Отиди на
Форум "Наука"

Демитологизиране на митологизирани герои


Thorn

Recommended Posts

  • Потребител
Преди 58 минути, Last roman said:

проблемът на индивидите с болнав патридиотизъм примесен с комплекс за малоценност е, че те отчаяно търтсят някакви икони, на които да се кланят. Та ако им 'демитологизираш' героя, вербалните обиди са най-лекото, с което можеш да се отървеш. Иначе темата е полезна за изкарване на светло на тъмните половинки на потребителите.

Да внеса и аз своята лепта за фалшивия герой Стамболов:

Стефан Стамболов - гробокопачът на съвременна България

https://sites.google.com/site/demokraturailidictatura/vojnata-za-blgaria/stefan-stambolov---grobokopact-na-svremenna-blgaria

Ех... тоя Стамболов... с най-страшния грях на света... бил русофилите. А как по демократичен начин да се справи с недемократична външна атака ползваща местни проксита. И то в държава, където демокрацията е от само десет години, без управленски опит, без класа с управленски опит и т.н. Разбира се са с много кусури... то от някъде се почва. И да градят държава... от помията... с мръсни ръце... но го правят. Да важен модел са... след като за трети път от 1878г. градим държавност и държавни институции наново... по понятни причини... Интересни са и люгето с дуален патридиотизъм, в които избива в трети неутрален... антички....

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 2k
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител
Преди 4 часа, ramus said:

...Така и си минаха и заминаха - индианците.Включително - и пишещите машини....

А-а , грешка !

Изчезнаха само пишещите машини и бизоните преди тях. И всички индианци се качихМЕ по форумите. :animatedwink:

Ама по форумите много екзистенциалисти /ей , това дори за писане ми е трудно , а пък .../ рамбуси и вождове се навъдиха , а индианците не стигаМЕ за всичките. И всеки рамбус гледа да се изкара по-екзистенциален , даже най от другите . И става една - рамбус до рамбус , екзистенциалист до екзистенциалиста. Абе направо луда работа. Та бая зор виждаме.

 

А ти от кой резерват идваш ?

Редактирано от Христо Спириев
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Стамболов до последните десетилетия не е бил утвърждаван като  герой. Но  е забележителна историческа личност и гробокопач на идеята за Задунайска губерния. За което си е платил с мъченическа смърт (защо и как е загинал  не пише в статийката).

P8050198.jpg?fit=1272,954&ssl=1

И има един от малкото  силни в художествено отношение паметници в София.

Редактирано от Doris
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Никой от дейците, които ни представят митотворците, пардон митоборците, не е значим заради приписваните им реални или мними престъпления. Подбора на тези "престъпления" обикновено е тенденциозен и твърде често те са абсолютно измислени и са извадени от контекста, исторически или на източника, което променя възприемането им. За авторитетни по разглежданите въпроси, без минимум критическо отношение към текстовете и съдържащите се в тях твърдения, ни се представят публицистични трудове. На лице са всички белези на квазинаучните представи. (последно тук ни беше представено като историографско откровение съчинението на един театровед)
Това, разбира се, не е ново явление. Общественото съзнание отдавна е принизило тези личности до битово-делничните си отношения без намесата на демитологизаторите. По техен пример и народното принизяване се опира на известни исторически факти атрофирани до злободневни взаимоотношения. Такъв е Ботев - пияница, курвар, скандалджия и обирджия, такъв е Левски, който заради забежка с щерката на поп Кръстю е предаден, Вазов пък умрял докато ебал. "Историческите доказателства" за тези нелепи представи се опират на клюката, сплетнята, народното предание от ухо на ухо, на представата за една обществена тайна, която всички знаят, но никой не смее да изрече на глас. И това е спойката ни като общество днес. Всеки е убеден в собствената си значимост и в това че, другият не е с нещо повече от него. Думите на бай Ганьо, макар и казани по друг повод, изцяло отразяват това цинично световъзприемание. "Всички са маскари". Това е митологизирането с обратен знак. 

