Отиди на
Форум "Наука"

Хазин и тъмната наука


Recommended Posts

  • Модератор Военно дело

Слушам значи тук една лекция на Михаил Хазин в която той разказва в началото своето житие битие. В началото на своята кариера той се е занимавал с наука. Това всъщност е лекция от 2016, но аз вече съм я превеждал в форума от 2014. Впечатление ми направиха два негови разказа. В тях той говори защо е бил разочарован от науката и се е отказал от научна кариера. Това е така да се каже тъмната страна на науката която обикновените хора не виждаме.

Върви значи заседание на което професори и академици обсъждат резултатите, които са доста различни. Накрая той не издържал станал и казал "Щом получавате толкова различни резултати, значи бъркате всичко". След заседанието го дръпнали настрани и му казали; "Миша, ако искаше да се направиш на умен-успя. Но знай, че хиляди учени по света заработват пари вършейки тези изчисления. Докато не намериш правилния начин, ще си мълчиш и ще правиш като всички".

"Стоя си значи аз в кабинета, и при мен идват някакви хора и ми дават да реша някакъв дифур (какво е това не зная). Гледам значи аз, звъня им и ги питам "Момчета, вие атомен куршум ли искате да правите"? "Как позна"? питат те. "Ами видях ви разчетите, няма какво друго да е. Обаче няма да ви се получи, защото от момента на получаването на калифорния до изстрелването има само половин час". "Това не е важно, отделени са пари, трябва да се усвояват" отговарят те. "А защо аз да се занимавам?" "Няма страшно и за теб сме помислили".

В една друга своя лекция Хазин обяснява защо днес е много трудно да си млад учен. "Отиваш значи ти в института, а там стоят едни пичове, нищо не вършат нищо и усвояват средства. И ти значи започваш съвестно да се занимаваш с наука. Как въобще смееш? Те за толкова време нищо не са свършили, а ти за кратко време толкова много, един вид ги обвиняваш че са некадърници. Да не говорим, че за да вършиш работа ще ти трябват пари- които ще вземат от тях разбира се. След тия две прегрешения те ще направят всичко възможно да бъдеш изгонен".

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Frujin Assen said:

...

"Стоя си значи аз в кабинета, и при мен идват някакви хора и ми дават да реша някакъв дифур (какво е това не зная). Гледам значи аз, звъня им и ги питам "Момчета, вие атомен куршум ли искате да правите"? "Как позна"? питат те. "Ами видях ви разчетите, няма какво друго да е. Обаче няма да ви се получи, защото от момента на получаването на калифорния до изстрелването има само половин час". "Това не е важно, отделени са пари, трябва да се усвояват" отговарят те. "А защо аз да се занимавам?" "Няма страшно и за теб сме помислили".

 

Дифур -

http://mathprofi.ru/differencialnye_uravnenija_primery_reshenii.html

Дифференциальные уравнения первого порядка. Примеры решений.
Дифференциальные уравнения с разделяющимися переменными

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...