Отиди на
Форум "Наука"

Демитологизиране на митологизирани герои


Thorn

Recommended Posts

  • Потребител
Преди 4 минути, Skubi said:

Глупости.....Това ми лъха на пропаганда....Всички зли, всички против, нас само ние горките бъргари сме невинни великденски агънцета....

Глупости или по-скоро най-примитивна фашистка пропаганда....

СМСМ

Ами отвори прочети бре, има вестници и спомени на участници. Даже съм спестил доста неща от мързел. И да всички са зли. Тогава за демокрация още не са чували, ама то така, като сте бягали от часовете по история.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 2k
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител
Преди 9 минути, bulgaroid said:

Ами отвори прочети бре, има вестници и спомени на участници. Даже съм спестил доста неща от мързел. И да всички са зли. Тогава за демокрация още не са чували, ама то така, като сте бягали от часовете по история.

Кои вестници? Гръцки, турски, сръбски, румънски.....Същото са писали за българите за комшиите си. Нали сме в годините на завихрящите се движения за идентификация на националностите, които чувства чудесно ги манипулират от Русия, Австро-Унгария, Англия, Франция. Всеки гледа кога ще пукне болният човек на Европа Турската Империя, че да и разграбят територията. 

Пари интереси, пропаганда, комитети, бандити, партии....

Всичко има...

 

Редактирано от Skubi
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 32 минути, Skubi said:

Кои вестници? Гръцки, турски, сръбски, румънски.....Същото са писали за българите за комшиите си. Нали сме в годините на завихрящите се движения за идентификация на националностите, които чувства чудесно ги манипулират от Русия, Австро-Унгария, Англия, Франция. Всеки гледа кога ще пукне болният човек на Европа Турската Империя, че да и разграбят територията. 

Пари интереси, пропаганда, комитети, бандити, партии....

Всичко има...

 

Изобщо не ми дреме за чуждата пропаганда, аз ти говоря за факти. За Яворов чувал ли си, пробвай с него първо, очевидец и участник. Ако не си, почни със стиховете първо. Абе казвам аз да се не бяга от училище ама на слуша ли някой. Ти си типичен случай.:ag:

За Жул Морен и Хенри Абът разбирам идея си нямаш, и там ако е пропаганда, направо стягай бохчата и на лекар.

 

Редактирано от bulgaroid
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 3 часа, Евристей said:

Е ...как така защо се забраняват ? Нали ВМРО имаш в предвид ? Хубава работа .....след Голямата война  България доколкото си спомням е от губещата страна , а пък Србия печели и става Югословенско кралство ( на сърби словенци и хървати) , което не сака бугарски организации на Вардарска Бановина . Зад гърба и са малката и голямата Антанта. Сандо Стамболийски козирува и...изпълнява .  След убийството на Тодор Александров е Ванче Михайлов , Мелпомена Кърничева , свестяването, терора  и новия курс.  Натам с комунистите също работата не ..джала.  Ама....Торне ти знаеш ли ги тия работи или...ще стреляме напосоки. Организация нелегална ...това не е общество на чест , морал , и съвест . 

Стига си говорел глупости, питам защо били забранили извънбрачните връзки?

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 2 часа, bulgaroid said:

Гледам ВМРО и освободителното движение ти е тъмна Индия и даже и Индокитай в прибавък.:ag: Около 1900г. ВМРО е организиран като вездесъща сила на българите,навсякъде където има българи има комитети и чети. Организацията се опира на Бълагрия и Екзархията, откриват се църкви и училища създават се чети и се обучават хора. Дисциплината е била желязна и най-малкото провинение са наказва жестоко, те са разбирали ,че само това е начина и нищо друго. Трябва да отбележим,борбата не е била само с Турция, всеки мюсюлманин е бил потенциален противник без значение дали е турчин,албанец или помак. Отделно българите са били най-бедното и онеправдано население много от тях са закрепостени или насила задължавани да работят на чифлици и не само. Цели села са задължавани да работят на разни местни величия. Земята и благата са били в чужди ръце и българите са били или малоимотни селяни или ратай, гурбетчийството е било масово явление. Като цяло българите са най-бедната част от населението на Македония. В Одринско положението е по-различно,там имаме богати села, и доста заможни българи. Обаче освен Турция имаме и други врагове и на първо място са гърците с тяхната Патриаршия, и по-късно андаратите. Патриршията разполага с по-голям ресурс и свободата да открива училища и църкви където пожелае ,отделно се ползва с покровителството на турците. Гърцизирането придобива заплашителни размери точно в описания период, когато гръцкия не помага пристигат андаратите и избиват всички недоволни,кланетата достигат такива размери,че турците са принудени да се намесят и да ги озаптят,към 1907г. Другата голяма заплаха са албанците, тяхната експанзия изтласква българите от цяла Албания и към 1910г. имаме българи само в най-източните части. Проблема е толкова сериозен,че срещу албанците се изправят не само българите ами и помаците и турците, албанските банди са били пословични грабители. Друг враг е Сърбия,която чрез консулства и прилични парични суми привлича хора за каузата си. Сръбските чети също налагат терор срещу българите в Македония и се налага да се отделя ресурс за борба срещу тях. Да не забравя и румънската пропаганда, да добавим и руската дипломация която е срещу българите в Македония и картинката става пълна. При това положение само дисциплината и спазването на строги правила са спасението на българите. Специално за извънбрачни връзки или изобщо безбрачни се отделя специално внимание. Тъй като българите са най-бедни и онеправдани не е трудно да се предположи,че другите имат предимство и затова българите са задължени да се женят помежду си за да не отпадат хора,поради брак или смяна на религия или народност. А това е лесно, с бои и убийства много хора сменят и вяра и народност, има конкретен случай на избиване на 40 българи тръгнали на работа в Гърция от андарати в Костурско, убиват ги просто защото са българи. 

Иначе определения се дават лесно, ама що е така не се мисли. Тия хора са подложеи на такъв натиск какъвто не можеш да си представиш ама по-лесно е да плюеш по Гоце и другите, . .. а да не забравя, тая книга дето си я чел, си я късай кротко за тоалетна хартия.

И защо го пишеш всичко това?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
1 hour ago, bulgaroid said:

Изобщо не ми дреме за чуждата пропаганда, аз ти говоря за факти. За Яворов чувал ли си, пробвай с него първо, очевидец и участник. Ако не си, почни със стиховете първо. Абе казвам аз да се не бяга от училище ама на слуша ли някой. Ти си типичен случай.:ag:

За Жул Морен и Хенри Абът разбирам идея си нямаш, и там ако е пропаганда, направо стягай бохчата и на лекар.

 

Жул Мулен имаш предвед.... не съм чувал за тях но викито показа, че Хенри Абът и Жул Мулен, са пребити при опита си за спасяване на една българка...Трагично.

Чувъл съм и за Яворов, макар и да не съм запознат с произведенията му в нужната дълбочина....Но какво общо имат тогаващните 200 годишне събития със сегашната фашистка пропаганда? Чия печалба е да се надува мухлясала гайда?

Cárok, medvék, kozákok 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Мисля си, ако в една тема се дегероизират накуп българските възрожденски герои, древнотракийските герои и македонските герои, то това не е ли признак за дълбоката родствена връзка помежду им? :)

Честит празник на Съединението на всички Българи!:bg:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 часа, Doris said:

Мисля си, ако в една тема се дегероизират накуп българските възрожденски герои, древнотракийските герои и македонските герои, то това не е ли признак за дълбоката родствена връзка помежду им? :)

Честит празник на Съединението на всички Българи!:bg:

Честит празник и да си спомним за героите на съединението.:bg:

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 19 часа, Thorn said:

И защо го пишеш всичко това?