Редактирано от boilad
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 7.01.2018 г. at 15:57, boilad said:
On 7.01.2018 г. at 6:27, vvarbanov said:

Нека приемем, че действително съм в грешка, но от къде може да знаеш дали е за пореден път?Общувам в "Наука" с доста хора, в нета контактувам с още повече ,тук пиша в други теми ,та и в различни форуми ,от къде си сигурен, че това е поредната ми грешка?Няма как да знаеш, че това е поредица от грешки!Това което твърдиш е лъжа .Ти  генерираш лъжи и сетне ги тиражираш.

Типично за митотворците! Поредица от лъжи. Боли ме фара с кого общуваш или не общуваш във виртуалното пространство. Тиражирал ли си лъжи в тази тема? Да. Наясно ли си че, историята работи с документи, а не с нечии болни фантазии като на БД? Не. Имаш ли друг принос освен разпространяването на лъжи и клевети? Отново не.

 За пръв път чувам някой да го боли фара.Ако имаш проблеми с него или ауспуха трябва веднага да отидеш на ремонт за да не стане по лошо.

Сега да да видим тоя БД с когото постоянно се оправдаваш.Значи щом "уважавания" господин с болна фантазия е сгрешил като е нярекъл убитото от Левски момче, "дете", значи цялата тази история не трябва да се взема под внимание.Понеже Божу е сбъркал случая не може да се ползва повече,не върши работа.Ами той е сбърквал и таблицата за умножение.Сега какво ще правим?Може би не трябва да я вземаме под внимание и да я ползваме вече?И него го боли "фара" ,също като тебе и не трябва да вземаме под внимание "болните ви фантазии"

On 7.01.2018 г. at 15:57, boilad said:
On 7.01.2018 г. at 7:50, vvarbanov said:

В такъв случай думата "ДЕТЕ" може да се употреби, като синоним на душевно чист, наивен човек.

Свободни съчинения и голословни твърдения типични за митотворците.

Аз не генерирам лъжи като тебе. 

Значение на думата дете 

3. Прен. Душевно чист, наивен човек.

Ето на ,чети речника, ако нямаш голям, обогатявай си малкия и костния мозък.  http://www.onlinerechnik.com/duma/дете

On 7.01.2018 г. at 15:57, boilad said:
On 7.01.2018 г. at 13:36, vvarbanov said:

" Имането на Левски открито край Ловеч."

повече тук: http://www.168chasa.bg/article/1825252

А вестникарските известия са най-силния им аргумент. Какво тук значи някакъв си Унджиев, пред титани на мисълта и словото като БД.

 

Тука титана на мисълта Спириев ми зададе иманярския въпрос "Къде Левски е заровил имането си?" Това във вестника е хипотеза на директора на ловешкия музей.Не зная дали е вярна, но се надявам се да съм ви бил полезен с вестникарската статия.Ако смятате, че не е истина ,двамата можете да ходите да копате и да търсите златото на Левски. 

 

Редактирано от vvarbanov
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Абе  boilad-е, няколко пъти вече ви приканвам да водите дискусията прилично. 

Направи ми впечатление подобна дискусия която е водена тук в темата "Залавянето на Левски" от 2 011 г.

Вижте какви хубави коректни отношения е имало във форума "едно време".Какво се промени от 2012 г.?

Гледай г-н Гербов какви неща пише за Левски и никой не го обида, нито иска да му тикне темата в друг раздел.

 

Левски въвел практиката, съмнителните българи да бъдат отравяни. В книгата с протоколите от разпитите на заловените по обира при Арабаконак се разказва за един такъв случай с мухтара Димитър от Голям Извор. Сипали му отрова в кафето, той, обаче, усетил горчивина и лоша миризма и изплюл това, което бил успял да лапне в устата си.

