Отиди на
Форум "Наука"

Демитологизиране на митологизирани герои


Thorn

Recommended Posts

  • Глобален Модератор
Преди 4 минути, bulgaroid said:

Незнам за комитите ама конкретните суми платени от руския консул са документирани,също и гаранцийте на митрополит Кирил три дни преди убийството в Москва дадени лично от Фердинанд. Знае се кой колко пари е взел, и кой е платил, ама то явно това е някаква огромна тайна щом тука не се коментира.Иначе незнам дали заеш ама македонските комити гонят убийците да ги трепят до последно.

дам, бая народ не се е кефел на диктаторчето, барабар с ферди мравката :)

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 2k
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител
Преди 1 минута, Last roman said:

дам, бая народ не се е кефел на диктаторчето, барабар с ферди мравката :)

Незнам колко са го обичали и са го мразили ама за убийството му плаща Русия, както и на министрите му, и на много народ. Фердинанд има изгода и участва,документирано е. А македонските комити кой знае защо, гонят убийците и повечето ги избиват. Такива работи.

Та човека е умрял за България та незнам какво не ви угоди ?

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Колко са се кефели на Стамболов и колко не, ама не са се изселвали така масово, както руснаци от днешна Русия (които май са единствените, дето имат желание да  се заселват дори в България, дето и талибаните не могат да бъдат удържани в лагери с триметрови огради да не бягат)!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 11 часа, Шпага said:

Дали имаш отговор на този въпрос?

Много забавен феномен е това "въпросите". Хората с готови "отговори", непрекъснато пледират другите 'дали имат отговори', но след като техните са налице и те самите още преди въпросите имат своите си "отговори". Даже не са и "техни" - отговорите, но пък най-ценни са тия, които са призвани да отговарят лесно на колкото може повече въпроси. И се подбират по "резонанс" и "пасване" - кои отговори да се приемат наготово, за да обслужват несъзнателните напрежения.

Като реторичен трик - дали имам отговор - също е изтъркан. Колеги - въпросите, дето нямат отговор - са кът. Във вас самите е проблем - когато нещо няма отговор... значи няма обяснение. ОБЯСНЕНИЯТА във вид на "отговори" са твърде психичен казус и служат за намаляване на тревожността и нейния непрекъснат 'шум' и "натиск" отвътре сред всеки човешки субект. Затова са и толкова важни и нужни - за същия.

Поне на обяснения... ползвани за системи от готови отговори - човешкия свят е богат и щедър. А най-предпочитаното блюдо за консумация - това на лесните отговори.

----------

както се вижда - и с глупости и без тях, винаги има какво да напиша. Нито ще е клиширано повторение, нито ще е от уикипедия, няма да е цитат или заемка. И да - по скалата на "самовлюбеността" - съм на най-високия връх. Интересно е хора, които нямат идея що и какво е нарцисизъм, измерват по "тестове в интернет". Даже ги дават като "доказателства". Вероятно това е призвано да е "отговор" на възникващи "въпроси". Обаче - въпросите, особено сложните и насочените към фундаментите, се превръщат лесно и естествено в дисонантни. И "отговорите" са призвани да ги тушират. Въобще - обикновена псевдоинтелектуална игра - преди всичко лична, но поради масовостта се превръща в групова. 

 За справка - тази тема е точния пример - за готовите отговори и нуждата от тях. Всеки идеологично пристрАстен (или пък "пристрастЕн" ) си има система от готови отговори. Всеки въпрос внимателно се насочва към тях. Друг пристрАстен въз основа на друга идеология - има други готови отговори, характерни и нагласени да са според идеологията му. И се надпират над едни и същи въпроси, чрез готовите си приети идеологични версии на отговори. И "историчното" се спряга зад всеки от тях, а всъщност пет пари не дават за каквато и да е "история" ако не носи нужната на всеки от тях психична полза.

 така, че Петре - това по кои "закони е" - по БНБ-то, по "тия с печатниците на долари ли"... или на "конституцията" :) А сещаш ли се колко много положения в собствения ти живот, имат нужда от "обяснение" и готови отговори. Които - да насочват "някъде там" - сред едно или друго. Ако ги нямаше - отдавна да си имплодирал "навътре" (не по законите на гравитацията или на термодинамиката)...

