Отиди на
Форум "Наука"

Казва ли истината Библията?


Terelig

Recommended Posts

  • Потребител

Преди да започна мисля, че е добре да каза, че съм атеист.

Напоследък се зачетох в скандинавската митология и там ми хвана окото, войната между Аси и Вини.Замислих се и се сетих за Бог и Луцифер, мисля, че в Библията нищо не се споменава за война или нещо подобно. Това което знам е, че Сатаната успял да привлече 1/3 от ангелите на своя страна и тръгнал да детронира шефа, но нещо го озорил архангел Гавраил и заедно с верните му ангели бил прокуден в ада.Мисля, че и в шумерската митология имаше някакъв подобен конфликт, но там не съм сигурен.

Това не е единственият случай на припокриване на култури. И добре познатият ни библейски потоп също не е един в древен Шумер, Индия, Австралия, Америка Африка дори в платоновата Атлантида се говори за за страшни наводнения.

История за Мойсей отново не е единствена освен в светата книга на християните мойсеевия герой(незнам дали е наречен с същото име) се подвизава и в месопотанскатата  митология.

Накрая (колкото и странно да звучи) Голямата стъпка. Косматите съществува присъстват в фолклорните на сума народи: Северна Америка (се говори за саскуоч), Австралия, Япония, Виетнам, африканския рог и големи части от Азия.

Според вас на какво се дължи такава прилика на във вярванията на хора отдалечени на такива огромни дистанции.

 

 

Редактирано от Terelig
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Библията освен описание на Исус и разни еврейски драми през вековете и си е преразказ, на египетски и месопотамски митове и легенди. Та, освен потвърждение на някой факт и място, за друго няма как да и се вярва, описаните събития са толкова изкривени та чак някой не могат да разберат за какво иде реч. Отделно доста митове са измисленни за престиж, и не са се случили.В новия завет работата е по-добре, ама в стария е пълно мазало.

Редактирано от bulgaroid
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, bulgaroid said:

Библията освен описание на Исус и разни еврейски драми през вековете и си е преразказ, на египетски и месопотамски митове и легенди. Та, освен потвърждение на някой факт и място, за друго няма как да и се вярва, описаните събития са толкова изкривени та чак някой не могат да разберат за какво иде реч. Отделно доста митове са измисленни за престиж, и не са се случили.В новия завет работата е по-добре, ама в стария е пълно мазало.

Библията наистина е мазало от към историческа страна, откъм научна-фантастика положението е що долу-горе добре.Това, че Библията е преразказ на някой свой предшественик произлизащ от Шумерските цивилизации е пределно ясно.

Идеята ми беше, че има чудовищни прилики между митологиите на хора живели на двата края на света. Това най-добре проличава в мита за Голямата стъпка. И се зачудих, как е възможна. Освен може би те да са били вярвания  още на първите хора, които са напускали Африка и са се прекарвали от поколение на поколение да наши дни разбира се доста изкривени спрямо оригинална.

Редактирано от Terelig
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Луната, Слънцето, Огъня, Водата, Облаците, Дъжда, Небето и други природни феномени, заедно с човешките емоции, желания, надежди, страхове изглеждат по почти един и същ начин навсякъде по света, тъй че е нормално и митовете и легендите им които са базирани на тях да са сходни. Дали ще е битката между светлината и тъмнината на деня и ноща, или ще е друга битка на доброто и злото навсякъде първоизточника може да е сходен.

Редактирано от makebulgar
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 22 часа, Terelig said:

Идеята ми беше, че има чудовищни прилики между митологиите на хора живели на двата края на света. Това най-добре проличава в мита за Голямата стъпка. 

И за всемирния потоп - също. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 7.09.2017 г. at 22:02, makebulgar said:

Луната, Слънцето, Огъня, Водата, Облаците, Дъжда, Небето и други природни феномени, заедно с човешките емоции, желания, надежди, страхове изглеждат по почти един и същ начин навсякъде по света, тъй че е нормално и митовете и легендите им които са базирани на тях да са сходни. Дали ще е битката между светлината и тъмнината на деня и ноща, или ще е друга битка на доброто и злото навсякъде първоизточника може да е сходен.

За битката на доброто и злото ясно.Но за страхове не съм съгласен. При всеки човек те се различни породени или от преживяване на случка, която оставя следа или вродени. Така че потоп и саскуоч (голямата стъпка както я наричат индианците в Северна Америка) остават необяснени.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Напълно ясни и обяснени са страховете от разни чудовища и бедствия. Карл Сейгън ги е описал много добре нещата в "Свят, населен с демони". В миналото на средновековието хората им се привиждали и халюцинирали на сън или на яве духове, вещици, елфи и всякакви демони от небето, а през 20 век били заменени с извънземни от марс и венера и с всякакви други НЛО-та и саскуочи, като всички тези били съпътствани със въображаеми Деви Марии и други светци появяващи се тук-там. И всички тези неща са плод на психиката на отделния човек и на масовата психоза в която се натрупват слухове и страхове.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

 Библията си е един от първите фантастични романи от онова време.  След глобалното самоизтрепване на човечеството, което рано и късно предстои, някой  находчив оцелял вземе че попадне в някоя пещера, примерно на "Песен за огън и лед", представяте ли си каква нова библия ще сътвори :)

Редактирано от JImBeam
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 часа, makebulgar said:

Напълно ясни и обяснени са страховете от разни чудовища и бедствия. Карл Сейгън ги е описал много добре нещата в "Свят, населен с демони". В миналото на средновековието хората им се привиждали и халюцинирали на сън или на яве духове, вещици, елфи и всякакви демони от небето, а през 20 век били заменени с извънземни от марс и венера и с всякакви други НЛО-та и саскуочи, като всички тези били съпътствани със въображаеми Деви Марии и други светци появяващи се тук-там. И всички тези неща са плод на психиката на отделния човек и на масовата психоза в която се натрупват слухове и страхове.

Мисля, че аз не се изразих правилно всеки го е страх от чудовища или от природни бедствия. Преблема е, че те са еднакви, защо става дума за наводнения, а не за бури, земетресение или нещо от този сорт всички те са са достатъчно ужасяващи, за да те накарам да се разтрепериш. Положение с Голямата стъпка е същото. Хората измислят чудовища от въображението си или доста окрасяват съвсем нормални преживявания. Но защо детайлите са едни и същи до голяма степен.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...