 

Поп Минчо Кънчев, разказва за подобен случай следното: „Левски направи отровата и даде да отровят Цека, който се беше закълнал, че навярно ще предаде комитетските работи. Забравих името на онзи член от комитета, който пренесе отровата, та почерпи Цека, когато правеха сватба. Цеко изспи чашата и след пет минути умря. Едни рекоха, че го отровили, други казаха, че му припаднало дамла... не можаха да узнаят работата и погребаха Цека... Този, който пренесе отровата - Цеко му беше вуйчов син, но нему се падна жребието да утрови вуйчевия си син Цека."

 

Подобен случай разказва и Стоян Заимов. Пак става дума за отравяне, но в Етрополе. Отровата приготвил Левски, а комитетския член Павел Генков трябвало да я сипе на вуйчо си Тацо, които бил приятел на дякон Паисий и заплашвал някои членове на Етрополския революционен комитет, че ще ги издаде на мюдюрина и юзбашията. Роднините на отровения, обаче, успели да го спасят, а после потулили работата да не научат турските власти.

 

Че Левски не е ценял човешкия живот, се вижда и от следващите епизоди.

 

Спомен на Никола Обретенов: „Левски не обичаше твърде жената на Каравелова... Една вечер, когато тя се беше разлютила и се караше на Каравелова, Левски му каза уж на шега, когато тя бе излязла: „Защо ме не позволиш да те отърва от тази сръбкиня, аз имам стрихнин за нея.” Каравелов се изсмя и пак си продължихме разговора...”

 

Разказано от Захари Стоянов във „Васил Левски - Дяконът, черти из живота му”:

 

„... Оттукъ нататъкъ, село Царцово станало за нашия херой безопасно прибѣжище. Кѫщата на Бай Ивана, а по-после и на Божилъ Георгиевъ служили за негово прибѣжище цѣли три години. Ако той билъ търсенъ отъ нѣкѫде, ако избѣгвалъ отъ шпионска клетка, то въ Царцово намиралъ прибѣжище, гдето стоялъ по 10—15 дена, споредъ времето. Доколко Левски е умѣелъ да привлича на своя страна приятелитѣ и едномисленицитѣ си, може да се види най-добре отъ следущия фактъ. Кѫщата на Бай Ивана се състои само отъ една стаичка, така щото онова, което той говорѣлъ и вършелъ съ Левски, бивало чуто и разбрано и отъ стопаницата на Бай Ивана. Тя знаяла вече Левски, кой е той и по каква работа ходи. Като майка на нѣколко дребни дечица, тя не можела да гледа хладнокръвно, какъ мѫжътъ ѝ остава своята работа и кѫщата си безъ ока брашно, та ходи подиръ страшния човѣкъ.

— Ти си намѣри другарь като тебе, безъ жена и безъ деца, — говорѣла тя на Левски и започнала да го ненавижда.

— Да я очистимъ, — казалъ единъ день нашиятъ херой на Бай Ивана.

— Съгласенъ съмъ! — отговорилъ той, безъ да изпитва на дълго причинитѣ.

...Планътъ между Левски и бай Иванъ билъ скроенъ. Първиятъ щѣлъ да дойде рано една зарань да извърши престъплението, а бай Иванъ по обикновено ще извика: — „Тичайте, съседи, нападнаха ни душмани!” Прилагането на тая мѣрка обаче, не се извършило на дѣло, по желанието на Левски, който билъ повиканъ, за да извърши друга по-важна работа.”

Можете да се поучите на толерантност и обноски от тая тема!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

А не трябва ли да се прави разлика между личния морал и морала в политиката? Всичко ли го "пишем" на личния морал?

Макиавели е един ценен автор и се мята за създдтеля на концепцията на  съвремената държава (не е бил мутра , нито дикататор,а служител и политик на Флорентинската република, знае се е бил честен и скромен човек)

Идеята му,  вижданията му в тази посока са най-общо казано такива - политикът не трябва да се страхува да си изцапа ръцете, трябва да е способен да прави това, което трябва да се прави

Вярно че е писано в контекста на методите на 16 век във флорентиската република ,но в 19 век по българско не е по-цивилизовано май..

