Отиди на
Форум "Наука"

Историята на нациите в епоха на глобализация


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 10 часа, nik1 said:

Това се прави при купуването на нова техника, по програмите с европейски пари, разказано ми е на чаша уиски от самия човек (Можеш ли да ми напишеш във фактура че този трактор си ми го продал за 300 000 лева, ане за 200 000? Ще си разделим поравно горницата от 100 000 лева?). Разбира се, това няма начин да се докаже, документално всичко е изрядно..

Аз говоря за реални проверки на място. Така са ми обяснявали на мен. След подаване на документите идва комисия на място. Но това разбира са наши родни неуредици. Едва ли в Германия има подобен проблем. Но точно това е важното. Ако една система работи безпроблемно при немците, това не означава, че тя автомотично ще работи при всички останали. Не е като да експериментираме с някоя английска овца - овце са си овце. Народите обаче, са друго нещо.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 607
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител

Един линк към блог, чийто автор си прави труда да изнамира малки национални разлики в големия почти еднакъв глобален свят.

23.jpg

03.jpg

Линка ще го пусна после. Откъде са снимките ?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 2 минути, Пандора said:

То е ясно, че всички се храним все още с храна не с таблетки, но не виждам как обяснява хвърлянето на тонове храни ?

Ти ми кажи.

Най-близко е до ума, че храните залежават по складовте на търговците, или по рафтовете на магазините и после  се бракуват , Или пък потребителят купува ненужни количества. Повече от това, което би изконсумирал..

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 часа, nik1 said:

Ти ми кажи.

Най-близко е до ума, че храните залежават по складовте на търговците, или по рафтовете на магазините и после  се бракуват , Или пък потребителят купува ненужни количества. Повече от това, което би изконсумирал..

 

Това се нарича свръхпроизводство, ненужно за пазара. В същото време има хора, които не могат да си купят храна. Кому е нужно това? Смяташ, че е нормално и ще продължи така? Така работи системата и толкоз, промяна не е нужна.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 18 минути, Пандора said:

Аз говоря за реални проверки на място. Така са ми обяснявали на мен. След подаване на документите идва комисия на място.

Разбрах много добре за какво "говориш" по-горе, не ми повтаряй и натъртвай като на идиот, моля,  само защото ти не разбираш какво точно съм ти отговорил..

Цитирай

Едва ли в Германия има подобен проблем. Но точно това е важното. Ако една система работи безпроблемно при немците, това не означава, че тя автомотично ще работи при всички останали. Не е като да експериментираме с някоя английска овца - овце са си овце. Народите обаче, са друго нещо.

А "добро утро",както се казва.

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Кога според теб аз съм твърдяла друго? Не аз пропонирам колко са перфектни чуждите системи. Чуждите системи може да са перфектни и да работят , там където са измислени от народите , които са ги измислили. Ние трябва да мислим какво работи добре у нас. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Just now, Пандора said:

Това се нарича свръхпроизводство, ненужно за пазара.

Напротив, това са пазарните механизми. Ако задоволяването с храна беше натурално, то нямаше да има свърпроизводство..

Цитирай

В същото време има хора, които не могат да си купят храна. Кому е нужно това? Смяташ, че е нормално и ще продължи така? Така работи системата и толкоз, промяна не е нужна.

Ти ми кажи?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 6 минути, Пандора said:

Кога според теб аз съм твърдяла друго? Не аз пропонирам колко са перфектни чуждите системи. Чуждите системи може да са перфектни и да работят , там където са измислени от народите , които са ги измислили. Ние трябва да мислим какво работи добре у нас. 

Кое и какво работи добре  у нас според теб?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 часа, nik1 said:

Ти ми кажи?

Въпросът беше риторичен :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 часа, nik1 said:

Кое и какво работи добре  у нас според теб?

Не съм чак толкова голям специалист, че да дам категоричен отговор. По-скоро ме притеснява ниското самочуствие у българина да се доверява напълно на чужди авторитети, вместо да включи изобретателността си. Надявам се първоначалния процес на взаимно опознаване да даде своите плодове в бъдеще и българите да излязат със свои добри решения. Холандците са изключителни хора, които поставени в екстремни природни условия се борят за живота си. Българите ходят в райска градина, имат всичко, за което други мечтаят. И все пак са нещастни. Това може и трябва да се промени.