Да ти покажа колко лаишки са ти разсъжденията как ги изкривяваш през крива призма и истината отива на майната си. А и да ти отговоря на въпроса. Лесно е на дивана да четеш морал, а още по-лесно е да вадиш изводи без факти. Това как му викахме, лъжа? 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 19 часа, Skubi said:

Жул Мулен имаш предвед.... не съм чувал за тях но викито показа, че Хенри Абът и Жул Мулен, са пребити при опита си за спасяване на една българка...Трагично.

Чувъл съм и за Яворов, макар и да не съм запознат с произведенията му в нужната дълбочина....Но какво общо имат тогаващните 200 годишне събития със сегашната фашистка пропаганда? Чия печалба е да се надува мухлясала гайда?

 

Нещо не мога да ти следя мислите, какви фашисти какви пропаганди ? Аз ти казвам какво е било, какво общо имат фашисти ? Мога да ти разказвам много историй някои са направо страшни, а дали са от вчера, или от 100 години няма значение, истината трябва да се знае, и помни. За да не се повтори. Историята е низ от повторения нали знаеш? 

Каквото е валидно за тогава е валидно и сега, нищо не се е променило и никога няма да се промени. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 15 минути, bulgaroid said:

Нещо не мога да ти следя мислите, какви фашисти какви пропаганди ? Аз ти казвам какво е било, какво общо имат фашисти ? Мога да ти разказвам много историй някои са направо страшни, а дали са от вчера, или от 100 години няма значение, истината трябва да се знае, и помни. За да не се повтори. Историята е низ от повторения нали знаеш? 

Каквото е валидно за тогава е валидно и сега, нищо не се е променило и никога няма да се промени. 

Когато някой, някои така манипулират "истините", че забравят да споменат "истините" на другите....И това обикновенно са образовани хора, които много добре знаят какво и защо трябва да се изпъква и за какво и защо трябва да се мълчи....

Историята пък се повтаря. Забрави тази болшевишка пропаганда...

Бъди спокоен докато има човеци и има войни, историята винаги ще се повтаря, защото не взимаме поука от миналото....

Направи ми впечатление мелодията на "Ясен Месец". Прилича много на една унгарска народна песен и на химна на Израел....

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
1 hour ago, Skubi said:

Когато някой, някои така манипулират "истините", че забравят да споменат "истините" на другите....И това обикновенно са образовани хора, които много добре знаят какво и защо трябва да се изпъква и за какво и защо трябва да се мълчи....

Историята пък се повтаря. Забрави тази болшевишка пропаганда...

Бъди спокоен докато има човеци и има войни, историята винаги ще се повтаря, защото не взимаме поука от миналото....

Направи ми впечатление мелодията на "Ясен Месец". Прилича много на една унгарска народна песен и на химна на Израел....

 

Кои други ? Какви са техните истини, дали са истини,или евтини манипулаций, какво знаеш за Македония,че даваш определения за някакви истини ? Защо да мълча, да могат сега да ми обесняват ,че не съм прав ли? Ай сиктир. Като тръгваш да спориш за Македония какво знаеш за нея? Какво можеш да кажеш изобщо? Дали ти харесва или не за мен няма значение, аз казвам каквото съм чел и знам, а дали ти харесва или не, е без значение. И да, ние сме прави,и ще бъдем докато има наш интерес, винаги ще сме прави:D

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Някои много искат българският народ да се откаже от своите митове.

Ами откажете се първо вие от вашите митове.

Тогава ще се откажем и ние от нашите 🖕

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 12 часа, bulgaroid said:

Кои други ? Какви са техните истини, дали са истини,или евтини манипулаций, какво знаеш за Македония,че даваш определения за някакви истини ? Защо да мълча, да могат сега да ми обесняват ,че не съм прав ли? Ай сиктир. Като тръгваш да спориш за Македония какво знаеш за нея? Какво можеш да кажеш изобщо? Дали ти харесва или не за мен няма значение, аз казвам каквото съм чел и знам, а дали ти харесва или не, е без значение. И да, ние сме прави,и ще бъдем докато има наш интерес, винаги ще сме прави:D

Малко знам, тоест това което сме учили по история. Лично не съм, пътувал още на там.