Вярно е че теорията на Макиавели е оправдание за диктатори, и мутри, но  едно е дядя Вова, когото го пазят службите, барараб с целия официален апарат (вкл медии) , и не ще да сдава властта 18 години, и се кани да умре от строст на поста си.. Съвсем друго е човек, който знае че ще му падне главата за общата кауза, и не му пука от това


Народът е склонен да сътрудничи с властта, джоба му за общите каузи е плитък или затворен, а и много си цени времето, и не го отделя за общи каузи

Хубаво е да имахме държава или богата колония със щедри дарители извън  България, ама нямаме (е травало е да чакаме Русия да ни даде и да ни  освободи вероятно според някой хора,)

Питам все пак, аз не разбирам много

(Е да харесвам Пиночет,защото когато нарави реформите даде властта на гражданите)

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 29 минути, vvarbanov said:

Вижте какви хубави коректни отношения е имало във форума "едно време".Какво се промени от 2012 г.?

Можете да се поучите на толерантност и обноски от тая тема!

Върбанов, вижда се, че нищо не се е променило, тук същото се е повтаряло, ама файда - никаква. Ти ми приличаш на сащисан Свидетел на Йехова, който днес е научил, че Левски е правил отрови, а Ботев е бил курвар и сега неистово искаш да съобщиш новината на света. Остави хората да си говорят за история и не им набутвай в очите дребнавости, които днес си научил. И чети цитираното мнение - с твоите камъни по твоята глава.

Цитирай

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Вярно ли е, че Чайковски е бил педераст?

Вярно е, но го уважаваме не за това.

Българите от възраждането и началото на 20 век са били хора със своите страсти и пороци. Но ги уважаваме не поради това.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да, и как копипейст "творчеството" доказва, че убития в Ловеч слуга е "дете" и "малолетно чираче"?

Странно как удобно се пропусна, че убийствата не са безразборни и за всяко си има причина. Много удобно отново не цитираш автентични документи, а за пореден път по митотворчески се позоваваш на нечии басни? Документите ясно казват, че решението за убийство не се взема току така.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 8 минути, Frujin Assen said:

Вярно ли е, че Чайковски е бил педераст?

Вярно е, но го уважаваме не за това.

Българите от възраждането и началото на 20 век са били хора със своите страсти и пороци. Но ги уважаваме не поради това.

Или както са се произнесли в руската преса за Стамболов след неговата смърт - дай боже на Русия по-малко приятели като Фердинанд и повече врагове като Стамболов (по памет).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
1 hour ago, vvarbanov said:

Аз не генерирам лъжи като тебе. 

Значение на думата дете 

3. Прен. Душевно чист, наивен човек.

Ето го и контекста в който е употребена въпросната дума, тъй че няма нужда да словоблудстваш:

Цитирай

Твърди се, че целта на акцията изначално не е бил грабеж, а убийство. Но мишената – Денчо Халача “не е предател изобщо”. Същевременно, “за съжаление” не той се е върнал в къщата и така оцелял. Ако се беше върнал, всичко наред ли щеше да бъде? Макар е убил детето, Левски не може да се нарича детеубиец “защото в такава екстремална ситуация няма по какъв начин друго да се постъпи”.

При това от историографска гледна точка (т. е. подкрепена с документи и спомени) фактическите грешки на които се опира цялата измислена  конструкция са две - едната, че жертвата е дете, а другата, че изначалния замисъл е убийство. Ето с такива лъжи се твори демитологизацията.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 20 часа, sirius said:

После дойде колонизацията във вид на демокрация и от близо 9 млн България стана 5-6млн.
Благодарение на обилното избирателно финансово поливане на Сорос, на Америка за България, на БХК и пр. и пр. Та докато се стигне до нашумялата истанбилска конвенция, която ще трябва да ни светка кое е чест и достойнство, кое традиции и обичаи и кое е социален пол. Ще ни наложи да финансираме НПОта защитаващи доброто от злото ....  демек те щи нажат кое е добро и кое зло. Ще сложат и дипломатически имунитет на съответната комисия, която да има право да бърка на определени места и да казва кой какъв пол е.
Щото ние, видиш ли, не знаем.