Редактирано от Пандора
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 23 минути, nik1 said:

Кое и какво работи добре  у нас според теб?

Шопската със 100 грама каменарка и после боб манджа с кебабчита и доматена салатка и 1/2 л мелнишко червено....Много, много добре работи......:bg:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 5 минути, Пандора said:

Не съм чак толкова голям специалист, че да дам категоричен отговор. По-скоро ме притеснява ниското самочуствие у българина да се доверява напълно на чужди авторитети, вместо да включи изобретателността си. Надявам се първоначалния процес на взаимно опознаване да даде своите плодове в бъдеще и българите да излязат със свои добри решения. Холандците са изключителни хора, които поставени в екстремни природни условия се борят за живота си. Българите ходят в райска градина, имат всичко, за което други мечтаят. И все пак са нещастни. Това може и трябва да се промени.

Да се потретя ли, що ли :)

На първо време:

- да започнем да инвестираме време и усилия в човешките отношения /във взаимоотношнията (не само с най-близите ни),

Какво ни пречи да казваме "здравейте", и да се умихваме на непознатите? Аз го правя често, не винаги, но в повечето пъти, Не мога да избягам съвсем от културата ни, псувам и кълня некоретните водачи на автомобили

-да започнем да учим децата си на отговорност, социална ангажираност, и толерантност към другите

-да престанем да гласуваме за своите, напук на другите, и най-вече да престнем да гласуваме за популисти

Апропо, смятам, че субсидиите и лесните пари вредят на конкуретноспосбността на нашите индустрии, по няколко начина(вкл и на селското стопанство) и освен това поради схемите на преразпределение съзвадат допълнително изкривяне и неравенство. Казвам ясно че според мен трябва да отпаднат (ще има първоначален шок, но така е винаги при икономи1еските преходи)

Който има интерес да хвърли един поглед:

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 2 минути, Skubi said:

Шопската със 100 грама каменарка и после боб манджа с кебабчита и доматена салатка и 1/2 л мелнишко червено....Много, много добре работи......:bg:

:bg:

Откъде си родом (питам за редукцията на е, и а: кебабчита). От нашия край ли си?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 минути, nik1 said:

:bg:

Откъде си родом (питам за редукцията на е, и а: кебабчита). От нашия край ли си?

Болярският...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 9 минути, Skubi said:

Болярският...

Тъй, де Филибето спада към Централния Балкан..

Това е диалектната делитба на България

 

image.png.3f47abeeb4ac62031a9c8d5bb66bc8aa.png

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 4 часа, Пандора said:

Това е вярно, затова отбелязах, че не е въпросът да обслужваме чужди икономики, а трябва да създаваме свой краен продукт. В хранителновкусовата промишленост също е важно и според мен по-ефективно да се продава краен продукт, ферментирал или подложен на друга консервация. Моето мнение е, че изначално българската икономика има повече традиции в леката промишленост / на така наречените занаяти - шивашка, обувна и други/. И разбира се има отрасли, които така и не развихме. За мен по важно е да създадем иновационен продукт, марка, която да продаваме.

За да създадем собствени марки с иновационни продукти според мен трябва да имаме среда на предприемачество, гарантирана със законност и правосъдие, държава осигуряваща здрава рамка на такава среда, а вътре в тази пазарна среда добре изградени фирми и корпорации. Няма начин иначе да дойдат от нищото добрите продукти. Условията навсякъде са различни, но правилата в общи линии не са - като играта шах е:) - имате определен брой различни фигури, полета и правила за движение на тези фигури в полетата, можете да имате милиарди комбинации и възможности /това е различното/, но фигурите, полетата и правилата са установени и приети от всички играчи за константни, те не подлежат на промяна. Така че, докато не си наредим фигурите на дъската по определения от играта на пазарната икономика начин, няма начин да играем тази игра. Освен ако не искаме да изобретим нова, български патент.:ag:

За сферата на услугите, което пишете, че там са отишли хората без работа от автоматизацията и роботизирането, според мен не е точно - сферата на услугите е много по-широко понятие от фризьорство, ресторантьорство и т.н. Програмирането и целия АйТи сектор, както и финансовия сектор са услуги и т.н. и т.н. - услугите са правене на пари с квалификация и знание. Вижте примера с търговията на агропродукти на Холандия - холандските фермери произвеждат продукция с номинална стойност 8 млрд., но холандските фирми я продават на световните пазари за 80, това е сферата на услугите. Едно лале, което в Холандия струва 50 цента отива в Лондон за 8 лири. Тук няма никаква роботизация и автоматизация. Ключът е в марката "холандско лале".