Не за мълчането става дума ами за начина на интерпретацията. Защото ако всеки засегнат изказва своята "истина" в стилът на Paul Joseph Goebbels тогава освен караница и кавга няма да се стигне до никъде....

Тогава е добър един компромисъм по даден въпрос когато всички участници в спорът имат предвид 100% своите интереси, и така когато се стигне резултат всеки ще се чувства печелещ, а не губещ. Но гласът, стилът на който се води, да е на нивото на взаимното почитание, уважение а не на нивото "Дали ти харесва или не за мен няма значение...."

Трансилвания, судетска германия, македония, северна добружа, молдава, банат, крим и кой знае още какви региони където е боза от националности хич не ме интересува от тази гледна точка какво е било.....Било е каквото е било. Вески е прав и не е прав, докато не стане за реално определяне на събитията от историците а не политиците....  

Какво ще бъде културалното, икономическото развитие в рамките европейският съюз на 21. век. Това е което е важно....

За мен.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 часа, Skubi said:

Малко знам, тоест това което сме учили по история. Лично не съм, пътувал още на там.

Не за мълчането става дума ами за начина на интерпретацията. Защото ако всеки засегнат изказва своята "истина" в стилът на Paul Joseph Goebbels тогава освен караница и кавга няма да се стигне до никъде....

Тогава е добър един компромисъм по даден въпрос когато всички участници в спорът имат предвид 100% своите интереси, и така когато се стигне резултат всеки ще се чувства печелещ, а не губещ. Но гласът, стилът на който се води, да е на нивото на взаимното почитание, уважение а не на нивото "Дали ти харесва или не за мен няма значение...."

Трансилвания, судетска германия, македония, северна добружа, молдава, банат, крим и кой знае още какви региони където е боза от националности хич не ме интересува от тази гледна точка какво е било.....Било е каквото е било. Вески е прав и не е прав, докато не стане за реално определяне на събитията от историците а не политиците....  

Какво ще бъде културалното, икономическото развитие в рамките европейският съюз на 21. век. Това е което е важно....

За мен.

След европейската интеграция , наши най - близки съседи и приятели стават Африка и Близкия Изток . Там вървят процеси на демократизация и интеграция с Европа. Процеса върви. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 часа, Skubi said:

Малко знам, тоест това което сме учили по история. Лично не съм, пътувал още на там.

Не за мълчането става дума ами за начина на интерпретацията. Защото ако всеки засегнат изказва своята "истина" в стилът на Paul Joseph Goebbels тогава освен караница и кавга няма да се стигне до никъде....

Тогава е добър един компромисъм по даден въпрос когато всички участници в спорът имат предвид 100% своите интереси, и така когато се стигне резултат всеки ще се чувства печелещ, а не губещ. Но гласът, стилът на който се води, да е на нивото на взаимното почитание, уважение а не на нивото "Дали ти харесва или не за мен няма значение...."

Трансилвания, судетска германия, македония, северна добружа, молдава, банат, крим и кой знае още какви региони където е боза от националности хич не ме интересува от тази гледна точка какво е било.....Било е каквото е било. Вески е прав и не е прав, докато не стане за реално определяне на събитията от историците а не политиците....  

Какво ще бъде културалното, икономическото развитие в рамките европейският съюз на 21. век. Това е което е важно....

За мен.

