Отиди на
Форум "Наука"

Национална граница (общи параметри)


Recommended Posts

  • Потребители

Винаги ми е било интересно, а не съм имал откъде да прочета на какъв принцип се определят следните неща:

Фактическата национална граница - т.е. как се определя колко е широка граничната бразда, откъде точно минава (не толкова според международните спогодби, а на място) ако има някакви препятствия, ако е река и течението и се промени ?

Преди време съм бил в Силистра и ми направи впечатление, че границата минава по този начин. Имате ли някаква информация, защо тази ивица е в Румъния, а не в България ?

https://pasteboard.co/GEzxqnv.png

 

Редактирано от Kujiro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами граничната бръзда се прави от трактор и е около 50см. широка и толкова дълбока, това е фактическата граница. До нея от наша страна винаги има път, а преди имаше и КСП-Контролно следова полоса, и други работи имаше ама сега ги няма. Та границата върви от пирамида до пирамида, който са на видимо разстояние една от друга. Обикновенно минава по най-високата точка, или ако не, просто свързва пирамидите. Пирамидите се поставят о комисий от двете страни.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Между Белгия и Холандия границата на места минава през разни градове и градчета, но едно място минава през кръчма - ресторант. Понякога поради това че работното време в едната държава е едно в другата друга кръчамарите са ползвали разни трикове.

Пак между тия държави на едно място границата минава по някаква рекичка приличаща на вада. Рекичката се затлачва и сменя коритото си в посока Белгия . Понеже е била много малка границата се запазва. Някакво парче земя няколко стотин метра е отрязано от Белгия от рекичката. Тази земя става сухопътно свързана с Холандия. Но там холаднската полиция няма право да ходи - то си е чужда държава. Местните криминални и дрогиращи се елементи главно от Холандия бързо разбрали ползата от тая ничия земя и се устройват там готино. Холаднските слжби нямат право да ги барат, , белгийските полицаи трябва с плуване да стигат до тях, което не е много удобно. Пък и на белгийците им е през оная работа, че холандските хипита са се настанили там. 

Най накрая тия около 150 метра (?)  земя дължина и десетки метра ширина бяха предадени от Белгия на Холандия и там сега долу горе има ред и контрол. 

Излаза на море на словения също е много интересен. Имат излаз на море , но не можеха да го ползват понеже за да излезнат в открито море  ( Адриатика ) тррябва да минат през Хърватски или Италиански води. А е ясно че италианците и Хърватите им е по - добре търговията да минава през Триест или Риека , отколкото през някакво си новоизлюпено словенско пристанище - КОНКУРЕНТ.

Словения се обърна към ЕС, ЕС застана на страната на Словения. 

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Между Белгия и Холандия даже има къщи, през които минава границата. За да се определи в коя държава ще се води адреса и съответно гражданството се гледа на чия територия е вратата на къщата. Има случаи със зазидани врати и преместени в другата държава, мисля предимно избират да са белгийци заради по-ниски данъци.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Забелязах също че някои от дунавските ни острови са по-близко до Румъния (но са все пак наши) като ги делят някакви канали от по 10 метра. Някаква идея как се е определяла границата по поречието на река Дунав. Очевидно на някои места средата на коритото не е била отправна точка за разделението.

https://pasteboard.co/GEJgeUF.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Границата по Дунав би трябвало да е по талвега на реката, но не съм 100% сигурен. Реките променят течението си, трупат наноси, образуват се нови острови и т.н. Затова е необходимо периодично смесени комисии да обхождат района и ако е необходимо да извършват корекции на опорни точки  или на самата граница. 

Определянето на речните граници не е лесна работа и понякога е предпоставка за конфликти. След втората световна война например, България и Гърция спорят за няколко острова по Марица. Конфликтът продължава с години и е съпроводен с периодични престрелки между граничарите от двете страни, а понякога и до мини сражения, когато освен лично оръжие се използват картечници и миномети. Въпросът е решен едва през 1954г. под егидата на ООН.

Българо-гръцки погранични сблъсъци (1948 – 1953)

Между другото, картата на Гугъл не е съвсем точна относно границите и понякога има  разминавания. Например точката в която се пресичат границите на България, Гърция и Турция се намира на остров  в Марица. 