 

Забрави дечицата на тия дето ни управляваха до 1989г. дето сега ни управляват под друга форма. Незнам Колонизация ли е демокрация ли е,ама тия дето колят и бесят са едни и същи и все към Москва гледат. Демек взимат пара и от Сорос и Москва, и всичко им е наред и точно като бащите си изобщо не сещат за народа. Ако искаха нещо да направят за народа нито САЩ нито ЕС щеше да им попречи, ама те не искат. Та мисълта ми е,че няма значение какъв е строя има значение кой управлява. А управителите ни са си едни и същи от 1944г. насам. И си е едно и също от 1944г. насам, поне малко остана да ни затрият после те да му мислят.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 часа, Last roman said:

проблемът на индивидите с болнав патридиотизъм примесен с комплекс за малоценност е, че те отчаяно търтсят някакви икони, на които да се кланят. Та ако им 'демитологизираш' героя, вербалните обиди са най-лекото, с което можеш да се отървеш. Иначе темата е полезна за изкарване на светло на тъмните половинки на потребителите.

Да внеса и аз своята лепта за фалшивия герой Стамболов:

Стефан Стамболов - гробокопачът на съвременна България

https://sites.google.com/site/demokraturailidictatura/vojnata-za-blgaria/stefan-stambolov---grobokopact-na-svremenna-blgaria

А нещо конкретно има ли,в това дето го прочетох нямаше две свързани мисли, тоя Орлин Стефанов е шампион. Важно е да пише отгоре "гробокопач". 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Айде и този почна да се оправдава със Спириев ???

 

On 7.01.2018 г. at 7:50, vvarbanov said:

...закоравелия (въоръжен до зъби)убиец ...Левски е извършил гадно убийство на невинен човек при грабеж, за да удовлетвори ламтежа си за пари.

 

On 7.01.2018 г. at 11:07, Христо Спириев said:

Браво. Евала.

С подчертаното издигна нивото на темата , че и на форума до невиждани висоти.

Само да запитам , това подчертаното откъде го знаеш ? Случайно да си чул или знаеш къде си е заровил имането ?

Или да го турим в "Размисли и страсти" ?

 

On 7.01.2018 г. at 13:36, vvarbanov said:

Не го търси, закъснял си!

" Имането на Левски открито край Ловеч."

повече тук: http://www.168chasa.bg/article/1825252

 

On 7.01.2018 г. at 15:57, boilad said:

А вестникарските известия са най-силния им аргумент. Какво тук значи някакъв си Унджиев, пред титани на мисълта и словото като БД.

 

Преди 2 часа, vvarbanov said:

Спириев ми зададе иманярския въпрос "Къде Левски е заровил имането си?"...Това във вестника е хипотеза на директора на ловешкия музей. Не зная дали е вярна, но се надявам се да съм ви бил полезен с вестникарската статия...

 

No comment.

 

Преди 2 часа, vvarbanov said:

...титана на мисълта Спириев...

Е , това дори за мен е прекалено. Нямаше нужда !:)

 

Редактирано от Христо Спириев
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

incorrectus безнадежден си! Чети добре преди да коментираш.Виж кои години съм посочил.

Преди 2 часа, vvarbanov said:

Направи ми впечатление подобна дискусия която е водена тук в темата "Залавянето на Левски" от 2 011 г.

Вижте какви хубави коректни отношения е имало във форума "едно време".Какво се промени от 2012 г.?

 

Преди 2 часа, Incorrectus said:

Върбанов, вижда се, че нищо не се е променило, тук същото се е повтаряло, ама файда - никаква. Ти ми приличаш на сащисан Свидетел на Йехова, който днес е научил, че Левски е правил отрови, а Ботев е бил курвар и сега неистово искаш да съобщиш новината на света. Остави хората да си говорят за история и не им набутвай в очите дребнавости, които днес си научил. И чети цитираното мнение - с твоите камъни по твоята глава.

