Отиди на
Форум "Наука"

Историята на нациите в епоха на глобализация


Recommended Posts

  • Потребители
Преди 1 час, dora said:

само защото не желаеш да положиш усилията да станеш "изцяло"...)

+ много точно, не желаят, бих добавил защото имат интерес да не желаят. И това  е свързано в една сложна и добре координирана система, работеща като добре смазан и координиран /откъде?/ механизъм, в който дори персонално отделните личности нямат голямо значение, заменяеми са. Случаят със съдебните процеси преди няколко години срещу българи злоупотребили с внос на стара техника от Германия, които не стигнаха до осъдителни присъди, докато контрагентите им в Германия бяха осъдени, и излежаха присъдите си, показва контрастно разликата между едната правова държава и другата "правова", мога да дам линкове, ако някой се интересува конкретно. Но този случай е само един малък щрих от цялото, това е всеобхватна система. Даже си мисля дали става въпрос само за нежелание или и за невъзможност и безсилие.

Преди 1 час, nik1 said:

Добре ли са гърците сега - не.Падането им "от високо" е крайно болезнено за тях: в страната има много голяма  безработица, значително намаляване на заплтати и пенсии,  и емиграция

Пред цунами от фалити

Около 80 процента от по-малките фирми имат или очакват проблеми с платежоспособността. Над 44 процента виждат опасност от фалит до края на 2011 година. В Гърция има общо 846 000 малки фирми, които дават работа на близо 2 милиона души. На тези малки фирми се падат 44 процента от брутния вътрешен продукт на страната.Ако се потвърди прогнозата от изследването, че до края на 2011 г. биха могли да фалират 177 000 малки предприятия, това би означавало загуба на 305 000 работни места. Много фирми се оплакват и от високото данъчно бреме в Гърция - всяка четвърта фирма възнамерява да се изнесе в чужбина.

http://www.dw.com/bg/гърция-пенсия-во-веки-веков/a-5953294

Това е писано в Дойче Веле през 2011, но моите лични наблюдения от 2015-16-17 са малко по-различни. Хотелиерите, които имаха два неголеми хотела, където почивах през 2015-16, за тези две години построиха трети и направиха основен ремонт в другите два. Според мен тези двама братя-собственици, те са средни предприемачи, са вложили поне около 1 млн.евро във въпросните подобрения, откъде са ги взели, нямам идея, но го видях. Обслужването в тези хотели е перфектно, персоналът постоянно един и същ, трениран и любезен, собствениците всеки ден лично си контролират бизнеса, без да парадират с някакви скъпи коли, дрехи или надуто държане, работят здраво и мисля, че голяма част от персонала им са роднини, тоест бизнеса е семеен, камериерките са рускини, украинки ит.н. Цените се повишиха първата година, след което ги заковаха, говоря за хранителните стоки в супермаркет. Цените на плодовете паднаха, защото селяните започнаха да ги продават директно на пазара. Цените на лекарство, което купувам трета година са си едни и същи, по-евтино и по-ефикасно от аналог на същото лекарство, произвеждано в България. Това е, което видях директно, не съм работил със статистика за брой на фалити.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 607
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребители
Преди 5 часа, Б. Киров said:

Това е писано в Дойче Веле през 2011, но моите лични наблюдения от 2015-16-17 са малко по-различни. Хотелиерите, които имаха два неголеми хотела, където почивах през 2015-16, за тези две години построиха трети и направиха основен ремонт в другите два. Според мен тези двама братя-собственици, те са средни предприемачи, са вложили поне около 1 млн.евро във въпросните подобрения, откъде са ги взели, нямам идея, но го видях. Обслужването в тези хотели е перфектно, персоналът постоянно един и същ, трениран и любезен, собствениците всеки ден лично си контролират бизнеса, без да парадират с някакви скъпи коли, дрехи или надуто държане, работят здраво и мисля, че голяма част от персонала им са роднини, тоест бизнеса е семеен, камериерките са рускини, украинки ит.н. Цените се повишиха първата година, след което ги заковаха, говоря за хранителните стоки в супермаркет. Цените на плодовете паднаха, защото селяните започнаха да ги продават директно на пазара. Цените на лекарство, което купувам трета година са си едни и същи, по-евтино и по-ефикасно от аналог на същото лекарство, произвеждано в България. Това е, което видях директно, не съм работил със статистика за брой на фалити.