Та какво не ти хареса в интерпретацията? Според теб например конкретния случай с дипломатите като как да го интерпретираме? Дай ми пример ? Или например клането в Загоричани където само мъже са убити 60 българи, без да броим жени и деца и изнасилени и убити и изгорените къщи, я ми покажи като как да го коментирам? Как изглежда това в очите на другите ще да е нещо хубаво ?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
1 hour ago, bulgaroid said:

Та какво не ти хареса в интерпретацията? Според теб например конкретния случай с дипломатите като как да го интерпретираме? Дай ми пример ? Или например клането в Загоричани където само мъже са убити 60 българи, без да броим жени и деца и изнасилени и убити и изгорените къщи, я ми покажи като как да го коментирам? Как изглежда това в очите на другите ще да е нещо хубаво ?

Обйективно. Достойно.

И сега има по света ежедневно кланета, репресии срещу мирното население. Кланетата в изминалите 2000 години на човечеството спират ли сегашните, било то в Сребреница, Катьин, Руанда или в Миамар? 

Но питам пак защо мътиш 100-200 годишни утайки....В чия цел? Защо? Не е с научна цел то това се вижда от приказките ти. Сигурно в цел на някоя ултра партия или политическо движение което гледа да развихря страстите за омраза на други етноси, народи, вяри....

 Сега когато срещу увиличаващият се натиск на емигранти от юг, би трябвало ние фронтовати държави да си сътрудничим.....А вместо това гърците тъй, турците инакси, сърбите пък барабар с румънците, олеле столетия ни шибат отпред и от зад.....Глупости.

Не казвам, че тези работи да се забравят, но не трябва на всяка годишнина, пак да се дращиме до кръв, че тъй е било инак е било....Не казвам, че трябва всички лидери да се свалят от пиедестата в калта/както полудялата тълпа копнее за кръв/, защото който за нас е герой, за другите не е. Но трябва обйективно да се разгледат, опишат работите, събитията взимайки предвид всички гледни точки и накрая да се заключи коректно. И после да се оставят на спокойствие покойните. 

Как е сега или как да бъде за в бъдещето е много по-важно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
1 hour ago, Skubi said:

Обйективно. Достойно.

Добре де, разбрах, давай коментара обективно и достойно, покажи ми как точно. Какво значи обективно и достойно, нали не ти харесва изказа, коментирай ти !:ai:

1 hour ago, Skubi said:

И сега има по света ежедневно кланета, репресии срещу мирното население. Кланетата в изминалите 2000 години на човечеството спират ли сегашните, било то в Сребреница, Катьин, Руанда или в Миамар? 

И как точно да ги коментирам ? Или щото има и сега да забравим какво е било, това ли искаш да кажеш ? Да коментираме сегашното и да забравим миналото? 

1 hour ago, Skubi said:

Но питам пак защо мътиш 100-200 годишни утайки....В чия цел? Защо? Не е с научна цел то това се вижда от приказките ти. Сигурно в цел на някоя ултра партия или политическо движение което гледа да развихря страстите за омраза на други етноси, народи, вяри....

Големи психолози се извъдихте, от две изречения и ми направи психологически портрет, бахх мааму тука само специалисти. :al: Я виж темата за какво е, разни хора обсъждаме от нашето минало ако не си забелязал ? Или да плюем по-нашите може, ама за другите сме политкоректни ? За нас не може? То не беше за Левски, Захари Стоянов и много други, там що не ти направи впечетление ами чак сега ? Чак и партий разни изникнаха ! Не, понеже коментираме и обсъждаме колко лоши са българските революционери и какви са терористи и убийци са, нека да кажем как са живели, с какво са се борили и срещу какво, и истината дали е на 100-200 или 2000 години да се каже.

