Отиди на
Форум "Наука"

Квантово-механичното тунелиране и нашето слънце


Recommended Posts

  • Потребители

Момчета, лято е, не изпадайте в в големи и "дълбокомислия" .Поздравявам всички с новата песен на прекрасната british albanian (kosovar) млада лейди Dua Lipa (Dua на албански значи любов, Люба, "te dua"  -обичам те http://www.majstro.com/dictionaries/Albanian-English/dua):

https://www.youtube.com/watch?v=k2qgadSvNyU

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки
Преди 20 минути, nik1 said:

Момчета, лято е, не изпадайте в в големи и "дълбокомислия" .Поздравявам всички с новата песен на прекрасната british albanian (kosovar) млада лейди Dua Lipa (Dua на албански значи любов, Люба, "te dua"  -обичам те http://www.majstro.com/dictionaries/Albanian-English/dua):

https://www.youtube.com/watch?v=k2qgadSvNyU

Мерси, Ник. Аууу, какъв бас. Ама момата става.

Почивай си и ти (оставяш впечатление, че не си доспиваш), аз проблемът с почивката май си го реших, ама като трябва да се събира багаж е тегаво. Такива неща ме чакат днес. Логистика.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 2 минути, Joro-01 said:

Мерси, Ник. Аууу, какъв бас. Ама момата става.

Почивай си и ти (оставяш впечатление, че не си доспиваш), аз проблемът с почивката май си го реших, ама като трябва да се събира багаж е тегаво. Такива неща ме чакат днес. Логистика.

 

 

Аз спя малко по принцип :)

Просто, когато съм в къщи режимът ми е малко ненормален.
(иначе, при "нормален" режим,  трябва да ставам в пет сутринта)

Стягаш багажи..Къде ще ходиш - в Гърция, в Турция или на Черноморието в БГ (без подробности де, все пак тук е обществено място, не е необходимо всичко да се знае :) и казва)

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
On 8/8/2017 at 16:05, Exhemus said:

 От тези картинки читателят добива грешна представа за тунелирането. В друга тема бях го обяснил, но не ми се търси.

Обяснението е от класическата теория на светлината на Хюйгенс Френел, която гласи, че всяка точка става център на нова вълна. От сумирането на тези сферични вълни може да се получи плосък вълнов фронт, а назад те да се гасят взаимно. 

Известно е пълното вътрешно отражение във среди с по-висока оптическа плътност. Попадайки в среда с по-ниска оптична плътност, вълната става по-дълга заради по-голямата скорост на светлината. Сферичните вълнички при излизане от стъклото се разсинхронизират по фаза и вместо фронта да продължи в новата среда, те започват да се гасят. Т.е. получава се бариера.  Когато поднесем друго стъкло в близост до първото на по-малко от 1/2 дължина на вълната светлината започва да прониква във второто стъкло, защото на такова разстояние вълничките не са напълно в противофаза, т.е. не са се угасили взаимно. Както бе споменато при  раздалечаване на стъклата ефектът спада експоненциално.

   Вълновото уравнение на Шредингер дава подобна картина, защото е в съгласие с класическата вълнова теория.

Проникване на вълна зад потенциална бариера е възможно когато бариерата стане по тънка от 1/2 дължина на вълната,   даже при вероятностна интерпретация. Амплитудата на вълната, колкото и малка да е, дава някаква вероятност частицата да се окаже зад потенциалната бариера т.е. да предизвика ядрена реакция.  Тази малка вероятност е голям късмет - звездите изгарят за милиарди години. 

Начертай картинка, обясни я, и ще видиш че няма принципни разлики между това което пишеш (ти развиваш в някакви подробности нещата) и това което е постнато и написано в заглавната тема.

Цитирай

Вълновото уравнение на Шредингер дава подобна картина, защото е в съгласие с класическата вълнова теория.

Ето анимация на квантово-механично тунелиране, съдадена на база численото решение по време на уравнението на Шрьодингер.

 

Quantum_Tunnelling_animation.gif

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

PS

Ето тук са подробностите..  Физиците ги знаят, и целта на темата не е да ограмотяваме/ограмотявам физицитете (т.е. "да продаваме краставици на краставичарите"), а да се добие най-общ поглед върху нещата от интересуващите се съфорумци

За лаиците подробностите , като решението на  уравнението на Шрьодингер, са малко интересни или направо отблъскващи..

https://brilliant.org/wiki/quantum-tunneling/

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
On 8/8/2017 at 16:05, Exhemus said:

Когато поднесем друго стъкло в близост до първото на по-малко от 1/2 дължина на вълната светлината започва да прониква във второто стъкло, защото на такова разстояние вълничките не са напълно в противофаза, т.е. не са се угасили взаимно. Както бе споменато при  раздалечаване на стъклата ефектът спада експоненциално.

   Вълновото уравнение на Шредингер дава подобна картина, защото е в съгласие с класическата вълнова теория.

Проникване на вълна зад потенциална бариера е възможно когато бариерата стане по тънка от 1/2 дължина на вълната,   даже при вероятностна интерпретация. Амплитудата на вълната, колкото и малка да е, дава някаква вероятност частицата да се окаже зад потенциалната бариера т.е. да предизвика ядрена реакция.  Тази малка вероятност е голям късмет - звездите изгарят за милиарди години. 

Хах, някой се опитва да  краставици на мен :)

Приятел, разгледайте моля картинката в заглавния пост и ми кажете колко е дебелината на бариерата, сравнена с тази на дължината на вълната? :)

Да отговоря ли аз ,защото някой хора недовиждат правилно? По малка е от половината от дължината на вълната, т.е. картинката е коректна според това което казвате :)

Много е хубаво да се казва че другите грешат, ама нещо не се вижда гредата в екрана на собствения телевизор?:) (в собствените очи и представи)..

image.png

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 13.08.2017 г. at 0:35, nik1 said:

В стремежа си да си оригинален  и да надцакаш всички физици, усложняваш и най-дребното нещо и да му вкараваш думи и значения, които не са на място или направо са нон-сенс. Това всичко се описва с една дума "плазма", Плазматата има свойството да емитира фотони, когато високоенергийните йони преминат в по-ниско енергетично състояние...Какви са тези рециклирания към "себе си" (??) Щуротии...

Какви "щуротии" съм аз, като приказваш същото и преиначаваш смисъла на това, което съм казал:

"... а те - частиците, "рециклирайки" себе си към повърхността, излъчват фотони, които разбъркват околното ЕМПоле, образува се колектив фотони за ЕМВълни, които пък се разпространяват радиално, вкл. и към Земята"

И не ...аз не надцаквам физиците - те ни "цакат с топла бира".:) Кавичките са важни, значи, къде са поставени, кое е непривично употребено.

Задай си въпрос - защо "...високоенергийните йони преминат в по-ниско енергетично състояние..." и ще стане ясно, че трябват и нови думички (непрестанно образуване, вакумни фотони, фотони за връзка, вакуумна структурна подложка... и др. - да не изреждам, че тук имат алергия към тях и я пренасят върху мен). Когато има нова хипотеза за тълкуване на факт от резултат-експеримент - трябват нови думички. При това - винаги казвам и защо мисля така, което предполага възможност за критика. И съм споменавал не един път - критика на идеи не означава отхвърляне, а невъзприемане на обяснение по този начин. Всеки е свободен да възприема каквото си желае. Е, аз възприемам това, което е по-близо да истината, според фактите.

...

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...