И играта че "били обективни условия" идва от това - щото така трябва, така е нужно да е - за оправдание и лесно обяснение. Обяснителите с "лесните отговори" имат отбрана колекция, чрез която всички и всякакви въпроси, ги свеждат към нея.  Всеки един си ги пише тия лични колекции...

Редактирано от ramus
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Малките хора... на голямата държава...с големите лъжи... епизод 5 878 727...

Трябва ли и на голямата бензиностанция национална идентичност и герои, които да са работили против голямата бензиностанция? Не! Затова идват малките хора и цапат кафява смес. Малкия човек... крещи: виж, виж кусура...много са го недолюбвали..., а малък човек, кой политик е вседолюбван? Малкият човек: не, не, не той е мекере... преследвал е хора... хора работещи за чужда държава срещу своята... не, не, не он е мекере.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 1 час, vvarbanov said:

Ти говориш за Б.Д., аз имам предвид същия господин.Ето и изявлението му "Божидар Димитров: Левски е имал жена и е убил дете" http://forumnews.bg/post/2286/

Нали за същия човек става въпрос?Какъв контекст имаш предвид?Ето какво пишеш:

Аз и не споря, просто показвам гнусните манипулации. Не аз цитирах Пламен Павлов, който пише, че освободили Ботев от затвора, щото нямало доказателства за криманалните му деяния (внушава ни се, че обвиненията срещу Ботев са били криминални), не аз цитирах Иван Стоянов, който говори за убитото от Левски момче (внушава ни се, че Левски е детеубиец)

Ами той и Левски в едно писмо до Каравелов, нарича "момче" убития от него ратай.И той ли ни внушава, че е детеубиец?

В писмо до Любен Каравелов Левски описва какво се е случило:

Така бях приготвен вътре, ако дойдеше той напред нямаше да има никакъв шум, а то дойде напред момчето. Посрещна го другарят ми. [Момчето] нададе вик: „Тичайте хора!“ ... Докато пристигнах, то все вика и се бори с другаря ми. Пристигнах. Ръгнах го с камата си на смърт, та дано сбъркаше народът посоката на гласа, който беше напълнил улицата. Не умря изведнъж, започна да вика повече, което не можеше да се скрие вече. Ръгнах го още веднъж, за да не се мъчи и да не може да каже какви са били [нападателите]. Жалко за невинното момче.

 Страшимиров, Д. Т. Васил Левски. Живот, дела, извори. Том 1, С. „Изток-Запад“, 2014, с. 170 – 172

 

 

 

Как и да го трактуваш - умишлено убийство при въоръжен грабеж. Възрастта на жертвата е без определящо значение за да бъде определен Васил Кунчев "Левски" като криминален убиец в съда.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 20 минути, Galahad said:

Колко са се кефели на Стамболов и колко не, ама не са се изселвали така масово, както руснаци от днешна Русия (които май са единствените, дето имат желание да  се заселват дори в България, дето и талибаните не могат да бъдат удържани в лагери с триметрови огради да не бягат)!

Масово са се изселвали. Кой в Русия, кой в Турция.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, Thorn said:

Масово са се изселвали. Кой в Русия, кой в Турция.

Айде бе ? Що ми се чини,че масово бягат скъпоплатените агенти на Москва ? Кой и емигрант в Русия да вземеш все има за какво да бяга. И колко да са 30-40 души все национални предатели ? :animatedwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 11 минути, Thorn said:

За 19 век си е сериозно. Тогава "простият народ" не е бягал, а е търпял по принцип.

Така ли ?Ти къде видя прост народ ? Бягат предателите политици,терористи, обикновени престъпници, и военни, купени от Москва. Няма един обикновен човек.Най-показателно е кога се активизира потока емигранти,след всяка мизерия която Русия прави на България имаме поток емигранти,много показателно е. Последната е най-интересна 1913г. предателите военни като един бягат в Русия и там са почести, чудо. И там всички вкупом се бият срещу България. 

