Отиди на
Форум "Наука"

NASA ще тества земната планетарна отбрана с истински астероид


Recommended Posts

  • Администратор
2012-%D0%A2%D0%A14-696x345.jpg

На 12 октомври астероидът 2012 ТС4 ще се приближи до Земята. Той ще бъде първото небесно тяло, на което NASA ще тества системата за планетарна защита.

В миналото NASA провеждаше учения, имитиращи различни аспекти на сблъскването с астероиди – евакуация на жителите, действия в случай на стихийни бедствия, но досега космическите обекти бяха хипотетични. Сега реализмът е дори повечко и главно действащо лице става астероид, който се доближава до Земята.

Целта на тази тренировка е да се проследи траекторията на 2012 ТС4 и да се анализира потенциалната опасност. Основната цел е да се провери единната система за наблюдение, моделиране, прогнозиране и комуникации. Това е съвместна работа на десетки обсерватории, университети и лаборатории от целия свят, с която ще се преценят силните и слабите места на планетарната защита.

NASA.gif

Астероидът 2012 ТС4 е с размер от 9 до 30 метра и бе открит от обсерваторията на Хаваи. Според астрономите, той ще премине на разстояние около 6800 километра от Земята. Но с всеки изминал ден неопределеността на неговата траектория нараства, както става с всеки друг астероид. Ето защо, първата задача на всеобщата система е да се уточни траекторията и да се състави план на следващите действия. Астрономите считат, че яркостта на 2012 ТС4 ще е достатъчна, за да може да се наблюдава от Земята в края на месец август.

Вижте повече: https://www.kaldata.com/it-%d0%bd%d0%be%d0%b2%d0%b8%d0%bd%d0%b8/nasa-%d1%89%d0%b5-%d1%82%d0%b5%d1%81%d1%82%d0%b2%d0%b0-%d0%b7%d0%b5%d0%bc%d0%bd%d0%b0%d1%82%d0%b0-%d0%bf%d0%bb%d0%b0%d0%bd%d0%b5%d1%82%d0%b0%d1%80%d0%bd%d0%b0-%d0%be%d1%82%d0%b1%d1%80%d0%b0%d0%bd-255402.html

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Да не вземат да обсипят земята със стотина по-малки парчета като го думнат :animatedwink:

Мисля, че напразно хърлят усилия, вероятността не е толкова голяма. Не знам нанакъв катаклизъм в изторията на човечеството който да е затрил дори град.

Едит: Виж от скъсани стени на хвостохранилища (и язовирни) както и от гръмнали фабрики и електроцентрали знам случаи...

Редактирано от Joro-01
Добавка
Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Сратистически шансът да ни удари астероид, който да унищожи Земята е нищожен поне докато ние сме живи. Но все пак има логика да се мисли в тази сфера, все пак ако имяш технология и уръжие да унищобиш астероид, то ще можеш и всичко подобно в космоса. Все пак надпреварата за създаване на бази и изпращяне на технологии в космоса тепърва започва.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Астероиди ни удрят постоянно, и това кога ще ни удари достатъчно голям така че да ни навреди не е въпрос на статистика, а е въпрос на късмет и случайност. Дали ще е след 100 години, след 1000 години или след 24 часа вероятността е почти една и съща. Тъй че трябва да сме подготвени, пък като дойде ще го гърмим.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
1 hour ago, Р. Теодосиев said:

Сратистически шансът да ни удари астероид, който да унищожи Земята е нищожен поне докато ние сме живи. Но все пак има логика да се мисли в тази сфера, все пак ако имяш технология и уръжие да унищобиш астероид, то ще можеш и всичко подобно в космоса. Все пак надпреварата за създаване на бази и изпращяне на технологии в космоса тепърва започва.

 

За жалост, си прав!

Надпреварата доста по-рано ще унищожи голяма част от живота на Земята. Не ни трябва астероид или др. космическо тяло. Ние сме си враговете.

...

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Мисля си, че перченето в космическите технологии никога няма да спре. Реално всичко започна с една голяма надпревара за това, кой ще изпрати първи човек в космоса, кой ще стъпи на Луната, после стана първата жена, после най-много часове прекарани в космоса, после имахме какви ли не първи неща и стигнахме кой ще взреви първи астероид.

Както в този раздел на всяка втора тема пиша - ние ще сме свидетели на неверояни неща и всичко тепърва започва :)

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

На мен това ми намирисва на "усвояване на средства", а тази защита против астероиди малко ми прилича на "директор на водопад".

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Не, тук нещата въобще не са свързани с "усвояване", средствата много добре си отиват за предназначение. Бизнеса много се развива както виждаме в последните години.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...