Накрая и расист ме изкара :ag: ей страшна работа сте това политкоректните либерали или каквото там сте. Ние сме крадци и убийци ама другите нека да им уважаваме чувствата ? Ами нека, да разкажем например за албанците дето са тормозели българите. Когато сърбите окупират северна Албания и Косово организират такива погроми,че повечето албанци бягат в планините или се изселват в Турция. Цели села са изклани до крак, много политкоректно и с уважение естесвенно. Неразбиращите от политкоректност и човешки отношения албанци започват партизанска борба и стават съюзници на ВМРО. А през ПСВ масово се записват доброволци в българската армия организират чети и съответно връщат милия жест на сърбите. В резултат, сърбите масово бягат от Косово и много малко от тях се връщат обратно. Няма да описвам кланетата да не засегна тънката ти чувствителност. А тая утайка влияе на живота на двата народа до ден днешен и е актуална все още. Как мислиш ако не говорим за това дали омразата между тях няма да я има? Аз защо ли си мисля,че дори между съюзните в момента Франция и Германия не е проблем да се говори за конфликтите между тях а тука ни е учите,че не бива що така?

1 hour ago, Skubi said:

Сега когато срещу увиличаващият се натиск на емигранти от юг, би трябвало ние фронтовати държави да си сътрудничим.....А вместо това гърците тъй, турците инакси, сърбите пък барабар с румънците, олеле столетия ни шибат отпред и от зад.....Глупости.

Емигрантите идват и си отиват а ние тука на балканите си оставаме, и проблемите си остават. Трябва ли да се откажем от Македония и българската история заради нещо ? Не, не трябва. Който не си знае историята тои изчезва. Дали сегашните проблеми с емигрантите пречат на Румънците да претендират за Добруджа ? Изобщо. Даже скоро имаше тема тука за румънски претенций. Дали емигрантите пречат на Турция да претендира за половин България, ами не изобщо ? Дали сърбите ще се откажат от Македония ? Не. Дали гърците ще спрат да асимилират българското малцинство в Тракия и Македония. Не. Само виж цирка с православния събор и какво се случи, и сега с Македонската църква и Украйнската. Много са ти сбъркани понятията и се доверяваш на глупостите от вестниците и телевизията, гледай реално на нещата, не се подвеждай,че щом на думи сме приятели и всички се борим за мир това е така, не. Просто лицемерието сега е по-голямо,и се борим за мир докато последния враг умре,това е.

1 hour ago, Skubi said:

Не казвам, че тези работи да се забравят, но не трябва на всяка годишнина, пак да се дращиме до кръв, че тъй е било инак е било....Не казвам, че трябва всички лидери да се свалят от пиедестата в калта/както полудялата тълпа копнее за кръв/, защото който за нас е герой, за другите не е. Но трябва обйективно да се разгледат, опишат работите, събитията взимайки предвид всички гледни точки и накрая да се заключи коректно. И после да се оставят на спокойствие покойните. 

Как е сега или как да бъде за в бъдещето е много по-важно.

Ами нали обективно ти разказвам, било е така и така. Клали са ни и ние сме ги клали, колко по-обективно да го кажа?:ai: Отвори кой да е сръбски или гръцки или турски исторически форум и да видим колко са политкоректни? Аз съм чел повярвай ми това дето го пише няма да ти хареса. Абе какви форуми отвори вестниците им там си го пише даже разни министри коментират, ние сме им врагове това е. Защо аз да ги жаля. А пък при руснаците е направо страшно,те още са във Втората и Първата световни,при тях не са свършили изобщо, и всички са маскари без тях естественно.

Ще си пиша как е било и точка. Като не ти харесва опиши го политкоректно аз не мога да си кривя душата. 

 

Редактирано от bulgaroid
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Булгароиде, както казва моя любим политически анализатор "Те искрено ненавиждат дивите си нецивилизовани сънародници" и "За тях България е просто мястото където са се родили, но те се чувстват граждани на света". 

