущество, едва ли не живееше под наем като мен.

Няма да се разпростирам повече по тази тема, не ми е работа, само пускам тук едно клипче с този репортаж, обърни внимание какво казва господина след 3.20 м, той е собственик на Агрофарм, един от лидерите в бранша, не коментирам.

https://www.youtube.com/watch?v=AOczlPRAxnY

Повечето от тези господа са „поставени” от .... ти знаеш кой.

 

Не разбрах почти нищо..

Енергетиката и горивата са НЕК, АЕЦ, (БЕХ), Луклойл Нефтохим , и други; Къде виждаш олигархическите зависмости и които са тези хора (интересно ми е, все пак смятам че съм средно начетен, но не знам нищо)

Търговията: Като изключим търговията с  горива (Лукойл "Бензиностанции" и ОMV, Петрол)  и търговските вериги, търговията сама за себе ми се вижда толкова фрагментирана че не разбирам  какво може изскочи тук.

 

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Понеже, както стана ясно, историята на Русия и нейните проблеми са ни по-близки по една или друга причина, един пример за противоречията възникващи при налагане или отхвърляне на понятията нация, народ, коренно население. Беглите ми впечатления за руската конституция и административно деление са доста объркани и раждат различни проблеми. Последният нашумял е въвеждането на задължително изучаване на татарски език в едноименната автономна република. Едно интересно мнение, което дава интересен поглед към проблема:

" Русские современного Татарстана такие же путешественники по великому сухопутному морю Евразии, как и их далекие предки. Провидение и история поселили их в важнейшем политическом, этническом и логистическом узле этой части континента. Почему они должны быть инфантилами, которые вечно ждут помощи из далекой имперской столицы, где до них дела нет? И почему эту стратегию проповедуют люди, именующие себя русскими националистами? Татарский всеобуч открыл для русских Татарстана возможности, о которых мог только мечтать Николай Иванович Ильминский(русский востоковед и миссионер XIXвека, деятельность которого вызывает диаметрально противоположные оценки, — прим. авт.) и его единомышленники. Стать одной из местных сил, которая коммуницирует с соседними народами на равных и может воздействовать через общий язык.

Как только вырастет первое татароязычное поколение русских Татарстана, этническая история Волго-Уралья выйдет на качественно новый этап. Русское присутствие, как и в былые времена, перестанет зависеть от состояния дел в имперской столице. Напротив, местных русских станут ценить в любой русской столице как экспертов и потенциальных союзников. Русский без особых помех сможет стать легитимным президентом Татарстана и главой любого государственного образования, какое возникнет тут в будущем. Русский сможет сказать свое слово в старых татаро-башкирских тяжбах, и это слово будет услышано…"
Источник :https://realnoevremya.ru/articles/76517-kolonka-marka-shishkina-o-izuchenii-tatarskogo-yazyka-russkimi

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
1 hour ago, Пандора said:

А ти сигурен ли си, че подкрепям държавния капитализъм ? Вреден за развитието е монополизма във всякакви проявления, включително и международни.

Пандора, не мога да бъде сигурен за вижданията на човек, който чистосърдечно предлага откровена крони-капиталистичиска схема.От опита ми във форума хора, които са предлагали такава в дискусиите (Фружин) са и едновременно привърженици на държавния капитализъм (Фружин),

Благодаря, че го изясни.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 22 минути, nik1 said:
Преди 2 часа, Б. Киров said:

https://www.youtube.com/watch?v=AOczlPRAxnY

Повечето от тези господа са „поставени” от .... ти знаеш кой.

 

Не разбрах почти нищо..

Господинът в интервюто казва буквално "в този бизнес ме постави през 1990 г...." конкретно име. Мен никой не ме е поставял никъде. Това имам предвид.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 31 минути, Пандора said:

Понеже, както стана ясно, историята на Русия и нейните проблеми са ни по-близки по една или друга причина, един пример за противоречията възникващи при налагане или отхвърляне на понятията нация, народ, коренно население. Беглите ми впечатления за руската конституция и административно деление са доста объркани и раждат различни проблеми. Последният нашумял е въвеждането на задължително изучаване на татарски език в едноименната автономна република. Едно интересно мнение, което дава интересен поглед към проблема:

" Русские современного Татарстана такие же путешественники по великому сухопутному морю Евразии, как и их далекие предки. Провидение и история поселили их в важнейшем политическом, этническом и логистическом узле этой части континента. Почему они должны быть инфантилами, которые вечно ждут помощи из далекой имперской столицы, где до них дела нет? И почему эту стратегию проповедуют люди, именующие себя русскими националистами? Татарский всеобуч открыл для русских Татарстана возможности, о которых мог только мечтать Николай Иванович Ильминский(русский востоковед и миссионер XIXвека, деятельность которого вызывает диаметрально противоположные оценки, — прим. авт.) и его единомышленники. Стать одной из местных сил, которая коммуницирует с соседними народами на равных и может воздействовать через общий язык.