Цитирай

 

На мястото, където се пресичат границите на България, Гърция и Турция, министър Соломон Паси откри специален граничен знак, символизиращ приятелството между трите съседни държави. .....

...... Монументът е поставен на остров Кавак Ада, разположен в р. Марица, и представлява триъгълна пирамида с височина 2.5 м, върху която има надпис на български, гръцки и турски език “Солидарни към обединена Европа”.

“Повратна точка” в отношенията между България, Гърция и Турция

 

 

Според Гугъл обаче, точката се намира в равнината на север от реката:

 

123.jpg.3df59bdf1b3a6e0fa3ae6fd67ed59b5b.jpg

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

По принцип когато острова-реката променя очертанията си, то границата също се променя. Поради това често се укрепват бреговете, за да не се променя границата. Чувал съм, че река Резовска която е границата с Турция е укрепена с бетонни съоражения сякаш е Дунав. Когато преместванията на островите напреднат твърде много границата се предоговаря. Наскоро България отстъпи на Румъния 4 острова, а Румъния на България 2 острова.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
On 8/8/2017 at 23:26, Atom said:

Границата по Дунав би трябвало да е по талвега на реката, но не съм 100% сигурен. Реките променят течението си, трупат наноси, образуват се нови острови и т.н. Затова е необходимо периодично смесени комисии да обхождат района и ако е необходимо да извършват корекции на опорни точки  или на самата граница. 

Определянето на речните граници не е лесна работа и понякога е предпоставка за конфликти. След втората световна война например, България и Гърция спорят за няколко острова по Марица. Конфликтът продължава с години и е съпроводен с периодични престрелки между граничарите от двете страни, а понякога и до мини сражения, когато освен лично оръжие се използват картечници и миномети. Въпросът е решен едва през 1954г. под егидата на ООН.

Българо-гръцки погранични сблъсъци (1948 – 1953)

Между другото, картата на Гугъл не е съвсем точна относно границите и понякога има  разминавания. Например точката в която се пресичат границите на България, Гърция и Турция се намира на остров  в Марица. 

 

Според Гугъл обаче, точката се намира в равнината на север от реката:

 

123.jpg.3df59bdf1b3a6e0fa3ae6fd67ed59b5b.jpg

 

 

Е, какви са доказателствата източниците че tripoint-ът е разположен на остров в река Марица? Всъщност в публикацията е уточнено, че спорът  за острови в  близост Генералово и Капитан Андреево, което изключва островите от островната група Кавак https://darzhavnagranitza.alle.bg/история/гранични-войски/българо-гръцки-погранични-сблъсъци-1948-1953/

В Гугъл има грешки, и дори в отбеляването на границите на България (аз съм отбелязал едно такова несъответствие във форума),..но този път изглежда не греши :) Според изворите "tripoint-ът" е разположен северно от Марица.

http://fall.fsulawrc.com/collection/LimitsinSeas/IBS041.pdf

 

Цитирай
III.ANALYSIS OF THE BOUNDARY
The Greece–Turkey boundary begins in the north on the Maritsa River at the tripoint with Bulgaria at approximately 41°42' North latitude and 26°21' East longitude.

 

Интересни са въпросите е как паметникът се е озовал на гръцка територия (вероятно поради добра воля на съседите), и защо никой не пише за това в българските медии (вероятно никой не иска да се рови и да "знае" за такива подробности)?

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
1 hour ago, nik1 said:

Е, какви са доказателствата източниците че tripoint-ът е разположен на остров в река Марица? Всъщност в публикацията е уточнено, че спорът  за острови в  близост Генералово и Капитан Андреево, което изключва островите от островната група Кавак https://darzhavnagranitza.alle.bg/история/гранични-войски/българо-гръцки-погранични-сблъсъци-1948-1953/

В Гугъл има грешки, и дори в отбеляването на границите на България (аз съм отбелязал едно такова несъответствие във форума),..но този път изглежда не греши :) Според изворите "tripoint-ът" е разположен северно от Марица.

http://fall.fsulawrc.com/collection/LimitsinSeas/IBS041.pdf

 

 

Интересни са въпросите е как паметникът се е озовал на гръцка територия (вероятно поради добра воля на съседите), и защо никой не пише за това в българските медии (вероятно никой не иска да се рови и да "знае" за такива подробности)?