п.с. Сещам се за два случая на собствени марки, продаващи се скъпо - първият е на "Телерик", писал съм и друг път за тях, но според мен те са успели, защото работят и продават във виртуалното глобално пространство, а не на българския пазар - продали са програмен продукт за стотици милиони долари; втория  "Уолтопия" на този човек

http://www.capital.bg/biznes/predpriemach/2010/09/10/958595_djak_i_stenata_za_katerene/

гледах филм с него, разказваше за собствената си кариера и много ме впечатли, но пак е пробил сам на световен пазар

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 35 минути, Б. Киров said:

За да създадем собствени марки с иновационни продукти според мен трябва да имаме среда на предприемачество, гарантирана със законност и правосъдие, държава осигуряваща здрава рамка на такава среда, а вътре в тази пазарна среда добре изградени фирми и корпорации. Няма начин иначе да дойдат от нищото добрите продукти. Условията навсякъде са различни, но правилата в общи линии не са - като играта шах е:) - имате определен брой различни фигури, полета и правила за движение на тези фигури в полетата, можете да имате милиарди комбинации и възможности /това е различното/, но фигурите, полетата и правилата са установени и приети от всички играчи за константни, те не подлежат на промяна. Така че, докато не си наредим фигурите на дъската по определения от играта на пазарната икономика начин, няма начин да играем тази игра. Освен ако не искаме да изобретим нова, български патент.:ag:

 

Ейййй, и да черпиш за Нобеловата :)

Ето къде има такава среда за българските компании (Хювефарма - 100 процента българска компания)

http://www.bgdnes.bg/Article/5190352

http://standartnews.com/biznes-kompanii/hyuvefarma_kupuva_frenski_zavod_v_italiya-310648.html?comments=1?unmobile=1

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 8 минути, nik1 said:

Ейййй, и да черпиш за Нобеловата :)

Ето къде има такава среда за българските компании (Хювефарма - 100 процента българска компания)

http://www.bgdnes.bg/Article/5190352

http://standartnews.com/biznes-kompanii/hyuvefarma_kupuva_frenski_zavod_v_italiya-310648.html?comments=1?unmobile=1

Ще черпя при всички случаи:)

"Стремим се да продаваме на големи пазари с добра покупателна способност като ЕС, САЩ и някои държави в двете Америки и Азия. Затова водим преговори за закупуването и на още някои бизнеси и на свързаните с тях предприятия извън България, които се надявам скоро да финализираме", Копирано от standartnews.com

Забравих да ги спомена, да и те. Слушах преди няколко години едно интервю по тв със собственика им, беше доста откровен и сподели, че са изнесли производството си в САЩ, поради непрестанния рекет от страна на български политици, в прав текст го сподели, а също така заради скъпия промишлен ток и разните бюрократични препятствия у нас.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 9/26/2017 at 10:43, Б. Киров said:

а сферата на услугите, което пишете, че там са отишли хората без работа от автоматизацията и роботизирането, според мен не е точно - сферата на услугите е много по-широко понятие от фризьорство, ресторантьорство и т.н. Програмирането и целия АйТи сектор, както и финансовия сектор са услуги и т.н. и т.н. - услугите са правене на пари с квалификация и знание. Вижте примера с търговията на агропродукти на Холандия - холандските фермери произвеждат продукция с номинална стойност 8 млрд., но холандските фирми я продават на световните пазари за 80, това е сферата на услугите. Едно лале, което в Холандия струва 50 цента отива в Лондон за 8 лири. Тук няма никаква роботизация и автоматизация. Ключът е в марката "холандско лале".

Съгласна. В крайна сметка развитието в определена посока води до създаване на нови професии и отпадането на други. Проблемът е, че обикновеният човек трудно разбира тази логика, не всеки може да прозре в бъдещето. Затова мениджмънта трябва да разработва стратегии и да планира плавен преход от един период в друг.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Малко сентенции с мото : "Народът не умира, само се преражда".