Цитирай

 

Ако имаш камъни, недей бърза да ги хвърляш по мене.Най напред си ги удряй в главата, белки почнеш да разбираш малко.Аз ти говоря за мненията в темата до 2012г., ти ми посочваш тия през 2014г. Или заради Б.Д.  се отказваме и няма да ползваме математиката вече?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
1 hour ago, bulgaroid said:

Забрави дечицата на тия дето ни управляваха до 1989г. дето сега ни управляват под друга форма. Незнам Колонизация ли е демокрация ли е,ама тия дето колят и бесят са едни и същи и все към Москва гледат. Демек взимат пара и от Сорос и Москва, и всичко им е наред и точно като бащите си изобщо не сещат за народа. Ако искаха нещо да направят за народа нито САЩ нито ЕС щеше да им попречи, ама те не искат. Та мисълта ми е,че няма значение какъв е строя има значение кой управлява. А управителите ни са си едни и същи от 1944г. насам. И си е едно и също от 1944г. насам, поне малко остана да ни затрият после те да му мислят.

Ами дечицата на имащите власт обърнаха резбата и им подхвърлиха кокалче - облечени в театрални костюми на императори им дават да крадат малко парички и да приказват по телевизора на мърдок.
Колониалната власт не и пука чии дечица вършат мръсната работа.
А пълната власт се държи от .... печатницата на долари. От там дават власт, от там и свалят. Там е истинската власт и управление. От там се захранват подходящите  медии, НПО-та, асоциации и пр. Това и с невъоръжено око се вижда.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 6 часа, Doris said:

Стамболов до последните десетилетия не е бил утвърждаван като  герой. Но  е забележителна историческа личност и гробокопач на идеята за Задунайска губерния. За което си е платил с мъченическа смърт (защо и как е загинал  не пише в статийката).

P8050198.jpg?fit=1272,954&ssl=1

И има един от малкото  силни в художествено отношение паметници в София.

трогателно, наистина. Иначе Стамболов е убит от македонските комити. А защо те му имали зъб и какво предателство е извършил 'героят' срещу тях, предлагам да си изясниш този въпрос за домашно. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, vvarbanov said:
On 7.01.2018 г. at 15:57, boilad said:

Наясно ли си че, историята работи с документи, а не с нечии болни фантазии като на БД? Не. Имаш ли друг принос освен разпространяването на лъжи и клевети? Отново не.

 Сега да да видим тоя БД с когото постоянно се оправдаваш.Значи щом "уважавания" господин с болна фантазия е сгрешил като е нярекъл убитото от Левски момче, "дете", значи цялата тази история не трябва да се взема под внимание.

Ти говориш за Б.Д., аз имам предвид същия господин.Ето и изявлението му "Божидар Димитров: Левски е имал жена и е убил дете" http://forumnews.bg/post/2286/

Нали за същия човек става въпрос?Какъв контекст имаш предвид?Ето какво пишеш:

Аз и не споря, просто показвам гнусните манипулации. Не аз цитирах Пламен Павлов, който пише, че освободили Ботев от затвора, щото нямало доказателства за криманалните му деяния (внушава ни се, че обвиненията срещу Ботев са били криминални), не аз цитирах Иван Стоянов, който говори за убитото от Левски момче (внушава ни се, че Левски е детеубиец)

Ами той и Левски в едно писмо до Каравелов, нарича "момче" убития от него ратай.И той ли ни внушава, че е детеубиец?

В писмо до Любен Каравелов Левски описва какво се е случило:

Така бях приготвен вътре, ако дойдеше той напред нямаше да има никакъв шум, а то дойде напред момчето. Посрещна го другарят ми. [Момчето] нададе вик: „Тичайте хора!“ ... Докато пристигнах, то все вика и се бори с другаря ми. Пристигнах. Ръгнах го с камата си на смърт, та дано сбъркаше народът посоката на гласа, който беше напълнил улицата. Не умря изведнъж, започна да вика повече, което не можеше да се скрие вече. Ръгнах го още веднъж, за да не се мъчи и да не може да каже какви са били [нападателите]. Жалко за невинното момче.