 

PS

Опалаа..Така е като се пише по нощите :)

http://fall.fsulawrc.com/collection/LimitsinSeas/IBS041.pdf  

В същият източник обаче е записано по нататък в IIÏ.ANALYSIS OF THE BOUNDARY The Greece–Turkey boundary begins in the north on the Maritsa River at the tripoint with Bulgaria at approximately 41°42' North latitude and 26°21' East longitude..
 

Цитирай

 

IIÏ.ANALYSIS OF THE BOUNDARY The Greece–Turkey boundary begins in the north on the Maritsa River at the tripoint with Bulgaria at approximately 41°42' North latitude and 26°21' East longitude..

Boundary marker No. 1 is situated on the southern extremity of island "A" of the Kavak Island group. Its location was determined in relation to the distance between terminal marker No. 320 of the Bulgaria–Turkey (demarcated) boundary on the northern shore of the Maritsa and boundary marker No. 320A (restored by the boundary Commission) on the southern or Greek side of the river. The actual tripoint in the river is 196.9 feet south of marker No. 1. Thence from marker No. 1 the boundary follows the median line either of the river or of the main channel southward a distance of 9.3 miles to its confluence with the Arda River, where it turns westward upstream on the Arda for 0.6 mile at which point the boundary leaves the river.

 

 

 

Или, казва се че актуалната (в днешна дата) "тройна гранична точка" се намира на около 65 метра (200 фута) южно от южната издатина на остров А от островната група на Каваците (т.е остров Кавак), най-точно казано- намира някъде в талвега /по течението на съответния ръкав на Марица..

Ето как намерихме и правилния източник , удар в десятката от моя страна.

Е, излиза че Гугъла просто ползва старите данни за tripoint-а.

Е нали сме патриоти, бе пичове  , аз ви намирам данните, вие пишете до Гугъла и цитирате този официален документ.....Фружине, пиши още днес до Гугъла, не се чудосвай и скатавай, както се казва  :)

Не може все аз да върша всичко, еееейййй :) , Майтап или не..знаеш от друга тема че писах до премиера за Грипените, писах директно до водещи телевизии, и отделно от това- до водещи от телевизите на личните им и-мейли, като  предтставих  факти (документи) и аргументи за случая..  Случайно или не, знаете че непосредствено след тези писма, Грипените бяха снети от дневен ред.. Не знам, може да няма никаква връзка с писмата ми, но може и да има - писмата ми бяха "голяма работа" - бяха стилни, ясни и подредени, и в същото време мога да допусна, че съм ударил по тънката струна на чест, родолюбие и патротизъм, "загриженост за правилните неща", все мъжкарски и "бойковски" работ.., Още повече че всъпително отбелязах, че съм гласувал за ББ  като народен представител (истина е) и изказах пздравления към екипа му. Подследното е чиста формалност и лицемерие от моя страна, в екипът  му има твърде много аматьори и диваци / "шимпанзета" от твоите любимци."патриотите" 

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Суверенитетът на всяка държава се определя от нейните граници, в зависимост от начина, по който са прокарани. Те могат да бъдат определени ортографически - пределите следват релефа. Или да се определят геометрически - прокарват се линии, съединяващи две точки, ако релефът позволява това. А когато границите са прокарани по географската мрежа, те са астрономически очертани.

Морските граници на всяка държава обикновено се определят въз основа на споразумения. Граници, които пресичат мостове, бентове и други съоръжения, се определят по тяхната геометрична среда или технологичната им ос.

Речните граници се определят от линията, която минава по плавателните реки - по средата на главния фарватер или по талвега на реката, т.е. линията на най-голямата дълбочина. На неплавателните реки се определя по средата им или по средата на главните им ръкави.

Държавните граници, които минават по реки, езера или друг вид водохранилища не се преместват при изменение очертанията на бреговете, нивото на водата или при отклонение руслото на реката в една или друга посока. Това може да се случи само по споразумение между две държави. Например може да бъде срещната граница, която да е очертана по права линия, съединяваща краищата на границите към водохранилище, като тази граница може да е определена по меридиан, при положение, че езерото има продълговата форма, а противоположните му брегове принадлежат на съседни държави.

 

P.S. Моят дядо работеше в БРП и от най-ранна детска възраст се интересувах от речните ни граници. После това беше любимата ми част, когато изучавах международно право.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...