Аз лесно забравям езици, а с езика губиш душата на народа. - Вениамин Каверин

Аз обичам малките народи. Аз обичам малките числа. Светът ще бъде спасен от малките. - Андре Жид

Ако народът се бунтува, той не е от стремеж да вземе чуждото, а от невъзможност да съхрани своето. - Едмънд Бърк

Американският народ е казал думата си. Но за да разберем, какво е казал, е нужно известно време. - Бил Клинтън

В демократичните страни всяко ново поколение е нов народ. - Алексис Токвил

В трудни обстоятелства народът може да се спаси със героизъм, но само съвкупността от малките всекидневни добродетели определят неговото величие. - Гюстав Льобон

Величието на народа на е се измерва с неговата численост, както и величието на човека не се измерва с неговия ръст; единствено като мярка може да служи неговото умствено развитие и неговото нравствено ниво. - Виктор Мари Юго

Всички религиозни култове, които съществуват в Древен Рим, народът ги е считал за еднакво истински, философите - еднакво лъжливи, а правителството еднакво полезни. - Едуард Гибън

Възпитателното дело е общонародно дело. - Владимир Бехтерев

Горко на народ, ако робството не може да го унижи, такъв народ е създаден, за да бъдат роби. -Пьотър Чаадаев

Езикът - това е историята на народа. Езикът - това е пътя на цивилизацията и културата... Ето защо изследването и опазването на руски език не е празно занятие от нямане какво да се прави, а необходимост. - Александър Куприн

За това, един народ да оцени великите държавни дела, трябва поне малко да си почива от тях. -Хан Сяндзъ

Знанието винаги ще бъде по-силно от невежеството и народа желаещ, сам да управлява себе си, е длъжен да се въоръжи с такава сила, която дава знание. - Джеймс Мадисън

Историята на един народ се явява също и неговото завещание. - Вилхелм Швебел

Кралете си отиват, а народът остава. - Виктор Мари Юго

Края на аристокрацията се явява тогава, когато тя се изражда в олигархия, протестът против която се явява власт на народа - демокрация. - Полибий

Международните отношения са основани на взаимност. Каквото повикало, такова и отговорило. -Сергей Лавров

Международният ден на математиката се празнува на шести март... от никой. - Джими Кар

Най-позорната победа на властта е победата над своя народ. - Виктор Зубков

Народа има право на истина, подобно на това, както има право на живот, свобода, борба за щастие. - Франк Норис

Народът, който е останал днес без чест, утре ще остане без хляб. - Елиза Ожешкова

Науката е необходима на народа. Страна, която не я развива, неизбежно се превръща в колония. -Фредерик Жолио-Кюри

Не разсъдливата агитация води народа; води го великото чувство. - Леополд фон Ранке

Неудовлетвореност - източник не само на страдания, но и прогрес в живота на отделни хора и цели народи. - Бертолд Ауербах

Основната сила на държавата са хората, и затова е необходимо посоченият по-горе народ да го поставим на първи план за разсъждение и да следим той да не стане прекомерно слаб. - Иван Шувалов

Отделната личност може морално да се поквари, но народът никога. - Юлиус Фучик

По състоянието на езика можеш да разбереш, как живее народа, който говори на този език. -Хулио Кортасар

Развитието на изкуствата и науките винаги са били и ще останат най-силната връзка между отделните народи. - Лудвиг ван Бетховен

Само когато народът и човечеството се развиват исторически свободно, само тогава и личността ще намери своята свобода. - Христо Ботев

Световната политика - това съвсем не са големи идеали, а големи международни интереси. -Жауме Кабрe

Свещено право на всеки народ е да има свои герои, светии и подлеци. - Василий Гросман

След хляба най-важното за народа е училището. - Жорж Дантон

Считам че създаването на широк елит е по-дълго като срок дело, отколкото обучението на цялото население на четене, тъй като националните проблеми трябва да се решават не от народа, а от елита. - Антониу ди Оливейра Салазар

Събудете в най-малкият народ чувството за национално самосъзнание и то веднага ще започне да работи по-интензивно. - Любор Нидерле

Това е голямо щастие - да се родиш в Индия и да бъдеш наследник на велика цивилизация. При нас има много, което е нужно да съхрани за нашият народ, и ние можем да дадем много на света. - Раджив Ганди