Как только вырастет первое татароязычное поколение русских Татарстана, этническая история Волго-Уралья выйдет на качественно новый этап. Русское присутствие, как и в былые времена, перестанет зависеть от состояния дел в имперской столице. Напротив, местных русских станут ценить в любой русской столице как экспертов и потенциальных союзников. Русский без особых помех сможет стать легитимным президентом Татарстана и главой любого государственного образования, какое возникнет тут в будущем. Русский сможет сказать свое слово в старых татаро-башкирских тяжбах, и это слово будет услышано…"
Источник :https://realnoevremya.ru/articles/76517-kolonka-marka-shishkina-o-izuchenii-tatarskogo-yazyka-russkimi

Ами след като Азербайджан, Туркменистан, Узбегистан сега и Казахстан не им ще покровителството даже и кирилицата заменят с латиница, страх ги е други "автономни" републики да не следват примерът им....

Апропо. Украинците пък забраниха обучението на малцинствата в родният им език. Унгария първа, а после и румъния, полша, словакия и русия дигна скандал срещу това. В България чу ли се нещо? Доколконо знам има доста  голямо малцинктво от български произход там.....:bg:

PS:

Other significant groups have identified themselves as belonging to the nationality of Russians (17.3%), Belarusians (0.6%), Moldovans (0.5%), Crimean Tatars (0.5%), Bulgarians (0.4%), Hungarians (0.3%), Romanians (0.3%), Poles (0.3%), Jews (0.2%), Armenians (0.2%), Greeks (0.2%) and Tatars (0.2%).[2] 

https://en.wikipedia.org/wiki/Ukraine

Редактирано от Skubi
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Не се разбираме тук..

Давам една моя оценка за количеството от парите, в дадената страна, които се намират в "оборотът на зависимостите":

Гърция: 50+ процента (вярно е че остава за средната класа, но гръцкия БПН е 300 милиарда долара)

Русия: 40 процента

България: 15 процента

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Няма проблем. Как изчисляваш Русия 40 процента, а България 15? Виж само в една сфера, горивата, която е 21 процента от топ-100, как стоят нещата:

Голямата част от дъжавния резерв от горива, предназначени за използване при кризи и война също се складира в съоръжения на Лукойл. Що се отнася до вноса на горива, Лукойл удобно държи ръка и на този кран.  Българските закони изискват всички стоки, облагани с акциз, включително горивата, да се внасят само чрез акцизни складове, т.е. специално лицензирани за това. През 2011, българското Министерство на Финансите официално обяви, че Лукойл пряко контролира 80% от тези складове. Съгласно същото обявление, допълнителни около 15% се контролират от Нафтекс Петрол, местен търговец на горива в силно затрудено положение, който е изцяло зависим от Лукойл както за доставки на горива, така и за финансиране. Това явно не е достатъчно, защото Лукойл допълнително наема акцизни складове от малки, номинално независими, компании, т.е. контролът на Лукойл върху тези складове наближава 100%.  Всесилната позиция на компанията беше дори призната от съда в решение, документиращо критичната зависимост на държавните институции и инфраструктура от монопола на Лукойл. Парадоксално, съдът използва тази зависимост като аргумент за да не позволи на държавата, въпреки установени данъчни нарушения, да отнеме лиценза на Лукойл.

http://bulgariaanalytica.org/2016/12/20/лукойл-напуска-какво-следва-от-това-за/

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 минути, Skubi said:

Апропо. Украинците пък забраниха обучението на малцинствата в родният им език. Унгария първа, а после и румъния, полша, словакия и русия дигна скандал срещу това. В България чу ли се нещо? Доколконо знам има доста  голямо малцинктво от български произход там.

За в Украйна мисля, че се активизираха някакви дипломатически ходове. Като цяло българската политика винаги е малко тромава, особено, когато трябва да защитава българската култура. Но казуса е интересен. Ако изграждаме единна нация /европейска или друга/ трябва ли да унищожим множеството езици. И обратно, ако решим да запазим езиците на етносите, доколко това ще пречи на изграждането на единно самосъзнание. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Гърция: 40+ процента (вярно е че остава за средната класа, но гръцкия БПН е 200 милиарда долара)

Русия: 15+ процента

България: 10+ процента

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 1 час, Пандора said:

Такива междунационални проблеми при съседи например ме карат да си задавам въпроса за колко време исторически конфликт между две и повече нации за овладяване на територия или други конкурентни действия може след това във времето да бъде изгладен, забравен и отношенията им да преминат на взаимоизгодно партньорско ниво. Този въпрос е важен за всички, които желаят изграждане на междунационални съюзи като Европейския, към което вероятно и САЩ се стреми.

Не мисля, че САЩ се стремят към изграждане на междунационален съюз като ЕС, поне не са го декларирали. Конфликтът с Мексико отдавна е изгладен, Мексико е вторият по големина търговски партньор на САЩ с положително салдо от търговията си с тях от стотици милиарди долари годишно, така че губещия засега от тази търговия е американската държава, но печелят американските корпорации, предимно в автомобилостроенето, които произвеждат в Мексико.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...