 Страшимиров, Д. Т. Васил Левски. Живот, дела, извори. Том 1, С. „Изток-Запад“, 2014, с. 170 – 172

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 24 минути, vvarbanov said:

Или заради Б.Д.  се отказваме и няма да ползваме математиката вече?

И продължаваш да словоблудстваш. Чакаме да видим някакви докази за "малолетното чираче". А сега кой е БД и колко струва като историк. Нелепите му изказвания по исторически въпроси са го направили за посмешище не само на гилдията, но и за мнозина заинтересувани от история.

Цитирай

През юни 2009 г. Комисията по досиетата оповестява, че Димитров е бил сътрудник на бившата Държавна сигурност в качеството си на секретен сътрудник и агент. Самият той твърди, че този факт е известен на обществеността още от изборите през 2001 година. Вербуван е през 1973 г. Псевдонимите му са Богдан, Кардам, Тервел и Телериг.

Цитирай

През 2001 година рибари откриват в Созопол лодка еднодръвка, за която Божидар Димитров оповестява, че е от времето на Ной. След двукратно изследване по С14 се оказва, че лодката е от 11 – 14 век и е изложена като такава в Националния исторически музей.

Цитирай

В края на юли 2010 известява, че са открити мощите (намерени са части от мощи) на Св. Йоан Предтеча в Созопол (археологът Иван Петрински, дългогодишно работил на това място после отрича това, като добавя, че не са спазвани и археологически процедури, но е „разбивано с кирките“ 

https://bg.wikipedia.org/wiki/Божидар_Димитров Това, разбира се, са само малка част от всичките му бисери.

Преди 7 минути, vvarbanov said:

Ами той и Левски в едно писмо до Каравелов, нарича "момче" убития от него ратай.И той ли ни внушава, че е детеубиец?

В писмо до Любен Каравелов Левски описва какво се е случило:

Така бях приготвен вътре, ако дойдеше той напред нямаше да има никакъв шум, а то дойде напред момчето. Посрещна го другарят ми. [Момчето] нададе вик: „Тичайте хора!“ ... Докато пристигнах, то все вика и се бори с другаря ми. Пристигнах. Ръгнах го с камата си на смърт, та дано сбъркаше народът посоката на гласа, който беше напълнил улицата. Не умря изведнъж, започна да вика повече, което не можеше да се скрие вече. Ръгнах го още веднъж, за да не се мъчи и да не може да каже какви са били [нападателите]. Жалко за невинното момче.

 Страшимиров, Д. Т. Васил Левски. Живот, дела, извори. Том 1, С. „Изток-Запад“, 2014, с. 170 – 172

Някои хора четат целите трудове не специално подбрани и извадени от контекста докази. Май нещо не ти отърва да цитираш какво е казал Левски за възрастта на "малолетното чираче".

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, sirius said:

Ами дечицата на имащите власт обърнаха резбата и им подхвърлиха кокалче - облечени в театрални костюми на императори им дават да крадат малко парички и да приказват по телевизора на мърдок.
Колониалната власт не и пука чии дечица вършат мръсната работа.
А пълната власт се държи от .... печатницата на долари. От там дават власт, от там и свалят. Там е истинската власт и управление. От там се захранват подходящите  медии, НПО-та, асоциации и пр. Това и с невъоръжено око се вижда.

Бравос да ти имам очето всевиждащо,гледа ма не види.:ag:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
1 hour ago, Last roman said:

трогателно, наистина. Иначе Стамболов е убит от македонските комити. А защо те му имали зъб и какво предателство е извършил 'героят' срещу тях, предлагам да си изясниш този въпрос за домашно. 

Преосветли, моля?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Last roman said:

трогателно, наистина. Иначе Стамболов е убит от македонските комити. А защо те му имали зъб и какво предателство е извършил 'героят' срещу тях, предлагам да си изясниш този въпрос за домашно. 