 

Да вметна мнението ми : В Гърция също се перат пари (а мръсните там са повече от тези в България ) - ние не сме измислили прането на пари в хотели по Черноморието.  Oбективно погледнато няма как близо 33 процентен спад в БПН (2016-та спрямо 2010-та) да не повлие върху нивата на безработица (21 % обща безаботица и 43 % при младежите), заетост, заплати, пенсии и съответно емиграция. https://tradingeconomics.com/greece/gdp 21

Аз също посещавам Гърция, Там където ходя, през средата на септември тази година бяха затворени хотелските и другите плажни заведения (от 5 работеше само едно, и то не беше хотелско) , при това, че  преди години заведенията бяха отворени до  третата четвъртина на месеца, или до края на септември. Времето беше добро и водата топла - затварянето им не беше заради времето или водата, а заради липсата на достатъчно клиенти.

Много неща в Гърция са по-евтини от тези в България, но не искам да идеализирам това.

ПС

https://www.tripadvisor.com/ShowUserReviews-g667132-d496065-r515818411-Kassandra_Mare_Hotel-Nea_Moudania_Halkidiki_Region_Central_Macedonia.html

Собтвениците на Касандара маре ( за която ти спомена на страница 9-та, че си почивал тази година, и ако става дума за същият) изглеждат като хора, които тепърва започват да се занимават с хотелиерство  Напълно "правилен" и резионен е въпросът откъде са намерили един милион евро
Руският и украински персонал, за който споменаваш в постинга си на страница 9-та може (възможно е) да означава и че парите или собствениците са свъзрани тясно с с руснаци. Не съм чул някой случаен предприемач да търси и да наема целенасочено руски и украински персонал. Руски и украински персонал има в компаниите (тези на запад), които са собственост на руснаци, или свързани тясно с руснаци..

 

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 6 часа, nik1 said:

Собтвениците на Касандара маре ( за която ти спомена на страница 9-та, че си почивал тази година, и ако става дума за същият) изглеждат като хора, които тепърва започват да се занимават с хотелиерство  Напълно "правилен" и резионен е въпросът откъде са намерили един милион евро
Руският и украински персонал, за който споменаваш в постинга си на страница 9-та може (възможно е) да означава и че парите или собствениците са свъзрани тясно с с руснаци. Не съм чул някой случаен предприемач да търси и да наема целенасочено руски и украински персонал. Руски и украински персонал има в компаниите (тези на запад), които са собственост на руснаци, или свързани тясно с руснаци..

Не става въпрос за тези циклопи от Касандра маре, там вече никога няма да стъпя, а ми беше за пръв път, аз съм писал в постинга, че става въпрос за 2015-16 г., когато бях на друго място:

http://mavridis-hotel.gr/en/

Едното няма нищо общо с другото, те са на различни места и нямат никаква връзка помежду си, тези хотели са собственост на двама братя, този в Касандра Маре на една жена. Но може би си прав, статистиката не лъже, отделните случаи са като дърво в гората, пречат ти да я видиш цялата. Прав си и за празните хотели, а също че преди публиката беше от германци и западноевропейци преобладаващо, сега са сърби, македонци и руснаци, кьорав германец не се вижда и чува. Рускините и украинките бяха в Касандра, в Мавридис работеха само гъркини. Колкото и да е странно, хотелът в Касандра не започва тепърва да се занимава с хотелиерство, доколкото прочетох в отзивите за него, бащата на тази собственичка го е построил преди доста години, а тя е наследила бизнеса от него. Но както и да е.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

https://www.booking.com/hotel/gr/mavridis.bg.html

Oценка 9,1 в Букинг, коментарите, снимките ("свети" от чистота) и невисоките цени (хотелът е само на 2 километра от голям пясъчен плаж) ми дават представа за какво става дума.. Забележка: цената на двойна стая е 45 евро, 45 евро по паритет и стандарт при гърците отговарят да кажем на 45 лева в за българите в България..

