Отиди на
Форум "Наука"

Кръст - помощ за датиране на писменост


Recommended Posts

  • Потребител

кое е притеснителното?

Аз виждам стандартни графити, (който за мен минават в категория "драсканици"), който рядко имат смисъл, житен клас и сякаш най-отгоре има и риба

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Енколпион,  не е ясно дали е предната или задната част. До колкото съм забелязал тия с летите фигури са по ранни.А с изрязаните изображения и букви, по късни (12-14в.?)

Обикновено съкращенията и надписите са имената на  персонажите. (Житния?) клас го срещам за пръв път на енколпион.С носенето на кръста се разчита на протекция от изобразения светец.Предполагам, че с този клас се конкретизира молбата за защита.А графитите уточняват към кого е отправена.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

в случая според мен графитите говорят за времето когато те са типични да се поставят на каквото и да е - от камък, до монета и кръст. Най-вероятно както казваш инициали на човека. Като датировка може би 10-11 век. И най-вероятно в него е вложена съвсем друга символика от стандартният енколпион: по-скоро като молба за плодородие, храна..

Също го срещам за първи път, но не виждам нищо притеснително

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Такива неща обикновенно осветени с УВ лампи им правят снимки и или слагаш отгоре хартия и с мек молив или графит предраскаш кръстът. Така и лошо видимите или повече изтърканите драскотини се виждат още по-добре.

Аз което виждам долу е палмов лист image.png.89bebe17df87bd8a776664b1072aa8da.png gore image.png.70b36cacd1106cbe4e5335e29e41bc6f.png хоризонтално пък Z W. Може името на който е бил кръстът.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Един приятел раздаваше стари книги. Ненужни във века на интернета. Друг занимаващ се с антиквариати го попита.

- Нямаш ли някоя стара библия ? Ти си от стар протестантски род ?

- Имах една но я изхвърлих. Беше много стара. Освен това някакъв си драскач Мартин Лютер я беше изпонадраскал цялата библия с писанките си. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Като казах, че може да са инициали на персонажите, имах предвид "на светеца".Мисля че каноните на църквата не са разрешавали поставянето на името на собственика на кръста,  нито всеки да си драска по него каквото му е кеф.

Не го разгледах подробно защото говоря по принцип ,но ако горе има риба, христограм и долу палмово листо ,значи става дума за Исус Христос.Вместо  изображението му ,на кръста са поставили неговите любими атрибути с които е широко известен.На лявото рамо е буквата "N", на дясното "Н", по средата "М" или "Z " .Май "W" още не е била измислена по това време от спасителя и той не е писал и чел текстове с нея, ползвал е гръцката и латинската азбука.   Мисля че буквите би трябвало да се отнасят за него, но един господ знае какво означават. 

 Предполагам, че кръста е по рядък тип, защото между десетките цели и стотиците счупени, които съм намирал не съм попадал на подобен.

Информацията е специализирана и трудно се открива, но ако искаш може да попитам някой археолог.За целта е добре да има размерите :тегло ,височина и ширина.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Може и да е палмов лист, но сякаш по близко е до клас. Горе е възможно да Христограм, но, пък виждам в дясно вертикална черта сякаш на Христограма, а и Р-то не се вижда добре...

Другото най-вероятно са инициали, който са добавяни ръчно..но така или иначе за този период около 10-11 век това са допустимо.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 16 часа, nodnol said:

символите са доста озадачаващи за християнския период

 

Преди 13 часа, vvarbanov said:

С носенето на кръста се разчита на протекция

 

Преди 12 часа, roca said:

по-скоро като молба за плодородие, храна..

 

Северни руни. Посланието е: "В човешкия род Божественото наказание променя (обръща) дома, за да донесе изобилие."

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

не мога да кажа колко грама  и точни разме ри защото ми изпратиха само снимка. и аз не бях виждал подобно нещо затова го качих във форума аз залагам че символа е перо .

18361484_1727952557231478_1863957194_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 8.08.2017 г. at 17:11, nodnol said:

не мога да кажа колко грама  и точни разме ри защото ми изпратиха само снимка. и аз не бях виждал подобно нещо затова го качих във форума аз залагам че символа е перо .

18361484_1727952557231478_1863957194_n.jpg

 

1008.png.413250a2c1adab407cbc1915c3ea5429.png

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...