Умелата агитация може да увери цял народ в непълноценност или, обратно, опасна свръхпълноценност в някои техни съседи. - Анатолий Васерман

Философ, който иска да обоснове своето мнение за безкрайно усъвършенстване, е длъжен да покаже, какви образи на посвещение на народите и усъвършенстване на законите могат да предизвикат в човек новите способности. - Джоузеф Пристли

 

https://www.crossroadbg.com

 

Редактирано от Пандора
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 17 часа, Б. Киров said:

Забравих да ги спомена, да и те. Слушах преди няколко години едно интервю по тв със собственика им, беше доста откровен и сподели, че са изнесли производството си в САЩ, поради непрестанния рекет от страна на български политици, в прав текст го сподели, а също така заради скъпия промишлен ток и разните бюрократични препятствия у нас.

Да спомена само :


Старата "нова" схема на рекета при модела $Кои ("Кои" а не "Кой") вече има други измерения, Рекетът всъщност се е превърнал в неприкрити опити за цялостно превземане на големи бизнеси със съвместните усилия на партиите, държавната машина и медиите. (Бизнесът на Сашо Дончев, изнудван от  СЦ представлява интерес за олигарските и мафията (основно енергийната) около червените, в случая СЦ играе за тях; Опитът за превземането на Дунарит и Емко пък, е свързан с  интересите ДП)

Преди рекетът представляваше нещо такова:

-Идва човек от името на партийния шеф и казва "Шефът иска "X" (процента), Ако не го направиш, може да ти пратим Данъчните, ХЕИ, Инспекция по труда  и Пожарната. Ако открият нещо нередно , ще ти напишат актове и ще ти запорират сметките. Помисли си".

http://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/mnenia/2017/09/18/3044152_mneniia_daily_-_krajbata_na_firmi_stana_rutina_po/?

Сега опитите за рекет върху бизнесмени и превземане на бизнеси предствляват това

-Насрочва се среща с бизнесмена и ГП/ СЦ/ ("най-недосегаемият" в Републиката, неподлежащ на граждански и административен контрол, и поради позицията си не мошещ да бъде разследван, и които има и почти пълно влияние върху ВСС-, единственият орган който може да упражнява контрол върху действията му) със с бизнесменът, който или чийто бизнес е "нарочен". На срещата му се казва завоалирано че бизнесът му е много хубав , и човекът е притискан с други думи и средства

-или когато рекетът, сплашването и медиите нямат успехи, се задейства Голямата машина отгоре (народът, гласувал за димитрвоградския юнак си го представявя като голяма работа, но всъщност Голямата работа и "Главата на държавата" в парламентарната република е Министър -председателя или Канцлера), при което:

-Държавните компании, имащи договори с компанията, нарочена за превземане, ги прекъсват

-Държавата (превзетата такава), отнема лицензиите на компанията, нарочена за превземане

-Държавата (превзетата такава) изкупува изкува дълговетете на нарочената за превземане компания

или това е т.н. "момент ЮКОС"


 

Цитирай

От коментар на политолога Евгений Дайнов за "Дневник"

Кражбата на фирми стана рутина по времето на "Бойко-2". Тогава вървеше по партийна линия: партията иска парите, партията мобилизира местните държавни структури да тероризират човека. Днес това е вече официална държавна политика.

Преди време държавата хвърли око на бизнеса на оръжейните заводи "Емко" и "Дунарит", в крайна сметка – собственост на един и същ човек. Не блокираха сметки, защото можеха да сторят друго – да отнемат лицензи. Отнеха ги. После държавниците – чиято основна задача, напомням, е да поддържат справедливостта и условията за нея, а не да плячкосват – се пробваха да откраднат "Дунарит" в рамките на закона заради дългове. Само че тия дългове се оказаха платени в момента, в който осъмнаха у държавата (която ги купи от офшорка, "свързвана" с Пеевски).

Ами сега? Ами сега – както в края на 1947 г. - с гола сила. Това в нашата политика е "моментът ЮКОС". Напомням: в началото на 2000-те години ЮКОС е една от най-големите нефтени компании в Русия, а нейният собственик, Михаил Ходорковски, е най-богатият руснак. През 2003 година е арестуван, ЮКОС е попилян, а Ходорковски прекарва следващите десет години в Сибир.