Искам да кажа гърците (като мнозинство) са сериозни в правенето на такъв бизнес, в това не трябва да се подценяват.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Точно такъв е този хотел, но късно се сетих да резервирам места и нямаше, затова отидох в другия:) По принцип повечето им хотели са като Мавридис, умеят го този бизнес и винаги оставаш с впечатлението, че ти правят някакъв бонус, въпреки, че реално не е така, плащаш си го. И не само това, чисто е морето, което е заслуга на общинските власти и на държавата, не изливат нищо там, така са го организирали, затова смених Южното черноморие с Халхидики. Тази година влязох в един къмпинг да пазарувам и останах много приятно впечатлен от чистотата и реда в него, всичко беше организирано, чисто и подредено. Тези вопли на българските къмпингуващи за "диво къмпингуване" въобще няма начин да минат в Гърция, ще ги изгонят на минутата, щом започнат да правят импровизирани боклуци.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 9/29/2017 at 5:23, dora said:

Нещо подобно имам предвид, като казвам "среден път" в случая. Няма как да сме хем в Европа, хем да не сме. Или сме, или не сме. Не може да е малко бременен човек на този свят.

Това не значи, че националната държава ще отмре - тя до момента се показва най-резилиентната и успешна форма на управление. Но това не значи, че държавите не могат да променят политиките си така, че съвместният ефект от усилията им в крайна сметка да носи много повече ползи на целия регион - и на тях конркетно, след полагането на необходимите усилия и желание за сътрудничество.

За мен въпросът е не дали да сме или не в Европа. За мен въпросът е Европа на всички народи и нации ли е, заедно ли решават своите проблеми. В крайна сметка ако едно правителство и комисия предлагат едни решения, длъжни ли са и колко народите в лицето на техните правителства да го приемат, могат ли да изкажат свои съображения против, да бъдат изслушани. До сега единственото , което аз съм видяла, че ако не слушаш три трясват глоба, ако мислиш различно и търсиш други решения - пак ти трясват глоба / например когато редица държави не пожелаха да изпълнят квотите за бежанци /. Какъв е управленският смисъл на това не разбирам. Ами народите се страхуват, това е нормално. И като ги глобим какво решаваме ? В България има корупция - и тях ги глобяваме. Кого всъщност глобяваме - корумпираните ? - не. Глобяваме народа - да се сеща. Ама, ако народа е като севернокорейския ? Ефект - нулев. Защото манталитетите на народите са различни.Управлението не е да раздаваш глоби. Управление означава да анализираш всеки случай и да предлагаш решения и практики. Не каква да е практика , а такава каквато да заработи. Защото, както вече казахме, това което ще проработи при румънците, при българите може да не проработи. Макар, че решението с комисия която да преборва корупцията лично според мен и в Румъния кой знае колко не проработи. Като гледам у нас - още по малко. По-скоро на тепиха излизат две комисии, които взаимно да се преборват. Макар, че и това може да е подход.

Редактирано от Пандора
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 9/29/2017 at 4:03, Б. Киров said:

Преди ПСВ каузата е била обединение на всички български земи.

Тази кауза е предшествана от една друга - българският народ да е свободен, да бъде европейски / тоест той е такъв/ и да върви по пътя на развитие по който вървят европейските народи. Може спокойно това да се дефинира като принцип на Третата Българска държава. Въпросът е, че самите европейски народи не винаги ни искат. Управляват не народите, а политици зад които стоят в различно време различни лобита. И лобизмът по принцип е част от буржоазната демокрация.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

История на цивилизациите до този момент, представена синхронно във времето

timeline-of-world-history-poster_1024x10

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Един въпрос от настоящето: след обединение има ли връщане назад ?

Like the rest of the Mediterranean side of the Iberian Peninsula, the area was occupied by the Iberians and several Greek and Carthaginian towns were established on the coast before the Roman conquest.

The area that is now Catalonia was the first area of Hispania conquered by the Romans. It then came under Visigothic rule after collapse of the western part of the Roman Empire. In 718, the area was occupied by the Moors and became a part of Muslim ruled al-Andalus. The Frankish Empire conquered the area from the Muslims, beginning with the conquest of Roussillon in 760 and ending with the conquest of Barcelona in 801, as part of the creation of a larger buffer zone of Christians against Islamic rule counties known as the Marca Hispanica.