Редактирано от bulgaroid
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 11 минути, Thorn said:

За 19 век си е сериозно. Тогава "простият народ" не е бягал, а е търпял по принцип.

Вярваш ли си?

И колко? А, избягалите, дето Сталин веднага ги тикнал в Сибир, защото му е било ясно, колко ще са верни на чужда държава мекерета, дето са предали своята. Пък Сталин може да е бил тиранин, ама не е бил тъп.

Преди да дойде лошия Стамболов и преди лошия Левски да започне да избива чирачета е имало такова масово изселване от Добруджа, че султанът е бил готов, ако се върнат да създаде автономно Добруджанско княжество начело със Стефан Богориди за княз. Тъй като българите са се били изселили в Русия, а както се вижда по-късно за тази част от Добруджа Русия имала други планове - да я направи румънска това не се случило.

Сиреч преди лошия Стамболов и лошия Левски българите масово са се изселвали в Русия, а сега руснаците пък масово се изселват в България.

Въобще напоследък българите все по-трудно разбират оная другарка, дето мечтае да се добере до вимето на българската хазна, обаче сърцето й е в Москва, а синът й е в САЩ.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 19 минути, bulgaroid said:

Последната е най-интересна 1913г. предателите военни като един бягат в Русия и там са почести, чудо. И там всички вкупом се бият срещу България. 

Интересно кои имаш предвид? Аз не се сещам.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 20 минути, bulgaroid said:

Така ли ?Ти къде видя прост народ ? Бягат предателите политици,терористи, обикновени престъпници, и военни, купени от Москва. Няма един обикновен човек.Най-показателно е кога се активизира потока емигранти,след всяка мизерия която Русия прави на България имаме поток емигранти,много показателно е. Последната е най-интересна 1913г. предателите военни като един бягат в Русия и там са почести, чудо. И там всички вкупом се бият срещу България. 

Бягат политическите врагове на диктатора. Толкова.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 11 минути, Galahad said:

 

Преди да дойде лошия Стамболов и преди лошия Левски да започне да избива чирачета е имало такова масово изселване от Добруджа, че султанът е бил готов, ако се върнат да създаде автономно Добруджанско княжество начело със Стефан Богориди за княз. Тъй като българите са се били изселили в Русия, а както се вижда по-късно за тази част от Добруджа Русия имала други планове - да я направи румънска това не се случило.

 

Кога точно е било това? Колко сериозни са били плановете? От Добруджа ли е било изселването или основно от Сливенско и околностите? И защо не са се върнали - в Русия им е било по-добре ли?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 53 минути, Thorn said:

Как и да го трактуваш - умишлено убийство при въоръжен грабеж. Възрастта на жертвата е без определящо значение за да бъде определен Васил Кунчев "Левски" като криминален убиец в съда.

Не може да бъде определен. Явно не си чувал това правило - Testis unus, testis nullus.

Разказът на Вутьо противоречи на проблемното писмо до Каравелов (самопризнанието?). Улицата била пълна с хора, но никой нищо не чул. Няма друг свидетел. "Самопризнанието" е неизвестно на съда. И други мъгли и тъмни тайни има около Вутьо.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
1 hour ago, ramus said:

по скалата на "самовлюбеността" - съм на най-високия връх.

И от 20 години си в пълна социална изолация, но като напорист участник в социален форум. Пременил се Илия, погледнал се - пак в тия.:ag:

Цитирай

социалните контакти и семейни отношения... всичко подготвих систематично и постепенно. И реализирах нужното отделяне

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 21 минути, Thorn said:

Кога точно е било това? Колко сериозни са били плановете? От Добруджа ли е било изселването или основно от Сливенско и околностите? И защо не са се върнали - в Русия им е било по-добре ли?

Туй толкова често ми се налага да го повтарям, че почвам да се чудя дали да не ги сложа направо за подпис. Пише го в многотомника даже. Том 5, 330-331, Глава ІІІ. Тома го има при Арута.

След войната 1828-1829.