След случая "ЮКОС" Русия стана онзи затвор, който е днес. След случая "Емко"/"Дунарит" каква ще бъде България? Ако успеят да свалят тези две фирми, агентите на "тримата шишковци" ще могат да свалят всекиго. И ще го правят редовно, за да държи влага на останалите.

 

 

Уточнение: с терминът "Превзета държава"  се обознавачава систематичната политическа корупция, която покрива широк спектър от държавни институции, в това число не само части от законодателната и изпълнителната власт, но най-вече и от съдебната власт.

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 21 часа, nik1 said:

Холандците са изключителни хора,

(Цитатът е на Пандора, не на ник, nik, само е копиран от негов постинг, извинявам се)...

 

E, не са изключителни. Няколко неща ги отличават:

1. Много прагматични. Не гонят дивото, за да изпуснат питомното. Рационални, не се подвеждат по дълбоки чувства, мелодрами, идеологии и фалшиви реторики. Винаги първо се питат: чудесно, обаче това каква практическа работа върши. И ако не върши, го изхвърлят от разсъжденията си и подхода си.

2. Конструктивни. Винаги успяват да отсеят маловажното (различните възгледи на хората) от важното (как заедно да се стигне от точка А до точка Б без конфликти и мелодрами). Това им е позволявало със столетия да търгуват с целия свят.

3. Честни и откровени. Много по-сложно е човек да гради отношения с другите, ако трябва да помни кога какво е казвал, защото то всъщност не отговаря на това, което мисли в действителност. Това пак е свързано с прагматиката на взаимоотношенията - няма нужда да е сложно, ако може да е просто, точно и ясно.

4. Смирени. Не се считат за центъра на света и не считат, че някой друг им е виновен или длъжен. Решават проблемите си сами и никого не товарят с тях.

5, Ведри и отворени - поради всичко по-горе.

6. Работливи. Това, което трябва да се свърши, трябва да се свърши. Приятно - неприятно, трудно - лесно, това са съображения без значение, защото не вършат никаква практическа работа (вижте по-горе). Практическа работа върши това да се хване човек за работа и да свърши каквото трябва.

7. Спокойни, уравновесени, постоянни. Капка, която дълбае камъка.  Не обичат нерваците, считат го за проява на лошо възпитание или инфантилизъм. Не обичат и липсата на постоянство.

7. Много не обичат, когато:

- Някой им разправя врели-некипели или нещо ги мотае. Имат почти свръхестествен нюх да хващат всякакви опити за подмяна на истината или офлянкване още в зародиш (затова и са добри в търговията). Вижте снимките на холандския финансов министър с гръцкия в началото на гръцката криза. Спокойният и уравновесен холандец е БЕСЕН.

- Някой се опитва да мине метър, да не уважи дадени правила, да се пререди, да направи нещо в ущърб на другите и в ущърб на обществото. Затова тези, които не играят по правилата или си мислят, че са толкова специални, че могат да създават на другите неудобства, бързо биват неутрализирани.

Редактирано от dora
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 3 часа, nik1 said:

а спомена само :


Старата "нова" схема на рекета при модела $Кои ("Кои" а не "Кой") вече има други измерения, Рекетът всъщност се е превърнал в неприкрити опити за цялостно превземане на големи бизнеси със съвместните усилия на партиите, държавната машина и медиите. (Бизнесът на Сашо Дончев, изнудван от  СЦ представлява интерес за олигарските и мафията (основно енергийната) около червените, в случая СЦ играе за тях; Опитът за превземането на Дунарит и Емко пък, е свързан с  интересите ДП)

Преди рекетът представляваше нещо такова:

-Идва човек от името на партийния шеф и казва "Шефът иска "X" (процента), Ако не го направиш, може да ти пратим Данъчните, ХЕИ, Инспекция по труда  и Пожарната. Ако открият нещо нередно , ще ти напишат актове и ще ти запорират сметките. Помисли си".

http://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/mnenia/2017/09/18/3044152_mneniia_daily_-_krajbata_na_firmi_stana_rutina_po/?