In time, the christians took control of the region thanks not just to the Franks and their Spanish March but also to the Kingdom of Aragon who will govern those lands from that point onwards adminstrated by the Count of Barcelona for the King of Aragon, the Crown of Aragon. The County of Catalonia did contribute to develop further the Aragonese military most significantly their naval power and as part of the Kingdom of Aragon the Catalan language florish and expanded southwards as more territories were added to Aragon likeValencia, the Balearic Islands, and later into Sardinia, Sicily, Naples and, briefly, Athens. The kingdom of Aragon was benevolent with the language spoken by the Catalan minority and their culture developed further in the later Middle Ages. The Kings of Aragon permited Catalan to exist within their realm for what the counts of Barcelona were very grateful.

The marriage of Ferdinand II of Aragon and Isabella I of Castile in 1469 laid the foundations for a unified Crown of Spain. In 1492, theEmirate of Granada, the last political entity of al-Andalus in the peninsula, was conquered and the Spanish colonization of the Americas began. Political power began to shift away from the Crown of Aragon towards Castile.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Така е, Левски така и пише "дорде не сберем трите краища на България в едно, няма да обявяваме въстание". Но след Берлинския конгрес България получава това:

Bulgaria_after_Congress_of_Berlin_in_1878.png.93dcafce69c334070263b06a00f2d0e8.png

а иска това:

Bulgaria-map-Suedinenie-United-1885.jpg.df5ae1775559e1bb6460b8edf57cc15e.jpg

В общи линии Балканската война започва с идеята да присъединим земите с преобладаващо българско население. Катастрофа е, че се връзваме с губещата страна в ПСВ.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Какво да ти кажа имам, един любим плаж в БГ - тази година си сбъднах мечтите на него (сбъдната мечта), и гравитирам около него, Но не само около него, защото пътувам много през лятото (средно 7-8 пъти ходя до морето за да си направя плуване, почивка на плажа и разхождания по градчета, тук включвам и Гърция, от миналата година и Турция) , и България ми е по-удобна и по-бюджетна дестинация. /Няма срамно в това за мен да кажа че търся и правя бюджетни пътувания, не съм средна класа човек, а ниска/ .

Един вид морски номад съм :)..

Дивото къмпингуване на плажа  (в 100 метровата зона) е забранено и в България, само че законът не е толкова императивен, ще обясня: В законът за устройствово "на еди какво", се казва че поставянето на всяккакви съоръжения в тази зона трябвя да се извършват съгласно някакви наредби (наредбите обаче липсват), т.е Законътне позволява някой да си пльосне и опъне палатка (тя също и вид съоръжение) ей така в тази зона.

Поради несъвършенства и пропуски на уредбата в тоз закон няма глоби, и това се тълкува от "дивите къмпингари" като "разрешение"; 

-----------------

Аз също къмпингувам понякога, три пъти досега съм го правил, но винаги извън тази зона, Ползвам плажните тоалетни или тези в някой близък хотел, разбира се. Чистя винаги всичко което намеря около палатката (то най-често е оставено от пешеходци, по екопътеките, а  не от къмпингуващи, никой не обича да има около "неговото местенце" мръсотия

Къмпингуването извън плажната зона, като преспиване на палатка със последващо прибиране на палатката сутринта , не би следвало да е проблем, , Не е проблем и според нашето законодатество, което следва Османското - Човекът преспива там където го завари пътя ( да стои буден ли; или да ходи да търси квартира, или къмпинг, ами ако няма пари?)

Така че и гърците малко се престарават да гонят всякакви къмпингуващи и да си фраскат с 400 евро глоби (така е и в Европа де), по Османците явно са били по-прагматични хора (знаете ми мнението  според мен те са били праматично в тези дела, данъци и други такива)

---------------

Големите мръсотии в морето в БГ ги правят заведенията: Плуващи тарелки, найлонови чували и други такива "промишлени" боклуци-ако някой път се решиш да минеш през Ахтополските плажове ще разбереш за какво говоря, Плажуващите най-много да си изхвърлят фасовете и бутилките на плажа- Аз винаги си събирам фасовете, и дори тези на съседите, и ги хвърлям в контейнерите