Че Варна почти се  е била изселила тогава го пише навсякъде, където става дума за града в този период. После градът е бил населен, но с българи от селата. Тогава спаднала ролята на фанариетоте, щото гръцкия владика заплашил, че ще анатемоса всеки, който не се изсели с него в Русия.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 часа, boilad said:

 

Преди 3 часа, bulgaroid said:

 

 Сега видях, че Торн ви е обяснил вече и изтрих поста.

И продължаваш да словоблудстваш. Чакаме да видим някакви докази за "малолетното чираче". А сега кой е БД и колко струва като историк. Нелепите му изказвания по исторически въпроси са го направили за посмешище не само на гилдията, но и за мнозина заинтересувани от история.

Ясно продължаваш да онанираш на тема "малолетното чираче"! Въобще извършил ли е Левски убийството ? Или щом Б.Д. се е произнесъл по въпроса ,значи такъв случай няма.

Какви докази чакаш от мене за "малолетното чираче"?Цитирай къде съм споменал за такова "малолетно чираче"?

 

  Преди 3 часа, bulgaroid said:

Добре де явно първоизточниците не си ги и сънувал,ама поне за приличие земи ги прочети ,че тия интервюта и вестникарски извадки нямат много общо, по-малка е излагацията като попрегледаш нещо.

  Ти от четене на първоизточници пак си почнал да бълнуваш.Недей спа толкова, събуди се и чети кой какво пише в темата!

 Не сънувай, гледай какво пише първоизточника boilad.Той говори за второизточника БД   и се възмущава от него.

Какво става има ли такова писмо до Каравелов или третоизточника лъже?

П.П. Пак го пуснах, защото има отговор т а не увисне

 

 

 

Редактирано от vvarbanov
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 39 минути, vvarbanov said:

Ясно продължаваш да онанираш на тема "малолетното чираче"! Въобще извършил ли е Левски убийството ? Или щом Б.Д. се е произнесъл по въпроса ,значи такъв случай няма.

Какви докази чакаш от мене за "малолетното чираче"?Цитирай къде съм споменал за такова "малолетно чираче"?

Ненадминатия тъпоъгълник дори не чете лъжите, които тиражира http://hamburgbg.blogspot.bg/2010/11/blog-post_21.html

и отговоритете, които му се дават (вярно изтрити от модерите, но това само доказва, че помни колкото маймуните и целта му е единствено и само злостни провокации и тролене).

Цитирай

vvarbanov said:
Ако убитото не е "малолетно" чираче, убийството не се ли брои?

Някой оспорвал ли е убийството, бе, лилипут нещастен?

 

Редактирано от boilad
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, boilad said:
  Цитирай

vvarbanov said:
Ако убитото не е "малолетно" чираче, убийството не се ли брои?

Някой оспорвал ли е убийството, бе, лилипут нещастен?

Е това исках да чуя!:ag:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И аз искам да видя възрастта на "малолетното чираче", ама от копипейст и тиражиране на лъжи не намираш време да я споделиш (за разлика от болните фантазии на БД)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 15 минути, boilad said:

И аз искам да видя възрастта на "малолетното чираче", ама от копипейст и тиражиране на лъжи не намираш време да я споделиш (за разлика от болните фантазии на БД)

 

Преди 31 минути, boilad said:
  Цитирай

vvarbanov said:
Ако убитото не е "малолетно" чираче, убийството не се ли брои?

Виж добре, сложил съм "малолетно" в кавички.Така се ограждат цитати заглавия и др.Или означават : мнимо, неистинско.Например: БД е "учен"

За справка речник. http://www.onlinerechnik.com/duma/кавички

Това "малолетно" означава, че аз не го смятам за истина.Може и да съм цитирал някой но не ми се рови да търся кой преди мен го е казал.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Нека ви задам един въпрос. Да приемем, че имаме корумпиран, алкохолизиран курвар офицер който бие жена си и прочее гадости от личния живот. По време на войната той обаче се бие на първа линия, проявява героизъм и да кажем спасява взвода/ротата/батальона си. Получава няколко медала за храброст. Убит е докато предвожда самоубийствена атака при която унищожава вражеска батарея косяща войниците му. Тоест гадняр и изрод, но храбър и знаещ офицер. Той значи заслужава ли да е национален герой или не?

 

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...