Отиди на
Форум "Наука"

Въпрос за пръстен


Recommended Posts

  • Потребител

Здравей и благодаря за отговора. Принципно прилича на железен, но мисля, че зеленото, което на горните снимки не се вижда е патина(под нея е червеникав). Не оставя следи от ръжда по пръстите, което също ме навежда на мисълта, че не е от желязо. Направих други снимки, дано се различи по-добре.

 

IMAG0138_g.jpg

IMAG0140_g.jpg

IMAG0141_g.jpg

IMAG0142_g.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител

Намерих снимка на подобен пръстен, но датировката която са дали там (достоверността не е ясна) е 1500 - 1700 AD.
Възможно е да се окаже по-стар.

http://josephancient.com/product/post-medieval-open-work-bronze-ring-89

Редактирано от gogo84
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

По-скоро не е. Дори модела да е от 1700, според мен няма как да е навлезнал по-това време, тъй като за периода при нас са харектерни други типове пръстени и изобщо бижута, който са по-близки до ориенталските.

Освен това не е нещо достатъчно скъпо, за да го мъкне някои като подарък. По-скоро е дело на местно ателие и за да навлезе с тази си форма, би следвало това да стане между средата на 19-ти, когато вече има засилена търговия в някои райони, до началото на 20-ти век, когато вече се произвежда направо за селските панаири

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Напълно е възможно Rоса, даже открих още един сходен пръстен в българска обява който затвърждава твоето мнение. Въпреки това пръстените не са съвсем еднакви по форма а по състояние да не говорим(това ме озадачаваше най-много), но неоспоримо фактите клонят към твоето предположение.

https://www.olx.bg/ad/star-prasten-ID6CJnh.html#5a9349d0fc

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Принципно сходствата с български обяви са по достоверни, понеже винаги за друга държава има възможност за промени в периода. Сега дали е датирано в БГ обявата вярно или не, това е друга тема, но за мен поне това му е датировката.

При пръстени и изцяло битови предмети, трябва да съобразяваш стила на предмета и със чисто историческият план на периода и битът на хората за историческият план.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 18 минути, roca said:

Принципно сходствата с български обяви са по достоверни, понеже винаги за друга държава има възможност за промени в периода. Сега дали е датирано в БГ обявата вярно или не, това е друга тема, но за мен поне това му е датировката.

При пръстени и изцяло битови предмети, трябва да съобразяваш стила на предмета и със чисто историческият план на периода и битът на хората за историческият план.

Напълно съм съгласен, проблема е че нямам база за сравнение. За късмет обаче го има този форум и този раздел, и хора като теб които споделят знанията си.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Хем мислех да не ровя повече, но любопитството ме накара да поразгледам още малко и открих много интересно нещо което води в напълно различна посока. Пръстенът на снимката по долу е абсолютно същия като въпросния, но е оприличен на римски. Също намерих подобен на постнатите по горе датиран като късен рим.

Ето и линк към темата: https://www.coincommunity.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=198163

 

20150215_IMAG2901_opt.jpg.3c93c60a2b2e8ac62b4c9ecedbb130c1.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Идеално....но от 7-те само 3 според мен са Рим, и останалите са от различни епохи.

В крайна сметка всеки има воля да вярва в каквото прецени....примерно вярата в съществуването на Покемоните също е правдоподобна, поне за някои хора :P
Ако за теб би станал по-ценен или по-рядък, приеми го за римски, макар че това няма да е истина :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Само споделям, нищо не твърдя. Дали човека е в час с датировките нямам представа, но 100% факт е, че неговия пръстен е същия. Другото което виждам е, че е от Германия, което противоречи на варианта за малко местно ателие, освен ако не е купен от тук.  Ще го попитам от къде го е взел и какво го навежда на мисълта, че е римски.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Намерих още една снимка от сайт който твърди, че продава автентични римски ??Гладиаторски?? :058::ag: пръстени. Въпреки глупостите които са писали на снимката виждам 3 пръстена от същия тип.

 

61NNjG-hSyL._SL1000_1.jpg.ca22e3609c136b33cfd401d8ee2ab585.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, gogo84 said:

Само споделям, нищо не твърдя. Дали човека е в час с датировките нямам представа, но 100% факт е, че неговия пръстен е същия. Другото което виждам е, че е от Германия, което противоречи на варианта за малко местно ателие, освен ако не е купен от тук.  Ще го попитам от къде го е взел и какво го навежда на мисълта, че е римски.

Имай във предвид че дори и да е римски, той не е произведен в Рим....той пак е произвеждан в някакво малко местно ателие. Нали и тук винаги е имало занаятчии. Те съответно гледат от някой или измислят нещо, артисти - някой вижда от някой и произвежда това което се наложи като мода.

Ще видиш нещо което е много лесно отличимо за периода: И на двата лота има два типа халки: много кръгли и неправилни кръгове. Това реално идва от начин на изработка и от времето. Колкото по-неправилна е самата халка, толкова по-логично е да е по-стар (освен по тип плочка, форма и т.н.). Реално  първият лот пръстена е с неправилна халка, и възможно да е по-стар, а и самите орнаментики са по-различни като направа. Докато от вторият лот и твоят са с много гладка халка, която говори или за машинна обработка или за отливка. Не съм се вглъбявал в начините на обработка на пръстени, но съм сигурен почти на 95 % че при твоят и други от лотовете имат халки с частична или пълна машинна обработка

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Честно казано, пръстена от темата ми изглежда най-автентично, поради простият факт, че следите от времето са изцяло по него за разлика от другите които са доволно излъскани. Факт е, че халката е твърде равно направена, но съм виждал и други добре направени халки които са от епохата на Рим. Относно снимката на първия лот, пръстена напълно съвпада като орнаменти, разликата единствено е, че е почистен и излъскан. А поради малкия размер на снимката не мога да потвърдя, че халката е с неправилна форма, от това което виждам ми изглежда същата.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...