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Не е съвсем точно, според мен, че големите мръсотии ги правят само заведенията, макар че и те. Имам предвид директното изливане на канализация в плажовете - така беше на Южния в Приморско, върнах се оттам с обриви по кожата, после никога не съм ходил. Преместих се по на юг в Лозенец, първите няколко години - добре, после настроиха цяло "вилно селище" на баровци в южния край, май беше на Брендо, и оттам се заизливаха фекалии към плажа, неудобно ми е да го пиша, но точно това беше. И не е само там, в Созопол е същата история. Т.н. пречиствателни станции пак си изливат продукцията в морето. При гърците е организирано по съвсем различен начин, всичко се кара на километри навътре и въобще не се връща към морето. по-скъпо е, но туристите нали главно затова идват. В крайна сметка те печелят, ние губим.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 6 минути, Б. Киров said:

Не е съвсем точно, според мен, че големите мръсотии ги правят само заведенията, макар че и те. Имам предвид директното изливане на канализация в плажовете - така беше на Южния в Приморско, върнах се оттам с обриви по кожата, после никога не съм ходил. Преместих се по на юг в Лозенец, първите няколко години - добре, после настроиха цяло "вилно селище" на баровци в южния край, май беше на Брендо, и оттам се заизливаха фекалии към плажа, неудобно ми е да го пиша, но точно това беше. И не е само там, в Созопол е същата история. Т.н. пречиствателни станции пак си изливат продукцията в морето. При гърците е организирано по съвсем различен начин, всичко се кара на километри навътре и въобще не се връща към морето. по-скъпо е, но туристите нали главно затова идват. В крайна сметка те печелят, ние губим.

Така е, канализцията, която се излива директно в морето, е другият голям замъсител у нас; Не го споменах защото мислих че се подразбира

Освен това, вметвам го го за незапознатите добре,и по принцип, морето има свойството да се самопречиства от каналните води, но няма как да се самопречисти от найлоновите чували и тарелки

(Разбира се летуващите не искат да виждат канални води изливащи се в морето)

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Една тема в бъдещето: Умен или екологичен град

Эко-города сейчас строятся по всему Китаю, от восточного побережья до окраин Центральной Азии, от Внутренней Монголии до южных внутренних районов юга, всего их будет 285 штук. В настоящее время у 80% всех городов на уровне префектур есть в работе по крайней мере один проект по созданию эко-города.

https://ibud.ua/ru/novost/s-razmakhom-v-kitae-postroyat-285-eko-gorodov-17940

 

 

LoRaWAN (Long Range Wide-Area Network) представляет собой сетевое решение, которое не требует больших энергетических затрат, имеет большую зону покрытия и хорошую пропускную способность. Оно идеально подходит для связи устройств и датчиков во всем городе.

Впервые LoRaWAN была развернута в городе Тэгу. По планам Samsung, город станет тестовой площадкой для интернета вещей, беспилотных автомобилей, инфраструктурных решений, возобновляемых источников энергии, облачных платформ и работы с большими данными в здравоохранении.

https://hightech.fm/2016/05/25/smartcity

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 29 минути, Пандора said:

Впервые LoRaWAN была развернута в городе Тэгу. По планам Samsung, город станет тестовой площадкой для интернета вещей, беспилотных автомобилей, инфраструктурных решений, возобновляемых источников энергии, облачных платформ и работы с большими данными в здравоохранении.

По този повод, Китай в момента е най-големият производител на соларни батерии в света. И не само това, Китай се концентрира точно в такива производства, в които продава труд и квалификация, а не суровини - така например, купуват от САЩ пластмаса, която после им продават много по-скъпо във вид на детски играчки и домакински изделия от пластмаса, продават на американците коли за 13 млрд. долара, а купуват от тях за 2 млрд. и т.н. Китайците имат национална икономическа стратегия, тук е структурата на техния експорт, от който генерират стотици милиарди долари положително салдо всяка година:

https://tradingeconomics.com/china/exports-by-category

ако анализирате по пера, ще видите, че към 70 процента е износ на труд, останалото са суровини. А вижте на кого провадат, най-много на най-богатите нации, и то продукти с висока принадена стойност:

https://tradingeconomics.com/china/exports-by-country

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

В 2015 година Китай се превръща в най-големият азиатски износител на Hi-tech продукти ;
 