Незнам за комитите ама конкретните суми платени от руския консул са документирани,също и гаранцийте на митрополит Кирил три дни преди убийството в Москва дадени лично от Фердинанд. Знае се кой колко пари е взел, и кой е платил, ама то явно това е някаква огромна тайна щом тука не се коментира.Иначе незнам дали знаеш ама македонските комити гонят убийците да ги трепят до последно.

Редактирано от bulgaroid
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 часа, sirius said:

Различни светове са Рамусе. И ти не четеш пълноценно май.

различни светове са Петре. Тия отражателните, дето са както е твоя собствен - всичко в тях е отражателно и са отражения. Отражението на БНБ, на гравитацията... няма значение дали има или няма гравитация, защото докато сънуваш си падал  и летял сигурно бая пъти.

Дали има или няма гравитация е въпрос, който няма никаква връзка с това как я преживява даден субект. както е и същото относно "закона на БНБ". За трети - законите са за да ги заобикаля, за четвърти - за да живее строго според тях. канона в библията си има хора дето това са им стълбовете на които основават света си - не БНБ, не и конституцията. И тия, дето сега тук се пънат на големи патрЕоти и националисти... и се пънат над идолите си,,, го правят заради себе си - няма нищо общо нито нацията, нито идеологията. Това е света на обикновения потребител и това че се вкопчва в употребеното, докато е празен от друга възможност.

Патреотите и националистите не само в тази тема... или другите идеологически потребители са с идеята че те са избрали убежденията си, а всъщност е обратното.

Всеки последовател е с идея твърде аналогична на всеки пристрастЕн - ако поискам мога да ги откажа. Е - има и някои дето ги отказват... ама не и като "поискат".

Не четеш ПълноЦенно Петре. И в Канада, вероятно също не си чел, освен по интернет и по форуми. Ама и в тях не четеш внимателно. И в изворите не четеше внимателно, добре че все още Димитър още не ги е изтрил - все още се вижда "историята" на всеки един "участник"... Може би въпроса е коя липса е основната ( в четенето) - липса на пълно, или на ценно. Не че е грях, щото ако беше - ада щеше да се претъпка и обслужващия го персонал нямаше да смогва. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
1 hour ago, vvarbanov said:

Ти говориш за Б.Д., аз имам предвид същия господин.Ето и изявлението му "Божидар Димитров: Левски е имал жена и е убил дете" http://forumnews.bg/post/2286/

Нали за същия човек става въпрос?Какъв контекст имаш предвид?Ето какво пишеш:

Аз и не споря, просто показвам гнусните манипулации. Не аз цитирах Пламен Павлов, който пише, че освободили Ботев от затвора, щото нямало доказателства за криманалните му деяния (внушава ни се, че обвиненията срещу Ботев са били криминални), не аз цитирах Иван Стоянов, който говори за убитото от Левски момче (внушава ни се, че Левски е детеубиец)

Ами той и Левски в едно писмо до Каравелов, нарича "момче" убития от него ратай.И той ли ни внушава, че е детеубиец?

В писмо до Любен Каравелов Левски описва какво се е случило:

Така бях приготвен вътре, ако дойдеше той напред нямаше да има никакъв шум, а то дойде напред момчето. Посрещна го другарят ми. [Момчето] нададе вик: „Тичайте хора!“ ... Докато пристигнах, то все вика и се бори с другаря ми. Пристигнах. Ръгнах го с камата си на смърт, та дано сбъркаше народът посоката на гласа, който беше напълнил улицата. Не умря изведнъж, започна да вика повече, което не можеше да се скрие вече. Ръгнах го още веднъж, за да не се мъчи и да не може да каже какви са били [нападателите]. Жалко за невинното момче.

 Страшимиров, Д. Т. Васил Левски. Живот, дела, извори. Том 1, С. „Изток-Запад“, 2014, с. 170 – 172

 

 

 

Добре де явно първоизточниците не си ги и сънувал,ама поне за приличие земи ги прочети ,че тия интервюта и вестникарски извадки нямат много общо, по-малка е излагацията като попрегледаш нещо.:ag: 

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...