Защо траките са изчезнали? Защото тяхната аристокрация е била същата като нашия елит днес. А човека ти каза в прав текст, че изобщо не му пука нито за траките нито, нито за българите.За него те не са герои, а просто някакви диви нецивилизовани насилници, които се борят с други диви нецивилизовани насилници. 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело
On 31.08.2018 г. at 16:22, Thorn said:

Не не съм се объркал. Киднапинг вече се ползва в българския, а аз съм обратното на пурист по отношение на език. А за траките не ме е еня. По въпроса за българите след 200 години - ако изкуственият интелект, който тогава ще управлява Земята прецени ще има българи, ако ли не - няма да има. Може и въобще хора да няма.

 

Но това е офтопик.

Ти сам го каза, не аз.

Прочее траките също не са били пуристи по отношение на езика и са ползвали гръцки охотно. Ти демитологизираш българските герои, а те не пишат нищо за своите. Така де- какво да пишат? Трябва да се демитологизира. Някакъв там вожд бил победил други вождове. И кво? Някакви бедни и малки племена се били помежду си, и освен това той си е падал по малки момичета, отвлякъл насила дъщерята на един от победените и тя му родила дете, което той не признал. Как на такъв да му посветиш надпис? Друг пък бил победил гърците от еди кой си полис и те му плащали данък. Изобщо не е вярно! Всъщност гърците са били 5 пъти по малко, а най добрите войници в армията му са били гръцки наемници от друг полис. А и гърците са били на далавера, защото сумата била малка, а те могат да търгуват през територията му. Какво изобщо има тук да се пише? Еди кой си бил построил дворец. Първо двореца е малък в сравнение с гръцките, второ архитекта и майсторите са гърци, само общите работници са били траки. Какво да му се възхищаваш?

Навярно така са говорили двама тракийски аристократи, облечени по римската мода, кръстили синовете си с латински имена, на римска служба и говорещи на смесица между гръцки и тракийски... преди съвсем да забравят тракийския...

Същото както виждаме се случва и днес, но вече с българите.

 

Редактирано от Frujin Assen
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

И какво общо има това с темата? Имам предвид - ако пишеш историчeски роман - хубаво, но все пак е офтопик.

Редактирано от Thorn
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 часа, bulgaroid said:

Добре де, разбрах, давай коментара обективно и достойно, покажи ми как точно. Какво значи обективно и достойно, нали не ти харесва изказа, коментирай ти !:ai:

И как точно да ги коментирам ?.............. За нас не може? То не беше за Левски, Захари Стоянов и много други, там що не ти направи впечетление ами чак сега ? .

........... Когато сърбите окупират северна Албания и Косово организират такива погроми,че повечето албанци бягат в планините или се изселват в Турция. Цели села са изклани до крак, много политкоректно и с уважение естесвенно. ..........

......

...........

Ще си пиша как е било и точка. Като не ти харесва опиши го политкоректно аз не мога да си кривя душата. 

 

Виждащ. Когато пишеш за зверствата срещу нас пишеш обобщигтелно, турци, гърци. Но за нашите герои жертви по име ги изписваш. Това е също един трик за демонизирането на някой, някои. Вместо националности споко можеш да заместиш, чорбаджии, банкери или цигани, евреи, или комунисти, фашисти, или сакати, слепи, руси, черни цусамен. И е готова мишената срещу която вече може да се гради чета за борбата срещу тях. Понеже те са виновни за всички сегаштни проблеми......

Но конкретно. Например:

Баташкото клане е избиване на по-голямата част от българското християнско население в село Батак при потушаването на Априлското въстание. То е извършено от османски башибозук от съседните помашки села под прякото командване на Ахмед ага Барутанлията. 

След началото на Априлското въстание, на 20 април 1876 г. част от въоръжените, боеспособни мъже от населението на село Батак, водени от войводата Петър Горанов, Войводата Стефан Трендафилов Керелов-петстотник въстават срещу турската власт. Както е застъпено в плана, бунтовниците отстраняват част от турските власти, когато срещу тях е изпратена 5-хилядна армия от башибозуци, предвождани от Ахмед ага Барутанлията.