Бях си запазил тази статия, сега като стана приказка се сетих:

China Surpasses Japan as Asia's Top High-Tech Exporter

https://www.bloomberg.com/news/articles/2015-12-08/china-surpasses-japan-as-asia-s-top-high-tech-exporter-adb-says

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 14 минути, Б. Киров said:

По този повод, Китай в момента е най-големият производител на соларни батерии в света. И не само това, Китай се концентрира точно в такива производства, в които продава труд и квалификация, а не суровини - така например, купуват от САЩ пластмаса, която после им продават много по-скъпо във вид на детски играчки и домакински изделия от пластмаса, продават на американците коли за 13 млрд. долара, а купуват от тях за 2 млрд. и т.н. Китайците имат национална икономическа стратегия, тук е структурата на техния експорт, от който генерират стотици милиарди долари положително салдо всяка година:

https://tradingeconomics.com/china/exports-by-category

ако анализирате по пера, ще видите, че към 70 процента е износ на труд, останалото са суровини. А вижте на кого провадат, най-много на най-богатите нации, и то продукти с висока принадена стойност:

https://tradingeconomics.com/china/exports-by-country

Ами китай от едно време си правеше така....Продаваше на римската империя коприна, порцелан, подправки и други луксозни работи и взимаше за това злато. Така златота на рудниците от испания и другите места лека полека минаха в техни ръце....

Така, че след като взеха сортът на виетнамския ориз и почнаха ежегодно да жънат по 3х се размножиха. А сега пъкр под здрава команда ще завземът света....

Трябваше ни да изгоним Татито и комунистите....Ако ги бяхме оставили щяха да станат бизнисмени и да ни направят на райна градина.....Не е ли така?:ap:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Малко нескромно да се самоцитирам от друга тема във форума, понеже заговорихме за Китай:

Нещата с китайското производство се променят много динамично. Малко цифри:

2017-09-14_001012.jpg.725fc8c16aa43468f436f0d44a36d202.jpg

https://www.ft.com/content/61bc103a-e38a-11e6-8405-9e5580d6e5fb

Китайските купувачи през 2016 са купили 30 процента от всички луксозни стоки в света, за сравнение, американците са купили 23 процента от такива стоки, а европейците 19 процента, останалият свят без Азия само 7 процента, точно толкова, колкото произвеждат самите китайци - качествени и луксозни стоки. Но тенденцията при тях е да увеличават това производство по простата причина, че имат разширяващ се пазар за качествени стоки, ето вижте какво става с китайската градска средна класа за някакви си 22 години:

2017-09-14_001235.jpg.5192f2cff39100a89e6bc40f5366a1fb.jpg

http://www.businessinsider.com/chinas-middle-class-is-exploding-2016-8

от 4 процента през 2000, тя ще бъде 76 процента през 2022 - това са повече купувачи с пари в джоба от цялото население на Европа и САЩ взети заедно.

И да добавя, според същата статия в линка, сега китайците произвеждат 7 процента от луксозните стоки в света и купуват 30 процента от тях, но след около десетилетие ще произвеждат около 30 процента от този вид стоки.

Между другото, от десетина години Кристис и Сотби направиха в сайта си превод на китайски и доколкото поглеждам от време на време за най-скъпите покупки от любопитство, едни от най-големите купувачи на уникати са китайци - говорим за картини и предмети на изкуството, струващи по десетки милиони долари понякога.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 12 минути, Skubi said:

Ами китай от едно време си правеше така....Продаваше на римската империя коприна, порцелан, подправки и други луксозни работи и взимаше за това злато. Така златота на рудниците от испания и другите места лека полека минаха в техни ръце....

Така, че след като взеха сортът на виетнамския ориз и почнаха ежегодно да жънат по 3х се размножиха. А сега пъкр под здрава команда ще завземът света....

Трябваше ни да изгоним Татито и комунистите....Ако ги бяхме оставили щяха да станат бизнисмени и да ни направят на райна градина.....Не е ли така?