Сега опитите за рекет върху бизнесмени и превземане на бизнеси предствляват това

-Насрочва се среща с бизнесмена и ГП/ СЦ/ ("най-недосегаемият" в Републиката, неподлежащ на граждански и административен контрол, и поради позицията си не мошещ да бъде разследван, и които има и почти пълно влияние върху ВСС-, единственият орган който може да упражнява контрол върху действията му) със с бизнесменът, който или чийто бизнес е "нарочен". На срещата му се казва завоалирано че бизнесът му е много хубав , и човекът е притискан с други думи и средства

-или когато рекетът, сплашването и медиите нямат успехи, се задейства Голямата машина отгоре (народът, гласувал за димитрвоградския юнак си го представявя като голяма работа, но всъщност Голямата работа и "Главата на държавата" в парламентарната република е Министър -председателя или Канцлера), при което:

-Държавните компании, имащи договори с компанията, нарочена за превземане, ги прекъсват

-Държавата (превзетата такава), отнема лицензиите на компанията, нарочена за превземане

-Държавата (превзетата такава) изкупува изкува дълговетете на нарочената за превземане компания

или това е т.н. "момент ЮКОС"


 

Цитирай

От коментар на политолога Евгений Дайнов за "Дневник"

Кражбата на фирми стана рутина по времето на "Бойко-2". Тогава вървеше по партийна линия: партията иска парите, партията мобилизира местните държавни структури да тероризират човека. Днес това е вече официална държавна политика.

Преди време държавата хвърли око на бизнеса на оръжейните заводи "Емко" и "Дунарит", в крайна сметка – собственост на един и същ човек. Не блокираха сметки, защото можеха да сторят друго – да отнемат лицензи. Отнеха ги. После държавниците – чиято основна задача, напомням, е да поддържат справедливостта и условията за нея, а не да плячкосват – се пробваха да откраднат "Дунарит" в рамките на закона заради дългове. Само че тия дългове се оказаха платени в момента, в който осъмнаха у държавата (която ги купи от офшорка, "свързвана" с Пеевски).

Ами сега? Ами сега – както в края на 1947 г. - с гола сила. Това в нашата политика е "моментът ЮКОС". Напомням: в началото на 2000-те години ЮКОС е една от най-големите нефтени компании в Русия, а нейният собственик, Михаил Ходорковски, е най-богатият руснак. През 2003 година е арестуван, ЮКОС е попилян, а Ходорковски прекарва следващите десет години в Сибир.

След случая "ЮКОС" Русия стана онзи затвор, който е днес. След случая "Емко"/"Дунарит" каква ще бъде България? Ако успеят да свалят тези две фирми, агентите на "тримата шишковци" ще могат да свалят всекиго. И ще го правят редовно, за да държи влага на останалите.

 

 

Уточнение: с терминът "Превзета държава"  се обознавачава систематичната политическа корупция, която покрива широк спектър от държавни институции, в това число не само части от законодателната и изпълнителната власт, но най-вече и от съдебната власт.

+++ с този постинг направо ме разби, нямаш настигане:) Много заплетен казус на пръв поглед, но не е съвсем така, тук, ако човек има време и търпение да изслуша цялото видео, в общи линии става разбираемо за какво върви спора и кой кой е, поне донякъде.

http://btvnovinite.bg/video/videos/tazi-sutrin/emilijan-gebrev-napraviha-opit-da-me-ubijat-sled-kato-zajavih-namerenija-za-dunarit.html

Имаше един виц за партизаните и жандармеристите преди 9.9.44, които се били два дни и две нощи в гората и накрая дошъл горския и ги изгонил оттам, не знам държавата дали в случая не се прави на горския? Но дори и да се прави, от държавата читав бизнес не чакай, в това съм се убедил лично.

Моделът Юкос е същата вертикала на властта, за това говорех преди като основен проблем, направо е неунищожим "робокоп", саморегенерира се. Не виждам начин да се отървем от него, там е отговора и на въпроса на Атом как да излезем от капана на средните доходи. Според мен, но не знам този отговор.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 39 минути, Skubi said:

И нямат пердета на прозорците си. Максимум на спалнята..

Чух от един приятел, който преди доста години беше в Северна Корея, че и севернокорейците нямали пердета на прозорците, за да могат властите да виждат дали във всяка стая виси портрета на Вожда:ag: Те и корейците са талантлив народ.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...