Първенците на селото и чорбаджиите решават да спасят живота на хората в града и за това извикват Барутанлията, да му предадат оръжието си, като той заявил с клетва, че ще си отиде, веднага щом получи боеприпасите на въстаниците. По време на предаването на оръжието, някои от хората в селото успели да избягат, но след това селището било обкръжено, за да не може никой да го напусне.

Башибозук ......... В превод думата означава „повредена глава“, което подчертава липсата на подчинение и пълната им неорганизираност.

Набирали са се от представители на най-воинствените мюсюлмански народности в империята, най-често от Мала Азия и Албания –  Държавата осигурява на башибозуците само оръжие, без да дава заплата, и башибозукът се издържа от грабеж и убийства.

През 1876 г. Баркли пише за башибозуците: „........ И не само че са крадци в мирно време, но са и почти безполезни, когато са призовани да се бият... дезертират при първия залп и се забавляват назад да избиват жени и деца и да унищожават умуществото както на приятелите, така и на враговете“.[2]

 

Ахмед ага Касалицки, известен още като Барутанлията, е помак.

Ахмед ага прекарал на младини доста години като пъдарин в Батак. Там той свързал добро приятелство с батачани и след време баташките първенци го препоръчали пред пазарджишките власти за полицейски чиновник – началник на няколко пъдари в Доспатската нахия. Като такъв Ахмед ага успял бързо да забогатее. 

При избухването на въстанието той получава задача от Пазарджишкия областен управител да мобилизира запасните от своята нахия и да ги препраща към Пазарджик. Заедно с тях той събира и около 200 мъже башибозук – военно необучени и невикани във войската, с които да участва в потушаването на въстанието. 

 Барутанлията бил арестуван, осъден и затворен в затвор в Мала Азия, но по-късно е помилван от султана, след подписването на Берлинския договор през 1878 година е освободен и се върнал в Барутин.

 

Това са факти нали.

 

Ееее малко куца, че 200 или 5000 бил башибозука но важното е, че под неговото командване се извършва геноцид над населението. Ако разгледаме събитията, всичко тръгва мирно, даже приятелски защото Баташките лидери извикват Ахмед ага /нали са стари приятели, те са го направили богаташ/ и стигат да споразумение даже.

Но.....кои са тези дезертйори какво правят, което повлича след себе си тези жестоки събития, че башибозука полудява? Може би забравят да ги изплатят, или ги провокират?

И което още ми липсва Какво казва, пише за това Ахмед ага. Как се оправдава? Нали пред съдът е трябвало да каже нещо? Само след 2 години затвор се връща там да живее където е извършил това клане.

Независимо от това БАТАК винаги ще си остане мементо за мен за безумието на войната.

И една свещ винаги ще има при мен за невинните жертви на това безумие.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело
Преди 2 часа, Thorn said:

И какво общо има това с темата? Имам предвид - ако пишеш историчски роман - хубаво, но все пак е офтопик.

Най пряко! Ти се явяваш с тази тема единия от тези тракийски аристократи, които впечатлени от римския начин на живот и слава са погребали народа си. С подобно отношение към българските герои способстваш българския народ да бъде погребан. Но както ти сам каза- това теб не те интересува. 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 4 часа, Thorn said:

 

Преди 2 часа, Frujin Assen said:

Най пряко! Ти се явяваш с тази тема единия от тези тракийски аристократи, които впечатлени от римския начин на живот и слава са погребали народа си. С подобно отношение към българските герои способстваш българския народ да бъде погребан. Но както ти сам каза- това теб не те интересува. 

Не ме вкарвай в някакви филми. Мен ме интересуват историческите процеси, искам да си изясня що за хора са историческите герои. А ролята им като необходими за някого "национални" икони, пред които да се кади тамян не ме интересува. Вероятно щеше да бъде по-лесно ако пишех за унгарци примерно, но като българин са ми по-интересни българите. И именно зад мъглата от тамян искам да видя хората.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...