Скуби одобрението ми е за първия ти абзац. Според мен нямаше от онези другари да стане бизнесмени, които да направят райска градина, така мисля, защото имаха десетилетия да се опитат да го направят, пък вместо райска градина оставиха Кремиковци, и куп подобни "гиганти", дето сега и за отпадъци не стават. Системата беше порочна, не хората, между тях имаше много умни и способни.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Захванахме водите и морето (и туризима)., да спмена нещо важно според мен

Пробелемът  с канализационните води по черноморието не може и няма да се реши  с една или две пречиствателни станции, Реките (рекичите) .които се вливат в Черно море (голямата част са неозначначени в картите, защото са малки или сезонни, тук не говоря само  за Ропотамо, Велека, Резовска,Дяволска и т.н., за за много десетки други) поемат канализационните води от вътрешността, а малките селища нямат пречиствателни станции. Рекичките(малките реки) най-често представялват нещо като канализационни потоци.

Например "каналната " миризма (на гнило,и развалено) от реката която се влива в Черно море между Варвара и Ахтопол (не знам как се казва), е толкова силна, че човек трява да си запуши носа в автобуса или автомобила (аз спирам да дишам през носа), и се усеща на половин-един километър!.

В Гърция, мисля че този проблем го няма или е сравнително "решен" , всички по-малки речики и поточета вливащи се в Егейско море се пречистват, (това знам от разговорите с местни, и съм виждал с очите си такива потоци и рекички, вливащи се в Егейско море- водата им е бистра)

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 2 часа, Skubi said:

Ами китай от едно време си правеше така....Продаваше на римската империя коприна, порцелан, подправки и други луксозни работи и взимаше за това злато. Така златота на рудниците от испания и другите места лека полека минаха в техни ръце....

Така, че след като взеха сортът на виетнамския ориз и почнаха ежегодно да жънат по 3х се размножиха. А сега пъкр под здрава команда ще завземът света....

Трябваше ни да изгоним Татито и комунистите....Ако ги бяхме оставили щяха да станат бизнисмени и да ни направят на райна градина.....Не е ли така?:ap:

Имаме два или три "добри" (хипотетично добри) брандà (като средновековните китайци от тези епохи имат своите), просто ги окепазихме ,или не направихме така, че се развият както в "белите" страни

-Туризъм . Не визирам само Черно Море (водата е му бракична, което го прави препочитано за плуване пред солените води на Егея и световния океан , Black Sea - the world’s largest pool of brackish water) но и  история, култура, вино (винен туризъм) и планини (селски-. еко-, планински-, ски- туризъм) Имаме 11 милиона туристи на година спрямо 7 милиона население, което е показателно за възможностите..

-Земеделие и преработване, В идеалния случай можехме да станем втори след Холандия ; (Трябваше земята да се комасира, а собственосттатда бъде уредена)

Какво е това законът да позволява селскостопански парцели от по един -три декара (законът позволява сескостопанската земя, не изобщо земята, селскостопанската земя да се дели на много малки парчета)? . Да не сме на остров Ява, където почти няма обработваема земя? Или да очакваме че българската нация ще проперира в 21 век чрез натурално селско стопанство??? Вярно е българинът и балканецът  е  алчен и лаком за земя (да я има, да и се врвада, и да я чопли най-вече) и собственост, но законът трябва  да е по-добър и по умен от "простият" народ, греша ли?

Да говорим за индустрията..

Ние не сме индустриална, инженерна или иновативна страна (погледнато в исторически план, пък и в културен)

Китай са били някога такива, "работилницата на света, В късния Танг в Китай започва  индустриалната и иновативна революция, много преди западната, Сега Китай се връща към този си статус, Апропо индустриалната и иновативна революция се спира от конфуцианските политици (те са и учени) и бюрокрацията, които заявяват, че забогатяването на някои хора ще разруши хармонията в "поднебесното царство"

 

 

Имаме една лека и преработваща индустрия, която се появява и започва да се развива между двете световни войни.

Оттам нататък (след 1944 г.) е някаква лоша фантазия, експерименти и напъвания:

Компютри, микропроцесори, роботи, металорежещи лазери, автомобили и т.н.- всичко е прецакано още при замисъла си - т..н морално остаряло, понеже в тези области "моралното остаряване" е всекидневно, неконкуретнтна продукция (плюс това е всичко е планово, плюс това  се изземва западната  валута от компаниите), можеща да разчита в най-добрия случай на някакъв защитен пазар, при който се търгува бартерно ,( в действителност СИВ има много големи вътрешни противоречия, по въпросите кой какво да произвежда и предлага, и те никога не са решени , т.е СИВ отвътре е доста по различен от фасадата си),

Големите индустриални проекти, като че ли има тенденция по-скоро да пропадат  (Заводите за тежко машиностроене -Радомир, Русе, Хасково бяха пълен провал, АЕЦ Белене, предвиден да се построи в онези години -пълен провал, Кремиковци беше работещ на загува гигант, Правец -  фантазия и експеримент и т.н и т.н.)

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Системата в Китай сега не е по добра от нашата сега, голяма част от държавните им компании са на дотации или са с малки печалби (говорил съм с китайци лично, това ми казват че е в техните държавни предприятия, аз малко даже не го вярвах съвсем, но те са категорични), въпреки това Китай се представят по-добре от нас на идустриалното поприще

Ами те наистина са индустриална нация- имат 1) т.н. по Атом корпоратива култура (или- високи нива на така наречения "институционален колекстивизъм), съчетано с това 2), че хората могат да се сработват и работят заедно  в екипи (не са "индивидуалисти" като нас", и 3) че като култура с невисоки нива на избягване на несигурността са склонни към иновации и иновативност..

95 от инженерните и общите иновации, изобретения и нововъвдения произлизат от културите с невиско нива на избягване на несигурността /неопределеността  (това е според едно изследвания което беше представил алвасарейро), иначе визиараме аглосансонците, скандинавците и китайците. Ако  някои има съмнения за Китай, но има желание може да прочете в темата от дигиталните ресурси изследванията за Китайта наука,технологии и инженерство (или да си отвори уикито на тази статия)

Къде сме ние, че да се сравняваме с Китай и да си мислим, че сме голямата индустриална работа в Югоизточна Европа. Никъде, на гъза на географията, историята  и културата (народопсихологията)

И това ви казва човек които има стаж и разнообрзен опит опит в индустрията 25 години, имам и техническо онбразование и много допълнителни квалификации  , а не просто някои "разбирач" от форума, който дори не може да напише правилно думата "инженер" (има един такъв, има и други, но те поне пишат правилно думата)

 

За тази особеност ," избягване на несигурността" ще цитирам Хофстеде, защото в слуая разглеждаме особеността проявена строго на работата и работното място (неговите изледвания, за разлика от тези на Минков се фокусират само върху изследване на оранизационата култура в компаниите .

Каква е връзката с иновациите- пряка и напълно логически проследима, не е само корелация:

https://www.webcafe.bg/id_528352844

http://www.karieri.bg/karieren_klub/suveti/2375081_osobenosti_na_organizacionnata_kultura_v_bulgariia/

Цитирай

2.     Степен на избягване на несигурността: описва готовността и способността за понасяне на промени и степента на комфорт при попадане в ситуация на неопределеност и неяснота на бъдещето. България спада към културите с висока степен на избягване на несигурността. При тях липсата на яснота, правила, гаранция за бъдещето и верен отговор, по-скоро води до несигурност и тревожност. Това се изразява в липса на инициативност в непознати условия, резистентност към промяна, склонност към елиминиране на непознати рискове и ситуации. Подобни култури по-скоро биха повтаряли стари грешки, отколкото да търсят нови пътища за действие, поради принципно негативното очакване към непознатото. Изразена склонност е и стремежът към ясна йерархична структура с разпределение на отговорностите и предвидимост на поведенията. Функционирането в плаващи и променящи се екипи води до натрупване на стрес, объркване и съпротива. Универсалното решение се търси в правила и процедури, които гарантират предвидимост.

 

и Ще се самоцитирам:

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Хайде да спрем да гледаме назад защото на никъде не води. Само това, че ако така продължаваме ще осерем и това което е останало още от природните ни богатсва....

Много по-интересни работи стават сега наблизо. Едните са каталанците които искат да се отцепят чрез гласуване, утре. Другото пък са курдите които вече гласуваха и макар да обещаха, че за 2 години искат да изградят държавата си, това нито на Ирак, нито Турция, нито САЩ не им се харедва....За братушките, иранците незнам. Та камо ли европа....

 

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...